Algemeea ITieuws* en Advertentieblad voor 2eeuwsch*71aaaderea, No. 4028. Donderdag 31 Januari 1901. 41e Jaar^ang;. England en de Z.-A. Republiek. De vervulde Vloek. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per pgstYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,3^P Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT!!!*: van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van dnemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tv eemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Alweer een slachtoffer van den oorlog. Generaal sir Archibald Hunter is van Bloemfontein ver- trokken om naar Engeland terug te keeren. Arme Hunter! In zijn club was hij misschien een groot generaal de oorlog tegen de Boeren heeft zijn beroemdheid te niet gedaan. Gelukkig beeft het Engelsche volk geleerd, om die generaals nu maar zonder veel drukte thuis te laten komen. Generaal Tucker is Hunter opgevolgd als bevel- hebber in de Vrijstaatsche hoofdstad. Uit de Kaapkolonie is nu in 't geheel geen nieuwswe weten alleen, dat er bij Steynsburg en in den omtrek van Calvinia nog Boeren rond- zwerven. Wat ze daar blijven doen is raadsel- achtig. lets meer vernemen we uit de beide republieken. In den Vrijstaat zijn de kolonnes van White, Maxwell en Mahon saamgetrokken te Kroonstad, nadat alle vrouwen en kinderen uit Lindley in het Engelsche kamp overgebracht waren. In Transvaal worden vooral de spoorwegen naar het oosten en zuidoosten verontrust. De Wet wordt vermoed bij Standerton te zijn, en verschaft de Boeren dynamiet om den spoorweg te vernielen. Den 24 heeft een afdeeling Boeren aan diezelfde lijn bij Greylingstad, een duiker laten springen de schade was echter spoedig hersteld. Ook aan den Oosterspoorweg zijn de Boeren actief. Verleden Woensdag zijn 120 Nieuw- Zeelanders en Queenslanders, onder majoor Tunbridge, die langs den spoorweg bij Balmoral patrouilleerden, bijna door de Boeren omsingeld. Zij slaagden er echter in, een kopje te bereiken, waar zij het uithielden tot zij ontzet werden, na 2 dooden en 4 gewonden gekregen te hebben. De Boeren in den omtrek van Johannesburg zouden gebrek aan levensmiddelen hebben, even- als trouwens de Engelschen. Te Pietersburg, het eindpunt van den spoorweg van Pretoria naar het noorden, hebben de Boeren aan de Engelsche bewoners, een 7 Otal, gezegd, dat zij naar Pretoria moesten gaan. De vrouwen en kinderen, die mochten blijven, wilden ook liever mee, en zoo is de geheele Engelsche be- volking van dit plaatsje naar de hoofdstad ver- bannen. Een reden gaven de Boeren niet op. In Pretoria aangekomen, vertelden die Engelschen o. a., dat het noordelijke lioofdkwartier van de Boeren tegenwoordig gevestigd is bij de kobalt- mijnen te Roos-Senekal, waar Botha en Viljoen over 1500 man met 5 kanonnen beschikken. FJfcGU ILLETON Naar het Duiiscli. 47) //Mijn ongeluk heb ik te danken aan den nacht waariu mijn vader stierf, drie weken voor ons huwelijk," vervolgde de graaf. rIn dien nacht vernam ik de waarheid omtrent den dood van mijn ongelukkige moeder. Bertha, je herinnert je nog wel, wat je zei op den avond, voordat je het slot van taute Elisabeth heimelijk verliet P je zei//Dat was niet Blanca Norton, dat was niet haar broeder Juan, het was graaf Norton zelf, die zijn vrouw vermoordde".Je hebt de waarheid gesprokenMijn arme moeder stierf door de hand mijns vadersJe weet, dat krankzinnigheid in mijn famillie erfelijk is. Met onweerstaanbare macht drong die kwaal hem om zijn vrouw te vermoorden. Hoe onbegrijpelijk zoo'u aandrang ook wezen mag, ze zat bij hem in het bloed. Misschien zou het hem gelukt zijn levenslang zich meesterte blijven, want hij had mijn moeder innig lief. Dochdaar kwam Juan en eischte haar op. Toen deed