n A. Di Gemengde berichten. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. I Dei Landbouwberichten. ironen Neuzt worde dag V. G aanko kos Ira of i per Ge: ban* I Is Janu; LEE' Ter midd St KOUI te s AAP taudf en at* vervi vergo". Dr. der Y 1 geeft 's W 1 ook dat de ijver en de vrijmoedigheid der spelers op de planken toeneemt. Koewacht. Woensdag (2e Kerstdag) gaf de alhier gevestigde Rederijkerskamer „Tot Nut en Genoegen" weer eene voorstelling, die uitmuntenc geslaagd mag heeten. Het groote drama //De zoon van den veroor- deelde" werd meesterlijk afgespeeld. Yooral de hoofdrollen waren in goede handen. Het luic applaus na elk bediijf was dan ook wel verdiend. Het blijipel //Twee vreemdelingen in de stad" is juist geschikt om het publiek in eene vroolijke stemming te brengen. Er werd hartelijk gelachen om de grappen van de twee studenten Willem Boover en Hendrik Lamand. In edn woord de vereeniging heeft hare bezoekers een vroolijken en leerzamen avond bezorgd. Zondag a. s. voert de vereeniging nog eens dezelfde stukken op voor hen, die op den 2e Kerstdag niet hebben kunnen komen en het is te verwachten, dat alsdan weer velen deze voor stelling zullen bijwonen. Dieven hebben in den nacht van Dinsdag op Woensdag een bezoek gebracht bij den land- bouwer D. v. H. alhier en uit het hoenderbok 20 kippen en t?en haan ontvreemd. De politie doet onderzoek. Oostburg. Na afloop van een concert alhier op den tweeden Kerstdag, kregen twee jongens twist over een meisje. Onverwachts werd een der twistenden, zekere V. L. van Schoondijke het oor afgebeten. Door den onmiddellijk ge- roepen geneesheer werd het halve oor weer aan de andere helft genaaid. RECHTSZAKEN. Arrondissemeuts-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 28 Dec. het volgende vonnis uitgesprokeu A. D. Pz., oud 19 j., landbouwer te Axel (Kijkuit,) is wegens mishandeling veroordeeld tot 20 boete of 10 dagen hechtenis. Bij bevelschrift der bovengenoemde rechtbank is naar de openbare terechtzittiug dier rechtbank verwezen J. v. E., oud 26 j., landbouwersknecht te 's Heer-Arendskerke, gedetineerd te Middelburg, ter zake van in de maand October en November jl. tegenover diverse in de gemeenten 's Heer Arendskerke en 's Heerenhoek wonende landbou- wers schriftelijke bedreigingen met brandstichting te hebben gepleegd. Aan den beklaagde is Mr. P. Dieleman, advo- caat te Middelburg ambtshalve als verdediger toegevoegd. PROEFVELDEN. Te vertellen, wat proefvelden zijn, is in dezen tijd stellig niet meer noodig. Bovendien zegt het woord zelf ons ook reeds de beteekenis velden, waarop 't een of ander beproefd wordt. Wat er dan wel beproefd wordt? Ja, nu eens dit, dan weer dat, maar al heel vaak de een of andere kunstmeststof. Wanneer we de verschillende verslagen van de Rijksproefvelden nagaan, zal't al heel spoedig blijken, dat verreweg het grootste aantal proefvelden wordt aangelegd voor het nemen van bemestingsproeven. Wie naar aanleiding van een genomen bemes- tingsproef de waarde der beproefde kunstmest wil beoordeelen, dient er in de eerste plaats voor te zorgen, dat hij zijn proef goed neemt. Want wanneer dit niet gebeurt, zullen de gevolgtrek- kingen verkeerd zijn. Zoo weten we een paar gevallen, waarbij chilisalpeter geheel veroordeeld werd, omdat de proefnemers er veel te veel van hadden uitgestrooid op een veldje en er dientenge- volge niet dan zeer slechte resultaten van gezien werden. Ook kennen we een voorbeeld, waarbij op het gebruiken van Thomasslakkenmeel teleur- stelling volgde, omdat er veel te weinig was genomen. En eindeljjk zei ons een landbouwer //die kalizouten geven ook niet veel, 'tis nu al drie weken geleden, dat ik er wat van uitstrooide en ik zie er nog niet den invloed van." De man