BIJVOEGSEL Te: Neuzensche Courant Zaterdag 2 Februari 1901. No. 4029. Engeland en de Z.-A. Repnbliek. Binnenland. De vervulde Vloek. We hebben nu althans eenige zekerheid omtrent da verblijfplaats en de bedoelingen van De Wet. Den 23" had hij Ventersburg, ten zuiden van Kroonstad, in den Vrijstaat verlaten, en was hij met president Steynen een belangrijke troepenmacht zuidwaarts, in de richting van Winburg, getrokken. Kolonei White en kolouel Mahon kwamen den 26* met de 21* brigade te Ventersburg aan, misschien wel met hetidee om De Wet te vangen, maar de vogel was gevlogen. De Wet en Steyn zullen vermoedelijk weer beproeven om de Kaapkolonie binnen te vallen. Daar kon hun persoonlijkheid wonderen verriehten, en als De Wet de leiding van den opstand op zich zou kunnen nemen, zou er wellicht beweging komen onder de laksche Afrikaners. Den 28" stuitte hij, 40 K. M. ten noorden van Tabanchu, op generaal Knox, die hem den doorgang betwistte en die zeker weer zal probeeren om hem te vangen. In de Kaapkolonie blijft het zoowat hetzelfde. Brandvlei is bezet en de Boeren hebben hun hoofdkwartier gevestigd te Rondelbosch-kerkhoeve, dat beschouwd wordt als de graanschnur van de districten Fraserburg, Calvinia en Kenhardt. In de republieken bepaalt de oorlog zich tot kleine overvallen, waarbij soms de Engelschen, soms de Boeren voordeel behalen. Zoo heeft de magistraat van Standerton, Allison, met een eskadron van het 13e huzaren en 35 politiemanuen in een hoeve even over de Vrij- staatsche grens 6 slapende Boeren met een ge- vaugene overvallen en gevangen genomen. Bij Pretoria is bij zoo'n geval kommandant Liebrandt omgekomen. De boeren vielen een trein aan bij een der stations op de Oosterlijn en Liebrandt sprong op de machine om het remtoestel te later, werken. Maar de machinist schoot hem dood, en toen gingen de overige Boeren aan den haal. De tocht van generaal Smith Dorrien, dien Kitchener beschreef, schijnt niet veel op een overwinning te gelijken. De ^verspreide" Boeren bezorgden hem nog 4 dooden en 17 ge- wonden, en bij het verspreiden der Boeren op den 25 was er 1 officier gedood en waren er 14 man gewond. Uit Kimberley wordt van den 29 het volgende gemeldEen detachement Engelschen, dat een Boerenkommando had achtervolgd, nadat dit een trein had aangevallen, haalde het kommando 15 mijlen verder in. Er werden over en weer eenige schoten gelost. Het Engelsche detachement werd bijna door de Boeren ingesloten en moest al vechtende terngtrekken, waarbij het 4 man ver- loor, die gevangen werden genomen. De Boeren hadden een doode en enkele gewonden. Uit Pietermaritzburg in Natal, wordt van den 29° geseind, dat een trein met vee achterop is gereden door een goederentrein. Twee Kaffers werden gedood en een Engelsche soldaat werd ge wond, terwijl er 16 muildieren bij verloren gingen. De dagelijksche oorlogsberichten verklaren vol- doende, dat de Britsche legermacht voortdurend versterkt moet worden. De officieele Londensche verlieslijst geeft op voor het gevecht bij Middel- fontein (in het Rustenburgsche) op den 24" Jan. 4^ gesneuveld, 34 gewond, 8 vermist. Majoor Vandeleur, van de Iersche garde, werd zwaar gewond. Uit Nieuw-Zeeland zijn 580 man naar Zuid- Afrika vertrokken. Maar er begint ook in Britsch-Indie gebrek aan geoefende manschappeu te komen. Sinds October 1899, zoo wordt uit Calcutta aan de i/ limes geseind, zijn geen aflossingstroepen naar Indie gezonden, zoodat zich daar thans 15,000 man bevinden, wier diensttijd verstreken is, en men aanzienlijke premien zal moeten uitloven om hen te bewegen een nieuwe verbintenis aan te gaan. Bovendien ontbreken thans reeds 9000 man aan de vastgestelde sterkte. Worden niet