1 f A1 g e m e e a Hieuws* en Advertentieblad v o o r 2eeuwsch*Ylaandere n, No. 4027. Dinsdag 29 Januari 1901. 41e Jaar^ang. Engeland ea de Z.-A. Republic!. De vervulde Vloek. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maauden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIE N: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. de prjjs Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Donderdag vertrok uit Pretoria een trein, die Kitchener en een aantal troepen overbracht in de richting van Middelburg. De Boeren deden de geblindeerde locomotief, die als verkenner vooruitgezonden werd, ont9poren door dynamiet, in de nabijheid van Balmoral. De trein was weldra op de plaats waar dit geschied was, aangekomen, waarop een aantal Boeren te voorschijn kwamen en het vuur openden. Dadelijk namen de troepen in de nabijheid-stelling, en werden de Boeren met verlies teruggeslagen, nadat van weerszijden een welonderhouden vuur gewisseld was. De Engelschen leden geen verliezen. Kitchener seint uit Pretoria van Donderdag Generaal Cunningham heeft,in zuidelijke richting ▼an den Olifantsnek oprukkende, 17 gevangenen gemaakt, Cunningham is vandaag slaags te Middel- fontein. Charles Knox heeft Haasebroek's lager aan- gevallen en 1 veldkornet en 4 Boeren gevangen genomen en 20 paarden buitgemaakt; geen ver liezen. Methuen's kolonne is, na Grikwaland en Koeroe- man van Boeren gezuiverd te hebben, vandaag teruggekeerd. In het westen van de Kaapkolonie rukken onze troepen in noordelijke richting door het district Clanwilliam, terwijl het middelste kommando Boeren ten westen van Uniondale staat, zwakjes ▼ervolgd door de troepen van kolonel Haig. In het oosten alles rustig. De Boeren hebben bijster weinig kwaad gesticht in de kolonie en er hebben zich geen menschen bij hem aangesloten. Zij worden hoe langer hoe meer onpopulair in de kelonie. Zij die verwachten dat na het zwijgen der FHilJILLETON Naar het Duitsch. 46) Zonder veel zelfbewustziju volgde zij de roepstem ▼an haar plicht, die haar naar de Oxfordstraat riep, de oude tredmolen des levens kwam weer in bewegingden ganschen dag vloog de naald rusteloos op en neder. Dikwijls genoeg kwam haar daarbij het vervallen gelaat van Victor voor den geest; meermalen meeude zij den kreet te hooren, dien hij uitte, toen hij haar vtederzag en onmerkbaar werd zij tot medelijden gestemd. De eene week verliep na de andere. Het ontging haar aandacht niet dat ze alle avonden op korten afstand gevolgd werd tot dicht bij haar woning. Zij wist, wie dat was. Zij begreep ook, waarom Victor dat deed hij wilde haar voor mogelijke beleedigingeu beschermen en waande zich onbemerkt. Omstreeks het midden van September veriniste zij plotseling haar beschermer. De eene avoud na den anderen ging zij naar huis, zonder dat iernand haar volgde. Zij begreep daaruit, dat hem iets inoest zijn overkomen. En dit was ook zoo. Het eenige, dat hem nog staande hield, de- eerste gedachte, als hij 's morgens opstond, de laatste, als hij 's avonds vermoeid ter ruste ging, dat was Bertha te volgen, zoodra hij haar zag, haar te beschermen, totdat zij haar woning bereikt had en vol verlangen naar haar venster te gluren. Dikwijls keerde hij eerst laat naar huis terug. laatste dagen belangrijke tijdingen zouden loskomen, zullen door dit telegram wel zeer teleur gesteld zijn. Wat Kitchener seint is niet veel van gewicht en het schijnt dat er dan ook in den laatsten tijd weinig is gebeurd. Wat de opperbevelhebber over den inval in de Kaapkolonie seint, is zeer geruststellend voor de Engelschen. Of werkelijk de toestand zoo zou wezen P Van een algemeenen opstand is zeker geen sprake en als dit de bedoeling van den inval is geweest, dan is die mislukt. Maar dat er individueel