BIJVOEGSEL Tsr Nsuzsnschs Courant Zaterdag 19 Januari 1901. No. 4023. Engeland en de Z.-A. Republiek, (iemengde berichten. Binnenland. RECHTSZAKEN Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen. VAN DE TAN De Terlieslijsten van het Engelsche ministerie van Oorlog geren meer inlichtingen dan de korte, vaak onjuiste telegrammen van Kitchener. Zou blijkt nu, dat de Engelschen bij Belfast op den 7° een 128 man verloren hebben, maar ook, dat de aanval op die plaata de hoofdzaak was en vol- komen slaagde, terwijl de 4 andere stations maar werden aangevallen om den vijand bezig te houden. Verder leert de officieele opgaaf, dat de Engel schen den 11" Januari een ernstig verlies hebben geleden bij Murrajsburg, in de Kaapkolonie (tusschen Graaff Reinet en Victoria-West). De Engelsch-koloniale ruiters verloren kapitein Fitzher- bert en vijf cavaleristen aan gesneuvelden. Luite- nant Fleming en vijftien manschappen zijn ge- wondluitenant Venables en vier man worden vermist. Een ander bericht meldt, dat bij Damslaagte, 58 K.M. ten noorden van Matjesfontein, een Engelsch konvooi door 200 Boeren, vermoedelijk opstandelingen uit het district Prins Albert, is aangevallen. Bijzonderheden waren nog niet be- kend, maar te Kaapstad wist men toch, dat de Boeren met eenig verlies waren teruggedreven. Tegenover deze twee berichten uit de Kaap kolonie klinkt het nog al gek, generaal Brabant te hooren redevoeren, //dat de inval nagenoeg verloopen is", vooral als hij tegelijkertijd, voor- zichtigheidshalve, nog 450 bereden manschappen vraagt, om 2 regimenten op oorlogssterkte te brengen. Neen, het is nog niet uit" in de Kaapkolonie, en Kitchener kan de 20,000 man, die Engeland hem nog sturen zal, best gebruiken. Zij zullen vermoedelijk aldus verdeeld worden een vast politiekorps van 10,000 man, onder rechtstreeksch bevel van generaal Baden-Powelleen nieuw con tingent van 3000 ruiters uit Australia, een divisie cavalerie van 3000 man uit het moederland, en 4000 jeomen. Die 20,000 man zullen binnen vier weken scheep gaan, zoo verzekert het ministerie van Oorlog, en dadelijk na aankomst aan de Kaap ter beschikking van Kitchener worden gesteld. Daarenboven hebben Roberts en Brodrick, maat- regelen genomen, om iedere maand 8000 paardeu voor Zuid-Afrika beschikhaar te krijgen, om de gaten te vullen, want het schijnt wel, dat er nooit een oorlog gevoerd is, moorddadiger voor de paardener moeten nu al 90,000 paarden in Zuid-Afrika omgekomen zijn. In de 20,000 ruiters, die Kitchener nu plotseling door de Engelsche regeering zullen worden ge- leverd, zijn begrepen, zooals hierboven blijkt, 10,000 man politietroepen van Baden-Powell. Ongelukkig voor de heeren zijn die 10,000 nog niet geheel bij elkaar. De recruteering gaat in- tusschen nog maar steeds flink door, zoodat er volgens mededeeling van de werfofficieren einde Januariduizend bij elkaar zullen zijn. De werving staat reeds maanden open het kan op deze wijze dus 1902 worden vodr de 10,000, die de helft der verslerkingen uit moeten maken, kompleet zijn. De eischen bij het af te leggen eiamen in de rijkunst zijn nu verminderd het springen is o.a. vervallen. Dat zullen de Boeren ze dan ook wel leeren. Het vermoeden wordt geopperd, dat de Wet in Transvaal is binnengedrongen. De spoorbrug, die de Boeren bij Kroonstad vernield Ladden, is weer hersteld. Toch wordt Kroonstad slecht van levensmiddelen voorzien dagelijks nijpt het gebrek meer. Generaal Paget heeft zijn strijdmacht te Pretoria binnengebracht, om de troepen op hun verhaal te laten komen. Zij hebben zwaar geleden, velen zijn door koorts aangetast. Uit Buflelspoort wordt van den 13 gemeld Men zegt, dat men een groot aantal wagens ten noorden van Buffelspoort heeft gezien. Zij behooren, naar men denkt, aan Boeren, die naar Bosch-Hoek