BCJRGERLIJKE STAND. Buitenland. Gemengde berichten. houw en de ambachten, de Fietsclub, een eerewacht te paard en Transvaalsche Boeren. Verschillende volksspelen- zullen plaats vinden terwijl een en ander door muziek zal worden op- geluisterd, waarvoor een estrade zal gebouwd worden. Het dorp zal met eerepoorten worden versierd, terwijl des avonds zal worden geillumineerd en het slot van 't program ma bestaat uit een prachtig vuurwerk. Middelburg, 4 Febr. Be justitie is heden, vergezeld van Dr. Butner, offtcier van gezoud- heid alhier, naar Vlissingen vertrokken teneinde een onderzoek in te stellen naar de oorzaak des doods van de dochter van den loods A. J. M. die, wegens het indertijd schieten op die dochter, te Middelburg is gedetineerd. Het lijk van Koningin Victoria is Vrijdag van Osborne naar het vasteland overgebracht. Een reusachtige menschenstroom had zich over Cowes uitgestort. Om half 2 had het plechtig moment plaats. De kist werd door hooglanders en zeelieden uit het kasteel gedragen en op den khakikleurigen affuitwagen geplaatst. Een witzijden lijkkleed met den koninklijken standaard er in geweven lag over de kist heen- gespreid. Op een karmozijnen kussen lagen de krooninsignien. De stoet werd geopend door de drie stalmeesters. Vervolgens kwamen detachemenlen troepen, de luitenant-gouverueur van het eiland Wight en verdere autoriteiten. Dan de lijkwagen. Aan de zijde liepen Koning Eduard, Keizer Wilhelm en de hertog van Connaught. Hen volgden de andere vorstelijke personen. Dan de vrouwen Koningin Alexandra en de prinsessen van de koninklijke familie. De pijpers speelden den, treurmarsch. Aan de landingsplaats wachtte de Alberta en nam de kist over. De overtocht naar de haven van Portsmouth geschiedde langs een dubbele rij van Britsche en buitenlandsche oorlogsschepen. Het gedonder van de saluutschoten hield aan tot de Alberta haar bestemming bereikt had. Londen, 2 Februari. De eerste treinen, die hedenmorgen aankwamen te Londen zijn stampvol. Alles begeeft zich in de richting van Hjdepark. Troepen afkomstig uit de garnizoenen op het platteland kwamen den geheelen nacht aan en gaan nu hun plaats innemen. De lucht is grijs en het is vinnig koud, maar er is weinig wind. Het is ondoenlijk het aautal menschen te schatten dat zich langs den weg van den stoet heeft op- gesteld, vooral in Hyde Park. Hun getal zal echter wel een paar millioen zijn. Heel Londen zal van de uitvaart getuige zijn en nog een ont- zaglijke menigte menschen uit de provincies. De weg is ongeveer 4 K.M. lang. De trein met het lijk is om 7 minuten over negenen van Gosport vertrokken. Londen, 2 Fehruari. De trein met den Koning, de koninklijke familie en het stoffelijk overschot der Koningin, die hedenmorgen te 8,53 van Gosport vertrok onder het gebulder van de plechtige salvo's der kanounen, kwam te 10,58 aan het Victoria-station aan. De Koning, de Koningin, de Keizer en de andere vorstelijke personen begaven zich onmiddellijk naar het voor deze gelegenheid ingerichte paviljoen, waar zij met de grootste hartelijkheid de Koningen van Portugal, Belgie, Griekenland, de kroonprinsen van Oosten- rijk, Rusland, Denemarken, Zweden, Italie en de overige vorstelijke personen ontvingen. Inmiddels droegen twaalf Garde-soldaten, onder bevel van een officier, eerbiedig de kist naar het kanon- affuit buiten het station. Daarop legden de groot- waardigheidsbekleeders de kroon, den scepter, den rijksappel en de insignien van den Kousenband op de kist neder. Te 11,32 zette de stoet zich in beweging. Londen, 2 Febr. De lijkstoet kwam om kwart over eenen aan het Paddington station aan, na de straten te zijn doorgetrokken, die overal met zwarte en purperkleurige draperieen waren be- hangen