Algemeea Nieuws- ea Adverteatieblad voor 2oouwscli*Tlaaaderea, A tMlt.S'i llllMi. Gproeping. Kennisgeving. uitgesteld No. 4026. Zaterdag 26 Januari 1901. 41e Jaargang. Landbouwberichten. Gemengde berichten. Advertentien. Vereeniging „Door Eendracht Sterk", aanbesteed: Telegrafische berichten. Buitenland. Ingezetenen van Ter Neuzen ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—Franco per post: Voor Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTlfiN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Intending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijroegsel. Namens Gedeputeerde Staten van Zeeland zal op Vrijdag 1 Maarl 1901, des voormiddags te 11 uren, in de Abdij worden het maken bij de westelijke buiten- haven te NEUZEN van een Ge- bouw voor bergplaats van vracht- goederen en kantoor, ten gebruike van den Provincialen Stoomboot- dienst op de Wester-Schelde. De aanbesteding zal alleen bij inschrijving g«- schieden overeenkomstig het bestek. Het bestek is ter Provinciate Griffie van Zeeland te Middelburg verkrijgbaar met teekeningen voor f 1,00 of zonder teekeningen voor f 0,40 en ligt ter lezing tar Provinciale Griffie, bij den Hoofdingenieur van den Provincialen waterstaat te Middelburg, bij den Ingenieur van den Provin cialen waterstaat te Neuzen, en bij den Directeur van den Provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde te Vlissingen. De aanwijzing zal plaats hebben op Vrijdag 15 Februari 1901, des voormiddags 10 uren. De inschrijvings-biljetten kunneu tot 11 uur voormiddags van den dag der aanbesteding in- geleverd worden. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Hoofdingenieur en den Ingenieur voornoemd. Middelburg, 19 Januari 1901. Gedeputeerde Staten voornoemd, BOEST, Voorzitter. W. POLMAN KKUSEMAN, Griffier. TER NEUZEN, 25 Jauuari 1901. Het voornemen bestaat dezen avond enkele straten voor proefneming electrisch te verlichten. Met ingang van 16 Februari wordt aan het post- en telegraafkantoor alhier werkzaam gesteld de brieven- en telegrambesteller F. C. van Riet, thans in gelijke betrekking te Osch. Tot kommies-ontvanger voor het grenskantoor 1« categorie te Kapellebrug is benoemd de kommies- verificateur 2" categorie L. Vervoort te Maastricht en tot kommies-ontvanger voor het grenskantoor 2* cat. te Kauter de kommies 2e klasse P. Dreve te Schiedam, een en ander ing. 1 Maart a. s. Terwijl de landbouwer D. en zijne liuis- genooten, in den Groote Huissenspolder onder de gemeente Zaamslag, jl. Maandagavond in hunne woning rustig bijeen zaten, trad omstreeks half zeven op 't onverwachts zekere Van K., van het naburig gehucht de Val, de huiskamer binnen. Deze kwam, oogenschijnlijk kalm, over zekere zaak spreken, doch toen hij van D. een minder gewenscht antwoord ontving, greep hij naar een op de tafel liggend broodmes, dat door de vrouw van D. ijlings werd weggenomen. Daarop brachtVanK. laatstgenoemde met de vuist een stomp op de borst toe. Thans kwam ook de zoon van Van K., die blijkbaar in den gang had staan wachten, te voorschijn, greep de vrouw bij een harer polsen en slingerde haar achterwaarts tegen een kabir.et. Op haar hulpgeroep kwam haar zoon, die boven sliep, ook naar beneden, waarop de Van K's zich verwijderden. Voor de in zenuwachtigen, overspannen toestand verkeerende vrouw moest nog 's nachts geuees- kundige hulp worden ingeroepen. Hare pols is eenigszins geforceerd, doch overigens is zij vrijwel hersteld. Naar men verneemt is door den wachtmeester der marechaussde alhier tegen de beide Van K's proces-verbaal opgemaakt. Voor een vacature in den raad van Zuid- dorpe, ontstaan door het vertrek uit de gemeente van den heer H. Dierick, zijn vier candidaten aangegeven, en wel de heerenJ. de Mette, Fr. de Munck, D. van de Velde en P. Verhoeven. De stemming zal plaats hebben op 4 Februari, eene herstemming, zoo noodig, op 12 Februari. Hulst. Door de Belgische suikerfabrikanten, welke bij den Bond zijn aangesloten, is eene ge- heele verandering gebracht in het stelsel der agentschappen. Bijna al de vroeger aangestelde agenten hebben hun ontslag gekregen, terwijl er door den Bond den hoofdagent is aangesteld namelijk de heer Ferd. Hombach alhier, die door een vijftal onderagenten wordt bijgestaan. Deze agenten zullen nu met de landbouwers al de contracten sluiten voor de te leveren suikerbieten. Hulst. Zondag begint hier de wedstrijd uitge- schreven door de vereeniging *Ernst en Luim" in het voordragen van