BIJVOEGSEL Te: Neuzensche Courant Engeland en de Z.-A. fiepubliek. Zaterdag 5 Januari 1901. No. 4017. Gemengde berichten. De vervulde Vloek. 't Maakt een ietwat kluchtigen-indruk, dat men in 't bijzonder in Engelsche marinekringen zoo hoogst verontwaardigd is over het verlies van het kanon te Helvetia, alsof de herhaalde nederlagen der Britsche legermacht niet het aanzien van heel Groot-Brittanuie treffen. In elk geval schijnt dit laatste ongelukje de oogen geopeud te hebben van de correspondenten van //Times" en //Daily Mail" te Kaapstad, die den toestand nu toch heel ernstig vinden, vooral met het oog op de Kaap- kolonie. Milner heeft, per proclamatie de loyalen op- geroepen, om voor f 3 per dag, met vrije voeding, paardenvoer, wapening en paarden alles na- tuurlijk voor zoover een en ander aanwezig is den opstand te helpen dempen. De diensttijd wordt geschat op niet meer dan 3 maanden, en men kon zich te Kaapstad opgeven. De bladen vinden dit een uitstekende maatregel, maar hij komt te laat, zeggen ze. A1 lang had de staat van beleg in meer districten, ja, in heel de kolonie afgekondigd moeten wordeneen honderdtal hoofdmannen hadden het land uitge- zet moeten worden en als men dan een 20,000 paarden in het noorden opgekommandeerd had dan zouden de invallende Boereu spoedig tot staan zijn gebracht. Nu heeft de proclamatie alleen nog maar succes in de oostelijke provinciesin da westelijke dis tricten is slechts een 30 pCt. der bevolking ge- trouw aan Engeland. Daar zal de uitwerking dus wel zijn, dat de Hollanders hun twijfel over- winnen en zich aansluiten bij de kommaudos der Boeren. Of zich de Kapenaars in grooten getale aan sluiten of niet, hierover verschillen de berichten maar we mogen wel aaunemen, dat de invallende Boeren op alle mogelijke wijze geholpen worden. Anders zouden ze zeker in zoo korten tijd niet zoo ver zuidelijk doordriugen. De Boeren hebben nu, zooals men uit de telegrammen zal zien, Gleuharry, even ten noorden van Graaff Reinet, bereiktdeze laatste plaats is bezet door de Engelschen, en in die buurt heeft een treifen plaats gehad. De westelijke kommandos richten zich naar Beaufort-West en de Boeren uit de buurt van Vrijburg gaan naar Prieska. De Wet is dan toch niet zuidwaarts doorge- broken. De vervolging is blijkbaar opgehouden, want de Engelschen weten niet of hij naar Lindley dan wel naar Reitz is gegaan. Hoe weinig we hier ook weten van den stand van zaken, het schijnt dat men in Transvaal zelf nog minder hoort. Kitchener houdt niet van de pers, en hij heeft aan de Natalsche uitgevers be- richt, dat de verkoop van hun kranten in Trans vaal tot nader order verbodeu is. 't Was toch te Pretoria al heel moeilijk iets van den oorlog te vernemen, men zal nu heelemaal niets meer hooren. Carnarvon, 1 Januari. De Boeren zetten, onder aanvoering van Hertzog, Wessels, Pretorius en Nieuwenhout, hun tocht naar Eraserburg voort. Men bericht dat zij bij den Spioenberg zijn. Het FEUILLETON Naar het Duitsch. 88) Nog altijd verkeerde Bertha in dien toestand van gevoelloosheid. Droomerig staarde zij door het raampje van het rijtuig. Zoo beieikte men de kerk. De weeskinderen uit het dorp strooiden bloemen op den weg en begroeten haar met gezang. Graaf Wotmar geleidde haar. In het midden der kerk stond een dicht opeengedrougen menigte. Was haar huwelijk werkelijk zoo de moeite waard, om er naar te gaan zien In de voorste banken zaten de genoodigde gasten. Tante Elisabeth in een robe van grijze atlas, de schare bruidjuffers, de bruidegom, met bleek, angstig gelaat alien wachtten de bruid. Voor het altaar stond de geestelijke in vol ornaat gereed om het kerkelijke huwelijk te sluiten. Er ontstond een algemeen gemompel en