en met een ontelbare menigte toeschouwers waren bezet. De stoet was vandaag uitsluitend uit de landmacht samengesteld, terwijl de cere- monien gisteren door de zeemacht werden verricht Duizenden manschappen van alle wapenen, waar onder graaf Roberts met zijn veldmaarschalkstaf in de hand, maakten het eerste gedeelte van den optocht uit. Daarna kwam de lijkkist, die evenals gisteren door de naaste familieleden werd gevolgd. De lijkkist waarop de teekenen der koninklijke waardigheid lagen, was op een eenvoudig affuit geplaatst, terwijl zij boven op het kanon zelf lag. Acht roomkleurige paarden, door koninklijke postiljons bereden, trokken het affuit, en maakten het glanspunt uit van den optocht. Vooraan het gevolg van de lijkkist gingen de koning, de Duitsche keizer en de hertog van Connaught. De eerste twee hadden het uniform van Engelsch veldmaarschalk aan. Dan kwamen de koningen van Portugal, Griekenland en de vreemde prinsen. Alles bij elkaar volgden ongeveer 40 personen. De trein vertrok van Paddington om tien minuten over half twee. Om half drie kwam de trein te Windsor aan. Toen de lijkstoet daar geheel klaar was om van het station te vertrekken, weigerden de artillerie- paarden voor het affuit, die lang in een kouden Find hadden gestaan, te eenenmale, wat men ook probeerde, vooruit t« gaan. De Koning was erg ongeust, en iedereen was bevreesd, dat er een ongeluk had plaats gehad. De Lord Marchal wist niet wat te doen, torn er eenige matrozen kwamen en hunne diensten aanboden. De paarden werden gauw afgetuigdde strengen werden in een lang koord aan elkaar gebouden, de matrozen gingen voor het affuit staan, en trokken het tot aan den kathedraal van St. George. Bij den dienst in den kathedraal, die zeer in- drukkend was, werd kerkmuziek van Gounod, Tsjaikowski en Spohr gegeven. De aartsbisschop van Canterbury sprak de zegen uit. Na den dienst gingen koningen en prinsen en de chefs van de vreemde missies naar het kasteel te Windsor, waar de Koning hen ontving. Het lijk blijft tot Maandag in de Albert-kapel. Het meisje te Vlissingen, dat door haren vader met een schot uit een revolver werd gewond, is overleden. Het verhuren van plaatsen voor het winkel- raam op den dag van het huwelijk der Koningin door den heer Van Stockum te 's Gravenhage heeft een som van 3000 opgebracht, welke ten behoeve van de noodlijdende en krijgsgevangen Boeren op den huwelijksdag ter beschikking van president Kruger zal worden gesteld. Uit Wieringerwaard schrijft men De eigenaardige gesteldheid van den bodem alhier met zijn groote hoeveelheid bronnen, rijk aan koolwaterstof, doet het gebruik van brongas voortdurend toenemen. Bij meer dan 50 huizen reeds ziet men hier het //gasfabriekje," met zijn kelel boven den grond, dat voldoende gas op- levert ter verwarming van spijzen en dranken en tot schitterende verlichting van de vertrekken. Alleen hooge watersland, zooals oulaugs met de hevige vorst, ten gevolge waarvan het stoomgemaal niet kon werken, brengt ongerief aan, daar de verbruikers dan nog wel eens hun toevfucht moeten nemen tot de voor hem weldra verouder- de peteroleumlampen en het fornuis. Wanneer men in kamers, kasten of waar ook last heeft van mieren, legge men een weinig honig of stroop, met wat giat vermengd, in kleine hoe- veelheden hier «n daar op hun weg. Spoedig zullen de mieren in menigte op het zoet aanvallen maar dit festijn zal hun slecht bekomen, daar de gist hun zoo slecht schijnt te passen, dat er weldra een aantal van stervenen de slimine diertjes bemerken dit spoedig en vermijden verder die verleidelijke en gevaarlijke plaats. Donderdagmiddag, kort v6dr de komst van den Hertog-Bruidegom, kwamen twee blonde kiudertjes, dochtertjes van een inwoner