trekken, waar het klimaat beter is. De Engelschen hebben op 8 mijlen afstand van Rustenburg 60 beesten genomen. Zij hebben 400 vrouwen en kinderen en eenige mannen naar Pretoria gezonden, blijkbaar komende van Sterkstroom en van Kroonrivier, en 40 ge- zinnen uit den omtrek van Rustenburg. De Engelschen geven toe, dat de Boeren niet zoo geneigd zijn zich over te geven als een paar maanden geleden. Londen, 19 Jan. Kitchener seint d. d. 16 Januari uit Pretoria Er wordt bericht, dat er drie duizend Boeren saamgetrokken zijn bij Carolina. De vliegende kolonne van kolonel Colville is bij Van 1 onders Hoek slaags geweest. De Boerer zijn teruggedreven met hevige verliezen. 800 Boeren zijn gisteren te Aberdeen, ten Zuidwesten van Graaff Reinet, binnengekomen en hebben de winkels geplunderd. Honderd man infanterie en eenige bereden manschappen kwamen in den namiddag aan. De Boeren trokken terug, toen zij hen zagen komen. Kaapstad, 17 Januari. De krijgswet is in alle distrtcten van de Kaapkolonie afgekondigd, behalve in de districten Kaapstad, Simonsstad, Wijnberg, Port Elisabeth, Oost Londen, Transkei en Temboeland. Ook in Griqualand-Oost is de krijgswet afgekondigd. In de Kolonie mag niemand behalve ambtenaren en militairen wapenen en munitie in zijn bezit houden. Deze moeten op 1 Februari aan de autoriteiten ingeleverd zijn. Standerton, 17 Jan. Willem Steijn, lid van den Eersten Volksraad der Zuid-Afrikaansche Republiek voor dit district, die naar een commando was gezonden om zijn medeburgers te bepraten zich over te geven, is gevangen genomen en naar Piet Retief gezonden, onder beschuldiging van hoogverraad. Londen, 17 Jan. De Evening Standard deelt een gerucht mede, dat er een aantal Boerenge- vangen van Ceylon ontvlucht zijn. Lissabon, 17 Jan. Omstreeks 900 uitgeweken Boeren te Lourengo Marques zullen naar Lissabon worden overgebracht op een Portugeesche vracht- boot. In den vorm van een aanplakbiljet zal binnenkort een manifest aan het Nederlandsche volk worden uitgegeven, waarin wordt aangespoord de feesten ter gelegenheid van het a. s. huwelijk van H. M. de Koningin vrij te houden van drank- gebruik. In enkele bladen wordt gemeld dat het huldeblijk van het Nederlandsche leger aan H. M. de Koningin bij gelegenheid van Haar huwelijk bestaat uit een schilderij door J. Hoynck van Papendrecht, voorstellende de eerste ontmoeting van Nederlandsche en Pruisische troepen in den avond van den slag bij Waterloo, nabij Maison du Roi. Dit gescnenk gaat vergezeld van eene oorkonde, vervaardigd door den heer Eckstein, directeur der topographische inrichting, benevens eene beschrijving van de op de schilderij voor- gestelde gebeurtenis, door het lid der commissie, generaal-majoor Wupperraann. Deze documenten zullen worden aangeboden in eene, met toepasselijke ornamenten versierde zilveren doos. In eene Dinsdagavond te Middelburg ge- honden vergadering der vereeniging „Uit het volk, voor het volk," waartoe hoofden van scholen, predikanten enz. waren uitgenoodigd, werd besloten, dat op den dag van het huwelijk der Koningin eene bedeeling zal plaats hebben aan alle armen en een schoolfeest voor alle kinderen. Verder zullen in den schouwburg en in de concert- en gehoorzaal in het Schuttershof gratis voorstellingen op verschillend gebied gegeven worden. In de kerken der Ned. Herv. gemeente zal een dankstond gehouden worden, opgeluisterd door muziek. Met zekerheid kan het Ned. Dagblad be richten, dat de heer J. N. Bastert, afgevaardigde der Tweede Kamer vanwege Utrecht II, zich niet weder verkiesbaar zal stellen bij de eerstvolgende verkiezingen. De rechtbank heeft in hare zittiug van 18 Jan. de volgende vonnissen uitgesproken 1°. A. C. d. B., oud 45 j., huisvrouw van F. S., werkster, 2°. P. O., oud 42 j., huisvrouw van L. G., werkster, 