A1 g e m e o Hieuws* en Advertentieblad voor 2eeuwsch*Ylaanderen. No. 4025. Engeland en de Z.-A. Republiek. Donderdag 24 Januari 1901. 41e Jaargang. De vervulde Vloek. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82}. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIE N: van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de priis siechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Er schijnt voorloopig geen verandering in den toestand te komen. Wei wordt op verscheiden plaatsen gevochten, maar noch uit de republieken, noch uit de Kaapkolonie vernemen we belangrijk nieuws. Te Kaapstad is men blijkbaar bang voor cen plotseliugen aanval, en de stadswacht wordt van wapens voorzien om, zoo mogelijk, eenige afdee- lingen geregelde troepen voor de districten, waar de Krijgswet is afgekondigd, vrij te krijgen. Er komt nog een verontrustende gedachte bij. Men is nl. niet zoo gerust over den afloop der stemming in het Kaapsche parlement, wanueer over de aan te vragen kredieten zal worden heslist. De vervanging van Schreiner door advo- kaat Malan, van ,/Ons Land", heeft de ministerieele partij verzwakt. Sir Gordon Sprigg is echter voornemens, een beroep op het land te doen, wanneer zijn aanvraag wordt afgestemd, en men meent, dat door de ontzetting uit het kiesrecht van vele rebellen, bij een ontbinding van Bet parlement, vele zetels aan de progressieve partij zouden ten deel vallen. Merriman en Sauer hebben nu toch hun zending naar Engeland opgegeven, misschien ook overtuigd, dat de strijd maar uitgevochten moet worden. De Boeren hebben Vrijdag Rijnsdorp bezet en bedreigden Oudtshoorn de kommando's, die bij Willowmore zijn gezien, hebben Uniondale bezet, een plaatsje siechts 40 K.M. van de zuidkust verwijderd. Den 18° Januari is er tusschen Henning Siding en Maraisburg een schermutseling geweest tusschen 20 man van de Kaapsche politie en ongeveer 80 Boeren. De politie verloor al haar paarden, en verscheidene manschappen werden gewond. Het overschot wandelde naar Maraisburg en kwam met doorgeloopen voeten aan. De Boeren deden FKUlLLfc7rQN Naar het Duitsch. //Ik zal blijven, tot lady Carley komt, maar verzuim geen oogenblik om haar te waarschuwen." »Ik zal dadelijk de noodige maatregelen nemen, mevrouw John riep hij. Er kwam een andere bediende. //John breng deze dame naar het salon van den graaf." Bertha volgde den bediende naar een prachtig gemeubileerd vertrek op de eerste verdieping. De bediende stak licht op en verliet haar met eene stomme buiging. Zoodra zij alleen was, zonk zij in een leunstoel neer en dacht over haar avontuur na. Als Victor slierf, droeg zij dan daarvan niet de schuld Wat duurde de tijd lang Telkens weder hoorde zij de klok slaan. Acht uur, negen uur tien uurEn nog kwam lady Carley niet. Het werd eindelijk half elf en vermoeid viel zij in eene onrustige sluime- ring. Daar bemerkte zij plotseling lady Carley die haar reeds eenige seconden bezorgd had gadegeslagen »Lady Carley //Bertha Dat woord bracht haar tot de voile bewustheid van het gebeurde. z/Hoe is het met hem vroeg zij haastig. Beter, mijn kind. Hij slaapt nu een weinig hij weet niet, dat je hier bent. Het was heel lief van je, dat je kwam geen paging om binnen Maraisburg te komen en zijn waarschijnlijk in de richting van Molteno getrokken. Bij Willowmore hebben de kommandos van Kreutzinger en Scheepers eenige overgangen ver- nield van de //Grand Junction Railway", en enkele gekleurde politieagenten, die buiten het dorp aan het verkennen waren, neergeschoten. Tusschen Carnarvon en Kaapstad is de telegraaf- lijn op verscheidene plaatsen vernield. Het loopt den Engelschen in de