hulp is verleend, staat vast en dat de Boeren nu reeds inpopulair zouden zijn, gelooven we niet. Maar een andere vraag is, wat die verstrooide kommandos in de Kaap kolonie moeten beginnen en hoe ze er nu zonder kleerscheuren weer uit zullen komen. Sauer is nu ook naar Engeland vertrokken. De Kaapsche regeeriug onderneemt intusschen allerlei maatregelen om de vrijheid van drukpers denkbeeldig te maken en verbiedt den verkoop van Reynold's Newspaper de /.Truth" en het maandblad van Stead, vermoedelijk de #Revieuw of revieuws". Behalve het nieuws dat Kitchener uit de republieken seint, vernemen we van ^Central News", dat de Boeren zich samentrekken ten oosten van Pretoria en zich bij Balmoral ver- schanst hebben. De //Daily Mail" beweert, dat de kommandos van Viljoen daar zijn ingesloten en dat hun overgave op hander. is. We zullen zien, welke opvatting juist is. De officieele verlieslijst wijst uit, dat er den 17" Januari weer in het Lichtenburgsche is ge- vochten. Drie Engelschen gesneuveld en twee gewondmajoor Paget, van de yomanry, wordt met drie manschappen vermist, Uit Kimberlej wordt gemeld, dat er eenscher- mutseling is geweest bij Wachteenbeetjepan, tusschen Engelschen die een konvooi begeleiden en 250 Boeren, die de kopjes ter weerszijden van den weg bezet hielden. De Boeren werden van de kopjes verdreven door een dappere charge van het geleide te voet, zegt het bericht. De Boeren verloren enkele manschappen en de Engelschen een doode en verscheidene gewonden. De gesueu- velde was een Kaapsche boy van Densiou's Scouts. Hi had een snede in de keel. De Boeren, zegt de correspondent, hebben dus de bedreiging uit- gevoerd, dat zij elken verkenner op deze wijze zouden afmaken die in hun handen viel. Van die bedreiging haddeu wij niets gelezen, maar dat de Boeren hun vijanden de keel zouden Dan volgden wel koortsachtige, slapelooze nach- ten en dagen, dat hij zich uitgeput gevoelde, maar als het avond werd, keerde hij altijd trouw naar zijn post terug, zoolang zijn voeteu hem dragen konden. Zijn jeugdige kracht hield het lang vol tegen zijn vijand, den dood; maar eindelijk was die kracht genoeg ondermijd. Op zekeren morgen kon hij niet meer opstaan, hij moest blijven liggen. Anton, zijn kamerdienaar, onderrichtte dadelijk lady Carley en Blauca Norton en ontbood een dokter. Deze onderzocht den patient nauwkeurig en verklaardo, dat graaf Norton nog hoogstens drie weken te leven had. Hoe schitterden Victor's oogen, toen hij dat hoorde Er speelde een glimlach om zijn lippen, een edele kalmte sprak uit zijn gelaat. Zwijgend stonden lady Carley en Blanca bij hem, terwijl haar hart van droevenis dreigde te barsten. Nu waren zij weer thuis, in Cheshire. Met de grootste voorzichtigheid was de zieke naar het slot Northminster overgebracht. Hij verlangde uitdrukkelijk op zijn erfslot te sterven en men gaf gaarne aan zijn verlangen toe. Den laatsten dag van Septembermaaud kwam de dokter nog eens bij hem. ,/Wij moeten ons voorbereid houden op het ergste," zeide hij. //De wetenschap vermag hier niets meer. Zijn dagen zijn geteld, ja, eigenlijk de uren De zieke richtte het hoofd op en den dokter kalm onderzoekend aanxiende, fluisterde hij z/Vergist ge u niet dokter? Heb ik nog slechts weinige dagen te leven z/U wenscht de waarheidt te vernemen, graaf afsnijden is een bewering, die we op gezag van ecu Engelschman zoo maar niet kunnen aannemen. Kitchener's proclamatie, zoo zegt de //Daily MaiP'-man te Pretoria, heeft een bevredigende uitwerking. \ijfhonderd gezinnen van Boeren, drie duizend menschen in het geheel, zijn inge- komen, duizenden Boerenwagens, ossen, muilezels en ezels met zich voerende. De meesten hebben zich vrijwillig overgegeven en brachten hun eigen voertuigeu of militaire