A1 g e a e o n Hieuws* ea Ad?erteatiobl&.d voor 2eouwscla»Vlaaadere a. No. 4021. Dinsdag 15 Januari 1901. 41e Jaargang. Engeland en de Z.-A. Republiek. s Openbare Vergadering De vervulde Vloek. Bintienland. k- ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Earner van Koophandel en Fabrieken te Ter Nenzen. FEU IJLLETON 7,- 31 k Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIl N Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pr^js slechts tw eemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. (Bit bind versehijnt ilaundaic-, WoensdKif- en Vrljdngnvond, nltyezomlerd op reestdagen, bij de Kir 111 it P. J. til BK I1WOK «e Ter Weazen. Dinsdag: 15 Januari 1901, namiddag 7 uur. P. A. VAN DE VELDE, Fg. Voorzitter. H. J. VOOREN, Secretaris. De Times" wil zich en haar lezers wijs maken, dat de beweging in de Kaapkolonie wel verloopen zalde Afrikaanders blijven flauw en de inval- lende Boeren zullen gemakkelijk worden verdreven, als maar eerst Engeland zijn troepen bijeen heeft. indien werkelijk de Kapenaars Kjdelijk toe- schouwer blijven, dan zal de inval in de kolonie niet meer uitwerken dan een achteruitzetting van de Engelschen. De moeite, kosten en inspanning, die zij er voor over moeten hebbeu om liun eigen kolonie te herwinnen, wordt al weer toegevoegd bij de moeite, die de twee veroverde republieken nog opleveren. En reeds dit alleen zal den oorlog een paar maanden verlengen en de kans voor de Boeren vergrooten. Maar als de Afrikaanders flink helpen, zooals in enkele districten al het geval is, dan konden in Engeland de oogen wel eens heel gauw opengaan voor een grooter gevaar dan de onafhankelijkheid van Transvaal en den Vrijstaat. De beweging trekt zich langzamerhand samen naar het zuidwesten, naar Piketberg. Hertzog staat nu in de nabijheid van Sutherland. Een sterke kolonne Boeren bevindt zich bij Doorn- rivier, 70 mijlen ongeveer zuidelijk van Calvinia. Generaal Brabant zou Zondag of Maandag op- rukken we kunnen dus de volgende week be- langrijke telegrammen tegemoet zien, afgescheiden nog van hetgeen in de beide republieken kan ge- schieden. Te Paarl, de hoofdplaats van een district, waar veel Hollanders wonen en waar ook de Krijgswet is afgekondigd, heeft majoor Kapper het bevel- hebberschap aanvaard met een „kernachtige" toe- spraak, zooals Reuter bet noemt. Onzijdig blijven was z. i. niet meer mogelijkieder moest of voor of tegen den vijand zijn en hij drukte den menschen goed op 't hart, dat de proclamaties er niet voor de aardigheid waren, maar om opgevolgd te worden. Hoe zeer Kitchener zich onmachtig gevoelt, blijkt wel uit zijn plannen om alle plaatsen 'ouiten Naar het Duitsch. 42) Leonore antwoordde niets, maar op eens boog zij ver vooruit. Zij sloegen de Oxfordstraat in en onder den stroom menschen op het voetpad bemerkte zij de magere gestalte van een vrij langen lichtblonden man. /Portia," riep zij met .gedempte stem, ,/kijk daar eens! Is dat graaf Norton niet?" //Ja, waarlijk, en hij heeft ons ook gezien. Koetsier, stilhouden Hij moet mee, of hij wil of nietMijn waarde graaf Norton, wat een ge- lukkig toeval Kom, stap in. Er is nog plaats open en het doet ons veel genoegen u te ontmoeten Tegenstand was onmogelijk. Het volgende oogenblik reed het rijtuig voort, graaf Norton zat er in. Haar zuster had niet overdreven, dacht Leonore. Zijn blond haar was verbleekt maar niet van ouderdomzijn oogen misten den vroegeren glans, hij was bijna niet te herkennen. Voort- durend scheen hij rond te zien naar iets, dat hij zocht of verwachtte te zien. Zijn gelaat stond verstrooid en uit zijn gesprek bleek, dat hij het grootste deel van zijn afwezigheid in Amerika had doorgebracht. In Amerika? De