1 BURQERL1JKE STAND. echter toen nog niet aan datvoornemen gevolg geven, omdat nog een aantal getuigen moesten worden gehoord. Donderdag werden voor het laatst nog eens achttien nieuwe getuigen door den rechter-com- missaris gehoord daarop gaf de rechtbank Vrijdag het bevel den koster in vrijheid te stellen hetgeen denzelfden avond geschiedde. Tegen den schilder Mutsaers zal verlengiDg van gevangenhouding worden aangevraagd. De instructie is nu gesloten en vermoedelijk zal binnenkort een verwijzing naar de openbare terechtzitting worden gevraagd. Daaruit zou volgen, dat men voldoende bewijsmateriaal tegen dezen verdachte verzameld heeft om met kans op succes de beschuldiging van moord tegen hem te kuunen inbreugen. De bijzonderheden van het treden in deze nieuwe phase der Tilburgsche moordzaak worden natuurlijk geheim gehouden en zullen waarschijnlijk eerst bij de openbare behandeling der zaak bekend worden. Doch met zekerheid kan worden gemeld dat de doorslag gegeven heeft een uiterst nauw- keurig microscopisch or.derzoek van de kleeren der beide verdachten, geleid door deskundigen, twee Utrechtsche hoogleeraren. Dit ouderzoek had tot uitslag, dat daardoor de vermoedens bevestigd werden die in den laatsten tijd steeds meer en meer tegen den schilder waren gerezen. Toen Maandagmorgen de trein te Vogelen- zang stilhield, werden, aldus het Hbld., als naar gewooute, de portieren der derde-klasrijtuigen haastig geopend en, zoodra de reizigers maar even waren ingestapt, met donderend geweld weer dicht- geslagen. Een bejaard man uit Bennebroek, een voormalig landbouwer uit de Haarlemmermeer, die zich nog aan den deurpost vasthield, geraakte met den duim tusschen post en portier bekneld. Hij riep kalm //Hei, hei en de conducteur, die reeds was doorgeloopen, kwam een oogenblik later voorbij en opende het portier weer. Van den duim was een stuk, tot boven den nagel, nagenoeg afgeslagen. De oude man gaf geen kik, vertrok geen spier, verbleekte niet eens en trok zelfs amper een leelijk gezicht. Zonder iets te zeggeu, liet hij zich door zijn medereizigers ver- binden en te Haarlem was zijn eerste gang niet naar den dokter, maar naar het klachtenboek. Men schrijft uit Barneveld Zaterdagavond is een ongeveer 20-jarig persoon, genaamd G., woneude te Voorthuizen, zonder de minste aanleidiug, door een 16-jarigen deugniet alhier ernstig mishandeld. Onder meer is hem met een mes een diepe snede boven de oogeii toegebracht, terwijl hij eveneens een snede over de hand outving. Toen de politie den bengel naar de reden vroeg, antwoordde hij, dat hij G. alleen zoo toegetakeld had, omdat hij uit een naburig dorp kwam. Reeds meermalen kwamen in den laatsten tijd op het station te Arnhem diefstallen voor. Zaterdagavond heeft men een belangrijke vangst gedaan. Een beambte die wagens ging inspec- teeren, bij de Zwarte Brug geplaatst bemerkte een wisselwachter, die hard wegliep en zich, hoe- wel hij geen dienst had, op blok C begaf. In een der wagons die geopend was, bevond zich de stationsasistent M., terwijl eenj drietal deschjes en een kruik in den wagon aanwezig waren en jenever over den vloer vloeide. De beambte deelde zijne bevinding aan den chef mede, tenge- volge waarvan deze M. door de politie heeft laten arresteeren, terwijl de wisselwachter de vlucht heeft genomen. M. ontkent hardnekkig schuld. Men meldt uit Leeuwarden van Maandag Sedert den afgeloopen uacht heerscht een hevige sneeuwstorm. De treinenioop is daardoor geheel gestoord sommige treinen zijn totaal ingesneeuwd en de wissels zijn geheel onbruikbaar. Alle krachten worden ingespannen tot vrijmaking van wissels en sporen. Tusschen Wolvega en Heerenveen is zekere S., uit Utrecht, die op reis was met zijn vrouw en een kindje van zeven maanden, plotseling krank- zinnig geworden. De man vatte het kindje met beide handen bij de keel, waardoor het wichtje benauwd werd. Een der medereizigers, L., sprong toen op hem toe en wist zijn handen los te krijgen, maar nu wierp de