BIJVOEGSEL Ter Neuzensehe Dourant Zaterdag 29 December 1900. No. 4014. Engeland en de Z.-A. Republiek. De vervulde Vloek. Binnenland. De Kerstdagen hebben, voor zoover de schaarsche berichten toelaten er over te oordeelen, niet veel verandering gebracht in den toestand. Alleen is de heer Kitchener eenigszins van meening ver- anderdde inval in de Kaapkolonie, die niet veel beteekende en al zoo goed als tot staan gebracht was, heeft den opperbevelhebber toch genoopt, zoo spoedig mogelijk zuidwaarts te gaan. Kitchener zit nu te Nanwpoorl, en zijn tele- grammen klinken niet meer zoo hoop vol. Wei hebben de Boeren aan de spoorwegen weinig schade gedaan't zijn de regens, die de rails hebben losgewoeld, en de dienst tusachen Kaap- stad en de Aarjunctie was weer hervat. Daaruit zou men besluiten tot de onjuistheid van het bericht der //Daily Mail", dat de Boeren ten zuiden van de Aar een brug van 90 voet lengte hebben vernield. Toch is het een feit, dat de Boeren bij de belangrijke verbindingspunten rond- zwerven, dat zij spoor en telegraaf vernielen en dat de gemeenschap erg belemmerd wordt. Het is gebleken, dat in een aantal kleine plaatsen in het noorden van de Kaapkolonie een paar maanden geleden dynamiet is opgekocht, en dit veroorzaakt groote onrust. Uit den om- trek van Kaapstad wordt de munitie veiligheids- halve naar Kaapstad zelf overgebracht en de de vsrschillende banken laten haar waarden ook zuidelijker in veiligheid brengen. Wat vooral beteekenis aan de beweging geeft, is dat zij door de Kapenaars sterk gesteund wordt. In het district Philipstown hebben zich ten minste een 1500 man bij de invallende Boeren aangesloten en men gelooft, dat de Boeren, die in de Zuur- bergen zitten, in hoofdzaak Kapenaars zijn. Kitchener doet dan ook al zijn best om zooveel mogelijk troepen zuidwaarts te brengen, en de Kaapsche regeering wil helpen, door over de ge- heele kolonie de krijgswet af te kondigen. De loyalisten gaan nog wat verder en willen voor 5 jaren de grondwet schorsen. Ook in Engeland ziet men den toestand ernstig in en de regeering te Londen stuurt al wat zij aan manschappenen beesten kan krijgen naarZuid-Afrika. Kapitein Heygate, van het Britsche remonte- depot, heeft in Amerika 50,000 paarden en muilen voor Zuid-Afrika aangekocht. De ,/Orotava" vertrektden 31™ uit Southampton, de /Chicago," van de Royal Albert Docks, den 1" Januari, de „Hawarden Castle" den 2,n uit Southampton. Het 346 garde-dragonders, dat evenals het l,le naar Zuid-Afrika vertrekt, staat onder bevel van luitenant-kolonel Aspinwall, die zich in Egypte onderscheiden heeft. Te Belfast is het telegrafisch bevel ontvangen om alle bei ihikbare cavalerie in het district in gereedheid te brengen, om dadelijk naar Zuid-Afrika te worden vervoerd. Omtrent de beweging zelve leeren de telegram- men het een en ander. Bij Burgersdorp is blijk- baar een Engelsche macht teruggeslagen. Britstown is weer door de Engelschen bezet, maar hoe het terugtrekken der Boeren westwaarts moet worden opgevat, blijkt uit het bericht om trent de hinderlaag, waarin de yeomamry gevallen zou zijn. Steynsburg is nog in handen van de Engelschen. FEUILLETON Naar het Duiisch. Er verliepen minuten, voordat een oud man met gerimpeld gelaat aan het hek kwam opduiken. z/Wie is daar vroeg een zachte stem. „Ik ben het Hooper, ik en graaf Victor. Laat ons niet noodeloos wachten." i/O, mylady, God zij geprezen De deur werd ontsloten en de oude dienaar van den graaf stond voor lady Carley en Victor. z/Komen wij nog in tijds was haar eerste vraag. //Is je heer //Hij leeft nog, ja, mylady komt nog in tijds." //Lady Carley nam haastig den arm van haar neef en richtte haar schreden naar het huis. De groene vensterluiken