A1 g e m e e a Nieuws* en Advertentieblad voor 2eeuwsch-71aandoren. No. 4030. Dinsdag 5 Februari 1901. 41e Jaar^an». Engeland en de Z.-A. Republiek. De vervulde Vloek. Binnenlarid. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERT ENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer y0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de p^n- slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij gebrek aan belangrijk nieuws geeft de officieele verliezenlijst der Engelschen nog altijd iets wetenswaardig. Zoo lezen we van eenig gevechten die inisschien niet vermeld ziju omdat er geen Boerenverliezen te berichten waren, en die alleen den Engelschen op eenige manschappen zijn te staan gekomen, Zoo zijn binnen eenige weken voor de tweede maal bij Albertina (aan den spoorweg Harrismith-Ladysmith) weer een paar manschappen ▼ermist. Verder wordt gewag gemaakt van ver- liezen bij Odendaalstrooin (bij Aliwal-Noord) 27 Januari bij Caledonsfontein 28 Januari, enz. Eindelijk komen de namen van eenige lieden, wier dood nu pas vast staat, en die bezweken zijn bij Magersfontein, Colenso, Spionkop (8 man), Paardeberg, Zandrivier, enz., bijna een jaar of langer geleden. Omtrent de wel vsrmelde gevechten geven de verlieslijsten voorts nog eenige bijzonderheden. Zoo blijkt, dat majoor Lloyd van Suffolks den 25" Januari is gesneuveld in een gevecht bij Twijfelaarverder zijn bij die gelegenheid majoor Maude van de cavalerie, een luitenant en een dozijn manschappeu gewoud. Tien manschappen worden als vermist opgegeven tusschen Twijfelaar en Wonderfonteiu, aan den Oosterspoorweg, op den 28" Januari. Generaal Smith-Dorrien meldt dat hij den 25" Januari op marsch negen man van het Essexregiment aan vermisten heeft ver- loren. Dit is, naar men zich herinnert, de marsch nadat hij de Boeren geheel uiteen had gejaagd. De Boeren volgen nu de taktiek van Kitchener na en zetten de Engelschen uit de door hun bezette plaatseu. Na Petersburg worden nu Spelonken en Leydsdorp, eveneens in het Zout- pansbergsche, opgeruimd. De Brilten worden naar de hoofdlijnen gezonden, waar zij de levens- jniddelen mogen helpen opmaken. Kitchener heeft intusschen weer wat nieuws bedacht om den moed der Afrikaanders te harden en de weifelaars te stalen. Ondtnks de vroegere belofte, dat zij, die zich vrijwillig overgaven, in het land zouden mogen blijven, overweegt hij om 10000 gevangenen naar Indie te zenden en in de Nilgiribergen te lateu opsluiten. Een be- slissing is nog niet genomen. Maandag ziju door troepen in een gepantserden trein, uit Smaldeel, tusschen Kroonstad en Bloem- fontein, vertrokken, schoten gewisseld met een FKIJXELETON Naar het Duitsch. Na een paar uren rust, ontwaakte Victor en zag hoe de zonuestralen op het tapijt in de kamer speelden. ,/Doe het venster open, Bertha, en laat de zonnestralen vrij in de kamer stroomen," zei hij zacht. /,1k zou ze nog zoo gaarne eens zien in voile schoonheid." Zij voldeed dadelijk aan zijn verlangen en nu zond de ondergaande zon zijn purperlicht met voile bundels door het venster. z/Wat is de aarde toch schoon," sprak hij. /,Hoe schoon moet het dan wel hierboven in het paradijs zijn." En hij haalde diep adem, als iemaiid, die naar rust verlangt. ^Lieveling, wat zie je bleek," begon hij weer. z/Ga eens in het park, de avond is zoo schoon. Heb maar geen zorg over mij. Ik zal trachten een beetje te slapen." Zij drukte nog een innigen kus op de lippen van haar echtgenoot en ging. In later dagen deed het haar nog goed, dat zij zoo van hem gescheiden was, terwijl hij haar lachend naoogde. Bertha ging werktuigelijk de trap af en het park in, maar zij