spoedig versterkingen gezonden, dan zullen over een jaar 20,000 man noodig zijn, terwijl bovendien dan minstens 5000 man meer noodwendig afgelost zullen moeten worden. De correspondent eindigt met te wijzen op de noodzakelijkheid, om maat- regelen te nemen, teneinde binnen een ja .r 29,000 man naar Indie te kunnen zenden. Hij heeft gemakkelijk praten, zal Roberts zeggen. Maar waar deze volgens de //Daily Mail" gelooft dat er in het eerste jaar geen mannetje uit Zuid- Afrika teruggeroepen kan worden, zal Britsch-Indie voorloopig voor aflossing nog wel niet aan de beurt komen. En de kosten De regeering zal in het Lager- liuis voor den oorlog nog een aanrullend krediet vragen van 70 millioen pond sterling. Nog eens 840,000,000 Kaapstad, 30 Jan. Het blijkt nu, dat de aanval der Boeren op de van Rijns- en de Modder- fonteinmijnen zeer ernstig is geweest. Hij werd gedaan door hetzelfde kommando, dat de inrich- tingen te Kleinfontein en Brakpan vernielde. Men vreest, dat de schade ongeveer 300,000 zal bedragen. Er zijn stappen genomen voor betere bescberming der afgelegen mijnen. De militaire autoriteiten zijn overeengekomen twee leden van de Kamer van Mijnwezen toe te staan naar Johannes burg te komen om voor de belangen der mijnen te waken. Bloemfontein, 80 Jan. De districts-commissaris te Kroonstad heeft getelegrafeerd aan den militairen gouverneur alhier, dat Andries Wessels, die Morgen- daal als vredesbode vergezelde, op last van De Wet te K.ipfontein den 28 is doodgeschoten. Londen, 31 Jan. De Daily Mail verneemt uit Kaapstad, dat daar gezegd wordt dat De Wet met een krachtig Boerencommando in de Kaap kolonie is gevallen. De redactie van het blad acht zulks geenszins in strijd met het telegram van Kitchener, dat Knox Woensdag voor een week met De Wet slaags is geweest op een plaats 65 K. M. benoorden Thaba'nchu, omdat De Wet sedert dien gemakkelijk de 240 K. M. ten noorden van de Oranjerivier kan hebben afgelegd. Het heeft Hare Majesteit de Koningin be- haagd, bij besluit van 80 Januari 1901 n°. 26, Hoogstderzelver aanstaanden Gemaal, Zijne Hoog- heid Hertog Hendrik van Mecklenburg, met ingang van 81 Jan. 1901, te benoemen tot schout-bij- nacht a la suite. Bij Koninklijk besluit van 80 Jan. 1901 n°. 28 is, met ingang van 81 Januari 1901, Harer Majesteits aanstaande Gemaal, Zijne Hoog- heid Hertog Hendrik van Mecklenburg benoemd tot generaal-majoor h la suite van de landmacht. - Bij Koninklijk besluit van 80 Januari n°. 80 is Harer Majesteits aanstaande Gemaal, Zijne Hoogheid Hertog Hendrik van Mecklenburg, met ingang van 31 Jan., benoemd tot generaal-majoor h la suite van het leger in Nederlandsch-Indie. In de zitting der Eerste Kamer van gisteren werd voortgezet de behandeling van hoofdstuk Binnenlandsche Zaken. De heer Bultman bleef volhouden dat de des- kundigen op landbouwgebied te weinig worden gehoord en zegt dat het oordeel over het tuber- culose-ontwerp onder de deskundigen zoo ongunstig is, dat het zeker niet ongewijzigd hier zal komen. De heer Michiels van Kessenich hield tegenover den heer De Jonh vol, dat het in het belang van den landbouw driDgend noodig is het boteronderzoek bij de Rijks-proefstations te behouden. De heer Fransen van de Putte vroeg de regeering waarom zij nog niets gedaan heeft in de zaak der waterverversching van Delflands boezem. Men heeft van de Staats-commissie, 8jaren geleden benoemd, nog niets gehoord en spreker dringt aan op wettelijke regeling. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de verschillende sprekers beantwoordende, zeide ten aanzien der zaak van den lichtbak, eergisteren besproken, dat in zekere gevallen het gebruik er van strafbaar is. Intusschen zou het zeer moeilijk zijn in deze een aanvullingsbepaling te maken in de jacht wet. lu antwoord aan den heer Fransen van de Putte zeide de Minister dat de commissie zeer veel had te onderzoeken, maar dat haar eindrapport spoedig zal worden ingediend en men verwachten mag dat in de zomervergadering der Staten van Zuid-Holland de zaak zal worden afgedaan. De Minister beantwoordde verder den heer Bultman en andere sprekers. Ten einde knoeie- rijen te voorkomen is het noodig op de boter niet meer het Rijks-controle-stempel te zetten. De Minister acht oprichting van een landbouw- departement niet noodig. Overigens blijft de Minister er bij dat voor de landbouwbelangen zoo goed mogelijk worde gezorgd. Na repliek van den heer Van Zinnicq Berg- mann, die de middelen aangaf, waardoor tegen de lichtbakken kan worden geageerd, en na repliek van den heer Fransen v. d. Putte, die op meer spoed in de quaestie der waterverversching blijft aandringen gaf de Minister nogmaals de redenen op waarom hij in de zaak der waterverversching nog niet tusschenbeide kan komen. De beraadslagingen werden gesloten en hoofdstuk V zonder stemming aangenomen. Daarna kwam in behandeling hoofdstuk Marine. De heer Van Alphen betreurde zoowel het niet afdoen der zaak van het nieuw pantserschip als de ingevoerde reorganisatie van het bureau van het stoomwezen. De Brusselsche Petit Bleu, die een inschrijving had geopeud om bij gelegenheid van het huwelijk van onze Koningin aan Hare Majesteit een kunst- werk aan te bieden als teeken van eerbiedige be- wondering voor Haar besluit om de Gelderland ter beschikking te stellen van president Kruger, heeft den beeldhouwer Julien Dillens opgedragen een Minerva-beeld te ontwerpen, dat in brons zal uitgevoerd worden. Op het voetstuk zal een koperen phat aange- bracht worden, versierd met een teekening, Oedipus voorstellende, geleid door Antigone, met een op- schrift in het Fransch en het Vlaamsch en den datum 7 Februari 1901. By dit beeld zal gevoegd worden een artistiek album, de namen bevattende van de inschrijvers en ontworpen door den bekenden teekenaar Henri ileumer, terwijl het gebonden wordt door Dasset. Den 7» Februari, op den dag van de huwelijks- voltrekking, zal het artistieke geschenk plechtig overhandigd worden aan den Nederlandschen ge- zant te Brussel, jhr. van Pestel. H. M. de Koningin heeft de aaubieding van dit geschenk welwillend aanvaard. Aan het galadiner, te Schwerin tot afscheid aan hertog Hendrik gegeven, hield de rijkskanse- lier ron Biilow een toespraak, waarin hij o. a. zeide s In de zware tijden van den Dertigjarigen oor log, toen het Mecklenburgsche land uit duizend wonden bloedde, brachten Nederlanders weer nieuw 'even in bet wezen van den staat. Orauje en Mecklenburg zijn nauw met elkander verbonden. Het Nederlandsche en het Mecklenburgsche volk zijn gelijk in trou\r voor hun vorsten. Ook de Nederlanders zijn door tal van beproevingen en zwaren strijd zeer nauw verbonden aan het huis van Oranje. lhans is het machtige geslacht van de Iranjes geslonkenslechts nog een groenend takje is ontsproten, dat Z. H. tot zich heeft getrokken, de jonge, schoone en liefelijke koningin Wilhelmina. 