Gemengde berichlen. Tesegrafische berichten. TER NEUZEN, 9 Januari 1901. clurende een deel van het jaar export van onze boter naar genoemd land onmogelijk wordt. Naar aanleiding van deze feiten hebben de heeren Van Hamel Roo* en Harmens zich nog- maals in verbinding gesteld met toongevende Londsche scheikundigen, om te weten wat even- tueel in Engeland zou kunnen geschieden en of het misschien mogelijk zoude zijn, de onvervalschte docli minder den 25 cc. titreerende boter, welke niet in Belgie aangenomen wordt, in Engeland te doen accepteeren. De Engelsche deskundigen verklaarden in geen geval dergelijke lage titreerende boter als onvervalscht te kunnen aannemen. De kwetste, waarvoor onze boterhandel dus staat, is niet,/Is laag titreerende boter onver valscht of niet maar wel dat het buitenland weigert laag titreerende boter als natuurboter te ontvangen, zelfs al is deze onvervalscht. Toen in de Belgische Kamer de bedoelde nieuwe boterwet ter sprake kwam, werd door een der afgevaardigden gevraagd wat de Belgische boeren moesteu doen met hun natuurboter die lager dan 25 cc. titreerde, en dus onverkoopbaar was. Het merkwaardige antwoord van den minister luidde Die moeten ze maar in hun eigen huia- gezin opeten Onze export-boterhandel zal met deze draconische besluiten van buitenlandsche regeeringen en scheikundigen rekening dienen te houden, en o. a. door speciale voeding der koeien gedurende een zekeren tijd van het jaar, het gehalte van vluchtige vetzuren moeten trachten te verhoogen. De heer R. W. de Jong, predikant bij de Gereformeerde gemeente alhier, is beroepen bij die gemeente te Halfweg. Talrijk zijn de berichten over stremming en bemoeilijking der scheepvaart door ijsgang op de Hollandsche rivieren. Ook vertoonde zich gisteren drijfijs op de Wester-Schelde. Deze week werd de heer L. J. M. van Waesberghe-Janssens, lid van Ged. Staten van Zeeland, te Hulst, plotseling door eene ernstige ongesteldheid getroffen, zoodat hem gisteren reeds de laatste H. sacramenten werden toegediend. Naar we verneinen was heden eene merkbare verbetering in den toestand waar te nemen. Aan den calamiteuzen Thomaespolder, ge meente Hoofdplaat, is een oeverafschuiving ontstaan van 160 M. lengte bij 90 M. breedte. Hoewel er door deze afschuiving nog geen gevaar voor den polder bestaat, is toch weer een stuk van den ouden verlaten zeedijk in de diepte verdwenen. lloek, 8 Jan. Heden werd alhier door het be stuur der vereeniging „Doelmatige Samenwerking' aanbesteed de levering van a. 119,400 KG. superphosphaat. Hiervoor werd ingescbreven door de heeren Carl Gronewaldt te Hamburg voor 3,65, Snelleman Vlamings te Dinteloord voor f 3,59, Societe Unitas te Neerpelt voor /3,51, Iman J. van der Have te Zierikzee voor 3,45, Internationale superphos- phaalwerken te Zwijndrecht voor 3,39, P. A. Adriaansens Pz. te V alsoorden voor f 3,34, P. Hoste te St. Laurens voor 3,30, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 3,19 en P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor 3,19, alles per 100 KG Bij loting gegund aan den heer Versluijs. b. 32,400 KG. chilisalpeter. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Carl Gronewaldt te Hamburg voor 11,50, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 10,75, P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor 10,75, Van Arenthals te Hansweert voor -/ 10,50, Snelleman Vlamings te Dintel oord voor 10,49 en W. Adriaansens—Van Gassen te Groenendijk (Hontenisse) voor 10,22, per 100 KG. Gegund aan den heer AdriaansensVan Gassen. „Je zult dat eenmaal ook opgelost zien," zeide de lady, „namelijk in zijn stervensuurHoe eerder dat slaat, hoe beter voor mijn arm kind !J Bertha maakte een gebaar van ongeduld. „Laten wij dit gesprek afbreken Als u het goed vindt, keer ik naar mijn kamer terug." „Wacht