bleef nauwelijks vijf minuten *eg. De duisternis was in de kamer in die weinge oogenblikken snel toegenomen. Zij trad naar het bed, waar graaf Norton met gesloten oogen rustte. commando Boeren, 200 man sterk. Dien ge- heelen dag werd te Smaldeel geschutvuur ge- hoord in de Tabaksbergen den volgenden morgen was het schieten opgehouden. Uit Clamwilliam wordt van den 51n het volgende geseind. ,/De patrouille, die de flankvormde van den kolonne van Delisle en die in de namiddag van den 30n vertrokken was, stuitte bij Elizabeth- Fontein op een Boerencommando onder Brand /yElizabeth-Fontein ligt ongeveer 18 mijlen van Clanwilliam. De rechtervleugel van de kolone Betbune kwam dadelijk bedoelde patrouille te hulp, maar de Boeren waren, dank zij de duisternis en het ongelijke terrein, reeds weer verdwenen. Van achter de rotsen hadden de Boeren een moord- dadig vuur op de Engelschen gelost. z/Den 24n waren in de buurt van Elizabeth- Fontein door de bereden infanterie der Engelschen 150 Boeren verjaagd." Toen hertog Hendrik Donderdagavond aan het eerste Nederlandsche station Oldenzaal feestelijk werd ontvangen, sprak de heer Lycklama, Commissaris in Overrijssel, hem met de volgende woorden toe Hooggeeerde Hertog I z/Het is mij een groote eer, Uwe Hoogheid bij de eerste schrede als Nederlander op Nederlandschen grond het welkom te mogen tueroepen in het nieuwe vaderland. ,/Dat vaderland ontvangt Uwe Hoogheid met geestdrift en sympathie, omdat het in U begroet den Koning van het hart van onze beminde Koningin. //Nederland hoopt en verwacht dat Hare Majesteit de Koningin en Uwe Hoogheid een in alle op- zichten gelukkige toekomst tegemoet gaan. //Nederland hoopt en verwacht, dat het voor- genomen huwelijk in hooge mate bevorderlijk zal zijn aan het heil en den voorspoed van het Vorstelijk Huis en van het vaderland. ,/Moge met dit oogenblik een gezegend tijdperk aanvangen in het leven van Uwe Hoogheid en van Hare Majesteit de Koningin. yLang leve hertog Hendrik van Mecklenburg De hertog autwoordde in het Hollandsch. Hij betuigde, zeer dankbaar te zijn voor de feestelijke outvangst en de hartelijke wenschen hem toege- brachtdit schonk hem de overtuigiug, dat zijn Zij dacht dat hij sliep, maar hoe dichter ze bij hem kwam, hoe meer zij verbleekte. En toen begreep ze het. Snikkend zonk ze bij het bed op de kneen. Het moede lichaam had afgestreden En klaaglijk dof verkondigde het klokgelui, dat graaf Victor tot zijn vaderen verzameld was. Twee jaren nadat graaf Victor ontslapen was, stak in de maand Augustus een mailboot van de Cunardlijn in zee. Onder de passagiers viel de aandacht vooral op een jonge schoone dame in rouwkleeding, wier houding zeer terug- getrokken was. Op de passagierslijst stond zij vermeld als gravin Norton. Dat was Bertha, op weg naar huis. Op dringend verzoek van haar vader keerde zij na verloop van jaren naar Amerika terug om hem nog eens te zien. Hij was in den laatsten tijd sukkelend en ver- langde naar zijn kind. Na een vrij spoedigen overtocht landde men te New-York en vandaar reisde zij den volgenden morgen naar Sandypoint om haar vader weer te zien. Een grijsaard, door den ouderdom gekromd waggelde haar te gemoet, Met een kreet zonk zij in zijn armen en vergat alles om zich heen. Maar na een week in het ouderlijke huis vertoefd te hebben, kwam de oude rusteloosheid weer boven. Zij kon die alleen vergeten in de drukte van het leven. Zoo besloot zij dus naar New-York terug te keeren. Na haar vader rijkelijk bedacht te hebben reisde zij af. komst in Holland met vreugde werd begroet, en hij was daar zeer gevoelig voor. Op den trouwdag van H. M. de Koningin