BIJVOEGSEL Tsr NeuzenschG Courant Engeland en de Z.-A. Republiek. Zaterdag 22 December 1900. No. 4012. President KRUGER te Amsterdam. De vervulde Vloek. Woensdagochtend omstreeks half tien reed president Kruger in een gesloten rijtuig naar het station van de Hollandsche Spoor. Zij, die zich hadden opgesteld om hem nog eens toe te juichen, zagen hem ter nauwernood, alleen op de perrons had een vrij talrijk publiek gelegenheid hem hulde te brengen. De heeren Van Boeschoten en Canneel verge- zelden den president naar het station dr. Heymans en eenige te Amsterdam vertoevende hoofdamb- tenaren gingen behalve de reeds gemelde heeren, mee naar de hoofdstad. Het weder was gunstiger geworden, en toen de president omstreeks 11 uur te Amsterdam aankwam, scheen de zon en kon de tocht door de stad in open rijtuigen plaats hebben. Wij behoeven niet uitvoerig melding te makeu van de huldebetoogingen, waarmee president Kruger overladen werd, noch van de toespraken, waarin de Amsterdammers hun sympathie vertolkten. Telkens werden hem bouquetten en kransen aan- geboden, overal, waar hij zich vertoonde, steeg luid gejubel uit de opgepropte meuigte, en de oude president daukte daarvoor met de hand wuivend, het hoofd ondertusschen gedekt door een mats. Aan het station spraken de heeren Wormser, voorzitter van het comitd tot ontvangst, en Middel- berg, den beer Kruger toe een zangkoor van 700 zangers, onder Daniel de Lange, zong twee verzen van Psalm 32, die de president met ontbloot hoofd aanhoorde. Een oorkonde en een album met de namen der zangers werden hem aangeboden. Even v<5br twaalven kwam de stoet op het raadhuis aan, waar de raadzaal fraai versierd was. De burgemeester in ambtsgewaad sprak president Kruger toe, herinnerende aan Kruger's komst in 1884, toen zijn volk op een toekomst meende te mogen vertrouwen, en thans kwam de president uit een verwoest land, met den pelgrimsstaf in de hand, om door persoonlijk optreden te trachten, aan de rampen zijns lands een einde te maker.. De burgemeester uitte, namens den raad en de burgerij, den wensch, dat Kruger's vertrouwen, niettegenstaande de ondervonden teleurstelling, onverzwakt moge blijven, en hem moge sterken en leiden bjj het vervolgen van den moeilijken weg, waarvan hij zich het verkrijgen van een eervollen vrede tot einddoel had gesteld. Kruger stond op en zeide den burgemeester hartelijk dank voor zijn welkomsgroet. Hij her- innerde ook aan zijn bezoek in 1884, na de ves- tiging der Zuid-Afrikaansche Republiek door Glad stone's politiek, wiens daad nu is vernietigd. Nu vechten 'er 10 tegen 1, zonder voedsel of gelegen- hsid om ammunitie in te voeren, zonder fabrieken, die dit maken. Maar het is God's wonder dat dit kleine klompje menschen nog niet geheel vernietigd is. Dat is God's hand. Vooral Holland en de ,/Nederl. Zuid-Afrik. Spw.-mij." hebben ons dapper bijgeslaan, waarvoor wij niet dankbaar genoeg kunnen zijn. Van alle zijden uit Europa stroomden de mannen toe, om de gerechtigheid te dienen, en gel ijk de boom ontspruit uit vele wortels, zoo vertrouwen FEUILLBTON iVaar het Duitsch. 84) Beatrice praalde in zijden gaas en Brusselsche kanten met een massa diamanten toch loosde zij een zucht van nijd, toen zij haar nicht aan- schouwde. Van de heeren maakte Charles Stuart onge- twijfeld den besten indruk. Toen de graaf met Bertha in gezelschap verscheen ontmoette zijn oog het hare enhij keerde zich om en begon een gesprek met een lange, magere dame van zekeren leeftijd. „Hoe bekoorlijk is zijWei inoet graaf Norton daardoor verblind zijn. Arme graaf Hoe jammer, als hij ook de kwaal van zijn familie geerfd had Uw zuster is zeer smaakvol gekleed. Zeg u mij eens Zijn alle Amerikaansche dames schoonheden Charles boog bij dit