meende, dat deze laatste kunstmest evenzoo be- handeld moest worden als chilisalpeter. Uit deze voorbeelden blijkt duidelijk, dat het niet gaat, zoo maar eens wat te beproeven. Ge- lukkig dat men tegenwoordig al zooveel van kunstmest af weet, dat zulke gevallen niet vaak meer voorkomen. Gelukkig ook, dat er tal van populaire geschriftjes worden verspreid, welke het met oordeel aanleggen van proefvelden bevorderen. Want proefnemiugen kunnen niet genoeg worden aanbevolen. Ze leeren de ontzettend groote waarde van chilisalpeterkalizouten, Thomasphosphaat enz. kennen. Ze ieiden tot een stelselmatig en oordeelkundig gebruik van genoemde meststoffen en komen dus den landbouwers ten goede. We gelooven daarom dan ook, dat we in 't belang van de landbouwers handelen, wanneer we meewerken, om de resultaten van vele proef- nemingen meer algemeen bekend te doen worden. Zoo af en toe kunnen onze lezers dus ook hieromtrent een en ander van ons verwachten. Wat kunstmest op A.arcl- appelen vermag-. Er biedt zich al dadelijk eene gelegenheid aan, om een enkel woord van eene bemestingsproef 4- vertellen. 't Was een zoogenaamde vergelijkende proef. Van een drietal perceelen werd no. 1 onbemest gelaten, no. 2 ontving een hoeveelheid stalmest, overeenkomende met 60,000 KG. per H.A. en op no. 3 gebruikte men kainiet, slakken- meel, chilisalpeter en kalk, hoeveelheden gerekend tegen 1200 KG., 800 KG., 400 KG. en 2000 KG. per HA. Perceel I kostte dus aan bemestiug niets en bracht op 140 HL. aardappelen (per HA.) Perceel II had aan bemesting gekost /210 doch gaf daarvoor ook 316 HL. opbrengst, dus 176 HL. meer. Gerekend tegen f 1,25 per HL. vertegenwoordigden deze 176 HL. reeds een waarde van f 220, zoodat de zuivere winst nog 10 bedroeg. Perceel III eindelijk leverde 335 HL. of 195 HL. meer dan 't onbemestte gedeelte. Deze vertegenwoordigden een geldswaarde van 243,75. In aanmerking genomen, dat de be- mestingskosten van dit perceel slechts 105 beliepen, bedroeg de zuivere winst hier f 138,75. Bovendien werd de kwaliteit der op kunstmest geteelde aardappelen zeer goed genoemd door den proefnemer. Wie dit was Och, de naam doet eigenlijk niets ter zake. Maar we kunnen dien wel opgeven. 't Was de heer J. T. Venekamp, woonachtig te Appelscha. De woonplaats doet de lezers die een weinig van den bodem van ons land afweten al zeggen //nu ja, dat gelooven we graag, 't was zandgrond waar de proefneming geschiedde. En daar is 't verschil tusschen bemest en onbemest altijd veel grooter dan bier op de klei. We geven dit toe, doch verzoeken, vooral ook te letten op 't verschil in winst tusschen bemest met duren stalmest en veel goedkoperen kunst mest. En gelooft ge niet, dat ge deze laatste ook met vrucht op de kleigronden zoudt kunnen gebruiken Stellig, waarde lezers. Ook op klei kan een z.g. velledige bemesting met kunstmest wonderen doen. Neem maar eens de proef, maar vervang de kainiet door zwavelzure kalimagnesia. En indien uwen grond niet arm is aan kalk, zoo behoeft deze niet afzonderlijk te worden gegeven. In slakkenmeel zit ook heel wat daarvan. Ziehier een plan van een proefveld van 5 are voor aard appelen. Natuurlijk blijft voor de controle een evengroot perceel onbemest. a. Voor lichte kleigronden 30 KG. zwavelzure kalimagnesia. 40 KG. slakkenmeel. 