Algemeea Nieuws* en AdvertentiobUd o o r Z$euwsch*Vlaanderen, No. 4020. Zaterda^ 12 Januari 1901. 41e Jaargang. Binnenland. De vervulde Vloek. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amenka 1,82). Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirectenren en Bneven- bushonders. AD VERTENTIlN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. blacl ve»e«^Tl»»aod»g.. Woen.dag- eg V,.J<Wwon<», opJTee.«d»«en, de Fi""» Bij deze conrant behoort een bijvoegsel. In de zitting der Eerste Kamer van gistereu werd de Yoorzitter gemacbtigd eene audientie aan te vragen bij H. M. de Koningin, ter gelegenheid van Hr. Ms. huwelijk. Goedgekeurd werden eenige wetsontwerpen van geringen omvang, voor onteigening ten behoeve van een lokaalspoorweg van Amsterdam naar Haarlem; voor onteigening voor verplaatsing en uitbreiding van het station te Rozendaal en ver- 1 egging van de spoorwegen van Rozendaal naar Rotterdam en naar Breda, voor onteigening voor een spoorweg van Oldenzaal naar den Kampenz. en tot opheffing van het wettelijk maximum voor de uitgifte van pasmunt voor Ned.-Indie. De wetsontwerpen betrekkelijk de reorgamsatie van de rechterlijke macht in Ned.-Indie werden zonder stemming goedgekeurd. De kamer is daarop gescheiden, vermoedehjk tot &8 Januari. Ook de heer Mr. Tak van Poortvliet, die zitting heeft voor het district Beverwijk heeft te kennen gegeven geen candidatuur voor de 1 weede Kamer meer te willen aanvaarden. In een dezer dagen door de afdeeling Schouwen en Duiveland van de schippersvereeniging Schuttevaer gehouden vergadering kwamen o. a. ter sprake de vele ongelukken en avenjen in den jongsten tijd voorgekomen. Gevraagd werd of de oorzaak daarvan ook niet voor een deel gelegen is in den door de maatschappijen en reedenjen op gpzagvoerders en schippers uitgeoefenden drang, wat ten gevolge heeft dat dezen worden genood- zaakt niet slechts bij dag maar ook des nachts, ongeacht mist of andere moeilijkheden, veel te veel spoed te maken. Met het oog op het met te loochenen feit, dat een aantal onheilen hieraan te wij ten zijn en ook de concurrentie hienn weder de hoofdrol speelt, kwam men tot de conclusie dat het 'tbest zou zijn wanneer kapiteins en schippers overeenkwamen om bij donker en mistig weer niet meer te varen, en dat assuradeurs ver- <roeding weigerden van schade door aanvanngen, ontstaan ten gevolge van varen of stoomen bij nacht en bij mistig weder. Er werd besloten, dit denkbeeld onder de algemeene aandacht te brengen en de hoop geuit dat 4eze zaak ook in de andere afdeelingen zou worden besproken. FEULLLBTON TER NEUZEN, 11 Januari 1901. De collecte voor de nieuwjaarsbedeeling heeft alhier dit jaar opgebracht de som van f 789,51). Met ingaug van 1 Febr. a s. is benoemd tot brievenbesleller te Roosendaal de brieven- en tele- grambesteller A. A. J. van den Eude alhier. Naar we vernemen is de toestand van den heer L. J. M. van Waesberghe-Janssens, lid van Gedep. Staten van Zeeland, te Hulst, steeds vooruitgaande. In 1900 zijn door de arrondissements-rechtbank te Middelburg aangebracht 94 civiele zaken en door haar gewezen 132 civiele vonnissen (waaronder 29 faillissementen, 14 ecbtscheidingen en 4 schei- ding van tafel en bed) en 372 strafvonnissen met 428 beklaagden, waarvan 22 werden vrijgesproken. Van de beklaagden bevonden zich 56 voorloopig in hechtenis, waaronder 4 bedelaars en landloopers. Onder de strafvonnissen kwamen voor 84 wegens diefstal en 162 wegens mishandeling. Sluiskil. Donderdagmorgen had J. van Dron- gelen, groentenkoopman alhier, het ongeluk op straat in Ter Neuzen uit te glijden door de glad- heid en zich zoo erg door den val te bezeeren, dat hij blcef liggen. Per rijtuig moest de man huiswaarts worden vervoerd en werd er genees- kundige hulp ingeroepen. Boschkapelle. Zonclag j.l. is er hier eene vereeniging gesticht onder den naam van yllelpt elkander", welker doel is geldelijke uitkeering te doen bij verlies van varkens door den natuur- lijken dood. Dat de inwoners het met eener zoodanige vereeniging op prijs te stellen, blijkt wel uit het groot ledental, dat dadelijk toetrad nl. 29 met omtrent 40 varkens. 