A1 g e m e o a Hieuws* en Advertentieblad voor 2eeuwsch«71aanderen, a 40 cent. No. 4014. Zaterdag 29 December 1900. 40e Jaargang. iL Gemengde berichten. Advertentien. Telegrafische berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland /1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken rege] meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsnximte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. BU deze courant belioort een bijvoegsel. Nieuwjaars-advertentien voor het nummer van 1 Januari 1901, dat Dinsdagmorgen a. s. zal verschijnen, worden weder geplaatst De inzendingen kunnen geschieden tot u i t e r 1 ij k Maandag 31 dezer, des na- middags 4 ure. Ter Neuzen, 28 Dec. 1900. Firma P. J. VAN DE SANDE. Ten einde teleurstelling te voorkomen zij herinnerd, dat voor de TER NEUZENSCHE COURANT met geen lijst om advertentien wordt rondgegaan. TER NEUZEN, 28 December 1900. Heden had de installatie plaats van den heer P. J. Wortman, als burgemeester van Zaamslag. Uit de ingezetenen had zich eene commissie ge- vormd om dezen dag met eenigen luister te vieren. De commissie bestond uit de heeren A. H. de Vries, voorzitter, D. Dekker Sr., M. de Jonge, A. Riemens, M. Riemens Dz., A. Dees Jacz. en A. Kok. Een eerewacht te paard werd gevormd onder bestuur der heeren P. van Dixhoorn en Jac. Michielsen Fz. met 36 leden. Ook op het gehucht Othene had zich eene commissie gevormd om den burgemeester te ver- welkomendeze bestond uit de heeren F. van Fraeijenhove, A. Kok, M. Goossen, W. van der Hooft en F. de Vos. Bij onze komst op Othene ontwaarden we heden •middag dat op verschillende punten eerepoorten waren geplaatst met toepasselijke opschriften jammer voor hen die daaraan tijd en moeite ten koste legden, had een en ander veel te lijden van regeu en wind. De burgemeester, door eenige leden der Zaam- slagsche commissie te Ter Neuzen afgehaald, arriveerde omstreeks 2 uur aan de grens der gemeente, waar hij door de feestcommissie en de eerewacht te paard werd opgewacht. Bij het begin van Othene werd de burgemeester toegesproken door den heer F. de Vos in de volgende bewoordingen Aangeuaam is het mij, namens de bewoners van Othene, UEd. Achtb. blijken van hunne be- langstelling te mogen geven, met Uwe benoeming als hoofd onzer gemeente. Een driewerf welkom roepen wij U daarom toe. Voor nog enkele dagen vroeg ieder onzer zich afwie zal als burgemeester onzer gemeente benoemd worden. Doch eensklaps verspreidde zich de blijde tijding dat het H. M. onze geeer- biedigde Koningin behaagd had den heer Wortman, secretaris onzer gemeente, als zoodanig te benoemen. Overtuigd dat het u gegeven is, met kracht en beleid de belangen van ons gehucht te behartigen, vertrouwen wij dezelve aan UEd. Achtb. toe, de verzekering gevende, dat het U aan de noodige medewerking uiet ontbreken zal. De burgemeester sprak eenige aansluilende woor- den van dank, waarop de stoet het gehucht door- trok naar de versierde school, waar Z.Ed. Achtb. door de kinderen het volgende lied werd toege- zongen Hierna verwelkomde het hoofd der school hem met hartelijke bewoordingen. Hij aehtte de keuze van H. M. de Koningin een gelukkige, waar de heer Wortman als volksman bekend staat en van hem indien hij blijft wie hij was mag ver- wacht worden dat hij ook voor de belangen der minderen zou zorgen. De burgemeester dankte voor de tot hem ge- richte hartelijke woorden en de kinderen