van den Haag, in 't wit gekleed, het paleis binnen, met een mandje waaruit, toen het geopend was, twee blanke witte duifjes te voorschijn kwamen, de halsjes versierd met zijden oranjelint en ieder met een oranjeappeltje in den bek. De meisjes brachten deze gevederde boden der liefde aan het jonge hooge Bruidspaar, dat, naar gemeld wordt, deze echt kinderlijke hulde met welgevallen heeft aanvaard. Donderdagnamiddag werd aan het station der Geld. Overijss. Lokaalspoorw. te Enschede in een van Amsterdam gekomen goederenwagen een jongen ontdekt, die daarin zonder medeweten van het spoorwegpersoneel de reis derwaarts had meegemaakt. De jongen gaf op Gerrit Mulder te heeten, 9 jaar oud te zijn en te Amsterdam Botaniestraat 17 woonachtig. Volgens hem, had hij zich Woensdagavond bij de Muiderpoort in den yagen te slapen gelegd en toen hij wakker werd, den wagen gesloten en in beweging gevonden. Door den stationchef werd de jongen, die half verhongerd en verkleumd was, in de gelegenheid gesteld zich te warmen en zijn honger te stillen. Daarna is hij door de politie overgenomen, die door tusschenkomst der politie te Amsterdam voor bericht aan zijne moeder, eene weduwe, zorgde en hem derwaarts op transport stelde. Een veehouder uit Akkerwoude vond te Leeuwarden bij de veemarkt een rolletje papier op den grond. Hij raapte het op en bevond dat het ruim f 3000 aan bankpapier bevatte. De eerlijke man heeft het terstond bij de politie bezorgd. De dood van koningin Victoria legt voor vele Londenaarrs geen windeiren, door het ver huren van vensters en staanplaatsen. In de rijke wijken die de begrafenisstoet moet passeeren, zijn natuurlijk geen zaken te doen de eigenaars be- waren de plaatsen voor zich en hunne vrienden. Maar in de volkrijke buurten van noordelijk Londen ziet men aan alle vensters en bordjes het opschrift //Vensters te huur." Die vensters zijn niet voor niet te huur; de prijs er van wisselt tusschen twee en drie honderd gulden. Een enkele plaats kost 65 gld. Voor eene plaats op het dak wordt nog tot f 25 betaald. Een echt krot is aan een ondernemer voor 100 p.st. verhuurd. Het Chineesche volk wordt op eene zon- derlinge wijze op de hoogte gehouden van den tegenwoordigen toestand in hun land. All# provincien van Nanking tot Thibet worden overstroomd door een zondvloed van gekleurde prenten, voorstellende op een purperrooden grond, de Europeesche vloot door de Chineesche vloot in den grond geloopen, en de Europeesche legers vluchtende en hunne wapenen op het slachtveld in de steek latende. Daar het evenwel genoegzaam bekend is dat de Europeesche troepen Peking niet verlaten, hebben de prenten makers er dit op gevonden dat de bezetting van van Peking niets anders is dan Chineezen op zijn Europeesch gekleed. Reeds lang bestond er een veete tusschen de families Deffandre en Jonniaux in de Belgische gemeente Mhuin. Maandag had in die gemeente de loting voor de militie plaats. Een zoon uit het gezin Deffandre nam aan de loting deel, be- dronk zich daarna en zwaaide des avonds met een troepje van zeven zatte kameraden naar de woning van de Jonniaux. Daar liepen de woestelingen de deur open, Deffandre met een groot mes voor uit, dat hij vrouw Jonniaux in de borst stiet. De vrouw viel doodelijk getroffen achterover. daar zoon greep den dader aan maar kreeg ook een mesteek en zakte in elkaar. Daarop strom- pelde de bende heen, De lafhartige moordenaar werd in zijn eigen woning gevat. De politie vond hem daar liggen, zijn roes uitslapend. De weduwe Lefevre, te Parijs, had aan de rechtbank van de Seine het verzoek gedaan, ver- lof te verleenen om het lijk van haar man, die te Villemor.de begraven ligt, over te brengen naar het kerkhof Montparnasse. De familie