Gemengde berichten. Driewegen, Ter Neuzen. Gemeenteraad van Ter Neuzen. men aan 't slot der uitvoering in de goede con- ditie was voor 't slotnummer Bal. De besturen waren niet karig om te introdu ceeren, doch, ofschoon de wil goed was, moesten velen wegens plaatsruimte worden afgewezen. En zooals het daar was, ging het ook op de bovenzaal van het estaminet ffLa belle vue", waar de zangvereeniging ^Geduld overwint" eene uitvoering gaf. Ook daar was de zaal eivol. Met groot succes werden verschillende nummers gezongen, benevens opgevoerd de kinder-operette ^Jorinde en Joriugel" en 'tkluchtspel ^Daar is mevrouw", terwijl een bal 't slotnummer van het programma uitmaakte. In verschillende andere lokalen werd gelegen heid tot dansen gegeven, waarvan ruimschoots gebruik werd gemaakt. Het feest werd tot laat in den nacht voortgezet. Voor zoover ons bekend is, kwam geen storing der orde voor. Een woord van lof mag ook zeker niet worden onthouden aan de politie, die door hare maatregelen zorg droeg, dat de uitvoering vac het feestpro- gramma ongehinderd kon plaats vinden. En waar we een woord van lof uiten, mogen ook zeker niet worden vergeten zij, die het initiatief namen en zij die dat initiatief steunden. Hoe ongunstig de omstandigheden zich ook lieten aanzien, hoe kort de tijd ook was, de benoemde feestcommissie heeft hare taak aangedurfd en zij heeft die ook dank zij den steun van vele anderen volbracht op eene wijze die, naar we konden waarnemen, veler goedkeuring wegdroeg, en we meenen niet onverdiend. Scheen het eerst dat de dag onopgemerkt zou voorbijgaan. Ter Neuzen vierde feest, een feest, dat ook de belangstelling van buitenlanders wegdroeg, getuige het schrijven van de directie der staalfabriek, getuige het vreemdelingenbezoek en getuige het pavoiseeren van de hier liggende schepen der vreemde natien, wat vooral in de voorhaven een fraai schouwspel bood. In verband daarmede maakt men ons de op merking, dat het verwondering baarde, dat ook niet gevlagd werd door de Engelsche stoom- schepen Hailing" en Astrologer." De Hailing toch vaart in geregelden dienst tusschen Londen en hier, terwijl de Astrologer ook meestal op Holland vaart en de reeders voor een groot deel Hollanders zijn. Toen de agent van laatstge- noemde boot den kapitein op zijne onthouding wees, antwoordde hij, dat het geen Engelsch feest was, waarop de agent wees op de A Dekke en de Golfer ook een Engelsche boot. Het ant woord was weer de eerste toch niet. Het is natuurlijk jammer dat iemaud die feeste lijk gestemd is, waarnemingeu doet, die storend op zijne feeststemming werken. En zoo was dit het geval met onzen zegsman, wegens het niet deelnemen aan 't vreugdebetoon door de Astrologer en de Hailing. We zijD echter van meening dergelijke zaken maar te moeten laten voor wat ze zijn. 't Was voor die gezagvoerders eene geringe moeite geweest eene beleefdheid te betuigen aan Neerland's Koningin, doch 't scheen dat ze daartoe geen roeping gevoelden, en als 't gedwongen werk is, beteekent het toch niets. Die 2 gezagvoerders van Engelsche schepen staan wellicht vrijwel alleen, waar we zien dat andere Engelsche onderdanen deelnemen aan de feestelijkheden en ook de Engel sche bladen zeer vriendelijke artikelen wijden aan het huwelijk der Koningin. De St. James Gazette zegt o. a. dat alle Engelschen, de rerbittering der Hollanders tegen hen vergetende, hartelijk wenschen dat de Koningin en Haar Gemaal alle geluk en voorspoed zal ten deel vallen. Ook verschillende andere buitenlandsche bladen bevatten sympathieke artikelen. Toen juist om 10 uur het rijtuig met de Raads- leden arriveerde waren alle kinderen in het school- gebouw waar de hoofdonderwijzer gesproken had over de hooge beteekenis van het vorstelijke huwelijk. De commissic uit den Raad werd door den Voorzitter van het school