A1 g e m o e a Hieuws' en Adverteatieblad 7 o o r Zeeuwsck-Vlaanderen, No. 4016. Donderdag 3 Januari 1901. 41e Jaargang. Engeland en de Z.-A. fiepubliek. Gemengde berichten. De vervulde Vloek. Telegrafische berichten. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. FFIJlLLKTQjSt - s. TER AEUMSCHE COURAST. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82$. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirectenren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de priis slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Peeitdagen, bij de Flrraa P. J. VIM DH IAMDH te Ter IWenmen Een telegram van Kitchener meldt, dat van Lyttelton bericht is ontvangen dat eene Engelsche post bij Helvetia, een sterke positie aan den (geprojecteerden) spoorweg van Machadodorp naar Lijdenburg, Zaterdagmorgen door de Boeren is vermeesterd. De Engelschen hebben vijftig ge- sneuvelden en gewonden, terwijl 200 man ge- vangen zijn genomen. Kolonel Kitchener meldt dat hij met eene kleine macht den vijand op het spoor is. Helvetia wordt opnieuw bezet door versterkingen uit Belfast Naar Kitchener Zaterdag uit Pretoria seinde, werd de post bij Helvetia 's ochtends om half drie overrompeld de Boeren vielen op het 4,7 duimskanon aan. Bij het krieken van den dag zond de officier die het bevel voerde over den post te Zwartkopjes, een patrouille uit en bom- bardeerde de Boeren uit Helvetia, zoodat zij tijdelijk het kanon in den steek moesten laten De Boeren plaatsen echter de Engelsche gevange- nen rondom het kanon en haalden het ten slotte weg, zonder evenwel den schietvoorraad die erbij behoorde, buit te maken. Elf Engelsche oflicieren vrerden gewond, twee-en-twiutig man sneuvelden of werden gewond. Uit Machadodorp werd een kolonne gezondeu. maar door den slechten toestand van de wegen kon zij niet bijtijds te hulp komen. Kitchener heeft een leuke manier van seinen. Hij deelt wel mee, wat er gebeurd is, maar op een toon, die iemand er in zou laten loopen. Zoo b. v., dat de trein op de Standerton-liju bij Aaalstation moest stoppen. Men denkt een oogen- blik aan een erg druk vervoer of misschien aan een ovatie, die men te Vaalstation aan een over- winnend Engelsch generaal wil brengenmaar wat er eigenlijk gebeurd is, blijkt duidehjk uit de voorafgaande inededeeling omtrent de Oosterlijn, namelijk dat die bij Panstation vernield is. Dit is natuurlijk ook het geval bij Vaalstation, maar uit een oogpunt van stijl, kleedt Kitchener 't tweede geval een beetje anders in. 't Wordt anders zoo eentonig. Roberts was soms humorist in zijn telegrammen Kitchener is soms aestheticus. Hoe fraai is ook het slot van de mededeeling omtrent de belangrijke nederlaag, die de Engelschen bij Helvetia geleden hebben, waar een heel garnizoen zich moest overgeven, na door belangrijke verliezen verzwakt te zijn. Men kan begrijpen, hoe het gegaan is de Boeren hebben zich fluks voorzien Naar het Duitsch. Op den grond starende herhaalde hij werktuigelijk wat hij bereids in zijn brief gemeld had. Zwijgend stond zij voor hem en luisterde, instinctmatig gevoelde zij, dat hij niet alles zeide, wat hij wist. „Miss Blanca blijft zeker op het landhuis niet waar vroeg zij onverschillig om de ingetreden stilte te verbreken. „Ja, vooreerst blijft ze nog daar, later gaat zij op reis," antwoordde hij gedrukt. z/Keert zij niet naar Cheshire terug z/Neen," antwoordde hij smartelijk aangedaan. //En is zij onschuldig f" vroeg zij verder. //Zij is onschuldig?" klonk het terug. Bertha vroeg niets meer. Tante Elisabeth vertoonde zich dien avond niet. Eerst den volgenden morgen begroette zij Bertha aan het ontbijt. Het tneisje ontstelde, toen zij haar zag. Lady Carley was een vervallen oude vrouw