lluitenland. Koningin Victoria van Engeland. f ?«™ch,ieheid -.>■?» van en -if I KldjX t&VZZLTZir De worden van het Met inbegrip van het saldo over 1899 bedroegen de ontvangsten van dat fonds 415,19, en daar slechts 16 aan ziekengeld moest worden uit- gekeerd, bezit dit fonds thans een kas van 399,19. De zangafdeeling ,/Geduld overwint" telde ge- middeld 24 werkende leden en 62 donateurs. Hare ontvangsten bedroegen 1G0781 2 en de uitgaven f 142,32 het saldo ad 18,^/g komt ten bate van de kas der hoofdvereeniging. Uit het vorenstaande blijkt dus van een goeden stand der zaken van de vereeniging. Niet onvermeld mogen blijven de cursussen in rekenen en handteekenen en bonwkundig teekenen, die door de vereeniging gedurende den winter gratis worden toegankelijk gesteld voor de ledeu en kinderen van leden en donateurs. Eerstgenoemde cursus, staande onder leiding van den heer J. Bierle, onderwijzer, werd gevolgd door 13 leerlingen en laatstgenoemde, het bouw- kundig teekenen, dat onderwezen wordt door den bouwkundige, den heer L. de Bruijne, door 12 leerlingen. Yoorzeker zouden deze cursussen nog kunnen uitgebreid, wanneer de beperkte ruimte gebouw dit niet in den weg stond. Na rijpe overweging is thans evenwel met groote meerderheid besloten tot het vergrooten van het gebouw, met 7*/° over de geheele breedte, waartoe de gelegenheid bestaat door vroegeren aankoop van naast het gebouw liggenden grond De kosten worden geraamd op 800. Het ziekenfonds der vereeniging stelde tegen eene rente van 3% 300 van haar kapitaal ter leen be- schikbaar, zoodat het bestuur nog moet trachten 500 op andere wijze bijeen te krijgen. Men heeft alle hoop deze som te verkrijgen, waar voor het geleende geld waarde in de plaats wordt ge- steld, en ook mag verwacht worden, dat meer met aardsche goederen gezegende ingezetenen het streven der vereeniging, het verhoogen van de kennis der ambachtslieden, zullen willen steunen. Thans is het gebouw te klein om aan al de aanvragen voor het ontvangen van lessen aan de cursussen te voldoen de ruimte is ook niet vol doende voor het houden der gewone jaarver- gaderingen en de uitvoeringen der zangafdeeling terwijl men vermeent ook een hoogere opbrengst van het gebouw te zullen verkrijgen door het verhuren aan andere vereenigingen, wanneer het door vergrooting daartoe geschikt is. Door de zangafdeeling is een vaandelfonds ge- sticht, dat bij verschillende gelegenheden werd aangevuld. Ook gisteravond werd daarvoor eene Hiervoor schreven in Adr. de Vos voor f 2,72 P. de Lege voor 2,59 P. A. Dolk voor 2,19 Koppenhage Co. voor f 2,13; J. ieland Cz. voor 2,12 en P. Meeusen voor 2,12, aan laatst genoemde bij loting gegund. Yoor het vervoer werd ingeschreven door G. Goossen voor 40 cent en P. van Maelsaeke voor 27cent; gegund aan laatstgenoemde. Beroepen en aangenomen naar de Ned. Herv. gemeente te Oss (N.-Br.), de heer G. A. van den Bergh van Eijsinga, te Hulst. Door den bisschop van Breda is benoemd tot kapelaan te Hulst de heer A. Pillot. C. d. P., van wien men zich herinneren zal, dat hij zich heeft schuldig gemaakt aan poging tot doodslag op den onbezoldigdeu rijks- veldwachter J. Bron te Schoondijke en die, na aangehouden te zijn door de marechaussee, alsnog wist te ontvluchten, is, dank zij de ijverige pogingen der politie te Marchienne au pont, nabij de Fransche grenzen aangehouden. Zijne uitlevering zal nu door den officier van justitie te Middelburg aan de Belgische regeering worden aangevraagd. In de gistermorgen ontvangen berichten vohd men de bevestiging van het Maandag door ons ontvangen telegram, dat de alhier des middags door een ander blad verspreide tijding van het overlijden van Koningin Victoria voorbarig was. De vlaggen die van alhier verblijvende Engelsche schepen en een Engelsch handelskantoor, ingevolge dat bericht, halfstok waren geheschen verdwenen weder. Hoewel de berichten uit Osborne (waar ver schillende familieleden der Koningin met spoed waren heengereisd, o. m. ook de