3°. F. S. S., oud 13 j., zonder beroep, alien wonende te Ter Neuzen, zijn wegens diefstal de 1* veroordeeld tot 1 boete of 1 dag hechtenis, de 2* en 3e vrijgesproken. Bij bevelschrift van bovengenoemde recht bank is naar de openbare terechtzitting verwezen P. K., oud 28 j., rijluigpoetser, geboren te Goes, wonende te Oost- en West-Souburg, gede- tineerd te Middelburg, ter zake dat hij te Middelburg en te Vhssingen, met het oogmerk van weder- rechtelijke toeeigening heeft weggenomen in diverse winkels aldaar op verschillende tijdstippen kleine geldsommen, die hij op slinksche wijze bemachtigde door voor kleine inkoopen groot geld in betaling te geven en dan met het kleine geld dat hij terugkreeg tevens het groote geld op te strijken en zich daarmede ijlings te verwijderen. Aan den beklaagde is Mr. A. A. de Veer Gz., advocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Bij bevelschrift van bovengenoemde recht bank is naar de openbare terechtzitting verwezen A. C. d. B., oud 54 j., secretaris en ontvanger der gemeente Wemeldinge, laatst wonende te Wemeldinge, gedetineerd te Middelburg, ter zake van verduistering van 1508,91^ iu zijne be- trekking van ontvanger van voornoemde gemeente en 1140,85i als loontrekkend ontvanger der Nederduitsche Hervormde gemeente aldaar. Aan den beklaagde is Mr. J. A. Heijse, ad vocaat te Middelburg, ambtshalve als verdediger toegevoegd. Uit Vlissingen wordt gemeld De korporaal-waschbaas J. D. kreeg Woensdag- middag verlof om schaatsen te rijden, maar is niet teruggekeerd. Donderdagochtend vond een korporaal-tam boer in de gracht van het midden, reduit zijn kepi en daarop werd het lijk van dea waschbaas van onder het ijs opgehaald. De man was gehuwd en had kinderen. Een kindje van W. O., wonende nabij de Halerbrug, gem Beilen, is van koude en honger omgekomen. Naar men verneemt, had de vader onderstand gevraagd, doch was hem die geweigerd. Indertijd zijn bij den horlogemaker Okken te Groningen voor duizenden guldens aan hor- loges, enz., gestolen. De dieven, W. W. en Frans A., zijn thans in Duitschland aangehouden, alwaar ook diefstallen door hen gepleegd zijn. Men meldt uit Apeldoorn De herten, die ter veredeling van het ras, dat in de Soerensche bosschen leeft, aldaar op last van ilertog Hendrik zijn losgelaten, zijn nagenoeg alle gestroopt. In de Friesche gemeente Achtkarspelen vond men bij de jongste strenge koude een kindje van 9 dagen oud, waarvan de kleederen aan het lichaam bevroren waren, een zusje zat te bibberen in eene bedstede op wat stroo, terwijl het broertje ter verwarming op een oude kachel was gelegd, waarin een weinig vuur brandde. Gelukkig werd deze erbarmelijke toestand door buren opgemerkt en werd het arme gezin van het noodige voorzien. Er doen zich te Lekkerkerk onder het vee ziekteverschijnselen voor van zeer ernstigen aard, en wel op die stallen, waar de veehouders lijn- koeken voederen, van dezelfde fabriek en partij afkomstig, zoodat men vermoedt dat het aan de hoedanigheid der lijnkoeken te wijten is, te meer daar bij sterker voedering de ziekte ook in heviger graad optrad. Naar de vermoedelijke oorzaak daarvan wordt onderzoek ingesteld. De aau- vankelijke schade is reeds beduidend wegens de mindere melkopbrengst. Men schrijft uit Friesland Nu het ijs in onze provincie overal sterk is, de nachten niet donker zijn, zoodat men ook dan kan schaatsen, hoort men op afgelegen boerderijen van diefstallen. Er schijnt een bende te bestaan, die er des nachts per schaats met sleden op uit- trekt om hier en daar haar slag te slaan. De zoogenaamde slookhutten aparte gebouwtjes naast de boerderij, waarin gekookt wordt worden opengebroken en daaruit mtdegenomen wat waarde heeft. Vooral worden koperen voorwerpen gestolen, voornamelijk kaasketels. Men stal er een