best uur, de heer J. P. Scheele, onder luid gejuich der kinderen binnen- geleid. Daarna sprak de hoofdonderwijzer de kinderen toe, schetste in korte trekken de geschiedenis van Koningin Wilhelmina en Hertog Hendrik en sprak ijtrmt*mr nuiMi namens de kinderen een woord van dank tot de commissie voor het aangeboden feest. Na het zingen van het yWilhelmus" werden de medailles uitgedeeld en werd den heeren Raads- leden toegezongen Heb je 't al gehoord, onze lieve Koningin, Van wie wij zooveel houwen, Viert nu vroolijk feest want zij gaat juist van daag, Met Hertog Hendrik, trouwen Neen maar, is't waar! Wei zeker is het waar! Komt juichen wij dan luid ter eere van de Bruid, En steekt de vlaggen lustig uit. Feest is't nu in school en dat maakt ons nu zoo blij Zoo prettig, zoo jolig van zinnen Want werken en leeren, geloof ons maar vrij, Daar gaan we nu niet aan beginnen. Hoezee, hoezee, hoezee, wij juichen blij ran- geest Op dit zoo heuglijk huwlijksfeest. Leve de Burgemeester en de Leden van den Raad, Zoo juichen we in blijde klanken, Want dat ons het harte van vreugde zoo slaat, Dat hebben we mee hun te danken Zie maar; zoo waar! Daar kregen we met elkaar Een medaille van't Bestuur, o, wat een prettig uur 1 Geen knaap of meisje ziet nu zuur. Verder ook nog koek en gebak en chocola Om te smullen, wel wat een weelde Ik denk, dat nooit heerlijker spijs, voor of na, Onzen smaak zoo fijntjes streelde. Hoera, hoera Dat komt door 't Huwelijk ja Van den Hertog en zijn Bruid. Komt zingen wij (dan luid Dit vroolijk liedje tot besluit. De heer Grenu, daarop het woord nemende, dankte het hoofd der school en het Bestuur van Driewegen voor de hartelijke wijze, waarop de Raadsleden waren ontvangen, sprak een woord van lof voor de wijze waarop het schoolgebouw was versierd en gaf de verzek.ring dat deze dag en de wijze, waarop dit gehucht de Raadscommissie had ontvangen, steeds in blijde herinnering zou blijven voortleren, De Raadsleden begaven zich daarna nog enkele oogenblikken met het schoolbestuur in de woning van den hoofdonderwijzer, waar de voorzitter van het schoolbestuur nog een woord van dank tot de commissie richtte, terwijl de kinderen rijkelijk werden onthaald. Door hetbestuur der Feestcommissie en dat der Vereenigde Handwerkslieden alhier broeder een dartel plagenden blik toe, die deze echter koeltjes opnam. Hij haalde de schouders op en zei „Je weet immers volstrekt met of die herinne- ringen aan het verledene mevrouw de gravin wel aangenaam zijn." Telkens weer dat ,gravin Waarom noemde hij haar niet bij haar voornaam Waarom liet hij haar telkens dat verschil in stand gevoelen Bertha stond op om afscheid te nemen, Beatrice sprak nog van blijven, maar haar besluit stond vast. Charles mengde zich daar niet in. Wil je, dat Charles een rijtuig voor je bestelt Of wil je te voet gaan vroeg Beatrice. „Gravin Norton gaat te voet 1" sprak Charles onverwacht. //Het is een mooie avond, ik zal haar wel naar huis geleiden." (Werdt vervolgd). en werd gisteren een telegram aan H. M. de Koningin verzonden, waarop heden door laatstgenoemde vereeniging eene telegrafische dankbetuiging namens H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins-Gemaal werd terug ontvangen. Woensdagnacht is de wachtman op de Duitsche stoomboot Regenstein, die aan de luiken eenige werkzaamheden wilde verrichten, door de gladheid van het dek gevallen en in't openstaande ruim gestort. Een op de kooi liggende matroos, die geklaag meende te hooren, riep ook den boots- man, waarop men aan 't dek ging kijken en, den man van de wscht niet bemerkende, terstond ver- moedde dat deze in 't ruim gestort was. Met een lantaarn gingen zij kijken, en vonden hun kameraad met gebroken rechter dijbeen en rechterarm, be nevens eene verwonding aan de kin, liggen. Nadat dadelijk geneeskundige hulp was