waren gesloten. De huisdeur stond half open. Toen zij over den drempel waren, ging plotse- ling een deur open en Blanca trad in de gang. Haar gelaat scheen versteend, alleen haar oogen verrieden medelijden, toen haar blik dien van den jongen graaf ontmoette. z/Weet hij, dat wij kotnen Goddank Is hij helder van hoofd z/Sedert gisteren is hij geheel bij zijn verstand. Zijn woorden bevatten den wensch zijn zoon te zien om hem met de waarheid bekend te maken, Zuchtend bedekte tante Elisabeth haar gelaa^ met hare handen. Graaf Victor keek eerit haar Hoever de beweging zich westwaarts uitstrekt blijkt daaruit, dat te Carnarvon tevergeefs op den postwagen uit Victoria-West gewacht werd. Vermoedelijk zullen de Wet en Botha nu wel in Transvaal hun slag trachten te slaanmen hoort er echter nog niets van. Wel wordt gemeld, dat de Natalsche vrijwilligers by de van-Reenen's pas door de Boeren beschoten zijn en 66n gesneuvelde en e6n gewonde hadden. Dergelijke kleine botsingen komen evenwel zoo herhaaldelijk voor, dat er nooit melding van wordt gemaakt dan in de officieele verlieslijsten van het Britsche departement van Oorlog. Zeerust, in het westen van Transvaal, wordt voortdurend verontrust door de Boeren. Den 18 werden twee particuliere wagens op 3 KM. afstand van het dorp door de Boeren aangehouden. Op den morgen van den 19 werd er zwaar vuren vernomen in de richting van Kafferkraal, ten zuid-oosten op den weg naar Krugersdorp. Johannesburg, 25 Dec. Kitchener heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin wordt gezegd dat alle burgers, die zich alsnog vrijwillig over- geven, met hun huisgezinnen in gouvernements- kampementen mogen leven tot de guerilla hun terugkeer naar hun woonsteden zal toelaten. Alle have en vaste eigendom zal worden ontzien en, indien benoodigd voor militaire doeleinden, worden betaald. Burgersdorp, 26 Dec. Kolonel Grenfell ver- volgt het commando van Kreutzinger, dat op 700 man geschat wordt. Hij blijft voeling houden met de Boeren, die een gevecht ontwijken. Te Blesbokheuvel had het 9« lansiers Maandag acht dooden en gewonden, onder welke laatsten luitenant Lord Frederick Blackwood, een zoon van den markies van Dufferin. Geen Afrikaanders uit de kolonie sluiten zich bij de Boeren aan. Kaapstad, 27 Dec. Een kleine afdeeling Boeren viel Burgersdorp op 24 Deeember aan, doch werd na een hevig gevecht teruggeslagen. De Boeren zijn overal in de weer en van verschillende plaatsen komen berichten omtrent schermutselingen. Londen, 27 Dec. De Times verneemt uit Wellington van gisteren dat het nieuwe contingent Nieuw-Zeelanders binnen drie weken naar Zuid- Afrika scheep gaat. Het telt 200 man, waarvan de helft Maori's zijn. Londen, 27 Dec. De Times troost zich over het slechte nieuws van het oorlogsterrein met een Reuter-bericht volgens 't welk Kitchener naar het noorden teruggekeerd is. Dat beteekent, zegt de Times, dat de inval der Boeren in de Kaapkolonie mislukt is. Maar de redactie van de Daily Mail oordeelt er anders over, zij acht den toestand in de Kolonie slechts weinig gewijzigd ten gunite van Engeland, sedert de Boeren weer de Oranje- rivier overgetrokken zijn. Zij vestigt ook de aan- dacht op het zonderlinge telegram van Reuter betreffende Clement's krijgsverrichtingen in de Magaliesbergen, de mededeeling bevattende dat Clements het raadzamer heeft geoordeeld de stel- lingen der Boeren niet aan te tasten, en dus maar terugtrekt. Het huldeblijk door de stad Amsterdam aan te bieden aan H. M. de Koningin bij gelegenheid van haar huwelijk, zal, zegt men bestaan uit een zilveren, prachtig geemailleerd servies. De uit- voering is opgedragen aan de bekende Amster- damsche firma Hoecker, voor f 20,000. Z. H. Hertog Hendrik van