nog een oogenblik, Bertha Ter wille van u is Victor gisteren hier geweest. Hij wilde de ncodige maatregelen nemen om voor je toekomst te zorgen." ,/Voor mijn toekomst?" vroeg Bertha, „In hoeverre kan graaf Norton nog iets met mijn toekomst hebben uit te staan „Lief kind, hoe dwaas, dat je dat nog vraagt Je bekent zelf dat je mijn neef alleen om zijn rijkdom hebt genomen. Je zult je althans in dit opzicht niet teleurgesteld zien W at hij je in het huwelijkscontract heeft toegewezen en alles, waarover hij nog vrij le beschikken heeft, zal je bij gerechtelijke akte worden toegekend. Het vermogen van zijn grootmama, dat zijn privaat eigendom is, gaat geheel aan je over. Evenzoo behoudt je zijn naam en zijn rang. Hij is van plan een groote reis te ondernemen, misschien naar het oosten. Hij mist de kracht om je nog eenmaal te zien, hij zou niet van je kunnen scheiden. Bertha, ach, Bertha, als je wist hoe onvermijdelijk dit alles is hoewel hij lijdt voor de dringendste noodzakelijkheid o, daD moest je hem vergiffenis gchenken zfDenkt u dat?" vroeg Bertha met een zucht. Axel, 8 Jan. Heden werd alhier door de Maatschappij *Vooruitgang is on» atreven" aan besteed de levering 1. Van 269,000 KG. superphosphaat. Gegund aan den laagsten inschrijver de heer D. J. Oggel te Axel, voor f 3,20 per 100 KG., en 2. Van 24,700 KG. chilisalpeter. Gegund aan den laagsten inschrijver de heer J. J. van Arenthals te Hansweert, voor f 10,23 per 100 KG. Axel. De loop der bevolking in deze gemeente over 1900 was als volgt Geboren werden 93 m. en 99 vr., waaronder 1 m. en 2 vr. niet behoorende tot de werkelijke bevolking, alzoo behoorende tot de werkelijke bevolking 92 m., 97 vr., totaal 189. Gevestigd 90 m., 56 vr., totaal 146. Overleden 58 m., 53 vr., totaal 111. Vertrokken 108 m., 67 vr., totaal 175. mann. vr. totaal Bevolking op 31 Dec. 1899 2168 2174 4342 u 3J 1900 2184 2207 4391 alzoo vermeerderd met 49 zielen. Er werden voltrokken 27 huwelijken, als 25 tusschen jongmans en jongedocht*rs, 1 tusschen weduwnaar en jongedochter en 1 tusschen weduw- naar en weduwe. Levenloos aangegeven 2 m. en 1 vr. 2 erkeuningen van natuurlijke kinderen bij akte door den ambtenaar van den burgerlijken stand opgemaakt, met uitzondering van die, welke ge- schiedt zijn bij het aangaan van het huwelijk. 2 tweelinggeboorten. Onecht werden geboren 2 m. en 2 vr. Zaamslag, 8 Jan. Hedenmiddag kwamen twee personen per fiets, van uit Stekene, Belgie, in deze gemeente. In de nabijheid der school in den Groote Huissenspolder, had een hunner, ge- naamd L. Bruggeman, het ongeluk met zijn fiets uit te glijden, waardoor hij vie], en met gebroken been werd opgenomen. Hij is daarop per as vervoerd naar het dorp, alwaar het been is ingezet geworden. Sas van Gent. De loop der bevolking dezer gemeente was over 1900 als volgt Geboren 33 m., 15 vr., totaal 48. Gevestigd 92 m., 90 vr., totaal 182. Overleden 20 m., 13 vr., totaal 33. Vertrokken 67 m., 72 vr., totaal 139. mann. vr. totaal Bevolking op 31 Dec. 1899 785 796 1581 H 31 1900 823 816 1639 alzoo eene vermeerdering van 58 porsonen. Getal gesloten huwelijken 16. Boschkapelle. De loop der bevolking dezer gemeente was over 1900 als volgt Geboren 25 m., 16 vr., totaal 41; gevestigd 82 m., 33 vr., totaal 65. Overleden 9 m., 6 vr., totaal 15; vertrokken 34 m., 38 vr., totaal 72. De bevolking was op 31 Dec. 1899 611 m., 624 vr., totaal 1235 en op 81 Dec. 1900 625 m., 629 vr., totaal 1254. Alzoo vermeerderd met 19 zielen. Levenloos aangegeven 3; gesloten huwelijken 10. Hengstdijk. De loop der bevolking in deze gemeente was over 1900 als volgt Geboren 12 m., 9 vr., totaal 21 gevestigd 18 m., 21 vr., totaal 39. Overleden 6 vr.vertrokken 29 m., 22 vr., totaal 51. mann. vr. totaal Bevolking op 31 Dec. 1899 802 323 625 31 1900 303 325 628 alzoo vermeerderd met 3 personen. Er werden 4 huwelijken gesloten. 