de jaloezie het overige. Hij had beiden in het park heimelijk gade- geslagen en wat hij zag, verwarde zijn ziunen. Nog dienzelfden avond werd hij naar het slot Powsys bij oom Godfried geroepen. Onderweg liet de jaloezie hem geen rust. Een stem in zijn binnenste riep aanhoudend;/Je vrouw is bij hem, ga heen en overval ze Als een Ook zouden zich daar nog een groot aantal Engelsche gevangenen bevinden. De Standard verneemt uit Oudtsboorn, dat de Engelschen Zaterdag de Boeren in het Kruisrivierda hebben gedreven. Een audere Britsche macht dwong een Boerenkorps tot wijken met achterlating van pakpaarden en vrachtwagens. De Stelling der Engelschen bij Oudtshoorn wordt dagelijks sterker. De Standard verneemt uit Kaapstad, dat, volgens de uitlating van een Kaapsch parlementslid, de Boerenagenten voor korten tijd zeer bedrijvig waren in de Kaapkolonie. Allerwege hebben bijeen- komsten van Boergezinden plaats gehad, waar de middelen besproken werden om den Boeren hulp te verschaffen. De invallers hebben stellig meer volgelingen gekregen dan men wil erkennen. In de zitting der Eerste Kamer van gisteren is het algemeen debat over de Staatsbegrooting aangevangen. De heer Van Wijck meende dat de Regeering inzake de toenemende werkloosheid wel degelijk moet ingrijpen en een onderzoek moet instellen zijns inzieus neemt de werkloosheid onrustbarend allerwegen toe in de groote steden zoowel als in kleine plaatsen en niet enkel in de bouwvakken. De Nederl. arbeid dient gesteund te worden tegenover buitenlandschen. Hooge uitvoerrechten en premien drukken de loonen en doemen tot werkloosheid. Verder drong hij aan op bescher- ming bij werkstakingen van werklieden, die wel willen werken. De heer van Nierop sprak over den financieelen toestand. Ofschoon hij niet onmiddelijke voor- ziening noodig acht, wees hij er toch op dat de gewone begrooting nu niet sluit. Maar men kau dat jaar zeker den loop van zaken afwachten en behoeven geen nieuwe middelen te worden ge- voteerd, wat niet zou zijn in 't behng van een zuinig beheer. Hij acht de voorgestelde tariefverhooging in begiusel ongewenscht, gevaarlijk en in strijd met de leerstellingen van den Minister van Financien. Zijns inziens was het beste middel de ge- splitste inkomstenbelasting in een algemeene te veranderen. Dan zou controle veel gemakkelijker en de opbrengst veel hooger kunnen zijn. De heer Laan meende in strijd met de heer Van Wijk, dat de politie lof verdient voor haar waanzinnige, bezield met een dierlijk verlangen om te dooden, keerde hij terug. Hij vond mijn moeder alleen, ingeslapen bij het open venster, waar hij haar kort te voren verlaten had. Een dolk, dien zij als vouwbeen gebruikte lag op de tafel. Hij greep dien en stiet hem haar in de borst. Dat was het werk van een oogenblik toen hij den dolk terugtrok, lag zijn vrouw doodgestoken voor hem. Ontsteltenis greep hem aan niet voor de gevolgen, daar dacht hij niet om maar voor de stilto des doods. De waanzin dreef hem opnieuw voort hij vluchtte, niemand zag hem. Aan den ingang van het park wierp hij den dolk in het kreupelhout, sprong op zijn paard en jaagde in ijlende vaart verder." //Onderweg viel hem in, dat zijn waanzin ont- dekt kon worden, dan zou men hem in een ge- sticht plaatsen en van de wereld afzonderen, zooals al zulke ongelukkigen. Hoe het hem gelukte zijn misdaad te verbergen is onverklaarbaar doch niemand vatte verdenking tegen hem op. Blanca alleen had gezien, dat hij den dolk in de land had en den doodelijken stoot toebracht. Zij zag hem vluchten en bleef als versteend op den drempel staan. Wat er volgde, vernam men verder niet meer. Zijn verstand bleef verduisterd, hij verviel tot stompzinnigheid. Dit alles vernam ik, Bertha, van mijn stervenden