Algemeen Hieuws* en Admtentieblad voor 2eouwsch*Vlaanderea, No. 4011. Donderdag 20 December 1900. 40e Jaargang. AASTBESTEDXHG. Engeland en de Z.-A. Republiek. aanbesteden De vervulde Vloek. Binnenland. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. het maken van eene schutting achter de Dijkstraat en het ver- plaatsen van eene bestaande schut ting achter de Donze-Visserstraat. FBUILLBTON VKI7iEVS(ilE COURAST. ABONNEMENT: Vooi Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /"0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DM bl»rt ve^^s»Tiu^^^Woeo8aa|t- en VriJrt»g»vond. wltgesonrterd op Feestdagen, bij de Firma f. J. V*» "»M|{ Me»*en. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Douderdag, 27 December 1900, 'a namiddags ten 3 ure, in het Raadhuis aldaar, in het opeubaar, bij enkele inschrijving Het bestek ligt ter inzage op de gemeente- secretarie. Inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeente- bouwmeester, door wien plaatselijke aanwijzing zal geschieden op Zaterdag, 22 December 1900, aanvangende des voormiddags ten 9 ure. Ter Neuzen, 19 December 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. Als het waar is, wat de /Daily Express" meldt, dan heeft de Britsche regeering op schandelijke manier gebruik gemaakt van de stemming, die de jongste nederlagen hebben gewekt, en heeft zij Kitchener nu geheel de vrije hand gelaten. De man van Soedan zal niet alleen mogen oorlogvoeren op zijn manier, maar hij zal ook mogen straffen met verbranding van eigendommen, gevangenne- ming enz., al naar hem goeddunkt. Het stelsel van vernietiging en uitroeiing zal nu eerst goed beginnen. Over de nederlaag in de Magaliesbergen meldt Kitchener niet veel meerde Boeren splitsen zich na het gevecht; de eene helft ging zuidwaarts, de andere kommando's trekken naar het westen. De correspondent van de //Standard te Rietfontein geeft nog eenige bijzonderheden. Volgens hem hadden de Northumberlauds een klein dal bezet ten westen van Rietfontein. De la Rey s strijd- macht van 1000 man was Donderdag versterkt met 3000 Boeren uit Warmbad, hetgeen Clements onbekend was. Donderdagochtend vielen 400 Boeren de Engelschen aan, zij werden afgeslagen, maar middelerwijl brachten andere kommando's de Northumberland zoo in het nauw, dat zij zich Naar het Duitscli. 83) De graaf streek met zijn hand langs zijn voor- hoofd. #En die dag is niet verre meer," vervolgde Blanca. //Dan als je papa op zijn sterfbed ligt zal je alles vernemen omtrent den dood van je mama. Maar niet vroeger. En hiermede heb ik aan mijn last voldaan. Met den middag- trein keer ik terug. Voor ik vertrek, zou ik gaarne het meisje zien, waarop je keuze gevallen is. Zou je onder eenig voorwendsel met haar in den tuin willen gaan, zoodat ik haar door dit venster eens zien kan „Ik zal het beproeven. En mag ik haar mede- deelen, dat papa nog leeft ,/Zeg het haar maar verzwijg wie hem ver- pleegt. En kom dan terug om afscheid van mij te nemen." Onmiddelijk verliet Victor het vertrek van zijn tante en ging Bertha opzoeken. Zij was buiten. Zonder hoed of parapluie liep zij achteloos in den regen door het park te wandelen. ^Bertha riep de graaf, vin zulk weer zonder parapluie? Je zal kou vatten." „Ik vat nooit kou," antwoordde zij lachend. „Het doet me goed voor mijn hoofdpijn." Hij bood haar zijn arm en voerde haar als toevallig onder het venster waar Blanca stond. dood moesten vechten of zich overgeven. Clements was niet bij machte, bijtijds hulp te zenden hij had toen slechts 700 man over, waarmede hij moest terugtrekken, toen de Boeren de twee Britsche kampen hevig beschoten, maar de En gelschen