BIJVOEGSEL Ter Nsuzsnsche Courant Zaterdag 12 Januari 1901. No. 4020. Engeland en de Z.-A. Republiek. Gemengde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. De invallende Boeren hebben nu Calvinia, op 320 KM., en Sutherland, op 256 KM. van Kaapstad, bezet. In de laatste plaats moeten een 1500 Boeren zijn, die het nu gernunt hebben op Ceres, dat 112 KM. van de hoofdstad ligt. Hertzog's kommando zou westelijk gedreven zijn en te Worcester zijn de bureaux van de ptaatse- lijke krant gesloten. Zietdaar het povere nieuws, waarmee wij het moeten doen. Zouden de Boeren in Transvaal en Vrijstaat geheel wsrkeloos blijven en zouden de invallende korpsen nergens eenig verzet vinden Kitchener laat er zich niet over uit. Er is wel een telegram over een heldenfeit van 50 Engelsche wielrijders, die een kommando Boeren bij Pieke- nierskloof terugdreven, hoewel meer dan de helft van de fietsers gewond werden, rnaar een later telegram heeft dit aardige verhaaltje moeten tegenspreken er was niets van aan. De y Daily Mail" gelooft, dat de Wet in de Kaapkolonie is en dat door zijn naam de rebellen in massa naar de Boeren overloopen. Een feit is het, dat de Kapenaars, ook al sluiten zij zich niet aan, de invallende kommandos aan alles helpen. Sir Alfred Milner krijgt ook wel hulp, maar 't is er een, die hij niet kan aannemen. Een deputatie uit kaffers, die beweerde wel 100,000 zwartjes uit het westen te vertegeuwoordigen, kwam van hun getrouwheid aan de koningin van Engeland en hun ingenomenheid met de annexatie der republieken getuigen. Zij boden teveas, waar- schijnlijk gehoord hebbende, dat Engeland in nood zat, gewapende hulp tegen de Boeren aan. De hooge commissaris was natuurlijk erg blij met zooveel getrouwheid, maar de gewapende hulp wees hij beleefdelijk af. Uit Transvaal verluidt nader, dat de scher mutseling tusachen de la Rey en zijn vervolgers niet veel te beduiden had en dat de Boeren hun •tellingen in het Magaliesgebergte weer hebben betrokken. Volgens een nadere opgaaf omtrent het gevecht bij Lindley, zijn daar gedood kolonel Laing, twee officieren en 5 man 2 officieren en 25 man ge wond en 90 gevangen genomen. De Engelschen uit Komatiepoort hebben den Piggspiek en Bremerdorp bezet. Piketbergweg, 9 Januari. De Engelsche troepen bezetten de pas3en en zullen krachtigen tegen- stand bieden aan de Boeren, die in twee kolonne's oprukken naar Glanwilliam en Worcester of Piketberg. De Hollandsche bevolking blijft nog steeds rustig. Kaapstad, 9 Januari. Men bouwt versterkingen op de vlakte die de Kaap omringt, tusscheu Valsche baai en Tafelbaai. Graaff Reinet, 9 Januari. Kolonel Grenfell achtervolgt de Boeren door het moeilijk toegan kelijke bergland. De verkenners verrastten heden de Boeren, die verdwenen voor de hoofdmacht was aangekomen. Richmond, 9 Januari. Een patrouille van vijf man is heden door de Boeren gevangen ge nomen. Een patrouille van veertig man vervolgde daarop den vijand, waarvan er twee sneuvelden, onder welke een commandamt. Zij wondde 6£n Boer en vermeesterde elf paarden. Londen, 10 Januari. De officieele verliezenlijst toont aan, dat het gevecht bij Nauwpoort in Transvaal, op den Sen dezer, tusschen Babington en de la Rey bloediger is geweest dan Kitchener het eerst voorsteldeaan den Engelschen kant zijn toen gesneuveld 2 officieren en 11 minderen, gewond 2 officieren en 31 minderen, en velen gevaarlijk. De correspondent van de Daily Mail te Kaap stad spreekt de verwachting uit van een maanden langen oorlog in de KaapkolonieEngeland moet daarom voldoen aan Kitchener's verlangen en zoo spoedig mogelijk minstens 25,000 man naar Zuid-Afrika zenden. De consuls te Kaapstad maken attesten gereed voor de in Kaapkolonie