gefluister, toen zij verscheen. Hoe voornaam en hoe kalm was haar houdiug Nog een oogenblik en zij knielde naast graaf Victor voor het altaar. „Is het uwe vrije wil om miss Bertha Darrell te nemen tot uw wettige huisvrouw Antwoord dan met een duidelijke stem ja 1" Zoo sprak de priester tot den graaf. Toen deed de priester dezelfde vraag aan Bertha. z/Ja klonk het van haar lippen. De ringen werden gewisseld, de geestelijke plunderen duurt voort. De gemeenschap met Fraserberg is verbroken. De kolonels der Lisle en Thornevcroft zetten hen nog steeds na, maar de paarden en muilen zijn erg moe. Kaapstad, 3 Januari. Men ziet hier den toe stand in de kolonie donker in. De Hollandsche bevolking is op dit oogenblik nog wel niet in opstand, maar de invallers hebben overal van de bewoners hulp gekregen. Men dringt ten sterkste aan op de uitzending van groote versterkingen. De voorhoede van de oostelijke Boeren-kolonne is dicht bij Maraisburg, ongeveer 40 K.M. ten NO. van Cradock. Londen, 3 Januari. Aan de Daily Mail wordt op 2 dezer uit Kaapstad geseind, dat de Boeren Jagersfontein weder bezet hebben, hetwelk op 25 December door de Engelschen ontruimd was. De Kaapsche regeering heeft bericht ontvangen van een gevecht bij Fraserburg bezuiden Carnarvon doch de uitslag is onbekend, tengevolge van het verbreken der telegraaflijneu. De Boeren hebben de hoeve verbrand van dr. Smartt, den Kaapschen Minister van spoorwegen. Te Britstown hebben zij de te veld staande gewassen vernield en groote hoeveelheden graan, alsook de graanpakhuizen zelf en den wolvoorraad. De staat van beleg is afgekondigd in WorcesterCeres, Prins Albert, Frasenburg en Sutherland. Het gerechtshof dat de hoogverraadzaken te Colesberg behandelde, heeft zijn zittingen verdaagd voor onbepaalden tijd. Veertienhonderd krijgsgevangen Boeren zijn uit Kaapstad naar St. Helena ingescheept. Laffan verneemt uit Pretoria dat de Boeren op oudejaarsdag den spoorweg naar het zuiden op verscheiden punten opgebroken hebben. De Daily Mail vermeld dat Kitchener opper- bevelhebber wordt in Britsch-Indie, zoodra zijn taak in Zuid-Afrika geeindigd is. Kaapstad, 3 Januari. De Engelsche troepen hebben Jagersfontein en Fauresmith ontruimd ten einde zich te concentreeren. De Engelsche be woners van daar zijn naar een kamp bij het station-Edenburg gebracht. Het wegtrekken van de troepen uit dergelijke afzonderlijk gelegen dorpen naar een verzamelpunt, stelt de autoriteiten in staat zoowel de krijgsmacht als transporteu te sparen. Londen, 3 Januari. De avondbladen hebben een telegram uit Kaapstad van vandaag, dat het vechten wordt voortgezet op 128 K.M. ten noorden van Matjesfontein. Kaapstad, 3 Januari. De commando's die het westen der kolonie binnen gevallen zijn, werden bij Fraserburg verwacht, maar een Engelsche troepenmacht heeft Fraserburg bezet. De vijand schijnt zich nu in de richting van Williston, ten noordwesten van Fraserburg te bewegen. Ver- schillende commando's zijn in Griqualand West verschenen. Er wordt bericht dat huD doel is Griquatown, dat door de Engelschen bezet is. Kaapstad, 3 Januari. Daar de rijksautoriteiten op alle gebeurtelijkheden willen voorbereid zijn, zijn er maatregelen genomen, om de gevangenen uit de kampen bij Groenepunt en Simonsstad over te brengen op transportschepen. Kaapstad, 3 Januari. Een aantal manschappen zijn van een oorlogsschip aan land gezet, om de plaatselijke bezetting te versterken en troepen vrij te maken voor den dienst in het Noorden. Ook zijn er kanonnen aan land gebracht; men meent, dat die het land in zullen worden gezonden. RECHTSZAKEN, Bij bevelschrift der arrondissementsrechtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezeuM. P., oud 