Telegrafische berichten. Gemengde berichten. TER NEUZEN, 6 Februari 1901. En als dan 't laatste lied, 't //Wilhelmus," heeft geklonken, komt het aardige paar op 't balkon. Hoeraaa Dan gaan ze weer naar binnen, om de drie directeuren en de presidenten voordeze feestelijkheid aan zich te lateu voorstellen. De president van het comity van volkhulde, de heer Van Bylandt, die met de heeren Conrad, vice-president, en Gebel, penningmeester, in het paleis was, stelt de heeren voor. Zeer hartelijk betuigde daarKoningin Wilheltnina dank aan de heeren voor de prachtige ovatie, den samenzang hooglijk prijzende, en zij verzocht aan de leden der vereenigingen haar bijzonderen dank over te brengen. De heer Snouck Hurgronje, president van /Cecilia," verzekerde aan H. M., dat de vereeni gingen zich reeds gelukkig hadden gevoeld dat de serenade was aanvaard. Toen de serenade afgeloopen was, kwamen de rijtuigen bij 't paleis voor. Toen ging 't in draf naar het Staatsspoorstation, de Koninginnen met den Hertog, nn in Mecklenburgsche generaals- uniform, in open rijtuig, met jockeys op de paarden. Even na hun aankomst daar, onder gejuich van de saamgestroomden om </de vreemde vorsten" te zien aankomen, stoomt de trein kwart over 9 binnen. Op 't perron (waar, behalve eenige autoriteiten, alleen verslaggevers waren toegelaten) gingen H.H. M.M. en Z. H. de gasten tegemoet. Harte- lijke begroetingen, omhelzingen handdrukken een familietafereelmaar schitterend door al de mooie uniformen der //hoogen", waaronder vooral die der witte uhlanen uilschittert. Alleen prins Albert van Pruisen en de jonge groothertog van Mecklenburg zijn in politiek. z/Heil dir im Siegerkranz speelt de muziek der Grenadiers, die hier de eerewacht hebben. Terwijl de begroeting in den wachtsalon wordt voortgezet, gaat de Hertog met eenige Duitsche prinsen de eerewacht inspecteeren, waarbij kolonel Buys kommandeert. //Heil dir im Siegerkranz" speelt de kapel al maar door. Dan gaat de Hertog met zijn gasten 6ok naar binnen en geleidt dan het gezelschap naar de rijtuigen. En onder aanhoudend gejuich der menigte op 't stationsplein rijdt men weg, de gasten naar hun hotels, in het open rijtuig bij de Koningin nu groothertogin Maria van Mecklenburg, de moeder van hertog Heinrich. De Koningin heeft aan haar vorstelijke gasten, voor zoover zij niet reeds begiftigd waren met grootkruizen van de Nederlandsche orden, bij ge- legenheid van het huwelijk dergelijke ordeteekenen verleend. Voor het publiek buiten het paleis bood gister- ochtend het aan- en afrijden der leden van het diplomatenkorps een interessant schouwspel. Een staalkaart van allerlei uitheemsche uniformen en galadracht vertoonde zich aan de oogen der nieuws- gierigen. Al de hoofden der missien waren vergezeld van hun dames en de leden der legatien, die reeds vroeger aan H. M. waren voorgesteld. De niet-voorgestelde zouden heden door het bruidspaar ontvangen worden. De heer Howard, Britscb gezant, de graaf de Selir, Portugeesch gezant, en Dr. Leids, gezant der Zuid-Afrikaansche Republlek, waren mede tegenwoordig. Gistermiddag het vroolijke, opwindende gezicht van den uittocht voor een groote rijtoer met de eerewacht. Gedrang om een plaatsje te krijgen op den weg, waar de stoet langs zou komen, onzekerheid over dien weg en toch het vaste voor- nemen, om nu het hooge bruidspaar eens goed te zien dit alles bracht beweging onder de dichte menigte, vooral in den omtrek van het paleis. De Koningin was in een wit zijden toilet, de hertog in de zee-officier-uniform. Aan het station te Rozendaal is bijzonder rijks-politietoezicht op alle van het buitenland komende treinen, met het oog op de door ons land reizende vorstelijke persouen. Tot na de huwelijksfeesten