beidezusters wisselden een blik van verstandhouding. Daar was die vreemde ongetwijfeld, die Bertha Darrell Hadden zij elkaar weergezien de verbindingslijnen te ontruiraen. Dit moet dienen om de Boeren geen gelegeuheid meer te geven konvooien te nemeu, maar 't zal wel meer ten doel hebben om al die garnizoenen, die zoo vaak genoeg hebben van den oorlog, tegen over- vallen te vrijwaren. Botha zou met 1500 man te Oost-Springs staan. Welke plaats hiermee bedoeld is, weten we niet; Springs ligt ten zuidoosten van Pretoria. Ook heet het, dat Botha den 20 de Transvaalsche kommandauten voor een bijeeukomst heeft op- geroepen. Er zijn Boeren gezien bij Schombie, een plaatsje ten zuidwesten van Steinsburg. Korten tijd daarna was de telegrafische gemeenschap met Maraisburg verbroken. Men verwacht daar spoedig een bezoek van de Boeren. Laten we ten slotte op een uitlating opmerk- zaam maken, die misschien als een gunstig teeken kan worden opgevat. In een brief, waarmee lord Coleridge bedankte voor een diner, dat aan de leden der liberale partij werd aangeboden, zeide hij o. a. z/Tk heb een afschuw van dezeu oorlog, van de politiek, die hem heeft opgedrongen, van de manier, waarop hij gevoerd wordtvan de on- waardige geestdrift die betoond wordt over een nederlaag van een handvol Boeren, die hun land verdedigen tegen een tienmaal sterkere macht van geoefeude soldaten, die door alle rijkdommen van Engeland gesteund worden." Piketberg-weg, 10 Januari. Ongeveer 500 Boeren hebben de Doornrivier, op 112 KM. ten zuiden van Calvinia, bereikt. Het kan zijn dat zij of oprukken naar Clan William of langs de kust zullen trekken. Een Engelsch oorlogsschip heeft matrozen en kanonnen ontscheept, die zich ver- schanst hebben. Hertzog is met de hoofdmacht van 700 man de Roggeveldbergen overgekomen en staat 80 KM. ten oosten van Clan William. Londen, 11 Jan. De Daily Mail verneemt uit Kaapstad, onder dagieekeuing 10 dezer, dat 5000 Boeren, waarvan voor verscheiden weken gezegd werd dat zij naar Duitsch-West-Afrika trokken, zich naar het zuiden gewend hebben. Zij rukken nu op het hart der Kaapkolonie aan en, naar men rermoedt, hebben zij verscheiden kleine garni zoenen van Kaapstadscbe vrijwilligers gevangeu genomen. Kaapstad, 10 Jan. Generaal Brabant gaat Zondag of Maandag naar het gevechtsterrein. Vier- duizend burgers hebben zich al laten inschrijven bij de stadswacht. Men bereikte het modemagazijn. Graaf Norton, u gaat natuurlijk mee," beval gravin Portia met een verleidelijk lachje. //Wij zijn spoedig gereed met onze zaken 1" De graaf bood haar den arm en geleidde haar naar binnen. Gravin Portia had verscheidene dingen te bestellen. Aan een avondtoilet moesten eenige veranderingen gemaakt worden, die de winkeljuf- frouw nauwkeurig aanteekende. Na het nieuwe garneersel bij elkander gezocht te hebben, riep zij naar binnen: //Juffrouw Stuart!" Een zacht //ja" was het antwoord, maar graaf Norton klonk dit woord als een donderslag in de ooren. Juffrouw Stuart kwam in den winkel en nam van de winkeljuffrouw de japon in ontvangst met de noodige aanwijzing voor het veranderen. Het was vrij donker in het magazijn, slechts een oogenklik viel het heldere daglicht op haar gelaat voor zij verdween. Graaf Notron stond, als was hij uit een diepen, langen slaap ontwaakt. Hij had geen gelaat kunnen zien, alleen had hij een grdaante bemerkt, maar dat //ja" had hem geroerd tot in het diepst van zijn ziel. Zou 't waar zijn? Of was het een wreede vergissing z/Beste vriend," sprak de gravin Portia, ,/hier hebben wij onze zaken afgedaan. Wij kunnen gaan De graaf geleidde haar naar het rijtuig. Welke verontschuldigingen hij aanvoerde, wist hij zelf niet goed, maar