Landbouwberichten. Gemengde berichten. TER NEUZEN, 14 Januari 1901. Onder begunstiging van mooi weer hadden heden namiddag op de baan der ^IJsclub Ter Neuzen" alhier de aangekondigde vredstrijden plaats in schoon- en hardrijden. Het ijs was, dank zij den vorst van den verloopen nacht goed. Talrijk waren zij, die op de baan getuige waren van de wedstrijden en tegelijkertijd van het ijsvermaak genoteD, maar ook een groote menigte had plaats genomen op den naastliggenden wal, van waar men uitmuntend uitzicht op de baan heeft. Voor het schoonrijden werden de prijzen toe- gekend als volgt: 1ste prijs, een stel fantasieborden, mej. M. de Smidt, 2de prijs, een brieventasch, de heer P. Oppeneer, lste premie, een horlogeketting de heer W. Westmaas te 's Gravenhage, 2de premie een Koninginnebeker, mej. Lommertzen. Voor hardrijden werd de prijs, meerschuimen sigarenpijp, gewonnen door den heer J. R. de Jong te Hilversum, de premie, meerschuimen tabakspijp, door den heer R. van Oppen. De dames en heeren bij wier naam geen vroon plaats is vermeld wonen te Ter Neuzen. Hedenavond te half zeven heeft de wedstrijc in het ringsteken plaats. Aan de gisteren bij den heer A. Begheijn te SluEkil gehouden biijardwedstrijd namen 38 spelers deel. De prijzen werden gewonnen door de heeren 1® pr. J. D. Thielman te Ter Neuzen en G. A. Stockman te Sluiskil2e pr. A. Waayenberg en A. Mechielle te Sluiskil, en 3# pr. E. Genbrugge te Sas van Gent en C. Vermast te Spui. Zaterdag ondervonden we weer eens de onaan- genaamheden van correspondentie over water. De best geregelde stoombootdiensten met de suel varendste stoombooten vermogen niets tegen zoo'n zwaren aanhoudenden mist als die van Zaterdag, er vertrok geen boot en er kwam er ook geen aan, wat een groote stoornis in het brieven-, goederen- en passagiersvervoer teweegbracht. Toen Vrijdagavond de koetsier der staalfabriek aan het terrein der fabriek het paard wilde in- apannen, schrok het dier opeens, ging op hoi en kwam in het kanaal terecht, waar het geruimen tijd zich zwemmende boven water hield. Door het ijs kon het dier evenwel niet aan den kant komen, terwijl dit en de dikke duisternis de op het hulpgeroep van den koetsier toegeschoten personen belette pogingen tot redding aan te wenden, zoodat het paard verdronk. Men schrijft uit Bloemendaal »Sinds eenigen tijd hebben wij hier electrische straatverlichting. Doch eigenlijk hebben wij geen verlichting, want de gloeilampen branden niet en als zij branden, dan zeer onregelmatig. Wij, en met ons de ijverige burgemeester, hoopten, dat, toen de petroleumlantaarns waren weggenomen, onze gemeente van de grens van Haarlem tot ver voorbij Overveen zou schitteren en prijken met het nieuwe licht der negentiende eeuwdoch wij zijn diep teleurgesteld. Met de verlichting in de huizen is het beter gesteld. Ons electrisch licht is zod slecht, dat men hier van het zonderlinge verschijnsel kan genieten van palen met electrische gloeilampen, waaraan petro leumlantaarns hangen, welke des avonds ontstoken worden. Volgens sommigen is de wijze, waarop de kabels gelegen zijn, niet goed geweest." We hopen dat hier in Ter Neuzen, waar, naar we vernemen, de proefneming zeer aanstaande is, de uitslag beter zal zijn. Bij beschikking van den minister van water- staat handel en nijverheid is bepaald, dat de ingenieur van den rijkswaterstaat der 3de klasse de heer P. Hoogenboom, thans te Numansdorp, met ingang van 1 Maart a. s., tijdelijk dienst zal doen als arrondissements-ingenieur te Vlissingen. ZaamMag, 14 Jan. Te beginnen op heden, zullen in den loop van deze week op al de scholen in deze gemeente, de kinderen door den nieuw benoemden burgemeester, op eenige verver- schingen worden onthaald. Axel. Jl. Zaterdag hadden op de Groote Kreek alhier eenige wedstrijden