man zich op zijn vrouw, die ook door L. ontzet werd. L. hield nu den ongelukkige in bedwang tot Heerenveen, alwaar het echtpaar met het kind moest uitstappen en S. in verzekerde bewaring genomen werd. In den laatsten tijd moet hij, volgens de ver- klaring zijuer vrouw, wel wat mijmerende ge- weest zijn. Te Zuidbarge, in Drenthe, ontvingen de ingezetenen dezer dagen een boerbriefje met de aanzeggiug, dat men een jongeling zou gaan trouwen. Deze had namelijk zijn woord niet gehouden tegenover een meisje uit het dorp. Een groote schare volks trok naar zijn woning, welke door hem in staat van tegenweer was ge- bracht. Bij het gevecht, dat nu ontstond en waarbij de ruiten een bombardement ondergingen, werd een der huisgenooten ernstig gewond. Een dergelijk tooneel, gevolg van een overoud gebruik, wordt nog herhaaldelijk op het platteland van Drenthe afgespeeld. Misbruik van tabak is dat weet iedereen ongezond. Minder bekend is, dat bij personen, die overmatig gerookt hebben, bij plotselinge ont- houding soms soortgelijke verschijnselen ontstaan als bij plotselinge onthouding van sterke drank aan alkoholisten zg. onthoudingsverschijnselen. Breitung, die over dit onderwerp een beschou- wing gaf in een der jongste nummers van de //Deutsche med. Ztg.," kwam door zijn onder- zoekingen en proefnemingen tot de volgende uit- komsten De zwaarte van een sigaar hangt minder af van het nicotinegehalte, dan van haar gehalte van ammoniakde nicotineverbindingen verbran- den gewoonlijk bij het rooken, maar de ammoniak gaat in den rook over. Maar z. i. zijn sigaretten nadeeliger voor de gezondheid dan sigaren of pijpen, en het grootste gevaar schuilt hierin, dat sigaretten als 't ware niet meetellen en daardoor zeer gemakkelijk tot misbruik leiden. ,/Desigaret- tenrooker is een willooze slaaf van zijn hartstocht, evenals de morfinist," zegt hij, en hij vat dan zijn slotsommen aldus samen Menige sloornis in de gezondheid, die men ge woonlijk aan het gebruik van tabak toeschrijft, moet meer op rekening van gelijktijdig alkohol- misbruik worden geschreven. Lichte en matig-zware sigaren zijn in 't alge- meen onschadelijk en behoeven niet mee te tellen als factor ten nadeele der volksgezondheid. Geiimporteerde havannas zijn, wegens het zeer beperkte getal van hen die er misbruik van maken, voor de volksgezondheid van weinig beteekenis. Het rooken van zware Virginias is altijd aan bedenking onderhevig, vooral als men er veel ge bruik van maakt. De sigaret is op zichzelve ongevaarlijk. Maar het regelmatige gebruik van 2030 stuks en meer daags blijft nooit zonder invloed op de ge zondheid, en daar de verleiding om veel sigaretten te rooken z6o groot is, dat haast geen rooker zich er tegen kan verzetten, moet men sigaretten als een gevaar voor de volksgezondheid en de volks- welvaart beschouwen en met alle middelen van opvoeding en onderricht trachten, het rooken van sigaretten tegen te gaan. De nationale welvaarl eischt wetten tegen den verkoop van sigaretten aan minderjarigenover- tredingen moesten als het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel gestraft worden. De nadeelen voor de gezondheid ten gevolge van misbruik van tabak gelden in de eerste plaats het hart. Hartzwakte (tabakhart) en chronische luchtpijp-ontsteking komen vooral veel voor bij sigaretten-rookers, die gewoonlijk den rook naar binnen halen. Na het hart zijn 't vooral de zin- tuigen, die nadeel van misbruik van tabak onder- vindenverzwakking van het gezichtsvermogen en hardhoorendheid tengevolge van tabaksmisbruik zijn verre van zeldzaam. Voor tabak kan men niet, evenals voor alkohol, een storende werking op het zenuwstelsel aan- nemen. Tabak heeft niet de algemeen ontzenuwen- de en demoraliseerende werking als alkohol. Het kauwen van tabak, het zg. pruimen, roept zware vergiftigingsverschijnselen te voorschijn en moet ook als oorzaak van krankzinnigheid (tabaks- psjchose), dus als nadeelig voor de volksgezond heid, ernstig bestreden worden. Zenuwlijders