Kaapkolonie niet mee, want het regent er nu zoo verschrik- kelijk, als het er na 1842 niet gedaan heeft. De gezondheidstoestand der troepen, die toch al slecht was, zal er nu niet beter op worden, en het gerucht spreekt dan ook al van pest. Hoe de invallers in Kaapkolonie te werk gaan, blijkt eenigszins uit de verhalen van een sergeant Arndt, die kort na den inval in het Middelburg- sche is gevangen genomen door de Boeren, en die heeft weten te ontsnappen. Zoo vertelde hij, dat de Boeren een afzonderlijken troep hebben gevormd uit de Kapenaars, die zich bij hen aan- sluiten. De invallers hebben meerendeels Lee- Metfords, en geen gebrek aan ammunitie of voedseloveral worden zij op de hoeven met open armen ontvangen, de bewoners zingen de volksliederen der Boeren. Arndt zegt, dat de Boerenaanvoerders alles zonder betaling opeischen, voorgevende dat zij genoeg gemunt geld hebben, maar van de republieken, en aangezien de Engelschen verbieden, iets aan de Boeren te verkoopen, moeten dezen wel kommandeeren wat zij noodig hebben. Maar de Engelschen, zeggen zij, zullen later alles betalener moet maar schadeloosstelling gevraagd worden voor al het geen weggenomen wordt. Uit de republieken hooren we al heel weinig. Ten oosten van Pretoria, bij Brugspruit, hebben de Boeren Donderdagochtend een trein aange- houden. Door ontploffing van dynamiet werd de loco- motief uit het spoor geworpen en vernield, waarop 200 Boeren, die zich verscholen hadden, den trein omsingelden en plunderden, alles meenemende en ook den reizigers, zelfs den conducteur, alles afnemende. Verder hebben de Boeren het gemunt op de kopermijnen in Namakwaland, waarheen dan ook Engelsche troepen zijn gezonden. Er worden in Engeland vier nieuwe compagnieen bereden infanterie gevormd en geoefend voor den dienst in Zuid-Afrika. Zij worden genomen uit //Ik kwam alleen, om dat de plicht der naasten- liefde het vorderdeik kon het niet vermijden En met gedwongen kalmte verhaalde Bertha het geheele voorval. Arme Victor sprak lady Carley. //Met vreugde zou hij zijn leven gegeven hebben om je te redden. Ach, Bertha als je aan Blanca's smeeken gehoor had gegeven en bij mij gekomen waart om alles met mij te deelen, dan zou de scheiding hem niet zoo zwaar vallen Maar je wilt het anders z/Laten wij daarover zwijgen," antwoordde Bertha trotsch. //Het is al laat, ik moet naar huis I" z/Nu naar huis? Op dit uur? in geen geval, Bertha! Je moet hier den nacht doorbrengen en morgen moet je even bij Victor gaan Bertha rilde. *Neen, neen riep zij. Dat is onmogelijk Het is laat geworden, daarom wil ik hier den nacht wel doorbrengen,maar bij hem gaan neen Dat kan ik niet, al doe ik u daarmee het grootste genoegen tante z/Laten wij wachten tot den dag van morgen," klouk het bedaarde anlwoord. //Ga nu maar slapen en lady Carley kuste haar en bracht haar naar haar kamer. z/Morgen Wie weet, wat de dag van morgen brengen kan," was Bertha's laatste gedachte, voor zij vermoeid en overspannen in slaap viel. Na een langen, vasten slaap, werd zij wakker en stond haastig op om zich te kleeden. Nog voordat zij daarmee gereed was, werd er aan de deur geklopt. Zij deed open en zag Blanca voor zich. //Tante Elisabeth vraagt, of je komt ontbijten." sprak ze en toen haar hand op Bertha's schouder vier^ geregelde en uit vier milftie-bataljons, die op t oogenblik alle in Ierland dienen. Het Engelsche ministerie van Oorlog heeft het aanbod tot levering van een zesde contingent van 500 man, gedaan door de kolonie Victoria, aangenomen. heeren D. Buisman en D. Berends, lid der afdeeling Dedemsvaart2. U. O. de Jong en G. Vlieger, lid der afdeeling Heerenveen. Men schrijft