Mecklenburg- Schwerin ontving Woensdagmiddag ten 12 uur ten Paleize een bezoek van den president der Zuid- Afrikaansche Republiek. Te half twee in den namiddag bracht Z. H. Hertog Hendrik in het Hotel des Indes een tegen- bezoek aan president Kruger. Zijne Hoogheid, die de uniform droeg van het Meclenburgsche jagerregiment, was vergezeld van Hr. Ms. adjudant, jhr. Van Tets, hem toegevoegd. Aan den ingang van het hotel, waaruit de driekleur van Mecklenburg-Schwerin ontplooid werd op het oogenblik dat de Hertog binnentrad, werd Zijne Hoogheid ontvangen door den heer Van Boeschoten, zaakgelastigde der Zuid-Afri- kaansche Republiek, die president Kruger ook vergezeld had naar het Paleis en die Z. H. be- geleidde naar de ontvangstsalon van den staats- president. Zijne Hoogheid bleef ongeveer tien minuten bij den president op bezoek. Behalve jhr. Van Tets en den heer Van Boeschoten, was niemand bij het onderhoud tegenwoordig. De vestibule van het hotel en de naar de ver- trekken van den president leidende trap waren versierd door een bevallige rangschikking van de tallooze bloemstukken, welke den staatspresident in de laatste dagen waren toegezonden. In de zitttng der Eerste Kamer van gisteren was ingekomen het overlijdensbericht van Mr. Van Hall, dat met een brief van rouwbeklag is beantwoord. De Voorzitter huldigde de nagedachtenis van Mr. Van Hall. Voorgelezen werd het antwoord van president Kruger op het welkomst-adres der Kamer. De heer Van Welderen Baron Rengers consta- teerde dat de Kamer uitsluitend aansprakelijk is voor den welkomstgroet en de sympathie-betui- ging in het adres der Kamer vervat. Heden was de Indische begrooting aan de orde. Bij Koninklijk besluit is aan G. H. M. Verlinden, apotheker te Bergen op Zoom, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsver- vangend lid van den geneeskundigen raad voor Zeeland en Westelijk Noord-Brabant. TER NEUZEN, 28 December 1900. 'tStroomde Woensdagavond weer naar de bovenzaal van het //Hotel de Commerce," ter gelegenheid van de uitvoering gegeven door de tooneelvereeniging Vooruitgang is ons streven," zoodat het lokaal weldra vol, ja overvol was geen plaatsje bleef onbezet. 't Was dan ook een ilink programma dat werd aangeboden. Het hoofdnummer van het programma, z/Zwarte Griet," een boeiend stuk, werd flink ver- tolkt en met belangstelling gevolgd. Er bleek, dat de vereeniging de juiste krachten bezat, om de ver schillende rollen te bezetten. Het daverend applaus bij het eindigen der bedrijven, was wel verdiend. Met groot succes werd ook opgevoerd het blijspel z/De dochter van den barbier," dat het auditorium meermalen in een onbedaarlijk gelach deed los- barsten, wel een bewijs, dat men ook daarvan genoot. De opgewekte stemming bleef voortduren ook tijdens het slotnummer van 't programma het bal. Donderdagavond gaf de muziekvereeniging vDe Volharding" hare tweede soirde in dit seizoen op de bovenzaal van het „Nederlandsch logement". De zaal was goed bezet. 't Viel te betreuren dat de omstandigheden oorzaak waren dat de nummers op 't gebied van tooneel achterwege moesten blijven. De daardoor ontstane leemte werd echter op flinke wijze aaugevuld door eenige extra muzieknummers, die evenals de overige nummers voor het orkest, ruimen bijval verwierven. Eene tijdelijk alhier verblijvende dame was zoo welwillend evenals het vorig jaar eenige solo's voor souraan ten beste te geven, welke met daverende toejuichingen werden beloond, terwijl haar door het bestuur een bouquet als souvenir werd aangeboden. Het slot van 't programma bestond uit een uHertog Hendrik-marsch" en het lied //Drie vorsten- bloemen," muziek en woorden van het lid der vereeniging den heer Onno Borgman. De bij de muziek