8 De Koningin staat eenzaam op den troonbuiten de liefhebbende moeder staat haar geen lid van het huis van Oranje ter zijde. Derhalve is het een schoone taak, die Z. H, te vervullen heeft. Hij zal voor de Koningin niet alleen gemaal, maar ook hulp en steun, alles in alles zijn. Dit gevoel zal de smart, door het scheiden veroor- zaakt, op dit oogenblik lenigen. De spreker besloot met een driewerf »Hoch" op hertog Hendrik en Koningin Wilhelmina. Nadat de muziek het Nederlandsche volkslied had ten gehoore gebracht antwoordde hertog Hendrik: 8 z/Ofschoon het|mij oneindig zwaar valt het oude, lieve vaderland te verlaten, zal toch de liefde der Koningin mijn toekomstigen levensweg verhelderen. Vergezeld van zoovele oprechte wenschen en aan de zijde der geliefde Koningin, zie ik de toekomst vol vertrouwen tegemoet en ga getroost naar het nieuwe vaderland. Ik wil echter aan het gevoel van liefde, trouw en aanhankelijkheid aan het lieve Mecklenburgsche land uiting geven en vat mijn wenschen samen in deze woorden Hoera voor Z. K. H. Groothertog Frederik Frans en Z. H. den hertog-regent, hoera FEUILLETON Naar het Duilsch. 48) Onbevangen keek zij hem aan en antwoordde //Als ik geweten had, hoe je vader je moeder behandelde en hoe zijn waanzin op je overging, dan zou ik oprecht medelijden met je gehad hebben en daaruit zou de liefde geboren zijn, die ik je eenmaal beloofde. Nooit zou ik je verlaten hebben nooit I En ik weet ook, Victor, dat het nooit zou gebeurd zijn, wat je vreesdeZoo waar als ik op dit oogenblik naast je neerkniel, zoo waar weet ik, dat je nooit je hand tegen mij zoudt hebben opgeheven I" z/Geloof je dat vroeg hij met bevende stem, terwijl zyn oogen begonnen te schitteren. //Ik weet het ik gevoel het I" antwoordde zy met overtuiging. ,/Je zoudt het nooit gedaan hebben Daar zou ik geen oogenblik bang voor geweest zijn, en langzamerhand zou de gedachte, dat je waanzinnig was, ook wel uitgesleten zijn. Het was te veel op eens voor je, Victor, alles wat je vernam, en dat beroofde je van je verstand. Had jo het van je kunnen verkrijgen om mij je vertrouwen te schenken, dan zou alles anders ge- gaau zijn Zij sprak met zooveel overtuiging, dat hij er door werd medegesleept. De smartelijke uitdruk- king kwam weer op zijn gelaat. z/Dus was mijn opoffering uutteloosZonder reden leed ik zoo zwaar onder de scheiding van. Tante Elisabeth viel hem vastberaden in de rede en zeide //Dat is zelfkwelling, Victor! Kom, Bertha, ga mee rust wat uit, al die opwinding doet hem kwaad. Als je den geheelen nacht hier blijft, slaap hij geen seconde en hij kan den slaap niet ontberen. Victor, zeg bet haar ook eens, zij zal wel naar je woord luisteren Dat was een moeilijke taak voor hem, maar hij begreep toch ook, dat zijne tante gelijk had. Hij had geen rust noodig, wat was er aan zijn leven gelegen maar zij moest rust hebben. Hij overwon dus zijn eigen verlangen en zei z/Ja ik moet bekennen, dat ik wat vermoeid ben Ga nu been, Bertha. Morgen kunnen wij den geheelen dag bij elkaar zijn. Ga nu een paar uur ten minste rust nemen I" Nog tegenstribbelend stond Bertha opzij legde de kussens voor hem recht en sprak z/Je wilt het zoo. Nu, goeden nacht dan, V ictor. Tracht ook wat te slapen, opdat je morgen gesterkt ben." Toen kuste zij hem en verliet de kamer. Tante Elisabeth ging mee tot aan de deur. Bertha keek haar droevig aan en fluisterde z/Ach, waarom verdroogt de levensader, als de mensch het geluk bereikt heeft en slechts de hand behoeft uit te steken om het te begrijpen P Wat xonden wij nu alien gelukkig zijn!" Lady Carley schudde het grijze hoofd en zei //Mijn kind, het leven is wel schoon, maar als het leed te diep wortelt, dan is de dood een verlossing. Voor hem is nog slechts geluk te wachten in de eeuwigheid, die hij weldra zal binnengaan." Die woorden bleven Bertha dien nacht in den droom bij. Zij sliep echter vast en de zon stond reeds aan den heme], toen zij ontwaakte. z/Leeft hij nog .J" was haar eerste gedachte. Zij kleede zich aan en schelde. Blanca trad binnen. x,Ik weet, welkc vraag je niet durft uitspreken, arm kind," sprak zij en kuste Bertha. *Wees' gerust, de slaap heeft hem versterkt. Hij wacht je." Bertha snelde naar