comische en dramatische schetsen. Er hebben zich 8 Nederlanders en 8 Belgen aangegeven voor het comische gedeelte en 5 Nederlanders en 7 Belgen voor het drama tische gedeelte. De jury bestaat uit de heeren Ch. Burm alhier, W. Goldschmitz te St. Jansteen en J. Rillaerts te Clinge (Belgie.) Zondag 27 Januari worden er 12 stukken voorgedragen, en Zondag 8 Februari de rest. Koewaclit. In den nacht van Donderdag op Vrijdag brachten een paar dieven een bezoek bij den landbouwer R.daar deze reeds meer door dergelijke ongenoodigde gasten was bezocht, had hij zijne maatregelen genomen en toen de dieven bet hoeuderhok openden ging er een schel. De eigenaar hierdoor gewekt, loste een geweerschot in de lucht en de dieven kozen het hazenpad. Bij B. waren zij gelukkiger ze wisten een vijftal konijnen te bemachtigen. Op een andere plaats vonden zij slechts 2 nesteieren, die zij ook medenamen. Kloosterzande. De vereeniging „Ziekenzorg" alhier, in Februari van 1900 opgericht, stelde hare rekening over 1900 vast, en legde die ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage. Daaruit blijkt dat het ledental was 98. De ontvangsten bedroegen aan contributie der leden 278 en aan giften 8,79® samen 286,79s. Er werden bedeeld 1141 liters melk, 1738 eieren en 122s ponden (halve K.g.) rundvleesch, waarvoor werd uitgegeveu f 214,85s. De rekening sluit mitsdien met een batig slot van f 71,94. Kloosterzande. De harmonie St. Cecilia alhier, zal deelnemen aan de nationale huldebetooging der Nederl. dilettanten, harmonie- en fanfaregezel- schappen aan H. M. de Koningin, op Maandag den 4 Februari e. k. ten paleize te's Gravenhage. Voor den landbouw tameiijk gunstige berichten doen op onze weekmarkten de ronde. Wij ver- nemen toch tocli dat de suikerfabrikanten die hunne beetwortelen in Zeeuwsch-Vlaanderen koopen zich vereenigd hebben om door alle mogelijke middelen te trachten de onkosten te verminderen, die op den aankoop en het vervoer der beetwortelen drukken, onkosten waarvan noch de landbouwer, noch de fabrikant voordeel heeft. Buiten de door vele landbouwers reeds lang noodig geoordeelde opheffing der talrijke agent schappen, zullen de suikerfabrikanten nog trachten om desoms zeer hooge vervoerkosten der beetwortelen zooveel mogelijk te verminderen door de ge- zamenlijke aangekochte beetwortelen behoorlijk volgens leveringsplaatsen te verdeelen. De door bovenbedoelde maatregelen gedane besparingen zullen natuurhjk op den koopprijs van invloed zijn en reeds hebben wij van wel- ingelichte zijde vernomen dat de prijzen voor den volgenden oogst aanmerkelijk zullen verhoogd worden. Wij gelooven den landbouw te moeten geluk- wenschen met een dergelijken vooruitgang en het ware te wenschen dat de Nieuwe Vereeniging vanwege de landbouwers krachtigen steun ont vange, opdat de zoo noodige overeenkomst tusschen landbouwers en fabrikanten steeds verbetere en zoodoende voor onze streek de bloei verzekerd blljve eene nijverheid die buiten kijf aan den landbouw de grootste voordeelen oplevert. 's Gravenhage, 25 Jan. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot burgemeester der gemeente Hoek, de heer A. Wolfert, aldaar. 's Gravenhage, 25 Jan. De schriftelijke aan- gifte van het voorgenomen huwelijk van Hertog Hendrik van Mecklenburg Schwerin en Hare Majesteit de Koningin is heden voormiddag'te 11 uur geschied, op het stadhuis, alwaar door den referendaris Mr. A. D. W. de Vries, referen- daris aan het departement van justitie op last van den Minister de eigenhandig door Hertog Hendrik en de Koningin onderteekende akte werd over- handigd aan den ambtenaar van den burger- lijken stand. De genoemde akte houdt de verklaring in dat beiden het voornemen hebben met elkander een huwelijk aan te gaan. De referendaris meldde aan de Koningin ten paleize dat de aangifte had plaats gehad. Terstond daarop werden van de openbare ge- bouwen de vlaggeu ontplooid. Louden, 24 Jan. Het stoffelijk overschot der Koningin zal den 1 Februari van Osborne worden overgebracht. De begrafenii zal den volgenden dag te Windsor plaats hebben, overeenkomstig het uitdrukkelijk verlangen der Koningiu. De plechtigheid zal plaats hebben te midden van groot militair vertoon. Koning Edward VII is in 'fc openbaar gepro- clameerd tot koning van Groot Britanje en Ierland, keizer van Indie, om 9 uur hedenmorgen aan het paleis van St. James. De Koning was er niet bij tegenwoordig. Osborne, 24 Jan. De Keizer zal tot na de begrafenis van de