compliment en antwoordde //Vroeger heb ik het altijd gemeend, maar sedert ik Engelsche dames leerde kennen, denk ik er anders over Dit gezegde was niets anders dan een van die onbeschaamde leugens, welke men in de salons onbeschroomd uitspreekt ofschoon niemand zal ontkennen dat ze verfoeilijk zijn. Op hem maakte die dame met haar magere gestalte, haar hoekige bewegingen en haar afgedragen balkleed den- zelfden indruk als een distel in een rozengaarde. Hij griezelde er van. Bertha werd dien avond zoo bewonderd, als wij, dat uit de sympathie van heel Europa onze volkomen onafhankelijkheid zal voortspruiten. De Boeren vechten met buitgemaakte wapenen. Wij weten niet, wat God wil. Velt hij over ons een vonnis, dan is dit een tuchtiging, een kastijding. Blijft ons met alle middelen steunen. Niet als vluchteling kwam ik hier, maar als een afge- zant van mijn volk, dat opdracht gaf, te doen wat gedaan kan worden. Erger dan barbaren behandelt onze vijand onze vrouwen en kinderen, wier gebrek hij als wapenen tegen ons gebruikt. Maar wie in den naam des Heeren strijdt, hem zal eindelijk gerechtigheid geschieden. Nadat de president eenige ververschingen had gebruikt en afzonderlijk in de burgemeesterskamer had uitgerust, werd het Tehuis voor Afrikaners op de Nieuwe-Heerengracht bezocht. In het Tehuis aangekomen, werd den president toegezongen het bekende//Welzalig hij, die al zijn kracht", enz. De heer Bijleveld heette hem welkom en zeide te gelooven, dat het begin der onafhankelijkheid spoedig zou aanbreken. Hij bad God, dat Kruger's zending met goeden uitslag mocht bekroond worden. Namens de Afrikaansche bannelingen sprak de heer F. de Villiers Smeer. Kruger dankte de commissie van het Tehuis voor alles wat zij deed aan zijn broeders en zusters. Hij herinderde aan Jezus' belofte Wat gij voor de Mijnen deed, hebt gij Mij gedaan", en eindigde met te wijzen op het naderende Kerstfeest, dat een feest van vrede is. Hierna werd den president een stoel aangeboden door 2 Afrikaners vervaardigd met toepasselijke symboolen. Daarop werd een rijtoer gemaakt, waarbij op verschillende plaatsen huldeblijken werden aangeboden, teveel om op te sommen, o. a. een fraaie kraus van 400 telegrafisten. Donderdag had in den ochtend een plechtige ontvangst in de Nieuwe Kerk plaats, waar als sprekers optraden de heeren ds. de Visser, Mid- delberg en Bijleveld. Omstreeks half elf hield de president receptie voor vereenigingen en particulieren in het Paleis voor Volksvlijt, waar ter ontvangst een 8000 kinderen hem toegezongen. Op de receptie verschenen een 2000 personen van allerlei rang en stand, waarvan velen bou quetten aanboden. Een naamgenoot sprak den president even toe. Bij drieen was de receptie afgeloopen. Een vermakelijk incident dient nog vermeld Toen Therese Schwartze ter receptie een schets maakte, wees de heer Wolmarans den president hierop, zeggende//die dame is bezig u te steel (teekenen)", waarop de president antwoordde //ik heb nooit ni zoo banja-dief gezien als in Holland". Even voor vieren kwam de president te's Graven- hage terug. De stemming te Londen is gedrukt. Er zal geen optocht door de straten gehouden worden als Roberts komt, en er heeft geen dienst in de St.