Gemengde berichten. «- Te Rotterdam werd Maandagochtend na een plechtigen dienst in de St. Laurentius-kerk in den Houttuin, ter aarde besteld het stoffelijk hulsel van Mgr. N. F. Taverne, in leven pastoor- deken van Rotterdam, kanunnik van het Haar- lemsche kapittel en geheim kamerheer van Z. H. den Paus, op 74jarigen leeftijd overleden. Een lange stoet van rijtuigen waarin verscheiden geestelijken van heinde en vetre, trok onder het luiden der R. C. klokken naar de begraafplaats, waar na den lijkdienst in de kapel het stoffelijk hulsel werd begraven in de gereserveerde groeven der overleden geestelijken. Een groote menigte woonde de treurige plechtigheid bij. Ds. H. van Selms te Kralingen herdacht Zondagmorgen kerkelijk zijn zilveren jubile als predikant bij de Ned. Herv. gemeente. In het faillissement van den houthandelaar H. Plant te Schiedam staat tegenover een passief van ruim 1 millioen slechts een actief van f 17000, zoodat de crediteuren niet veel krijgen van hunne vorderingen. TER NEUZEN, 21 Januari 1901. In de op Donderdag a. s., des voormiddags 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandelingIngekomen stukkenadres weduwe N. Harte omtrent betaling erfpachtscanon vaststelling kermis; verzoek Jacobus Wisse ge- deeltelijke ontheffing hoofdelijken omslagaan- gehouden stukken. Iledennamiddag werd door het agentschap der Midd. Courant alhier een telegram bekend gemaakt volgens hetwelk Koningin Victoria, wiens toestand in de laatste dagen onrust baarde, overleden was. Hieromtrent bij ons correspondentiebureau in- formeerende seinde men ons te 3,22 dat Koningin Victoria volgens de laatste berichten stervende was. Uit het voorloopig verslag der Eerste Kamer op de Waterstaatsbegrooting blijkt, dat verschillende leden verklaarden in te steminen met de woorden door den beer Kolkman in de Tweede Kamer gesproken, betreffende het gebruiken van Neder- landschen baksteen voor de uitvoering der werken aan de schutsluis te Ter Neuzen, welke door Nederland voor Belgie plaats heeft. Men hoopte dat de Minister, die op 19 Dec. 1.1. verklaarde ten deze nog vrij te zijn, zou hebben besloten het gebruik van Nederlandschen steen voor te schrijven. Met ingang van 1 April wordt het aantal leervakken aan de rijksnormaallessen te Axel ver- meerderd met Wiskunde, Algemeene Geschiedenis en Fransche taal. In verband daarmede zijn met ingang van bovengenoemden datum benoemd tot onderwijzer aan die normaallessen de heeren G. Jurrij, hoofd eener school te Ter Neuzen, P. J. Boumans, hoofd eener school te Westdorpe, en M. L. de Keijzer, hoofd eener school te Graauw. Ds. A. M. Knottnerus te Zaamslag heeft thans de benoeming tot predikant-directeur van het diaconessenhuis te Arnhem aangenomen. In de op Dinsdag 15 dezer gehouden jaar- lijksche algemeene vergadering der leden van de Vereeniging van Nederlandsche wijnhandelaars gevestigd te Amsterdam, waarvan de statuten zijn goedgekeurd bij koninklijk besluit dd. 28 April 1900 n°. 28, werd tot lid van het Bestuur dezer vereeniging gekozen, de heer L9. van Waesberghe- Janssens, wijnhandelaar te Ilulst. Jl. Zaterdag is A. C. Misseghers, uit Koewacht, veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf wegens moord op Prudentia Vervaet, tot het ondergaan van zijn straf naar de strafgevangenis te Leeuwarden overgebracht. Zaamslag. Naar aanleiding eener circulaire, onderteekend door de heeren Hartman, J. van de Ree, K. de Kraker, W. de Mul, C. F. Michielsen, de politie-agent. //Zou u misschien bereid zijn vroeg hij eenigzins beschroomd aan Bertha. »Is het noodzakelijk vroeg deze blijkbaar angstig. z/Ja, ziet u, juffrouw, het kan ieder oogenblik met hem gedaan zijn en als hij zoo alleen in het rijtuig stierf z/lk ga mee," vie! Bertha in. De kamerdienaar van den graaf ontstelde niet weinig, toen hij zijn bewustenloozen heer zag, maar