Koningin in Engeland blijven. De kroonprins zal den 26sten te Port Victoria komen. Zoodra de Koning te Osborne teruggekeerd was, heeft hij tallooze telegrammen verzonden in antwoord op de telegrammen van rouwbeklag en gelukwensching. Dezer dagen is gemeld, dat er bij de Haler- brug, gemeente Beilen, een kindje van H. O. door koude en gebrek was omgekomen en dat de vader te vergeefs om onderstand had gevraagd. De Meppeler Courant heeft een onderzoek inge- steld, is tot de overtuiging gekomen dat dit niet het geval is geweest en kan het bericht beslist tegenspreken. Het kind, aldus de Mepp. Ct., was reeds lang kwijnende, en nog kort geleden door den ge- meente-geneesheer onderzochtde noodige genees- middelen waren verstrekt. H. O. woont aan den straatweg naar Assen ongeveer 25 minuten buiten het dorp Beilen, waar de weg aan beide zijden door heideveld begrensd wordt, en waar een aantal hutten staan, gewoonlijk ,/de hutlenstreek" ge- noemd. Een dezer hutten wordt door O. bewoond. Bij een bezoek ter plaatse verzekerde men ons dat O. noch aan voedsel noch aan brandstof ge brek had en koude en gebrek geen oorzaak be- hoefden te zijn van den dood van het kind. Of minder goede verpleging of zwakheid het kind ten grave had gesleept, wie zal het zeggen Ook is den vader geen onderstand geweigerd. Eerst na den dood van zijn kind, toen het bitter koud was en er door de gevallen sneeuw niets te verdienen vie], is door hem onderstand gevraagd en is deze welwillend verleend. Daarna is O. door het bestuur der Werkl. Vereen. werk ver- schaft en alzoo hrood. De krankzinnige, die den 14el Januari uit het gesticht te Medemblik was ontvlucht, is gisteren te Maastricht bij zijne familie aangekomen. Hij is weder naar het gesticht te Medemblik teruggebracht. In het oostelijk gedeelte van de baai van Sidney in Nieuw Zuid-Wales ligt op een kleine kaap een rots, die den vorm van een stoel heeft en in hen mond van het volk den stoel van me- vrouw Macguarie geheeten wordt, naar de echtge- noote van een gouverneur van dien naam, die op deze rots dikwijls van het heerlijk panorama kwam genieten, ofschoon het in de baai wemelde van haaien. In het jaar zeventig, toen Fngeland en Australia nog geen telegrafische gemeenschap hadden, ving een arme visscher daar een haai, in wiens maag hij een Londensche kranl van jonge datum vond. Uit dit blad vernam hij de tijding van het uit- breken van den Fransch-Duitschen oorlog, voor de eerstkomende mailboot het nieuws had aange- bracht. De visscher deelde het bericht mede aan een wolhandelaar, die op staanden voet den geheelen wolstapel van het seizoen inkocht voor een shilling het pond en zoodra het uitbreken van den oorlog ruchtbaar was, aan het verkoopen ging met 400 pet. winst. Uit dankbaarheid voor het winnen van millioen bedacht de speculant den visscher met 5 shillings aan geld en met een ouden hoogen hoed. De ondergeteekende brengt bij deze zijn welgemeenden dank aan alien die tijdens de ziekte en het overlijden zijner EchtgeDoote bijstand verleeuden. Inzonderheid aan den WelEd. heer Spruitenbdrg, arts te Ter Neuzen, die haar gedurende ruim zeven jaren met de meeste zorg en welwillendheid behandelde. Sluiskil. J. ANDRIESSEN. die op den dag dat het huwelijk van H. M. onze geeerbiedigde Koningin wordt voltrokken gaarne zouden zien dat in Ter Neuzen ook eenige feestelijk- heden plaats vonden, worden uitgenoodigd om op Maandag 28 Januari 1901, des avonds 8 ure, in de bovenzaal van het /Hotel de Commerce" van den heer Michielsen samen te komen, ten einde deze aangelegenheid te bespreken. Bij beschikking der Arrondissements-Rechtbank te Middelburg, dd. 21 Januari 1901, is de heer A. H. DONZE te Ter Neuzen, benoemd tot voorloopig bewindvoerder voor mejuffrouw'ds Wed. VAN DE SANDE—Pothoven, door ziekte tijdelijk niet in staat hare zaken waar te nemen. VAN DER MOER, Notaris. Alle personen, die, uit welken hoofde ook, iets te vorderen hebben van wijlen den beer JAC' VA.IN 1 *1U1IY- BROEK, in leven bakker alhier, worden verzocht daarvan schriftelijk opgave te doen ten kantore van onder geteekende voor 1 Eebruari 1901. VAN DER MOER, N otaris. te Tex* dVexxzexi. De aanbesteding van KUNSTMESTSTOFFEN op 2 Februari, is tot 1 Uebra:ii'i a. s. op hetzelfde uur. HET BESTUUR. TER SEIIZESSCHE COURAIT. »H blad vevaehijnt JlBandag-, Woensdag- e» V.IJ.Ibkb.od.I, MHge*o..<ierd op FeeS«.lBgen, bij de Klrnm J. VAI OK UWBK te Xer Ih.md

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1