was er tegen. Na pleidooien in deze zaak heeft de rechtbank uitspraak gedaan. Het verzoek is geweigerd o. a. op grond, dat het van belang is, een begraafplaats, die in overeenstemming met alle belanghebbenden is gekozen, niet willekeurig te veranderen en den eerbied voor de dooden en hun rust te storen door de grillen, de twisten en de oneenigheden van de levenden. Het gemeentebestuur van Brussel heeft be- sloten, het kerkhof van Evere, dat een oppervlakte beslaat van 40 hektaren, des nachts te verlichten, om de bewaking te vergemakkelijken. Met gaslicht zouden daartoe 300 lantarens noodig zijn en met electriciteit 60 booglampen. Gaat het plan door, dan zal het een nieuwigheid zijn, vermoedelijk de eerste kerkhofverlichting op de heele wereld. Men zou den plaatselijken toestand moeten kennen om te beoordeelen, waarom het gemeente bestuur daarvoor zooveel geld zou over hebben. Gemeenteraad van Ter Neuzen. INGEZON DEN STUKKEN. Koewacht, 2 Februari 1901. Geeerde Redacteur M ilt zoo goed zijn onderataand schrijven in uw blad op te nemen, als blijk hoe sominige achter- buurten door slechte, onberijdbare wegen van hunne gemeente zijn afgescheiden. De godsdienstplichten kan men op andere ge- meenten vervullen, maar in een geval zooals zich verleden week voordeed, moet men naar zijn eigen gemeente. Er was een zieke in de buurtschap Ferdinandus, gemeente Koewacht, die de laatste H. saeramenten der stervenden moest ontvangen. Men ging een landbouwer vragen om met zijn rijtuig een priester te halen. Ja, maar de slechte weg! Neen, weigeren kan nietinspannen en den weg trotseeren is het werk. Gelukkig zonder ongelukken tot op het dorp gekomen, durft de landbouwer het niet te wagen met den priester langs denzelfden weg terug fe keeren. Wat nu gedaan Niets anders dan zich maar getroosten een omwegte maken van ruim twee en een half uur, om de woning van den zieke te bereiken. Gelukkig toch, dat het geen spoedeischend geval was, doch was dit het geval, zoo zou men den zieke maar aan de genade Gods moeten overlatcn. Een rit op die wijze naar zijn eigen gemeente zegt nogal wal, in dien tnsschentijd kan de zieke al bezweken zijn. Ach, wanneer toch zal die buurt van haren droeven toestand gered worden. Hoogachtend, Uw Abound. Vergadering van Zaterdag 2 Febrnari 1901. Voorzitter de heer J. A. P. Geill, Burgemeester. Aanwezig de heerenMoes, De Feijler, Harte, Yisser Van IJsselsteijn, Grenu, Dees, Van de Velde en De Jonge, Afwezig de heer Van den Hoek, wegens een lichte onge- steldheid, benevens de heeren Wieland, Van der Hooft en De Koeijer zonder kennisgering. De Voorzitter opent de vergadering en deelt mede dat de notulen der voorgaande nog niet gereed zijn, waarom hij voorstelt met de behandeling der zaken een aanvang te maken. Dit wordt goedbevonden, waarop de openbare vergadering wordt geschorst en overgaat in eene met gesloten deuren. Na het weder openbaar worden der zitting komt aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van Burg, en Weth. der gemeente Axel van den volgenden inhoud Door den Raad dezer gemeente is in zijne zitting van heden besloten zich nogmaals tot u te wenden met verzoek om, tegen vergoeding, door u te bepalen, per kind, de kinderen uit deze gemeente die vroeger de school te Sluiskll bezochten en volgens nw schrijven d. d. 17 Dec. 1900 die school met ingang van 1 Januari 1901 moesten verlaten, weder toe te laten. De VoorzitterArtikel 48 der onderwijswet schrijft voor dat wanneer in eene gemeente kinderen uit eene andere hare school bezoeken, voor die kinderen uit eene andere gemeente geen hooger schoolgeld mag berekend worden dan dat, geheven wordende van de kinderen uit de heffende gemeente. Op grond daarvan meent het Dag. Best, inwilliging