te 's Gravenhage blijft dit toe- zicht gehandhaafd. Door alle gemeenten in Zeeland, met uit- zondering van Vlissingen, dat zijn bijdrage direct aan den penningmeester der hoofdcommissie zond, is voor het aan H. M. de Koningin aan te bieden nationaal huwelijksgeschenk, na aftrek der kosten, bijeengebracht 8373,945. Als kantoren waar de Nederlandsche bronzen pasmnnt, mits voor niet minder dan tien gulden in die muntsoort wordt aangeboden, tegen stand- penningen inwisselbaar is, zijn aangewezen in de provincie Zeeland Goes, Hansweert, Heinkeriszand, Hontenisse, Hulst, Nieuwerkerk, TerNeuzen, Tholen, Vlissingen (directe belastingen.) IJzendijke. Deze kantoren zijn hiervoor geopend op den tweeden werkdag van elke week, of, indien hij op den eersten dag der maand valt, den derden werkdag, en indien hij op den laatsten dag der maand valt, den vierden werkdag der week, op de gewone kantooruren. Op last van het geneeskundig staatstoezicht in Zeeland is te Vlissingen in orde gemaakt een quarantaine-vaartuig, ten einde op de Schelde dienst te doen, voor het geval zich in een der havens gevallen van besmettelijke ziekte voordoen. Het yaartuig zal dan vermoedelijk gestationeerd worden in het kanaal van Wemeldinge of op de reede van Hontenisse. De correspondent der N. It. Ct. te Batavia seint onder dagteekening van gisteren Batoe Ilik werd door ons genomen na een hevigen tegenstand. De vijand liet de bentiug in de lucht springen. De vijand had 70 dooden. Aan onzen kant sneuvelden 6 en er werden 35 gewond, onder wie de luitenants Verschuir en Van der Wielen en de kapitein der mariniers Gauw. De sterke benting van Batoe Tlik in Samalangan is bekend door de vergeefsche pogingen van generaal Van der Heijden in 1880 om haar te veroveren. Uit een door ons enkele dageu geleden medege- deeld telegram van het Hbld. bleek, dat ouze troepen op weg er heen waren. Aan het groote verlies ook aan onzen kant blijkt we], dat de inneming van de benting geen lichte taak geweest is, *1 is de bestorming thans gelukkiger afge loopen dan in 1880. Heden werd aan het personeel der hier in aanbouw zijnde staalfabriek de volgende proclamatie medegedeeld Aan het ■personeel der Staalfabriek te Ter Neuzen. Morgen zal geheel Nederland feestvieren. H. M. de Edele Koningin Wilhelmina treedt in het huwelijk. Slechts sedert korten tijd in Nederland gevestigd, sluiten wij ons van harte bij onze nieuwe land- genooten aan om met en onder hen deze gelukkige gebeurtenis te vieren. Wij willen hierdoor toonen, dat wij nog niet vergeten zijn met welke welwillendheid wij hier ontvangen zijn en wat wij aan H. M. Koningin Wilhelmina verschuldigd zijn. Wij wenschen aan het Jonge Paar een gelukkig huwelijk en een lang leven en roepen daarom alien //Lang leve H. M. Koningin Wilhelmina Lang leve Hertog Hendrik Leve Nederland Teneinde het personeel feest te laten vieren zullen den 7" Februari, den dag van het huwelijk op de werven de werkzaamheden gestaakt worden en zullen de gebouwen met de nationale (Holland- sche en Belgische) vlaggen getooid worden. In name der Society anonyme des Forges et Acidries Neerlandaises. De Directeur generaal, (get.) Riche. TerNeuzen. 6 Februari 1901. Bij de heden te Aardenburg gehouden aan- besteding der levering van 115,000 Kg. super- phosphaat werd aannemer de heer P. J. Versluijs alhier voor 6,76 per 100 Kg. Zaamslag, 5 Februari. In den nacht van 3 op 4 Febr. 11. hebben andermaal kippendieven een bezoek gebracht, bij houders van kippen alhier. Dank zij de waakzaamheid der bewoners, werden ditmaal de ouverlaten in hun plannen gestoord, en kozen het hazenpad. Men zij dus op zijn hoede. Zaamslag, 4 Februari. Gister maakte Ds. A. M. Knottnerus aan zijn gemeeute bekend, dat hij op 3 Maart