't Is wel te voorzien dat weldra geen werkman meer buiten de verzekering zal staan, en dat de zinspreuk „Helpt elkander" geen ijdele klank zal wezen. Tot voorzitter werd met algemeene stem men gekozen de beer P. Mel, raadslid, die zich tevens als donateur liet inschrijveu; hem komt daarvoor alien lof toe. Tot penningmeester en secretaris werden respectievelijk gekozen de heeren Petrus van Campen en J. Lafarre, die eveneens belangeloos alle te verrichten werkzaamheden op zich namen. Het initiatief tot het oprichten dezer verzekering werd genomen door den heer Jos. Lafarre, onder- wijzer, wiens bemoeiingen dan ook met een ilink resultaat bekroond werden. Koewacht. Zooals wij onlangs meldden, is Frans de Meij, die in den avond van 4 November Naar het Duitsch. 41) Bertha verliet den ganschen dag haar kamer niet meer. Zij haalde den koffer te voorschijn dien zij uit New-York had mede gebracht en be- gon dien te pakken. Dat kostte niet veel moeite, want zij pakte slechts dat in, wat er vroeger in geweest was. A1 de fraaie kleederen, de sieraden en rijke gescheuken, die zij van haar echtgenoot, van tante of hunne vrienden ontvangen had, Het zij onaangeroerd. Zij behield daar niets ya'L zelfs den trouwring niet. Zij legde dien bij de andere sieraden in een fraai etui, dat zij sloot, schreef eenige regelen aan lady Carley en legde het sleuteltje er bij. Zij schreef „Lieve, moederlijke vriendin, ,/Als u deze regelen leest, heb ik het slot ffPowsys voor altijd verlaten „Ik zal zelf miju weg door de wereld zoeken, ,/kracht en gezondheid ontbreken mij niet. at ,/ik vroeger hier heb gebracht ligt in mijnen ,/Zwarten koffer gepakt. U zal wel zoo vriendelijk „iijn, het deze week nog naar een nader op te „geven hotel in Louden te zenden. Al het overige „laat ik achter. Van graaf Norton neem ik niets /,aan, zelf zijn naam niet. U zal wel begrijpen, z/dat ik niet anders kan handeleu, zoolang ik nog z/eenige achting voor mij zelve bezit. Tante //Elizabeth, vaarwel A1 zullen wij elkander uooit z/wederzieu, vergeet nimmer, dat ik steeds de z/grootste vereering en daukbaarheid jegens u blijf z/koesteren. Bertha." Haar hand had niet gebeefd. Zij vouwde den brief dicht, verzegelde hem en schreef het adres. Intusschen was het bijna donker geworden. Voor- nemens een koord om den koffer te binden, lichtte zij het deksel op en kreeg Charles brieven in handen. Haar blik werd verteederd, toen zij met een treurigen glimlach zijn portret uit het pakje nam. „Ik geloofde, dat ik je nooit meer zou mogen aanzien," fluisterde zij, //en nu ben je mij alles, wat ik heb." Zij verborg het portret aan haar boezem, legde alles nog eens terecht en sloot de koffer. Zij ging zitten en dacht over de toekomst. Zij zag den strijd om het bestaan in al zijn ruw heid voor zich. Onwillekeurig beefde zij terug voor de toekomst. Doch zij bleef standvastig; ja, zij zou naar Louden gaan. Zij had nog twaalf goudstukken in haar beurs, daar kon zij de reiskosten wel mee betalen. Om negen uur vertrok de trein uit Chester. Zij wilde bij het aanbreken van den dag het slot verlaten, te voet naar