1 A1 gee o a Hieuws* en Admtentieblad voor 2eeuwscb*yiaaadere a. No. 4015 Dinsdasr 1 Januari 15401. 40e Jaargang. AAN DEN MIJLPAAL. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f A,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADVERTENTIEN: o.an,.^ tot re^e^8 0,40. Voor elien regel meer 0 10 .iAT*" °PKaaf,vau dfeTal pkat8in& derzelfde advertenti'e wordt 8iecnts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. de prjjs BU deze courant behoort een bijvoegsel. De laatste twaalf klokslagen van 1900 dreunden door de ijle ruimte en daarmede behoorde het jaar weer tot het verledene. Van nog meer beteekenis was thans de overgang van Oud in Nieuw, nu niet alleen een jaarkring werd afgesloten, maar ook de negentiende eeuw, de genoemde verlichte eeuw, zicb bij hare voorgangsters was gaan voegen. Steeds sneller drijft het leven ons voort. Wij kunnen het niet tegenhouden en ziju genoodzaakt ons rusteloos te laten voortstuwen in den maal- stroom des levens. Tijd om inmiddels te zien naar hetgeen achter ons ligt is er nauwelijks. Het parool is „steeds vooruitDe overgang van Oud in Nieuw is echter een tijdstip, dat ons ernstig stemt en tot nadenken dwingt en noopt •en blik te slaan op den afgelegden weg. Niet altijd zagen we onze wenschen bevredigd. Meermalen werden we teleurgesteld, zagen we •choone illusies verdwijnen als rook. Daar waren schaduwen, maar ook lichtpunten en al mochten de eerste de laatste in aantal overtrefFen, zoo ondervond men toch dat een enkele gelukte poging, een enkel welgeslaagd plan, ons ruimschoots be- loonde voor al de teleurstellingen die ons op andere tijden troffen. En dit is wel gelukkig, want, ware 't zoo niet, waar zoudeu wij den moed en de kracht putten om voort te schrijden op de ons afge- bakende levensbaan P Door de menigvuldige te leurstellingen zouden wij spoedig het hoofd moedeloos laten hangen, als niet nu en dan een enkele lichtstraal de hoop levendig hield en den blik moedig voorwaarts deed richten. Verschillende beelden trekken ook onzen geest oorbij, zoowel zij die aangename herinneringen verwekken, als beelden die |ons met smart ver- vullen. Hoevelen, die een jaar te voren met ons den overgang meemaakten, zijn thans heengegaan naar de plaats van waar geen weerkeerea mogelijk is. Zoowel ouderen als jongeren werden gelroffen door de niets sparende zeis, die ook slaat daar waar men haar 't minst verwacht. Ook wij berdenken een verlieshet hoofd onzer Redactie ontviel ons, na ruim 16 jaren die taak te hebben vervuld, en we werden geroepen zijn plaats in te nemen. We aanvaardden deze ge- wichtige taak, in het vertrouwen, dat de ruime steun, die de redactie steeds mocht ondervinden, ook voor het vervolg niet zou ontbreken. Tot hiertoe mochten we ervaren niet te vergeefs te hebben vertrouwd en deze ondervinding schraagt ons om met moed den nieuwen tijdkring tegemoet te gaan. Slaan we echter ook onzen blik in ruimen kring, hoeveel herinneringen doemen dan niet bij ons op. Zooals we reeds zeiden, niet alleen een jaar, maar ook eene eeuw is afgesloten, en alzoo dwalen onze gedachten ook af naar hetgeen deze ons bracht. Ons bestek zou onmogelijk al het debit en credit van de 19de eeuw kunnen bevatten. Op velerlei gebied bracht zij ontzaggelijke voor- uitgang. Niet ten onrechte wordt zij de eeuw der uitvindingen genoemd. Nochthans bezorgde zij daarmede niet verbetering op alle gebied, getuige de algemeene klacht over de hedendaagsche economische en maatschappelijke toestanden en verhoudingen, bij den harden strijd om't bestaan. De eeuw leverde belangrijke bijdragen voor de wereldgeschiedenis. Zij was getuige van groote schokken op staatkundig gebied en belangrijke veranderingen van toestanden hadden plaats. Vele beroeringen kwamen voor, zoowel van natie tegen