plaats, uitgeschreven door de vereeniging „de IJsclub" waaraan door meer dan 100 personen werd deelgenomen. Alle mededingers bekwamen prijzen bestaande uit steenkolen, dekens en kleedingstukken. Als naar gewoonte werd het feest door het fanfaren-gezelschap //Concordia" opgeluisterd en was een groote menigte volk op de banen aan- wezig om toeschouwer te zijn van de uitgeschreven wedstrijden. Philippine. Bij het telephoonkantoor alhier zijn gedurende het jaar 1900 724 telegrammen verzonden en 1735 ontvangen. Walsoorden. Op de Wester-Schelde begint zich wat drijfijs te vertoonen doch niet van dien aard, dat daardoor eenige belemmering ontstaat voor de stoomvaart. De zware mist echter van Zaterdag en Zondag heeft bijua alle scheepvaart onmogelijk gemaakt. De spoorstoomboot WalzoordenVlake, moest Zaterdag den geheelen dag stil liggen tot groote spijt der reizigers. Zondagmorgen heeft zij den overtocht beproefd en na een paar uren sukkelens slaagde men er in de overzijde te bereiken. Toen echter de mist weer dichter werd, moest de dienst opnieuw ge- staakt worden. De booten, die onder allerlei gesein Zondag morgen langzaam opstoomden, moesten ook weldra weer ten anker gaan. De heer P. A. Adriaansens P.Az. alhier is Zaterdag te Dreischor aannemer geworden van 94600 kilo superphosphaat, waarvan 18 percent oplosbaar in water en wel tegen den prijs van 3,37i de 100 kilo. Biervliet. Dinsdagavond omstreeks 7 uur werd in de nabijheid der buurt Driewegen een landbouwer, die huiswaarts keerde, onverhoeds door een grooten hond aangevallen, die zijn kleederen havende. Tengevolge van de duisternis en de schrik kende hij het aanvallende beest niet, en evenmin den eigenaar van het dier, die in de nabijheid scheen te zijn. //Ik begin te gelooven, dat hij Bertha nooit zal vinden," sprak lady Carley met een zucht. filet zou niet zoo moeilijk zijn haar te vinden, als Victor van het gewone middel wilde gebruik maken en door de politie onderzoek naar haar liet doen," zeide Blanca. //Maar hij houdt vast aan zijn idee om haar alleen te vinden en daarbij zet hij zijn eigen leven op het spel. Het is hartverscheurend (Wordt vervolgd). I l et bemesten van Weiland Meer en meer begint men ook in streken, waar veeteelt en dus ook weidebouw eer bij- dan hoofdzaak is, te denken aan het bemesten van wei- en hooiland. Dat is een verblijdend teeken. Want er vslt uit af te leiden, dat we ook in dit opzicht vooruitgaan. Evenwel is het er nog verre van af, dat we dat bemesten van weiland in alle opaichten praktisch zouden durven noemen. Zoo zagen we voor enkels weken een boerenknecht bezig, stalmest uit te strooien over een oude weide. u t Is zonde," mompelden we bij ons zelf en we konden niet nalaten te zeggen //Nu, vrind, je baas schijnt de waarde van stalmest toch ook niet best te kennen." n't Is anders op zoo'n wei niet weggegooid, meneer", was 't antwoord. i/Dat zeg ik ook niet", hernamen we, //doch mij dunkt, dat de boer er wel beter plekje voor had kunnen uitkiezen, Hij had den stalmest op 't bouwland moeten brengen. De weide is even dankbaar voor kunstmest, ja, stellig zal deze er nog meer uitwerken dan de stalmest." yZou je dat denken, meneer P" vroeg hij weer, z/en wat voor kunstmest zou je dan wel willen geven op weiland We haastten ons, aan zijn weetgierigheid te voldoen en omdat we meenden, dat er wellicht meerderen belang zullen stellen in deze zaak, geven we hier weer, wat we zoo ODgeveer zeiden. Evenals alle planten, nemen ook de grassoorten uit den bodem vooral kali, phosphor en stikstof. voor de aanwezigheid van deze dient dus in de eerste plaats zorg gedrageu te worden. En op de goedkoopste wijze kan men ze aanbrengen in den vorm van Kainiet Thomasslakkenmeel en Chili- salpeter. De beide eerste wende men steeds aan in 't najaar, het laatste in 't voorjaar, als