's Gravenhage, 9 Jan. Eerste Kamer. Het wetsontwerp tot goedkeuring van het huwelijk van H. M. de Koningin is bij acclamatie aan genomen. De Voorzitter sprak daarna de hoop uit, dat het huwelijk moge strekken tot heil van land en vorsteuhuis. Bij de behandeling der bepaling van het toe- kennen van een jaargeld aan Hertog Hendrik bij overleven der Koningin, betreurde de heerSchimmel- penninck van der Oye de houdir.g der Regeering in de Tweede Kamer aangenomen tegenover den wensch om een jaargeld aan den Gemaal toe te kennen, reeds tijdeus het leven der Koningin. De heer Geertsema daarentegen achtte de houding der Regeering correct, welke blijkens de verklaring van den Minister Pierson, door hoogere en edele motieven is ingegeven. Het ontwerp tot toekenning van een jaargeld Misschien misschien ook nietOp dit oogenblik begrijp ik alleen, dat ik een ellendig, verlaten schepsel ben ik kan hem nooit vergiffenis schenken, maar wel haten, al stond ik aan zijn sterfbed. Aan zijn edelmoedigheid heb ik nooit getwijfeld. Al was ik eerlijk genoeg om te be- kennen, dat ik hem alleen trouwde om zijn rijk dom, aan den anderen kant zijn er toch dingen, die men niet vergoeuen kan met een koninkrijk. En onder die dingen rekeu ik den smaad, dien hij mij heeft aangedaan. Geef mij tijd om na te denken. Morgen zal ik u mijn besluit mededeelen Zij keerde zich om en ging naar de deur. Het volgende oogenblik was lady Carley alleen. Toen zonk zij snikkend op een stoel neer. (Wordt vervolgd). bij weduwnaarstaat en het natularisatieontwerp van Hertog Hendrik zijn goedgekeurd. De zitting der Kamer is verdaagd tot morgen. Zaterdagavond te kwart over negen heeft de Belgische zeeloods A. J. M., wonende in de Nieuw- straat te Vlissingen, in een vlaag van drift, wijl zijn kinderen reeds sedert een aantal dagen niet tegen hem spraken en nu ook weder thuis waren gekomen zonder tegen hem iets te zeggen, op zijn 24jarige dochter een revolverschot gelost en haar levensgevaarlijk aan den hals verwond. De dader werd onmiddellijk gearresteerd en in zijn broekzak werd het wapen gevonden, dat nog met twee scherpe patronen geladen was. De man, die, bij het plegen van deze ver- schrikkelijke daad, vermoedelijk onder den invloed van sterken drank verkeerde, staat overigens als een oppassend huisvader en als een goedaardig man bekend. Zijn gezin is nog al talrijk naar men verneemt heeft hij twaalf kinderen. Zondag werd hij per rijtuig door rijksveldwachters naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. Het meisje werd Zaterdagavond op ad vies van den arts onmiddellijk naar het gemeente ziekenhuis vervoerd, na alvorsns door een R. K. geestelijke te zijn bediend. De toestand van het meisje was zeer zorgelijk. Op zeer toevallige wijze is de man gevonden, die op verschillende plaatsen op Walcheren zich herhaaldelijk aan oplichterij schuldig maakte, door in winkels iets te koopen en dan tegelijkertijd te verzoeken een rijksdaalder te wisselen. Als men hem dan het kleingeld voortelde, streek hij het op zonder den rijksdaalder af te geven en koos het hazenpad. Dat de man ontdekt werd, droeg zich volgender wijze toe. Aan het bureau van politie te Vlis singen vervoegde zich Maandag zekere K., wagen- poetser bij de Staatsspoorwegen, wonende te Oost- en West-Souburg, om verlenging van een bewijs van goed gedrag. De politie zag dat de man een gebrek aan een zijner vingers had, evenals de gesignaleerde dader en nam hem in verhoor. Aanvankelijk ontkende hij, doch toen men hem met de bestolen winkeliers wilde con- fronteeren, viel hij door de mand. Hij is in bewaring gehouden en zal ter beschikking van de justitie gesteld worden. (M. C.) Door de vereeniging Maastricht Vooruit zal dit jaar een groot carnavalsfeest worden gehouden, waarbij