Barbisr 011 Haarsnijdsr BCJRGERL1JKE STAND. Slandelsbericbten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Boer- en Burgerkleerinaker. Locaa! comite der Unie DAGEN. Voorm. Nam. Dinsdag 15 Januari 9.21 9.57 Woensdag 16 10.34 11.9 Donderdag 17 r 11.39 t Vrij dag 18 0.7 12.30 Zaterdag 19 0.52 1.14 Zondag 20 1.34 1.54 Maandag 21 r 2.14 2.33 Getrouwd F. J. KLEIN ik mijn oprecliten dank. Onthullingen ?an een oberkellner. Een voormalig oberkellner van een restauratiewaggon, die na een leven van bard werken zich te Verviers gevestigd heeft e* daar een welverdiende rust geniet, vertelt gaarne van zijn reizen en ervaringen in de Dining-Cars van verschilleude Enropeesche spoorweg-maatschappijen. Hij had het geluk, de meeste der Europeesche gekroonde hoofden en prinsen te bedienen. In- teressant is zijn meening over de fooienquaestie bij rijke en aanzienlijke personen. De Chinees geeft zonder acht te slaan op hetgeen hij geeft en zoo kan het vooikomen, dat hij met dezelfde onverschilligheid 10 centimes of 20 francs geeft. De Japanner is aeer vrijgevig bij zijn goedheid en bescheidenheid. De Amerikaan is aan groote fooien gewoon. De Franschman maakt gaarne aanmerkingen, maar is dan ook zeer handelbaar. De Engelschman is of zeer zuinig bf zeer royaal een middenweg kent hij niet. Duitschers, Russen, Denen, Spanjaarden, Belgen, Oostenrijkers enz., zien niet op geld wanneer zij op reis zijn, wat eveuwel niet weg- neemt, dat zij, weder thuisgekomen, de uitgaven door groote spaarzaamheid trachten te boven te komen. Wat de vorstelijke personen betreft, geren Leopold en de Belgische prinsen den bedienenden kellner geregeld een Louis d'or als drinkgeld. De prinsen van Orleans geven 25 francs, de hertog van Aumale daarentegen geeft slechts 5 francs. Vorst Ferdinand van Bulgarije 20 tot 80 francs, de Duitsche vorsten 20 mark. De grootvorsten van Rusland geven naar omstandig- heden tot 20 francs. President Kruger geeft 10 francs en zijn groote tegenstander Chamberlain 50 centimesSalisbury geeft 2 francs, Felix Faure 100 en Sadi Carnot gaven 40 francs, president Loubel is geen verkwister, hij geeft slechts 1 of 2 francs en Casimir-Pdrier geregeld 1 franc. De meest gevreesde gast van de Dining- Cars schijnt de prins van Wales te zijn. Deze geeft gewoonlijk niets, maar laat de regeling hiervan aan zijn staatskoerier over en dit heer is, naar men weet, met of zonder kennis van zijn gebieder een groote gierigaard. Een gewichtig persoon. In de rue Princesse te Parijs, speelde zich dezer dagen een amusant tafreeltje af. Een dikke wijnhandelaar riep een huiskoetsier aan en wilde zich met de handen aan de leuning van het voertuig daarin hijschen, toen door 's mans zwaarte het geheele stelletje omkantelde, en, daar het trottoir bijzonder smal was, een groote spiegelruit in een boekdruk- kerswinkel werd verbrijzeld. De eigenaar kwam naar buiten gestormd en eischte met druk gebaar schadevergoeding, de corpulente wijnhandelaar smeekte den koetsier hem in zijn rijtuig te helpen en weg te rijden, terwijl eindelijk de koetsier heftig protesteerde tegen de handelwijze van den dikken Parijzenaar, en weigerde hem verder te rijden. Het slot van de geschiedenis was, dat alle drie verhuisden naar het bnreau ran politie, waar het zaakje kon worden uitgezocht. Eerst langzaam komen de berichten in over de ramp te Rochester bij New-York. Het weeshuis was een groot gebouw met drie verdiepingen en telde een bevolkiug van 170 il 200 personen. Het was zeer koud weder, waarom de verwarmings- toestellen alle in werking waren. Een der ketels is gesprongen, waardoor het vnur uit den haard zich schijnt te hebben