Donderdag a. s. zullen te Rotterdam verscheidene kantoren en winkels gesloten zijn om het personeel gelegenheid te geven feest te vieren. Er is sprake ook alsdan geen Beurs te houden. De feestdag begint te Rotterdam met een re veille van muziekcorpsen te half 12, 12 uur luiden de klokken, van 121 uur speelt het carillon en op Fransche manier hebben des avonds van 8II uur voorstellingen plaats in 12 localen, waarvan de entrees Dinsdagmiddag kosteloos te halen zijn. Honderden zullen evenwel tevergeefs komen, want de aanloop om vrijbilletten zal enorm zijn. Voor dezen is evenwel gelegenheid het concert op het Alkemadeplein of in de Beurs te hooren. De vereeniging tot veredeling van volksvermaak heeft de leiding der uitvoeringen. Ds. A. H. Roose, predikant bij de Ned. Herv. gem. te Rotterdam herdacht Zondagmorgen in de Noorderkerk zijn 25jarigeEvangelie-bediening. Er wordt gezegd, dat het aloude gebruik om den militairen des ochtens soep te geven zal worden afgeschaftde soep zou worden vervangen door brood met kaas, meelspijzen enz. Men zou hiertoe gekomen zijn uit de overwe- ging, dat soep een weinig voedzame spijs is, terwijl in de ochtenduren in den regel de meeste diensten worden gevorderd. TER NEUZEN, 4 Februari 1901. Eenige oudleden der eerewacht, die met leed- wezen hadden waargenomen dat de eerste ver- gadering zonder resultaat bleef, hadden tegen j.l. Zaterdag opnieuw eene oproeping tot de inge- zetenen gericht, om zoo mogelijk a. s. Donderdag, den dag waarop H. M. de Koningin in't huwelijk treedt, feest te vieren. Na korte bespreking werd besloten het daar- heen te leiden. Bij acclamatie werd benoemd tot eere-voorzitter van een te verkiezen feestcommissie de heer P. A. van de Velde, die deze benoeming aanvaardde. Vervolgens werd eene commissie van 12 leden benoemd, waarvan de heer T. van Borssum Waalkes, voorzitter, P. J. Scheele, vice-voorzitter, J. A. Donze, penningmeester en Jan Jansen, secretaris. Voorloopig werd besproken het zoo mogelijk organiseeren van een optocht, het doen plaats Plannen voor de toekomst had zij niet. Zij had slechts een behoefte, den aandrang zij moest steeds van het eene land naar het andere trekken. Haar leven miste een voornaam ding een doel. De maand September liep ten einde. Nog was Bertha in New-York. Zij ging daarom met haar bekenden van vroeger, maar niemand van hen wist haar inlichting te geven omtrent de familie Stuart. z/Het gerucht, dat ik in Sandypoint vernam, moet toch waarheid bevatten," dacht zij. //Bea trice getrouwd en Charles naar California om goud te zoeken." Daat zij meenie niet genoeg afleiding te hebben, besloot zij naar Engeland terug te keeren. Lady Carley en Blatica verwachtten haar. Zij wilde trachtten daar rust te vinden en haar leven in tevredenheid te slijten. Den dag voor de afreis trad zij een winkel binnen. Zij had eeuige toiletartikelen noodig en stapte voor de toonbauk, waarop Zweedsche hand- schoenen uitgestald lagen. z/Welk nuinmerP" klonk het, terwijl zij een paar opnam. Door het halfduister in den winkel had zij den jongman achter de toonbank nauwelijks gezien, doch nu keek zij onwillekeurig op en de woorden bestierven haar op de lippen. Haar hart stond een oogenblik stil, toen zijn blik de hare ontmoette. Daar stond Charles Stuart. De verrassing was haar te sterk. Een oogenblik verloor zij haar zelfbeheersching en twijfelde aan hetgeen haar oogen zagen. //Charles hebben van volksspelen en het geven van volks- coucerten in de verschillende zalen. Voor dit laatste zal aan de verschillende ver- eenigingen dezer plaats medewerking worden ge- vraagd, terwijl voor het bestrijden der kosten door