geworden, haar voorhoofd was zwaar ge- rimpeld, haar hauden beefden. Zij wendde echter het oog niet af van haar neef, dien zij nog nooit zoo bemind scheen te hebben althans. De ver- andering, die in den jongen graaf had plaats ge- grepen, bleek meer uit zijne handelingen dan uit zijn uiterlijk. Een koortsachtige onrust had zich van hem meester gemaakt. Hij werd zoo onge- durig, dat Bertha's zenuwen zelfs onder zijn rusteloosheid leden. Soms kon hij uren lang zitten peinzen en dan vloog hij plotseling op en van alles wat zij noodig hadden en met rijken buit, kanonnen misschien, zijn ze in het Lijden- burgsche bergachtige land verdwenen. Toen is de leege veste weer door nieuwe Britsche troepen bezet en kolonel Kitchener (een naamgenoot van den opperbevelhebber) is op verkenning uitgegaan of hij nog iets van de Boeren kon vinden. //Een kleine macht volgt des vijands spoor," zegt het telegram in romanstijl en men denkt er onwille- keurig een overval van den met buit beladen vijand bij. //Generaal Clements op weg naar Rustenburg, stuit op verzet." Waarlijk, 't is fraai gezegd. Wie zou daarbij bedenken, dat diezelfde Clements een paar weken geleden in die buurt een ernstige nederlaag heeft geleden en gladweg teruggejaagd is? Waarlijk, Kitchener heeft zijn best gedaan de Oudejaarsavond-telegrammen zoo smaakvol mogelijk in te kleeden. Jammer voor hem, dat de feiten toch zoo ten voordeele van de Boeren spreken In de Ivaapkoionie is de toestand weinig ver- anderd, zegt Kithener. Verbetering voor de Engelschen is dus zeker niet waar te nemen, ja, men zou kunnen aannemen, dat de beweging zich uitbreidt, daar nu ook een kleine Boerenmacht is waargenomen in de buurt van Ladygrey, een plaatsje oostelijk van Aliwal-Noord en zuidelijk van Herschel. Verleden jaar werd het op 20 November ook door de Boeren bezet. Afdeelingen Boeren loopen het land af tusschen Bethulie, Venterstad, Steynsburg en Burgersdorp maar zij doen, volgens den Engelschen berichtgever weinig kwaad. Kolonel Grenfell is, volgens een telegram uit Kaapstad, met bereden troepen uit Steynsburg, voortdurend in aanraking met de Boeren en heeft hen opgedreven in de richting van de Oranje-rivier. Ook bedrijgt hen een kolonne uit Nauwpoort. De Boeren in het westen zijn weg- getrokken uit het district Philipstown. In den Vrijstaat hebben de Engelschen Ficksburg en Senekal bezet zij trachten de Wet tegen te houden, die naar het zuiden wil doorbreken. Waar deze zich precies bevindt weten we niet; 't is trouwens de vraag of de Eugelschen het weten. Rhodes kan niet naar Kimberley, wegens ver- storing van het spoorwegverkeer. Londen, 1 Jan. Kitchener seinde gisteren uit Pretoria Knox, meldt, dat hij bezig is de Wet te-vervolgen en dat hij eenige paarden buitmaakte was uitgelaten vroolijk, wat Bertha, met het oog op het recente sterfgeval, een schrik op het lijf joeg. Intusschen verliep de tijd. October naderde. Van dag tot dag nam de onrust van den graaf toe. De eerste October kwam, den volgenden dag zou het huwelijk gesloten worden. Bertha had voortdurend een gevoel, alsof de grond onder haar voeten beefde. Er moest iets gebeuren, die gedachte bleef haar bij. In den laatsten tijd dacht zij dikwijls aan die voorspelling, omtrent het einde van het geslacht der Nortons. A1 schertsende had graaf Victor haar die voorspelling eens voor de grap verteld. Zooals een enkele toon soms lang in ons oor naklinkt, zoo herinnerde zij zich telkens weer ddn volzin uit zijn verhaal Als op den dag van het huwelijk bruid en bruide- gom gescheiden worden, zal het geslachtderNortons uitsterven." Den avond voor den huwelijksdag had Bertha zware hoofdpijn. Lady Carley bewoog haar om vroeg naar bed te gaan en bracht haar naar haar