natie, als van volkeren onderling. Bracht zij vooruitgang op het vreedzaam gebied van handel en nijverheid, ook scherpte het menschelijk vernnft zich, om steeds krachtiger en moorddadiger oorlogsmateriaal te scheppen, zdd dat men zich angstig afvraagt, wat eenmaal het einde van dat alles zal zijn, waar de tot de tanden ge- wapende Mogendheden ons voeren zullen. Enkele voorbeelden konden we daarvan reeds aanschouwen. Ondanks den algemeenen roep om vrede, ondanks de verzekeringen van het beoogen van het goede, liggen beschrijvingen van bloedige gevechten en ijzingwekkende slagvelden nog versch in ons geheugen. Een oogeublik scheen het, dat het einde der 19dc eeuw de kroon op alles zou zetten, wat zij tot hiertoe gebracht had. Daar ging een roepstem uit van den Machtigste der Machtigen, den ge- bieder van het Czarenrijk, een roepstem tot het verzekeren van een algemeenen vrede, een roep stem om te voorkomen, dat rerder de beste sappen der volkeren zouden moeten toevloeien aan het oorlogsmonster. Wat blijde verwachtingen wer den niet gekoesterd, de heele wereld door. Onze residentiestad verscheen in een nieuw licht. Van daar zou de wereldvrede uitgaan. Zij zou de zetel zijn van dien wereldvrede, een nieuw Bethlehem. HelaasHet koude materialisme, liet egoisme der regeeringen, was niet te vermurwen. Wel had de Vredes-conferentie plaats, wel kwamen de gezanten der vrede-begeerende volkeren bijeen, maar vrede kwam er niet. "V redes-conferentie Is het geen bespotting, de naam aan die bijeenkomst gegeven met het oog op de zaken, die toen reeds door deelnemende Mogendheden werden voorbereid W as het geen schrille tegenstelling, de roepstem des Czaren tot de verschillende volkeren gericht en de behandeling die het vrije Finsche volk van Rusland ondervond en nog ondervindt Al as het geen schrille tegenstelling, het deel- nemen door Engeland aan die Vredes-conferentie, terwijl reeds een aanslag op het onafhankelijk bestaan der Transvaalsche-republiek werd beraamd? En die aanslag, hoe werd ze uitgevoerd, hoe wordt ze nog doorgezet Een Christenvolk, een volk, dat zoo innig ge- hecht is aan de plechtige viering van het vredes- feest, is thans werkzaam om een ander Christenvolk uit te roeien. Men wilde reeds in 1899 het vredesfeest vieren in het overwonnen land. Is er erger tegenstelling denkbaar Het verlangen om het feest van het //Vrede op aarde" te gaan vieren op een plaats door strijd verkregen en door menschenbloed gedrenkt Het doel, het groote doel is niet bereikt. De Zuid-Afrikaansche Republieken zijn nog niet ver- overd, geannexeerd. Wederom heeft Engeland het A rede op aarde!" herdacht, terwijl daar ginds een Kitchener voor haar tracht het ver- nietigend werk voort te zetten. z/\rede op aarde!" leest het, zoo gij kunt, van de lippen der gewonden en gesneuvelden, op de verwoeste velden, aan de verbrande hoeven en vermoorde en mishandelde vrouwen en kinderen, in het Zuiden van Afrika. Wanneer zal het einde naken Hoelang zal de gruwel voortduren Egoisme belet dat zij, die daartoe de macht hebben, Albion een tot hiertoe en niet verder toeroepen. Bedroevend, dat de verlichte eeuw ons zoo'n gruwel nalaat en we daarmee de geschiedenis van het nieuwe tijdperk moeten openen. Is het wonder, dat het ons, bij het overdenken daarvan wee om het hart wordt, en we ons angstig afvragen„Wachter wat wordt er van den nacht?" ouden stam gehechte nieuwe loot, naast wie thans een nieuwe verschijning aan den .horizon is verrezen, eene jonge man, die, we vertrouwen het, Barer waardig, Haar vergezelien zal op den ver- deren levensweg en schragen in Hare moeitevolle taak en, in Zijne liefde voor Haar, ook Haar volk leeren liefhebben. vertrouwen maakt het volk van Neerland zich thans op om den Gemaal der Koningin, nu nog een