behoorende woorden waren in druk uit- gegeven. De uitvoering dezer nummers, gecompo- neerd met het oog op het aanstaand huwelijk van H. M. de Koningin, werd luide toegejuicht, en de componist verwierf daarmee algemeenen bijval, de toejuichingen hielden niet op voor het eerste nnmmer gebiseerd werd. Daarna ving het bal aan, dat tot in de kleine uurtjes werd voortgezet. Door de Commissie van beheer over den grind weg Ter NeuzenHoek werd gisteren te Hoek aanbesteed 1°. het leveren van 350 M3. onderhoudsgrind (Pruissische) waarvoor hadden ingeschreven P. A. Dolk te Dordrecht voor 2,28, L. Kanters te Sliedrecht voor f 2,19 en de Deutsch-Rheinisches- Iviesgeschaft te Utrecht voor f 2,14, alles per M8. Een biljet is ter zijde gelegd als zijnde op ongezegeld papier. Gegund aan den laagsten inschryver. 2°. het vervoeren van dien grind langs den weg. Hiervoor werd ingeschreven door P. Haak te Hoek voor f 0,40 per M8. Zaamslag, 25 December. Voor het aan H. M. de Koningin aan te bieden huldeblijk, is in deze gemeente gecollecteerd de som van f 188,50. Zaamslag, 27 Dec. In de heden gehouden raadszitting werd afwijzend beschikt op het verzoek van den raad van Axel, om een bijdrage in de bekeiingskosten van den Zaamslagschen dijk. Aan- genomen werd het bekeiingsplan van den Neuzen- schen- en den Reuzenhoekschen weg, met keien van 9 bij 15 c. M. Met Burgemeester en Wethouders werd de heer W. de Mul benoemd in de commissie van toezicht op de uitvoering. Burgemeester en Wethouders werden uitge- noodigd slappen te doen, om tot een bestrating met keien te geraken, van het eind grindweg tusschen den weg in den Groote Huissenspolder en den keiweg door den Margarethapolder. Aan den heer P. J. Wortman werd wegens zijne benoeming tot Burgemeester eervol ontslag verleend als secretaris-ontvanger van het algemeen armbestuur. In die betrekking werd uit de beide sollicitanteu, J. P. Geelhoedt en C. J. de Vries, eerstgenoemde benoemd met vijf stemmen. Besloten werd in te stellen een commissie tot wering van schoolverzuim, ingevolge art. 22 der Leerplichtwet. Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren A. de Kraker Kz., P. C. de Moor, D. de Rijcke, A. H. de Vries en E. J. de Klerk. Axel (Kijkuit), 27 Dec. Heden werd door het bestuur der Maatschappij </Voorwaarts" alhier aanbesteed de levering van pl.m. 70,000 kg. superphosphaat. Hiervoor hadden ingeschreven de heeren P. J. Adriaansens te Walsoorden voor f 2,594, D. J. Oggel te Axel voor f 2,58£, Gebroeders Colins te Leuven voor f 2,55en A. Rottier te St. Jansteen voor f 2,54 per 100 kilo. Gegund aan den laagsten inschrijver. Philippine. Maandag en Woensdagavond heeft de Zangvereeniging, //Oefening baart Kunst" weder als vorige jaren in de openbare school door spel en zang ons vermaakt. Beide keeren was de op- komst zoo talrijk dat zelfs velen geen zitplaats konden bekomen. Schoon was de muziek en zaug doch overschoon het spel dat natuurlijk en toch vlug van de hand ging. Van jaar tot jaar schijnen de rollen zwaarder te worden, maar men bemerkt een kreet in zijn oor en een vrouwelijke gedaante stormde uit het huis naar hem toe. //Kom, kom," riep ze, //hij sterft en zetrok hem mee naar binnen, de trap op, naar de sterf- kamer. 