wagens mee. Zij zijn voor een deel ingekwartierd in de huizen van de hoofdstad, voor een ander deel in de kampen buiten het dorp. Sommige huiseigenaars moesten g.edwongen worden tot iukwartiering. Te Irene zijn vijfhonderd Boerenvluchtelingen en te Pretoria evenveel. Indien men nu echter in aanmerking neemt, dat onder die vluchtelingen weinig of geen strijdbare Boeren voorkomen, dat het meest ouden van dagen en kinderen zijn, dan zal men zich niet al te zeer ongerust maken. De volgende telegrammen geven weer blijk van bedrijvigheid der Boeren, meesters in het nemen van treinen. ivaapstad, 26 Jan. De Boeren hebben een duiker in den spoorweg bij Veertieustroomen in de lucht laten spriugen en een militairen trein buitgemaakt. Kaapstad, 26 Jan. Twintig pas aangeworven manschappen van de politie-troepen hebben zich den 21,tel1 aan de Boeren te Devondale overge geven zonder ook maar den geringsten tegeustand te bieden. Londen, 26 Jan. Beuter seint uit Kimberley dd. gisterenEen goederentrein met vee en levensmiddelen voor de troepen werd ten noorden van deze stad door de Boeren hedenmorgen op- gewacht en buitgemaakt. De Boeren namen eerst een kleinen post van de Dublin fuseliers gevangen en wachtten toen op de komst van den verwachten trein, die vermeesterd werd. De machinist van een tweeden trein stoomde terug en keerde be- houden weder. Ben gepantserde trein met 200 infanteristen is ter opsporing van denbuitgemaakten trein vertrokken van hier. Het nieuwe, bij koninklijk besluit vastge- stslde algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwegen bepaalt omtrent Zondagsrust Tenzij voor bijzondere gerallen door den minister van waterstaat, handel en nijverheid anders wordt Norton," antwoordde de geneesheer ernstig, ,/en daarom moet ik u zeggen Sluit de rekening van uw leven af, want dit loopt ten einde." Met een glimlach op de lippen en verlicht van hart keerde hij het gelaat naar zijn tante en sprak z/Eindelijk, eindelijk kan ik haar alles zeggen, wat mij zoo druktIk dank den goeden God voor deze weldaadTante, roep Bertha dadelijk Dienzelfden avond vertrok Blanca Norton met den sneltrein naar Londen. Voor dat het mode- magazijn werd geopend, stond Blanca den volgenden morgen voor de deur Bertha af te wachten. Deze kreeg een somber voorgeroel, toen ze Blanca reeds in de verte bemerkte. Zij wisselden slechts weinige woorden en eenige minuten later verlieten beiden het modemagazijn van madame Mirabeau, waar Bertha niet meer zou terugkeeren. Nog dienzelfden avond kwamen zij te Chester aan. Het was den eersten Octobermorgen zouden ze prescies een jaar getrouwd zijn. De avond viel, toen zij voor het slot uitstapten. z/Mijnheer de graaf is zeer zwak," zeide de bediende, die de dames inliet. „De koorts en het ongeduldig verlangen naar de dames heeft hem zeer aangegrepen. Hij wenscht mevrouw de gravin dadelijk te spreken Lady Carley wachtte haar op de trap. In stomme ontroering omhelsde zij Bertha en geleidde haar naar de ziekenkamer, waar zij aan de deur achter bleef. Daar was Bertha nu alleen met den stervende. Hij zat opgericht tussdien verscheidene kussens, die hem steundeu. Zijn blik rustte met onuitspre- bepaald, behoeven goederen door de ondernemers der spoorwegdiensten op Zon- en algemeen er- kende christelijke feestdagen niet te worden aan- genomen, afgehaald, afgeleverd of besteld, en worden die dagen niet medegerekend bij de be- rekening van de termijnen, binnen welke goederen door de ondernemers behooren te worden afge haald, afgeleverd of besteld, door de afzenders behooren te zijn geladen, of door de geadres- seerden behooren te zijn gelost of weggehaald, en evenmin bij de berekening van de schade- vergoeding, in artikel 69 bedoeld, en van wagen- huur, lig- en