Chesholm gaan en daar een rijtuig nemen, om haar naar het spoorweg- station te brengen. Dan kon ze om vier unr te Londen zijn. Zij dacht er niet aan naar haar vaderland terug te keeren, daar had zij geen verlangen naar. Wat leveu had zij thuis? Neen, er bleef haar 1.1. te Overslag zoodanig verwond en mishandeld werd, dat men langen tijd voor zijn leven vreesde, aan de beterhand. Hij is thans zelfs zooverre lersteld, dat hij reeds fiinke wandelingen kan makeu. Daar het echter te voorzien is, dat het nog een tijdje zal duren, eer De Meij naar Middelburg zal kunnen gaan, is de verdachte De la Ruelle op last der justitie Donderdag naar lier gebracht om met De Meij geconfronteerd te worden. Geboeid werd de verdachte naar het gemeente- luis vervoerd, waar de gelukkig herstelde De Meij bij hem gebracht werd. Na de confrontatie werd de verdachte weer ge boeid naar Axel geleid en vandaar teruggebraeht naar het huis van bewaring te Middelburg. Hontenisse. De heer W. Adriaansens-Van Gassen alhier, aan wien Dinsdag 11. te Hoek de evering gegund werd van 32,400 kg. chilisal- peter, is ook aannemer geworden van eene aan- zienlijke partij chilisalpeter te Noordwelle en wel tegen f 10,34 per 100 kg., levering 1 Maart en tegen f 10,22, levering 1 Mei a. s. Graauw. De loop der bevolking in deze gemeente was over 1900 als volgt Geboren 32 in., 40 vr., totaal 72. Gevestigd 49 m., 81 vr., totaal 80. Overleden 20 m., 19 vr., totaal 39. Vertrokken 56 m., 51 vr., totaal 107. 2072 2078 Bevolking op 31 Dec. 1899 1043 1029 ,z K 31 1900 1048 1030 alzoo eene vermeerdering van 6 porsonen. Levenloos aangegeven 4 m., 3 vr., totaal 7. Gesloten huwelijkeu 13. Westdorpe. De loop der bevolking dezer gemeente was over het afgeloopen jaar als volgt Geboren werden 24 m. en 25 vr., totaal 49, waaronder 2 m. en 5 vr. in onecht. Overleden zijn 19 m. en 14 vr., totaal 33. Levenlooze aangiften 1 m. en 2 vr. In de gemeente vestigden zich 32 m. en 21 vr., totaal 53. Vertrokken zijn 24 m. en 26 vr., totaal 50. Er werden 17 huwelijken voltrokken, waarvan 15 tusschen jongmans en jougedochters, 1 tusschen jongman en weduwe en 1 tusschen weduwnaar en jongedocliter. Bevolking op 31 Dec. 1899 935 882 1817 31 1900 948 888 1836 alzoo eene vermeerdering van 19 personen. niets over dan alleen voor zichzelve te leven tot aan haar dood. z/God, sta mij bij," bad zij met gevouwen handen en groote tranen parelden langs hsar wangen. In berouw en zelfverwijt bracht zij den nacht door. De nieuwe dag brak aan. De lucht was nog altijd zwaar bewolkt, toen Bertha in een doek en een zwaren sluier gehuld met een reistaschje in de hand zacht de trap afging en door een zijdeur naar buiten trad. Niemand zag haar heengaan Op een schoonea zomermiddag zat een jonge dame met een boek in de hand aan een venster, dat uitzicht op een der drukste straten van Londen gaf en keek onverschillig naar de voorbijgangers. Van buiten had dat huis een vuil, ouderwetsch, onvriendelijk voorkomen, dat een scherpe tegen stelling vormde met de pracht en weelde, die daar binnen te vinden was. Het vertrek, dat wij binnentreden, is smaakvol ingericht met kostbare meubelen en tapijten, nset bloemen en schilder stukken. De dame was gekleed in wandeltoilet. Zij heete baronnes Leonore Draxel en haar stamslot lag in Cheshire, niet ver van Nortminster. Zij wachtte haar gehuwde zuster Portia, met wie ze zou uitgaan. ,/Waar Portia toch blijft?" mompelde Leonore z/Wij hadden reeds een half uur op weg moeten zijn.' Een oogenblik later gingen de vleugeldeuren open en trad lady Portia binnen. //Lore," riep ze, wien denk je, dat ik ontmoet heb Dat kan je niet