gevestigde vreemdelingen om dezen te vrijwaren voor den krijgsdienst, alt de krijgswet te Kaapstad afgekondigd mocht worden. Londen, 10 Januari. Een telegram van Kit chener uit Pretoria van gisteren meldtDe Boeren hebben een gelijktijdigen aanval gedaan op de Engelsche posten te Belfast, Wonderfontein, Nooitgedacht, Wildfontein en Pan (alle aan den Delagoa-spoorweg gelegen.) De aanval had plaats in een dichte mist in den nacht van 7 Januari. De Boeren werden na zware gevechten teruggedreven. De verliezen aan Engelsche zijde bedroegen 21 dooden, waaronder een kapitein, en 62 gewonden, waaronder drie officieren. De Boeren lieten 24 dooden achter. Voorts wordt gemeld dat een Engelsch konvooi gisteren noordelijk van Krugersdorp door Beijers commando is aangevallen. De Boeren werden teruggedreven met achterlating van elf dooden. De verliezen aan Engelsche zijde bedroegen 4 lichtgewonden. Donderdagnacht is te Middelburg diefstal door tniddel van inbraak gepleegd in een pakhuis in het Kerspel. Een bedrag van over de f 300 is ten nadeele van den koopman Montenarie ont- vreemd. Twee verdachten zijn in arrest genomen. Dinsdag kwam te Tholen een jongen ter school, die reeds vde lier aan de wilgen had ge- hangen," maar door leerplicht weer genoopt was terug te keerenhij scheen evenwel op de hoogte te zijn van de bepaling, dat tijdelijke verwijdering van school als tuchtmiddel kan toegepast worden, en maakte het z66 bont, dat het wel overleg scheen om de toepassing onmiddellijk uit te lokken. Hij vloekte tegen den klasse-onderwijzer op erger- lijke wijze, dreigde hem met de vuisten, en beet het hoofd der school, die er bij geroepen werd, in de hand. De Haagsche gemeenteraad heeft een crediet van 10,000 toegestaan voor illuminatie en vuur- werk op den dag der aangifte van het Koninklijk huwelijk. Woenidagochtend zijn wederom twee mannen, oom en neef, in een klein caffi op den Wester- dokdijk te Amsterdam, door kolendamp bedwelmd in bed gevonden. Beide zijn voor dood naar het gasthuis gebracht. Uit Eriesland schrijft men Door de strenge koude gaan de veldmuizen, die in de bosschen huizen gedurende den winter, hunne nesten verlaten en dringen de huizen binnen. In deze provincie klagen daarover de bewoners van boschrijke streken, te meer omdat deze dieren gangen graven in de aardappelhoopen en deze daardoor bevriezen. Door onbekende oorzaak is Dinsdagnacht te Ginneken bij Breda, terwijl de bewoners reeds te rusten lagen het huis van den heer J. de Haan tot den grond afgebrand. Niets kon gered worden en de bewoners hebben zich slechts kunneu redden door half gekleed, in de felle koude, het bran- dende huis te verlaten. De beide dienstboden van den heer Jhr. Mr. B. te Ommen zijn aan een groot gevaar ontkomen. Om de slaapkamer met de strenge koude wat te verwarmen, hadden zij daarin door- gebrande kolen geplaatst en de kamerdeur dicht- gedaan. De huisgenooten, die des nachts door een gerommel wakker werden, vonden beide meisjes, door den kolendamp bewusteloos, op den vloer liggen. De geneeskundige, die spoedig bij de hand was, wist echter de levensgeesten weer op te wekken. Men schrijft uit IJlst De werking der leerplichtwet is hier ter plaatse, waar rijdbaar ps anders ook zoowat alles en niet het minst het schoolbezoek in de war bracht, zeer verrassend. De leerlingen der openbare school althans rerzuimen om het ijs in 't geheel niet meer. Wel mopperen ze onder elkaar, dat het zoo spijtig is, dat //die leerplicht er door" is, maar ze komen zonder een enkele uitzondering. Natuurlijk, dat zooveel gehoorzaamheid telkens met een //vroegertje" beloond wordt, wat de leer lingen dan ook heelemaal met de wet verzoend heeft. Te Drachten zijn van