het presenteeren van inteekenlijsten bij de inge- zetenen, zal getracht worden het reeds door de vergadering bijeengebracht bed rag te verhoogen. Heden namiddag viel een voor een kar ge- spannen paard van den stalhouder Donze in de Vlooswijkstraat. Opspringende werd het paard wild, rukte zich los, verbrijzelde de kar en eene heining daar in den omtrek, holde daarna de straat door en verder om, na enkele straten te zijn doorgehold, weer de Vlooswijkstraat door te komen, waarna het gegrepen werd. Ougevallen werden door het paard op zijn tocht niet veroorzaakt. De 1* luitenant-kwartiermeester van het Oost-Indische leger J. van Pienbroek, thans met verlof hier te lande te's Gravenhage, is bevorderd tot kapitein-kwartiermeester bij de militaire admini strate van genoemd leger. Sluiskil. Zaterdag den 2 Februari 11. werd voor het eerst de H. mis opgedragen in de her- stelde roomsch-katholieke kerk alhier. Was de kerk voorheen schoon, thans is zij nog schooner en grooter geworden. De kitholieke bevolking neemt hier zoo toe, dat de vorige kerk al spoedig te klein werd. Daarom is de tegenwoordige ruimer gebouwd, zoo ruim zelfs, <Jat er voor wel 2000 menschen plaats in is. Ongeveer een jaar lang heeft de katholieke bevolking zich moeten behelpen met eene houten uoodkerk, waarin men des zomers het niet kon houden van de warmte en des winters van de kou. Men kan zich de vreugde der katholieke bewoners van Sluiskil voorstellen, nu zij weer door het galmende klokgelui kerkwaarts kunnen geroepen worden. Hoek, 4 Febr. De feesten op a. s. Donderdag alhier te houden, beloven nog al wat. De feestcommissie, bestaande uit de heeren A. Wolfert, burgemeester, eere-voorzitter, J. J. van Doeselaar, voorzitter, C. van Neeteson, vice- voorzitter, Jan Meertens Sr., penningmeesier, Jacob van 't Hoff Jz., 2d* penningmeester, L. Kiel, secretaris, W. C. de Feijter, 2de secretaris, benevens 13 commissarissen, heeft zich ijverig aan 't werk gezet en mocht flinken steun onderviuden. Er zal een optocht worden gehouden, waaraan o. m. een praalwagen zal deelnemen door de vereeniging „A1 doende leert men" in costuum, 2 praalwagens gevende een beeld van den land- uBertha Het was zijn stem. Die kon zij nooit vergeten. Charles was het eerst van de verrassing be- komen. z/Wat een toevalzeide hij, //ofschoon hier dikwijls vreemdelingen komen. Ik dacht dat je reeds weer vertrokken was. z/Wat? Wist je dan dat ik hier was?" z/Natuurlijk. Ik lees, evenals ieder ander de courant, en ik kijk in de vreemdelingenlijst, of er soms bekenden van me zijn aangekomen. Ik dacht wel, dat je niet lang te Sandypoint zou blijven. Ik behoef niet te vragen, of je welvarend bent. Je ziet er brillant uit Zij keek hem verwijtend aan, maar hij nam dit koeltjes op. z/Natuurlijk wist Bealrice het ook, niet waar z/Neen, ik geloof niet, dat zij er iets van wist. Ik heb het haar niet gezegd. Maar als ze het geweten had, denk ik, dat ze wel zoo vrij zou geweest zijn je te gaan opzoeken." Weer keek zij hem verwijtend aan. Zij ver- diende niet beter, maar hij had haar dit kunnen besparen. Wij hoorden, dat graaf Norton dood is," zei Charles om het gesprek voort te zetten. z/Kapitein Hammond heeft het ons geschreven Beiden zwegen een poos. Bertha's hart dreigde te barsten. Hoe weinig deelnemen betoonde hij haar'twas, of bij hem elke herinuering aan het verieden was uitgewischt, of alles voorbij en vergeten was. (Wordt vervolgd). TER KEIIZESSCHE COURASfT. ■•it blait verschijut ilaamlHi-, Woentdag. en VriJdaiiavuntI, uitcezomler/l op Feettdaaen, bij de Firinu P. J. lit OK IAMOK te ret Wens

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1