medegedeeld aan een houten wand. Niet lang na middernacht ontdekten twee wachters het vuur, onmiddellijk waarschuwden zij de brandweer, waarna zij in huis alarm maakten. Ongelukkig sloegen de vlammen zeer vlug naar den linkervleugel over, die het dichtst bewoond was, met het gevolg dat velen de weg was afgesneden. Enkelen sprongen in hun wanhoop uit de vensters, en werden op den hard bevroren grond gekwetst. De brandweer deed wat zij kon en had de voldoening velen buiten gevaar te brengen, waarbij menigeen blijk gaf van groote zelfopoffering. Maar alien te redden was natuurlijk niet mogelijk. Vooral wordt geroemd het gedrag van twee spuit- gasten, die, nadat de brand reeds geruimen tijd had geduurd, nog naar de derde verdieping gingen, om daar vier kinderen te redden, die door het personeel moesten worden achtergelaten. Een treurig incident was, dat een brandweerman, die een vrouw had gered en boven op een ladder stond, bij toeval door de straal van een stoomspuit werd geraakt. De man verloor door de groote kracht het evenwicht en viel met de vrouw op straat. Deze laatste was terstond dood, de brand- wacht zwaar gekwetst. In het geheel hebben het leven verloren 1 verpleegster, 26 kinderen en de kok. Van de 30 gekwetsten zijn er maar enkelen, voor wie be- paald gevaar bestaat. Een te A.ken overleden heer heeft aan de stad 60,000 gulden vermaakt, om uit de rente van dit kapitaal elk jaar 12 arme bruidjes een uitzet te geven. I it het Duitsche plaatsje Ohling wordt gemeld, dat een reeks vermissingen van aan de post toevertrouwde stukken een onderzoek heeft uitgelokt, dat leidde tot de gevangenneming van een zestal beambten, die pakketten en brieven met waarde hadden gestolen. Tevens is de moeder van een der dieven, wegens heling in arrest gesteld. In een van de groote Engelsche tijdschriften vestigt Dr. Dillon nog eens de aandacht op het schandelijk optreden der verbonden troepea in China. Moorden, brandstichten en plunderen is aan de orde van den dag en wordt stelselmatig bedreven. Dr. Dillon verzekert, na een persoonlijk onder zoek ter plaatse, dat de Engelsche soldaten zich niet aan de ergste wandaden schuldig gemaakt hebbende Engelsck-Indische soldaten kan hij echter niet vrijpleiten. En van stelselmatige plun dering, te Peking en elders, spreekt Dillon niemand vrij, zelfs niet de christelijkste der christelijke zendelingen. Maar het meest beschamende in het beeld dat hij hier ontwerpt van de uitspattingen der beschaafde natien is het feit, dat Boeddhistische Japanners de eenigen zijn geweest, die in naam van hun godsdienst tegen die wandaden hebben geproteerd. Enkele Fransche bladen bevatten brieven, die gelijkluidend zijn met die van hun Duitsche collegas. Zoo schrijft een soldaat »In Toho, waar wij ongeveer 50 man met een luitenant sterk waren, hebben we het dorp om- singeld. De officier liet den inwonrrs zeggen, dat zij hun den aanvoerder der Boksers dood of levend moesten uitleveien, want dat hij anders de geheele plaats zou afbranden. A1 wat trachtte te ont- snappen werd dan ook eenvoudig neergeschoten. Den volgenden dag trokken wij binnen en vingen de familie van den aanvoerder, maar hem zelf niet men bracht ons echter het nog bloedende hoofd van den man, dat door de inboorlingen zelf was afgesneden. Zijn vader, zijn moeder, zijn vrouw en zijn veertienjarige zoon werden dadelijk neer geschoten. Nooit heb ik menschen gezien, die zoo weinig vrees voor den dood hadden." In een anderen brief staat een uitvoerig verhaal van een soldait, die een koffer vol bonte, zijden en geborduurde stoffen, zilveren voorwerpen en kunstvoorwerpen had buitgemaakt. Een vrije dochter van