Keizer van Duitsch- land en de Hertog Van Connaught, via Vlissingen,) van haar macht gekomen op een tijdstip, dat Robert Peel de incarnatie van het conservatisme, en John Russell, die van het liberalisme was, waarop de vrijhandel zich ontwikkelde en de Manchester school de uiterste grens van het radicalisme vormde, kon de Koningin onmogelijk steeds meegaan met de opvattingen van het Ministerie van de laatste jaren. Zoo de invloed van Diraeli haar al gewonnen heeft voor het imperialisme van de Tory-partij en zij genoegen nam met den titel van Keizerin van de Indien, heeft zij toch een verwijderde en eenigszins vreesachtige sympathie gehad voor Chamberlain en zijn politiek. Gewoon aan een betrekkelijk vreedzame regeering in de 63 jaren, waarin de Krim-oorlog, de opstand in Engelsch- Indie en de oorlog tegen den Mahdi de belang- rijkste beroeringen zijn geweest, heeft zij niet zonder ontroering gezien, hoe na zoovele jaren, juist op het oogenblik, dat zij zoo goed als aan het einde van de baan stond, zich zulk een groot conflict in haar naam ontketende. Ongetwijfeld zou Koningin Victoria, indien de oorlog glorierijk was geeindigd geworden tegen den voorspelden tijd, indien de ministers bij de verkiezingen de waarheid hadden gesproken, zich hebben verzoend met deze campagne. Ongelukkig is de horizon nog steeds verduisterd. Het lijkt er niet op, dat de weerstand weldra zal zijn gebroken, en de opofferingen, die Engeland zich moet getroosten, vermenigvuldigen zich ont- zaggelijk. Een zekere ontmoediging komt over velen harer onderdanen. En het resultaat is, dat men zijn toevlucht wil nemen tot Dog hardvochtiger maatregelen dan die reeds genomen zijn tegen de niet-strijdenden, hunne vrouwen, hunne kinderen, hun eigendom. En toch, heeft de barbaarschheid van die eerste daden een ontzaglijken indruk gemaakt op de publieke opinie. Bovendien blijkt de nutteloosheid van dit inbreuk maken op het volkenrechi uit den eisch, die gedaan wordt, om ze weder, maar nu nog strenger, in praktijk te brengen. Is het te verwonderen, dat de oude Koningin zooveel veranderd. Verleden week collecte gehouden, na afloop waarvan de aankoop jglegraaf ons de tijding dat II. M. te kwart voor van een vaandel binnen niet te lang tijdsverloop in uitzicht werd gesteld. Aan het slot van het jaarverslag werd een woord van hulde gebracht aan het bestuur, dat toont het goede te willen, en aan de onderwijzers van de cursussen, die hun taak, overeenkomstig de bedoelingen der vereeniging, zoo met ijver waarnemen, terwijl de vereeniging in den steun der ingezetenen wordt aanbevolen. Het programma werd verder vervolgd met zang- nummers en verschillende bijdragen, die alien ruimen hijval mochten inoogsten. Het slotwoord werd uitgesproken door den eere-voorzitter der zangafdeeling, den heer A. H. Donze, die hulde bracht aan alien, die hadden meegewerkt om dezen feestavond te doen slagen, de hoop uitdrukte, dat die nog door meerdere zal worden gevolgd, en de leden aanspoorde te volharden op den tot hiertoe ingeslagen weg. Heden werd alhier ten kantore van den ontvanger-griffier aanbesteed 1. Voor den Zeven Triniteitpolder, de levering 150 M3. Duitsche grind van 26 c. M. voorzien uai - - - 1 het gedruisch van overwinningen en zegezangen, maar thans drong hij door tot de ooren van hem of haar, die ze niet opzettelijk er voor heeft gesloten. Er moet oneindig veel droefs zijn omgegaan in deze Koningin, wanneer zij in gedachte nog eens hare regeering is nagegaan, en zij moet hebben gevoeld, dat hare regeering, die er eene was van vrede, vooruitgang en vrijheid, die zal leven in de geschiedenis door de namen van Peel, Aberdeen, Russell, Cobden, Burght en vooral van Gladstone, dit bloedig einde niet had verdiend. Welk een droefheid zal er in haar hart geweest krachten door de verschillende schokken waren gesloopt, nog slechts bij dagen, misschien bij uren kon worden geteld. Verschillende berichten van gistermiddag be- gonnen dan ook reeds weer van een afname van krachten te gewagen en te half negen bracht de van Hiervoor schreven in Adr. de Vos voor f 2,72 P. de Lege voor 2,59 P. A. Dolk voor f 2,19 zeven overleden was. 