't Was te laat, de dood was reeds inge- treden. Met een kreet van vert wij feling zonk Blanca bij het lijk neer. Naast haar stond graaf Victor en staarde strak naar dat bleeke gelaat. Geen traan bevochtigde zijn oog Geen traan verminderde het vuur, dat in zijn ziel woedde. Zes dagen later keerden lady Carley en graaf Norton naar het slot Powsys terug. Bertha had in dien tijd slechts eenmaal bericht van Victor ontvangen. Het was een korte brief zonder veel samenhang, waarin hij den dood van zijn vader mededeelde en verder, dat het lijk volgens den wensch van den overledene niet in het familiegraf op Northminster, doch op een naburig kerkhof begraven moest worden, alsook dat dit sterfgeval geheim moest blijven. Het huwelijk zou op den bepaalden dag doorgaan. Er volgde geen tweede brief. Als Bertha hem bemind had, zou dit zwijgen haar verwonderd en gekwetst hebben, maar zij beminde hem niet en, zij trok het zich dus niet aan. Het was reeds vrij laat in den avond, toen lady Carley en graaf Norton aankwamen. Stormachtig omhelsde hij Berthahij scheen veel verouderd en in zijn ge laat lag iets, dat zij daarin nog nooit te voren had opgemerkt, iets dat niet door den dood zijns vaders alleen te verklaren was. Zij keek hem vragend aan. Zou hij haar niets te zeggen hebben (Wordt vervolgd). en toen Blanca aan, maar deze zeide niets, ondanks zijn vragende blikken. z/Ik zal u voorgaan," zeide ze. „Ik zal hem uw komst melden." Zij verdween. Tante en neef wisselden geen woord. Lady Carley weende in stilte, dat hoorde Victor en hij dacht//Wien gelden deze tranen den stervenden vader of den zoon?" z/Komt naar boven riep Blanca naar beneden. Zwijgend bood Victor zijn tante den arm en geleidde haar de trap op naar de sterfkamer. Zwak verlicht door een lamp zag hij daar een doodsbleek vervallen gelaat op het witte kussen alleen de oogen, die hem spookachtig aankeken, hadden uitdrukking. Graaf Norton stond vast- genageld voor het bed van zijn stervenden vader. De doorborende blik bleef op hem gevestigd en van die bleeke lippen hoorde hij de woorden 0 Evenals ik precies zooals ik Margaretha, dat is je zoon." „Papa," klonk het en de jonge man zonk op de knieen bij het bed neer. Hij rilde er van. 't Was de eerste maal, dat hij de dood van nabij zag de dood ontnam hem zijn vader, dien hij nog nooit te voren gezien had. //Precies zooals ik," herhaalden die bleeke lippen. z/Mijn gelaat, mijn gestalte, precies zooals ik toeu wasO God, zal zijn leven ook eindigen, zooals het mijne P" De jonkman nam de hand van zijn vader in de zijne, maar deze trok zijn hand terug, terwijl de diepe rimpels in zijn voorhoofd getuigden van den zw en strijd, dien hij in zijn binnenste voerde. uW sprak hij dof. //Raak mij nog niet aan, k niet tot mij. Sta op, je mag niet voor mij knielen. Hoor eerst. Blanca spreek nu Blanca sloot de deur en schoof een stoel bij voor Lady Carley, die nog altijd bij de deur stond. Toen kuste zij den grijsaard op het voorhoofd en met inspanning van al haar wilskracht begon zij haar verhaal. Er was een half uur verloopen zij had gezegd, wat zij te zeggen had en alien zwegen. De dood naderde met elke minuut en daar lag de lijder, en vorschte naar hetgeen in de trekken van zijn zoon te lezen was. Ook Blanca's blik rustte strak op zijn gelaat. De jonkman was opgestaan; zijn gelaat was aschgranw geworden. ,/Luchtluchter uit 1" kreet hij opeens. //Ik stik, ik word waanzinnig, als ik hier blijf Als een beschonkene tuimelde hij naar de deur, opende die, snelde de gang en de trap af, terwijl tante Elisabeth hem volgde en met smeekend uitgebreide armen hem terugriep. //Victor, mijn kind Victor riep ze, maar hij wees haar terug. z/Weg van mij," kreet hij heesch. //Laat mij alleenNog weet ik niets, niets. Ik wordt waanzinnig En hij snelde naar buiten, waar de regen hem in het gelaat sloeg. De koude regen- droppels koelden zijn voorhoofd af zijn gloeiend voorhoofd, maar niet den verzengeuden gloed, die in zijn hersenen woelde. De eene minuut na de andere verliep, maar daar sloeg hij geen acht op. In bonte mengeling dwarrelde alles dooreenhij had tijd noodig om tot helderheid te komen. Daar klonk plotseling VAN DE VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 5