A1 g e m e o a Uieuws* ea Admteatieblad voor 2eeuwsch*?laanderea. No. 4012. Zaterdag 22 December 1900. 40e Jaargang. Graaamarkt te Ter leuiea. Binnenland. Buitenland. Gemengde berichten. Teiegrafische berichten. Zij had nog moed ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant belioort eeu bijvoegsel. Hij ontkende het budgetrecht der Kamer te hebben miskeird. De Minister zeide verder uiteen de noodzakelijkheid van groote schepen voor Indie. TER NEUZEN, 21 December 1900. SEIIZESSCHE COIIRAST. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENT!®^ Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Dit blad verschljnt tlaantS;i{jilToeasdag- en Vrijda^avond« uitffeionderd op Feestdageni bij de Firma P# I'll OK HIDE te Ter Keazen. Bnrgeraeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat de Graanmarkt in stede van op W ocusdaK 3« Uecem her (2« Kerstdag) op Donderdag 35 December 1900 zal gehouden worden. Ter Neuzen, 17 December 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILIi, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaria. Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel zal, ter gelegenheid der Kerstmis en van het Nieuwjaar, het tolkantoor te Selzaete (station), bij uitzondering, voor den iuvoer van Nederlandsch slachtvee in rechtstreeksche bestemming voor zekeref*slachthuizen, alsmede voor den invoer van paarden, geiten en geslacht vleesch open zijn in den namiddag van Maandag den 24 en den 81 dezer. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren werd behandeld Hoofstuk Marine. De heer Groen van Waarder erkende dat de marine thans veel beter is daip vroeger, maar tocb acht hij het beter nu niet verder te gaan, met nieuwen aanbouw en het eerst eens te worden omtrent een goede organisatie. Hij keurt ook goed dat terug genomen is de aanvraag voor een schip voor de binnenlandsche verdediging. De heer Staalman was het hiermede eens en wees op den toestand van drie onzer nieuwste oorlogsscbepen, waarvan de groote fouten door den Minister zijn erkend. Hij wil dan ook niet voortgaan met den bouw van groote schepen. Wat den bouw betreft, wegens de voortdurende uitvindingen, wil hij niet alles in eens bouwen en wat de onderzeesche torpedobooten aaugaat, deze zijn meer middel van defensie dan van aanval. Tegen het koperen van schepen bestaat veel bezwaar, ofschoon de Minister het voordeel er van niet ontkent. De heer Brummelkamp wenschte Zondagsrust voor de zeeloodsen. De heer Verhey bestreed de redevoeringen van den heer van Kol en meent dat ouze Marine niet alleen nuttig, maar ook noodig is voor Indie en Nederland. Hij vindt goed het terugnemen van het schip voor de binneulandsche verdediging en het bouwen van vele torpedobooten. De Voorzitter deelde inede dat ingekomen zijn de volgende vier wetsontwerpen. 1*. goedkeuring van het huwelijk der Koningin met Hertog Hendrik Van Mecklenburg-Schwerin. 2e. naturalisatie van hertog Hendrik. 8e. jaarlijksche uitkeering uit 's lands kas aan den hertog als hij weduwnaar is. 4°. verhooging van Hoofdstuk VI, der Staats- begrooting van 1901. De beraadslagingen over hoofdstuk Marine weiden daarna voortgezet. De heer Mees keurde goed de intrekking van het wetsontwerp nopens het schip voor de buiten- landsche verdediging. De Minister zeide dat zijne begrooting niet veel grooter is dan die van verleden jaar. Reeds twee jareu geleden heeft hij een vast stelsel van aanbouw gegeven. Het ontwerp wegens het schip is inge- trokken omdat er toch geen tijd was voor be- handeling. De heer Van Kol ontkende het nut van een oorlogsvloot voor Nederland en trachtte dit uit- voerig uiteen te zetten. Voor de verdediging onzer Kolonien kunnen de schepen niet dienen en voor de inlandsche verdediging hebben zij geenerlei nut. Verder wees spreker op den treurigen toosland van het nieuw materieel en de nieuwe torpedo booten zijn reeds veroordeeldde monitors en kanonneetbooten zijn onvoldoende beschermd. Woensdagavond gaf het muziekgezelscbap Apollo" alhier een concert op de bovenzaal van het /Nederlandsch logement". 