uit Brussel aan de N. R. Ct. Door de sub-commissie voor het aanbieden van een huldeblijk aan H. M. de Koningin, te Brussel, is dezer dagen een som van 2380.51 franken opgezonden aan de hoofdcommissie in Nederland als bijdrage van 132 inschrijvers. Wanneer men in aanmerking neemt hoe moeilijk het is om in zulk een groote stad van meer dan 600,000 zielen, de voorsteden medegerekend, de aldaar vertoevende Nederlanders uit te vinden, dan mag het resultaat al zeer bevredigend genoemd worden. Tal van Nederlanders toch verzuimen nog steeds om zich aan te melden bij de kanse- larij van het gezantschap of bij het consulaat zoodat dergelijke commissien als bovengenoemae steeds zich moeten beperken tot die adressen welke aan bovengenoemd bureau bekend zijn. Blijkens de voorloopige totaliseering, welke de directeur der rijkspostbaarbank deed plaats vinden, is er, gedurende de eerste tien dagen der loopende maand, die ten deze altijd een excep- tioneel karakter droeg, aan de verschillende, voor den dienst der Spaarbank opengestelde postkan- toren in den lande, ingelegd het aauzienlijk bedrag van ruim f 1,882,000 een som, welke naar de onderscheidene provineien te splitsen is, als volgt Noord-Brabant ongeveer 190,000, Gelderland ongeveer 140,000, Zuid-Holland ongeveer f 329,000, Noord-Holland ongeveer f 304,000, Zeeland ongeveer 74,000, Utrecht ongeveer 80,000, Friesland ongeveffr *3,000, Overijsel ongeveer f 68,000, Groningen ongeveer f 28,000, Drenthe ongeveer f 25,000, Limburg ongeveer 86,000. Vorig jaar was de inlegaom over gemeld tijdvak, alhoewel geringer dan nu, toch eveneena belangrijk zij beliep toen 1,275,000. De algemeene vergadering der schippers- vereeniging Schuttevaer zal 1 Februari te Dedems vaart gehouden worden. Ter verkiezing in de plaats van de aftredende leden van het hoofd- bestuur, de heeren D. Buisman en U. O. de Jong, zijn op de voordracbt geplaatst1. de leggende, zei ze ,/Hij weet, dat je hier bent. Als je medelijden hebt met een stervende, ga dan bij hem hij wil je siechts een verzoek doen //Ik kan graaf Norton niets toestaan ik weiger alles riep Bertha opgewonden. z/Dit enkele verzoek zal je hem niet weigeren,' antwoordde Blanca zwaarmoedig. //Kom, mijn kind, laten wij naar beneden gaan. Tante Elisabeth wacht ons 1" Bertha at siechts weinig. De gedachte, dat zij graaf Norton zou ontmoeten, beroofde haar geheel van haar kalmte. Meer werktuigelijk dan met vrij en wil volgde zij Blanca. Toen zij de voorkamer van den graaf binnentrad, was het, of haar een last van honderden ponden drukte. //Zeg aan uw heer, dat mevrouw de gravin hem wenscht te zien," beval zij den bediende. Deze verdween met een buiging. Wat klopte Bertha's hart. Daar ging de deur open en Anton zei //Mijnheer de graaf verzoekt u binnen te komen." Blanca drukte haar stormachtig aan haar hart en kuste haar. Toen bracht zij haar tot aan de deur en bleef achter. Bertha ging binnen, sloeg de portieres open en mau en vrouw zagen elkander weder. Graaf Norton lag op een ottomanede kamer was in halfduister gehouden, doch Bertha zag toch zeer goed, hoe bleek hij was. In het midden van het vertrek bleef zij staan. z/Wenscht u mij te zien, graaf Norton vroeg zij koel. //Bertha TER NEUZEN, 23 Januari 1901. Ds. R. W. de Jong, predikant bij de Geref. kerk alhier, heeft voor het beroep naar die ge- meente te Halfweg bedankt. - De Minister van binnenlandsehe zaken heeft, na ingewonnen advies der Gedeputeerde Staten, bepaald dat o. m. in de gemeente Ter Neuzen de zitting van het hoofdstembureau tot het vast- stellen van den uitslag der verkiezing gehouden wordt onmiddellijk na afloop van de werkzaamheid, bedoeld