Landbouwberichten. Buitenland. Gemengde berichten. Koewacht. Is liet aretrmili; van cbilisalpeter op liooiland winstgevend een Engelsch officier hem eens werd toegevoegd „Jij hebt ons meer kwaad gedaan dan honderd geweren". Ds. van Broekhuizen houdt zich nu onledig in Nederland spreekbeurten te vervullen en dan tevens gelden te verzamelen voor de weduwen en weezen der Boeren in Z.-Afrika. Sluiskil. De storm van gisteren heeft hier nog al huisgehouden en veel schade aangericht. Van een woning is de zijgevel omgewaaid, van een steenen schuur een der muren ingedrukt en neergeploft. Ook is er een boom boven op een huis terecht gekomen, zonder evenwel veel schade aan die woning te veroorzaken. Zaamslag, 25 Jan. In de heden gehouden raadsvergadering werd, behoudens enkele voor- waarden, aan Jb van Dixhoorn vergunning verleend om een schuur te bouwen tegen den zuidelijken gevel van het armhuisje in de achterbuurt. Tot president van het algemeen burgerlijk arm- bestuur werd, wegens ontslagname van den heer M. de Jonge, benoemd de heer W. de Mul, die de benoeming verklaarde aan te nemen. De grafdelver A. Klaassen had verzocht zijn jaarwedde met 25 te verhoogen wegens ver- hooging van het zielental der gemeente, daarentegen zou hij zich dan belasten met het onderhoud der voetpaden op de begraafplaats. Besloten werd de jaarwedde met 10,te verhoogen en dus te brengen op 110,het onderhoud der paden werd hem echter niet opgedragen. Eenige bewoners van de Val hadden verzocht een aarden uitweg aldaar te verharden. De ver- gadering achtte het evenwel noodig dat belang- hebbenden de vervoerkosten van materialen zouden dragen en dat eerst gezorgd werd voor een breedere weg aan de put in genoemde buurt. Het verzoek werd dus aangehouden. Besloten werd met plaatsing van nieuwe paaltjes op de algemeene begraafplaats nog voort te gaan totdat het geheele perk dat nu gebezigd wordt gebruikt is. Eenige af- en overschrijvingen in de begrooting voor 1900 werden goedgekeurd. Vastgesteld werd het kohier der schoolgelden voor 1901. Ook werd vastgesteld het huishoudelijk reglement voor de commissie tot wering van schoolverzuim, van welke commissie de leden reeds vroeger be noemd zijn. Ten slotte werd op voorstel van den Voorzitter een crediet van f 25 toegestaan voor versiering en illuminatie van het gemeeutehuis op den huwe- lijksdag van H. M. de Koningin en besloten tot aanschaffing van 600 feestplaten, ter herinnering aan dien dag uit te reiken aan de schoolkinderen. Nog werd besproken het houden van een veulen- markt op een vroeger tijdstip dan de gewone jaarlijksche paarden- en veemarkt in begin Juli. De vergadering verwachtte evenwel geen vruchten daarvan en bracht dus in den bestaanden toestand geen verandering. Ziiamslag, 27 Jan. In den nacht van Zater- dag op Zondag 11. hebben onbekende dieven een bezoek gebracht bij verschillende houders van kippen en werden door middel van braak en over- klimming ontvreemd bij A. C. It. 11 kippen, bij C. d. J. 2, bij J. v. A. 3 en bij J. d. K. een konijn. Aangezien de ontstolenen alien menschen zijn, die met hard werken hun brood verdienen, ware het beter geweest hun wat te geven, in stede van te nemen. Aangifte is bij de politie gedaan. Axel. Zaterdag heeft zich alhiereen commissie gevormd om den Huwelijksdag van II. M. onze geerrbiedigde Koningin niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. De commissie bestaat uit de heeren: D. J. Oggel, burgemeester, eere-voorzitter J. K. Vink, voorzitter J. M. Oggel, secretaris J. A. Dregmans, penningmeester en R. Blankert, J. C. de Bruijn, P. Cornelissen, F. Dieleman, W. Dieleman, S. Dieleman, Ph. A. Knieriem, P. Koole, D. Koster, P. J. Kruijsse, C. J. Loof, M. Wolfert, leden. In den loop dezer week zal er bij de inge- zetenen worden rondgegaan om gelden in te zamelen voor de