slaagden er in, al het vee, den voorraad en de ammunitie te redden. De terugtocht naar Rietfontein werd Vrijdagmorgen in goede orde volbracht, hoewel de Boeren de Engelschen voort- durend lastig vielen. Dat de Boeren zich ver- mommen in khaki wekt algemeen verontwaardiging, het is een ongeoorloofde list. Er is al meer op gewezen, dat deze vermom- ming voor de Boeren zelf even gevaarlijk is als voor de Engelschen zij zullen er echter wel toe gedwongen zijn, uit gebrek aan kleeren. De Daily Mail"-man te Lourengo-Marquez zegt ook, dat de Boeren volop ammunitie hebben, maar gebrek aan voedsel en aan kleerenzij maken schoeisel en broeken uit ossenhuiden. De //Evening Standard" meldt, dat volgens een te Louden ontvangen telegram de Engelschen Maan- dag van het aanbreken van den dag af, gevochten hebben met een Boereuleger, geschat op 1500 tot 2000 man, dat onlangs op zijn tocht naar 't zuiden was tegenhouden. De Boeren, heet het verder, werden bij de Oranjerivier omsingeld en na verscheiden uren vechtens geheel verslagen ze hadden veel dooden en gekwetsten en vele werden gevangen genomen. Dit bericht ziet er een beetje verdacht uit. Er staat niet bij, waar het gevecht heeft plaats gehad, en aangenomen, dat het een brokstuk vau de et s kommando was, welke Engelsche generaal heeft dan dat succes behaald, waar Knox niet van de Wet af kon. lets meer geloof verdienen de berichten dat Knox er bij Thabanchu lang niet zonder kleer- scheuren is afgekomen. De //Petit Bleu zegt, dat men dienaangaande op het Britsche departe- ment van Oorlog berichten heeft gekregen. Vooral de Schotsclie regimenten zouden sterk hebben geleden, In het zuidoosten van Transvaal hebben de Boeren zich van 10 tot 13 December duchtig geweerd. Volgens den correspondent van de v Daily Mail" te Pietermaritsburg werden zij aan- gevoerd door Louis en Christiaan Botha, en namen zij den 10" 30 soldaten en onderofficieren gevangen. Ook werd een konvooi aangevallen van de kolcmne, die Donderdag uit Pierermaritzburg ver- trokken was om Vrijheid te ontzetten, en ook een konvooi bij Scheepersnek zij werden echter afgeslagen. /Bertha," begon hij met eenigszins beklemd hart, //ik moet je een onverwacht nieuws ver- tellenMijn papa leeft nog." //Victor ,/Ja, hij is oud en waanzinnig, maar hij leeft, In bij zijn van tante Elizabeth vernam ik dit zoo- even van eene vreemde dame. Nadat ik zooveel jaren in de meening verkeerd heb, dat hij dood was, is deze onverwachte tijding verpletterend voor me. Opzettelijk heeft men mij in dwaling gebrachtmen heeft mij daarin laten opgroeien." Bertha stond sprakeloos. Zijn papa in leven //Als uw papa nog leeft, is hij dan graaf Norton En u niet?" z/Naar den vorm ja, maar niet met de daad," antwoordde hij. //Mijn papa zal nooit zijn rechten laten gelden. Ofschoon hij nog leeft, is hij voor de wereld dood. Maar Bertha, zou dat verandering brengen in uw gevoelens Zou ik u ook moeten verliezeu tegelijk met rang en rijkdom Zijn smeekende blik zou een steen ontroerd hebben, doch Bertha gevoelde op dit oogenblik alleen den slag, die aan haar teleurgestelde be- rekeuingen werd toegebracht. ,/Victor," zei ze, ,/ik ben geen dweepscer met teedere gevoelens, dat weet ge. Mijn levensbe schouwing is practisch ik wil gaarne bekennen dat deze tijding een geheele verandering brengt in mijn gevoelens. Zeg mij daarom openhartig, of u mij kan huwen zonder dat u in rang of rijkdom vermindert. Het best is, dat wij nu rondborstig spreken. Als ge uw woord terug wilt nemen, ik ben elk oogenblik bereid het u terug tejgeven. Als mijn openhartigheid u kwetst, duid mij dit dan niet ten kwade. Ik beschouw Het