Algemeea Hieuws* en AdrerUatieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Nation ale Militie. Engeland en de Z.-A. Republiek. No. 4013 Dinsda£ 25 December 1000. 40e Jaarsrano:. De vervulde Vloek. Binnenland. ABONNEMENi': Per drie maanden binnen Ter Neuzen'/1,Franco per post: Voor Nederlaud 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,824. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ADVEBTENTllN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prqs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. W egens het Kerstfeest zala. s. Woensdaggeen nummer van dit blad verschijnen. m a k e n bekend: FEUILLETON Naar het Duiisch. 35) Zij keek schijnbaar onverschillig op het kaartje en verbleekte niet. Terwijl zij met een lachend gelaat haar verontschuldiging aanbood, stond zij op. Haar hart krounp echter van weedom ineen. Een oogenblik later trad zij de spreekkamer binnen. Haar oogen richtte zij onmiddellijk op den bezoeker op Charles. Een minuut stonden zij storm tegenover elkaar. Toen boog hij en sprak ,/Ik vrees u te storen, want ik koui onverwacht, maar u zult me dat willen vergeven, hoop ik, als ik u meaedeel, waarom ik hier gekomen ben." In korte woorden vertelde hij, wat er gebeurd was. Het ^huis Stuart was gevallen en het ge- lieele belangrijke vermogen was in verkeerde specu lation verloren gegaan. Zijn papa was geru'ineerd Hij kwam nu om haar nogmaals vaarwel te zeggen, als in vroegere tijden. Als in vroegere tijden. Zij gevoelde een ge- weldigen aandrang om haar pas verkregen positie te verlaten en af te zien van alles, wat het leven veraangeuaamt, teneinde een enkele maal te kunnen voldoen aan de dnspraak van haar hart, al moest zij dan ook gaan bedelen. Maar zij bedwong zich. Geen trek in haar gelaat verried welke strijd in haar binnenste ge- streden werd. De lippen weigerden haar echter den dienst, toen zij hem wilde antwoorden met De inval der Boeren in de Kaapkolonie heeft bij de Engelschen veel in de war gestuurd, maar hij heeft toch ook ons, toeschouwers van den strijd van iets kostelijks beroofd. De heer Chamberlain was nl. voornemens, een verzoenende proclamatie uit de vaardigen, de Boeren uitnoodigende om de wapens neer te leggen, en ziet deze noble aan- doening is door den inval in de geboorte gesmoord. Chamberlain en een verzoenende proclamatie Deukt men niet aan een zeker dier, dat de kippen en ganzen wilde bepraten, om toch hun schuw- heid een beetje af te leggen? Maar er is meer in de war gestuurd. Te Colesberg zetelde in alle gestrengheid het Kaapsche hof, om de geschillen van hoogverraad te berech- ten, en hoort de Boeren staan op weinige kilometers afstand van de rechtzaal Daar moesteu de rechters niets van hebben en met groote haast trokken ze weer naar Kaapstad. Wat zal Engeland anders doen dan troepen sturen Geen woorden van vrede en welbehagen uit den mond van Joe, maar 800 man bereden troepen, kavalerie, detachementen koloniale troepen en nieuwe contingenten uit Australie en Nieuw- Zeeland. Zod zal Engeland de nieuwe eeuw voor Zuid-Afrika iuluiden. En sir Alfred Milner steit het krijgsrecht in de plaats van de vriendelijke rechtspraak der verschrikte leden van het Hoog- verraadshof. Britstown, Victoria-West, Richmond, Hanover, Murraysburg, Graaf Reinet, Aberdeen, Middelburg, Steyusburg, Cradock, Tarka, Molteno, en straks Stellenbosch, Worcester en Wellington al deze districten zullen de zegeningen van de Krijgswet ondervinden. Intusschen, de Kaapsche regeering is zoo gerust als alleen iemand met een zuiver geweten zijn kan. De strategische punten van de spoorwegen een nietsheduidend woord, zooals de hoogere kringen die in overvloed ter beschikking hebben, Haar zwijgen verkeerd uitleggende, vervolgdehij wIk wil niet afreizen, zonder u bekend te maken met de reden, waarom wij naar Amerika terug- keeren. Gelukkiger wijze is uw toekomst ver- zekerd. Ik kan uw papa goede verantwoording doen omtrent de