't Is wel spoedig Dinsdag is Koningin Victoria in gezelschap van de Hertogin van Saksen Coburg Gotha nog uit- gereden en juist een week later kwam de tijding van haar overlijden. De Tel. schrijft naar aanleiding hiervan Het is wel snel gegaan en zeker sneller dan iemand had kunnen denken. Wij hadden steeds gehoord van het ijzersterke gestel van de Sljarige, en men was dan ook eerder voorbereid op eene langzame uitputting,dan op deze spoedig ten einde loopende crisis. Trouwens, reeds lang was Koningin V ictoria lijdende aan rheumatische pijnen. Zij kon in den laatsten tijd geen trappen meer loopen, en onmoge lijk meerrechtop blijven staan, en hare doktoren oor- deelden, dat een bezoek aan het zonnige en ver- sterkende Zuiden dringend noodig was. Maar hierbij deed zich het bezwaar van den Zuid- Afrikaanschen oorlog gevoelen. Men vreesde in Engeland, afgaande op de geestdriftige ontvangst, die President Kruger was bereid, dat het I ransche volk de oude Koningin minder vriendelijk zou bejegenen. Het was ongetwijfeld een zeer teere zijn De jonge mannen, die zij heeft zien groot worden, rusten in den met bloed gedrenkten grond van Zuid-Afrika; de reusachtige rijkdom van haar rijk wordt uitgeput door het koopen van ver- nielingswerktuigen. 't Moet haar een vreeselijke gedachte geweest zijn, te weten, dat daar in het Zuiden van het zwarte werelddeel Lord Kitchener met zijn met bloed bevlekte hand het rouwfloers van zijne oude Koningin zal gaan bezoedelen. Over den invloed, dien de dood van Koningin Victoria op den oorlog zal hebben, is moeilijk iets te zeggen. In Engeland zijn eenige liberalen, vrienden van den vrede, er van overtuigd, dat de Koningin steeds tegen den oorlog geweest is en zij koesteren dan ook de hoop, dat Hare Majesteit haar zoon en erfgenaam, den prins van Wales, den plicht J UC ucKv vuwi wjou j -*- I J o P. Meeusen voor f 2,12 en Koppenhage Co. kwestie, maar men had mogen verwachten, dat de Franschman met zijn aangeboren hoffelijkheid, zich tot een dergelijk optreden niet zou hebben verlaagd. Hoe het zij, in Engeland durfde men het niet aan het schijnt, dat de Koningin geen lust ge- voor 2,12, aan laatstgenoemde bij loting gegund Voor het vervoer werd ingeschreven door W. Loof voor 35 cent; P. van Maelsaeke voor 24J cent en C. Beaufort voor 23cent; gegund aan laatstgenoemde. 2. Voor den Oud-Westenrijkpolder, de levering van 115 M3. Duitsche grind van 26 c. M. Hiervoor schreven in Adr. de V os voor f 2,70 A. de Jonge voor f 2,24^ P. Meeusen voor _/2,12 en Koppenhage en Co. voor f 2,12, aan laatstgenoemde bij loting gegund. Voor het vervoer werd ingeschreven door G. Goossen voor 60 cent, niet gegund. 3. Voor den Pierssenspolder, de levering van 330 M3. Duitsche grind van 26 c. M. Hiervoor schreven in Adr. de Vos voor f 2,70 A. de Jonge voor f 2,24£P. A. Dolk voor 2,19P. Meeusen voor /2,12; Koppenhage Co. voor 2,09 en J. Wieland Cz. voor 2,08, aan laatstgenoemde gegund. 4. Voor den Goesschenpolder, de levering van 160 M3. Duitsche grind van 26 c. M. oplossen en dan zal je mij vergiffenis schenken, dat weet ik zeker, Bertha Ja, dat zal je en daarom hoop ik spoedig te sterven. Beloof me, Bertha, dat je komen zult, als ik je laat roepen 1' //Dat beloof ik," antwoordde zij, //en ik zal woord houden Maar nu vaarwel, Victor Zonder antwoord af te wachten keerde zij zich om. Er volgde haar een zuchc, die haar hart ontroerde, maar zij keek niet meer om. De portieres vielen dicht, toen de deur en graaf Victor was weer alleen. (Woidt vervolgd). en voelde naar Italie of Cairo te gaan, zoodat zij verplicht was op een harer kasteelen te blijven. De vraag, waar zij haar verblijf zou houden, was voor haar steeds eene zeer belangrijke geweest. Het beste bevond zij zich steeds in de vochtige, koude lucht van de Hooglanden. Balmoral was dan ook haar