voor het hem toegezongen lied. Hij betuigde dat het zijn voornemen was zijn beste krachten in te spannen voor de algemeene belangen, daarbij rekenende op den steun van de bewoners. Verder deelde Z. Ed. Achtb. de kinderen mede, dat hij 't voornemen had 't begin van 't volgend jaar nader kennis met hen te komen maken. Aan daverende hoera's op de verschillende toespraken ontbrak het niet. Alsuu ging het verder naar het dorp Zaamslag. Voorop een afdeeling eerewacht, drie rijtuigen met den burgemeester en de feestcommissie's en daarna de tweede afdeeling eerewacht. Gedurig bleef de regen stroomen wat de tocht zeer onaangenaam maakte en het ergste deed vreezen voor de versieringen op het dorp. Onder het luiden der klok arriveerde de stoet te 3 uur op het dorp, opgewacht door het muziek- gezelschap, het mannenkoor en het gemengd kour. Bij de eerste eerepoort aan den ingang van het dorp werd de burgemeester toegesproken door den voorzitter der feestcommissie, den heer A. H. de Vries, ook namens de ingezetenen van Zaamslag, en uit wiens woorden bleek van groote ingenomenheid met de keuze van H. M. de Koningin. Niet alleen dat de benoemde een inwoner van Zaamslag is, en dus met alle toestanden op de hoogte, wat voor een vreemdeling een tijd van studie kost om daartoe te geraken, maar hij staat ook bekend als een deskundige op het gebied der gemeente- admimstratie, en van hem mag verwacht worden dat hij zijne kennis aan de belangen der gemeente zal ten nutte maken. Met vertrouwen droeg spreker de belangen der ingezetenen aan den nieuwen burgemeester op. Z.EdelAchtb. getuigde zijne beste krachten aan de belangen der gemeente in het algemeen en aan die der ingezetenen in het bijzonder te zullen wijden. Hij verklaarde de plaats zijner inwoning lief te hebben en alles wat in zijn vermogen was te zullen aanwenden om haar welzijn te bevorderen. Door de versierde straten toog men nu naar het raadhuis, waar eene zitting van den gemeen- teraad was belegd. Aan den ingang der raadzaal werd de heer Wortman verwelkomd door den oudsten wethouder, den heer De Kraker, aan het hoofd van den vol- talligen raad, die hem het ambtsinsigne over- handigde. Kort daarna werd de openbare vergadering van den gemeenteraad geopend. De heer Wortman, herinnerde dat gister den Raad was kennis gegeven van Hr. Ms. besluit waarbij hij tot burgemeester van Zaamslag was benoemd, en deelde verder mede heden in handen voor den Commissaris der Koningin de vereischte eeden te hebben afgelegd, waarvan hij het proces- verbaal overlegde. Hij verklaarde dankbaar het voorzitterschap van den Raad te aanvaarden. Als Zaamslager gaan hem de belangen der ge meente en ingezetenen nauw ter harte en zal hij het zich een heilige plicht achten voor die be langen te zorgen, waarvoor hij den steun inroept der heeren leden van den Raad, in het bijzonder die der wethouders. Hij hoopt gemeenschappelijk met hen werkzaam te zijn aan het bevorderen der algemeene belangen. De heer Geelhoedt verkreeg alsnu het woord en meende aller tolk te zijn, wanneer hij ver klaarde met genoegen de woorden van den Voor zitter te hebben gehoord. Hij zeide hem steun toe, voor het doorzetten van zijne voorstellen in het belang der gemeente of hare ingezetenen. Ook de Raad is bezield met het voornemen om zoudei nevenbedoelingen de algemeene belangen te behartigen, zoodat, na de verklaring van den voorzitter, hij niet twijfelt