de groei begint. In plaats van Kainiet kan men op Afezgrond ook wel Chloorkalium gebruiken. Op zware klei die van nature rijk is aan kali, zal eeii voile kalibemesting, van 1000 K. G. kainiet per H. A. meestal niet noodig zijndoch Thomasphosphaat, ook 1000 K. G. mag niet achterwege blijven. Tal van proefnemingen hebben geleerd, dat deze kunstmest op weiden te verkiezen is boven superphosphaat. Waarschijnlijk is het hooge kalkgehalte vau Thomasslakken mede oorzaak van de uitstskende werking hisrvan. Voor zware kleigronden is de kalk er in van veel gewicht. En eindelijk het Chilisalpeter. Hiervan worde in 't voorjaar een 150 K. G. uitgestrooid. De groei der grassen en dus ook de opbrengst zal door een dergelijke aanwending van kunstmest heel wat vermeerderd worden. Een volgenden keer hopen we dit met eenige cijfers duidelijk te bewijzen. Zondag was half Rotterdam op het ijs. Men reed naar de residence of naar Gouda om er de bekende sprits en de Goudsche lange pijpen te halen. De rivier de Maas voor Rotterdam had zich gisteren bij de Oude Plantage vastgezet. Beneden de Maasbrug was minder drijfijs, zoodat de zee- booten vrij geregeld konden vertrekken en uit zee te Rotterdam arriveeren. Door een en ander blijft de Maasstad, haar reputatie behouden als havenstad, waar zelfs bij groote vorst de buitenlandsche scheepvaart niet gestremd is. lemand ontmoette een mensch, die niet wist dat de aarde om de zon draaithij maakte er zich een ander of in 't geheel geen idee van. De welingelichte legde hem't in groote trekken uit. Toen hij klaar was, zei de ander Ik zal mijn best doen, 't zoo spoedig mogelijk weer te vergeten. Te vergeten ZekerIn een geheugen kan maar een beperkte boeveelheid geborgen worden. Er gaat dus plaats verloren voor nuttige kennis, als ik er dingen in bewaar, die mij niet schelen kunnen. Wat gaat 'i me aan, of de aarde om de zon draait Al draaide ze om de masn, voor mijn zaken zou 't onverschillig zijn. Er zijn te Amsterdam thans 271 prakti- leerende geneeskundigen op een bevolking van ongeveer 520,300 inwoners, dus 1 op de 1920. Onder dezen waren er 91 die zich als specialist opgeven en 33 oud-officiersn van gezondheid. Van hen zijn 104 in Nederland gepromoveerd en 37 in het buitenland. s Gravenhage slaat echter het record verre, met ongeveer 180 op een bevolking van omstreeks 210,000 zielen, d. i. zoowat 1 op de 1170 Terwijl de orgeldraaier J. de K. te Rozendaal en zijne vrouw met het orgel uit waren, was de huishouding toevertrouwd aan bun 12jarig dochtertje. Het kind wilde een pot kokend water van de kachel nemen, de pot was te zwaar en het meisje viel met den inhoud op haar broertje, die bij de kachel zat. De arme kleine bekwam zulke ernstige brandwonden, dat hij onder vreeselijk lijden is bezweken. ^aar er ln ^en listen tijd te Geleen (L.) bij na iederen nacht inbraken en aanrandpigen plaats hebben en de politie niet bij machte is deze te beletten, heeft zich aldaar eene vereeniging gevormd van jonge mannen, die eene geregelde nachtwacht zullen organiseeren om de inwoners en hun goederen te beschermen. Te Venlo is Zaterdag gearresteerd de stations- arbeider der staatsspoor Chr. M., wegens het stelen van worst en bokking uit een wagen, die op het terrein stond. Hij is geboeid naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Evenals Egmoud een paar jaren geleden, heeft thans Zandvoort opgehouden visschersplaats te zijn. De laatste Zandvoortsche bom is aan een Katwijkschen reeder verkocht. Vroeger kwam Zandvoort, na Scheveningeu en Katwijk, op de derde plaats wat het aantal bommen betrof. De 1 Sjarige R., in dienst op de hoeve van den heer Velseboer te Beemster, heeft brand ge- sticht in de woning van zijn meester, om de f 200 uitbetaald te krijgen, waarvoor zijn boeltje was verzekerd. En met het