feestviering. Staande de vergadering werd geteekend voor f 62. Verleden week zijn uit deze olf meente weer vele jongelingen naar Duitschland vertrokken en in den loop dezer week zullen er nog meer gaan. De meeste dezer personen vinden werk in de omstreken van Elberfeld, Essen, Dortmund, Duis- berg en Keulen en wel aan straten, kanalen, ge bouwen, spoor- en tramlijnen. Naar bericht van degenen, welke het vorigjaar in Duitschland werk vonden en de winlerdagen hier doorbrachten, kan een persoon, die flink de handen uit de mouwen wil steken, van 2,25 tot 3 per dag verdienen naar den aard van den arbeid, dien hij verrichten moet. Voor kost en inwoning betaalt men in den regel 9 h 10 mark of 5,40 tot 6 per week, zoodat zij, die zuinig leven, nog al een aardige cent kunnen oversparen. De landbouwers vreezen, dat er dezen zomer gebrek aan werkkrachten za zijn. Sommigen hebben reeds hooger loon beloofd nan hen die blijven willen Deze vraag staat boven een plaat, welke ons dezer dagen onder de oogen kwam. En nu 't antwoord er op Het wordt ons gegeven door een drietal photograjien, achtereenvolgens voorstellende de opgebrachte hoeveelheden van een gelijk aantal veldjes. Bovendien worden die hoeveelheden in cijfers uitgedrukt, alleen met dit verschil, dat deze de opbrengsten per H.A. weergeven. Ze zijn 4416 K.G. hooi, 6625 K.G. en 8710 K.G. Zonder aan deze mededeeling 6en woord toe te voegen, zal de lezer al begrijpen, dat het eerste perceel onbemest was gelaten, terwijl de beide andere 't eene minder, 't andere meer kunstmest ontvingen. En welken kunstmest 't Veldje dat 6625 KG. hooi leverde, had 1000 K.G. kainiet en 1000 K.G. slakkenmeel ge- had. Deze hadden alzoo een meeropbrengst van 2209 K.G. te weeg gebracht. Een aardig voor- deeltje dus. Maar nu 't perceel, dat niet minder dan 8710 K.G. per H.A. had gegeven Dit was (behalve van evenveel Kalniet en Slakkenmeel als 't weede veldje) ook nog van 120 K.G. Chilisalpeter voorzien. En met welk gevolg De genoemde cijfers zeggen 't ons iminers reeds voldoende. De opbrengst was daardoor nog met 2085 K.G. verhoogd. Deze meeropbrengst vertegenwoordigde eeu geldswaarde van ongeveer 56, terwijl de gebezigde Chilisalpeter slechts f 15 had gekost. Alzoo was door 't aanwenden van deze steeds meer en meer in gebruik komende mesistof eene zuivere winst verkregen van f 41 per H.A. Ons dunkt, dat deze cijfers velen zullen doen inzien, dat de aanwending van Chili (in 't voor- jaar) ook op hooiland met succes kan geschieden. Ten slotte deelen we nog mee, dat wij een en ander ontleenden aan de resultaten eener Bemes- tingsproef op hooiland van wijlen den heer G. Knijff te Harmelen. De proef werd het vorige jaar genomen. Zij geeft, dunkt ons, een bevestigend autwoord op de aangehaalde vraag. De proclamatie, die Donderdagochtend te Londen in het St. James's-paleis is afgekondigd, luidt als volgt ,/Overwegende dat het den almachtigen God behaagd heeft wijlen ODze Souvereine, koningin Victoria, gezegender en roemrijker nagedachtenis, tot zijn heerlijkheid te roepen, en datdientengevolge de rijkskroon van het Vereeuigde Koninkrijk Groot-Brittannie en Ierland uitsluitend en wettig is overgegaan aan den verheven en machtigen prins Albert Eduard, zoo is het dat wij, de geestelijke en tijdelijke Lords van dit koninkrijk, hier vergaderd, met de leden van den geheimen raad van wijlen Hare Majesteit en andere hoog- geplaatste ambtetenaren, met den Lord Mayor, den alderman en de burgers van Londen, bekend maken en proclameeren met eene stem, van de toDg en van het hart, dat de verheven en machtige prins Albert Eduard thans, door het overlijden van onze Souvereine gelukkiger nagedachtenis, is geworden onze alleen yechtmatige en wettige heer en Souverein Eduard VII, bij de grade Gods koning van het Vereenigde Koninkrijk en