Gemengde berichten. Teiegrafische berichten. TER NEUZEN, 7 Januari 1901. Grauw, Clinge en Ierseke naar Belgiemaar daar deze mosselen door de schippers zelve weggevoerd worden en niet per spoor verzonden, weet men niet juist, hoeveel dit bedraagt. Yolgens het verslag van het bestuur der vis- scherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, wordt de geheele opbrengst van de mosselcultuur van 1899 op f 688,400 geschat, zoodat men, f 2,25 weer als gemiddelde prijs nemende, de hoeveelheid welke ieder jaar uit Zeeland wordt verzonden, op ruim 30 millioen kilogram mag schatten. Trekt men van deze opbrengst het geld af, welke de visschers aan pacht moeten opbrengen, dan ziet men, dat de exploitatiekosten en winst per jaar ruim 6 ton bedragen. Nu zijti de exploitatiekosteu van de mosselcul tuur in vergelijking van die der oesters gering te noemen, waarom de mosselteelt veelal het bedrijf is van den minderen man. Het grootste gedeelte van het werk, dat er te doen valt, wordt door den kweeker zelf gedaan, waarvan de meesten een eigen vaartuig met consent op hun naam bezitten. Het aantal der vaartuigen, welke bij de mosselteelt gebruikt worden, bedraagt een kleine 500. Een groot bezwaar voor de mosselcultuur is het verkrijgen van goed zaad, en daar de Zeeuwsche banken niet altijd genoegzame hoeveelheden ver- schaffen, moeten velen nu en dan naar de Zuiderzee varen om zich daar van mosselzaad te voorzien. Hoe verschillend de kwaliteit van mosselzaad is, bhjkt uit het groote verschil in prijs tusschen de beste en de minste soort. Vol gens de wekelijksche opgave in dit blad loopt de prijs soms van 90 cts. tot 250 cts. per ton. De loop der bevolking in deze gemeente over 1901 was als volgt mann. vr. totaal Geboren148 185 278 Gevestigd319 289 608 462 424 886 Overleden74 73 147 Yertrokken224 183 407 298 256 554 Bevolking op 31 Dec. 1899 3962 4212 8174 31 1900 4126 4380 8506 alzoo vermeerderd met 164 168 332 Er werden voltrokken 59 huwelijken, alstus schen jougmans en jongedochters 55weduw- naars en jongedochters 4. Er werden geboren 6 tweelingen, waarvan 4 m. en 8 vr. Onder de 16 als levenloos aangegeven kinderen waren 7 m. en 9 vr. Het telegraafverkeer aau het kantoor alhier was in 1900 als volgt verzonden telegrammen18753 ontvangen id. 12468 diensltelegrammen190 ontvangen en verder geseind 17826 48737 deze laatste hebben eene dubbele behandeling on- dergaan, zoodat behandeld zijn 66063 telegrammen. Telefoonkantoor Sluiskil, vanaf 23 April verz. 205 ontv. 295 Hoek817 436 Zuiddorpe92 v 124 Westdorpe172 160 Axel1523 1697 Zaamslag497 605 Bij Kon. besluit is eervol ontslag verleend aan den heer I. A. Koene, als cipier van het huis van bewaring alhier, zulks met 1 Juli a. s. en met toekenning van een wachtgeld. Dit besluit staat in verband met andere be- schikking, waarbij met ingang van voormelden datum het huis van bewaring alhier wordt op- geheven. Heden is de ijsbaan der ,/lJsclub Ter Neuzen" geopend. Het prachtige ijs schenkt den lief- hebbers de gelegenheid volop van het lang ver- beide vermaak te profiteeren. Bij Kon. besl. is met ingang van 10 dezer, aan den heer H. Wolfert, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Hoek. Sluiskil. Vrijdag 11. geraakte paard en kar van den heer Los uit Ter Neuzen alhier in het kanaal. Door onmiddellijk toegesnelde hulp mocht het gelukken het dier er uit te halen. nstffr' i) -- ir-TTiT -miiTi—urn—T|ji nrr-- niiiguwmiii[—rfl' r z,Was hij niet krankzinnig? En verliet hij mij toch ttO, vergeef het mij," jammerde tante Elisabeth in vertwijfeling. //Ik weet zelf bijna niet meer, wat ik di nk of zeg. Laat mij alleen, tot ik wat kalmer geworden ben. Wacht me op je kamer. Je zult die