Telegrafische bsrichten. (iemengde berichten. TER NEUZEN, 16 Jannari 1901. Naar we vernemen heeft de collecte voor aanbicding van een Nationaal Huwelijksgeschenk aan H. M. de Koningin in deze gemeente, na aftrek van noodzakelijke kosten, opgebracht eene sum van f 475,40. Met ingang van 1 April a. s. zijn ver plaatst de opzichters van 's rijkswateistaat de heeren H. Dijkstra van Ter Neuzen naar Geer- truidenberg en J. C. de Masier van Hoek van Holland naar Ter Neuzen. Zooals we in ons vorig nummer meldden moest het ijsfeest op de baan der //IJsclub Ter Neuzen" Maandagavond vervolgd worden met eene ring- stekerij. Daarvoor was veel animo, 26 dames en heeren namen er aan deel. Na een warmen kamp werden de prijzen ge- wonnen door de heeren: 1® prijs, een schrijfcasette, J. de Jonge2® prijs, een zilveren servetring, G. Rijnberg; 3® prijs, een wijnglas op zilveren voet, J. P. van de Sande 4® prijs, een heeren portemonnaie, L. van Breen 5® prijs, een dames portemonnaie, mej. K. J. H. Eijke6® prijs, een fantasieglas, R. van Oppen. Deze avondwedstrijd werd opgeluisterd door muziek, waarvoor een achttal muzikanten zich beschikbaar hadden gesteld. Na afioop van den wedstrijd toog men, met de muziek voorop, naar het <rHotel de Commerce van den heer J. Michielsen, waar op de bovenzaal de prijsuitdeeling zou plaats hebben. Na met een enkel woord den welgeslaagden wedstrijd te hebben besproken, verzocht de voor- zitter, de heer M. Eijke, aan mevr. Van Borssum Waalkes de prijzen aan de verschillende winners uit te reiken, waaraan deze met gepaste woorden en onder fanfares der muziek voldeed. Geruimen tijd bleef men nog gezellig bijeen, waarbij verschillende toespraken werden gewijd aan het feest en aan hen die tot het welslagen hadden meegewerkt. Gedachtig aan het //elk wat wils", zijn door het bestuur tegen a. s. Zaterdag wedstrijden uitgeschreven, waarbij de kinderen der leden van hunne vaardigheid kunnen doen blijken. Voor de door het bestuur van den Koude- polder te Hoek verlangde prijsopgaaf van 300 M3 zuivere onderhoudsgrind van 13 c. M. te leveren op keur en vrij op het binnenbeloop van den zeedijk op twee verschillende plaatsen, werden ingeleverd vier biljetten, n.l. van de heeren P. Oppeneer te Ter Neuzen voor 2,95, A. van der Zegen de Beer te Hoofdplaat voor f 2,60, J. G. de Reus te Ter Neuzen voor f 2,49 en P. de Lege te Ter Neuzen voor f 2,245 alles per M3. De levering is gegund aan den laagsten in- schrijver. Aan den heer A. J. van Rietschoten, commies der 1® klasse bij 's rijksbelastingen te Hulst, is op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei a. s. eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend. A. C. de la R., oud 25 jaar, fabriekswerker te Westdorpe, op 7 November jl. in hechtenis genomen ter zake van de mishandeling gepleegd op E. de Meij te Overslag, is buiten vervolging gesteld en onmiddellijk uit het huis van bewaring te Middelburg ontslagen. Naar wij vernemen, heeft F. de Meij verleden Donderdag, bij de confrontatie op het gemeentehuis te Koewacht, verklaard, den verdachte niet te her- kennen als de persoon, die hem gesloken en mis- handeld heeft. Naar zijne verzekering heeft hij zijne aanvallers bij zijn weten vroeger nooit ontmoet, waarom hij moeilijk met zekerheid kau zeggen, wie het ge- weest zijn. Hoek. De loop der bevolking in deze gemeente in 1900 was als volgt Geboren werden 46 m. 85 vr., totaal 81. In de gemeente vestigden zich 39 m. 35 vr., totaal 74. Overleden zijn 27 m. 18 vr., totaal 45. Vertrokken 39 m. 44 vr., totaal 83. Bevolking op 31 Dec. 1899 1096 1142 2238 f H 31 u 1900 1115 1150 2265 alzoo vermeerderd met 27 personen. Levenloos aangegeven 4 m. en 4 vr. Er werden 20 huwelijken voltrokken tusschen jongmans en jongedo;hters. Sluiskil, 16 Jan. Gisternamiddag had mej. H. alhier, bij 't schaatsenrijden op het kanaal van den werktijd. Miss Norton, ik heb de eer u te groeten." z/Bertha, blijf nog een enkele minuut," smeekte Blanca. Ach, waarmee zal ik uw hart verteederen Ik mag niet verraden, waarom Victor u moest verlaten. O Bertha, ik bezweer je, alleen de innigste liefde joeg hem weg