vader, toen ik bij hem ontboden werd. Met evenveel ontzetting als je nu naar dit verhaai luistert, hoorde ik toen naar zijn zelfbeschuldiging. Het is of ik hem nog hoor zeggen //Dit wilde ik je voor mijn dood nog zeggen, eerstens, omdat ik geloof, dat je recht heb om dit te weten, en tweedens, om je te waarschuwen. Men heeft mij gezegd, dat je houding bij de werkstakingen in het afgeloopen jaar en volstrekt geen verwijt. De heer Van Heek betoogde in strijd met den heer v. Wijck, dat in zijn streek wel degelijk gebrek aan werkkrachten bestaat. Velen die naar Duitschland gingen komen terug wegens te hooge prijzen voor levensmiddelen. De heer 's Jacob sloot zich aan bij de bestrijding door den heer v. Heek. De toestand thans van Rotterdam is het gevolg van opgeschroefde boven- matige ontwikkeling in de laatste jaren. De toestand was te voorzien en moest daar komen. V an zelf zal de toestand te Rotterdam zich meer schikken indien niet wordt ingegrepen. Na afloop van de behandeling der Staats begrooting in de Eerste Kamer zullen de Kinder- wetten aan de orde worden gesteld. H. M. de Koningin-Moeder heeft een gift van f 3000 geschonken aan de stichting Oranje Nassau's oord. Dit bedrag komt derhalve ten goede aan het sanatorium voor longlijders, door H. M. Koningin Emma gesticht op bovengenoemd laudgoed. Het voorloopig bestuur der stichting heeft be- sloten de koninklijke gift van 3000 te bestemmen tot grondslag voor de vorming van een bijzonder fonds, waarvan de renten zooveel mogelijk zullen worden besteed ter tegemoetkomiug in de ver- pleegkosten van minvermogenden. Dezer dagen is het gebouw onder de kap gebracht, zoodat het zijne voltooiing nadert. Men hoopt dat de inrichting in den loop van den zomer geheel gereed zal zijn. Bij den bouw is in de ruimste mate rekening gehouden met alle eischen, die heden ten dage aan dergelijke gezond- heids-inrichtingen worden gesteld. - ~„De vereeQiging //Uit het Volk voor het Volk" te Middelburg tracht bij gelegenheid van het huwelijk der Koningin een optocht te organi- seeren. Naar men verneemt, bestaat bij de beambten van het rijksopvoedingsgesticht te Kruisberg het plan, een fonds op te richten, ten einde elkander bij eventueele kortingen op het traktement te steunen. De reden hiervan is, dat er in den laatsteu tijd zoo dikwijls jongens ontsnappen en de beambte, onder wieus toezicht de jongens dien tijd waren, door den minister van justitie gestraft wordt door hem een halve maand trakte ment te korten. Deze straf komt evenwel niet alleen op het hoofd van den betrokken beambte neer, doch drukt hoofdzakelijk op vrouw en wilt trouwen. Victor bezin, eer je begintJe bent mijn zoon, je bent mijn bloed. Je bemint je bruid niet minder dan ik haar beminde die door mijn hand gestorven is. Ik zeg nog eens bezin, eer gij begint! Mijn lot kan je ook treffen Denk aan het lot van je moeder. Het is mijn laatste wensch, bijna zou ik zeggen mijn bevel Blijf ongetrouwd Laat ons geslacht uitsterven en daarmee den vloek, die er op rust." Als door furien gedreven, vluchtte ik uit de kamer en uit het huis. Het was, of ik den vloek reeds op mij voelde drukken, waarvoor mijn vader mij gewaarschuwd had. Toen men mij met geweld weer bij mijn vader terugbracht was zijn lijden ten einde. Overweldigd door de herinnering aan den vreese- ijken nacht, zweeg graaf Norton eenige minuten, voordat hij weer voortging z/De begrafenis was voorbij. Ik trok den giftigen pijl met geweld uit mijn hart. Ik wilde niet van e afzien. Ondanks waarschuwing en vermaning zwoer ik mezelven, dat ik je niet wilde verliezen, ter wille van dien krankzinnigen man. Maar toch was ik dezelfde niet meer van vroeger. Had mijn vader niet voorzegd, wat mijn bruid te wachten stond P Ja, dat