plichten, die ik op mij nam. Mijn oprechte wenschen voor uw geluk heb ik reeds uitgesproken ik voeg daarbij het verzoek, ons niet geheel te vergeten. Het ga u wel, miss Darrell Van den beginne was het Bertha's bedoeling geweest het huwelijk uit te stellen, en hoewel ongaarne had graaf Victor zich naar haar wensch geschikt. Het huwelijk was bepaaald op den tweeden October. Op een avond tegen half September reeds vrij laat, kwam een telegram uit Londen voor lady Carley. Vijf minuteu later ontbood zij haar neef op haar kamer. Graaf Norton ging terstond en vond zijntante in een toestand van aandoening en ontsteltenis, die moeilijk te beschrijven is. Zonder eenige verklaring reikte zij hem het telegram over, en hij las ..Rom dadelijk met Victor Hij sterft Blanca." zijn bezet en de Oranje-rivier is zoo hoog, dat de terugweg is afgesnedeu trouwens de overtocht was ook omnogelijk, naar men weet Colesberg heeft een sterk garnizoen van Coldstreams, Dra- gonders en Lancasters met vrijwilligers en ook te Aliwal-Noord moet een sterke bezetting liggen onder generaal Hector Macdonald. Volgens een der bladen zouden echter de vorige week 5000 man van daar naar den zuidoosthoek van den Vrijstaat zijn getrokken. Uit Kaapstad zijn boven- dien nog belangrijke versterkingen noordwaarts gezonden. Te Londen hebben deze geruststellende ver- klaringen niet de voile werking gehad. Er zijn bladen, die meenen, dat de Boeren, eens in de Zuurbergen genesteld, er zoo gauw niet weer uitgejaagd zijn, vooral niet wanneer zij versterking krijgen uit den Vrijstaat en de Kaapkolonie. Gelukkig voor de Engelschen zijn hun eerste pogingen om de Boeren te verdrijven alleszins geslaagd. Zooals uit telegrammen blijkt hebben de Britsche troepen zelfs in 't geheel geen ver- liezen geleden. De Boeren trokken westwaarts en zullen dus wellicht naar het district Prieska gaan, wel bekend uit de oproerige bewegiug van het vorige jaar. De regen schijnt de Boeren in tusschen een beetje te helpen, want ook daardoor is een eindje spoorweg vernield. Ook over het gebeurde in Transvaal luiden de berichten niet zeer gunstig voor de Boeren. Bij Zuurfontein teruggeslagen en bij Krugersdorp een volkomen nederlaag en wanordelijke vlucht. In 't algemeen weten we vrat hiervan te denken, en ook nu hebben de Engelschen blijkbaar geen enkel der 5 stukken geschut veroverd, maar waar French de aanvoerder der Engelschen was, konden de Boeren er wel eens minder goed afgekoinen zijn dan bij Clements. Generaal Broadwood, die Clements bij Nooit- gedacht leelijk in den steek liet, hoewel hij maar eenige uren van hem verwijderd was, gaat nu naar Engeland lerug. Feestelijk zal de ontvangst wel niet wezen. Er verliep een half uur en nog was graaf Victor niet in het woonsalon teruggekeerd. Bertha zat door alleen en van haar maakte zich het voorgevoel van een ongeluk zoodanig meester, dat zij bijne bewusteloos werd. Eerst toen zij voet- De verwachting bestaat, dat de Tweede Kamer in de eerste week ran Januari de ont- werpen betreffende het huwelijk der Koningin zal afdoen, zoodat de Eerste Kamer de voorstellen dan kan behandelen, wanneer zij in de daarop volgende week bijeenkomt voor het afdeelings- onderzoek van de Staatsbegrooting. stappen hoorde naderen, opende zij de oogen en bemerkte Victor, die zeer bleek was. ,/Wat is er gebeurd?" vroeg zij angstig. ,/Wat bevatte het telegram aan je tante Niets over de Stuart's z/Het heeft niets met de Stuarts uit te staan. Het komt uit Louden van Blanca Norton Mijn Papa ligt te sterven. Over twee uren ver- trekt de trein, waarmee wij vertrekken. Het is voor mij bijna nog vreeselijker, dat ik je moet verlaten, dan dat ik weldra zoo onverwacht aan een sterfbed zal staan zoo kort voor ons huwelijk Er zou iets gebeuren, dat had een stem in haar binnenste haar telkens toegeroepen en nu was het gebeurd, zij had het vooruit geweten. z/Heb maar geen zorg over mij," zeide zij eindelijk. z/De plicht roept je, geef