16 jaar, werkmeid te Domburg, gedetineerd te Middelburg MBBWgHggBHggBBBgWeMWW/ sprak den zegen over het paar uit en de plech- tigheid was afgeloopen. Nu was zij niet meer miss Bertha Darrell, zij was gravin Norton en er was niets gebeurd van al wat zij gevreesd had. Het paar ging de sacristy binnen en daar werden hun namen in het register geboekt. Een kring van vrienden drong om hen heen en wenschte hen hartelijk geluk. Bertha beant- woordde alles met een beminnelijke lach, terwijl graaf Norton stil en stom naast haar stond. Het scheen wel, of zijn blik zekeren angst voor haar verried, maar neen, daarin vergiste zij zich zeker. Aan den arm van haar echtgenoot verliet zij de kerk, en in een lange rij equipages keerden het bruidspaar en de bruiloftgasten naar het slot i'owsys terug, waar hun een groot feestmaal wachtte. Allen waren vroolijk gestemd, alleen de graaf was somber. Tevergeefs trachtte hij zich te bevrijden van den last, die hem drukte. Hij trachtte zijn dank te betuigen, ook dit mis- lukte. Er volgde een drukkende, pijulijke stilte en aller oog richtte zich op den graaf. leder gevoelde zich verlicht, toen eindelijk het bruidspaar zich terugtrok om de laatste maatregelen voor de reis te treffen. Bertha verwisselde haar bruidstoilet tegen een smaakvol reistoilet eu bij het afscheid lachte zij met evenveel gerustheid als te voren. Er volgde een vaarwel van alle kanten, de dames wuifden met haar zakdoek, nog- maals boog Bertha uit het portier en wuifde een laatsten groet met haar zakdoek en toen was het voorbij. Bertha leunde tegen de kussens van het rijtuig dat hen weldra aan het station bracbt. Na weinige ter zake dat zij in den avond van 5 December 1900 omstreeks 10 uur, zich te Domburg tot de aan de kerkstraat gelegen woning van J. Schoonen- boom, den toegang heeft verschaft door het raam van de keuken open te schuiven en daardoor naar binnen te klimmen, vervolgens in de woonkamer een met een slot gesloten linnenkast heeft open- gebroken door een mes ter hoogte van het slot tusschen de deur te steken en daarop uit die woonkamer, met het oogmerk van wederrechtelijke toeeigening, verschillende goederen heeft wegge- nomen en dat zij ten slotte in bovenomschreven woning, onder 66a dak gebouwd met een andere woning en in de onmiddellijke nabijheid van andere huizen, opzettelijk brand heeft gesticht door in bovenvermelde woonkamer opzettelijk petroleum uit een daar aanwezige lamp over de aldaar staande linnenkast uit te gieten en daarop die petroleum met een lucifer in brand te steken, tengevolge waarvan de linnenkast in brand geraakt en ge- noemde kamer gedeeltelijk uitgebrand is, door welke brandstichting te duchten was gevaar voor woningen, inboedel en levensgevaar. Aan de beklaagde is Mr. J. de Witt Hamer JGz., advocaat te Goes, ambtshalve als verdediger toegevoegd. De rechtbank te 's Gravenhage heeft den burgemeester vrijgesproken van opzettelijke be- leediging van den hoofdcommissaris van politie Van Schermbeek, waardoor de civiele actie vervalt. Ofschoon het vonnis den brief van den burge meester aan den heer Van Schermbeek noch aan- genaam, noch wenschelijk oordeelt, wraakt het tevens de openbaarmaking door den heer Van Schermbeek, zonder machtiging, van dit vertrou- welijk schrijven. In het Bat. Nbld. leest men Toen een dezer dagen twee heeren, leden der commissie voor het huldeblijk der Koningin bij H. M. huwelijk met Hertog Hendrik aan te bieden, gewapend met een lijst van inteekening en een bus zich aanmeldden bij een zeer bejaarde Indische dame, die om der zuinigheidswille een klein huisje in een weinig door Europeanen bezochte buurt bewoont, werden zij verrast met een bijdrage van meer dan dertig gulden. Dit