Ierland, verdediger des geloofs, keizer van Indie, wieD wij geheel onze trouw en voortdurende ge- hoorzaamheid beloven met een oprechte en nederige genegenheid, God biddende, door wien de koningen en konin ginuen regeeren, den koniuklijken prins Eduard VII te zegenen en hem lange en blijde regeeringsjaren te geven." Op het oogenblik dat de Koning na zijn huldiging in het Victoria-station te Londen in den trein wilde stappen, schoot er iemand uit de menigte op hem toe met een stuk papier in zijn hand. Men dacht al aan een aanslag en greep hem. De man bleek echter volkomen onschadelijk men vond geen verdachte dingen hij hem en het stuk papier dat hij in de hand had, was een verzoek- schriftom ,/zijn teeder beminde Koningin" te mogen zieu. In het Lagerhuis is een boodschap des Konings voorgelezen, waarin wordt gezegd, dat de Koning volkomen overtuigd was, dat het Huis zou deelen in de diepe smart, die over Z. M. en de natie gekomen is door het overlij Jen van Zr. Ms. beminde Moeder, wier toewijding aan het welzijn van land en volk en wier wijze en weldadige regeering altoos in liefderijke herinnering zullen blijven bij de haar trouwelijk toegedane onderdanen Balfour bracht nu een adres van autwoord ter tafel in antwoord op de Koninklijke Boodschap, waarin deelneming wordt uitgesproken in de groote droefheid van Z. M. en de Koning wordt geluk gewenscht met zijne troonsbeslijging en dat Z. M verder de verzekering geeft van de trouw van het Huis en de ernstige overtuiging uitspreekt dat zijne regeering zich onderscheiden zal door de ijverige begeerte om de wetten te handhaven en het geluk en de vrijheid des volks te bevorderen. Balfour sprak met ontroering van de eigenschap- jen der Koningin en van het ongeevenaarde karakter barer regeering. Campbell Bannerman ondersteunde het adres, dat met eenparigheid werd aangenomen. Een soortgelijke boodschap is het Hoogerhuis aangeboden. Lord Salisbury diende daarop een socrtgelijk adres in, dat door Lord Kimberley werd ondersteund en dat is aangenomen. In beide Huizen waren alle leden in rouwkleeding. De vergaderingen zijn verdaagd tot 14 Februari. Op bevel van den Duitschen Keizer moeten een aantal dienstdoende schepen (de eerste divisie van het eerste eskader, het kustverdedigingsvaartuig Hagen en misschien de kruiser Victoria Luise met eenige torpedobooten) naar Engeland gaan om aan een groote vlootparade deel te nemen, die zal plaats hebben ter gelegenheid der bijzetting van het stoffelijk overschot van Koningin Victoria, den 2,n Februari op de reede van Spithead. Prins Hendrik van Pruisen is tot bevelhebber van deze vloot benoemd. Arlon, 26 Jan. De gouverneur van de provincie Luxemburg is hier vanochtend vermoord door zekeren Schneider, die zichzelf daarna van kant heeft gemaakt. Nog geen nadere bijzonderheden. Het parket uit Luik is hier aangekomen. De moordenaar was ambtenaar ter provinciale griffie en had in den laatsten tijd teekenen van verstandsverbijstering vertoond. Dezer dagen had een schipper uit Sluis naar men aan de M. C. meldt een zonderlinge ervaring. Geladen met gerst voor Gent, werd hij aan het eerste kantoor in Belgie stieng onder- vraagd of hij geen contrabande aan boord had. Op zijn ontkennend antwoord onderzocht men zooveel mogelijk het schip, doch niets bevindende werd het, tegen de gewoonte, door twee douanen begeleid tot Brugge. Daar gekomen werd den schipper andermaal, door hoogere auroriteit, met meerdere klem afgevraagd, of hij geen smokkel- waren had verborgen. Opnieuw ontkennende, werd door de overheid der douanen last gegeven het schip te lossen, en toen het bij een nauwgezet onderzoek bleek, dat aan boord zich niets bevond dat aan rechten onderworpen was, werd, onder excusses, het schip weder ingeladen en kon het zijn reis naar Gent voortzetten, waar het met enkele dagen vertraging