van je zijde. Hij verloor allesalles Weet je wel, dat zijn einde nabij is Eersj; in zijn stervensuur mag hij je alles zeggen. Daarom smeekt hij dagelijks, dat dit uur spoedig komen moge. Hij verlangt daar naar, omdat hij zoo lijdt, nu hij je verloren heeft. O Bertha, Bertha, heb medelijden met den man, voor wien je alles bent. Zie, ik kniel voor je neder. Zooals je eenmaal hoopt op de ontferming van onzen Vader in den hemel zoo ontferm je nu over Victor." (Wordt vervolgd). Sluiskil naar Axel, het ongeluk door het ijs te vallen. Voorzeker ware zij verdronken, zoo niet drie personen, waaronder eene dame, met vereende kracbten er in geslaagd waren haar er uit te halen Ook deze drie zakten bij 't helpen door het ijs Koewacht. Vele landbouwers uit deze ge meente legden zich in vroeger jaren voornamelijk op de vlasteelt toe. Verscheidene hectaren vlas werden ieder jaar gezaaid. Dit vlas werd o:' groen aan Belgische kooplieden van de hand ge- daan of na roting in de schuur gehorgen om in den winter gezwingeld te worden. Toen echter de prijs van het vlas telken jare verminderde en de bietencultuur toenam, werd het aantal hectaren vlas allengskens geringer Toch leggen zich hier nog vele kleine land bouwers op de vlasteelt toe en verleden zomer prijkte op verschillende akkers deze plant met hare lieve, blauwe bloempjes. In de laatste dagen is er weer levendigheid gekomen in den vlashandel. Belgische kooplieden gaan van erf tot erf en koopen alles op, wat zij machtig kunnen worden. Men besteedt fr. 4 tot fr. 4,5 per steen 3 KG). Ook naar afval van vlas, de zoogenaamde klodden, is veel vraag. Voor de fijne soorten betaalt men tot 1 franc per steen, voor de groffe 10 tot 12 cent, voor de gemengde soorten 30 tot 32 cent per steen. Clinge, 14 Jan. Heden werd alhier in de herberg van E. de Munter door den heer J. Scheele, bouwkundige te Ter Neuzen, namens den Hoog- edelgeboren heer Jhr. R. Kerveijn, grondeigenaar te Gent, aanbesteed het bouwen van een woon- huis op de hofstede bewoond door den landbouwer J. F. Buijsrogge, gemeente Clinge (Zeegat), met bijlevering van de daartoe benoodigde bouwstoffen Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. Schopman te Hulst voor f 4490, P. Durinck te Graauw voor f 4485, B. H. Reuling te Hulst voor 4478, C. L. Everaard te St. Jansteen voor 4477,80, C. Bleijenberg te St. Jansteen voor 4469, A. van der Walle te Hulst voor 4444,44, J. Bauwens te Clinge voor f 4435 en E. de Munter te Clinge voor f 4850. Het werk is niet gegund. Hontenisse, 14 Jan. Heden werd alhier door de landbouwersvereeniging //Eigen hulp" aanbe steed de levering van 393,000 KG. superphosphaat. Hiervoor werd ingeschreven doorde Inter nationale guano en superphosphaatwerken te Zwijn- drecht voor f 2,68 en de heeren Snellemans Vlamings te Dinteloord voor 2,63, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 2,61, Iman J. van der Have te Zierikzee voor f 2,591/a, A J. Rottier te St. Jansteen voor f 2,57, Soci&e Unitas te Neerpelt v»or f 2,55, Coenen Schoenmakers te Uden voor f 2,54, G. Adriaansens voor f 2,51, P. Verbeek voor f 2,47 en H. J. Vlaeminck te St. Jansteen voor f 2,451/2 alles per 100 KG. De levering is aan den laagsten inschrijver gegund. Pretoria, 16 Jan. Een commando van 300 Boeren nam een belangrijk convooi bij Rhenosterkop ten Noord-Oosten van Pretoria. Kantongerecht te Tor Neuzen. Had de kogelwond van het 24jarige door haar vader getroffen meisje te Vlissingen een zoo gunstig verloop, dat zij dezer dagen het zieken- huis zou hebben kunnen verlaten, thans hebben zich in haar toestand ongunstige verschijnselen opgedaan, waardoor zij thans weder niet zonder gevaar is. Zaterdag had te lerseke, terwijl eenige kinderen op hun sleetjes van een steilen dijk zich lieten glijden, een hunner het ongeluk daarbij onder een voorbijrijdenden wagen te geraken, met het gevolg dat een der beentjes van het kind verbrijzeld werd° Een andere knaap viel dien dag met zijn hand op de punt van een anders schaats, waardoor hem de hand geheel doorboord werd. Zaterdag zakte op de vest te Tholen een knaapje van een jaar of acht door 't ijs, dicht