't Was jammer dat slechts een beperkt aantal bezoekers was opgekomen, wat niet weguam dat zij die er waren zich goed amuseerden. De muzieknummers werden over het algemeen goed gespeeld, terwijl de opvoering der tooneel- stukjes //De eerste kusles van den nieuwen onder- wijzer" en „Ik ben een weinig verstrooid", zoowel als de voordracht //De dapperste onder de dap- peren" een aangename afwisseling boden. Na afloop van 't programma werd aan den heer Geill, burgemeester, het eere-lidmaatschap der vereenigiug aangeboden, wat door dezen welwillend werd aanvaard. Het bal, dat het concert besloot, was zeer geanimeerd. Bij de Woensdag gehouden verpachting van het buffet in de tent van de IJsclub #Ter Neuzen" was hoogste inschrijver de heer J. van Leeuwaarden alhier, ad f 10,per dag. Verder waren er nog iuschrijvingen ingekomen van de heeren J. F. de Cooker en Jan de Feijter, ad f 4,10 en f 6,11 aan den hoogsten inschrijver is de verpachting gegund. De diensturen van het telephoonkantoor te Zuiddorpe zijn nader vastgesteld op werkdagen van 7£8£, 9£104, 2£5, 77i uur, op Zon- en feestdagen van 12£uur. Axel. De collecte voor het aan H. M. de Koningin aan te bieden nationaal huwelijksge- schenk heeft alhier opgebracht 90. Axel. In den nacht van 18 op 19 dezer zijn bij den landbouwer Jacs. D. alhier 36 jonge fruit- boomen vernield door een gedeelte van den bast weg te snijden. Koewacllt. De jagers uit deze gemeente klagen sterk over de groote vermiudering van wild, vooral van hazen. Niet zelden gebeurt het, dat men, na een vollen dag op tocht geweest te zijn, hoogstens twee of drie hazen inee naar huis brengt. De oorzaak dezer wildvermindering wordt toe- geschreven aan het stroopen, dat hier een groot gedeelte van het jaar, zelfs in den zoogenaamden gesloten tijd plaats heeft. Belgische stroopers komen 's nachts ja zelfs over dag over de grenzen en schieten hier menig haasje en konijntje. En zoo heel bang zijn die lui ook niet. Zij komen zelfs in de nabijheid der jagers om de vlugge viervoeters op te jagen en neer te schieten. Woensdagmiddag waren een drietal beruchte stroopers bijna in handen der politie gevallen. Twee marechaussees te paard achtervolgden hen in vliegende vaart en zeker zouden zij gevangen zijn genomen, hadden zij niet langs allerlei bin- nenpaden een bosch weteu te bereiken, Vandaar uit zijn zij later over de grenzen kunnen vluchten. Zooals algemeen bekend is, treedt met 1 Januari a. s. de wet op de Leerplicht in werking en zijn van dien dag af de ouders verplicht hunne kinderen geregeld school- of huisonderwijs te laten genieten. Vele ouders zal dit in het begin vreemd voorkomen, vooral in de gemeente als deze, waar het schoolverzuim steeds zeer groot geweest is. Daarom is het te verwachten, dat veleu door onbekendheid met de wet na 1 Januari in onaaugenaamheden zullen komen. Om dit zooveel mogelijk te voorkomen, hebben de onder- wijzers van school Oude Molen alle ouders van schoolgaande kinderen uitgenoodigd om bijeen te komen ten huize van E. de Vleeschouwer alhier. De heer A. Geerards, hoofd der school, zal dan op eene bevattelijke wijze die artikelen der wet verklaren en uitleggen, welke voor de ouders van belang zijn en hen teveus mededeeleu, wat zij doen moeten als zij voor hunne kinderen verlof wenschen voor veldarbeid, ziekte of andere ern- stige reden. Na afloop zal ieder in de gelegen heid gesteld worden vragen te doen over datgene wat nog niet goed begrepen is. Deze vragen zullen door den heer Geerards en zijn personeel zooveel mogelijk worden beantwoord. Het is te verwachten, dat de meeste, zoo niet alle vaders van schoolgaande kinderen van deze gelegenheid zullen gebruik maken om op deze ge- makkelijke manier geheel op de hoogte te komen van alles, wat zij van de Leerplichtwet moeten weten. 