vreemdeling, tegemoet te treden, in de verwachtiDg dat het geen vreemdeling zal blijven. En wanneer blijken zal dat de traditie's der Oranje s ook de Zijne zijn, zoo kan hij rekenen op de sympathie des volks, zooals de Koningin die reeds geniet. Lieflijker worden de beelden, wanneer we van 't wereldtooneel onze blikken wenden naar ons eigen vaderland. Bevrijd uit de banden, waarin het in 'tbegiu der vorige eeuw gekneld was, ondervond het ook zijn tegenspoeden, werd het meermalen door rampen getroffen. Doch vooral de laatste jaren ging het leven zoo kalmpjes voort, waren de politieke omstandigheden ons gunstig en konden de bewoners zich geheel wijden aan den vreddzamen strijd van kunst en letteren, het gebied van handel en nijverheid. Vele beroeringen, die in andere landen plaats grepen, bleven ons bespaard. De Nederlanders leefden kalm en rustig voort, bestuurd door het stamhuis der Oranje's, door de historie zoo nauw met het volk verbonden. Verschillende gelegenheden waren er reeds om te bewijzen, dat het volk zich met innige aan- hankelijkheid schaart rond den troon der op den Wanneer we onze gedachten bepalen tot de naaste omgeving, zoo zijn er verschillende her inneringen die ons aangenaam moeten stem men. De nijverheid deed in onze streek hare in- trede met reusachtige fabrieken, welke nog in aanbouw zijn, n.l. de staalfabriek alhier en de goud- en spiegelglasfabriek te Sas van Gent. Welke voordeelen deze inrichtingen voor onze omgeving en hare tegenwoordige bewoners zal afwerpen is thans nog niet te zeggen, doch zeker weten we dat voor het installeeren en na voltooiing drijven dier fabrieken vele handen noodig ziju, zoodat het in elk geval een centra wordt van bedrijvigheid, die aan velen werk en brood kan verschaften, wat ten slotte ook weer aan de geheele omgeving ten goede komt. Hopen we, dat de daaromtrent gekoesterde en uitgesproken ver wachtingen, zullen worden verwezenlijkt. Ook naar Philippine wenden wij onze blikken. Dat plaatsje, t welk gevoed wordt door hetgeen de zee oplevert, zag zich langzamerhand van de zee afgesneden. De haven verzandde en men zag algebeelen ondergang met rassche schreden naderen. Er woonden evenwel energieke mannen, die evenals de Zuid-Afrikaners den strijd met taaie voiharding en onbezweken moed hebben aange- bonden tegen den overweldiger. En, waar de eigen krachten der gemeente te kort schoten, gingen ook zij evenals thans de grijze staats- President op 't pad, om hulp en steun te vragen daar, waar men die verwachten kon, dadr waar men die met recht kon vragen. Deze po- gingen mochten steeds meer en meer sympathie verwerven, steeds grooter werd het aantal mede- strijders. Men versaagde niet, men hield niet op den Minister //aan den jas te trekken" en mocht in het afgeloopen jaar de voldoening smaken, de ljverige en geduldvorderende pogingen met succes bekroond te zien. Een van de haven naar diep water voerend kanaal werd geopend. leest was het toen in het visschersdorp en tal- rijke vreemdelingen kwamen daar bijeen, om getuige te ziju van de overwinning der strijders. Het was een waar jubelfeest, waarvan de her- innering ons die daaraan deelnamen nog versch in het geheugen ligt. Moge dat kanaal beantwoorden aau hetgeen men er van verwachtte en het strekken tot bloei der gemeente. Niet het minst mag ook het Comite tot stich- ting eener cooperatieve beetwortelsuikerfabriek aan het kanaal van Ter Neuzen over het jaar 1900 tevreden zijn. Het doel werd bereikt, een fliuke fabriek verreei te Sas van Gent en heeft reeds eene campagne doorgemaakt. Dat de daarvan verwachtte voordeelen niet uitblijven zou men mogen afleiden, uit het nu reeds genomen besluit tot het vergrooten der fabriek. hooge regeering gestand doet hare belofte, om nieuwe los- en laadgelegenheden alhier