bij een trekgat voor een zoogenaamde heul. Een zijner kameraden, een knaap van een jaar of twaalf, slaagde erin hem met een drooglat, die een vrouw uit de buurt haalde, uit zijne ge- vaarlijke positie en alzoo van een wissen dood te redden. Naar men wil, was een man voorbij gegaan, zonder een hand tot hulp uit te steken. Alleen zei^ hij tegen den knaap, die zijn kameraad redde ,/Gauw, daar ligt een jongen in de vest." Onder de weinige Nederlanders die in drie eeuwen geleefd hebben, behoort ook Antoon Ver- ploegen, te Bergharen, geboren in 1800. Hij is een krasse man en rookt nog dagelijks zijn Gouwenaar. Opgewekt weet hij nog te ver- halen, wat hem in zijn jeugd wedervoer. In Den Haag is op hoogen leeftijd over leden de heer Servaas de Bruin, die zich vooral bekendheid heeft verworven door zijn woorden- boeken en leerboeken tot het aanleeren van de nieuwe talen zonder onder<vijzer. Men meldt uit Hellevoetsluis van 13 dezer De lichtwachter van de Floornsche hoofden, J oh. Dekker, hoorde gisteravond hulpgeroep, op het Haringvliet. Hij gaf antwoord met hoorn en bel en begaf zich in eene roeiboot om hulp te bieden. Met zeer veel moeite bracht hij acht rietsnijders, die door den mist, het ijs en den stroom in grooten nood zaten, aan den wal. Daar die meuschen van Tien Gemeten af uren gewerkt hadden om een vasten wal te vinden, waren ze schier uitgeput. Dekker verschafte hun eten en drinken en wat ze verder noodig hadden. De rechtbank te Winschoten heeft uitspraak gedaan in een niet alledaagsch proces. Tusschen de heeren F. v. d. P. te Veendam en J. C. A. Th., te Groningen, was een overeenkomst gesloten, waarbij eerstgenoemde dea ander de hand zou be- zorgen van eene rijke weduwe te Groningen, vroeger woonachtig te Veendam." De heer Th. zou daarvoor aan den heer v. d. P. betalen 10,000, in twee termijnen, de eerste drie weken na het huwelijk de tweede binnen het volgende jaar. Maar voordat de echtverbintenis werd gesloten, overleed de dame. Toch stelde de heer v. d. P. tegen den heer Th. een vordering in voor hetzelfde bedrag voor 10,000. De rechtbank wees echter den eisch af, op grond, dat het tijdstip waarop volgens de overeen komst het geld betaald zou moeten worden, niet meer kon aanbreken en veroordeelde den heer v. d. P. tot betaling der kosten van het geding. Vermoedelijk op last van den procureur- generaal bij het gerechtshof te's Gravenhage, heeft de officier van justitie bij de rechtbank Maandag appel aangeteekend tegen het vonnis, waarbij de burgemeester der residentie vrijgesproken is in zake de aanklacht van den heer Van Schermbeek. Naar aanleiding van het bericht uit het »Handelsblad van Antwerpen,"' betreffende den moord te IJmuiden, schrijft de //Haar]. Ct." Naar aanleiding van dit bericht kunnen wij mededeelen, dat de veroordeelde Van Turnhout onmiddellijk heeft ontkend het feit gepleegd te lebben en de schuld heeft geworpen op Louis de iijkere, maar dat ter terechtzitting is gebleken, dat de laatste er geheel onschuldig aan was, aangezien vijf getuigen den schipper Van Turnhout lerkenden als dengene, die den stoot had toegebracht en met opgeheven mes op den verslagene Gerrit Heilig was toegeloopen. Louis de Rijkere heeft, i-aar wij uit de meest betrouwbare bron vernemen, mmmer eene bekentenis dienaangaande afgelegd' of kunnen afleggen. Een typisch gevolg van de vorst is, dat het geisoleerde Marken Zondag door ongeveer 20.000 schaatsenrijders werd bezocht. Tenge- volge van de huidige prentbriefkaartrn-woede was het op het postkantoortje van dit eiland ontzettend druk. De beheerster van het kantoortje schatte het aantal ,/Ansichten", dat inde bus werd ffewori/en op ruim 2000. Blijft het doorvriezen, dan zal het niet lag meer duren of men kan in Holland een extra mooien ljstocht maken: van Rotterdam naar Dordrecht. Reeds wordt, nabij Dordt, de Noord te voet ge- passeerd. De alleen wonende bijna 87jarige daglooner Jan Oosting, te Midwolde (Gr.) is dezer dagen ellendig om het leven gekomen. Voorbijgangers, eene bijzondere brand! ucht vernemende, waar- schuwden de buren. Om toegang tot de wooing te verkrijgen, werd door