gevolg dat alles werd vernield. Er kwam een paard bij om. In den manufacturenwinkel der firms F Specht in de Nieuwstraat te Rotterdam is Donder- dag de waterleiding gesprongen in een badkamer op de tweede verdieping. Eerst nadat het geheele huis doorweekt was gelukte het den toevoer af te sluiten. De schade wordt op 10,000 geschat. De watersnood werd omstreeks half 3 in den nacht ontdekt door een agent van politie, die den eigenaar, wonende op Kralingen, door de telefoon liet waarschuwen. Oudertusschen gutste het water steeds door. Men probeerde de hoofd kraan af te sluiten, zonder resultaat. Een lood gieter moest uit zijn bed worden gehaald, bracht natuurlijk verkeerde gereedschappen mee, moest toen weer naar huis om andere instrumenten te h al en, enz. Men peuterde aan de kraan, maar kon die niet dicht krijgen. Toen dit eindelijk gelukte, was geen der vertrekken meer droog. bij het binnengaan kon men de parapluie wel opsteken. Overal waadde men tot de enkels in het water. De firma is verzekerd tegen //brand- en water schade maar of de assuradeuren aan die clausule zulk een interpretatie geven zullen, dat zij ook deze waterschade zullen vergoeden, moet de toe- komst leeren. Uit een wak in het Noord-Hollandsche Kanaal onder Purmerend, werd Vrijdag opgehaald het Jijk van een 13jangen knaap. Bij schemer- donker naar zijne ouders in de Beemster terue- keerende, is hij, zeer waarschijnlijk door duisternis misieid, in het wak gereden. Ds. Ulfers te Rotterdam, die onlangs door een rattenbeet erg ongesteld is geworden, heeft weder zijn dienstwerk aanvaard. Te Achterberg (gemeente Rhenen) had Vriidag- middag de landbouwer T. van Oordt hctongeluk bij het afschieten van een geweer een zijner handen te verbnjzelen. Het ijsvermaak heeft ook te Haren (Gr weer een familie in rouw gedompeld. Bfl ge- legenheid van eene hardrijderij op schaatsen te Gromngen de Punt, waagden de 1 Sjarige Egbert Kijnberg en zijne zuster zich te dicht bij de plek waar de machine van de Groninger waterleiding het water uit de Drentsche A. opzuigt, met dit gevolg, dat beiden op de bekende gevaarlijke plek er door zakten. Beiden werden uit het water opgehaald, doch J eerstgenoemde bleken de levensgeesten geweken te zijn. Hoewel nog in haast de hulp van dr iakens ontboden werd, mocht alle moeite niets baten. Te Muntendam viel Vrijdag de heer T. Cremer, van Veendam op het ijs, met het gevolg dat hij op de plaats dood bleef. Ook een eeuwfeest. Te Dordrecht werd Woensdag door de commissie tot uitdeeling van Rumfordsche soep haar lOOjarig bestaan herdacht in een feestelijke bijeenkomst, waarbij ook de burgemeester en twee wethouders aanwezig waren. Daar voor 100 jaar de prijs der levensmiddelen zeer duur was en velen gebrek aan werk hadden, hadden een aantal ingezetenen een lijst laten rondgaan onder de ingezetenen om soep te kunnen uitdeelen en 1 Januari 1801 geschiedde dit voor het eerst en wel van soep, bereid naar het voorschrift van den grave yan Rumford. Nadat op de bijeenkomst de heer H. Vriesendorp jr. een overzicht van de geschiedenis der Ver eeniging gegeven, en de burgemeester een waar- deerend woord gesproken had, werd soepuitdeelig gehouden. Bij iedere portie soep werden tevens een krentenbrood en een rookworst als feestgave bij§®8c*en, waartoe een viertal jonge dames ijverig behulpzaam waren. Ook aan de bedeelden uit Zwijndrecht, wier soep in de inrichting dagelijks in tonnen wordt gehaald, werden die geschenken uitgereikt. Vlak voor het paleis van justitie te Brussel heeft iemand getracht zijn vrouw met een revolver dood te schieten. Twee kogels waren de vrouw in den hals gedrongen en een in den schouder. Haar toestand is niet levensgevaarlijk. De dader werd door enkele heeren gegrepen hij liet zich zonder verzet arressteeren. Het blijkt dat de slecbte verstandhouding tusschen beide echtelieden de oorzaak van dit drama is. Te Poeldijk is Vrijdagavond een tuinder van Honselersdijk, die van de nog in gang zijnde tram wilde stappen, uitgegleden en onder de tram geraakt. Zwaar gekwetst aan beide beenen en een arm werd hij in deerniswekkenden toestand per tram naar zijn woning vervoerd. Op den rijksweg van Breda naar Roosendaal is een marskramer doodgevroren gevonden. Wildert, aan de Belgische grens, zijn drie personen door het ijs gezakt, waarbij de ouderwijzer C. Gevard is verdronken. 