slaapkamer. z/Goeden nacht, tnijn kind," sprak zij met aan- doening. //Moge het je gelukkeu, hem gelukkig te maken, moge de dag van morgen je geluk be- zegelen z/Ik zal mijn best doen, tantefluisterde de iruid, hij zal in mij een trouwe en goede levens- gezellin vinden." Zoo scheiden zij. Bertha was eindelijk alleen. Zij lag in haar bed en staarde onbestemd voor zich heen. Maar denken deed zij niet. Zij kon niet geregeld denken. Zij volgde de schaduwen, die het haardvuur op den muur wierp zij hoorde let suizen van den wind en de slageu van den benevens vijf wagens met voorraad en 6000 ge- weerpatronen. Knox heeft 76 gevangenen uit de vYets laagers vrijgelaten, die gedwongen waren geweest te vechten. French heeft zich onlangs meester gemaakt van twaalf gevangenen met een groote hoeveelheid wagens en vee. Kaapstad, 31 Dec. De regering heeft een be roep gedaan op de loyale onderdanen in zeven- en-twintig districten van de Kaapkolonie, met in- begrip van Kaapstad, om te helpen in het keeren van den invol door de vorming van een betaald verdedigingscorps. Kaapstad, 31 December. De proclamatie waarin een beroep gedaan wordt op de loyalisten, om de ingevallen Boeren te keeren, zegt dat dezen reeds zijn doorgedrongen in het zuiden van het district Middelburg. Kaapstad, 81 December. Een afdeeling van ruim 200 Boeren heeft van ochtend een trein aangehouden, die bestond uit leege goederenswagens en een paar passagierswaggons, op eenige mijlen ten noorden van Rosmead Juuctie. Daarna ver- brandden zij den trein. Ongeveer zestig man van de koloniale troepen die met den trein reisden, zijn gevangen genomen maar kort daarna vrij ge- laten. Verscheidene ziju gewond. De over- heidspersonen te Rosmead zenden de vrouwen en kinderen weg. TER NEUZEN, 2 Januari 1901. Naar we vernemen is het benoodigd kapitaal, voor de voorgenomen uitbreiding der Eerste Neder- landsche codperatieve beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent volteekend. De campagne aan deze fabriek eindigde Zaterdag; er werden 28 millioen Kg. beetwortelen verwerki. In ons vorig nummer is abusief vermeld dat bij de besteding, gehouden van wege de ver- eenigiug ,/Door Eendracht sterk," door den heer P. J. Scheele alhier, voor de levering van super- phosphaat werd ingeschreven voor 2,57ge- noemde heer was minste iuschrijver voor per 100 K.G. Zaanislag, 2 Jan. Door de commissie voor de Nieuwjaarsgiften is in deze gemeente gecollec- teerd, de som van f 828,50. Het vorige jaar bedroeg dit f 476,10. torenklok, negen tien, elf slagen. Zij hoorde ze, maar had er geen bewustheid van. De ka- menier kwam om haar laatste bevelen dien avond te vernemen. Zij wenschte haar goeden nacht en liet haar heen gaan. Toen sprong zij op, ging aan de schrijftafel zitten en nam daar- uit een cassette, die zij opende met een sleuteltje, dat haar nooit verliet. Uit die cassette nam zij een pak brieven en een portret het portret van Charles Stuart. De brieven waren die, welke hij haar naar Saudypoint geschreven had. Zij begou die langzaam door te lezen van het begin tot het einde. Toen zij ze alle gelezen lad, vouwde zij alles dicht en nam het portret in handen. z/Wat was hij schoonfluisterde zij on willekeurig. Wat zou hij nu doen Hij had haar zeker ver- geten, zooals zij verdiende. Zou hij er nog aan denken, dat zij ging trouwen Zou hij daar verdriet van hebben Zij lachte bitter om haar eigen vraag. Werktuigelijk sloot zij het pakket weer in de cassette, en fluisterde z/Vaarwel, Charles Yaarwel Ook daar had zij nu afscheid van genomen. Zoolang zij de echtgenoote van graaf Norton was, zou zij die brieven niet meer inzienmaar ze vernietigen, die laatste heriunering, dat kon zij niet. 1'aar zat zij nu onbeweeglijk