Buitenland. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. maatschappijen, maar geheel ter beschikkiug zijn Tan Hare Majesteit, en ook geheel overeenkomstig de wenschen van H. M. worden ingericht en afgewerkt. TER NEUZEN, 24 December 1900. Heden werd alhier door Burg, en Weth. aanbesteed 1°. het schoonhouden, verwarmen en verlichten der openbare scholen gedurende 1901, de ver- lichting echter tot op bet tijdstip dat de elec- trische verlichting der scholen A B en C zal aanvangen. Ingeschreven werd voor school A door den heer M. C. Leunis voor f 100, f 4,50 en f 1,50. Voor school B voor mej. M. J. de Groot (wed. Willems) voor 1,20, f 5,en 2, Voor school C door de heeren A. Leijs voor 150, 5,— en 3,— en M. C. Leunis voor 130, 5,— en 2,40. Voor school D door de heereu A. Brakman voor 135, 3,40 en 1,95 en M. C. Adriaan sen voor f 125, f 3,50 en f 2, Het schoonhouden berekend per jaar, verwarmen en verlichten per 100 uren. 2°. a. De levering van schoolboeken en andere schoolbehoeften voor de openbare scholen. Hiervoor werd ingeschreven door den heer M de Jonge voor school A f 216,99, B /409,80, C 158,50 en D 126,55, totaal 911,84 en door de Eirma P. J. van de Sande voor school A f 200,38, B f 383,25, C f 156,15 en D 120,23, totaal 860,01. b. De levering van voorwerpen voor het onder- wijs in de handwerken voor meisjes, voor de openbare scholen voor het jaar 1901. Hiervoor werd ingeschreven door mej. A. E. van der Heijden voor school A f 16,00, B f 22,50 en C 24,50, totaal 63,60, en door den heer J. Schepens-De Smidt voor school-,A 13,82, B 18,30 en C 18,63, totaal /;50,75. Bij Kon. besluit is eervol ontslag verleend aan den heer M. de Jonge als kapitein bij het 5e bataljon rustende schutterij in Zeeland, en is benoemd tot 2e luitenant bij dat bataljon de heer W. D. de Vries. Ave!, 21 Dec. In eene heden alhier gehouden buitengewone vergadering van stembevoegde inge- landen van den polder Beoostenblij-benoorden werd besloten on den weg van af de eerste weeg- brug aan het station Axel over eene lengte van 150 M. door keibestrating 2 M. te verbreeden. Eveneens werd aangenomen een voorstel van den heer K. de Eeijter tot verbetering van het voetpad langs de huizen. Tot onderwijzer aan de R. C. jongensschool te Vlaardingen is benoemd de heer A. A. C. van den Berg, onderwijzer alhier. Koewacht. Zondag hield de heer A. Geerards zijne aangekondigde lezing over de wet op den Leerplicht ten huize van E. de Vleeschouwer alhier. Het onderwijzend personeel, enkele leden van den raad en zeer vele ouders van school- gaande kinderen waren tegenwoordig. Het was er zoo druk, dat de ruime zaal geheel gevuld was, ofschoon alien op elkander gedrongen stonden. Spreker begon met er op te wijzen, dat de tijd van verzet voorbij was, dat voor- en tegenstanders der wet niet meer behooren na te pleiten, maar haar moeten ontvangen en helpen uitvoeren, zooals zij door de Staten-Generaal is aangenomen. Hij wees op het hooge nut van het onderwijs en de ware belangen van het kind, die door deze wet ;n bescherming worden genomen. Na deze inleiding begon spreker achtereenvolgens die arti- kelen der wet te verklaren en uit te leggen, welke betrekking hebben op de ouders en op het school- gaande kind. Lang stond spreker stil bij art. 12, waarin de geldige redenen worden omschreven waarin tijdelijk schoolverzuim geoorloofd is. In het breede besprak hij ook de milde bepaling in de wet omtrent het vrijkrijgen voor den tijd van zes weken voor veldarbeid, omdat dit voor deze gemeente van zooveel belang is. Ten slotte wees spreker op de straffen, welke die ouders bedreigen, welke hunne kinderen om alleilei nietige redenen herhaaldelijk thuis houden. De vergadering had met aandacht de lange rede van den heer Geerards