15 a 20 KG. chilisalpeter. b. Voor zware gronden 22 i KG. van 't eerste, 30 KG. van 't tweede en 15 van 't laatste. De milicien De BruijD, bekend om zijn dienstweigeren, is na zijn straftijd geplaatst bij het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom en ingedeeld bij de compagnie hospitaalsoldaten. Tijdens de godsdienstoefening Dinsdagochtend in de Zuiderkerk aan de Falckstraat te's Graven- hage is het haar van een meisje, dat zich te dicht bij het verwarmingstoestel begaf, geheel afgebrand. Het kind bekwam verder geen letsel. W. Ph., hoofdbesteller bij de posterijen te Nijmegen, is op last der justitie aangehouden en gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Hij wordt verdacht van verduistering. Te Killand-Bath is in den ouderdom van 85 jaar overleden de heer A. Blok Cz., die ge- durende 62 achtereenvolgende jaren lid van den gemeenteraad aldaar was. Eenige ingezetenen van Nijmegen stellen zich voor, aan den overgang van de negentiende in de twintigste eeuw passende plechtigheid bij te zetten, door op Oudejaarsavond a. s. in de aatste stonde van het jaar 1900, een muziekuit- voering te doen geven op de Groote Markt aldaar. Naar de L. Ct. verneemt, zijn dezer dagen te Leeuwarden een drietal meisjes, des avonds te ongeveer acht uur uit les komende en zich langs den Noordersingel naar huis begevende, ter hoogte van het diaconessenhuis aangerand door een mans- persoon. Een der meisjes werd van achteren aan- gegrepen en op den grond geworpen. De aan- valler ging echter spoedig op de vlucht. Van het geval is bij de politie aangifte gedaan. Men meldt dat ook Achter de Hoven iets dergelijks is voorgevallen. Zaterdagavond werd in het Leidsche Dag- blad geadverteerd dat /175 was verloren. Maandagmorgen kwam degene, die deze verloren lad, meedeelen, dat door de weduwe Sluimers, wonende Schagensteeg, f 100 daarvan was terug- Ije bracht. De overige f 75 zijn dus nog zoek - Men achat de schade, door den brand in let graanpakhuis te Rotterdam veroorzaakt, op twee ton. Er verbrandden graan, verfwaren en versierselen der gemeente, bij de huldigings- eesten gebruiktwat niet verbrandde ging door waterschade verloren. In die stad is den nacht van Dinsdag op Woens- ag ingebroken in de werkplaats van eeu rijwiel- landelaar aan den Molenwaterweg. Vier rijwielen werden gestolen, waarvan er reeds een in een mis van verkoop met recht van wederinkoop in leslag genomen is. Te Doesburg is een dertigjarige vrouw bij het spoelen van goed in de Looiersgracht gevallen en verdronken. Zij laat vier kinderen na, waarvan het jongste nog geen twee maanden oud is. De marechaussee te Doetinchem heeft ge- arresteerd de twee gebroeders G. met hunne zuster, besc'nuldigd Zondag van twee uit Duitsch- land teruggekeerde arbeiders, na eerst verschillende cafes met hen bezocht te hebben, ongeveer 220 Mark gestolen te hebben. De twee broeders hebben reeds bekend. Bloedvergiftiging. Te Vierpolders had de heer C. C. P. het ongeluk met een rietje in zijn hand te steken, waardoor een klein wondje ontstond. Er schijnt iets in dat wondje gekomen te zijn, althans nog denzelfden middag moest ge neeskundige hulp worden ingeroepen en werd dadelijk bloedvergiftiging geconstateerd. Niet tegenstaande spoedig een operatie verricht werd, is de heer P. kort daarna overleden. Te Haarlem is Zondagavond een winkel uitgebrand. De kinderen die op de bovenver- dieping sliepen, moesten uit de ramen springen en in dekens worden opgevangen. Een kind kwam op de straatsteenen terecht en werd verwond. Het Leger des Heils te Amsterdam gaf aan een veertienhonderd personen een heerlijk Kerst- maal, snijboonen met aardappelen en rookworsi; een krentenbrood en een sinaasappel toe. In de groote zaal van het Paleis van Volksvlijt waren acht lange tafels aangericht. De bediening ge schiedde zeer vlug, ordelijk en geregeld. Met behulp van een groote tooverlantaarn werden tevens tafereelen vertoond uit den strijd van het Leger des Heils en daarbij werden liederen ge- zongen en toespraken gehouden als op de gewone samenkomsten van het Heilsleger. Te Rotterdam werden van we ge dezelfde ver eeniging een 400tal personen onthaald. De aanwezige kinderen kregen alle en de ouden