arriveerde. Onmiddelijk heeft de schipper zich bij een advocaat vervoegd om den Belgischen staat tot schadevergoeding aan te spreken. De douanen schijnen er te zijn inge- loopen door een brief van een vijand des schippers, die nauwkeurig de plaats in het schip had om- schreven waar contrabande (jenever en sigaren) zoude zijn geborgen. Zaterdagmiddag kreeg te Haarlem een man ODgenoegen met zijn vrouw, naar het schijnt over een dochtertje, dat niet naai de breischool wilde. Het liep z66 hoog, dat de man en de vrouw buitenshuis aan het vechten gingen en over de straat rolden. De vrouw bekwam een wond aan haar hoofd en een ander dochtertje viel op de straat in zwijm. Zij werd door de buren bijgebracht. De gelegenheid om het geschenk van 's Gravenhage aan de Koningin te bezichtigen, in het stadhuis, was wel alleszins onvoldoende. Den heelen dag stonden honderden voor den ingang in de Driehoekjes te dringen van belang en als het weer niet zoo guur geweest was, zouden er zeker nog meer geweest zijn. Nu verdroot velen het lange waehten, want bij groepjes werden de menschen in de Trouwzaal gelaten waar zij nog niet eens het servies te zien kregen, maar slechts een paar stuks de terrine, een bord, een schaal, een sauskom. De van ontrouw verdachte postklerk uit Weesp, R. R., heeft zich te Groningen vrijwillig ter beschikking van de justitie gesteld. Terwijl prof. Jan ten Brink binnen voor de leden van het „Nut" te Amersfoort een lezing hield, zijn uit de kleedkamerdersocieteit //Amicitia" alle damesmantels en heerenjassen gestolen, die er door de Nutsleden -waren neergelegd. De dieven lieten alleen de hoeden achter, wel wetende dat een avondhoed van een heer weinig waarde heeft en een gehruikte dameshoed niet veel koop- sters vindt. 's Nachts werd ook het ,/Militaire Tehuis" bezocht, waar eenig geld werd buitgemaakt, en het garnizoens nachtleger-magazijn, waar de dieven gestoord schijnen te zijn, want 's morgens vond men op de binnenplaats eenige dekens en lakens weggeworpen. Van de daders geen spoor. Donderdagmiddag deed een meisje van 14 jaar een boodschap in een krnidenierswinkel op de Prinsengracht te Amsterdam. Nauwelijks had zij het begeerde ontvangen, of zij zakte ineen en was dood. Men meldt uit Scherpenisse De regenwaterbak, behoorende aan de kerk der Ned. Herv. gemeente, werd Vrijdagnacht door baldadigen geheel bedorven, doordat er petroleum in gegoten werd de reden voor deze handeling schijnt te zitten in persoonlijken haat tegen den jachtopziener Opree alhier, die pachter van de regenbak is en die in den loop van dezen zomer reeds op allerlei wijze werd benadeeld en gesard* Dit geval komt ons te ernstiger voor omdat in plaatsen als deze de regenwaterbakken aan de openbare gebouwen en kerken in tijd van droogte in de behoefte aan geschikt drinkwater moeten voorzien. De Ned. Sport doet het volgende ^historische' verhaal Een poedel werd herhaaldelijk destadingezonden, om bij een bevrienden slager een stuk bloedworst te krijgen, waarop hij somtijds onthaald werd door zijn meester. Ten einde goed rekening te kunnen houden, kreeg de hond telkens een order- briefje mede. Toen het echter op afrekening kwam, bleek het dat de slager veel meer eischte dan de meesler besteld had. De slager was verwonderd, want hij had zorgvuldig opgeschreven wat geleverd was geworden. Doordat de papiertjes geregeld dezelfde bestelling bevaften, had hij deze ten slotte niet meer ingekeken en eenvoudig een streep op de lei bijgevoegd. De volgende maal echter, dat de poedel met zijn briefje kwam, keek de slager dat in en zag dadelijk dat dit volstrekt niet beschreven was. Wanneer de hond lust krseg in bloedworst, trachtte hij hier of daar een stuk papier op te scharrelen en snelde daarmede naar slagershuis. Te Bochelt (Limhurg) bracht Vrijdagnamiddag een koetsier uit