van het verzoeck der gemeente Axel, toelating der kinderen tegen eene vergoeding per kind, te moeten ontraden. Het bedrag van hetgeen aan schoolgeld zou worden ont- vangen is niet zoo hoog, dat de bij voortdurende toelating der Axelsche kinderen noodig wordende uitgaven daardoor gedekt zouden worden, en de wet verbied meer te vorderen. Wel zou op grond van art. 1*21 der gemeentewet eene overeenkomst kunnen gemaakt worden op andere voorwaarden, maar zooals het voorstel hier ligt kunnen wij er niet op' ingaan. Ik stel daarom namens het Dag. Best, voor aan het ge meentebestuur van Axel te berichten, dat we hen in dit opzicht moeten teleurstellen en we de kinderen niet kunnen toelaten op de voorwaarde die zij stellen. Zooals ik zeide, de ontvangst zou niet hoog zijn, doch de toelating vergrooting der school noodig maken, benevens aan- stelling van een onderwijzer met hoofdacte, wat stijging der onkosten na zich slepen zou, en daartegen dienen we te waken, Het voorstel van het Dag. Best, wordt met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter stelt namens het Dag. Best, voor eene wijziging van art. 4 der instructie \an de ambtenaren ter secretarie, luidende »Ingeval van ^stoornis der openbare orde bij brand, over- strooming of andere buiteugewone voorvallen begeven zij zich onmiddellijk ter secretarie en stellen zich aklaar ter be schikking van den Burgemeester en den Secretaris, voor zoo- ver zij niet ingedeeld zijn bij het personeel der gemeentelijke brandweer." Tengevolge het slot van dit artikel zou het kunnen voor- komen, dat er bij gelegenheid van brand niemand aanwezig was van de gemeente-ambtenaren die op de secretarie bekend zijn dan de secretaris en die kan ingeval van brand niet voor alles zorgen, personen, vreemd aan de secretarie, zijn niet zoo goed in staat om aan berging van een en ander mee te he pen. Het is dus noodig dat het personeel der secretarie aanwezig kan zijn, de secretarie toch, bevat registers en andere stukken waarvan het teloorgaan groot nadeel zou na zich slepen. Wel is waar moeten die in een brandkast worden opgeborgen, doch dan zou men er wel een moeten hebben zoo groot als een kamer. Bij latere verbouwing van het gemeentehuis zou men wellicht kunnen rekenen op het bouwen eener brandkluis. Om het personeel der secretarie ter beschikking te kunnen hebben stelt het Dag. Best, evenwel voorde woorden •voor zoover zij niet ingedeeld zijn bij het personeel der brandweer," te doen vervallen. Aangenomen met algemeene stemmen. c. Eene reclame van A. C. van Wijck tegen zijnen aan- slag in den hoofdelijken omslag, wordt niet in behandeling genomen, als zijnde ingekomen na den voor reclame gestelden lermijn. ,Een adres Marie Theresia Braeke, herbergierster t« Sluiskil, gemeente Ter Neuzen, welke te kennen geeft dat hart woning, waarin lokaal met het vergunningsreeht tot verkoo* overgegaan11 nk in Mem, bij onteigening aan het Rijk it Er waren te voren te Sluiskil slechts vier lokalen met dezelfdt vergnnmng, waarvan drie, waaronder dat van adressnnte, aaa hetKijk zijn overgegaan bij onteigening. Naar verluidt heeft de weduwe Van Hecke er van afgezien nog dat vergunningsreeht aan te vragen. In ieder geval zijn vier lokalen met vergunning niet veel voor een zoo bevolkt gehucht als Sluiskil. Ondergeteekende kan deze bron van inkomsten nogni-t missen weshalve zij den Raad eerbiediglijk verzoekt, in "deze buiten- gCM om oinstandigheden van zijn- bevoegdheid om haar ver gunningsreeht voor haar nieuw lokaal te vernieuwen. Dit adres wordt, als behoorende het verleenen der vergunningea o e evoegdheid van Burg, en Weth., op voorstel van de* Voorzitter z. h. 8 naar dat college gerenvoyeerd. J*esVreking onthaal schoolkinderen