premien, bestaande in geldprijzen en kunst- voorwerpen worden uitgeloofd voor de schoonste wagens, groepen, gecostumeerde personen, enz. Aan den eigenaar van een bovenhuis, tegen over de Groote Kerk te 's Gravenhage, waar de huwelijksstoet van H. M. de Koningin zal afstappen, moet 1600 geboden zijn voor het verhuren van die woning bij deze gelegenheid. Men verzuime toch vooral niet, zegt het „Utr. Dbl.", nu het zoo vriest, de bitten der paarden een weiuig te verwarmeu, voor men ze huu in den mond legt, wanneer ze ten miuste gehangen hebben op een plaats, waar het vroor. Doet msn dit niet, dan veroorzaken ze den paarden een ondragelijke pijn, daar de tong aan het bit vriest. Wie hieraan twijfelt, legge zelf eens zijn tong tegen een stuk ijskoud ijzer, of probere het met de haudenhij zal dan gewaar worden, welk een //aantrekkingskracht" er van het ijzer uitgaat, Door de bitten even in warm water te leggen, wanneer ze bevroren zijn, of ze te hangen op een plaats, waar de „vorst" zich niet kan doen geldeu, kan men zich aan de paarden verplichten. In den nacht van Zondag op Maandag werd aan het politiebureau te Maastricht gebracht een persoon, enkel in een hemd gekleed. De man wag krankziunig en de politie had groote moeite hem te binden en per legerbed naar Calvarien- berg te vervoeren. Daar waren acht personen noodig om den ongelukkige in een eel op te sluiten. Een vastgevroren sneltrein. Een sneltrein van Gorinchem naar Rotterdam is Zondag bijna een uur te laat aangekomen, om- dat de machine te Gorinchem geen water kon krijgen, daar de watergever bevroren was eveneeni was dit het geval te Sliedrecht, waarheen men langzaam was voortgereden eerst te Fijenoord kon eindelijk water worden ingenomen. Te Rotterdam is een stoker, toen hij aan boord van een stoombootje wilde gaan, te water geraakt en verdronken. Het lijk werd weldra gevonden. Nabij Aalten is Zaterdag een landbouwer bij het vellen van een boom daaronder gevallen en onmiddelijk gedood. Door de commissie, die zich vormde om een kapitaaltje bijeen te brengen voor den zoon van den zoo ongelukkig om het leven gekomen agent van politie S. Cupido, te Helder, is thans voor den knaap f 676.86 op de spaarbank ge- deponeerd. Men weet, dat genoemde agent werd doodge- stoken door een dronkeu arrestant, die zich zeer woest aanstelde. Men schrijft uit Veendam De koude nijpt, maar voor hem of haar, die goed gevoed en gekleed is, geeft de winter dikwijls aangename oogenblikken. Niet ieder echter deelt in dit genot. Luister maar. Op een open stuk gemeentegrond staat nu bijna twee jaren een armoe- dig hutje, opgebouwd van een weinig latten en gedekt en omkleed door asfalt. In dat huisje woont een talrijk gezin. Onmeedoogenloos dringt de koude oostenwind door de reten en scheuren in 't papier, dat klepperend opfladdert, afbrokke- lende door de bonkerige hardheid. Huiverend, ineengekrompen sluipen de kleiutjes door een openslaand stuk papier, dat als deur dienst doet, om zich de verkleumde leden aan een klein kacheltje te ontdooien. Koud waait hun de snerpende wind om het lichaam, dat noode bedekt is door sen reeds lang door een ander afgedragen kleed. Bibberend liggen ze 's avonds in een laag bij den kouden grond afgeschoten deel der hut den nacht doorbrengend onder iets, dat als dek moet dienst doen, warmte zoekend wellicht bij hem of haarr die naast hen ligt. Het oudste meisje, pas 10 jaar, dikwijls ver- gezeld van een broertje van nog geen acht, trekt elken dag, „weer of geen weer" de plaats door brood bedelende voor haar en haar kleine broertjes en zusjeswant ter school gaat zij niet, gaan geen van alien de laatste jaren. En de ouders vraagt ge. Beiden zien er welgedaan uit, zij schijnen meest voor zichzelf te leven vandaar zeker weinig medelijden. De buren alien menschen van lagen stand, ontfermen