'l'e Breda is Donderdag een 14jarige knaap bij de Willemsbrug door het ijs gezakt. De heer F. van Gils wilde hem redden, doch zakte even- eens door het ijs. De heer van Gils is er nog met moeite uitgehaald, de knaap is verdronken. Vrijdagmiddag is de timmerman D. D. gevallen van het balcon eener woning op het Roermonds- plein te Arnhem, waar hij werkzaam was. Dr. Renissen constateerde dat schedel en linkerarm gebroken waren., De timmerman is overleden, bij was gehuwd en had kinderen. Het Hbl. vau Antwerpen schrijft Onschuldig veroordeeld. In de maand October van verleden jaar had er een gevecht plaats te Imuiden, tusschen Hollandsche visschers en de bemanning der Oostendsche sloep n°. 215. In den loop van dit gevecht ontving een inwoner van muiden een doodsteek. Zekere Van Turuhout stuurman van gezegde sloep, werd als dader aau- gezien en veroordeeld tot een jaar gevangenis. Nu heeft zekere D. R., een Oostendsche visscher van gemelde sloep, bekend de dader geweest te zijn van dien moord. Te Grisse, zoo meldt de Soerabaya-Courant, heerscht sedert geruimen tijd eene ziekte, zoowel onder de Europeanen als onder de inlanders en vreemde oosterlingen, die zeer bijzondere verschijn- selen vertoont. De patient begint met rillerig te worden en pijn te krijgen in de gewrichten j die pijn neemt toe en de gewrichten verliezen hun leenigheid, tot stijfwordens toe. Dan treedt koorts in die maar enkele dagen duurt, maar vrij hevig is met een temperatuur, afwisselende tusschen 39° en 40,5°, aoms nog hooger; de patient krijgt een gevoel vau groote zwakte en is uiterst gevoelig voor de miuste koelte. Na eenige dagen houdt de koorts langzamer- liand op en verdwijnen allengs ook de andere verschijnselen, maar vertoonen zich bij velen huid- uitslag en builen, die na circa veertien dagen van zelf weder verdwijnen. De zwakte in de ledematen houdt dan soms nog geruimen tijd aan en bij het minste kouvatten stort men in. Let- terlijk geen enkel gezin blijft er van verschoond, doch tot nog toe treedt de ziekte goedaardig op. Volgens de Encyclopaedic van Ned.-Indie is aan deze ziekte, niet zeiden met den Engelschen naam dengue fever genoemd, de naam knokkel- koorts gegeven door den stads-chirurg te Batavia, David Bylon, in 1779. Het is een besmettelijke vorm van koorts, die zich kenmerkt door korten duur van het koortsacces, door spier- en gewrichts- pijnen, door een huiduitslag van verschillende vormen, door gewoonlijk plotseling ontstaan en door buitengewoon uitgebreid epidemisch opireden. Zij is alleen waargenomen in den aardgordel tusschen 32° 41' Noorder en 23° 23' Zuiderbreedte. Er zijn weinig ziekten, die, als ze eenmaal epidemisch zijn, zoovele personen tegelijk in hevigen graad aantasten. Misschien kan alleen bij de griep (influenza) een even uitgebreid optreden worden aangetoond." Het Hbl., dat van zijn particulieren corres pondent te Batavia een telegram over het uitbreken der ziekte ontvangen heeft, verneemt dat de epidemie zich westwaarts verspreidt en Midden- Java reeds bereikt heeft. Een geval van pest met doodelijken afloop is den 8sten dezer te Konstantinopel voorgekomen. De gezondheidsraad is onverwijld bijeengeroepen om maatregelen te beramen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2