was het... ik moest je vermoorden Niets, niets zou je daarvan kunnen redden Die gedachte beroofde mij van mijn verstand, sedert wist ik even goed als mijn vader, dat ik waanzinnig wasik leed aan een soort van vervolgingswaanzinik ontvluchtte je, omdat ik in je persoon het noodlot zag, dat me vervolgde. z/Vroeger of later zal ik haar vermoorden!" klonk let voortdurend in mijn binnenste. Maar mijn refde wees mij den weg om ons beiden te redden kinderen, die dan een geheele maand gebrek moeten lijden. Het treurigste van dezen toestand is evenwel, dat de jongens weten, dat de be ambten in dergelijke gevallen met inhouding van traktement gestraft worden, want dient een der beambten bij den directeur een klacht in tegen een jongen, zoodat deze voor den directeur moet verschijnen, dan kan men er zeker van zijn, dat zoo'n jongen een komplot smeedt, en op de eene of andere manier, wanneer hij onder toezicht van dien beambte staat, tracht te ontvluchten, wat bij de tegenwoordige inrichting van het ge sticht zeer gemakkelijk kan. TER NEUZEN, 30 Januari 1901. Gedurende het afgeloopen jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden. Januari 51 25 ij., 13 s., 3 m., 3 pa., 2 h., 2 k., 3 1. 90546 Februari 44 20 ij., 13 s., 3 m., 2 k., Maart 1 h., 5 1. 80227 47 16 ij., 13 s., 8 k., 2 pa., April 1 m., 7 1. 72317 49 14 s., 14 ij., 10 k., 4 pa., Mei 2 h., 1 m., 4 1. 79283 52 17 s., 13 ij., 4 pa., 4 k., Juni 3 h., 1 m., 10 1. 100892 47 14 s., 12 ij., 8 h., 5 k., Juli 1 m., 1 pa., 6 1. 89274 44 16 s., 10 h., 6 ij., 3 k., Augustus 1 pa., 8 1. 98196 39 17 s., 8 h., 5 ij., 1 m., September 1 pa., 1 k., 6 1. 83298 36 16 s., 6 ij., 4 h., 3 k., October 2 pa., 5 1. 74850 31 17 s., 7 ij., 4 h., 3 1. 65424 November 34 15 s., 3 h., 5 ij., 3 k., December 1 m., 2 pa., 5 1. 58108 36 14 s., 7 h., 5 ij., 1 m., 2 k., 7 1. 61402 510 958817 Uitgevaren zijn in Januari 37, in Februari 41, het kostte mij een zwaren strijd, maar omdat ik aanhoudend het ontbloote zwaard boven je hootd zag zweven en het dreigend ongeluk niet anders kon voorkomen heb ik je verlaten. Dit beeft ons gescheiden, Bertha, het duistere geheim dat ik van mijn vader erfde. Oordeel nu Bertha, of je mij vergiffenis kan schenken Zonder zich te verroeren, had zij voor zich heen zitten staren, maar nu richtte zij zich op, keek hem diep in de oogen en gleed op haar knieen. Met de armen om zijn hals geslagen, boog zij deemoedig het hoofd en voor de eerste maal in haar leven drukte zij een kus op zijn lippen. z/\ ergiffenis P Moet ik je vergiffenis schenken, man vroeg zij met bevende stem. „Ach neen, ik ben het die vergiffenis noodig heb. toen tante Elisabeth na een geruimen poos onhoorbaar de kamerdeur opende, stond zij ver- baasd stil. Nog altijd had Bertha de armen om liaar echtgenoot geslagen en de vrede op zijn bleek gelaat zeide haar, dat hunne harten einde- lijk elkander verstaan hadden aan den rand van het graf. Wat konden woorden hier zeggen Zij naderde. //Bertha,' zei ze, //het wordt laat en de reis heeft je vermoeid. Kom, ga nu wat rusten. Ik zal wel bij Victor waken." Maar Bertha schudde het hoofd. z/Neen,' antwoordde zij, //ik verlaat Victor niet. Ik zou het nooit gedaan hebben, als ik alles ge- weten had cn de tranen stroomden langs haar wangen. TER mmS(KE (OIRtVT. E>a« hl»<l ver.rhijiit SaaaJag., lliifiiHilaff- en Vrijdagavond, nitgezoadcril op reesmageii, bij de Firms I*. J. VAUMttlS ItMUE te Tee Meazen nnwBniim«iTTmtriifn-TiiiiBi ■■■in nrirTi—urn nm i "rnn asttMu jua tii~ hiiiimhi^—il Maand. Getal. Geladen met K. m. inhoud brnto. kolom beteekenen de letters s. stukgoederen, ij. ljzer, pa. pijpaarde, h. hout.m.minerie.k. kolen, pk.pitchkolen, c. coces, 1. ledig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1