aangehoord en een luid applaus beloonde de spreker voor zijne moeite, terwijl velen hem nog persoonlijk kwamen be- danken voor zijne leerrijke voordracht. Van de gelegenheid om een en ander te vragen werd er druk gebruik gemaakt en alle vragen werden door den spreker en zijn personeel wel- willend beantwoord. Graanw. In den nacht van 20 op 21 dezer is bij den werkman J. v. Z. alhier, in het var- kenshok een groot loopvarken den hals afgesneden en het gedoodde dier meegenomen. De daders zijn onbekend. Biervliet. Hertog Hendrik is de naam, die de vorige week een jonggeborene op de secretarie ontving. De Oranjelievende vader zag ook een zijner zoons 9 maanden deelnemen aan een tocht met de 2e ambulance als verpleger in deBoeren- jepublieken. 's Graveuhage, 24 Dec. Op verzoek van twee predikanten te Hulst pleitte heden Mr. W. A. Telders, advocaat. te 's Hage, voor den Hoogen Raad in de zaak van De K., rijksveld- wachter te St. Jansteen, door het gerechtshof te 's Gravenhage veroordeeld wegens valschheid in een proces-verbaal omtrent mishandeling. Het openbaar ministerie zal 7 Januari a. s. conclusie nemen, Bij Kon. besluit is benoemd tot inspecteur der directe belastingen enz. te Nijmegen, de heer J. de Wilde, thans ontvanger dier middelen te Sluistot ontvanger te Sluis werd benoemd de heer P. H. J. G. van Manen, surnumerair te Rotterdam. Rotterdam, 24 Dec. Hedennacht te circa half een brak een zware brand uit op de derde ver- dieping van het pakhuis »St. Joris" aan den Schiedamschen Dijk, vooral dienende als opslag voor granen, waarmede het gebouw geheel gevuld was. De brandweer, gealarmeerd, verscheen met al het materiaal op de plaats des onheils. Het gebouw is geheel nitgebrand en de schade enorm. Weldra werkten aan de zijde van den Schie damschen Dijk twee stoomspuiten en zes hand- spuiten. Aan de Leuvehaven eveneens twee stoomspuiten en vier handspuiten later door 1 stoomspuit versterkt. De voorraad artikeleu van de gemeente, mede in het gebouw aanwezig, gingen ook verloren. Het pand, eigendom van de familie van Rijcke- vorsel, is met inhoud op beurspolis voor een groot bedrag verzekerd. Ongelukken vielen niet voor. Verschillende omwonenden, die door den grooten brand versehrikt waren, brachten hunne eigen- dommen in veiligheid. In verbaud met de werkstaking te Antwerpen werd, naar het Hulsterblad meldt, ook te Hulst Woensdag beproefd werklieden voor het lossen van schepen te werven. Nog in den namiddag vertrokken van daar en omstreken 57 man per kameon naar Walsoorden en verder per stoomboot naar Antwerpen, waar zij op een der booten van de Red Star Line werden geplaatst. Zij werken in een afgezet terrein en eten, drinken en slapen aan boord. Het loon is fr. 8,per dag. Vrijdagavond zijn, op een elftal na, de werklui weer teruggekeerd. De wrok, die tegen hen bij de stakers bestaat, maakte hunne positie gevaarlijk. Allen hebben spijt er van het niet te hebben kunnen uithouden. Ook te Boschkapelle werden pogingen aange- wend om werklieden te krijgen, maar zonder ge- volg, niettegenstaande 80 fr. in 10 dagen, benevens vrije reis- en verblijfkosten werd geboden. Uit Antwerpen wordt van Zaterdag gemeld De houding der dokwerkers is minder rustig Kleine groepen van stakers trekken door de stad en vielen werklieden aan, die uit de provincie en uit het buitenland zijn gekomen om hun plaats in te nemen. Twee gewonden, een Belg en een Duitscher zijn naar het hospitaal gebracht. Bij de hervatting van den arbeid op de Cocke- rill-kade, te half twee eergisterenmiddag trachtten 2000 werkstakers het werk aan de boot van Grimsby te beletten. De politie maakte een charge met de blanke sabel en joeg ds stakers uiteen, die daarop de vlucht namen. De christelijke democratische abt Eonteyne presideerde