aan haar schrijf tafel en vergat, dat de tijd verliep. Zij scheen aan het leven ontrukt. Zes uur Hoe lang had ze daar wel gezeten YV erktuigelijk stond zij op en borg de cassette in de schrijftafel. Toen keerde zij zich om en zag de zonnestraleu, die in het vertrek vielen. Stoppeldijk. De loop der bevolking in deze gemeente was over 1900 als volgt: Geboren werden 24 nr., 28 vr., totaal 52. Overleden zijn 15 m., 16 vr., totaal 31. In de gemeente vestigden zich 65 m., 42 vr., totaal 107, terwijl naar elders vertrokken 70 m., 62 vr., totaal 132. Er werden 11 huwelijken gesloten. mann. vr. totaal Bevolking op 81 Dec. 1899 773 767 1540 u 31 1900 777 759 1536 alzoo eene vermindering van 4 personen. 's Gravenhage, 2 Jan. President Kruger is bedlegerig wegens een lichte bronchitis, die den geneesheer geen ongerustheid baart. Hedenmiddag zijn de heeren Dr. Vinkhuijsen en Dr. Coert met den lijfarts van president Kruger, Dr. Heijmans, in consult geweest omtrent den toestand van den Staatspresident. Na afloop is opgemaakt het volgende bulletin z/de 1 resident is^ sinds eenige dagen door een herhaling zijner bronchitus aangetast, die met het oog op zijn leeftijd en de hier heerschende kli- inatische invloeden hem noodzaken zal, zich meer dan gewoonlijk in acht te nemen." Ilertog Hendrik is heden naar Schwerin vertrokken en zal waarschijnlijk einde Januari alhier terugkeeren. In het begin der vorige maand gaf de stukadoorspatroon J. H. M. te IJmuiden aan den metselaar W van Essen een duw, waardoor deze van den steiger viel en dood werd opgenomen. De justitie werd in de zaak gemengdmaar nu heeft de weduwe v. E. aan de justitie verzocht, geen gevolg aan de zaak te geven. Aangaande den stand der instructie der Tilburgsche moordzaak, vernam het Handelsblad nog de volgende bijzonderheden Reeds eenige weken geledeu bestond bij de Bredasche rechtbank het voornemen om een der beide verdachteu, die zich reeds sedert den zomer in pnventieve hechtenis bevonden, den koster van de kerk, waarin de moord op het rneisje Kessels werd gepleegd, op vrije voeten te laten. Men kon Bertha trad naar het veuster, sloeg de gordijnen terug en keek naar het zonnige landschap, waar de dauw op het gras en aan de takken der boomen parelde. Het was een schoone Octoberdag. Slechts een kort oogenblik stond zij aan het veuster, toen trad zij voor den spiegel. Neen ze zag er uit als gewoonlijk, alleen wat Meeker' maar dat mocht wel voor een bruid. Zij nam zich voor, de laatste vrije uren alleen door te brengen en te wachten, tot men haar zou komen afhaleu. Laugzamerhand kwam er beweging in huis. Weldra zag zij den graaf, die in het park ziju gewone morgeuwandeling deed. Hoe verstoord stond zijn gelaatWas dat een ge- lukkige bruidegom, die weldra zijn vurig begeerde bruid naar het altaar zou leideu Met ernstig gelaat volgde zij ziju bewegingen, tot hij uit haar oog verdween. Het sloeg zeven uur, acht uur Eindelijk werd zij gestoord. Er werd ge- klopt en lady Carley trad binnen, gevolgd door de kamenier der bruid. Had zij ook niet geslapen? Zij zag bleek en was zoo onrustig, als Bertha nog nooit bij haar had opgeinerkt. Zij hoorde de vragen, of zij goed geslapen had of de hoofdpijn beter was, of zij zich wel gevoelde doch stelde er geen belaug in. Bertha s antwoorden waren bevredigeud. Het ontbijt smaakte haar goed en na het ontbijt legon de kamenier aan de moeilijke taak van het deeden der bruid. Om tien uur kwarnen de bruidsj uft'ers, die de bruid omringden en een kwartier later stond het trouwrijtuig voor de deur, gevolgd door een zwerm van prachtige equipages. Het was een schittereude stoet, die daar ter kerR reed. (Wordt vervulgdj.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1