inge- roepen, werd de verwonde naar het ziekenhuis vervoerd om verpleegd te worden. Zijn toestand was heden bevredigend. Reeds dikwijls wezen wij op het gevaar aan 't gebruik van voetzoekers verbonden, deze worden dikwijls gebruikt op eene wijze dat ongevallen als 'tware niet kunnen uitblijven. Donderdag- avond is een ruim 20jarige jongen aan het gelaat en 't linkeroog deerlijk getroffen door zoo'n voet- zoeker, die een ander, die bij hem liep, in de hand vasthoudende, voor zijn gelaat liet afspringen. Of hier onachteloosheid dan wel wat anders in 't spel is zal een onderzoek nog moeten uitmaken. Omtrent den toestand van het oog van den getroffene, voor wien onmiddellijk geneeskundige hulp werd ingeroepen, is ons nog niets met zekerheid bekend Dinsdag werd alhier gearresteerd zekere Van A., adjudant-onderofficier van het Belgische leger, welke verder naar het huis van bewaring te Middelburg werd overgebracht. Genoemde persoon had reeds eenigen tijd in een logement alhier ver- toefd en had het voornemen zich naar Griekenland te begeven. Door den auditeur militair te Gent was zijne uitlevering aangevraagd, als zijnde hij gedeserteerd en verdacht van diefstal ten nadeele van den Belgischen staat. Bij Kon. besluit is benoemd tot diikgraaf het waterschap Groot- en Klein Baarzande, de heer H. G. Hammacher te Groede. Zaamslag, 7 Febr. Het dorp stond reeds in den vroegen morgen in feestdos. Door het bij uitstek schoon weer leed de versiering, die smaakvol was aangebracht, niet. Met de uitvoering van eenige muziekstukjes in den toren begonnen de festivieteiten's morgens om 8 uur. Te half 11 uur vergaderde de raad in buiten- gewone zitting. De Voorzitter hield een toesprak ter gelegenheid van den feestdag, een dronk werd gewijd aan het vorstelijk paar en een telegram van gelukwensch aan Hare Majesteit en Haar gemaal verzonden. van Te half 12 uur werd de klok geluid. Te half 1 uur begon de optocht door de straten van de hoofdkom. Vooral de schoon versierde rijwielen trokken de aandacht. Na afloop van den optocht hadden eenige volks- spelen plaats die naar wensch slaagden. De illuminatie kwam zeer tot haar recht. Van een aantal particuliere huizen was de verlichting en versiering schoon. Ook het gemeentehuis, dat anders niet van de schoonste gebouwen is, maakte nu met zijn verlichting een prachtigen indruk. De verlichting in de Neuzensche straat mag in de eerste plaats wel genoemd worden als de schoonste. Aan het huis van den Burgemeester merkte men naast onze vlag op, ook die van Mecklenburg. Het vuurwerk, afgewisseld door enkele muziek nummers, slaagde volkomen. D..t een massa volk op de been was behoeft wel niet gezegd. Alles liep evenwel in de beste orde af. Zaamslag, 8 Februari. Op Dinsdag 5 Febr. 11. des namiddags 8 ure, werd in het logement van den heer G. de Visser alhier aanbesteed, 122,500 Kg. superphosphaat, 284,900 Kg. am- moniak-superphosphaat, 66,800 Kg. chilisalpeter en 286 Kg. Brabantsch rood klaverzaad. Voor de superphosphaat hadden iDgeschreven Buhrmann Co. te Amsterdam voor 3,75, Internationale te Zwijndrecht voor 3,30, P. j! Versluijs te Ter Neuzen voor 8,30, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor /3,16£ en P. Adri aansens te Walsoorden voor 3,16. Voor ammoniak-superphosphaat schreven in: Buhrmann Co. te Amsterdam voor 7,20, P. J. van Ardenne te Dordrecht voor 7,04, Iman J. van der Have te Zierikzee voor 6,865, Internationale te Dordrecht /6,77s, Hoste te St. Laurens voor 6,77, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 6,73 en P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor 6,70 en door de Maatschappij tot verkoop van hulpmeststoffen te Dordrecht voor 6,67. Inges?hreven werd voor de chili salpeter door P. J. Scheele voor 10,08 en P. J. Versluijs aldaar voor 10,08. Voor rood Brabantsch klaverzaad schreven in J. Poortman te Rotterdam voor 1,10 Van der Have te Kapelle bij Goes voor 1,05, Schilthuis van Kempen Zn. te Haarlem voor 1,00, Schilthuis te Groningen voor 0,96, Van der Bout te Goes voor 0,95, J. H. Bakker te Wildervank voor 0,94s en gebr. Van den Dries te Sappemeer voor 0,90. Axel, 6 Febr. Heden werd alhier door de Maatschappij Vooruitgang is ons Streven" aan besteed, de levering van 1*. 