dus gehoor aan die roepstem. Het doel van de reis blijft natuurlijk geheim, nietwaar?" z/Ja, ofschoon ik die geheimhoudig niet begrijp Waarom heeft men de wereld "iet van den beginne af met de waarheid bekend gemaakt Dat drukt me op het oogenblik meer dan ooit te voren 1" Somter liet hij zijn blik door het venster in den donkeren nacht ronddwalen. Ook hem over- meesterde een voorgevoel van een noodlottige gebeurtenis. De noodige toebereidselen voor de reis waren spoedig gemaakt. I.eunende op den arm van haar kamenier en meer gebogen dan ooit, verliet lady Carley haar kamer werktuigelijk reikte zij Bertha tot afscheid de hand. Deze wilde haar naar het rijtuig uitgeleide doen, maar de graaf hield haar Men verneemt, dat eenige leden der Tweede Kamer een amendement willen voorstellen, om het inkomen van den gemaal der Koningin niet enkel aan den weduwuaarsstaat te verbinden. Naar men verneemt zal het verblijf van president Kruger te 's Hage niet meer van langen duur zijn. Althans voor 1 Januari e. k. zal ZHEd. het Hotel des Indes verlaten. Verder wordt medegedeeld dat president Kruger na zich te Utrecht voor zijn oogen onder behan- deling te hebben gesteld, eenige maanden in het buitenland verblijf zal gaan houden. De vereeniging tot verbetering van den volkszang te Amsterdam, geeft opnieuw den bundel liederen uit, die in 1898 zoo algemeen door ons land is verspreid. In dien bundel is thans ook opgenomen een nieuw lied,/Eeestlied bij het huwelijk onzer Koningin," op verzoek der ver eeniging gedicht en gecomponeerd door de heeren Dr. E. Laurillard en Rich. Hoi. Waar door de medewerking van beide genoemde heeren werkelijk iets goeds is tot stand gebracht, twijfelt de vereeniging er niet aan, of hare pogingen om ook bij de feesten in 1901 eenheid in het gezang te bevorderen, zullen door ieder gesteund worden. Bedoeld feestlied zal ook afzonderlijk worden uitgegeven met pianobegeleiding en in vierstemmige zetting voor gemengd koor en voor mannenkoor. Aan iederen kooper van den bundel zal later door de vereeniging nog kosteloos worden toe- gezonden een exemplaar van het lied, dat in den prijswedstrijd, door de redactie van //De Telegraaf" uitgeschreven, bekroond wordt. Onderwijzers en leiders van zangscholen kunnen op aanvrage bij het bestuur voorzitter(J.Stamperius, le secretaris P. Blokker Nz., Marnixkade 47), een present-exemplaar van den bundel bekomen. Tot dusver was het hier te lande gebruik in officieele stukken Mecklemburg te schrijven, iets waartegen zich voor eenige maanden stemmeu verhieven. Thans blijkt dat ook de regeering de m door een n vervangen heeft. Naar aanleiding van de uitgesproken wensche- lijkheid om de koninklijke salonwagens meer te doen beantwoorden aan de tegenwoordige eischen, is door de groote spoorwegmaatschappijen hier te lande overwogen om H. M. ten gebruike aan te bieden een Koninklijken trein, bestaande uit twee salonwagens, bagagewagens en rijtuigen voor de hof- houding. De trein zou eigendom blijven del terug en trok haar in het woonsalon. Daar sprak hij haastig - //Geloof je aan het voorgevoel, Bertha Het is mij alsof wij nooit weer zoo tegenover elkaar zullen staan als nu alsof er iets tusschen ons zal treden, voor ik terugkeer. Ik kan dit gevoel niet verklaren, maar het bestaat. Niets zal ons echter scheiden, niets zelfs de dood niet. En hij drukte haar stormachtig aan zijn hart, niet be- merkende dat zij hem bijna terugdrong. ffMaak voort," riep Bertha. #Men komt, het wordt te laat." Inderdaad had hij geen minuut te verliezeu. Hij stormde de trap al en sprong in het rijtuig. De koetsier gaf den paarden do zweep en het rijtuig rolde weg. Het stoomros voerde graaf Victor en de lady met groote snelheid naar Londen, waar men. in diepe duisternis aankwam. De graaf hielp zijne tante uitstappen, nam een huurrijtuig en beval den koetsier zoo vlug mogelijk naar het opgegeven adres te rijden. De paarden maakten flink voort. Na een half