-Pauluskerk plaats, en hoezeer men dit besluit een wijze maatregel moet vinden, de teleurstelling is toch algemeen en groot. Die goede Bobs, die den oorlog heeft uitgemaakt, en die nu zonder eeuig pretje ontvangen wordt Het zal voor Roberts een vreemde gewaarwording zijn te merken, dat er voortdurend troepen naar Zuid-Afrika gaan, hoewel er toch geen oorlog meer is. Zoo zijn er weer een 400 lanciers te Queenstown scheep gegaan, nadat zij vddr hun zij slechts wenschen kon. Allen huldigen haar als een koningin en zij genoot haar over- winning. z/Mijn kind, ik ben trotsch op je," verzekerde lady Carley met voile tevredenheid. #Je hebtje zelven overtroffen, je doet me eer aan 1" Bertha bracht de hand der oude aristocratische dame aan haar lippen en kuste die. Eerst bij het aanbreken van den dag gingen de genoodigden huiswaarts. Twee weken na het bal namen de Amerikaansche gasten afscheid, om met kapitein Hammond naar Londen te gaan. Bertha zou op het slot Powsys blijven. Lady Carley's aandrang gaf daarbij den doorslag en Bertha voegde zich gaarne naar haar wil. Zij vreesde de nabijheid van Charles. Graaf Norton was in verrukking. Hij zou met Berta alleen zijn; de wereld scheen hem in een paradijs veranderd te zijn. Het ontging hem echter niet, hoe de oude heer Stuart in de laatste dagen veranderde. Anders altijd trotsch en praalzuchtig, was hij nu stil en terughoudend geworden. Soms scheen hij in gezelschap alles rondom zich te vergeten en verzonk hij in somber gepeins. z/Heb je 66k eenige verandering bij papa Stuart opgemerkt vroeg Victor op zekeren dag aan Bertha „Het is of hij ernstige zaken in het hoofd heeft, vindt je ook niet Er ging haar een rilling door de leden bij deze woorden. z/Ja ik heb het ook bemerkt," antwoordde zij eenigszins in verwarring. //Ik vrees dat dit in verbaud staat met zijn zaken in Amerika. Mijn vertrek zich aan eenige grov# insubordinaties ladden schuldig gemaakt. Dat zal den geest onder de Britsche troepen in Zuid-Afrika niet beter maken. In het Lagerhuis heeft Bryn Roberts een brief voorgelezen, waaruit bleek, dat de Austra- liers gemuit hadden. Kitchener, die jnist nog meer troepen uit Australia gevraagd had, heeft zich gehaast deze bewering tegen te spreken. Maar nu komt de //Morning Leader" met de op- merking, dat die logenstraffing alleen de Australiers betreft, en geenszins het bericht van het blad, dat de Zuid-Afrikaansche vrijwilligers, onlangs ge muit hebben en niet zijn gestraft, wat niet is tegengesproken en ook onweerlegbaar is. Omtrent den inval in de Kaapkolonie is nog altijd geen nieuws en moeten we ons met eenige geruchten tevreden stellen. De //Magdeb. Ztg." ontving uit Oost-Londen het bericht, dat drie Boerenkommandos, na overwinningen op de cava- lerie van Macdonald en Brabant, over Sterkspruit, Odendaal en Francisdrift, in de kolonie gevallen zijn. Zij maakten twee treinen met proviand en munitie buit en namen 80 gevangenen. Kom- mandant Hertzog vaardigde een proclamatie uit, gedateerd Herschel K.K., 13 December, waarin hij alle Afrikaners te wapen roept. Die datum van 18 December maakt het bericht minder geloofwaardig overigens is bet zeer waar- schijnlijk, dat meer dan ddn kommando de rivier is overgetrokken, want het telegram uit Kaapstad sprak van den inval op den 15n en een telegram uit Aliwal-Noord van een op den 16n dezer. Philipstown, dat in een telegram bedreigd heet, ligt westelijk van Colesberg, in een district, dat verleden jaar niet door de Boeren bezet is. Het bericht, dat Knox de vervolging van de Wet heeft opgegeven, lijkt ons zeer geloofwaardig als reden wordt opgegeven de inval in de Kaap kolonie, maar het feit, dat hij de Wet niet krijgeu kon, zal er ook wel iets toe hebben bijgedragen. De Wet schijnt niet veel behoefte aan rust te hebben, als hij tenminste inderdaad Winburg weer bedreigt. Bij het doorbreken der Engelsche linien op den 14n dezer, tusschen Ladybrand en Thabanchu, blijkt generaal de Wet 80 dooden en gewouden en 12 gevangenen verloren te hebben. Generaal Talbot Coke is in de Transvaal met ziju paard gevallen, toen hij bij een der laatste schermutselingen beproefde, een kopje te be- klimmen. Hij werd zoo ernstig gekwetst, dat hij naar Kaapstad vervoerd is moeten worden. Men is te Londen niet zonder