T. Nieuwhof een venster ingeslagen. In de woning heerschte een onaangename lucht, de bewoner werd in een hoek der karner smeulende aangetroffen. Na hem naar buiten gedragen te hebben bleek het, dat de arme man van voren grootendeels verkoold was; de inmid- dels geroepen gemeentegeneesheer kon geen hulp meer brengen. Spoedig daarna stierf de arms grijsaard. Maandagnacht heeft er, naar de Tielsche Ct. meedeelt, te Tiel een droevig ongeval plaats gehad. De heer H. en echtgenoote, gingen te ruim 9 uur, nadat alle kinderen zich ter ruste hadden begeven, uit, de zorg van het kleinste kind aan de dienstbode 1S. opdragende, die daarvoor in de binnenkamer mocht verblijven, om zoodoende over het kind in de wieg in de huiskamer het oog te houden. De kachel, waarbij de dienstbode plaats nam, is voorzeker hard gaan branden, terwijl zijzelve in de onmiddellijde nabijheid in slaap schijnt te zijn gevallen, tenminste te ongeveer half twaalf werd het meisje uit hare verdooving wakker en gevoelde, dat hare kleederen overal aan het lijf schroeiden, waardoor zij als overdekt was met brandwonden. Tilings vliegt zij op, roept aan de trap naar de oudst.e der kinderen, loopt naar de keuken en ijlt vervolgens brandende de straat op. Gelukkig is een der overburen, een zekere Ir., nog wakker en komt op het angstgeschrei aanvliegen. Dadelijk werpt hij eenige jassen om het lichaam, terwijl anderen met water de vlam- men blusschen. Het meisje werd in de woning van Trieschein gebracht, terwijl de heer H. werd gewaarschuwd. Oogenblikkelijk werd genees- kundige hulp verleend door dr. A. Mijnlieff en werd de patiente per vigelante naar het ziekenhuis vervoerd. Ondanks de vele zorgen, die aan het arme schepsel nog verleend Werden, bezweek zii Dinsdagmorgen reeds, zonder haar bewustzijn te hebben verloren, doch ook na ondraaglijke pijnen te hebben geleden. Te Asch, gemeente Buren, had de 26jarige echtgenoote van den predikant een klein pnistje aan den neus opengekrabt. Kort daarop zwol het gelaat zoodanig op dat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. Bloedvergiftigiug werd geconstateerd en spoedig overleed de patient. Toen Maandagnamiddag de tuinman v. O. te Berkel, zijn paard inspande, kreeg hij van het beest zulk een hevigen trap tegen den buik dat hij op de plaats dood bleef. I usschen paal 573 en 578 te Haarlemmer- meer, in de nabijheid van Burgerveen, is I80O meter draad van de telephoonlijn Amsterdam- Rotterdam gestolen, waardoor de gemeenschap weder is verbroken geweest. De politie doet onderzoek. Maandag is te Haarlemmermeer een zekere Clement uit een hooitas gevallen, met het gevolg, dat hij 's nachts gestorven is. Een weduwe met vijf kinderen blijven onverzorgd achter. Te Alblasserdam zou een hardrijderij op schaatsen voor jongens plaats hebben, uitgeschreven door de IJsclub. De voorzitter van die club zou het sein tot den aanvang geven door het lossen van een revolverschot, maar zoodra hij het scbiet- werktuig te voorschijn haalde, stond een volijverige politieman voor hem, die hem vroeg of hij toe- stemming had voor het drageu van vuurwapenen. Neen, die had de voorzitter ongelukkigerwijs niet en het gevolg was, dat de revolver werd ingepikt en tegen den ,/overtreder" van het verbod op het dragen van vuurwapenen proces-verbaal werd op- gemaakt. De hardrijderij moest du zonder schot geopend worden. In een mijn te Lourches bij Valenciennes leeft een treurig ongeluk plaats gehad. Terwijl een bak met een aantal werklieden omhoog steeg cwam hij in botsing met een uitstekend gedeelte van de schacht. Door den schok stortten vier werklieden omlaag, in een diepte van 550 meter, terwijl een vijfde uit den bak geslingerd, zwaar gewond werd, doch niet omlaag viel. De overigen werden slechts licht gekwetst door den hevigen schok. De vier ongelukkigen, die in de ont- zettende diepte omlaag stortten, zijn niet terug- gevonden alles wat men beneden vond was een bijna onherkenbare romp. mann. vrouw. tolaal. Zittihg van 14 Jannari 1901. Veroor«teel«l zijn C. D., knecht te Westdorpe, ter zake van jachtovertreding tot 2 boeten elk van f 4, subs. 4 dagen