zich dikwijls over de kleintjes, doch kunnen dat niet altijd. Reeds twee lange jaren staat daar dat hutje,. regen en wind trotseerende, maar deze koude pijpt, zij pijnigt wel het meest die armen kleinen. Treurig voorwaar Maandagavond deelde een bewoner van de Leidsche Kade te Amsterdam aan een inspecteur van politie mede, dat twee vrouwen, die boven hem woonden, vermoedelijk door kolendamp waren gestikt. De inspecteur toog op onderzoek uit en vond op een kamertje van de eerste verdieping twee vrouwen bewusteloos in eene bedstede liggen, terwijl een pot met brandende kolen midden in de kamer stond. Slechts met zeer veel moeite en met behulp der buren, is het gelukt, de levens- geesten van beide vrouwen weder op te wekkeu. Zij verklaarden, den pot met kolen ter verwarming te hebben nedergezet. De staking der betalingen van de Noord- Brabantsche bank te's Hertogenbosch begint velen daar ongerust te maken. Eerst was de voorstelling, die men zich maakte van het lot der crediteuren, nogal rooskleurig, maar nu begint die meer douker getint te worden. Het vooruitzicht, dat de aandeelhouders mis schien alles kwijt znllen zijn, de onzekerheid of niet bij nader onderzoek toch nog kwade trouw zal blijken en dan een faillissement zal volgen, werkt benauwend. Allerlei namen van crediteuren, en debiteuren, onder deze geestelijke inrichtingen van liefdadigheid, de vereeniging Vincentius a Paulo enz., worden besproken en een geest neer- slachtigheid, die zich o. a. openbaart in het weinige publiek bij verschillende vermakelijkheden, wint hoe langer hoe meer veld. De correspondent te 's Hertogenbosch van het Hblad schrijft Als een bewijs hoe de angst den menschen om 't hart is geslagen, kan dienen, dat uil de Nuts- spaarbank de vorige week voor een bed rag van f 10,000 aan kleine inlagen werd gehaald, terwijl de R. Kath. Spaarbank een bedrag van 20,000 uitbetaalde. Enkele dorpen dezer provincie worden bijzonder door de ramp getroffen, zoo o. a. het dorpje Vessem achter Eindhoven, dat voor bedrag van f 110,000 bij de N. Br. Bank be- trokken is. Welk een ramp voor den boerenstand, die grenzeloos vertrouwen in deze instelling had. Men deelt aan de Geld, mee, dat Maandag- middag te Osch tusschen .twee personen een twist moet plaats gehad hebben, waarbij de een den ander met een stuk hout een slag op 't hoofd heeft toegebracht. Een spijker, die aan 't eind van het hout zat, moet daarbij tot de hersenen zijn doorgedrongen, waardoor de verwonding waarschijnlijk doodelijk is. Het slachtoffer werd naar zijne woning vervoerd en aldaar verbondeu. Zijn toestand was zoo zorgwekkend, dat de laatste sacramenten op dat oogenblik niet meer konden worden toegediend. De dader werd al spoedig door den wachtmeester der marechaussee in boeieu geslagen. Aan den provincialen weg van Putte naar Ossendrecht is het huis van den heer Servais, bewoond door A. de Rooy, afgebrand. AKemeen denkt men dat hier kwaadwilligheid in het spel is. Haast ongekleed moesteu de bewoners vluchten en er is niets gered kunnen worden. In een Drentsche veenkolonie heeft men onlangs onbewust, den heer des huizes onder den vloer zijner woning levend begraven. Er werd n.l. in 's mans woning getimmerd, en o. a. hadden de werkliedeu den vloer gedeel- telijk opengebroken. De bewoner kwam's morgen* zeer beueveld door den sterken drank thuis, viel onder de vloer en kroop onder de planken, waar hij weldra in diepe rust was. Intusschen spijkerden de timmerlieden den vloer in hun onschuld weer dichtzoodat de levend begravene, 's nachts outwakeude in h«vigen angst verkeerde en die door slaan, trappeu en brullen uitte. Door zijn onderaardsch kabaal bracht hij zijn heele huisgezin en de halve kolonie, in hevige beroeriug en angst tot men eindelijk een welbe-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2