287,500 R, G. kunstraest. Hiervoor werd ingeschrevei door de heeren Buurman te Amsterdam, voor 7,25P. J. van Ardenne, voor /-7,09; Internationale te Zwijn drecht, voor 7,— I. J. v. d. Have te Zierikzee, voor 6,89s; Hoste te St. Laurens, voor 6,72; P. J. Scheele te Ter Neuzen, voor 6,70; P. J Versluijs te Ter Neuzen, voor /6,68s; en D.J. Oggel te Axel, voor 6,68 alles per 100 K. G. Aan den laagsten inschrijver werd de levering gegund. en 2*. 89,600 K. G. chilisalpeter. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. J. Versluijs te Ter Neuzen, voor 10,37 Adriaansens te Bergen op Zoom, voor 10,12; Hoste te St. Laurens, voor 10,09; en P. J. Scheele te Ter Neuzen, voor 10,08. Aan den laagsten inschrijver werd de levering gegund. Axel 7 Febr. Heden had alhier in het Gulden Vlies bij mej. de wed. L. B. A. Rolff ten overstaan van de notarissen Dregmans te Axel en Van der Moer te Ter Neuzen en ten verzoeke van de wed. en erven W. Dekker Pz. te Axel, de openbare verknoping plaats van I. eene hofstede en aanhoorigheden te Axel, groot plus minus 61 gemeten. Iugesteld door den heer Jacs. Dekker Wz., te Axel op 630 per 44 a. 56 c. en II. Een hofsteedje en aanhoorigheden te Ter Neuzen, groot 5 gemeten 90 roeden. Ingesteld door den heer Fr. Dekker Wz. te Ter Neuzen op 1300 per 44 a. 56 c. De herveiling werd bepaald op 21 Febr. e. k. Schoonflijke. In vejs gemeenten van dit arrondissement zijn de commissien tot wering van schoolverzuim onwettig samengesteld, meest overal uit drie personen. Dit is geschied op verzoek van den schoolopziener ter vereenvoudiging zijner administratie. Zulk een commissie van drie personen, waaronder een, twee, ja zelfs drie hoofdeti van scholen, dient nergens voor dan om aan den vorm der wet te voldoen en is eigenlijk een wassen neus. Biervliet. De zucht om naar Amerika te trekken, is weer algemeen geworden. Vele personen uit deze en omliggende gemeenten maken zich reisvaardig. Toch zijn het precies geen armlastige personen, die verhuizen. Eer het tegendeel. Dinsdag weid een landverhuizers inboedel geveild en daaronder drie loopvarkens, een geit, kippen aardappelen, spek, ham en andere even gewilde artikelen. Dezelfde arbeider, die heden vertrekt, ging eenige jaren geleden ook naar Amerika, doch teerde door heimwee gedreven terug, zonder de Nieuwe wereld te betreden. Dezelfde Dinsdag was de straat in de oude stad geheel met vlaggen getooid, omdat een echt- paar zijn 55jarig huwelijk herdacht. De man is oud-strijder en met het metalen kruis versierd. H. M. de Koningin heeft gratie verleend aan Keimpe Ilogerhuis, terwijl aan zijne broeder* Marten en Wiebren ieder drie jaren afslag is gegeven. a Verder kregen nog verscheidene andere ge- vangensn afslag, 70 kregen geheele kwijtschelding en 63 ontheffing van verde straf. De voorloopige hechtenis van de gebroeders Hogerhuis begon op 9 December 1895 zij zijn veroordeeld, onder aftrek van de voorloopige hechte nis, Keimpe tot 6 Marten tot 11 en Wiebren tot 12 jaar gevangenisstraf. Keimpe zou dus in December van dit jaar zijn vrij gekomen. Indertijd maakten wij melding van een zgn. studentengrap, die op de Neude te Utrecht was uitgehaald. Toen een gastheer met zijn gasten op de kamer kwam, waar een soupetje zou worden gegeven, vonden zij alles opgegeten of weggeworpen; tot zelfa* het eetservies lag op straat. Sedert ver- nam men niet meer van 't geval, dat echter niet uit is, zoo blijkt