's Gr.ivenli.nge, 21 Dec. Tweede Kamer. Morgenvoormiddag 10 uur zullen in de afdeelingen worden onderzocht de wetsontwerpen betreffende het huwelijk der Koningin. Met 40 tegen 21 stemmen is besloten tot het oprichten van een peststation te Utrecht. Goedgekeurd werden onderscheidene wetsont werpen, o. m. de begrooting der Landsdrukkerij, bij de behandeling waarvan de Minister de klachten van den heer Schaper over de handelwijze van den Directeur jegens het personeel ontzaggelijk overdreven noemde. Voorts werden goedgekeurd de onteigenings- voorstellen voor uithreiding van het station te Roosendaal en voor den aauleg van een locaal- spoorweg HaarlemAmsterdam. Daarna werd voortgezet het debat over hoofd stuk Marine. Rotterdam, 21 Dec. Hedenmorgen ontstond in de Nieuwehaven brand aan hoord van den Goesscheu beurtschipper Ossewaarde. Het schip en de lading werden zwaar beschadigd, terwijl de schipper verschillende braudwonden bekwain. De laatste telegrammen luiden Londen 20 Dec. Een telegram van Kitchener uit Pretoria, gedagteekend van gisteren, zegt dat een afdeeling Boeren, die op tusschen de 500 en 800 geschat wordt, de Oranjerivier is overgetrokkea bij Rhenosterhoek. Een tweede bende moet bij Zanddrift de rivier zijn overgestoken. Zij worden nagezet, en Kitchener heeft een sterke bereden macht afgezonden die hun flank tracht om te trekken. De Boeren uit Rhenosterhoek zijn vervolgd tot dicht bij Venterstad, van welke plaats zij om 3 uur 's middags van den 18deD waren voortgetrokken in de richting van Steynsburg. De belangrijke punten van den spoorweg in die buurt zijn goed bewaakt, en Kitchener hoopt dat deze benden spoedig weer naar het noorden gedreven zullen zijn. Rhenosterhoek ligt, volgens een aanteekening van Reuter bij dit telegram, op 11 KM. ten westen van Odendaalstroom, Zanddrift, op 11 KM. ten Oosten van dat dorp. Londen, 20 Dec. (Part.) Een telegram uit Kaapstad van heden meldt, dat er Boeren zijn opgedoken in het district Colesberg. Vandaar groote ongerustheid te Kaapstad. De Kaffermarkt hier sloot vandaag flauw. Londen, 20 December. De avondbladen melden dat de iuval in de Kaapkolonie een grooteren omvang heeft aangenomen. De Boeren hebben het district Colesberg bezet en gisteren en van ochtend is zwaar geschutvaur gehoord ten noorden van Burgersdorp. Brussel, 20 December. De Petit Bleu bevat een telegram uit Kaapstad, om half twaalf hedeu- ochtend vandaar verzonden bevestigende dat de inval in de Kaapkolonie een steeds grootere uit hreiding krijgtj de Boeren kabben het dorp Coles berg reeds bezet. Kaapstad, 20 December. De toestand in het noorden van de Kaapkolonie wordt ernstiger. Men sehat dat er in het geheel wel tweeduizend Boeren de kolonie over de Oranje-rivier zijn binneuge- trokken. Ofschoon men geen vrees koestert aan- gaande den einduitslag, is men ernslig beducht dat Hollandsche inedestanders zich bij de Boeren zullen aansluiten en de opstand zich uit zal breiden. Het gebrek aan geoefende bereden troepen wordt ernstig gevoeld. Zij die het best bekend zijn met 's lands toestanden, dringen aan op de noodzakelijkheid om alle beschikbare be reden troepen naar Zuid-Afrika te zenden. Men meldt uit Klundert van 19 dezer Op het gehucht Noordhoek nabjj deze gemeente werden vermistL. K. en S. v. d. Z., die den vorigen dag bij het inhalen van den burgemeester te