a. s., des namiddags zijn afscheids- rede hoopt te houden. Hulst, 5 Febr. In de heden gehouden ver- gadering van den gemeenteraad, werd mededeeling gedaan van de gehouden kasopname bij den ge- meente-ontvanger, waarbij alles accoord bevonden was en van een goedkeuring van Ged. Staten tot het voeren, zoo noodig, van een rechtsgeding. Bepaald werd dat de commissie tot wering van het s;hoolverzuim zal bestaan uit 7 leden. Be- noemd werden de heeren J. Adriaanse, raadslid, C. J. Burm, boekhouder, W. Kuijpers, rijksklerk, H. L. J. Maertens, gemeente-ontvanger, J. F. Rottier, gemeente-secretaris, F. van Waesberghe, burgemeester en A. F. Kusse, hoofd der school. Voorloopig werd goedgekeurd een plan tot school verbouw. Met het voorstel tot wijzigingen af- en over- schrijvingen op de begrootiugen voor 1900 en 1901 vereenigde de Raad zich met algemeene stemmen. Zuiddorpe. Maandag had alhier de verkiezing plaats voor een lid van den gemeenteraad, vacature ontstaan door het vertrek van den heer A. Dierick naar Wachtebeke. 91 kiezers waren opgekomen. Een biljet was bianco. Van de overige 90 stemmen verkreeg de heer P. Verhoeven, bakker, er 55, de heer F. de Munck, landbouwer 13, de heer D. v. d. Velde, winkelier 12 en de heer J. de Mette, wagenmaker 10 stemmen. De heer Verhoeven is dus gekozen. Overslag. In deze gemeente heeft zich geen enkel jongeling moeten aangeveu voor de loting in de Nationale Militie, welke in het najaar gehouden wordt. 's Gravenhage, 6 Febr. Near men verneemt zal aan Hertog Hendrik den titel van Prins der Nederlanden worden verleend. De heden gehouden defil6 van 52 vereenigingen voor het paleis is uitstekend afgeloopen. Zij werd bijgewoond door het bruidspaar en de Koniugin- Moeder. Daarna werd een rijtoer gemaakt naar Scheve- ningen en Loosduinen. 's Gravenhage, 6 Febr. Eerste Kamer. In de zitting van heden werd bebandeld het ontwerp betrekkelijk kinderberechting, dat bestreden werd door de heeren Van der Biesen, Kist en Melvill en verdedigd door de heeren Sassen, Rahusen, Alberda en den Minister van Justitie. Te Rotterdam wordt Donderdag geen Beurs gehouden. De hoofdstraten zijn reeds in feestdos en vol vlaggen. Te Amsterdam is een weduwe gearresteerd als verdacht van brandstichting in haar eigen wooing. Zij had haar inboedel voor 3000 verzekerd. Plolseling ontstond er brand, die door de brandweer spoedig werd gebluscht. Toen werd ontdekt, dat alles met petroleum was be- goten. Op het Damrak te Amsterdam vond dezer dagen veel bekijks een levensgroote, goed gelijkende buste van president Kruger op zwaar massief voetstuk, zeer kunstig uit sueeuw vervaardigd. De afwerking had met veel zorg plaats gehad, zelfs de traditioneele gekleedde jas, de hooge hoed en de pijp deze laatste wel is waar slechts een gewone steenen waren niet vergeten. Op het voetstuk stondeu en bas relief met modder ingedrukt de woorden //Leve de Boeren Sedert eenige dagan hoorde een bewoner van de Krijtstraat te Utrecht voortdurend beweging en gerommel in den schoorsteen, zonder de oorzaak er van te kunnen gissen. De man beweerde dat het roet was dat er viel, omdat de schoorsteen, het laatste halfjaar nog niet was geveegd. De vrouw evenwel beweerde en ze kon dat ook het beste weten dat dit niet het geval was. Gisterenmorgen nu wilde de man er meer van weten en ging de zaak onderzoeken. De kachel op zijde geschoven, de hemdsmouwen opgestroopt en toen, met behulp zijner vrouw, de kachelplaat er uitgehaald. Wie beschrijft echter beider ver- wondering, toen zij in plaats van roet, een duifje te voorschijn haalden, dat daar zijn tentje had opgeslagen. Niet heel gemakkelijk ging het, haar uit haar warm hoekje te krijgen, want voort durend pikte zij naar de haar grijpende hand. Het