meerendeels warme kleedingstukfeen. Te Quatrebras (Fr.) is een veehouder die op een hondenkar van de veemarkt te Leeuwarden huiswaarts keerde, door den voerman van den wagen aangevallen en van ruim /190 beroofd. Het geld werd later door de politie, die den karrerijder aanhield, teruggevouden. Maandagavond is te Borne een reiziger, die zich te vroeg van het perron begaf, door een trein gedood. Het verminken van lotelingen is in den laatsten tijd in de omstreken van het Fransche dorp Moissac door een bende kwakzalvers en oplichters als een rijke bron van inkomsten be- schouwd. Jongelingen, die in de loting vielen, werden tegen betaling vau een aanzienlijke som, 1000 tol 1500 francs, aan een behandeling ouder- worpen, die hoofdzakelijk bestond in het op een bijzondere wijze verbinden van den voet, waarvan een verstijving der teenen het gevolg was. Ver schillende werden of terigevolge van deze vermin- king afgekeurd en geheel van den militairen dienst ontslagen of in reserve gehouden en niet bij den actieven dienst ingedeeld. De justitie heeft de zaak in handen. De Colombo is uit Tonkin te Marseille aan- gekomen met 12 groote kisten, hoofdzakelijk kostbare kunstvoorwerpen uit China bevattende, aan het adres van den President der Republiek en van enkele ministerien afgezonden door ger.eraal Frey. Deze kisten zijn ingevolge een reeds ver- meld besluit vau de Fransche regeering, ongeopend op zij gezet om later naar China teruggezonden te worden. Op de rivier bij Hamburg hebben Maandag een reeks van botsingen plaats gegrepen. De uit Newport News komende Hamburgsche stoomboot Milano liep 's nachts tegen het bij Altenbruch geankerde Engelsche schip Wiscombe Park, en beschadigde het zwaar. De Wiscombe Park werd eenigszins lek, moest haar anker kappen en door twee sleepbooten naar Hamburg teruggebracht worden. Later kwam de Milano nog met de wat verder liggende bark Weser in botsing, de Weser zonk binnen een uur; de bemanning werd door de booten van de Milano gered. Wat later stiet de North Star, die naar Leith vertrokken was, op het wrak van de Weser, zoodat een paar masten afgerukt werden. Vergiftige schelvisch. Een dokter, belast met den gezondheidsdienst in het Engelsche plaatsje St. Pancras, heeft in een rapport geconstateerd, dat eenige gevallen van entiritus, welke zijn voor- gekomen in zijn district, veroorzaakt zijn door het gebruik van uit Nederland ingevoerde schelvisch. En voegt de geleerde heer er geheimzinnig bij hoewel uit Engeland zelf afkomstige schel visch van overheidswege deugdelijk wordt onder- zocht, geschiedt dat niet met schelvisch uit den vreemde. Er mankeert alleen aan, dat de schrandere dokter beweert, dat in verband met de Boerensym- pathiein in Nederland de schelvisch opzettelijk vergiftigd is, om een paar Engelsche stakkers te dooden teSt. Pancras Maandag heeft de plechtige sluiting van de Heilige Deur in de basiliek van de Pieterskerk plaats gehad. Deze plechtigheid, het uiterlijk teeken van het einde van het heilige jaar, had bij zonsondergang moeten geschieden, maar was met het oog op den hoogen leeftijd van den paus vervroegd. Om elf nur des morgens verliet de stedehouder vau Petrus, begeleid door zijn kar- dinalen en bisschoppen, mitsgaders de hoofden der kerkelijke orden, zijn vertrekken. Langs de z/Scala Regia" begaf hij zich naar de //Portico, waar hij, in vol ornaat, op den ,/Sedia gestatoria," plaats nam om zich door de basiliek te laten dragen, naar de heil'ge reliquien, den zakdoek van St. Veronica, en stukken van het kruis en de speer, die hij zegende. De basiliek was met rood fiuweel behangen, afgezet met goud. Voor den Heiligen Vader was een prachtige troon op- gericht. Alle kerkklokken luidden. Na de zegening der relieken keerde de