hij zag het rijtuig wegrollen, terwijl hij zelf op den hoek van de straat bleef staan en den uitgang van het modemagazijn scherp in het oog hield. -Louden, 11 Jan. lie redactie der Daily Mail hecht geloof aan een bericht, dat Kitchener het besluit zou hebben genomen om alle posten, welke niet aan den spoorweg zijn gelegen, te ontruimen. De redactie ziet daar een teeken van zwakbeid in, maar zegt, dat het besluit allicht onvermijdelijk is, omdat Kitchener niet de noodige versterkingen ontvangt. Nadere berichten over de ramp bij Lindley toonen aan, dat een strijd van drie dagen werd gevoerd tusschen Heilbron en Lindley, waarbij de ruim van kanonnen voorziene Boeren de Engelschen insloten en aan een moorddadig kruisvuur bloot- stelden. Naar men verneemt, zal het getal der voratelijke personen, die de huwelijksplechtigheid van H. M. de Koningin komen bij wonen, minder groot zijn dan aanvankelijk werd voorzien en ongeveer 20 bedragen. De Koning van Wurtemberg heeft het plan, om persoonlijk aanwezig te zijn laten varende ziekte van den Groothertog van Oldenburg zal dezen verhinderen tegenwoordig te zijn de rouw van 't Hof te Weimar is oorzaak dat de Groothertogelijke familie van Saksen-Weimar aan de feesten geen deel zal nemen. Eindelijk schijnt ook de komst van een vertegenwoordiger der vorstelijke familie von Wied nog onzeker te zijn. Zaterdagochtend hebben de doctoren Vink- huyzen en Coert nogmaals een consult gehouden bij president Kruger, ditmaal buiten tegenwoordig- heid van Dr. Heymans, die zelf niet wel is. De staatspresident is geheel hersteld, maar mag zich, met het oog op het gure weer, nog niet op straat begeven, zelfs niet per rijtuig naar de kerk. Dientengevolge werd gisterochtend in het //Hotel des Indes" voor den president een godsdienst- oefening gehouden. Te Rotterdam is overleden het raadslid F. Ebeling. De gezamenlijke opbrengst der rijksmiddelen over 1900 was 138,001,394, zijnde 7,245,087 meer dan in 1899 en ruim 9£ millioen boven de raming. De directe belastingen gaven samen, in rond cijfer, f 1,200,000 meer dan in 1899. Daartoe droeg de grondbelasting bijna 2 ton bij, het personeel f 373,000, de bedrijfsbelasting (die niet ver van 6£ millioen gaf) ongeveer 5 ton, en de »i—'— Had hij Bertha zijn Bertha eindelijk teruggevonden Sedert tien lange, lange maanden zocht bij haar dag en nachtal het mogelijke had hij gedaan om haar te vindenhij was naar Amerika gegaan en had in haar vroegere om- geving onderzoek gedaan alles te vergeefs. Eindelijk zag hij het nuttelooze van zijn zoeken in en keerde naar Engeland terug. Tallooze malen had de gelijkenis op Bertha hem een ver- keerd spoor gebracht. Ook deze stem, die hij daar gehoord had ook deze stem zou hem slechts bittere teleurstelling bereiden. De tijd van werken zou weldra afgeloopen zijn en dan zou die juffrouw Stuart wel op de straat komen om naar huis te gaan. Zes uur Zeven uur Hij was koortsachtig opgewonden, toen hij een half dozijn modenaaisters den winkel zag verlaten. In de schaduw teruggetrokken, keek hij nauwlettend naar het gelaat, van elk der meisjes. Daarherkende hij de gedaante, die hij in den winkel zag. Het licht viel op haar gelaat, juist toen zij dat met den sluier be- dekte. Hier was geen vergissing mogelijk zij was het zijn Bertha Een oogenblik draaide alles voor zijn oogen hij waggelde als een dronkaard, die naar een houvast zoekttoen verzamelde hij al zijne geriuge kracht om haar te volgen. Zij was hem reeds dertig it veertig schreden voor en zij stapte goed door. Hij hijgde, terwijl hij alle krachten inspande om haar in het oog te kunnen blijven houden. Aan het eind van de Oxfordstraat kon nTen bijna niet door de menigte heeukomenmaar