mogen hoegenaamd geen tabak gebruiken, en lijders aan vallende ziekte zijn voor tabak meestal overgevoelig. Mark Twain, de Amerikaansche humorist, is een goed spreker, en de wijze, waarop hij in het publiek vertelt doet zijn toehoorders altijd in lachen uitbarsten. Dat is zoo bekend in de Vereenigde Staten, dat als Mark Twain ergens zal spreken, het auditorium of het hem kent of niet bruit van lachen zoodra hij begint. Voor eenigen tijd zou hij in Colchester, in den staat Connecticut spreken doch op het laatste oogenblik was hij verhinderd. De voorzitter van de vereeniging die de voordacht had georganiseerd besloot een andercn spreker te vragen. Als zoo- danig verklaarde zich bereid de heer Hornet, die over het draukmisbruik zou spreken. Maar deze schikking werd zoo laat op den dag genomen, dat geen bekendmaking van de verandering kon gegeven wordeu. Niemand kende Clemens (Mark Twain's ware naam). Toen Hornet verscheen en voorgesteld werd, had niemand erg in den naam, want men wist, dat Mark Twain een pseudoniem is en dacht dus dat zijn ware naam Hornet was. De heer Hornet boog beleefd zag in bet rond en begon Onmatigheid is de vloek van het land. De aanwezigen braken in een vroolijk gelach uit. Hornet begreep dat dit niet een gevolg was van zijn gezegde en dacht, dat zijn kleeren niet in orde waren hij vroeg den voorzitter fluisterend of alles goed zat, en kreeg //ja" ten antwoord. Toen ging hij voort Sterke-drank maakt meer slachtoffers dan ziekte. Nieuw, maar luider gelach. Hij begreep er niets van, maar ging toch voort. De drank verwoest het gezinsgeluk. Brullend gelach. De drank voert jonge menschen in de armen van den dood Toen stak een storm van toejuiching op. Hornet begon kwaad te worden. Hij dacht, dat men hem voor den gek hield, doch vervoigde Wij moeten de slang vermorselen. Onbedaarlijk schaterlachen. Het bestuur, met uitzondering van den voorzitter, schudde van plezier. Het werd Hornet te machtig. Woedend riep hij Wat ik zeg, is de zuivere waarheid De toehoorders lachten nog harder. Hornet wendde zich tot een man in zijn nabijheid en vroeg Is er iets belachelijks in mijn opmerkingen of mijn gedrag? Ja. Ha, ha, ha Ga maar voort, brulde de man. Dat is een beleediging, riep Hornet, dansend van woede. Nog meer gelach en geschreeuw van Ga maar voort, Twain Toen begon de voorzitter te begrijpen. Hij stood op en helderde het misverstand op. Het gelach hield ineens op en alle aanwezigen zaten plotseling met beteuterde gezichten. Hornet echter was niet tot bedaren te brengen. Hij verklaarde te midden van een groote stilte, dat hij nooit te voren was opgetreden in een stad, die zoo dicht bevolkt was met ezels en idioten. Daarna verliet hij waardig het gestoelte. Beroepsijver. Bij Lorient is dezer dagen een brandstichter gevat, die 23 branden aangestoken had in een dorp. De man was leidekker. Uit vaknijd stak hij alle huizen aan, die geen leien dak hadden. Een verhaal uit de „Aurore". Eenige Parijsche agonten hadden dezer dagen 's nachts laat een troep mannen zich druk hooren betuigen met zinnen als ,/Jij bent dus voor de anarchisten en ,/Jij hebt de vervalschers be- schermd" en „Ik zou graag de amnestie voor de inbrekers gewenscht hebben." De agenten, die thans strenger orders hebben dan ooit, arresteerden de schavuiten en sleepten ze mee naar 't bureau. Wel manifesteerden de gevangenen, maar hun namen hadden een al te verdachten klank, als Merlou, Trouillot, Goujon, Chopinet. En dan zeiden ze nog, dat ze afge- vaardigden waren, waarop de commissaris dacht, dat is een bende, die „de afgevaardigden" heet en hij liet ze opsluiten. Toen men den volgenden dag het verhoor r.og eens begon, bleek dat men met echte afgevaardigden had te doen, ijverige afgevaardigden, die uit de nachtelijke zitting der Fransche Kamer, waar 't Amnestie-ontwerp aan de orde was geweest, in 't nachtelijk uur huiswaarts keerden. Te Gleiwitz, in Silezie, is een afschuwelijke misdaad gepleegd. Eenige jnijnwerkers van de