een bijeen- komst der 2000 dokwerkers op de kade. Na afloop der vergadering begaf de geestelijke zich aan het hoofd van een stoet van stakers naar het loodswezen. De oncenigheden tusschen de werk stakers en de werklieden van buiten houden nog steeds aan. Op de Cockerill-kade heeft een nieuwe aanval der werkstakers plaats gehad. Een vijftigtal politieagenten maakten een charge met de blanke sabel en vuurden hun revolvers af. Er wordt verzekerd dat er 300 schoten gelost werden. De stakers weken terug. Men zegt dat er dertig gewond zijn, waarvan tien zwaar. Er had een arrestatie plaats. De stakers droegen de gewonden weg. De politie is nu versterkt met veertig agenten, doch de stakers blijven een dreigende houding aannemen. Er hebben verscheiden aanhoudingen plaats gehad. Twee gekwetsten verkeeren in levensge- vaar. Naar beweerd wordt, is een werkman gedood. De gendarmerie wordt in de kazerne onder de wapenen gehouden en de burgemeester beraamt krachtdadige maatregeleu. Het dagblad L'Escaut zegt dat de dokwerkers aan boord van de stoomboot Mars gingen en met moord dreig- den. De arbeidera die aan het laden waren namen de vlucht. Te Hansweert is Donderdag de vrachtboot Rederei II, schipper Wucher, geladenmet vracht- goederen voor Antwerpen, doordat zij op een ducdalf voer, lek gestooten en in zinkenden toestand in de buitenhaven gebracht. De lading is grootendeels verloren. Nader schrijft men uit Klundert De tweede der vermiste personen van het ge- mcht Noordhoek (zie ons vorig nummer) is ge- ukkig terecht. Vrijdagochtend had zooals wij kortelings in ons vorig nummer ineldden, een hevige ontploffing plaats in het achteronder van het aan de Sleepers- vest te Rotterdam liggende beurtschip De vrouw Cornelia, groot 107 ton, van den beurtschipper op Goes, J. G. Ossewaarde. De oorzaak der ontploffing was het springen van een mandflesch met benzine of naphta, in den loop van den morgen aan boord gebracht en door den schipper in het achteronder geplaatst. Daar brandde een kachel, waardoor de licht ontplofbare vloeistof verwarmd werd, zich uitzette en de ontploffing veroorzaakte. Deze was zoo krachtig, dat de roef boven het achteronder, voor een deel uiteen sloeg. Een raam daarvan werd in de lucht geslingerd en kwam op de Sleepersvest terechthet dak er van viel te water. Schipper Ossewaarde, een 68jarige man, die zich op het oogenblik der ontploffing in het achteronder bevoud, werd met de hulp van zijn 42jarigen zoon Marinus en den dekknecht daaruit gered, evenwel niet zonder dat hij beduidende brandwonden aan hoofd en handen had bekomen. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd en ter verpleging opgenomen. Zijn zoon bekwam enkele brandwonden van lichten aard. Kort nadat de ontploffing had plaats gehad, stond het achteronder in voile vlam en baanden de vlammen zich door de raampjes een uitweg, terwijl ook de roef en het laadruim werden aan- getast. Het ruim was geheel volgeladeu met meel, boonen, zeep, azijn, appeleu, tabak en derge- lijke artikelen, want het beurtschip zou uaar Zee- land vertrekken. Enkele minuten nadat de brand was uitgebroken, rukten 2 spuiten aan. Zij werden in werking gesteld en konden eerst om twaalf uur weer in- rukkeu, nadat de brand onder de leidiiig van den hoofdman den heer J. Milders was gebluscht. De aan het schip veroorzaakte vuur- en water- schade is belangrijk. Zij wordt door assurantie ten deele gedekt. Tijdens de brand nog woedde, werden met spoed de luiken van het laadruim verwijderd en werd de lading zooveel mogelijk overgeladen in de langs zijde liggende lichters de Twee Gebroeders, van schipper J. van Poelgeest van hier, en de Vrouw Aaltje, van schipper W. Los van Zaandam. Die lading heeft voor een deel veel van het water te lijden gehad. Tijdens den brand was het tramverkeer langs Sleepersvest gestremd. 