nog vinden, zooals je er uit gegaan bent. Je wilt toch wel hier blijven?" z/Voorloopig ja over de toekomst heb ik nog niet nagedacht. Ja, ik zal u thans alleen laten, zooals u dat wenscht. Morgen kunnen wij verder met elkaar spreken." Zij drukte een kus op myladj's wangen en Sing heen. (Wordt vervolgd). Philippine. Zondag 20 Januari zal de kerk te Philippine ingewijd worden. Bij den ambtenaar van den burgerlijken stand alhier zijn in de registers over het jaar 1900 ingeschreven 6 huwelijken, 37 geboorten en 23 overlijden. Zaterdagavond heeft het hoofd der schoo' in de openbare school alhier eene roorlezing ge- houden over de leerplichtwet. Vele ouders woonden deze vergadering bij. 't Is te hopen, dat het schoolverzuim, dat anders in den zomer eene hooge percentage bereikt, daardoor aanmerkelijk lager zal worden. Koewacht. De loop der bevolking dezer ge meente over 1900 was als volgt Geboren werden 51 m., 46 vr., totaal 97. Overleden zijn 17 m., 19 vr., totaal 36. Levenloos aangegeven 5 m., 1 vr., totaal 6. Gehuwd 14 alien jongmans en jongedochters. Er hebben zich in de gemeente gevestigd 49 m., 48 vr., totaal 97, terwijl naar elders vertrokken 61 m., 79 vr., totaal 140. mann. vr. totaal Bevolking op 31 Dec. 1899 1213 1141 2854 H 31 1900 1235 1137 2372 alzoo vermeerderd met 18 zielen. St. Jansteen. De loop der bevolking dezer gemeente over 1900 was als volgt Geboren werden 65 m., 49 vr., totaal 114, waaronder geene onecht. Levenloos aangegeven 6overleden 35 m., 27 vr., totaal 62. In de gemeente vestigden zich 87 m., 69 vr., totaal 156, terwijl naar elders vertrokken 95 m., 82 vr., totaal 177. Er werden 28 huwelijken gesloten. mann. vr. totaal Bevolking op 81 Dec. 1899 1349 1283 2632 3J 1900 1871 1292 2663 alzoo vermeerderd met 81 zielen. Borssele. 5 Jan. De boekhouder van de weegbrug /Ieder 't Zijne" deed heden voor de aan- deelhouders rekening en verantwoording over het afgeloopen dienstjaar. Op de weegbrug waren o.m. gewogen 5568559 KG. suikerbieten, 1271314 KG. pulp, 897129 KG. aardappels, 65550 KG. uien, 122500 KG. gerst, 87506 KG. haver, 81322 KG. hooi en strooi, 18618 KG. guano en salpeter, 18322 KG. grint en 53 stuks vee. De inkomsten bedroegen f 782,89 en de uit- gaven 243,93' en het goed slot alzoo 588,95'. Aan de aandeelhouders werd 45% dividend uit- gekeerd. 's Gravenhage, 7 Jan. De Eerste Kamer heeft heden na de openbare zitting de huwelijks- wetten in de afdeelingen onderzocht, om ze Woensdaginiddag af te doen. Door den Hoogen Raad is het cassatieheroep van Misseghers, veroordeeld wegens moord, ver- worpen. Een Regeeringstelegram uit Indie van den 5 Jan. meldt, dat door eene geweldige over- strooming bijna de geheele Pidievallei (Noordkust, Atjeh) geteisterd is, welke vee] materieele schade heeft veroorzaakt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Vijfhonderd meter spoordijk tusschen Simli en Pading Tidji zijn weggeslagen. Men vreest dat gebrek aan rijst zal ontstaan. London, 7 Jan. Blijkens een officieel bericht heeft Badington Zaterdag De la Rey bij Naauw- poort geslagen en zijn de Boeren teruggetrokken met een verlies van 20 dooden, waaronder com mandant Duprez. Louden, 7 Jan. Duprez is gevangen genomen, niet gedood. Een gedeelte van Knox troepen heeft bij Lindley gevochten, waarbij een verlies geleden werd van 3 officieren en 15 man aan dooden en 2 officieren en 20 minderen aan gewonden. Vrijdag is in de fabriek „De Schelde" te Vlissingen een man door electrisch contact gedood. Te Rotterdam werd gisteren reeds druk schaatsen gereden. Heden opent de Kralingsche lJsclub hare banen. Op Oudejaarsdag is vermoedelijk op de Zuider zee een vaartuig met man en muis vergaan. Men heeft toen een tjalk