was zoo boven hun verwachting, dat zij niet konden nalaten daarover hun verwondering te kennen te geven, waarop de oude vrouw hun in haar eigenaardig Hollandsch mededeelde, dat zij van den dag af waarop Wilhelmina tot Koningin van Nederland is gekroond, elke maand van haar karig inkomen wat ter zijde had gelegd voor een bruidsgeschenk. Of de jonge Koningin hier ook geliefd wordt De Commissaris der Koningin in Gelderland heeft in 1900 ruim 8000 bewijzen van Neder- landerschap afgegeven ten behoeve van naar Duitschland vertrokken werklieden. Nabij het station Gorsel is Dinsdagavond de hulpwachter H. D. B. aangeredeD, tengevolge waarvan hij enkele uren later is overleden. Dinsdagavond sprong te Numansdorp een man uit de tram terwijl deze in voile vaart was. Het hoofd werd hem van den romp gescheideu. Een antiquiteit Te Noordwijkerhout was een arbeid aa het delven nabij de ru'ine van het slot Teylingen, toen hij, diep in den grond, een kannetje vond, dat naar men vermoedt, vervaardigd is door gravin Jacoba van Beieren tijdens haar verblijf aldaar. Het is ongeschonden en blijkbaar handwerk. De iudrukken van vingertoppen in minuten wachtens bracht het stoomros hen in vliegende vaart verder. En daar zaten de jong- gehuwden naast elkaarze hadden nog geen woord gewisseld. Steelsgewijze keek zij naar den man, wiens echtgenoote zij nu was. Hij had haar uit liefde genomen, uit hartstochtelijke liefde. En de dag van haar huwelijk verliep koud en vreugdeloos. Wat zou het huwelijk met dezen man haar brengen Zij bereikten Wales. Aan het station Car narvon wachtte een rijtuig, dat hen naar buiten bracht. Daar lag de villa, waar zij eenigen tijd zouden blijven. Haar kamenier en de kamerdienaar waren er reeds om de graaf en de gravin te ont vangen. Op den arm van haar echtgenoot leunende, trad Bertha het huis binnen. Onmiddelijk trok ze zich terug om wat uit te rusten. Met eenige ongerijmde stotterende woorden verliet de graaf haar hij wilde voor het diner nog een cigarette rooken en een wandeliug doen. Maar nauwelijks was hij uitgesproken of Bertha was alleen Zij trok haar handschoenen uit, verkoelde ge laat en handen en ging in de kleine maar smaak vol gemeubileerde woonkamer van de benedenver- dieping. Daar was niemand. Zij nam plaats in een leunstoel bij het geopende venster en staarde doelloos in de verte, waar de maan met zijn bleek verschijusel de zee verlichtte. Terwijl ze daar zoo zat, werden haar oogleden al zwaarder en zwaarder, haar oogen vielen dicht en zij verzonk in een diepe sluimering. En ver van huis, dwaalde graaf Norton aan het strand rond in de eenzaamheid. Als een ont- vluchtte galeislaaf snelde hij voort, als ware zijn den voet zijn duidelijk zichtbaar. Is het kannetje echt, dan zou het ongeveer 500 jaar oud zijn. Uit Groningen schrijft men d.d. 2 Jan. De sneeuwopruiming, waarmee hier van morgen namens het gemeentebestuur door een groot aantal arbeiders een begin is gemaakt, vordert maar heel langzaam de sneeuw iigt hoog en ze is zeer hard gevroren. De tramdienst in de stad, die Maandag- oohtend gestaakt is, zal stellig ook morgen nog niet hervat kunnen worden. Zaterdag wordt midden in de stad, op de Vischmarkt, een harddraverij met arresleden ge- houden. De beide ijsbanen hier zijn vandaag geopend. Ook wordt al schaats gereden op de kanalen. Aan de graanbeurs waren heden wegens gesloten water geen aanvoeren. Woensdagochtend zes uur derailleerde te Schermerhorn bij het station de stoomtram, waarin zich heel wat personen en beesten bevonden op weg naar de weekmarkt te Purmerend. Door de velerlei beslommeringen, die zulk een markttrein met vee hem veroorzaakt, had de anders altijd zeer waakzame chef vergeten een wissel over te