dat hij onder geleide van Bertha werd thuisgebracht trof hem nog meer. z/Mevrouw stamelde hij. z/Uw heer is een ongeluk overkomeu," sprak Bertha zonder op zijn verbazing te letten. //Breng hem naar zijn kamer en laat een dokter roepen Als lady Carley in de stad is //Lady Carley is in de stad. Zouwil mevrouw niet binnenkomen en wachten tot Lady Carley hier is. Bertha dacht even na, iemand moest toch op- heldering geven omtrent het ongeval. In elk geval deed zij goed met te blijven, totdat was vastgestcld, of de gevolgen van het ongeluk gevaarlijk waren of niet, daar zij middelijk de schuld daarvan droeg. (Woidt vervolgd). Abr. den Decker en L. J. Geelhoedt, waren Vrijdagavond op de bovenzaal van Jac' Platteeuw ruim een lOOtal personen aanwezig om te beslissen of al dan niet bij gelegenheid van het huwelijk van H. M. de Koningin hier feest zou gevierd worden. Al spoedig was men het hieromtrent eens en ook om het feest te bepalen op den dag der huwelijks-voltrekking. De burgemeester werd vervolgens bij acclamatie benoemd tot eere-voorzitter va* de te vormen commissie. Nadat hij met deze onderscheiding was in kennis gesteld, verscheen hij ter vergadering en verklaarde, onder dankzegging aan de inge- zetenen, het eere-voorzitterschap te aanvaarden, waar het hier gold eene huldebetuiging aan H. M. Koningin Wilhelmina. Het aantal leden der feestcommissie werd be- paald op 7. In de commissie werden gekozen de heeren W. de. Mul met 82, C. F. Michielsen met 80, A. den Decker met 74, J. C. M. Hartman met 69, L. J. Geelhoedt met 66 en J. van de Ree met 60 van de 103 stemmen en de heer M. de Jonge, bij herstemming tusschen hem en den heer K. de Kraker, met 51 van de 94 stemmen. Ten slotte had een minder aangenaam debat plaats over afzonderlijke feestviering op het gehucht Othene, over het gebeurde bij vroegere feestelijke aangelegenheden en over uitdrukkingen ter ver gadering zelve gebezigd, niettegenstaande de bur gemeester herhaaldelijk aanraadde om in kalmen toon te beraadslagen, daar men alleen dan tot het gewenschte resultaat kan komen. Als onderdeelen der feestvisring werden genoemd optochten, muziek en zang, volksspelen, versieringen, armenbedeeling, kinderfeest, illuminatie en vuur- werk. Dit alles hangt echter van nadere be- sprekingen en van nader te vormen subcommissien af. Philippine, 20 Jan. Aan den heden bij de heeren F. de Vleeschauwer en F. van Yooren aan het station alhier gehouden prijskamp op het biljard namen 48 spelers deel. De 1" prijs werd gewonnen door de heeren Louis Descrouez en Henri Kerckhove van Bouchaute, de 2* prijs door de heeren RammelooKusse van Philippine en Emile Kerckhove van Bouchaute en de 3* prijs door de heeren P. C. Bruggeman en G. de Mul van Westdorpe. Walsoorden. De waterstand van de Wester- Schelde is geheel normaal. Drijfijs wordt weinig of niet en dan alleen midden in den stroom waargenomen. De stoombooten varen geregeld op en af. Alleen de zeilvaart ligt nog stil. Slechts enkele zeil- schepen laten zich slepen. De spoorstoomboot WalsoordenVlake doet geregeld dienst en onderhoudt de gemeenschap tusschen Zeeuwsch-Vaanderen en het overige deel van Nederland. Wegens het ijs in de Hollandsche wateren doet de Telegraaf den dienst tusschen Rotterdam en Antwerpen via Vlissingen en is de dienst voor de tusschenliggende stations, dus ook Walsoorden, tijdelijk gestaakt. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Friesland In de jongste veertien dagen, toen het ijs gele genheid gaf vlug en goedkoop een uitstapje te maken, had de bekendste kaartlegster //Hinke Kaart" (zoo staat zij door gansch de provincie geboekt) te Nieuwebrug bij Heerenveen zoo druk bezoek, dat sommigen niet ontvangen konden worden en zonder het orakel gehoord te hebben moesten heengaan. Het gezelschap dat naar Hinke trok was wel van diverse plumage. Gehuwden en ongehuwden, verliefde paartjes, door Amor teleurgestelden uit den arbeidsrs- en burgerstand, ja zelfs jonge dames uit de //houten voliSre" om eens met Justus van Maurik te spreken, kwamen in het kleine huisje bij Hinke luisteren naar hare voorspellingen. Hinke werkt altijd met kaarten, de kunst om met een appel en een ei te werken bestaat volgens haar niet, de daaruit gecloncludeerde profetieen zijn niet te vertrouwen. Natuurlijk waren er onder de vele bezoeksters en bezoekers niet weinigen, die niet gelooven aan Hinke's orakeltaal, doch enkel de beroemde kaart legster eens wilden zien van aangezicht tot aan- gezicht, hare wijze van //werken" aanschouwen. Maar toch, het meerendeel kwam tot haar om raad. Het ijs heeft onze kaartlegster goede dagen bezorgd, want heel lang duurt de seance niet, vooral niet als het druk loopt, zoodat er per dag een groot aantal in hunne wenschen bevredigd kan worden. Een tarief houdt Hinke er niet op na, men geeft wat men wil, maar minder dan een kwartje is geen gewoonte. Te Veenhuizen (N.-H.) is Donderdag ver- schrikkkelijk huisgehonden onder schapen. Van verschillende eigenaars zijn er schapen in de weide gedood, en zestien schapen ernstig gewond. Van &:n schaap was de keel doorgebeten. Vermoedelijk zijn er een paar honden in het veld geweest. Zaterdagnacht zijn te Amsterdam twee jonge mannen, 18 en 20 jaren oud, op heeterdaad bij inbraak en diefstal betrapt in een perceel in de Kerkstraat, de berg- en werkplaats van de firma Hamel en Co. Zij vluchtten over daken in een ander huis, waarin zij door het dakraam binnen gingen en aan het bed van de huisvrouw verschenen, haar verzoekend niet aan de politie over te geven. De heer des huizes, die bij een ziek kind op de andere kamer sliep, hoorde hen echter en waar- schuwde de politie, waardoor beiden gearresteerd werden. Te Middelie stond W. B. met een tent op het ijs, een onbekende vraagt eerst melk en daarna een borrel. B. antwoordt dat hij wel drank in huis, doch niet in de tenl heeft. //Gaal dan een borrel", zegt de vreemdeling. B. doet dit en de vreemdeling geeft een dubbeltje. B. denkt met een werkman te doen te hebben, geeft nog 3 cent terug, doch nu outpopt de man zich als de rijks- veldwachter L. te Oosthuizen, die hem bekeuring aanzegt. Door poppen van enkele der fraaiste inheem- sche vlinders en van eenige reusachtige uit Amerika in 't hartje van den winter gedurende een paar weken bloot te stellen aan een temperatnur van 25 a 30 graden Celsius (77 it 86 Fahr.) heeft men de dierljes in Artis te Amsterdam verschalkt, zoodat daar nu in het Insectarium kapellen te zien zijn alsof 't Juli was. Dagelijks komen prachtige koninginnepages en pauwoogen uit de poppen. Door telkens voor de uitgekomen poppen weer andere in de plaats te leggen, hoopt men deze tentoonstelling van levende vlinders den geheelen winter te doen voortduren. Te Ham, bij Kerkrade, is de 25jarige vrouw van een landbouwer verbrand. Een spiritusstel, dat zij aanstak, barstte uit elkaar, met het gevolg dat hare kleederen vlam vatten en zij levend verbrandde. Toen de man thuis kwam vond hij twee schreiende kinderen en het verkoolde lijk van zijne vrouw. Men schrijft uit Haarlem aan Het Volk, dat de bollenkweeker C. Braam te Heemstede, een oppassend werkman, die reeds vier jaar bij hem werkte, nu midden in 't hartje van den barren winter op straat heeft gezet, omdat hij lid was van den Algemeenen Nederland schen Bloemistwerkliedenbond. De pogingen van 't Bestuur van den bond om in een mondeling onderhoud dezen patroon tot de rede te brengen, leden schipbreuk. De bloemist-patroon. C. Braam zond eenvoudig een briefje aan 't bestuur, waarin hij verklaarde bij zijn //beginsel" te zullen blijven volharden, en elk werkman, die lid van den Bloemistwerkliedenbond is, te zullen ontslaan. De kamaraden van den ontslagene staan