of er zal steeds samen- werking zijn. En mocht het voorkomen dat er al eens verschil van meening ontstaat, door ver schillende denkbeelden over hetgeen geacht wordt in 't belang van 't algemeen te zijn, zoo hoopt hij dat de strijd zonder bitterheid zal gevoerd worden, en zij den goeden gang der zaken niet zal verstoren. De Voorzitter betuigde zijn dank voor de ge- sproken woorden, meende ook aller tolk te zijn wanneer hij een woord van dank sprak tot den heer De Kraker, voor de goede waarneming van het ambt van burgemeester tijdens de vacature, en sloot de vergadering. Thans sprak hij het talrijke publiek toe, nog- maals de verzekering gevende, zijne krachten te zullen wijden aan Zaamslag's belangen, welke verklaring met hoera's begroet werd. Hierop ving, onder de tonen der muziek, de toclit door de straten aan en werd, bij het ge- meentehuis teruggekomen, de stoet ontbonden. Niettegenstaande het ongunstige weer namen wij ook hier en daar een kijkje, waaruit ons bleek, dat ondanks den korten tijd van voorbereiding druk versierd was, verschillende eerepoorten waren opgericht en bijna alle straten met versierde sparrenboompjes beplant. Diep te bejammeren was het dat het gure weer zoo tegenwerkte, waardoor een en ander niet tot zijn recht kwam. 't Is te vreezen dat het afsteken van een vuurwerk en de voorgciiumen verliehting heden avond niet zal kunnen plaats hebben. Na ons kort overzicht was het tijd huiswaarts te keeren om bovenstaande nog tijdig voor dit nummer te bezorgen. Zaamslag, 28 Dec. Heden had alhier door de vereeniging ,/In 't belang der landbouwers" de aanbesteding plaats voor de volgende leveringen 222,500 Kg. Superphosphaat. Hiervoorischreven in Internationalefabriek te Zwijndrecht voor f 3,61, J. van Arenthals te Hansweert voor f 3,60, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 3,60, Ceutrale guanofabrieken te Rotterdam (vertegen- woordiger P. J. Versluijs te Ter Neuzen) voor f 3,58, P. Hoste te St. Laurens voor f 3,56 en Iman J. van der Have te Zierikzee voor 3,35. 18,000 Kg. Thomasphosphaat. Hiervoor schreven in J. van Ardenne te Dordrecht voor 2,74 en Iman J. van der Have te Zierikzee voor f 2,60. 11,000 Kg. Chilisalpeter. Hiervoor schreven in P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 10,23, P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor f 10,22 en J. van Arenthals te Hansweert voor f 9,95. Alle inschrijvingen zijn per 100 Kg. 's Gravenliage, 28 Dec. Eerste Kamer. De afdeelingen kozen tot voorzitters de heeren Rut gers van Rozeuburg, Viruly, Pijnacker Hordijk, Fransen van de Putte en Roell. Bij het debat over de Indische begrooting hul- digde o. m. de heer Van Alphen den Minister voor hetgeen hij deed voor Indie en met hem was hij voor bestuursvestiging op Nieuw-Guinea. De heer Fransen van de Putte juichte toe de defentiewerken voor Java. De Minister buldigde generaal Van Ileutz voor zijn optreden in Atjeh. Blij kens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel zijn de tolkantoren te Achel en Maeseyck weder opengesteld voor den invoervan Nederlandsch melkvee en is het tolkantoor de Clinge (station) tot nader order voor dien invoer gesloten. Een tweetal huisgezinnen te Zaandam zijn onder verschijnselen van vergiftiging ernstig ziek geworden, waarschijnlijk tengevolge van het gebruik van schadelijk voedsel. De gehruikte spijzen, waaronder paardenvleesch zijn in beslag genomen en