nuen terecht, want van een grap is geen sprake. Het is gebleken een lage wraakneming te zijn geweest, waarvoor nu de daders zullen worden vervolgd, waarschijnlijk voor de volgende feiten diefstal bij nacht, door meerdere personen (15) in vereeniging gepleegd, huisvredebreuk, vernieling en beschadiging, dus gewone misdrijven. Op de Hoogt te Utrecht vermaakten zich eenige knapen van omstreeks 12 jaren, om van uit een tuin met sneeuwballen te gooien naar een 5tal daarbuiten staande jongens, van ongeveer denzelfden leeftijd. Natuurlijk lieten de laatsten zich niet onbetuigd, doch moesten ten slotte, wegens gebrek aan projectielen, toch den strijd opgeven. Ongelukkig trof juist op dat oogenblik een uit den tuin geworpen blijkbaar nogal harde bal een der jongens tegen het hoofd, waarover deze zoo driftig werd, dat hij op een soort hand- boog een kleinen pijl legde en dezen naar de knapen in den tuin school. Wat zeker niet de bedoeling is geweest, geschieddede van een scherpe punt voorziene pijl, trof een der knapen in het linkeroog en drong daarin zoo diep door, dat het wel voor altijd verloren zal zijn. Dat de schrik voor kwartjesvinders er bij het reizend publiek inzit, ondervonden dezer dagen eenige veekooplui uit den Gelderschen Achterhoek, die voor de markt te Leeuwarden reisden. Een bekend gezelschap zat keuvelend tot Zwolle bij elkaar, waar eenige landbouwers, op wier gezel schap men niet gesteld was en die de coupe te veel zouden vullen, in denzelfden wagen kwamen zitten. Om nu deze vreemden kwijt te raken vroeg een der kooplui of hij ook mee deed voor eenige guldens kaart te spelen. De landbouwers, bevreesd met echte kwartjesvinders te doen .te hebben, gingen al spoedig naar een andere coupe zoeken, waarover de veekoopers niet kwaad waren. Een liefdadige huisvrouw in een voorstadje van Berliju gaf onlangs een armen bedelaar een jas van haar man, maar zij greep bij ongeluk een spik- splinternieuwe, waarin haar echtgenoot bovendieu nog eenige banknootjes had zitten. De man kwam gelukkig juist thuis, holde den bedelaar achterna en kreeg tegen ruiling zijn nieuwe jas terug. Toen de rentenier thuis kwam, vond hij in ziju eigendom nog een vreemde portemonnaie, met ruim 9 vermoedelijk van den armen bedelaar, die echter zijn kapitaaltje niet is terug komen halen. Vele mannen vinden niet spoedig de vrouwen hunner keuze, maar zoo moeilijk te voldoen als de heer Hammers, een winkelier te Gettysburg in de Vereenigde Staten, zijn er zeker weinig. Deze heer toch plaatste onlangs in eenige couranteu een huwelijks-advertentie en rnocht zich verheugen in de ontvangst van 2651 brieven. Tweeduizend- zeshonderd-een-en-vijftig dames dus boden zich aan binnen den korst mogelijken tijd met hem te huwen, de meesten verlangden zelfs geen nadere samenkomst, noch een portret of iets dergelijks, en desondanks vond de heer Hammers onder die velen er niet een, die hem leek. Vond hij echter geen vrouw, practisch als een echt Amerikaan, wist hij toch het geld der advertenties rentegevend te maken. Hij verkocht namelijk al zijn brieven aan een huwelijks- bureau voor een bedrag, groot genoeg om zich een nieuwe fiets te koopen. Voor hij de brieven echter verkocht, heeft hij ze alle nauwgezet bestudeerd en uit deze studie trok hij een conclusie, welke wij onzen een vrouw zoekenden lezers niet mogen onthouden. Hij vond namelijk dat de brie/en van weduwen veel verstandiger gesteld en degelijker waren, dan die van jonge meisjes. Buitengewone vergaderiug van Dondordag 7 Februari 190U Vooriitter de heer J. A. P. Geill. Aanwezig de heeren Moes, Hnrle, Viiser, Van IJsselsteijn, Van der Hooft, Grenu, Van de Velde en De Jonge. De Vooriitter opent de vergadering en deelt mede dat de heeren Van den Hoek en Wieland hebben te kennen ge-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 6