Breebracht in een riituig vier heeren naar huis, alleu wonende te Bocholt. Bij het binnenrijden van deze gemeente nam het rijtuig een te korten draai, zoodat het omsloeg. De koetsier kwam met den schrik vrij, doch de vier heeren werden gewond. een zoo zelfs dat hij in hopeloozen toestand werd weggedragen. Terwijl het stoffelijk overschot van vrouw V. te Breda naar hare rustplaats werd gebracht, namen eenige familieleden de gelegenheid waar en verkochten haar geheelen inboedel voor 10. Toen de andere familieleden terugkeerden, was alles gevlogen. Een familie te Dedemsvaart, die vier weken afwezig was geweest, had vergeten haar poes bij de buren te brengen. Het arine dier is nu al dien tijd in een der kamers opgesloten geweest, zonder eenig voedsel of drinken gehad te hebben Toen de familie van de reis terugkwam en de kamer geopend werd, kwam poes springlevend te voorschijn. In een p&rticulieren brief uit Pretoria dd. 11 December wordt het volgende verteld, voor een deel herhaling van een onlangs gemeld geval n Het gaat hier alles nog bij het oude, wij zijn door 's Heeren goedheid nog gezond. Doch je hart breekt bij al de ellende en zonde, die men dagehjks ziet. Hoe langer hoe meer gaat het vrouwelijk geslacht, van de hoogste tot de laagste, met den vijand om. Dagelijks worden er vrouwen en kinderen ingebracht, 9 Nov. weer 24 huishoudingen van Krugersdorps districthun plaatsen zijn verbrand, alles verwoest. Een zekere Oosthuizen, wier man kommandant was en drie maanden geleden gesneuveld is, is er ook bij, een weduwe nu met 8 kinderen, en van alles beroofd. Een zwager van de heer Eloff, v. d. Merwe, zijn tweede vrouw (de eerste vrouw was een zuster van de heer E.), is door de Eugelschen op haar plaats door het hoofd geschoten, dat de hersens er uit spattende man wilde zijn vrouw bijstaan, doch het werd hem niet toegelatenmen gooide haar in het veld met een baby en nog een kind bij haar, slechts een oude meid om haar te helpen. Twee dagen later kreeg v. d. M. permissie van de Engelschen om te gaan kijkentoen leefde zijn vrouw nog, doch zonder verstand nu is zij dood. Weer een ander geval van de heer v. Rooyen bij Krugersdorpzijn vader was gestorven, hij was bezig een kist te maken, toen de vijand hem in huis gevangen nam en zijn vrouw ook; hij vroeg eerst zijn vader te begraven, het werd hem geweigerdhun kinderen moesten zij achterlaten en alles werd verwoest, en zij weten niet, waar hun kinderen nu zijn. Zoo kan men honderden voorbeelden van barbaarschheid opnoemen. Ds. B. preekt vreeselijk tegen de zonde en het trouwen van onze meisjes met Engelschen. Hij haalde Simson er bij aan, dat hij tegen den zin van zijn ouders met een vrouw trouwde van het vijandelijk gebied. Hij zeide, de vloek zou onze dochters achtervolgen als zij zoo voortgirgen of zij dan niet konden waehten om mannen van hun eigen land en godsdienst te trouwen." P.S. Hier zijn Boeren, die zich bij de Engel schen aansluiten om tegen onze menschen te vechten. Een te Bombay verschijnende courant ver- haalt hoe de vice-koning van Euge'sch-Indie, Lord Curzon, op een zijner inspectiereizen aan een der gouverneurs zijn wensch te kennen gaf een beren- jacht te houden. De gouverneur zat in groote verlegenheid over de vervulling van den wensch van onderkoning, want beren behoorden in zijn gebied reeds lang tot het verleden. Maar hij bedacht er iets op. Op den dag die voor de jacht was vastgesteld, vermiste men in den dieren- tuin van Bombay een beer; deze was namelijk op slinksche wijze naar het jichtterrein vervoerd. En toen begon de jacht. Lord Curzon kreeg bruinjte alras in 't oog, schoot maar miste. Den volgenden dag was de gelukkig aan den dood ontsnapte patient weer in zijn kooi te zien tot groote voldoening der jonge Hindoes.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2