gezien, die zeer van de storm- vlagen te lijden had maar de beambten der Zuider- zee-politie uit Edam, die op redding uitgingen na het vaartuig van schipper Groeneveld uit Pur- merend, die ook in gevaar verkeerde, behouden te hebben binnengebracht, moesten wegens het noodweer en gemis aan stoomvermogen onver- richterzake terugkeeren. Thans spoelen allerlei voorwerpen aan bij den Z^evangsdijk, o. a. een watervat en een scheepskist, waarin de jas van een korporaal der infanterie, gemerkf 3995, blijkens het zakboekje vermoedelijk van D. Zuidhof, le reg. inf. Te Ginneken werd Vrijdag door eenige schoolgaande kinderen in een sloot het lijk van een man onder het ijs gevonden. Bij onderzoek bleek het te zijn dat van den jachtopziener A. Hofkens, die sedert Oudejaars- avond werd vermist. Donderdagmiddag zakten te Sneek acht jonge dames op de Leeuwarder trekvaart door het ijs. Allen werden behouden op den vasten wal gebracht. Bij het schaatsenrijden is tusschen Wet- singerijl en Garnwerd een 20jarige boerenknecht van Sau/verd in het Rietdiep verdrouken. Bij Maarsen heeft men in het water gevonden, na lang te hebben gedregd, het lijk van een onderwijxer, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag der vorige week, toen het zoo hevig stormde, te water moet ziju geraakt. De man laat een moeder, wier kostwinner hij was, on- verzorgd achter. Ook onder Sloten, in Noord-Holland, heeft men een lijk gevonden, en wel van een 20jarig beambte der staatsspoorwegen te Amsterdam. Zes ,/kwartjesvinders" hebben Vrijdag in een in een trein tusschen Zevenaar en Ede een Duitscher een bedrag van ruim 100 afgezet. Zij zijn aan het station Arnhem uitgestaptmaar de politie, die het dievenpak aanhield en doorzocht, moest hen weer vrijlaten met een kleine 400, die ze op zak hadden. Reizigcr tegen wil en dank was een 8-jarige jongen uit Amsterdam, die te Zutphen door het spoorwegpersoneel bij het openen van een goederenwagen werd gevonden, verkleumd van de koude. Hij had te Amsterdam aan de Handels- kade met andere jongens gespeeld en zich in den goederenwagen verstopt, waarna de wagen werd gesloten en in beweging gebracht. Na aan het goederenstation te Zutphen opge- warrnd en gevoed te zijn, is hij door de politie naar zijn woonplaats teruggebracht. 't Bhjkt meer en meer, zoo meldt het N. v. d. D., dat tusschen Prenger en de vermiste Naatje Krijnen veritandhouding bestond. Uit de medegedeelie feiten was dit dan ook wel op te maken. Niet alleen toch toonde het gesprek van P. met den vader van het meisje duidelijk aan, dat hij van sommige omstandigheden omtrent haar op de hoogte was, met name van het bestaan van een uitlandigen vrijer, de bijzonderheid dat deze nog twee jaren in Indie zou blijven enz., maar vooral wees hierop het feit, dat de twee des avonds te 12 uur (dus 21/,, uur nadat Naatje de ouderlijke woning verlaten had) in elkaars gezel- schap gezien zijn. Al het onzekere hieromtrent is echter opgeheven door mededeelingen van de 20jarige zuster van het meisje, dat eindelijk het stilzwijgen verbroken en verklaard heeft, dat zij wist dat P. en Naatje wel met elkander omgingen, waaraan zij nog toe- voegde dat zij meermalen in beider gezelschap is uitgeweest. Dit laatste was zelf gebeurd op den 2.3sten December, den dag van Naatjes vermissing. loen heeft P. de meisjes naar de woning der ouders vergezeld. Zij hadden de ouders van de verstandhouding onkundig gelaten, omdat Naatje reeds verkeering had en de ouders de nieuwe relatie zeker niet zouden goedkeuren. Den dag, volgende op dien, waarop van het meisje het laatst iets vernomen is, kwam er een brief voor haar van den vrijer uit Indie. Vrijdagnacht werd e'en jeugdige vrouw die met