processie door de kapel van het Heilig Sacrament naar de Heilige Deur terug. De paus zegende de kalk en het zand en ook de steenen, waarmede de deur dichtgemetseld zou worden. Vervolgens trad hij door de deur, nam een gouden troffel in de hand en legde daarmede drie steenen met opschriften. De kardinaal-groot-penitentiaris legde drie volgende steenen, vier penitentiarissen gingen met het werk voort dat ten slotte werd voltooid door de met- selaars. De plechtigheid werd besloten met een Te Deum, waarop de paus der saamgepakte menigte zijn zegen gaf. De krasse grijsaard scheen in het geheel niet vermoeid na afloop der plechtigheid, die bijna twee uur had geduurd. Aan het slot was zijn stem nog even krachtig als bij den aanvang. Dinsdagavoud veroorzaakte te Chambery, in Frankrijk, een hevige schok eener aardbeving een ware paniek. De schok ging vergezeld van een zwaren kna1., alsof ergens een groote ontploffing plaats had. Meubels en huisraad werden in vele woningen omgeworpen. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. Het algemeen handelscomite hield Woens dag te Antwerpen een vergadering, om te zoeken naar middelen tot bijlegging van het geschil tusschen de stakende werklieden en de patroons. De vergadering besloot aan beide partijen voorte stellen, voortaan des Zondags niet te werken en slechts in de uiterste noodzakelijkheid des nachts te arbeiden. De afgevaardigden van de dokwerkers op de vergadering tegenwoordig, namen deze voor- stellen in beginsel aan. Een boekbinder te Darmstadt had op een tusschenkamer een hoeveelheid vuurwerk opge- stapeld, dat bij toeval in brand geraakte. Bij de pogingen om een kind, dat in gevaar was te redden, verstikte de moeder. Later werd het kind met zware brandwonden naar het gasthuis gebracht, waar het spoedig overleed. De vader heeft ernstige brandwonden bekomen. Hulst, 24 December. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 29 December 6.55 7.25 Zondag 30 7.59 8.35 1 Maandag 31 H 9.11 9.50 Dinsdag 1 JanHari 10.27 11.8 Woensdag 2 y 11.37 Donderdag 3 0.7 12.34 Vrijdag 4 1.— 1.24 ZKETIJDINGtEN. Van 24 tot en met 27 Dec. Van 24 tot en met 27 Dec. werden langs de Oostsluizen alhier 32 binnenvaartuigen op- en 28 afgeschutdoor de Wests]. 3 opgeschut. 's nai Middenprijs per 100 kilo; Tarwe 8,—Rogge /6.50- Wintergerst 8.Zomergcrst Haver 6 Erwten 10,25; Paardenboonen 7,75; Duivenboonen f »7*Witteboonen f 11,75; Braineboonen 9,25; Boekweit f Lijnzasd f Aardappels f 3, Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo 1 Eieren per 26 stuks 1,30. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 25 stuks hoorn- vee, 30 varkens. Verkocht13 stuks hoornvee, 22 varkenA VLAG. NAAM. Ms. Van en naar. Lading. 25 Duita.s.s. Eng. 8.8. 26 Ned. s.s. Eng. s.a. idem 27 27 25 26 27 25 Noor. s.8. Ned. s.s. Eng. 8.8. idem idem idem idem Duits. s.s. Noor. s.s Duits. s.s. Belg. s.s. Eng. s.s. Deens. s.s. Eng. s.s. Noor. s.s. Voor Ter Venzen I Gunther Hailing Talisman Avocet Abbotsford 4078 2199 2025 398s 2979 Bilbao Londen Leith Liverpool Leith Van Ter leuiem Ragna Talisman I 4946 New-Castle 2025 I Rotterdam Voor Uent i Cito Faraday Sea Serpent Eastham Minerva Emma Aalak Taygeta Alba Ituna Svend Eleftnor Taormina 2319 2525 2553 1570 1507 2469 2543 3615 855 1855 3777 1539 Hull New-Castle Londen Boness Newport idem Skicn Frederikhal Antwerpen Amble Amsterdam Pomaron Eng. s.s. idem Deens. s.s Niobe 27 ]Eng. s.8. Calder idem Van (Went t Sea Belle 2152 Londen Baines Hawkens 1990 idem 4065 Cardiff 1992 Goole Faraday 2525 New-Castle minerie stukg. idem idem idem ledig idem stukg. kolen stukg. kolen idem idem hont idem ledig kolen hout vl. ledig zinkerts stukg. suiker ledig stukg. idem

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 6