raden ,/DaH was het verstandig, als je het maar zei, Zaamslag. In 1900 zijn in deze gemeente geboren 97 kinderen, waar"an 47 m. en 50 vr. 62 personen overleden, namelijk 31 m. en 31 vr., liervan waren ongehuwd 18 in., 13 vr., gehuwd m., 7 vr. en in weduwenstaat 5 m. en 11 vr. 25 huwelijken werden voltrokken. In de gemeente vestigden zich 49 m., 42 vr., totaal 91, terwijl er uit vertrokken 76m„64vr., totaal 140. Bevolking op 1 Jan. 1900 1597 1623 3220 J 1901 1586 1620 3206 alzoo verminderd met 14 personen. De Quaestor van het clas- IJzendijke heeft ontvangen Retranchement. sikaal bestuur van in 1900 Voor de Algemeene Weduwen- en Weezenbeurs 5 percent der vacatuurgelden f 129,19. Giften van de kerkvoogdijen te Ter Neuzen f 5, te Hulst f 10 en te Aardenburg f 5. Yoor het Fonds voor Noodlijdende kerken en personen: van Axel 14,22), Hoek f 3,34, Ter Neuzen f 10, Zaamslag f 15,35, Hontenisse 6,46 en Sas van Gent met Philippine 5,20, n IJzendijke f 2,50, Biervliet 3,10, Hoofd- plaat f 1, Waterlaudkerkje 2,50, Sehoondijke f 6,70, Breskens 4, Groede f 2,30, Sluis 9,50, Sint Kruis f 1,50, Aardenburg f 2,42, Oostburg f 4,50, Zuidzande f 3, Retranchement 6 en Cadzand f 7,20. Nagekomen over 1899: van IJzendijke 1,37. Giften van de kerkvoogdijen te Ter Neuzen f 5, Sehoondijke f 5, Aardenburg f 5 en Oostburg 10. Voor het Fonds van geestelijke behoeften Collecte te Ter Neuzen f 6. Voor het Fonds van schraalste predikants- traktementen van de kerkvoogdijen te Breskens f 6, Groede f 1 en Zuidzande f 2. Voor het Studiefonds Collecte te Hulst 4 en te Oostburg f 6,25. Voor het Hulppensioenfondsvan de kerk voogdijen te Ter Neuzen, Zaamslag, Hulst, Sas van Gent met Philippine, IJzendijke, Sehoondijke, Groede, Sluis, Sint Anna ter Muiden en Aarden burg, elk f 10, samen 100. Voor de Generale Kas f 428,24), te weten van Biervliet f 20,15, Hoofdplaat f 4,41, Sehoon dijke f 10, Breskens f 4,62), Groede f 9, Nieuw- vliet 3,43, Sluis 50,50, Sint Anna ter Muiden 15,25, Sint Kruis 15, Aardenburg 67, Oostburg f 15,80, Zuidzande 4,60, Retran» dan stappen we dadelijk op," antwoordde Leonore in slechte luim. Lady Portia sloeg daar geen acht op. z/Nu luister dan," zei ze. //Ik zag ....graaf Victor Norton //Portia z/lk wist wel, dat je verbaasd zou staan. Heel toevallig zag ik hem bij den ingang van het hotel //Fenton." In het eerste oogenblik durfde ik mijn oogen niet vertrouwen, ik moest tweemaal kijken om me te overtuigen, dat ik me niet vergiste. Hij is nog slechts een schaduw van vroeger. Hij is in tien maanden wel tien jaren verouderd. Sedert zijn huwelijk is hij dezelfde niet meer. Ik geloof, dat dit zijn ongeluk is." z/Maar laten wij daarover zwijgen en liever naar het modemagazijn van mevrouw Mirabeau gaan het is meer dan tijd." Weinige oogenblikken later rolde het rijtuig der gravin met de dames weg. //Wat heb je met graaf Norton gepraat, Portia vroeg Leonore, nu wat lager van toon. //Wat heeft hij je gezegd i/O, weinig, heel weinigIk voor mij deel de algemeene opinie, dat hij zwak van hoofd is. Op mijn deelnemende vragen naar zijn lang weg- blijveu en wat al dien tijd gedaan had, antwoordde hij Ik heb niets gedaan. Denk eens, lady Carley leeft hier in Londen zeer teruggetrokken, God weet waar! Hij vertelde dat als de na- tuurlijkste zaak ter wereld. Hij kwam volstrekt niet op de gedachte mij te vragen, hoe ik of mijn man het maken, maar nam plotseling zijn hoed voor mij af en weg was hij." (Wordt vervolgd). NEIJZENSCHE (MEANT. »K Ill'UK te Ter enaeij* Lmnu mg m■■■■■■II I llll totaal mann. vr. totaal mann. yr. totaal

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1