iemand beide handen bevroreu. Door sterke drank beneveld bracht hij een nacht tegen den grond liggende door. - Ts Helmond is op de kantoenweverij van de heeren Bogaers en Zoon een zeldzaam feest gevierd. Een der werklieden, Marcellis Sanders, herdacht den dag, waarop hij 80 jaar geleden bij genoemde firma in dienst trad. Ofschoon zijn patroons hem reeds jaren geleden in staat stelden zijne verdere levensdagen in rust door te brengen, is de oude, krasse man nog dagelijks op zijn post. Van den koetsier op de nachtpostkar van Zwolle op Heerenveen zijn de knieen, neus en lippen bevroren. In de stoomwerkplaats van 's rijkswerf te den Helder is Dinsdag tegen den middag, waar- schijnlijk teugevolge van een gebrek aan de veilig- heidsklep, een windbuis met donderend geraas uiteengesprongen, waardoor een groot aantal glas- ruiten in de werkplaats werden verbrijzeld. Daar de ontploffing tijdens het schaftuur plaats vond en zich dus niemand in het gebouw bevond, hadden er, naar het Dbld. v. d. H. meldt, geen persoonlijke ongelukken plaats. Een werkman der Amstelbierbrouwerij, te Amsterdam, die zijn ontslag had gekregen, ontstak daarover in zoo groote woede, dat hij den onder- baas, wien hij zijn ongeluk weet, met een hamer een zwaren slag op het hoofd gaf. Met een ernstige hoofdwonde, die door een geneesheer uit de buurt werd verbonden, bracht men den onder- baas naar het Lieve Vrouwe-gasthuis. De werk man is gearresteerd. Nabij Gouda is in de vaart de Welles de 19jarige Br., die met een kameraad was gaan schaatsenrijden, door het ijs gezakt en verdronken. Zijn kameraad, die er eveneens was doorgezakt, is nog gered kunnen worden. Een reiziger van een graanfirma te Deventer, die begin dezer week een eendaagsch reisje naar Beekbergen ondernam, gedeeltelijk per schaats, gedeeltelijk per spoor, is tot heden niet te Deventer teruggekeerd. Men vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen. Den Herv. predikant van Siddeburen (Gr.) zijn op zijn reis van Groningen naar huis de vingers en ooren bevroren. Op het traject EmmerikArnhem hebben een aantal kwartjesvinders wederom hun slag ge stagen. Een Duitscher, schoenmaker, verloor 170 mark, niettegenstaande de marechaussdes te Zevenaar hem voor zijn gezelschap gewaarschuwd hadden. De heeren schijnen in Arnhem niet meer uit te stappen sinds de Arnhemsche politie de on- asngename gewoonte heeft aangenomen, hen op het station te arresteeren en naar het politiebureau te brengen. Men schrijft uit Eindhoven Bij vele plattelandsbewoners in deze streek zit de schrik na het gebeurde met de Noord-Brabant- sche Bank er z66 in, dat velen zelfs hun ver- trouwen in de Rijkspostspaarbank hebben verloren, en hunne gelden terughalen. C. M., te Eindhoven, nachtstoker der tram- maatschappij de Meierij, is Donderdagmiddag bij het schaatsenrijden op hetKanaal aldaar verdronken. Hij laat eene weduwe met vijf kinderen achter. Donderdagmorgen te ruim tien uur had in een bovenwoning in de Rietgrachtstraat te Arnhem een hevige gasontploffing plaats, doordat een be- woner de onvoorzichtigheid had met een lucifer naar een lek in de gaskroon te zoeken. De woning en de meubels zijn erg beschadigd, plafond en dak vernield, terwijl ook de benedenwoning is vernield en wel zoodanig dat de pui ervan dreigt in te storten. Wonderlijk genoeg ontkwam de onvoorzichtige bewoner aan den dood. Alleen zijn haren zijn verschroeid en aan hoofd en hals heeft hij zich wat gebrand. De politie zette ter- stond de straat af, daar het huis gevaar loopt in te storten en ook de aangrsnzende gebouwen, die zeer beschadigd zijn, gevaar opleveren. Door den geweldigen stag zijn alle ruiten van de huizen in de buurt verbrijzeld, hier en daar zelfs