beneden. Zij vond graaf Norton half opgericht tusschen de kussens, die hem ondersteunden. Zijn trekken waren zoo bleek, zoo lijkachtig, dat zij een oogenblik verstomd stond. Had hij werkelijk geslapen Zijn gelaat stond zoo vermoeid. Hij was de eerste, die sprak. vBertha, hoe vreedzaam is het rondom, nu je bij me bent 1 Maar ik wil niet over mezelven spreken, zooals gisteren. Je moet me nu je levensloop vertellen alles, alles, wat je geleden hebt door mijn verkeerde handelwijze." z/Daar is niet veel aan te vertellen," antwoordde zij. //Mijn leven was zeer aldaagsch. Ik ging uit om werk te zoeken en ik vond het. Doe je daar nu maar geen verwijten over, VictorHet viel werkelijk niet zoo zwaar. Ik geloof dat de spreuk „Arbeid brengt zegen," waarheid bevat. Voor rustelooze, ontevreden menschen is onop- houdelijk werken een zegen. Zij hebben geen tijd om zich ontevreden te gevoelen. Het ging me daarbij zeer goed en mijn krachten kwamen me heel goed te pas." z/Maar om mij te verschoonen, zwijg je van de uren, dat je niet werkte en van de gedachten, die dan bij je opkwamen," zeide hij treurig. //Ik heb geen oogenblik gedacht, dat je het slot Powsvs zou verlaten; ik meende dat je bij tante Elisabeth zou blijven dat had ik beter moeten weten. Ik hield geen rekening met je trots," voegde hij er weemoedig bij. //Met mijn trots P Neen, met mijn onge- voelig hart Victor," antwoordde zjj deelmoedig. //Hoe kon ik zoo slecht voor je zijn RECHTSZAKEN. Arrondissemeuts-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 1 Febr., de volgende vonnissen uitgesproken E. J. S., 27 jaar oud, schippersknecht te Axel, is wegens wederspannigheid veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf. J. P. J., 18 jaar oud, bootwerker te Ter Neuzen, is wegens wederspannigheid veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. P. I. v. D., 28 jaar oud, werkman te Ter Neuzen, is wegens huisvredebreuk veroordeeld tot 8 of 8 dagen hechtenis. M. P., 16 jaar oud, werkmeid te Domburg, gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal en brandstichting veroordeeld tot 2 jaren gevange nisstraf met in minderingbrenging der doorge- brachte hechtenis. //Je hebt niet anders kunnen handelen," sprak hij met warmte, /-dat begrijp ik nu, Bertha. Maar als je nog eenmaal gelegenheid krijgt om gelukkig te worden, Bertha, Iaat je trots dan het geluk niet afwijzen. En dat geluk smeek ik voor je af, Bertha. Daar hoop ik op voor jou. Ik zou zachter rusten, als ik wist, dat je nog eens gelukkig zou worden." //Victor, zwijg!" Houd op," fluisterde zij. //Zooveel goedheid doodt me. Ik verdien ze niet." z/Bertha," begon hij na een korte poos stilte. z/Nog een laatst verzoek. Je weigert me dat niet wel I/O, neen, Victor. Spreek alles zal ik doen. z/Bertha, als ik er niet ben beloof me, dat je zult nemen, wat je toekomt. De weduwe van een graaf Norton moet de waardigheid ophouden van het geslacht, waarvan zij den naam draagt en je bent immers mijn vrouw. Juan Norton, die op Martinique met een Creoolsche vrouw ge- trouwd is, wordt erfgenaam van het stamgoed. Jij krijgt de andere goederen en het vermogen van mijn grootmama, ik heb je dat als vrij pri- vaat-eigendom in mijn testament vermaakt. Zoo behoed ik ten minste voor geldelijke zorgen. Dit is mijn laatste wensch ja, mijn bevel. Beloof me, Bertha, dat je niet in strijd daarmee zal h indelen." •Hoe zou zij zich tegen een stervende verzet hebben, vooral waar het zulke nietigheden betrof, als geld of goed P Met gebogen hoofd, terwiil heete tranen langs haar wangen biggelden, fluisterde zij //Ik beloof het je, Victor." (Wordt vervolgd). VAN DB VAN '=ag— ii

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 5