van 200 pond zwaar, zoodat het gestolene per slede moet vervoerd zijn. Nu het ijs gelegenheid geeft v.n alle zijden de boerderijen te bereiken, men zonder begane wegen te kiezen vlug en zonder leven zich verwijderen kan, is het opsporen der dieven uiterst moeielijk. De daders zullen wel door de opkoopers der gestolen goederen gevonden moeten worden. Soms worden in e6a nacht twee h vier stookhutten afgezocht en ziet men er niet tegen op zelfs sleden te stelen, als de buit te zwaar mocht zijn. Johann Faber, de stichter van de bekende fabriek van potlooden, is te Neurenberg overleden. Een geval van pest heeft zich voorgedaan op het Fransche schip Senegal tijdens de vaart van Alexandria naar Beiroet in Syrie. Ook Roemenie neemt thans veiligheidsmaat- regelen tegen mogelijke besmetting. De schepen afkomstig van Konstantinopel en Smyrna moeten in den Soelinamond van de Donau tien dagen lang in quarantaine liggen. Eenigen tijd geleden werd de geschiedenis verteld van gravin Planchard uit Weenen, die, vooral door middel van haar beeldschoone dochter Olga, in alle groote steden van Europa de stoutste oplichterijen had gepleegddie sans le sou een paleis bewoonde, equipages en ren- paarden hield, enz., op kosten van groote heeren en parvenu s die zij onder de bekoring van Olga of van haar titels wist te brengen. Zij werden in Zwitserland gearresteerdhet proces was een groote sensatie-roman, die eindigde met de veroordeeling van de gravin en haar dochter tot een half jaar gevangenisstraf. Thans berichten de bladen, dat de beide dames uit de eel ont- slagen zijn en dat zij in Bazel heilsoldaat zijn geworden. Het beroep van opera-zanger is niet zoo heel onvoordeelig, vooral wanneer men het voor- recht heeft door Maurice Grau in het Metropolitan Opera-Housete New-York te worden geenga- geerd, zooals sommige cijfers bewijzen. Jean de Resk6 verdient het meest 2,450 dollars per avond, (hij is voor 40 voorstellingen gegngageerd). Mevrouw Melba krijgt 1200 dollars, en'mevr. Ternina 1000 dollars per avond. Mevrouw Nor dics krijgt 60,000 dollars voor het geheele seizoen, en de tenor Van Dijck ontvangt het in verhouding van zijn collega De Rescd bescheiden honorarium van 1000 dollars per avond. Die enorme appointementen kunnnen betaald worden, omdat de entries zoo hoog zijn. Voor de goedkoopste loge moet nog 100 dollars be taald worden. Voor zulke inkomsten hebben de artisten na- tuurlijk gaarne een beetje zeeziekte over. bevolking die zich bezig houdt met allerlei kwade practijken. Wee de vreemdelingen, die door vertragiiig zich wagen in die inrichtingen. Een twaalftal van die beruchte huizen zijn reeds in den omtrek van het Marnix-plein gesloten. Zaterdag zetten in den vroegen morgen eenige agenten van politie plotseling een viertal straten af. In denzelfden tijd traden andere agenten 17 huizen van die straten binnen, verrasten de meeste der be- woonsters op hare bedden, stonden haar toe een eenvoudig toilet te maken en zetten ze vervolgens in rijtuigen, die ze naar het politiebureau brachten. I wee en dertig van die dames verschenen voor den commissaris van politie. Vijf die minder gezond waren, werden naar het hospitaal gezonden. Het gemeentebestuur is voornemens al de wijken van de stad aldus te zuiveren. De eerste maat- regelen hebben een goed gevolg gehad in de buffettenwereld er hebben verhuizingeu in groote getale plaats. Een Noorsch tafereeltje uit een brief in het Hbl. Buiten op het land wordt in Noorwegen nooit avondkerk gehouden. Met de groote afstan- den waar de meesten uren ver te loopen of te rijden hebben, is daar niet aan te denken. Nu was echter van regeeringswege bevolen in alle Noorsche kerken over het geheele land een aandacht te houden tusschen elf en twaalf uur. Oudejaarsnacht. In ons kerkje hebben we niets, dat