ongerustheid over het lot van generaal Baden-Powell. Er was gemeld, dat hij zich uit Transvaal naar Kaapstad begeven had, om er ziju moeder en zijn zuster te begroeten, die uit Engeland waren over- gekomen. Daarna is in geen enkel telegram uit Zuid-Afrika melding gemaakt van den generaal. Uit republikeinsche bron is te Kaapstad be richt ontvangen dat generaal Botha bijna al het rolleud materieel van den spoorweg naar Delagoa- baai en Natal, in het geheel meer dan 200 waggons en 46 locomotieven, heeft terugveroverd, De Times" bericht, dat hij met ziju troepen te Nelspruit zit. Clements moet, volgens een Kaapsch bericht, bij Nooitgedacht, zijn geheelen tros met het grootste dee! van zijn schietvoorraad en zijn kanonnen verloren hebben. Een klein gedeelte van den schietvoorraad konden de Engelschen nog bijtijds vernietigen en van de kanonnen namen zij de sluitstukken mede. Standerton, 19 Dec. De Boeren hebben gisteren een hoeve in dit district geplunderd en 200 stuks vee weggevoerd. Men zegt dat een groot corn- papa schreef daarover een paar woorden in zijn laatsten brief." In New-York kwamen in den laatsten tijd veel faillissementen voor, waaronder enkele, die op de beurs veel opzien verwekten. Wat Fredd Darrell schreef, doelde hier op, en zijn vrees betreffende den ouden heer Stuart scheen wel gegrond. Dagelijks kwamen er telegrammen en brieven voor den heer Stuart, en telkens stond zijn gelaat somberder. Op de vragen van vrouw of kinderen gaf hij slechts ontwijkende antwoorden. Zij vermoedden echter volstrekt niet, dat zij met ondergang bedreigd werden. Den laatsten dag voor het vertrek naar Londen zocht de bankier zijn nicht Bertha op en reikte haar een wissel van duizend dollars toe. //Voor je uitzet, lief kind," zei hij. ffEigen- lijk had ik je veel meer toegedacht, maar de zaken staan niet zoo goed meer als vroeger. Neem dit aan van mij, Bertha, je zult daarvoor nog wel een bruidskleed kunnen koopen." Zij schrikte terug voor hetgeen haar nu een feit bleek te zijn en bedankte hem in warme be- woordingen, doch beslist voor het geschenk. z/Neen, mijn vaderlijke vriend," sprak zij, //ik heb aan u reeds meer te danken dan ik verdiende. Ik mag dit geschenk niet aannemen. Tante Elizabeth heeft mij een sluier toegezegd en meer behoeft niet. Wanneer ik eenmaal gravin Norton ben, zal het mij niet aan toiletten ont- breken, al mis ik zeker veel." Zwijgend legde hij den wissel weer in zijn portefeuille. Wat vroeger een droppel in den emmer mocht heeten, had nu meer waarde gekregen. Den morgen van het vertrek was Bertha zeer bleek, toen ze in het salon kwam om afscheid te mando Boeren gekampeerd is bij Roberts' drift, 22 K.M. van hier. Gisteren is een kleine troep Boeren gazien bij een andere hoeve, 6 K.M. ten noorden van het dorp. Twee bommen verstrooiden hen. De gezinnen van Boeren die zich over hebben gegeven binnen enkele mijlen van het dorp, zijn hier binnengebracht. Londen, 19 Dec. Volgens de Evening Standard loopt te Londen het geruchl, dat Knox de jacht op De Wet heeft moeten opgeven wegens den inval van de Boeren in de Kaapkolonie. Men zegt dat die Boeren omstreeks 3000 man tellen, en dat een groot aanlal hunner Philipstown bereikt hebben. De Wet is met ongeveer 4500 man teruggetrokken, hij staat nu ten noordoosten (noordwesten van Ladybrand, en men verwacht ieder oogenblik een aanval op Winburg. Londen, 20 Dec. (Part.) Hoewel de regeering het noodig geacht heeft, de onrustbarende berichten van de Evening Standard wat te verzachten, worden ze in de ochtenduitgave van de Standard herhaald, en de Times acht ze belangrijk genoeg om de regeering aan te hitsen tot nog krasser maat- regelen tegen de Boeren, ten einde haar vast be sluit tot herstel van den vrede in Zuid-Afrika