hecht. voor elke boete, met verbeurdverklaring en vernieling van het geweer. L. v. C., zonder beroep te Axel, ter zake als voren en spoorwegovertredingtot 2 boeten elk van 4, subs. 4 dagen hecht. voor elke boete en tot eene boete van J 1, subs. 1 dag hecht. J. d. F., landbouwer te Axel, ter zake van overtreding der jachtwettot eene boete van 10, subs. 4 dagen hecht. J. IS., winkelier en werkman te Axel, ter zake van over treding der boterwettot eene boete van J 5, subs. 2 dagen hecht. C. A. S., voerman te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der arbeidswet iweemaal gepleegdtot 2 boeten elk van f 6, subs. 6 dagen hecht voor elke boete. C. B., voerman te Ter Neuzen, ter zake als voven, tweemaal gepleegdtot 2 boeten elk van f 4, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. D. F. M., H. D. B., E. S., arbeiders, alien te Assenede, ter zake van het loopen op den spoorweg zonder vergunning; ieder tot eene boete van J 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. C. H., C. d. K., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. voor elke boete. P. A. T., winkelier te Westdorpe, P. A. K., schilder te Axel, ter zake van overtreding der ijkwet; ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete, met ver beurdverklaring van gewichten en maat. J. C. V., M. D., arbeiders te Axel, ter zake van het ver- wekken van rumoer, waardoor de nachtrust kan worden verstoord ieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. voor elke boete E. J. M., arbeider te Sas van Gent, ter zake van het in het openbaar eene voor de eerbaarheid aanstootelijke toespraak bouden tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. M. D., landbouwer te Axel, ter zake van het in staat van dronkenschap verkeerende, in het openbaar de orde verstoren tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. C. C., landbouwer te Hoek, ter zake van het op den open- baren weg een trekdier onbeheerd laten staan, tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht J. d. F., bierhuishouder te Ter Neuzen, ter zake van het niet sluiten van zijn bierhuis op sluitingstijdtot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. A. S., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der verordening tot handhaving van orde en veiligheid op openbare wegen en wateren te Ter Neuzen; tot een boete van 1, subs. 1 dag hecht. J. F. S., arbeider te Bouchaute, ter zake van het bevisschen der Schelde zonder consent; tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. L. d. M., koopman te Bouchaute, ter zake van overtreding van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. C. L. II. en M. d. AT., leurd r on leurster, ter zake als voren; ieder tot oene bo .o van 1, subs. 1 d g hecht. voo.' elke boete. A. d. G., koopman te Hoek, tor zake als voren tot c lc boete van f 0,5O, subs. 1 dag hecht. F. v. C. en H. M., landbouwers te Axel, ter zake van het rijden met aaneengekoppelde wagens; ieder tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. P. R.. bootwerker, K. A. J., schoenmaker, K. L. G., schippersknecht, alien te Ter Neuzen, J. F. R., arbeider te Sas van Gent, F. R., matroos te Antwerpen, E. F.v. d. W., landbouwer te Philippine, J. W. B., schildersknecht te Axel! ter zake van openbare dronkenschapieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. J. J. D., J. D. P., schippersknechten, ter zake als voren ieder tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. J. V., herbergier te Ter Neuzen, ter zake als voren; tot eene boete van t 3, subs. 2 dagen hecht. H. I)., timmerman te Sas van Gent en E. D., poelier te Assenede (Staakje), ter zake als voren, ieder tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht voor elke boete. C. A. V., pakhuisknecht te Ter Neuzen, ter zake als voren bij vierde herhaling, tot een hechtenis van 8 dagen. Ontslagen van redifMvervulepiugr J- v- winkelier te Sas van Gent, ter zake van overtreding der ijkwet. A. S herbergier te Axel, J. A. S., letterzetter, A. L., bierbrouwersknecht, beiden te Zuiddorpe, ter zake van herbergovertreding.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2