binneushuis. Op het dak van het huis, waarin de ontploffing geweest is, is geen pan blijven liggen. Ook ontstond er brand, maar die is spoedig gebluscht. Van gemeentewege is men bezig de voorzijde van het bovenhuis af te breken. Te Weenen heeft een bloedig drama plaats gehad. Een zekere Wanyek werd door de vrouw van een bewoner van de Wielandsplatz overvallen op het oogenblik, dat hij bezig was in haar huis in te breken. De dief trok een revolver en schoot de vrouw neer. Eenige personen kwamen toe- snellen. De moordenaar zette zich schrap en velde ze 66n voor d£u neder. Daarop nam hij de vlucht, nagezet door een op de been gekomen volksmenigte. Nogmaals hield hij stand, kwetste den der vervolgers met den laatsten kogel uit zijn revolver en sloeg toen razend met de kolf van zijn wapen om zich heen. Eindelijk werd hij door een flink politieagent overmand, die met de uiterste moeite kon beletten, dat het volk den misdadiger in stukken scheurde. In de buurt van Smyrna is een Franschman door roovers gevangen genomen. Zij eischen een losgeld van f 55,000. Te Rochester, in de Vereenigde Staten, zijn bij een brand in een weeshuis 26 kinderen, een verpleegster en een keukenmeid omgekomen, en 12 kinderen worden nog vermist. Een dertigtal menschen kregen brandwonden. Te Marchin (Luik) zijn Dinsdag bij een ontploffing in een leemgroeve twee werklieden gedood. Te Manchester is Dinsdag de eerste rechts- zaak wegens de gevallen van vergiftiging door bier dat arsenicum bevatte, iu openbare behandeling gekomen. De fabrikanten van het bier worden vervolgd wegens overtreding van de Food and Drugs Act (bier worden als voedsel beschouwd), en kunnen gestraft worden met een boete van ten hoogste 20 wat zeker niet buitensporig is, waar een paar dozijn menschen door hun toedoen vergiftigd zijn. Maar niet met hun weten, hield de advocaat van de eerste beschuldigde vol. Hij verzekerde dat het arsenicum met de suiker en de mout in het bier gekomen moest zijn, en dat de bederf- werende middelen, bij de bereiding aangewend, de aanwezigheid van arsenicum onkenbaar maakte, tenzij men er opzettelijk naar zocht. De chef van den gezondheidsdienst te Manchester, Dr. Nives, verklaarde, dat de aanwezigheid van een achtste grein arsenicum in een gallon bier reeds gevaarlijk was, en die hoeveelheid was inderdaad gevonden. Maar in de 20 jaren die hij in het vak was, had hij tot dusver nooit de aanwezigheid van arsenicum in bier vermoed. De advocaat zeide nog, dat zijn client beklaagd had moeten worden, niet van vervalsching (adulteration), maar van overbrenging van besmetting (contamination). Uitspraak over drie weken. Naar men weet willen de Zionisten aan de uit Rusland en Roemenie verdreven joden een nieuw vaderland in Palestina bezorgen. Nu deelt de //Pol. Corr." mede, dat de Turksche regeering een besluit heeft uitgevaardigd, waarbij de Joden niet langer dan 3 maanden in Palestina mogen blijven. De Porte wil van een vestiging van buitenlandsche joden in het Ileilige Land niets weten en de protesten der leiders, die zich daarbij op de bepalingen van den Parijschen vrede in 1856 beroepen, hebben niets geholpen. DeTurksche regeering, anders zoo verdraagzaam tegenover andersdenkenden, wil van zulk een toevloed van Joodsche elementen niets weten. Men heeft haar gezegd, dat het doel van het Zionisme is het herstel van het koninkrijk Judea en dit acht zij gevaarlijk voor haar heerschappij. Tegen acht uur 's morgens opende juffrouw Marin, de huisbewaarster van een huis in de Rue Thdophile-Gautier te Parijs, de deur. Doordat het nog niet goed licht was, zag zij niet dat er een vrij stevig pak tegen de deur aangelegd was. Toen zjj echter tegenstand ondervond en de deur