diertje werd aan den eigenaar T., wien het toebehoorde, teruggegeven. Te Haarlem proefde iemand, die zijn kind eiwitstaal zou toedienen, eerst eens uit het fleschje om zich er van te overtuigen, dat er inderdaad dat vocht in was. Het bleek echter carbol te zijn, die den man de hevigste pijnen veroorzaakte en zijn overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk maakte. Men schrijft uit Friesland Werd Zondagmiddag alweer druk schaatsgereden op ondergeloopeu land, in den nacht die daarop volgde vroor het 10 h 12 graden Fahrenheit en Maandagmorgen bleken wijken en vaarten al weer sterk genoeg, want het oude ijs had hier en daar nog een respectabele dikte van 5 it 8 centimeters. Melkbooten probeeren nog een geul open te houden, doch geven het in de meeste gevallen op. Het is een vreemd gezicht de melkbooten te zien varen en daarnaast schaatsrijders, waarvan de jeugd vooral het worstelen dier booten met schadenfreude aaDziet en zich verheugt als men eindelijk den strijd moet opgeven. Weerkenners profiteeren vast weer, want de wind is Maandag morgen binnen den tijd van 2 uur al tweemaal overgeloopen, was in alle vier de windstreken en dat is de zekerste voorbode van bestendig weer, zoo oordeelen schippers, molenaars, die bij velen de beste weerkundigen zijn. Echter, er wordt niet meer naar ijs verlangd in onze provincie, zelfs niet door de ijsclubs, want nu opnieuw de banen in orde te maken enz. geeft kosten en menige kas is niet meer ruim voorzieu. Te Winschoten heeft het Staphorster boertje zijne eerste zitting gehouden in 't hotel Vrijheid. Niet minder dan zestig patienten werden door hem behandeld. De duinen onder de gemeente Rockanje zijn door den jongsten N.W. storm zoodanig af- genomen, dat er op sommige plaatsen eene lood- rechte steilte in plaats van een helling is waar te nemen. Toen V. uit Gendringen te Ulft voor den geneesheer aldaar de rekeningen rond zou brengen, ging hij een koffiehuis binnen, om met behulp der waardin zijn brieven in volgorde te brengen. Zekere S. uit Zutphen, die daar ook zat, wist zich ongemerkt van een handvol rekeningen meester te maken en ging die bezorgen, doch eischte dadelijk betaling. Wanneer men hem antwoordde, dat dit geen gewoonte was, zeide hij, dat de dokter hier verandering in wilde brengen, zoodat eenige menschen hem het bedrag voldeden. De marechauss^es waren hem evenwel spoedig op het spoor en werd hij naar Arnhem overgebracht. Het Dagbl. van Noordbrab. meldt uit Breda Groote opgewondenheid heerschte Zaterdagavond in de stad toen het gerucht Hep, dat aan de* Wilhelminasingel bij de watertoren een moord gepleegd zou zijn. Wat was er toch gebeurd. De negen-en-veertigjarige vrouw Francina Yriens, in de wandeling genaamd Helmondsche Sien, wandelde Zaterdagavond met Rika v. d. M., huis- vrouw van G. op den Wilhelminasingel. Sien verwijderde zich met een manspersoon, doch nauwelijks een eind weegs verder, hoorde Rika v. d. M. luid hulpgeschreeuw. Aanvankelijk durfde zij niet naderbij komen, doch toen zij de stoute schoenen aautrok, nam de man de vlucht. Rika tilde Sien, die op een mesthoop neergevallen was op, en ondersteunde de hevig kermende. Dan kon zij niet verder. Zij zette zich op den rand van den weg neder en zeide z/Ik geloof, dat ik hier sterven moet." Rika legde nu haar arm onder het hoofd der andere. z/lk sterf," waren haar laatste woorden. Dan blies zij den laatsten adem uit. Onmiddelijk ging Rika v. d. M. nu hulp halen. In de Boschstraat ontmoette zij politie, die met haar ging naar de plaats des onheils. Rika wist nog mede te deelen, dat de persoon in de richting Teteringsche Dijk gevlucht was. Onmiddelijk toog onze ijverige gemeentepolitie op onderzoek uit. De weg, welke de vluchteling