hoewel Bertha vlug overstak, toch zag hij haar vermogensbelasting (opbrengst bijna 7^ millioen) 140,000. De invoerrechten waren geraamd op /8,900,000. Zij gaven ruim 7$ ton meer, d. i. 5 ton boven de opbrengst van 1899. Van de accijnsgoederen brachten meer in de suiker 8£ ton, het gedistilleerd 9 ton (helaas nog ruim 5 ton boven de raming), het zout f 14,000 en het geslacht 2 ton. Minder gavenwijn f 70,000 en bier en azijn 33,000. Vsn de gouden en zilveren werken werd 16,000 meer ontvangen. Het zegelrecht bracht f 528,000 meer op en de registratie f 366,000 de hypotheken 2000 minder. Het successierecht, geraamd op ruim 12 millioen, gaf bijna 16 millioen, d. i. 2^ meer dan 't vorige jaar. De opbrengst van post en telegraaf ging met f 484,000 en f 123,000 vooruit, en die der loodsgelden met 114,000. Vier wenken Als men de leerplichtwet inziet, vindt men daar gebod op gebod en regel op regelvervat in den duisteren stijl van het Nederlandsche wetboek. De meeste ouders zouden van de leerplichtwet dan ook weinig begrijpen. Daarom zijn er door verschillende personen, en ook door den Schoolraad, blaadjes of boekjes uit- gegeven, waarin de ouders kunnen lezen, wat de leerplichtwet van hen eischt. Voor hen, die zulk geschriftje niet bezitten, geven wij het volgende viertal wenken, welker opvolging hen voor alle moeielijkheden zal vrij waren. 1. Als ge van plan zijt uw kind ter school te zenden, doe dit dan voor het zeven jaar is. 2. Als uw kind niet school kan komen door ziekte, sterfgeval of slechte wegen, geef er den hoofdonderwijzerdanonmiddellijkkennis van. Liefst voor het verzuim plaats heeft. In elk geval zoo spoedig mogelijk. 3. Zend overigens uw kind getrouw ter school, 't Is tot zijn eigen best ook. Denkt ge het een dag niet te kunnen missen, of wilt ge het een dag meenemen naar stad of land, doe dit dan niet alvorens het hoofd der school geraadpleegd te hebben. 4. Raadpleeg insgelijks het hoofd der school, alvorens uw kind van school te nemen. Wie deze vier eenvoudige wenken opvolgt, zal zich daardoor last en moeite besparen. nog. Ook hij stak nog, tusschen de rijtuigen door de straat over, maar toen begaven hem zijn krachten. De bodem scheen onder zijn voeten weg te zinken, terwijl hij in zijn hart een snijdende pijn voelde. Gelukkig greep kij nog een lantaarn- paal, terwijl hij den koetsier van een huurrijtuig met de andere hand een wenk gaf. Nauwelijks kon hij nog zijn adres stamelen en toen zakte hij half bewusteloos in bet rijtuig neer. z/Nou, die heeft ook te diep in het glaasje gekeken," mompelde de koetsier, terwijl hij de zweep over de paarden legde. Het was te Londen verstikkend warm op den avond van zekeren mooien dag in demaandJuli. Niet verre van de stad stond een landhuis, waar van de vensters openstonden om het zachte Zuiden- windje toegang te verleenen. In de woonkamer zaten twee dames. De oudste las uit een boek voor, terwijl de andere ijverig de naald hanteerde. Het licht der lamp viel op beider gelaat, waarop de kommer van vele jaren zijn stempel had gedrukt. Beiden waren in rouwgewaad. Nu en dan keek de eene of andere op de klok aan den wand. Blijkbaar verwachtten zij iemand, die niet kwam. Het waren lady Carley en Blanca Norton. z/Acht uur 1" zeide de oudste dame en legde het boek ter zijde. //Als hij plan had gehad den nacht thuis te zijn, dan had hij hier reeds moeten zijn vIk geef de hoop nog niet op," antwoordde Blanca. Hij is dikwijls nog later gekomen. Ons ge- zelschap is voor hem zoo prettig nietzonderhaar! Arme Victor Het is hard, zeer hard voor hem leren jras- roer. men t— a sche )ode 56 >,20 een. per n 8 >70 ,60 ,65 ,90 °g- de 4

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1