de Nieuwe Wereld, die een mooie stem had en daarmede op concerten veel roem inoogstte, wilde opera-zangeres worden, maar vond het vooraf noodig, dat haar neus een vormverandering onderging, waardoor dit liehaams- deel het Grieksche ideaal nabij zou komen. Zooiets is in Amerika natuurlijk een kleinigheid. Zij ging eenvoudig naar een instituut tot vorming van gelaatstrekken volgens de regelen der achoon- heid en onderwierp zich daar aan een operatie onder beding, dat geen litteeken zou achterblijven. Toen alles was afgeloopen en zij zichzelf in den spiegel bekeek ontdekte zij tot haar schrik een lang litteeken. Een proces tot schadevergoeding volgde natuur lijk, waarvan het eind was, dat de schoone miss 100 dollar schadevergoeding krijgen zal in plaats de 10.000 dollar, die zij had gevraagd. De stad New-York bezit een hand, Jip genaamd, die dezer dagen een soort jubile heeft gevierd. Eiken dag kan men Jip in de straten en op de wandelwegen der groote stad vinden, waar de dames en millionairszoontjes van New- York bij voorkeur wandelen. Op zijn rug draagt Jip dan een klein houten doosje, met het opschrift #geef wat voor de arme kleintjes in het kinder hospitaal Zijn smeekbee schijnt meer indruk te maken dan vele menschenbeden, want de resultaten, die 't collecteerende dier behaalt, zijn schitterend. Eenige weken geleden toch heeft Jip 't gebracht tot een totaalsom van 25,000 dollars, bijeen- gegaard op straat. Elken avond gaat de hond dan naar een der grootste bankinstellingen, waar de kassier Jip's cassette ledigt en het bedrag boekt. Een kwitantie wordt in het bakje gelegd, en Jip draaft daarmee naar het kinderhospitaal, om zijn welverdiend middagmasl te gebruiken. Op 1 Januari waren in Londen een 2600 groote en kleiue fabrikanten en agenten in rijwielen. In het Silezische gebergte zijn Donderdag middag tusschen 3 en 4 uur korte aardschuddingen waargenomen. Een vrij sterke schok bracht de inwoners van de Boheemsche steden Neustadt en Nachod in groote ontsteltenis. Ongeveer op hetzelfde uur werden te Acqui in N. W. Italie zwakke schokken gevoeld. In het wereldbekende ,/Weisse Hirsch" bij Dresden is een lichte schok van aardbeving ge voeld. De uitvinder schrijft daar, dat hij niet enkel voor den zeeoorlog, maar vooral ook voor de koopvaardij en 't personen-vervoer groote dingen van dat schip verwacht. Eerst zal men den angst moeten overwinnen voor het onder water varen, maar dan zal de uitvinding in tien jaren tijds meer vooruitgaan dan in de laatste drie eeuwen de scheepvaart is gevorderd. Hij voorziet dat over tien jaren geregelde maildiensten aldus zullen zijn ingericht. Niet voor de transatlantische vaart, omdat het varen onder water aan enge grenzen is gebonden, maar wel voor korte afstanden, b.v. over het Kanaal tusschen Frankrijk en Engeland, waar het een groote zegen zal zijn, omdat geen zeeziekte meer te vreezen is en ook geen storm en mist. Botsingen zijn te voorkomen, doordat in de eene richting b. v. 6 meters, in de andere 12 meters diep gevaren wordt. De booten zullen uitstekend zijn ingericht, electrisch verlicht; kou en hitte vervallen, daar onder water de temperatuur het geheele jaar door ongeveer gelijk blijft. De bouwkosten zijn hooger dan van gewone schepen, maar het onderhoud veel goedkooper. De booten kunnen een lengte hebben van 50 tot 70 meters voor lsngere ontbreekt nog het middel om een voldoenden voorraad electriciteit mee te nemen. Vrijdagmiddag had te Weimar de bijzetting van het stoffelijk overschot van den groothertog in den vorstelijken grafkelder plaats, waarheen zich de stoet van de hofkerk door de in rouw gehulde stad begaf. Aan de