Konigin-Luise-Schacht begoten een van bun makkers, zekeren Mastulla, terwijl hij sliep, met petroleum en staken hem in brand. Mastulla kreeg afgrijselijke brandwonden en overleed kort daarop. In Upsala zijn in den laatsten tijd kort na elkaar drie moorden op vrouwen gepleegd, die veel overeenkomst vertoonen met het moordsjsteem van den Londenschen Jack the Ripper. De politie heeft een aanhouding gedaan. Het schijnt, dat de aangehoudene bekend heeft, doch hij kon geen reden opgeven waarom hij het deed. De man was machinist zonder werk. Wanneer blijkt, dat hij machinist aan boord van een schip is geweest, zou het kunnen zijn, dat de Zweedsche politie een zeer gewichtige vangst heeft gedaan, omdat men indertijd bij de Londensche moorden vermoeden had, dat een vreemdeling, een zeeman, die met zijn schip Londen aandeed de moordenaar moest zijn. Een gevaarlijke liefkoozing. Een jonge Parijzenaar was des avonds bij een vriend op bezoek geweest en keerde om twee uur des nachts naar huis terug. In de rue Bochard-de-Saron nabij den Boulevard Rochechouart bemerkte hij eenige passen voor zich uit een grooten hond, welke met den kop in. een riool waarschijnlijk naar een of andere verborgen lekkernij aan 't zoeken was. //Wat een prachtige Deensche dog I" sprak de wandelaar in zichzelf. ,/Ik heb er nog nooit een gezien, die zdo groot was En in 't voorbij- gaan kon hij niet nalaten het prachtexemplaar vriendschappelijk een tikje te geven, waarvan het dier evenwe] niets scheen te bemerken. Blijkbaar was de hond te zeer in zijn aangename bezigheid verdiept. Nauwelijks had de hondenvriend echter eenige passen verder gedaan, toen hij vier mannen in de schaduw der huizen met de voorzichtigheid van Indianeu zag voortsluipen. Door de houding dezer personen beangst ge worden, maakte hij zich gereed zijn leven als het moest zoo duur mogelijk te verkoopen, doch tot zijn groote verbazing maakten de mannen allerlei zonderlinge gebaren en fluisterden zij hem toe St.geen leven maken Daar is-t-ie En zij wezen op het riool, waarin de hond nog altijd ijverig stond te wroeten. Een der mannen liep daarop met de grootst mogelijke omzichtigheid op het dier toe en wierp hem een net over den kop. Een ontzettend gehuil volgde. Eerst nu werd het den nachtelijken wandelaar duidelijk, wat de lui in hun schild voerden het dier was een tijger, die uit een menagerie aan deu Boulevard Rochechouart was ontsnapt Natuurlijk was de uitbreker nu spoedig goed gekneveld in zijn hok teruggehracht, maar de wandelaar denkt nog steeds met ontzetting aan de gevolgen, die zijn liefkoozing voor hem had kunnen hebben. De zoon van den Belgischen gezaut te Petersburg, den heer De Pitteurs, die in October 1899 te Parijs met zijn phaeton een jongentje' overreed, dat eenige dagen daarna stierf, is in het laatste ressort veroordeeld tot 1 maaud ge- vangenis en fr. 15,000 boete. Een 16jarig meisje te Dusseldorf heeft zich met een revolverschot 't leven benomen, omdat haar^ ouders haar hadden berispt over een brief, waarin zij aan een leeraar op haar school had geschreven dat ze verl'efd op hem was. 1 e Parijs had iemand geld geleend aan een kennis. De betaaldag was aangebroken, maar de kennis had het benoodigde geld niet. Toen zond hij zijn vrouw, met het verzoek, of er geen uitstel mogelijk was. De vrouw kwam niet terug. De man werd ongerust, ging overal zoeken en kwam ook bij zijn schuldeischer. Of die zijn vrouw ook had gezien Deze wond er geen doekjes om hij had niet alleen de verdwenen vrouw gezien, maar hij had haar zelfs in zijn huis opgesloten, en zij zou er niet uitkomen, eer de schuld vereftend was. De onbestorven weduw- naar liep naar den commissaris van politie en deze liet den schuldeischer komen, trachtte hem niet zonder moeite, het strafbare van zijn handel- wijze onder het oog te brengen, en liet tevens doorschemeren, dat een strafvervolging tegen hem zou kunnen worden ingesteld, als de schuldeischer dit veriangde. Deze was echter voor een accoordje te vindenwanneer