tot verlich- ting kan dienenhoe zouden wij dat wel aan- vangen P De Prest had den vorigen Zondag aan de gemeenteleden gevraagd om alien een kaars met kandelaar mede te brengen, die zouden we dan wel overal in de ramen en op de banken plaatsen. Dit was wel een eigenaardige, maar bijzonder mooie verlichting. Even voor elven togen we ter kerke, alien terdege ingestopt in pels en plaids en sjaals, ieder gewapend met zijn eigeu met bloemen en groen versierden kandelaar. Bij de kerk gekomen, zagen wij in langen optocht een groote schare in 't maanlicht komen op den weg langs 't besneeuwde meer. In 't voorportaal werden alle kaarsen opgestoken en we giDgen binnen d£n voor 66n, als de wijze maagden met de brandende kaarsen in onze handen. De twee groote kachels snorden, haar best doende om de snerpende koude van den oosten- wind buiten te houden, de roode vlammen speelden geheimzinnig tegen de witte zoldering. Rustig stil de rechte kaarsen licbtend tusschen de groene guirlandes en 't sparregroen. Maar als eeuwig brandend licht vlamden de woorden ons van het altaar tegen ,/Gij zijt ons geweest een toevludit van geslacht tot geslacht." De laatste vier dagen der vorige week hebben vreesehjke sneeuwstormen gewoed over de Krim, den Kaukasus en het zuidwesten van Rus- land. Het spoorwegverkeer oudervindt groote moeielijkheden. Nabij Odessa zijn zesspoortreinen eenige dagen lang onder de sneeuw bedolven ge weest, terwijl de 1600 passagiers, die er mee reisden, onnoemelijke ellende hebben uitgestaan. Uit Odessa zijn van overheidswege sleden gezonden met levensmiddelen onder geleide van soldaten. De koude is zoo hevig, dat alleen te Odessa in de sneeuworkaan 120 personen zijn doodgevroren. Het is onmogelijk, hen te begraven, omdat de sneeuw te hoog ligt, langs den spoor- weg op sommige plaatsen 85 voet hoog. In de steppen van Bessarabie en Tauris zijn geheele dorpen onder de sneeuw begraven. Ook daar zijn veel menschen verongeluktdagelijks worden bevroren lijken langs de wegen gevonden. In lauris zijn 10,000 schapen door den sneeuw- siorm verrast en omgekomen. De heders van deze kudden worden vermist. De Russische regeering laat door soldaten de voornaamste verbindingswegen vrij maken, doch met weinig succes, daar de aanhoudende sneeuwval alles weer onmiddelijk met een dikke laag bedekt. In het overige deel van Zuid-Europa is het uit met de kou. Te Abbazzia bijvoorbeeld is het volslagen leute met een temperatuur van 80 graden Fahrenheit in de zou. Maakt de politie te Brussel en Parijs jacht op vagebonden van allerlei soort, te Antwerpen is de jacht op geheel ander wild gericht. Sedert eenige jaren zijn op laatstgenoemde plaats tal van inrichtingen met bediening van vrouwen en verdachte caf£s verrezen. Daarin is een geheele Vergadering van Donderdag 17 Januari 1901. Aanwezig alle leden. Waarn. Voorzitter de heer P. A. van de Velde, als oudste lid. De oorzitter weuscht in de eerste vergadering van dit jaar de leden geluk en hoopt dat het hun moge welgaan. Hierna geschiedt lezing van de notulen der voorgaande vergadering die worden goedgekeurd. ervolgens is aan de orde de benoeming van een voorzitter en vice-voorzitter, waartoe de heeren H. C. E. van IJsselsteijn en J. A. van Rompu ieder met 6 stemmen worden herbenoemd j de heer Van de Velde verkreeg 1 stem voor voorzitter. De gekozenen verklareu hunne herbenoeming aan te nemen, waarna de heer Van IJsselsteijn het presidium overneemt. Hij verklaart het voorzitterschap der Kamer met genoegen weder op zich te nemen en hoopt dat het hem gegeven moge zijn met ijver zijn taak te kunnen waarnemeu. Hij doet een beroep op den steun der leden, waar in dit jaar verschillende voor Ter Neuzen hoogst belangrijke zaken in behandeling

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 5