bij gelegenheid van het huwelijk van H M. de Koningin. Voorzitter herinnert, dat medailles zijn aangeschaft voor uitreiking aan de schoolkinderen, ter gelegenheid van het huwelijk v.a®} Koningin. In de meening dat er van particulicre zyle wel lets zou gedaan worden, heeft het Dag. Best, tot hiertoc gewacht om nadere voorstellen te doen doch nu da erSa ering ran ingezetenen op jl. Maandag geen resultaat had en er niets zal gedaan worden, stelt het Dag. Best, voor e uitreiking der medailles aan de schoolkinderen eenigszins eeste ijk te doen plaats hebben, door heo van gemeentewege te onthalen Eene gebeurtenis als het huwelijk der Koningi* is van groot gewicht en wij moeten trachten den indruk daarvan by de kinderen te verhoogen. Wanneer het eenvoudig blijft by het uitreiken der medailles zal de gebeurtenis door de kinderen spoedig vergeten zijn, doch wann er er een feestje aan verbonden wordt zullen zij steeds aan dieu dag een aan- gename hennnering bewaren. Spreker wenscht eerst het gcvoelen van de leden hieromtrent te hooren om wanneer het voorstel wordt aangenomen, later te bepalen hoe het zal geregeld worden. De heeren Visser en Harte betnigen hunne instemming met het voorstel, ook van meening zijnde dat dit de b«- teekems van den dag voor de kinderen aanmerkelijk zal verhoogen en een meer blijvenden indruk zal nalaten. In stemming gebracht wordt het voorstel van het Dag. Best, om van gemeentewege do kinderen van alle scholen.in deze gemeente te onthalen, bij gelegenheid van het huwelijk van 11. M. de Koningin, met algemeeqe stemmen aange- nomen. De Voorzitter deelt mede dat het onthaal bij gelegenheid van het Kronmgsfeest 292,81* heeft gekost. Er zijn nu ongeveer 1600 schoolkinderen. Besteedt men 30 cent per kind, zoo is 480 noodig, bij 20 cent per kind 320. De vonge maal bedroeg het ongeveer 20 cent per kind, wat zoo goedkoop kon geschieden omdat de ververschingen bij mass* waren aangekocht Daar het verkrijgen en gereedmaken van chocolademelk wel bezwaren zal omlervinden, zal men zich koekjes"06'611 bepalPn t0t het ,ractecren °P limonade en Na eenige bespreking hierover stelt de heer Harte voor aan Burg, en Weth. voor het onlhaal eeo crediet toe te staan laten e" de Terdere regeling aan het college over t* Dit voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Op voorstel van den VoorzitteV wordt besloten dat de Raad bij het schoolfcest en de uitreiking der medailles van ziia belangstelling zal doen blijken, door de leden af le vaardigen om bg die uitreiking, door de onderwijzers ieder in hunn« klasse, tegenwoordig te zijn. nVp°",de ,S,ch?jen te !,luiakil worden aangewezen de hcere* De Feijter, De Koeijer en Dees. Voor Driewegen (bij loting) de heeren Visser, Van der Hooft en brenu. Voor de scholen in de kom de overige leden. Op voorstel van den heer Visser wordt besloten ook d* kanaanduTten'6 n°odigen' die zicl1 dan naar verkiezing Verder wordt bepaald zich aanstaanden Donderdag om 10 nur naar de scholen te begeven en na alloop van 'I feest voor het verdere van den dag vacantie te geven. De Voorzitter acht het 't best evenals de vorige maal met de hoofden en onderwijzers over de verdere regeling te onder- handelen. Wanneer er zijn die liever conlantenhebben, 20 cent per kind uit te keeren, en zoo niet, weer evenals de vorigt tTzorgTn gemeeDtewege voor MMchaffing der ververschingen Dit wordt goedgevonden. Hierna sluit de Voorzitter de vergadering. Tor Menien. Huwelijks-aangiften. 1 Febr. Jan van <le Ree, ond 24 j., jm. en Pieternella Catharina l'azelaar, oud 24 j., jd. Huwclijks-voltrekkingen. 31 Jan. Cerilus Jacobns de Clsrok, oud 29 j., jm. en Maria Nathalia van Belle, oud 31 j., jd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2