door te zetten. De Daily Mail dringt er in een hoofdartikel op aan, spoedig belangrijke verster- kingen naar Zuid-Afrika te zenden de anti-jingo pers daarentegen vindt den toestand in Zuid-Afrika zeer bedenkelijkde Boeren te Philipstown be- dreigen daar klaarblijkelijk het spoorwegkruispunt De Aar, de belangrijkste Britsche vooiraadschuur in Zuid-Afrika. Het is duidelijk dat Kitchener's officiele telegrammen den waren toestand niet weergeven, Uit een ambtelijke verliezenlijst blijkt nu pas, dat de verliezen van de Northumberlands bij Nooitgedacht grooter zijn dan gemeld was, terwijl 44 man nog zoogenaamd vermist worden. RECHTSZAKEN. Bij bevelschrift der arrondissements-rechtbank te Middelburg is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen de zaak tegen D. v. d. V., oud 20 jaar, smid, geboren te Hontenisse, wonende te Ter Hole (Hontenisse), thans in hech- tenis te Middelburg, ter zake dat hij in den avond van den 4 November 1900, omstreeks 8 uur, te Hulst op de plaats achter de herberg van Ch. Fassaert moedwillig Ch. A. N. Wauters met een mes een steek in de linkerzijde van den buik heeft toegebracht, waardoor een wond van ongeveer 4^ centimeter diepte veroorzaakt is en een gedeelte van het omentum buiten het lichaam gekomen is en tengevolge van welke verwonding bovenvermelde Wauters eenige dagen in levensge- vaar verkeerd heeft. Aan den beklaagde is ambtshalve als verdediger toegevoegd Mr. F. C. van Deinse, advocaat en procureur te Middelburg. Voor de rechtbank te 's Gravenhage werd gis teren behandeld de bekende beleediging van den oudkoofd-commissaris van politie Van Schermbeek door den burgemeester der residentie. Eerstgeuoemde erkende dat zijn heengaan niet alleen door dat geval was veroorzaakt, daar hem ook vroeger rust was voorgeschreven. De burgemeester verklaarde thans dat, ofschoon hij nog meende dat de heer Van Schermbeek bij den intocht der Koningin, in strijd met zijn order te dicht voor den stoet reed, hij na de getuige- nissen van vele achtenswaardige personen moet aannemen zich te hebben vergist. Overigens was het zijne bedoeling geenszins om te beleedigen en had de heer Van Schermbeek een kabinet-schrijven gepubliceerd, dat niet voor openbaarheid was bestemd. nemen. Papa Stuart drukte haar zenuwachtig de hand, mevrouw Stuart omhelsde haar teeder, en Beatrice drukte voor den vorm een kusje op haar wangen. Charles drukte haar hand zacht in de zijne, keek haar met een gedwongen glimlach aan en zeide haar even hartelijk vaarwel als hij lady Charley deed. Toen was alles voorbij. De wielen ratelden over de grintpaden en Bertha had een gevoel, alsof die wielen over haar hart gingen en het verpletterden. Dienzelfden avond kwam de familie Stuart te Londen en nam haar intrek in het hotel Langham. Maar de mensch wikt, God beschikt. Daags na aankomst ontving papa Stuart weer een van die brieven, waarvan de inhoud hem telkenmale verontrust had. Hij was toevallig alleen in de kamer. Men hoorde plotseling een kreet en toen een val. In grooten angst kwam mevrouw Stuart toe- schieten. Zij vond haar echtgenoot bewusteloos op den grond liggen, met den noodlottigen brief nog in de hand. Weer straalden de vensters van het slot Powsys een zee van licht uit. Een klein, maar uitgelezen gezelschap was in het salon bij lady Carley ver- eenigd. Zij gaf een feest met het doel aan de toe- komstige gravin Norton een bevoorrechte plaats in de hoogste kringen te bezorgen. Het was juist den dag, nadat de familie Stuart door den slag getroffen was. Bertha was juist in een druk gesprek gewikkeld, toen een bediende haar een naamkaartje bracht en zeide, dat de heer in de spreekkamer wachtte. (Wordt vervolgd.) TAN DE TAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 5