Standdaarbuiten feest gevierd hadden. Eerst- genoemde is dood in 't water gevonden de tweede is nog zoek. Te Roosteren is Woensdag een 5jarig knaapje, dat op een stoel geklommen was, daar afgevallen in een pot met kokende melk. Met brandwonden overdekt ;werd het kind er uitgehaald en na een paar uur is het overleden. In het gouvernemen tSaratof is de pest uitge- broken. Inzonderheid het dorp Andrejefka is door de ziekte zwaar geteisterd. Te Sardtof aange- komen bacteriologen hebben nitgemaakt dat het de Siberische pest was. De noodige inaatregelen zijn getroffen. Voor een week of drie werd gemeld dat de Worcester de uitgever van een Hollandsch blad was gearresteerd, wegens het doen van mededee- lingen over gruwelen. Een dezerjverhalen luidde als volgt Eene vronw van een der Transvaalsche Boeren, welke nu nog in het veld is, ten einde te strijden voor vrijheid en recht, was bij een harer familie- leden voor zekeren tijd gelogeerd, toen zij twee dagen nadat zij een zoontje ter wereld bracht, bezocht werd door een 7tal krijgsmannen, zoo- genaatnd //Tommy Atkins"het kleine wichje werd der moeder ontnomen en bij de beentjes gevat door een der dappere Engelsche krijgshelden en vervolgens met het kleine hoofdje tegen het ledikant geslagen tot het den laatsten adem uitblies j als toen werd het lijkje buiten de deur gesmeten als was het van een doode hond of kat. Toen begonnen deze vervloekte ellendelingen //hun spel met de arme zwakke vrouw, die 48 uur te voren een kindje ter wereld had gebracht". De arme vrouw werd daar zoo laag en liederlijk behandeld door dit zevental, dat zij na eenige uren den geest gaf en zoodoende met haar kind op de ellendigste wijze vermooid werd. De Duitsche Keizer en de groote schoomaak. Toen de keizer van Duitschland Von Biilow had medegedeeld, dat deze rijkskanselier geworden was, bemerkte hij, nadat de nieuwe benoetnde, blijkbaar in zijn schik, hem had bedankt, dat er een nadenkende trek op diens gelaat kwam. Wat scheelt er aan, Von Biilow vroeg de keizer. Von Biilow deelde nu mede, dat hij aan zijn vrouw dacht, die wel niets tegen het ainbt van rijks kanselier had, maar weinig ingenomen zou zijn met haar nieuwe won;ng, waar zij zeker niet voor den zomer van de groote sehoonmaak klaar zou kunnen zijn. Doe mevrouw de gravin de complimenten antwoordde de keizer laehend, en zeg haar, dat ik het mijne voor de groote sehoonmaak zal bijdragenWat de nieuwe rijkskanselier bij deze woorden gedacht heeft, is niet bekend. Misschien heeft hij op een belang rijke restauratie van het rijkskanselierspaleis ge- hoopt, en dan is hij bedrogen uitgekomen. Eenige dagen later toch werd ten huize van mevrouw de graviu Vou Biilow een zwaar pak bezorgd namens den keizerhet hevatteeenige honderden kilogrammen zeep, de beloofde bij- drage voor de groote sehoonmaak Veelal als men op gevorderden leeflijd gekomen is, laat men vioolen zorgen, d. w. z. men maakt zich geene illusieen meer over de toekomst en is tevreden een rustig en gezond leven te leiden. A1 hoewel het reeds een geluk is 60 70 jaren oud te worden, is dat geluk nog grooter wanneer men daarbij nog gezond van harte is, docli is het tegendeel het geval dan wordt het leven een ware last en tracht men op alle maniereu die wakkelende gezondheid te herstellen. Zoo was zulks ook het geval met Mej. M. Kol man te Nijverdal en werd aan onze verslag- gever, die na een ontvangen schrijven een bezoek bracht, 't volgende medegedeeld. Sedert jaren, zoo zeide Mej. Kolman, was ik lijdende geweest aan hevige hartkloppiugen en duizeligheid, veel last van slijm opgeven enz. niets mochl mij baten wat ik ook aanweudena eenige doosjes gebruikt te hebben deed er zich

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1