's Middags is men aangevangen met het leeg- pompen van het beurtschip. De gelaarsde katEen veehouder op het eiland Tessel is in het bezit van een kat welke wellicht nergens haar wederga vindt in de katten- wereld. Het dier, dat thans zes jaar oud is, heeft in dien tijd reeds meer dan tien hazen bemachtigd, en, na ze gedood te hebben, gaaf thuis gebracht. Voor een paar dagen kwam zij weer aansjouwen met een haas, die zes pond zwaar was. Poes miauwde voor de deur net zoo lang tot de baas open deed en de haas van haar afnam. Het volgende ergerlijke staaltje van dieren- mishandeling meldt men uit Waarde Eenige jongens, van omtrent twintig jaar, die den heelen dag geen raad met hunneu ledigen tijd wisten, hadden een duifje gevangen. Dit diertje hebben ze levend de veeren uitgerukt, de vleugels afgesneden en onthoofd. Deze schand- daad geschiedde ten aanzien van een aantal kinderen. De berichtgever hoopt dat dit feit niet ontgaan is aan het oog van de rijkspolitie, waarvoor men aldaar nog al eenig respect schijnt te hebben. Een vrouw te Haskerland kocht een naai- machine op afbetaling, doch voldeed niet aan de afspraak in weerwil van .herhaalde aanmaning. De verkooper verzon nu een list om de machine terug te krijgen Op zekeren dag kwam een haar onbekend per- soon aan hare deur en vroeg of zij misschien een gebruikte naaimachine te koop had. Na eenig loven en bieden werd de koop gesloten voor twintig gulden. De machine werd op een kar geladen, terwijl de koopman met zijn geld in den zak rammelde. Toen de karreman met de machine vertrokken was, zeide de koopman //Nu, vrouwtje, hier is f 3,50 wat ge meer hebt afbetaald, is voor het gebruik", waarop hij vertrok. Sedert bijna een jaar werd te Joure vermist de twaalfjarige Johanna van B., wier opsporing indertijd te vergeefs door de ouders verzocht was. Donderdag 11. stond ze eensklaps voor de verbaasde huisgeuooten. Ze verhaalde, dat ze met een ge- zin naar Duitschland vertrokken was. Daar van- daan geraakt, had ze een paar dagen hulpeloos rondgezworven, tot ze in het weeshuis te Xanten was opgenomen. De burgemeester dier plaats had ze naar Nijmegen doen transporteeren en vandaar werd zij naar Joure overgebracht. Het kind zag er bij aankomst in de ouderlijke woning zeer welvarend uit. Donderdagavond ongeveer half 10 had aan den Omval, gemeente Ouderkerk, een zeer droevig ongeluk plaats. Een tiental meters van den wal, tegenover de tapperij //Vischlust", lag schipper H. Texer, van, Wildervank, met zijn schip met pulp voor anker,, gemeerd dicht aan de palen, die op deze hoogte van den Amstel een barriere vormen. Hij had de voorgeschreven lichten op. Even na 9 had hij zich met zijn vrouw en vier kinderen, twee meisjes en twee jongens, in het achteronder ter ruste begevenzijn oudste zoons, van 15 en 13 jaar, lagen in het vooronder. Toen zij in hun eersten slaap waren, werden zij door een vreeselijk lawaai wakker geschrikt. De man sprong ait zijn bed en bemerkte toen,. dat hij reeds tot aan den hals in het water stond. Hij begreep dat er niet meer te der.ken viel aan het redden van vrouw en kinderen en snelde daarom direct naar het vooronder, waardoor 't mocht gelukken, zijn oudste zoons te redden. In den nacht werden de lijken gevonden van de vrouw en een kind, een zuigeling van 5 maan den, dat zij in de armen had; later werden de andere dooden, twee meisjes van 14 en 7 en de jongen van 9 jaar, gevonden. De schuit is achter aan bakboordzijde ingevaren door een stoomboot, hetgeen zeer vreemd is, daar deze boot dan had willen varen tusschen de meer- palen en de pulpschuit door. In elk geval staat vast dat de boot voer buiten haar vaarwater. De kapitein van de boot was zoo