halen. De drie voorste passagierswagens bleven op de rails, maar de volgende passagierswagen met de vee- en goederenwagens daarachter raakten eraf en werden, terwijl de trein een flinke snel- heid had aangenomen om bij de vrij sterke helling van den dichtbijzijnden Beemsterdijk op te komen, meegesleept, daar de machinist niets van het ongeval bemerkte en ook het fluitsein niet hoorde, dat terstond gegeven werd. Gelukkig is alles nog al goed afgeloopen. Slechts een passagier, de heer J. Smit, handelaar in paling te Alkmaar, verstuitte of brak zich bij het uitspringen den voet en keerde naar Alkmaar terug, terwijl natuur- lijk de personen en het vee uit de gederailleerde wagens eerst een paar uur later te Purmerend konden zijn, wat hun wellicht schade veroorzaakt heeft. Een dorpsreferendum. In de voorlaatste vergadering van den ge- meenteraad te Woensdrecht (N.-B.) werd het sluitingsuur der herbergen besproken, men kon het niet eens worden over het antwoord op de vraag of het 10 of 11 uur moet zijn. Er werd besloten, de ingezetenen in de gelegenheid te stellen zich daaromtrent te verklaren en dit bij publicatie bekend te maken. In de jongste zitting van genoemden raad deelde de voorzitter mede dat er 20 adressen waren ingekomen, voorzieu van 200 handteeke- ningen, om het slu'tingsuur op lltebepalen, en geen enkel voor 10 uur. De voozitter zeide, dat, nu de meeste ingezetenen zich voor 11 uur hadden verklaard, hij het voorstel in om vraag zou brengen; dit werd met algemeene stemmen aangenomen. Op zicht. Bij een kassier te Breda kwam verleden week een boertje binnen uit den omtrek der stad. Hij vroeg naar meneer, en die werd hem gewezen. //O, zoo, is ie dat Nou, goeie morgen," zei de boer en ging heen. Den volgenden morgen hetzelfde. ;/0, ik zie meneer al. Goeie morgen 1" En weer ging hij heen. Meneer vond dit vreemd en sprak er de politie over. Een politiebeambte zat den daarop vol genden dag het zonderlinge boertje op te wachten. Op hetzelfde uur als de vorige dagen verscheen de vriend. //Is meneer er niet vroeg hij. z/Jawel," zei een der bedienden. //Mag ik hem dan eens even zien Maar nu kwam de politie- eer.ige gedachteNiet weer naar het bagno Plotseling bleef hij staan; hij had een besluit genomen. Hij knielde en de handen ten hemel heffende bad hij. Alleen God hoorde hem daar viel hij in zwijm. Een uur lag hij daar, toen kwam hij weer bij en stond op. Zijn gelaat toonde geen zenuwachtige trekken meerhij had de overwinning behaald over de gedachten, die hem kwelden. Zoo aanvaardde hij den terugtocht naar de villa. Het eerst, wat hij zag, was Bertha, die in een leunstoel aan het open venster sliep. Hoe liefelijk waren haar trekken, hoe vreedzaam En toch trad de graaf verschrikt terug. z/Ingesluimerd fluisterde hij. //Ingesluimerd evenals mijne moeder Hij stond vastgenageld, twee, drie seconden toen snelde hij naar binnen. Hij trad in de eet- zaal. De tafel was gedekt met zilver en kristal, benevens heerlijk geurende bloemen. Hij sloeg daar geen acht op, maar schreef haastig eenige regelen op een blad papier, vouwde het dicht en bracht het met loome schreden naar de kamer, waar Bertha sliep. Op den drempel twijfelde hij nog; hij scheen bevreesd, angstig om haar te nadereu. Eindelijk trad hij vooruit. Behoedzaam legde hij het papier op een tafel naast haar, knielde en drukte kussen op den zoom van haar kleed. Juist mom- pelde zij iets in haar droom. Verschrikt sprong hij op en verliet stil de kamer en het huis. Een uur later vertrok een trein van Carnarvon naar Londen. Een enkele passagier nam plaats in een coupe eerste klasse. Dat was graaf Norton (Wordt vervolgd). VAN DE VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 5