geliefkoosd verblijf. Na een reis in 1842 in die streken, liet zij er een soort van landhuis bouwen, en ieder jaar kwam zij in die hooge streek, ondanks den mist en den regen, niettegenstaande zij zoo ver van Londen verwijderd was. Niet zonder tegenzin en in de uiterste nood- zakelijkheid hield zij verblijf te indsor, het majestueuze kasteel uit de middeleeuwen, met zijn prachtige bosschen. Osborne, op het eiland Wight, was naast Balmoral de plaats waar zij het liefst vertoefde. Daar is de lucht getemperd door den golfstroom, wat zwaar en drukkend, ondanks de nabijheid van de zee. De overtocht heeft meermalen aan hare Ministers, vooral Lord Salisbury, die in 't geheel niet tegen zeereizen kan, menig onaangenaam oogenblik be- zorgd. In deze koninklijke villa hield zij verblijf. Wij hebben het reeds gezegd, dat zij zich ddn dood van verschillende familieleden sterk heeft aangetrokken, maar meer nog heeft zij ge- leden onder de slagen, die in Zuid-Afrika aan haar rijk zijn toegebracht. Zij was ongerust. Opgevoed door een Whig van de oude school, Lord Melbourne, op den troon en tot bewustzijn heeft opgelegd, onmiddellijk door milde concessies jegens de Boeren, een einde te maken aan den strijd. Maar wanneer het testament van de Koningin of hare laatste woorden den wil niet bevatten, om een //prachtig einde te maken," zal het af- sterven van Victoria I niets veranderen aan den staat van zaken, of liever, is het te vreezen, dat de oorlog nog meer haat, nog meer verbittering, nog meer ellende zal brengen. Want naar zijn eigen wenschen en die van het kabinet Salisbury-Chamberlain te werk gaande, zal de prins van Wales de zaken stilletjes laten gaan, hoe slecht zij dan ook loopeneerstens omdat hij geen verandering zal willen brengen in de politiek, die quasi door zijn moeder is goed- gekeurdten tweede, omdat hij met andere leden der koninklijke familie persoonlijk belang heeft bij de Transvaalsche goudmijnen, en ten derde, omdat hij zich niet het ongenoegen van Rhodes, Chamberlain, Beit, Eckstein en allerlei andere rijke vrienden en geldschieters zal durven op den hals halen. De overleden Koningin werd den 24,ten Mei 1819 geboren, in het Kensington-paleis te Londen, uit het huwelijk van Eduard, hertog van Kent en Hare Doorluchtige Hoogheid Victoria Maria Louise, de dochter van den hertog van Saksen-Coburg- Saalfeld, weduwe van den vorst van Leiningen. Na hun huwelijk in 1818 hadden de hertog en hertogin van Kent zich te Amorbach bij Leiningen gevestigd, doch toen de verwachting op de ge- boorte van een erfgenaam zich opdeed, drong de hertog er bij zijne gemalin op aan, dat zij er in zoude toestemmen naar Engeland terug te keeren, opdat de blijde gebeurtenis op Engelschen grond zoude plaats hebben. En zoo groot was de zorg van Eduard voor de veiligheid van zijn echtgenoote en zijn toekomstige telg, dat hij persoonlijk de paaiden van het vorstelijk rijtuig gedurende de geheele reis op het vasteland bestuurde. De geboorte had in den vroegen morgen van den 24sten Mei plaats en een maand later werd de prinses in het Kensington-paleis gedoopt, waar zij de namen Alexandrine Victoria ontving. De eerste naam werd haar geschonken naar den als peet optredeuden Keizer van Rusland, terwijl de naam Victoria eraan toe werd gevoegd op wensch van haren vader, die het kind Elizabeth had willen doopen, wegeus de groote herinneringen aan dien naam voor het Engelsche volk verbonden, doch op aandrang van den Prins-regent er den naam van de hertogin van Kent voor in de plaats stelde, welke echter eerst in de tweede plaats kwam, omdat de naam van den keizerlijken peet voorop behoorde te gaan, naar het oordeel van den Prins-regent. De ietwat zonderling schijnende bemoeiingen van laatstgenoemde hebben intusschen niet kunnen beletten dat de tweede naam der prinses tot haar dagelijkschen werd gemaakt, een naam die bestemd was eenmaal den ganschen aardbol over te worden vereerd door millioenen Britsche onderdanen en waaraan tallooze plaats