genomen heeft, is niet van de gemakkelijkste. Laud, deels be- groeid met laag hout, deels gei'nundeerd, door- sneden met talrijke greppels en slooten. Het lijk van de vrouw werd naar het ziekenhuis per brancard vervoerd. Uiterlijk waren geen kenteekenen van geweld te bespeuren. Zoudagmorgen werd een dienstbode van den Teteringschen dijk in verhoor genomen, daar ge- ruchten liepen, dat dit meisje ook de hulpkreten gehoord had. Nader is gebleken, dat die ge- ruchten onjuist waren, zoodat de politie onver- richter zake huiswaarts moest keeren. Door de doktoren J. W. Deknatel en J. Pesman werd de gerechtelijke lijkschouwing verricht, waarbij geconstaeeerd is, dat de vrouw gestorveu is aan een hartaandoening. Gelukkig is er dus geen misdaad gepleegd. Helmondsche Sien was een berucht type, die meermalen met politie en justitie in aanraking is geweest wegens droukenschap, diefstal en zakken- rollen, of verdacht daarvan geweest is. In den nacht van 20 op 21 Januari 11., werd uit een gebouw, staande bij de steenkolenmijn »Therwir", bij Yerviers (Belgie), een groote hoe- veelheid dynamiet en ontplofbare stoffen gestolen. Den dag na den diefstal bleek een 18jarig mijn- werker, Francois Delrez, verdwenen te zijn. Dit jonge mensch staat bekend als een heethoofd en wordt verdacht anarchistisch gezind te zijn. Door den directeur-generaal van de upenbare veiligheid te Brussel is aan de Nederlandsche Regeering bericht gezonden van dezen diefstal en van Delrez' verdwijnen, omdat men vermoedt, dat hij de wijk naar Nederland heeft genomen. Ik verneem nog zoo schrijft de berichtgever van de Telegr. dat naar aanleiding hiervan de ver- schillende besturen der gemeenten ten uwent, die binnenkort door het Koninklijk echtpaar bezocht zullen worden, op de hoogte gebracht zijn van deze zaak. Te verwaehten valt dus, dat door de politie en recherche een waakzaam, oog zal gehouden worden, ter geruststelling van de burgerij. Het signalement van Delrez is lengte 1,65 meter, gekleed in werkmanscostuum, met blauwe pantalon, haar en knevel donkerblond, heldere blauwe oogen. Als bizonderheid wordt meegedeeld dat Delrez bij het spreken de bovenlip omhoog trekt Turksch In Macedonia zijn achttien Tuiksche soldaten, onder commando van een kapitein, door een bende Bulgaarsche roovers gevangen genomen. Nadat de geweren en pat-onen afgenomen waren, werden de mannen weer vrijge- laten. Deze soldaten waren afgezonden om het district van roovers te zuiveren. Fen politieagent te Brussel zag dezer dagen dat uit een huis onder de deur water over de straat vloeide. Toen hij bij een volgende ronde hetzelfde waarnam en op zijn bellen geen gehoor kreeg, waarschuwda hij zijn chefs, die de deuren deden opensteken. Het bleek toen dat de bewoner van het huis, juist toen hij zijn bad gereed maakte, door een aderbreuk was getroffen en dood gevallen. Maandagmiddag zijn de orerblijfselen der Engelsche koningin van de Albert-kapel te Windsor naar het mausoleum te Frogmore overgebracht. De weg door het park was door troepen afgezet. De kist werd weder vervoerd op een affuit; er boven op lagen de teekenen der koninklijke waar- digheid. De koning, de keizer, de koningen van Portugal, Belgie en andere vorstelijke personen en de dames van het koninklijk huis volgenden te voet. Na afloop van den dienst reden de deelnemeis naar het kasteel terug. Koning Eduard heeft een boodschap aan zijn volk over de zeeen gericht, waarin hij gewaagt van de tallooze blijken van sympathie, die hij heeft ontvangen. Hij herinnert aan de belang- stelling van zijn geliefde moeder in den voor- uitgang der kolonien onder uitgebreide zelfregeering en aan haar trots over hen, die voor het rijk

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2