magazijngeld, in artikel 59 bedoeld. Tot directeur der Rotlerdamsche Omnibus- Maatschappij is op een wedde van /1800 benoemd de heer F. W. Evertz. Aan den vorigen directeur, den heer Schuld, die de Maatschappij had opgericht, is op zijn verzoek ontslag verleend. Volgens een mededeeling in de vergadering zijn de aandeelen der maatschappij van 106%gedaald op 70 TER NEUZEN, 28 Januari 1901. Van Ds. Broekhuizen, die 4 Februari, blijkens achterstaande advertentie, des avonds te Zaamslag optreedt, kunnen wij het volgende mededeelen Herman Dirk van Broekhuizen, werd geboren 17 Juni 1871. Hij studeerde voor predikant aan het seminarie te Stellenbosch in Z.-Afrika. Toen hij zijne studie voltooid had, ging hij eene groote reis maken, over Engeland, Schotland, Parijs, Brussel, Nederland, Duitschland, Zwitserland, Ttalie, Griekenland en Palestina. Daarna vestigde hij zich als predikant te Pretoria, en wel bij d# Herv. gemeente. Spoedig werd hij betrokken in de staatkundig# vragen, die zijn vaderland bezighielden. Hij is persoonlijk zeergoed bevriend met President Kriiger, en de zittlng van den Volksraad te Pretoria van 14 October 1899, door welker besluiten de oorlog ten leste uitbrak, is door hem met gebed geopend. Hij heeft na het vallen der beslissing, niet slechts met zijn krachtige woorden de bevolking aangespoord tot moed en volharding in den recht- vaardigen krijg, maar is, nadat hij een plaats- vervanger gevouden had in zijne gemeente, mede naar het front gegaan en heeft een werkzaam p.andeel genomen aan den strijd. Zonder zelf het geweer te lossen, heeft hij toch door zijne tegenwoordigheid electriseerend gewerkt op de gemoederen, en teekenachtig is, dat door kelijke liefde op haar. Aan zijn bed geknield, rustte haar hand in de zijne. Hoe dit kwam wist zij niet, maar in het aangezicht van den dood dacht zij aan geen recht of onrecht meer. z/Bertha, dank, dat je gekomen bent," fluisterde hij. //Het gaat met mij ten einde het is goed zoo. Mijn leven was rampzalig en het zou niet anders geworden zijn. Maar God is barmhartig, weldra zal de dood mij de lang begeerde verlossing brengen. Zij boog zich neder over zijn uitgeteerde handen en geheel tegenover haar voornemen drukte zij daar een kus op. z/Je hebt ook veel geleden," vervolgde hij zacht, //en toch was het mijn bedoeling niet je leed te veroorzaken. Ik was alleen bedacht op j'e geluk en zie, hoe miste ik mijn doel. Je leeft in nood en in nederigheid, terwijl mijn handel- wijze, alleen voortkwam uit de edelste beweeg- redenen ja, mijn rechtsgevoel eischte het van mij." //Victor, kwel je zelven nu niet met de vraag, wat recht of wat onrecht geweest is", sprak zij op milden loon. Laat het verledene nu maar rusten." Hij schudde het hoofd. ,/Kom dichter bij mij zitten en laat mijn hand los, Bertha," sprak hij opgewonden. Hoe kan ik weten, of je mij vergiffenis schenkt, wanneer je alles weet of je niet veeleer met afschuw me ontvlucht." Ze nam plaats op een stoel dicht bij hem en zat onbeweeglijk in afwachting van het raadsel te vernemen, dat hen gescheiden had. (Woidt vervolgd). COBRA DH bl»«l verwehljnt itmnl Woensdag- en Vrijdttgavwnd, nltgegonderd op Feest«l»gen, bij de Firma P. J. F1H DK lilDR te Ter Weazen. De Burgemeester ran TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Middelburg, den 25 Januari 1901 invorderbaar verklaard kohier N° 1 der Grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen dezer gemeente, over het jaar 1901, op heden aan den Ont- vanger der Directe Befastingen, ter invordering, is ter hand jesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Nenzen, den *28 Januari 1901. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. ge-yj 1 I «MSS&

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1