van huu weekloon zooveel af, dat de man juist zijn weekloon 7) ontvangt. Een Rotterdamsch kermisgezelschap stond met een woonwagen te Blerik bij Venloo. Er was ook een Ojarige knaap bij, zoon van een weduwe. De jongen wist een paar dagen geleden zonder opgemerkt te worden in een spoorweg- wagon te sluipen, geladen met groenten en be- stemd voor Esschen. Twee dagen en twee nachten heeft de jongen in de wagen opgesloten gezeten, totdat te Esschen de commiezen, die de wagen onderzochten, hem verkleumd van koude, meer dood dan levend vonden. Nadat ze hem gevoed hadden en van andere kleederen hadden voorzien is hij Vrijdag naar Blerik teruggebracht en terug- gegeven aan zijn diepbedroefde moeder, die haar jongen reeds dood waande. De machinist van een tusschen Termini en Palermo rijdenden spoortrein werd plotseling krankzinnig. Hij liet den trein met vollen stoom voortsnellen en trachtte midderwijl zijn stoker van de locomotief te werpen. Gelukkig was de stoker sterker. Hij bond den krankzinnige, ver- traagde de vaart van den trein en leverde den machinist bij aankomst te Palermo aan de gen darmes over. Een geheimzinnig drama is aan gene zijde van den Oceaan afgespeeld. Een politieagent vond Woensdagmiddag op het Oostelijk havenhoofd een grooten reiskoffer, die klaarblijkelijk van een vrachtwagen was gevallen. Wie beschrijft zijn schrik, toen hij bij opening er het lijk van een man in vond, die met behulp van een touw gewurgd was. Het hoofd was bjjna van den romp gescheurd. In den namiddag werd het lijk herkend als dat van Michael Weis- berger, bediende bij een groote juweliersfirma te New-York. Een geneeskundig onderzoek bracht aan het licht, dat de dood slechts enkele uren' geleden kon ingetreden zijn. Weisberger's principalen verkochten goud- en zilverwerk op crediet en teldeD een menigte klanten onder de bewoners van het oostelijk stadsgedeelte. Blijkbaar was de man, voor zijn verdwijning, bezig met incasseeren en had hij een aanzienlijke som gelds bij zich. Straatroovers hebben hem aange- vallen, gedood en van zijn geld beroofd. Tot heden heeft men den sleutel om dit ge heimzinnig raadsel op te lossen, niet gevonden en loopen de aanrander-moordenaars nog op vrije voeten rond. In den omtrek der Parijsche Grand Opera werden sedert eenigen tijd prentbrififkaarten ver- kocht, waarop de balletdanseressen in weinig fatsoenlijke houding afgebeeld waren. De betrokken dames teekenden protest aan en verzochten der politie een eind aan het schandaal te maken. De briefkaarten werden dan ook in beslag genomen en de handelaars vervolgd. Doch wat wilde het gevalOp de zitting was een der handelaars, die ook zulke plaatjes in zijn bezit had gehad, niet aanwezig. De man was eenvoudig niet gedagvaard, zooals een der ver- dedigers mededeelde, omdat een lid van het hof van cassatie, Dupre, den rechler van instructis Boucard verzocht had, zijn protege niet te ver- volgen, wijl hij voor zijn eerbaarheid instond. Het O. M. heeft daarop de geheele zaak em bagatelle opgenomen en vrijspraak der anders prentbriefkaarthandelaars zal wel volgen. Zoodat de arme balletdanseressen geen steun bij de wet zullen vinden. Fen consortium van Zwitsersche financiers uit de kantons Luzern, Zug en Aargau, met den ingenieur Hildebrand uit Zug aan het hoofd, wil het arbeidsvermogen van het water van de Reuss, dat op 1500 paardekrachten berekend wordt, in eleclrisch arbeidsvermogen omzetten. Er zijn reeds uitgewerkte plannen en kostenberekeningen gemaakt en een concessie is aangevraagd. Te Parijs zijn twee broeders, de een teeke- naar, de ander graveur, tot vijf jaren gevangeniastraf veroordeeld wegens het namaken van biljetten der Fransche Bank. Zij hadden valsche biljetten van 100 francs zeer kunstig vervaardigd en reeds een aantal uitgegeven, zoodat zij een winst van 700 francs hadden behaald, toen een