haren woonwagen te Barneveld stond en door haar man was verlaten, in hare nachtrust gestoord door eenige boeren, die de deur van den wagen met geweld openbraken. De vrouw verweerde zich duchtig. Zij greep een ijzeren hamer en bracht hiermede een der indringers zulke gevoelige slagen toe, dat hij weldra met een bebloeden kop moest afdruipen. Zij ontnam den man tevens zijn horloge, hetwelk hij terug kon krijgen onder voorwaarde, dat hij de door hem vernielde deur van den wagen liet vernieuweu. Toen de ver- wonde den volgenden dag aan deze voorwaarde voldaan had, gaf zij hem eerlijk zijn uurwerk terug. 't ,/Nieuws" geeft nogmaals eenige cijfers omtrent de bevolkings-verhoudingen in Zuid- Afrika, die het indertijd, bij het begin van den oorlog, aan ,/Petermann's Mittheilingen" ontleende. De Kaapkolonie telt 850,000 Boeren, 140,000 Engelschen en a 20,000 andere blanken. Engelsch Zuid-Afrika telt in het geheel 650,000 Boeren, 245,000 Engelschen en ongeveer 40,000 andere blanken. De republeiken alleen tellen 280,000 Boeren, 60,000 Engelschen en 50,000 andere blanken. Het geheele aantal Boeren in Zuid-Afrika be draagt 925,000, dus allicht ruim 200,000 strijd- bare mannen. Toen een kommaudo Boeren op 1° Kerstdag bij Vrijburg een couvooi van 25 wagens met proviand, kieeren, tabak en hooi, geschat op een waarde van 600,000, hadden buitgemaakt, na het geleide van 25 man, dat in het geheel geen tegenstand bood, te hebben ontwapend, waren zij zoo in hun schik over dien buit, dat zij hun gevangenen, alvorens ze los te laten, van top tot teen uit de veroverde kisten in nieuwe khaki- pakken staken De bootwerkers te Antwerpen hebben Vrijdag ret werk hervat. Zij besloten hiertoe op een druk bezochte bijeenkomst, Donderdagavond gehouden in het lokaal van de Varietds aan de Diepestraat. Van den Rijcken, voorzitter van den Onpartijdigen Bond, sprak de saamgekomenen toe. Hij gaf toe dat de arbeiders de nerterlaag hadden geleden, maar stelde tegen Mei een nieuwe. werkstaking in 't vooruitzicht, wanneer de kansen beter voor hen zullen staan, daar dan de groote aanvoer van graan plaats heeft en de boerenarbeiders op het and bezig moeten zijn, zoodat de patroous dezen dan niet in dienst kunnen nemen. Hij wees den arbeiders op het voorbeeld der Boeren, die hun patroons, de Engelschen, in den kleinen oorlog afmatten. Ongetwijfeld is thans de overwinning aan de zijde der patroons. De staking is als 't ware doodgebloed. De arbeid wordt hervat op de door de patroons gestelde voorwaardeu. In weerwil van deze omstandigheid zijn bijna alle bladen van oordeel, dat de thaDs ontstane toestand gelijk it aan een tijdperk van gewapenden vrede en dat het onweder uiei is overgedreven. Hoe dit zij, er wordt te Antwerpen weder ge- werkt Burgemeester Van Rijswijck heeft den bevelhebber van de burgerwacht, generaal-majoor V\i] inert, dank gebracht voor de wijze, waarop zijn korps de orde gehandhaafd heeft. Gepromoveerde verwarmingsbuizen of de shmheid van op vrijheid beluste gevangenen. In een cellulaire gevangenis te Berlijn zijn d« verwarmingsbuizen, die in de cellen uitkomen, als spreekbuizen gebruikt tusschen buren. Een persoon, die in voorloopige hechtenis was, onder verdenking zijn patroon te hebben bestolen, had aldus getracht ziju cel-buurman tegen belofte van een deel der winst te bewegen, als geiuige te verklaren, dat een overleden kameraad het misdrijf had gepleegd. Een proces bracht dit onlangs aan 't licht. De medegevangene had geweigerd, dat te verklaren, maar de eerste, toen minder slim, had hem toch als getuige opgegeven. Eh toen volgde de ontgoocheling. Evenwel de betichte beweerde toen, dat zijn buurman hem verkeerd moest begrepen hebben, wat zeer goed kon, daar het geluid door de buizen onduidelijk overkomt. De rechters besloten daarop, zelven ter plaatse een onderzoek in te stellen. 