en andere bemaningen weder hun aauzijn te danken hebben gehad. Hieronder nog eenige telegrammen omtrent den dag van gisteren Osborne, 22 Januari. In de sombere stemming van den dalenden Januari-avond werd vandaag in den laten middag aan de toegaugspoort van Osborne House een bulletin aangeplakt, het meest veroutrustende, dat tot nog toe verschenen was. Het veroorzaakte veel ontroering onder de menigte die buiten vol verlangen stond te wachten. Ver- scheidene dames barstten in tranen los. Op elk gezicht las men werkelijke bekommering. Men zeide weinigalleen hoorde men uitroepen van smart, daar elk begreep wat het bulletin beteekende. Onder de menigte liepen drie Indiers in het oog, in hun schilderachtige kleeding van lichte, ge- kleurde zijde. Zij waren van Balmoral gekomen. Een aantal hofrijtuigen is pas naar Cowes ver- trokken ora de hertoginnen van York en Argyll en Balfour af te halen. Er is een voortdurend heen- en weergerij tusschen het kasteel en de landingsplaats. Alle meuschen die van of naar het kasteel gaan, waar de Koningin ligt te sterven, laten door hun strakken en peinzenden blik zien dat zij kennis dragen van het dreigende einde. Noch de Duitsche keizer nog eenig lid van de koninklijke familie heeft zich vandaag buiten het park van Osborne vertoond. Londen, 22 Jan. Tegen zeven uur heeft de Lord-mayor het volgende te!egram ontvangen van den prins van Wales //Osborne, 6 uur 45 mi- nuten. Mijn zeer beminde moeder heeft den geest gegeven, omringd door haar kinderen en kleinkinderen. Albert Edward." De Lord-mayor antwoordde telegrafisch //Ik heU het telegram van U. K. H., waarin mij het ernstige verlies werd medegedeeld dat de natie geleden heeft, met diepe verslagenheid en smart ontvangen. Ik heb deze droeve tijding aan mijn medeburgers medegedeeld. De naam en het aan- denken van H. M. zullen voor altijd leven in de harten van haar volk. Vergun mij U. K. H. en alle leden van de koninklijke familie de zeer oprechte sympatie en deelneming van de stad Londen te betuigen met uw grooten rouw." Londen, 22 Jan. Een groote menigte is om het Mansion House verzameld om het telegram van den prins van Wales te lezen dat aangeplakt is op den muur. Men leest het met ontblooten hoofde en diepe ontroering. De avondbladen verschijnen in bizoudere uitgaven met dikke rouwranden en geven portretten, levensbeschrijvin- gen enz. Londen, 22 Jan. De ongegronde hoopvolle stemming die gisteren onder het volk heerschte, moest heden reeds beschaamd worden. Naarmate de dag vorderde, namen de onrust en spanning toe daar de bulletins van de dokters te Osborne en particuliere berichten vandaar steeds onrust- barender luiden. De ongerustheid steeg in de City tot het toppunt toen de poortermeester een hopeloos telegram van den prins van W ales, dat om vier uur afgezonden was, liet aanplakken. Honderden omzwermden het poorterhuis om het telegram te lezen dat diepe ontroering teweegbracht. Later gebeurde er iets opmerkelijks. De volks- menigle bij het Mansion House hief spontaan het Engelsche volkslied aan, waarmee voorbijgaugers en de rijders op omnibussen instemdeu. Het publiek op straat scheen op het ergste voorbereid, ofschoon de aartsbisschop van Canterbury laat op den middag nog niet naar Osborne was ontboden. De diepe sluimering van de Koningin werd alge- meen voor den doodsslaap gehouden, zoodat de doodstijding die omtrent zeven uur bliksemsnel door Londen verspreid werd, betrekkelijk weinig opzien baarde. Terstoud begonnen alle kerken de doodsklok te luiden. Alle schouwburgen en openbare vermakelijkheden giugen toe. Er was weinig volk op straat, zelfs in de Pall Mall en bij Buckingham-paleis om Balfour's ambtelijk doodsbericht te lezen. Men verwacht dat het lijk van de vorstin hier en te Windsor op een staatsiebed zal gelegd worden, voor het naar Frogmore gaat. De huizen van het parlement komen morgen- middag vanzelf bijeen om een adres van rouwbeklag op te stellen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2