hunner bij het in betaling geven van een valsch suk betrapt werd. Een gevangen Boer, die te Pretoria is binnengebracht, heeft verteld dat de Boeren volstrekt geen gebrek aan munitie hebben, maar voorzichtigheidshalve vullen zij hun voorraad aan met de patronen //die uit de bandeliers der bereden infanterie vallen". De correspondent verklaart deze wijze van patronen verliezen met de mede- deeling, dat de patroonhouders der bandeliers open zijn en bij het schokken al rijdende vele patronen uit de houders vallen. Dit patronen- verlies zou zeer aanzienlijk zijn. Het is mogelijk maar veel waarschijnlijker is het dat het ,/verlies van patronen" op een andere wijze veel aan- trekkelijker is en de gevangenen der Boeren een ruimer gelegenheid bieden om hun munitie- voorraad aan te vullen. Dit zal de gevangent ook wel verteld hebben, maar dat vertellen de correspondenten liever niet over. I e Dresden is door de zware vorst een gasbuis gesprongen met het ongelukkig gevolg, dat het gas in een aantal benedenwoningen is gedrongen en 17 personen bewusteloos heeft gemaakt. Een kon niet weder in het leven worden teruggeroepen zijn vrouw en drie kinderen zijn in levensgevaar. Evenzoo een 85jarige vrouw, die gehoopt had eerstdaags haar diamanten bruiloft te vieren. Op 16 Januari heeft in het oostelijk arsenaal, dat door de Russen bezet is een ontploffing plaats gehad. Dit is het twe.de geval van dien aard en er is, meent men, nu reden om aan te nemen, dat het ongeval veroorzaakt is door een poging om goederen van waarde te vernielen. le Miinster is in alle stilte een bronzen standbeeld onthuld van zekeren prof. Landois, een bekend zonderling in die stad. Het stelt den professor voor met zijn hoogen hoed op, en boven in dien hoed is een drink- en etensbakjs voor de vogels. Het vreemde van het geval is dat niemand weet waar het standbeeld vandaau is gekomen. Alleen heeft het //comite in de kranten een niet onderteekende advertentie gezet, waarin stond te lezen dat eenige vereerders van den grooten professor het geld er voor bijeen hadden gebracht. Menbegint langzamerhand te vermoeden dat er in het comitd niemand anders zit dan prof. Landois zelf. Te Dresden zijn vier gevangenen op merk- waardige wijze des nachts uit het oude huis van bewaring onMucht. In hun eel, 4 M. hoog, hebben zij met een stuk ijzer, dat zij van de sachel hadden gescheurd, de vloertegels opge- broken, zijn aldus door de zoldering in een daaronder gelegen wachtkamer gekomen, van waar zij, na er een lessenaar te hebben opengebroken, zich met touwen, uit matrassen en handdueken gemaakt, uit het venster hebben neergelaten. Dat alles hebben zij kunnen doen, zonder gestoord te worden 1 wee zijn weer gepakt, de beide auderen worden nog gezocht. Kapitein J. E. Bernier, een koopvaardij- kapitein van Quebec, heeft nu uitgerekend, dat de Noordpool in Canada te vinden is. In een bijeenkomst van het Koninklijk Koloniaal Instituut te Londen is reeds met lichtbeelden vertoond, hoe hij met een Canadeesche vlag zal zwaaien, precies op de Noordpool staande, zoodra hij er zal zijn aangekomen. Kapitein Bernier stamt af uit een familie van zeevaaarders. Op zijn twaalfde ging hij naar zee en op zijn zeventiende commandeerde hij reeds een schip. Twintig jaren lang heeft hij het Noordpoolvraagstuk bestudeerd, en nu, op zijn zeven en veertigste jaar is hij tot de conclusie gekomen, dat nan Canada de eer toekomt de Noordpool binnen zijn grenzen te hebben. Hij wil nu met een expeditie van Vancouvers- eiland vertrekken door de Benringstraat gaan en vroeg in Juli langs de Noordkust van Siberie varen. Hij zal niet zoo ver naar het Noorden gaan als Nansen en dan hoopt hij dat de groote ijsdrift hem mee zal nemen naar de Pool. Het kan lang duren maar hij zegt er vier jaar voor over te hebben.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2