1 oen echter een gedagvaard bewaarder verklaarde, dat de gevangen zeer duidelijk aldus met elkander kunnen spreken, achtte de rechtbank het eigen onderzoek overbodig en veroordeelde den beklaagde tot 3£ jaar tuchthuis. Blijkens een telegram uit Ottawa zijn de Canadeezen ten zeerste verbolgen op de Engelsche regeering. Zij hadden aangebodeu gratis 50,000 paarden te leveren, terwijl dan voor een verdere 100,000 zoude moeten betaald worden (waar- schijnlijk zooveel dat de 50,000 er 66k uitkwamen).. Maar wat deed de nog slimmere Engelsche regee- ring Zij nam dankbaar de 50,000 paarden aan en zond ze naar de Kaap. En toen kocht zij de 100,000.... in de Vereenigde Staten tegen con- tant geld voor een vroeger overeengakomen prijs. Dat heet aan de overzijde van't Kanaal /business." Op de Lloydstoomboot Kaiser Wilhelm,. die vaart tusschen New-York en Genua, had op Kerstmis nabij Gibraltar een drama plaats. Een Italiaansche passagier, Signor Viscardi, was tijdens den overtocht verliefd geraakt op eene jonge Italiaansche, met name Signorina Rosa hmggeri, maar deze wilde uiets van hem weten. Op Kerstmis maakte Signor Viscardi het de jonge dame weer lastig met zijne liefdesverklaringen. Signona Ruggeri ontvluchtte hem en zocht be- scherming bij eenen jongen Duitscher, die op het schip als taalman dienst deed, en die zij oogenschijulijk beter kon lijden dan haren lastigen landsman. Toen deze nu mej. Ruggeri in gezel schap zag van den taalman, kreeg hij een een zoo heftigen aanval van jaloezie, dat hij eenen revolver greep en vier schoten loste op het paar waarna hij over boord sprong. De taalman en de jonge Italiaansche werden door de revolver- schoten zwaar gewond. Men bracht beide te Gibraltar naar het gasthuis. Signor Viscardi kon niet worden opgevischt en verdronk. Dat de roodhuiden in Noord-Amerika niet uitsterven, maar integendeel in aantal toenemen,. is uit de volkstelling daar te laude gebleken. Tegen 264,000 Indianen in 1860, moeten thans in de Vereenigde Staten 331,000 roodhuiden wonen. Te Bordeaux is een eigenaardig proces aan- hangig. Iemand, die gewoond had in een der omliggende dorpen en zijn woonplaats had moeten verlaten, doordat hij zich tot over de ooren in de schulden gestoken had, nam de wijk naar Bordeaux, waar hij zich vestigde en er na korten tijd in slaagde, het hart en de hand te veroveren van een jonge dame, die veel geld bezat, doch zeer ziekelijk was. De gelukkige echtgenoot verzekerde onmiddellijk na de huwelijks-voltrekking zijne vrouw bij een levensverzekeringmaatschappij tot een hoog bedrag, waarop hij op de volgende wijze te werk ging In Erankrijk is het gewoonte, dat de agent van een levensverzekeringmaatschappij, die een post afsluit, de voile verzekeringspremie over het eerste jaar als honorarium ontvangt en vervolgens een bepaald percentage voor de volgende jaren. De bedoelde echtgenoot trok van deze omstandig- leid op sluwe wijze partij te eigen bate. Hij begaf zich naar een verzekeringsageut en gaf dezen te kennen, dat hij zijn vrouw tot een bedrag van 100,000 francs wilde verzekeren, op voorwaarde,. dat hijzelf de premie over het eerste jaar als aanbrenggeld kreeg. Het percentage over de volgende jaren kwam dan geheel ten goede van den agent. Natuurlijk ging deze op het voorstel in, voornamelijk omdat de verzekeringssom zoo loog was. Op die wijze had de slimme echtgenoot een jaar lang geen verzekeringspremie te betalen, terwijl hij, bij eventueel overlijden van zijn vrouw, toch uitkeering kreeg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2