in onderzoek. Opmerkelijk is, dat meerdere huisgezinnen, die eveneens van het paardenvleesch hebben gebruikt, niet zijn aangetast, beweerd wordt echter dat deze het vleesch gekookt en de andere gebraden gebruikt hebben. Den 308ten December hopen onze geliefde ouders, NtCOLAAS HARTE JOHANNA DIERIJK, hunne 25jarige echtvereeniging te herdenken dat de Heere hun nog lang moge sparen voor ons, is de wensch van HUNNE DANKBARE KINDEREN. Rotterdam, 28 Dec. 1900. Ondertrouwd P. F. LEENKNEGT L. ANTHEUNIS. Ter Neuzen, 28 December 1900. Heden overleed tot mijne diepe droefheid mijn jongste dochtertje PIE TERN ELLA CATHARINA, in den jeugdigen leeftijd van ruim twee maanden. Ter Neuzen, 24 December 1900. Wed. C. VELVan den Berge. Hedenavond half negen overleed tot omo diopo droofhoid onze zeor geliefde eclltgeuoot, vader, behuwd- en grootvader, ADRIAAN DE KRAKER, in den ouderdom van 74 jaar en 4 maanden. Uit aller naam, Wed. A. DE KRAKER. Aardenburg, 22 December 1900. De NIEUWJAARS-COMMISSIE te Ter Neuzen zal a. s. Maandag 31 Dec., 's namiddags 2 ure, een bedeelingf houden in de consistoriekamer en voorts elke Vrijdag vanaf 11 Januari 1901, des namiddags 2 ure, op dezelfde plaats. HET BESTUUR. De ondergeteekenden zich vereenigd hebbende tot een commissie om, onder nadere goedkeuring van de bevoegde autoriteit, eene verloting daar te stellen ten steun van het voorloopig comite tot oprichting van een Zieken- huis te Ter Neuzen, noodigen bij deze beleefdelijk de dames van Ter Nenzen en omstreken uit, tot dit doel te willen medewerken en door het zenden van haar naamkaartje of andere kennisgeving daarvan bewijs te geven aan een der onderge teekenden. Bij deelneming zal tot samenkomst een oproe- ping geschieden. Mevr. GEILL, Presidente. HARTE, Vice-Presidente. u EIJKE, Secretaresse. u HEIJBLOM, Penningmeesteres. WAALKES, VERBRUGGE, J Commissaressea. KLAASSEN-v. d. Ouden, N.B. De dames die hunne kaartjes ingezoaden hebben worden verzocht den 7 Januari om 3 uur des middags in't kleine»zaaltje op het stadhuis. Wegeus de stoornis, die reeds her- haalde Zondagen plaats had gedurende de H. Mis in de R. K. Kerk te Sas van Gent, was het wenschelijk dat door den voorzitter van het Kerkbestuur maatregelen werden genomen, om dergelijke wanordelijkheden tegen te gaan, opdat ieder pachter van eene zitpWts die plaats ten alien tijde vrij en ongehinderd kan bereiken. Dat de pastoor, staande op het preekgestoelte, die wanordelijkheden 11. Zondag ongemerkt liet doorgaan, kwam mij wel wat vreemd voor. Een Vreemdeling die wel ebns ter. HEUKEWSCHE COURAIT. ■lit blad verschijnt jlaanilaa-t Woensilag- en Vrijiluscavoml, nitseionilerd op Feenidagen, bij de Firnia P. J. VII UK I1IDK te Ter Neazen. Wij heffen thans een feestlied aan. Blij opgewekt en kloek. Ter eer van Hem die onze school Vereert met een bezoek Die op deez dag voor heel Zaamslag Als hoofd ervan optreden mag En daarom maar vroolijk Gejuicht op dezen stond Een Burgemeester naar den zin Halen wij steeds met blijdschap in En daarom enz. De Burgemeester sta als hoofd, En lange jarenrij, In lief en leed, in vreugde incest Met rand en daad ons bij 't .Eendracht maakt macht" zij onze kracht Zoowel als bij ons voorgeslacht En dan ook maar vroolijk Gejuicht op dezen stond Des Burgemeesters wijs bestuur Breng Zaamslag heil zij lang van dunr. EN EN KERR KOMT TE SAS VAN GeNT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1