begrafenis namen o. a. deel groothertog Wilhelm Ernst, generaal V ittich als vertegenwoordiger van keizer Wilhelm, talrijke vertegenwoordigers van vreemde hoven, militaire en andere afgevaardigden. Een Berlijnsche professor, dr. Baron, ver- maakte indertijd aan die stad een kapitaal van 283,000 gulden, tot stichting van een weeshuis, onder voorwaarde echter, dat de weezen strenge vegetariers zouden zijn. De raad van Berlijn weigerde, het legaat onder deze voorwaarde te aanvaarden, maar de raad van Breslau, volgens het testament daarop aan de beurt, accepteerde som en voorwaarde. De vereischte goedkeuring der Pruissische regeering is tot dusver echter niet verleend en dezer dagen deelde de burgemeester mede, dat de zaak nog aanhangig is bij het geneeskundig staatstoezicht, dat waarschijnlijk ongunstig zal adviseeren. In dat geval zal het legaat aan den Staat vervallen, tenzij het testament nietig wordt verklaard, waarover de naaste verwanten bezig zijn proces te voeren. t Tf Xeuzen- Huwelijks-aangiften. 10 Jan. Cerilns Jacobus de Clerck, oud 29 j,jm. en Maria Nathalia van Belle, oud 31 j., jd. 11 Jan. Jan Bakker, oud 55 j., weduwn. en Maria de Doelder, oud 44 j., wed Iluwelijks-voltrekkingen. 10 Jan. Petrus Francies Leen- knegt, oud 38 j., weduwn. en Ludovica Antheunis, oud 46 j., wed. 1 rederik Johan Klein, oud 28 j., jm. en Pieternella Carolina Slagboom, oud 25 j., jd. Cornelis Izaak Bliek, oud 2d j., jm. en Helena Maria Cornelia Klaassen, oud 23 j., jd. Geboorten. 7 Jan. Marinus Andreas Hubertus, z. van Alfied Antoni Joseph van den Ende en van Marie Jacqueline van Beek. 6 Jan. Meggelina Paulina, d. van Marinus Cornells van Tatenhove en van Clara van Drongelen. 7 Jan. Rachel, d. van Pieter Fraanje en van Laurina Goudzwaard. Vincentius, z. van Grilles Buijze en van Rosalia Johanna Baert. 10 Jan. Christina Susanna, d. van Marinus Reinier Leunis en van Elisabeth Maria Harte. 12 Jan. Oscar Alphonze, z. van Leo de Vos en van Alexanderina Christiia van Loij. Overlijden. Jan. Leendert van der Hooft, oud 62 j., echtgenoot van Suzanna Jolijt. Adriana de Moor, oud 70 i.' weduwe van David Versluijs. Melk- en Kalfkoeien 150 it /210; Stieren 70 a 180; Vaarzen 60 a 110Gras- kalveren 30 it 40; Fokkalveren 18 it 20nuchtere 8,— it 12, Biggen7,— a 15, per stuk. A ardappelen wegens de vorst geen aanvoer. Bij de handelaren noteert men Zeenwsche jammen 3,50 a /3,75; Brielsche kralen 4,— a 4,25 Flakkeesche jammen 3,— Geldersche /2,75; Fransche bollen/2,25; Duitsche roode f 2,50 Poters ,70 per mud. Boterprijzen in vaten gemiddeld 56 en stukken van een half kilo 70 a 75 cent. Zeeuwsche eieren 5,— a 5,20 per 100. Buitenl. 2,50. V l a s tamelijke aanvoer 2,— 2,80 per steen. L ij n- en K a r w ij z a a d als voren. Amerik. Petroleum in houten vaten per 100 kilo onveranderd 11,50 a 11,70 en 8 cent per kan. J a v a - K o f f i e in balen gewone soorten 31 cent en dito Santos 20J cent per half kilo. VEEHANDEL in BELGIE. Hier volgen de prijzen voor vee Ossen 1" kw. fr. 0,90 2e kw. 0,80 3* kw. 0,70 Koeien 0,80 0,70 0,60 Vaarzen 0,85 0,75 0,65 Stieren 0,78 Kalveren 1,08 1,00 0*90 Vette varkens 81 tot 91 c. ZEETIJDINGEN. Van 11 tot en met 13 Jan. VLAG. NAAM Van en naar. Lading 11 Eng. 8.8. Eng 8.s. Zweed. s.s 13 Eng. a.s. 13 11 13 11 13 Eng. a.s. Belg. 8.8. Eng. a.s. Eng. a.s. idem Eng. s.s. idem Deens. s.s. Eng. s.s. idem idem idem idem idem idem idem idem Frankford Sea Belle Guyers Minerva Gorm Voor TerNeazem Golfer Benmacdui Hailing Dana Ann Webster Van Ter Weneni Golfer Legia Hailing 1066 Londen 1651 Middlesbro 2199 Londen 2374 Bilbao 2241 Londen 1066 Londen 2043 Felixstone 2199 ^Londen Voor Kent i *268 Goole 2152 Londen 1476 Amble 1507 Cardiff 4980 Riga ledig ijzer stukg. minerie stukg. macadam idem stukg. stukg. idem kolen ledig stukg. Van Gent Ituna Oaklands Avocet Sea Serpent Truro Aire Frankford Italia Abbotsford 1855 Amble 5511 W.Hartlepool 3984 Liverpool Londen Hull Goole idem Kingslynn Leith 2553 3366 1763 3268 1161 2979 ledig idem stukg. idem idem idem idem phosph. stukg. Van 11 tot en met 12 Jan. werden langs de Oostsluizen alhier 2 binnenvaartuigen op- en 4 afgeschut. H H If H In de omstreken van Odessa woedde Donder dag een zware sneeuwstorm. Vijf personentreinen met 200 passagiers sneeuwden in. Niet minder dan 4000 soldaten en werklieden zijn gezonden, om ze uit hun onaangename positie te verlossen en de sneeuw van de spoorlijn op te ruimen. Te Riga is, door een storing in de leiding, het centraalbureau der telefoon afgebrand. Bela Lukacs, de gewezen Hongaarsche minister, die zich door een sprong in de Donau te Budapest om het leven heeft gebracht, leed aan zenuwachtrge overspanning. Als rijkscommissaris had hij Hongarije op de tentoonstelling te Parijs vertegenwoordigd. Men wreef hem aan, dat hij in die betrekking kwade trouw had gepleegd. Hoewel hij zich tegen deze aantijging volkomen rechtvaardigde, werd hij er zoo zwaarmoedig door gestemd, dat men hem in een herstellingsoord moest brengen, waaruit hij oitsnapte om den dood te zoeken en te vinden. In de //N. Amer. Review" komt een artikel voor over het door een Amerikaanschen ingenieur onlangs ontworpen onderzeesch schip. Rotterdam, 14 Jan. 1901. Binnen 1. G r a n e n. Doordat de binnen- landsche scheepvaart door het ys geheel gestremd is, bepaald zich de verkoop tot hetgeen alhier op zolders en graanpakhuizen geborgen is, dat een aanzienlijke hoeveelheid uitmaakt. Noteering werd derhalve niet opgemaakt en prijzen zijn ongeveer als vroeger. Men noteert Jarige Tarwe 7,50 A /8,50: nieuwe 4,50 it 6,50 Canada 5,— a 6,— Rogge 4,50 a 5,60; Gerst 4,50 a 5,25 Ghevaliergerst 5,50 k 6,Gerst per 100 kilo 7,25 k f 8,25 Haver 2,30 a 3,40 Paardenboonen 6,a 6,50 Witte Boonen 9,a /ll,— Bruine Boonen 7,50 a 8,50 Kookerwten 6,50 it 8,— Kanariezaad 6,50 7,50, alles per hectol. Buitenl. Granen. Tarwe per 2400 kilo op levering /172; Rogge per 2100 kilo op levering Maart 129, Mei /130; Helena- rogge 136Gerst Zwarte Zee /120; Mais /I10 a /"115 per 2000 kilo; Russische Haver 6,25 Tarwe 7,25 a 7,85 per 100 kilo. Me el. Prima inlandsch /11,25a/12, 1" soort 10,25 a 11,Zeeuwsche tarwe- bloem f 11,25 a 12,50; prima Belgisch 11,50 it 12,25; 1« soort/ 10,50 it 11,25; prima Fransch 11,— k 11,75; 1" soort 10,25 k f 10,75; extra puik Hong, f 14, a f 15,1" soort f 12,50 it 13,75 prima Amerik. 11,50 k 12,50; le soort /10,— k f 10,75; 2" soort /8,50 A /9,50; Inlandsche Roggebloem/10,—a/10,50; Duitsche 10,25 k 10,50; Fransche 9,75 a 10,50, alles per 100 kilo. Runderprijzen 48 a 66; Stieren 44 60; Kalveren 70 a 90; Schapen 40 A 50 Varkens 44 it 46 cent per kilo. EN P. C. SLAGBOOM, die, ook namens wederzijdsche betrekkingen, dank zeggen voor de vele bewijzen van deelneming bij hun huwelijk ondervonden. Ter Neuzen, 11 Januari 1901. Voor de vele blijken van belang- stelling op 7 dezer ondervonden, betuig Ter Neuzen, Januari 1901. JOZ. DE FEIJTER Pz. te Tex* IVeuzen. Op Woensdag 16 Januari, des avonds 6 ure, hoopt de WelEerw. heer D3 ESSELINK van Zierikzee, in de Geref. kerk alhier eene rede te houden in't belang van het Christelijk onderwijs. HET BESTUUR. Ondergeteekende bericbt, dat hij zich als heeft gevestigd. Tevens beveelt hij zich ook bij voortduring aan als Hoek. CH. BAKKER.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 3