te instal leeren en de bestaande te vsrbeteren. Een schaduw werpt op 1900 de omstandigheid, dat I er Neuzen niet werd gespaard voor een» gebeurtenis als te Rotterdam voorkwam en als die waaronder thans Antwerpen nog zucht, n.l. eene werkstaking. Welken uitslag eene staking ook hebben moge, steeds werkt zij nadeelig, en maar al te dikwerf brengt zij voor sommigen een treurigen nasleep, zooals ook hier ongelukkiger wijze het geval is geweest. Hopen we, dat de toe komst onze gemeente voor dergelijke gebeurlijk- heden moge bewaren. Eoopen we hier en daar onze stad door, zoo trellen vele in t afgeloopen jaar plaatsgegrepen veranderingen ons oog. Aele perceelen, zoo winkels als woonhuizen, zijn ge- of verbouwd, aan het meerendeel waarvan men kan bespeuren, dat toe- name van vertier werd verwacht, terwijl een en ander in ruime mate bijdroeg, om de stad onzer inwoning te verfraaien. Vooral zal het grootsch# nieuwe post- en telegraafkantoor meewerken, om de entree onzer stad van de zeezijde aanmerkelijk te verfraaien. Ook het centraal-station voor electrische verlichting kwam bijna gereed. Moge vandaar uit gaan //meer licht wel te verstaan, verlichting der straten, en het nimmer oorzaak worden van ge- vreesde en in andere plaatsen voorgekomen onheilen. Een en ander had tengevolge, dat de hand- werksman de handen vol had en geruimen tijd slechts met moeite werkkrachten waren te ver- krijgen. Ook voor de Ter Neuzensche Courant zijn in het afgeloopen jaar verschillende lichtpunten aan te wijzen. Er werd gelegenheid gevonden om ta geraken tot eene reeds voor lang noodige uit- breiding van het gebouw der drukkerij. Steeds zag zij het aantal abonn^'s toenemen en ondervond zij, wat het ontvangen van advertentien betreft, dat het aantal dergenen, die overtuigd zijn van de goede publiciteit die het blad schenkt, steeds toeneemt. Dankbaar voor het ondervonden vertrouwen, drukken wij de hoop uit, dat we dit ook in de toekomst zullen mogen genieten. We zijn thans aan 't slot van ons artikel. Slechts hier en daar konden we een greep doen' in wat 't verleden ons bracht. Schonk het ons alles waarop we hoopten Blijft er niets meer te wenschen Helaasvolmaakt is 't nog geens- zins en de toekomst heeft nog veel goed te maken. Een opsomming der verschillende wenschen is met mogelijk, de lijst zou te lang worden, en vele zaken zullen geenszins zonder strijd, zonder moeite, zonder voiharding en geduldoefening tot stand komen. Dat het niemand die daartoe geroepen is aan den moed tot strijden ontbreke Dan kunnen we hoopvol de toekomst tegemoet gaan. Ook de plaats onzer inwoning had meenen we over het algemeen geen reden tot klagen. De scheepvaart de voornaamste bron van in- komsten, schonk velen werk en brood, en bleef, ondanks de concurrentie van andere havens en zekere ongunstige omstandigheden, stationnair. Hopen we dat, na uitvoering der verbeterings- werken aan het kanaal en het bouwen der nieuwe sluis welke werkzaamheden hier gedurende de uitvoering ook veel levem en vertier zullen brengen de voordeelen daarvan ook voor Ter Neuzen niet zullen achterwege blijven, en voorzeker zullen daarvau vruchten geplukt worden, wanneer de Zegenwenschen klinken thans alom. Ook u, lezeressen en lezers van de Ter Neu zensche Courant, wenschen wij, Redactie en Uit- geefster, alle Heil en Voorspoed Moge het u alien welgaan, zoo voor uw persoon, als in uw gezin, uwen handel of bedrijf, en alle zorg en rampen verre van u blijven. Zoo zij het. D A G E N. Voorm. Nam. Dinsdag 1 Janttari 10.27 11.3 Woensdag 2 11.37 Donderdag 3 n 0.7 12.84 Vrijdag 4 n 1.— 1.24 Zaterdag 5 1.47 2.10 Zondag 6 2.30 2.52 Maandag 7 8.11 8.31 VEI 0IIB A X V V. P.. t... .U Fj.m. P.~J. V.. ,A... H K H U

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1901 | | pagina 1