in artikel 92, eerste zinsnede, der kieswet, voor de verkiezing van leden van den geineenteraad. De tooneelclub //Oefening en uitspanning" van Ovezande heeft het voornemen de volgende week een uitstapje naar Ter Neuzen te maken en zal, blijkens achterstaande advertentie, bij die gelegenheid eene uitvoering geven op de boven- zaal van mej. de wed. Th. Acke. Het programma is veelbelovend en de entree billijk, zoodat het voor de liefhebbers een goede gelegenheid is om te gaan zien wat deze vereeniging kan presteeren. Gisteravond hield de vereeniging //De Ver- eenigde Handwerksliedeu" alhier hare feestelijke jaarvergadering in haar gebouw in de Donze- Visserslraat. Nadat het programma met een zangnummer der zangafdeeling //Geduld Overwint" was geopend, werd het jaarverslag over 1900 uitgebracht door den heer Eijke, eere-lid der vereeniging. Daaruit bleek dat de vereeniging in den aan- vang van het jaar bestond uit 67 leden en 58 donateurs, aan het eind van 1900 waren deze cijfers resp. 63 en 59, terwijl de vereeniging 5 eere-leden telt. De ontvangsten bedroegen 847,78 en de uit- gaven f 694,33", zoodat het goed slot bedroeg J 153,44°, waar nog enkele sommen behooren te worden bijgevoegd, die het werkelijk saldo brengen op 205,48s. Voor salaris aan de onderwijzers van den reken- en teekencursus werd uitgegeven 201,70, terwijl de helft der contribution van de gewone leden, een bedrag van 164,75, werd uitgekeerd aan het tot de vereeniging behoorende ziekenfonds, dat afzonderlijk wordt beheerd. Dat woord deed haar verbleeken het was een kreet, die haar door de ziel ging. //Het doet mij werkelijk leed u lijdende te zien. Ik hoop, dat het ongeval geen nadeelige gevolgen voor u zal hebben," zeide zij, terwijl zij haar aaudoening verborg en het haar gelukte op den- zelfden koelen toon te spreken als te voren. Met moeite richtte de graaf zich een weinig op en keek haar onuitsprekelijk droevig aar //Bertha, riep hij met dezelfde hartsverscheu- rende uitdrukking in zijn stem. //Bertha, vergeef mij, heb medelijden met mij Je haat me nu, maar je zou zoo hartvochtig niet zijn, als je alles wist Hij raakte haar rechterhand met de zijne aan, terwijl zijn oog een blik uit de hare zocht op te vangen. Een steen zou verteederd ziin en Bertha z/Ik heb diep medelijden met je Victor," zei ze zacht, //maar vergiffenis schenken dat kan ik nietZoo engelachtig ben ik niet, dat ik je de smet kan vergeven, dien je op mijn leven hebt geworpen, neen, nooit Hij drukte de beide handen voor zijn gelaat, terwijl hij heesch en benauwd begon te hoesten! z/Het zou beter geweest zijn, als men mij stil had laten heengaan," begon ze weer. Je bent ziek en je windt je noodeloos op. Er werd mij gezegd, dat je me iets wilde verzoeken. Laat dat verzoek achterwege, ik moet het toch weigeren //Een enkel verzoek zal je me toch niet weigeren," sprak hij en het gelaat helderde op bij die woorden. //Ik wilde je alleen verzoeken, dat ik je in mijn stervensuur nog eens mag zien Eer ik van deze aarde scheid, moet ik je het duistere raadsel Feeiildaaen, bij «le Firms P. J. Vlf nK lAlDK te Ter Hewze/ Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gelet op artikel 5 der wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad no. 97); brengen ter kennis, dat door EAMBERTUS JOHANNUS SCHOUTEN een verzoekschrift is ingediend om vergnnning voor den verkoop van sterken (lrank in liet klein, in het rechtergedeelte van perceel wijk E no. 28 Nieuwstraat, thans bewoond door D. van Rompu. Ter Neuzen, den 23 Januari 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WI8KERKE, Secre aris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1