niet heelemaal open kon krijgen, ging zij eens kijken wat daarvan de oorzaak kon zijn. Zij ontdekte het pak. Eerst, niet wetende wat daarmee te doen, had zij het plan haar vondst onmiddelijk naar het politiebureau te brengen. Maar zij keerde het pak eens om en nog eens om, kneep er eens in, voelde eens aan alle kanten, en toen besloot zij het open te maken en nam er het grijze papier, dat er om heen was, af. Maar wat was de inhoud Juffrouw Marin zag een bloederig hoofd, gewikkeld, in linneu vol bloedvlekken. Zij stiet een schreeuw uit, en liet het hoofd op den grond vallen. In een oogwenk was de heele buurt in rep en roer. Iedereen wilde het vreeselijke hoofd zien. Na den in stukken gesneden man, meende men een in stukken gehakte vrouw op het spoor te komen. Ten slotte kwam er een buitengewoon moedig man naar voren, die, door alle omstanders be- wonderd, het hoofd in zijn handen nam en het eens goed bekeek. Hij ontdekte een strookje papier dat met alle mogelijke voorzorgen werd voor den dag gehaald. Met luider stemme las bij, wat er op stondAan den heer Cochefert (comm. van politieErbarmt u over deze arme vrouw Amen Wat beduidde dat De dappere man beweerde, dat het een kaakslag was in het aangezicht van de politie, die nooit een dader vond, waardoor de vermetelheid der boosdoeners buiten alle grenzen raakte. Eindelijk kwam er een agent, die, zonder iets gezien of gehoord te hebben, het vrouwenhoofd in een papier pakte en de getuigen verzocht hem naar het bureau te volgen. Daar ontdekte einde lijk de commissaris van politie, dat het hoofd. van was was. In Chicago is een echte Amerikaansche Croesus gestorven, Ph. d'Armour, die het niet onaanzienlijke kapitaal van honderd millioeu gulden nalaat. Deze kapitalist is de zoon van arme boeren- lieden. Zonder eenig geld ging hij indertijd naar California, toen de goudmijnen daar in exploitatie kwamen, en hij wist er weldra eenige honderd- duizenden te verdienen. Toen ging hij zich met industrie bemoeien en werd steeds rijker, totdat hij de verpakking van varkensvleesch, in Chicago, ter hand nam. Hier maakte hij enorm veel geld. In 66n jaar tijds, van 1878 tot 1879, verdiende hij een tien millioen, en was weldra de rijkste man uit Chicago, hetgeen wat zeggen wil. d'Armour had een goed hart en deed veel voor de armen, aan wie hij groote sommen besteedde. Zoo kostte hem het d'Armour-instituut te Chicago een paar millioen. Elken morgen ontving hij tal van armen, die hunne smeekbeden tot hem richtten, wat d'Armour telkens 100 dollars aan klein geld kostte. In een jaar gaf hij ongeveer 75,000 gulden aan kleine aalmoezen. D A G E N. Voorm. Nam. Zaterdag 12 Januari Zondag 13 a Maandag 14 u Dinsdag 15 a Woensdag 16 a Donderdag 17 a Vrijdag 18 a 6.22 7.11 8.9 9.21 10.34 11.39 0.7 6.45 7.38 8.43 9.57 11.9 12^30 ZEET1JDINGEN. Van 9 tot en met 10 Jan. 1 VLAG. Q Van 9 ■en is- !r. In a le le 16 ,0 n. sr 8 II 0 0 5 le 4 tot en met 10 Jan. werden tangs de Oostsluizen alhier 8 binnenvaartuigen op- en 8 afgeschutdoor de Wests!. 2 op-en 1 afgeschut. TAN DE TAN NAAM. Ma. Van en naar. Lading. 9 10 Belg. Eng. a.a. Eng. s.s. idem idem idem Duits. 8.8. Eng. 8.8. 9 Duits. 8.8. Russ. s.s. Eng. s.s. idem idem idem Voor Ter Seaien i Lggia I 2043 IFelixston# Wan Ter Meiacem Ann Webster I 2241 1 Londen Voor Sweat 10 2979 Leith 3378 Mancheiter 1763 Goole 2553 Londen 1862 Danzig 3366 Hull ledig •tukg. stukg. idem idem idem hout stukg. Abbotsford Ibis Aire Sea Serpent Emma Truro Von Client WilhelmBehrens 4231 |Warnemunde ledig Pallas Sea Gull Hebble Ibis Blue Bell 3426 New-Castle idem 2762 Londeu stukg. 2558 Goole idem 3378 Antwerpen idem 1590 Cardiff aardapp.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 7