uur hield het rijtuig stil voor het ijzeren hek van een onaanzienlijk landhuis. De graaf sprong uit het rijtuig en trok aan de schel. Terwijl hij met lady Carley aan den ingang wachtte, nam hij de omgeviug onderzoekend in oogensohouw. Men had evengoed kunnen denken aan den ingang van een gevangenis te staan. Hooge, dikke muren omringden het gebouw en de vrije ruimte daar- tusschen was zoo dicht met boomeu beplaut, dat van het eigenlijke huis niets te zien was. Ilier had Blanca met zijn vader drie en twintig jaar geleefd uit liefde tot hem, nit liefde tot een idioot. (Wordt vervolgd). Oil ...Hdve^chUot rvIaan.rag-.Woensdag. en Vr^atavoad. uitge,oni.erd op ^e.da.e,, bij de Firma f J» VAM Burgemeester en Wethouders der gemeente TERNELZEN gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalingen be- trekkelijk de Nationale Militie dat het register tot inschrijving van alle mannelijke mge- zetenen, die op den lsten Januari aanstaande hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, dat zijn diegenen, welke in 1882 zyn geboren, zal gereed liggen op de gemeente-secretarie alle werkdagen van den lsten tot en met den 31sten Januaii 1901, van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 uren; dat voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad no. 44); 2°. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste achttien maanden, voorafgaande aan den lsten Januari van het jaar, waarin hij zich moet laten tn- schrijven, in Nederland verblijf hield; 3°. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk verblijf houdt dat NIET voor ingezeten wordt gehouden de vreemdelmg, behoorende tot een Staat, waar de Nederlander niet nan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen (art. 15 der wet van 19 Augustus 1861, Staats blad no. 72) dat hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, clocli vddr het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt, verplicht is zich, zoodra dit plants heeft, ter inschrijving aan te geven bii Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de in schrijving volgens art. 16 moet geschieden (art. 20 der wet) dat voor de militie niet wordt ingeschreven 1«. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is 20. de in een vreemd Rijk verblijf lioudende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; 30. de zoon van den Nederlanderdie ter zake van s lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniiin woont (art. 17 der wet) dat de inschrijving geschiedt: 1». van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, ot is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont 2°. van een gehuwde en van een weduwnaar, in de gemeente, waar hij woont; 3». van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten's lands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont; 4°. van den buiten 's lands wonenden zoon van een iSeder- landerdie ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft (art. 16 der wet); dat ieder, die volgens art. 15 behoort te worden inge schreven, verplicht is zich daartoe bij Burgemeester en Wet houders ter boven aangegeven plaatse en binnen den daar bepaalden tijd aan te geven, en dat, bij diens ongesteldheid, alwezigheid of ontstentenis, zijn vader, of, is deze overleden, zijn moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht is (art. 18 der wet). Belunghebbenden worden mitsdien dringend aangomaand aan de op hen rustende verplichting te voldoen, terwijl hun nog onder de aandacht wordt gebracht, dat bij bovengemelde wet, onder meer, is bepaald dat met boete van 0,50 tot 100 wordt gestraft de overtreding van art. 18 en dat bij elke veroordeeling tot boete tevens door den rechter wordt bepaald, dat, iudien daar aan niet is voldaan binnen twee maanden nadat de ver- oordeelde is aangemaand, de boete door hechtenis van ten hoogste tien maanden zal worden vervangen. Ter Neuzen, 24 December 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1