verregaand roekeloos om met flinken gang door te stoomen, het anker- touw van de schuit verbrekende. Men vermoedt dat 't een Rotterdamsche nacht- boot is, die om dien tijd die plaats passeeren moest. Wat de reden ran de aanvaring is, kan nog moeilijk gezegd worden. De schuit lag er al een paar dagen, ook Woensdag reeds, toen dezelf- de nachtboot daar gepasseerd was. Ook lag de tjalk, met de helder brandende lantaarn in het want, naast de vaargeul, zoodat de schipper aan de voorschriflen had voldaan. Het wordt niet onmogelijk geacht, dat de nacht boot tengevolge van den harden wind, die daar juist in de bocht stond, van den koers is geraakt en, in plaats van de vaargeul langs den Amstel- dijkkant te volgen, aan den overkant voer en tusschen de tjalk en de palen, waaraan dat vaar- tuig lag vastgemeerd, is doorgevaren. Dit ver- moeden wordt versterkt door de omstandigheid,, dat de touwen als 't ware zijn doorgesneden. De schipper en de beide jongens schreeuwden om hulp, terwijl zij over boord sprongen, maar de nachtboot stoomde door zonder daarop achfc. te slaan. Uit Thabanchu seint Reuter's correspondent nog een bericht over het ontsnappen van de Wet. Het was een prachtig schouwspel, zegt hij, toen het Boerenleger ongeveer 2500 man zeer verspreid den galop begon door Sprinkhaannek. Steyn en Piet Fourie voerden aan. De rit te midden van een onophoudelijk vuur uit de Engel- sche kanonnen en geweren was een meesterstuk van stoutmoedigheid en het welslagen volkompn, hoewel er twee stukken geschut en 25 man bij verloren werden. Bij Spandau is een soldaat het slachtoffer geworden van een mislukte grap. De mau stond op post bij een kruithuis en wilde 's nachts een kameraad, die wat verder op post stond, eens doen verschrikken. Hij sloop daarom over den grond tot bij den tweeden post en ging toen, op de hurken huppelende verder. De andere schild- wacht riep de naderende gestalte aan, maar kreeg geen antwoord. Toen besloot hij zijn plicht te doen, en loste een schot, dat den grappenmaker op de plaats deed dood blijven. Esterhazy moet wel erg in de benauwdheid zitten. In een brief van half November schreef hij aan zijn gewezen vrouw lk heb den laatsten tijd niet aan mijn kinderen kunnen schrijven, omdat ik geen geld heb om een postzegel te koopen. Ik ben ten einde van mijn krachten, mijn moed en mijn geld gekomen. Ik heb in twee dagen niet gegeten. Van morgen ben ik in een weldadigheidsgesticht geweest. Ik heb bijna geen kleeren meer aan mijn lijf. Ik bibber van de kou, want ik kan niet warm worden, dan in een kerk of een museum. Iedereen zal zeggen dat het een bekentenis van schuld is, maar gij kunt er van overtuigd zijn dat, indien ik mij van kant maak, ik dat niet doe dan na den uitersten strijd, zonder brood en zonder dak, zonder vuur en zonder kleeren. Ik ga dood van alle ontbe- ringen als een kogel er geen eind aan maakt. Omhels mijne kinderen. Zeg hen dat ik ze liefheb en dat, indien een vreeselijk noodlot mij in het verderf heeft gestort, indien ik sterf als slachtoffer van de lafheid der menschen, ik toch nooit de misdaad heb begaan, waarvan men mij beschuldigt, waarvan ellendelingen mij beschul- digen om zelf vrij te komen. Ik heb mijn trouw- ring in de bank van leening moeten brengen. Het was het eenige kleinood dat ik nog had gehouden. Ik had het bewaard ook na onze echtscheiding. Ik heb het niet eer prijs gegeven dan vandaag in den uitersten nood. Het einde van de eeuw zal door de gemeente Parijs met een klein feestje worden gevierd illumi- natie van het stadhuis met muziek op het plein daarvoor. Klokslag 12 uur krijgen de muzikanten en de gemeente-ambtenaren te eten en te drinken. Honderd duizend francs worden onder de armen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2