gerucht der bezetting van Barberton en Avoca door de Boeren moet slechts in zoover waar zijn, dat de Boeren den spoorweg in den omtrek van Avoca hebben vernield en Barberton en Koinatiepoort bedreigen. Het hoofdkwartier van de Boeren was nog kort geleden te Roossenekal, ten westen van Lijdenburg, gevestigdSchalk Burger en Reitz zijn daar, Viljoen is te Warmbad. Een Westfaalsch blad ontvangt het bericht uit Londen, dat in het noordoosten der Kaapkolonie honderden Boeren de wapenen hebben opgenomen en langs omwegen naar de republikeinsche kom mando's onder de Wet zijn getrokken. Sir Alfred Milner wil door de streugste maatregelen pogen, den opnieuw uitbrekenden opstand te smoren. Milner zal om gezondheidsredenen zijn verblijf te Johannesburg vestigen. Dat Engeland door de tegenspoeden der laatste dageu niet geneigd wordt tot toegeven, spreekt haast van zelf. Het eenig antwoord ismeer troepen. De //Daily Express" beweert, dat bin- nenkort 5000 man bereden troepen en nog eenige duizeuden paarden naar Zuid-Afrika zullen gaan. Mel die 5000 man is waarschijnlijk bedoeld het politiecorps van Baden-Powell, dat geheel in Engeland is aangeworvenin Zuid-Afrika boden zich geen liefhebbers aan. Een kleine honderd Iersche rekruten uit Ballin- colling, die naar Zuid-Afrika zouden vertrekken, hadden zoo weinig zin in hun loopbaan dat zij ongeregeldheden pleegden en gevangen genomen moesten worden. Aliwal-Noord, 17 Dec. Aan het gevecht be- UuOrden Rouxville op den 13den heeft slechts een eskadron van Brabant's Horse deelgenomeu. De verliezen van de Engeschen waren acht ge- sneuvelden, 18 gewonden (waarvan er drie sedert zijn overleden) en 48 gevangenen. Kaapstad, 17 Dec. Nadat de Boeren Zaterdag over de Oranjerivier ten westen van Aliwal-Noord getrokken en in de Kaapkolonie binnengevallen waren, stieten zij op afdeelingen van de Cape Mounted Rifles en Brabants Horso, die met verlies aftrokken. Kaapstad, 17 Dec. Het departement van jus- titie beeft bericht gekregen, dat een macht van 700 Boeren bij Aliwal-Noord in de Kaapkolonie is gevallen en Knapdaar, ten noorden van Albert- junctie, heeft bereikt. Aliwal-Noord, 18 December. Blijkens een tele gram uit Aliwal-Noord van gisteren, is een com mando Boeren, naar men meent onder rechter Hertzog, Zondag de Oranje-rivier overgetrokken het als mijn plicht, thans zonder eenige terug houding te spreken." Hij luisterde aandachtig naar ieder woord terwijl hij daar doodsbleek van haar lippen de beslissiug over zijn levenslot verbeidde. z/Bertha, mijn eenig geluk, is het werkelijk je wil, dat ik je zal verlaten?" Werd zij getroffen door zijn vertwijfeling ,/Neen, dat verlang ik niet. Ik heb u mijn woord gegeven en ik ben bereid het te houden. Maar verlang geen liefde of toegenegenheid van mij. Ik wil uw vrouw worden, eerbaar en getrouw misschien dat ik u later leer liefhebben.' Weinige minuten later bevond Victor zich weer bij Blanca. Zijn gelaat stond somberder dan te voren. z/Heeft u haar gezien vroeg hij heesch. z/Ja het is een zeer schoon, trotsch meisje, en toch is eriets in haar gelaat, dat mij zegt: zij bemint je niet en zal je nooit kunnen beminnen." i/Dat komt wel mettertijd. Zij beloofde mij zonder liefde toch te zullen nemen, en dat maakt mij ook reeds gelukkig." z/Wat heb je haar gezegd z/Ik vertelde haar, dat mijn papa nog leeft en in welken treurigen toestand hij verkeerd, meer niets. Dat brengt geen verandering in onze plannen. Wij gaan den eersten September trouwen." De deur ging open en lady Carley trad binnen. z/Als je nog met den trein mee wil, moet je voortmaken, Blanca. Zal ik je aan het station brengen Het rijtuig wacht." tusschen Odendaalstroom en Bethulie. Hun aan- tal wordt op zeshonderd geschat. Het tweede bataljon van Brabant's Horse vervolgde de Boeren, wien de Kaapsche politie uit Aliwal-Noord en een gemengde patrouille den weg versperren. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren werden voortgezet de beraadslagingen over het amendement der heeren Truyen en Van Vlijmen tot het verleenen van schadeloosstelling aan min- vermogende ouders van miliciens, ingedeeld bij de bereden wapens, zonder dit gevraagd te hebben. Na bestrijding door de commissie van rappor teurs en door den Minister van oorlog die het amendement ontijdig noemden, werd het door de voorstellers ingetrokken. De verschillende artikelen werdan hierna goed- gekeurd. Bij het artikel nopens de hospitalen, zeide de heer Seret, dat de wijze, waarop de Minister het hospitaal te 's Gravenhage wil restaureereu, weinig zal baten. Hij wenschtte stichting van een ge heel nieuw hospitaal. De minister heeft hiertegen bewaar wegens de kosten, doch verklaarde ten slotte, op verderen aan- drang van den heer Seret, dat hij het uitgetrokken geld alleen zal bezigen voor het doen van onder- zoekingen. Vestingbegrooting. De heer Henuequin wees op de hooge wensche- lijkheid om de vestiugwerken van Ter Neuzen te doen vervallen. Over de overneming door de gemeente van die werken is reeds langdurig onderhandeld in verband met het maken van een verdedigbare afzonderlijke kustbatterij. Doch het blijkt, dat aan de gemeente Ter Neuzen te hooge eischen zijn gesteld, de fiuancieele krachten der gemeente te boven gaande. Spr. meende dat de bestaande vestingwerken, nu de Wester-Schelde niet behoort tot de toegangen van uit zee, geen nut meer hebben voor de verdediging, zoodat er reden te over bestaat om hier te letten op de belangen van handel nijverheid en ingezetenen. De heer Seret kwam op tegen de stelling des Ministers om in 1901 slechts weinig uit te geven voor de stelling Amsterdam. Hij achtte dit onver- antwoordelijk en zeide dat het den schijn heeft alsof de Minister geen waarde meer hecht aan de stelling Amsterdam. De heer Van Kol bestreed daarentegen het z/Ik zal haar aan den trein brengen,' graaf en hij bood Blanca zijn arm. sprak de Den vijfden Juli, dus drie dagen later, gaf lady Carley voor haar gasten en bekenden een bal, voorafgegaan door een groot diner. Een gezelschap uit de hoogste kringen zou in de groote zalen van het slot samenkomen ter eere vau het verloofde paar. De verloving van graaf Norton met miss Darrell was volgens het gebruik wereldkundig geworden. Een groote spanning onder de hooge kringen was onvermijdelijk. De zoon volgde de voetstappen van den vader en verbond zich, evenals deze, met een meisje van burgelijke afkomst. Ofschoon velen den neus optrokken, toch namen alien de uitnoodiging van lady Carley aan precies als toen de ongelukkige graviu Margaretha in de hooge kringen werd ingeleid. De avond kwam. Ontelbare rijtuigen brachten gasten naar het slot Powsys. Eerst toen het gezelschap voltallig^ was, zweefde Bertha de trap af, waar graaf Victor haar met ongeduld beneden wachtte om de koningin van zijn hart in de zaal te voeren. Een koningin, ja, dat was zij van top tot teen. Een toilet van witte, welriekende tule omgaf haar leden als een zachte nevel. De rozen in het haar staken schilderachtig af tegen haar donkere lokken. Aan een smallen gouden ketting droeg zij een met diamanten omzet medallion, een geschenk van tante Elisabeth met het portret van haar verloofde er in. Dit sieraad stond haar onvergeljjkelijk. Ja, zij was verrukkelijk schoon

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1