hem nog wat uitstel werd verleend en hij kreeg zijn vrouw terug, dan zou hij de zaak niet vervolgen. Zoo geschiedde. het en de gijzelaarster mocht met haar man huiswaarts keeren. De werkstaking te Antwerpen heeft Zondag een zeer kalm verloop gehad. Zij gaat thans haar derde week in. De opeenstapeling van koop- waren, die tengevolge van de staking niet ver- zonden kunnen worden, bereikt een onrustbarende hoogte. Natuurlijk zal zulk een toestand tenge volge hebben, dat expediteurs en agenten wegens niet-uitvoering van hun contracten met processen overstelpt worden. De Earner van Koophandel te Antwerpen heeft op haar jaarvergadering vastgesteld, dat de handelsbeweging in de haven sterk aan het achter- uitgaan is. Zij schrijft dezen achteruitgang uit een moreel oogpunt toe aan verslapping van de energie der handelsmannen en materieel aan de gebreken, die de handelsinrichtingen aankleven. Zaterdag is het bekende, prachtig gelegen hotel Axenstein (200 bedden)in Brunneu, Zwitsersch kanton Schwyz, aan het Vierwaldstatter-meer, door brandstichting geheel vernield. Ook een deel der bosschen is verbrand. Het hotel was met den winter onbewoond. Inbrekers, die blijkbaar bezig zijn geweest in de kamer waar het zilver en andere kostbaarheden bewaard werden, hebben zoo hun spoor willen uitwisschen. fiver de legersterkte der Boeren zijn in een bijeenkomst te Groningen door den heer du Plessis, uit het noorden van de Kaapkolonie, die elf maanden lang aan de zijde der Boeren den oorlog heeft meegemaakt belangrijke meedeelingen gedaan. Hij verzekerde, dat Boerencommandos in het begin van den oorlog 31,000 man sterk, later slonken tot 8000, maar nu weer minstens 30,000 man tellen en binnen een maand zullen zijnaan- gegroeid tot 80,000, of 100,000 man. Er zijn z. i. in de Kaapkolonie 97,000 Afrikaanders, op wie voor de boerenzaak te rekenen is. Ongeveer 22,000 Afrikaanders hadden gevochten in het Engelsche leger//maar gelukkig zijn 18000 van die schurken al doodgeschoten", zei hij. Engeland staat z. i. in Zuid-Afrika als een dronken man te waggelen hetgrafis bijna voltooid de dag is aanstaande, waarop Zuid-Afrika vrij zal zijn. Maar na den oorlog met de mauser zou volgen een ecouomische oorlog, waarin de heer du Plessis hoopte, dat de Nederlandsche geld mannen de Afrikaanders zullen helpen om meester van den bovengrond te blijven. Craanw. Hinyelijks-aangiften. 20 Dec. Judocus Pardon (van Hontemsse), ond 30 j jm en Anna Mathilde btaal, oud 31 j„ jd. Carolus Ludovicns van Vliembergen, oud 30 j., jm. en Anna Catharina Geltmeijer, oud 26 j. id. 21 Dec. Petrus Eijsackers (van Hontenisse), oud 32 i im en Louisa Koole, oud 34 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 11 Dec. Bernardns Boerjan ond ^4 j., jm. en Christina van Vlierbergen, oud 38 j., wed! Geboorten. 2 Dec. Edmundus Eranciscus, z. van Jan Francies Maas en van Paulina Burm. 10 Dec. Petrus Judocus, z. van Judocus Claeijs en van Philomena de Koster. 12 Dec. Rosalia Julia, d. van Desire Stobbelaar en van Isabella Maria de Caluwe. Alphonsus, z. van Judocus de Koster en van Maria van Daalen. Rosalia, d. van Andreas van Denderen en van Paulina van Gimst. 20 Dec Edu- ardus Jacobus Adrianus, z. van Honore de Kort en van Rosalia Scheers. 22 Dec. Julia Maria, d. van Petrus de Bakker en van Maria Louisa Hoskes. 27 Dec. Gillis, z. van Adrianus Josephus Verschuren en van Anna Laffeber. Overlijden. 24 Oct. Cornelis de Mulder (te Essen Duitsch- o i i 38 j"! echtS- Vlin Paulina de Smit. 10 Dec. Rudolph us fcranciscus Ludovicns Steijaert, oud 3 j., z. van Louis Bernard en van Justina deReehter. 14 Dec. Erancies Verhagen, oud 74 j., weduwn. van Cornelia Neve 22 Dec. Maria Johanna Joos, oud 36 j., echtg. van Petrus Kamoen. Ntoppelrtijk. Geboorten. 7 Dec. Engelberta, d- van Johannes Eranciscus de Bakker en van Maria Koolegem. Overlijden. 15 Dec. Cyrillus Ronibout, oud 30 j., z. van Desiderins en van Clementina van Renterghem.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 2