Algernon Nisuws* en Advertentioblad 7 o o r 2eeuwscb*7Uaaderea, BRI EVEN BUS. No. 4010. Dinsdag 18 December 1900. 40e Jaargang. SIS1EHTI1AA0. Cfraaamarkt te Ter leusea. BEKENDMAKIITG. Engeland en de Z.-A. Republiek. De vervulde Vioek. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directs opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Na de geruchten van Vrijdag over eene roem- volle overwinning der Boeren, die herinnerde aan de eersle dagen van den oorlog, juist op den gedenkdag van den slag bij Golenso, brachten Zaterdag verschillende tijdingen de officieele be- vestiging van de nederlaag der Engelschen. Een Zaterdagavond door ons ontvangen telegram meldde dat Kitchener seinde, dat generaal Clements zonder tegenstand te Kommandonek was aange- FE UIX^LETOK Naar het Duilsch. 32) Eerst na een lange stilte volgde het ant- woord tfBlanca Norton Bliksemsnel sprong graaf Norton op. //Het meisje, dat rnijn arme mama gebaat en vervolgd heeft, en aan haar vermoording heeft deelgenomen P Het meisje, dat met uw hulp uit de gevangenis ontsnapt is Victor, hoe durf je het wagen Blanca te bescliuldigeu zeide lady Carley, die nu even- eens opstond. Blanca was een martelares, geen moordenares. Zij is onschuldig aan den dood van je mama en zonder schuld is haar lot diep beklagenswaardig. Zij offerde vrijwillig Itaar leven op om je papa te verplegenzij richtte hem op in zijn zwaar lijden en was jarenlang voor hem een zorgdragende zuster. Zij verliet hem geen seconde. Hoe zwaar hij ook aan haar misdeed, nooit heeft zij zich anders gewroken dan door toewijdende liefde. Ik heb je papa liefgehad, inaar dat had ik niet kunnen doen. Lady Carley zonk in haar stoel terug, haar krachten waren uitgeput. Victor stond verbluft. „Geloof je mij vroeg zij. z/Ja, tante," antwoordde hij. „Vergeef het mij Zou ik haar te zien kunnen krijgen Ik zou haar zoo gaarne mijn dank betuigen komen. Zijne verliezen in de Magaliesbergen waren zwaar. 5 Engelsche officieren en t) man waren waren gedood en 18 officieren en 555 minderen werden vermist, waaronder 4 regimeuten van de, Northumberland fuseliers. Het Magaliesgebergte, eene bergketen die zich slingert van Pretoria met een zuidelijken bocht naar en voorbij het westelijk gelegen Rustenburg, was blijkens vroegere berichten van Roberts, reeds meer dan eens van Boeren gezuiverd, doch in hoeverre dat zuiveren werkelijk had plaats gehad blijkt nu weer uit het gebeurde. Donderdag, bij het aanbrekeu van den dag werd generaal Clements aangevallen door 2500 Boeren, zijnde de commando's onder De la Rey en Beyers. De eerste aanval werd afgeslagen, maar de Boeren slaagden er in een hergtop te bezetten, waar vier compagnien van de Northumberland fuseliers in stelling lagen, en konden zoodoende het kamp van Clements bestrijken. Clements trok terug naar Hexpoort en nam stelling in het midden van een dal tusschen de bergen. Broadwood's brigade was aan den noordelijken kant van de Magaliesbergeu, 11 K. M. ten westen van Clements, zegt een der berichten, maar deze schijnt hem toch niet ter hulp te zijn gesneld. Wat daarvan de oorzaak is, blijkt nergens, het geschutvuur zou hij toch moeten gehoord hebbeu. De Engelsche bladen vermelden nog niets van een aaudeel dat Broadwood in den strijd zou hebben gehad, hoewel zij veronderstellen dat hij niet heeft stil gezeten. Zou hij zelf ook in een gevecht zijn gewikkeld geweest? De Boeren deden denzelfden tijd op vijf ver schillende plaatsen een aanval, n.l. ook te Lichten- burg, Bethlehem, Vrede en Vrijheid, maar alleen die in de Magaliesbergen gelukte, de overige werden afgeslagen. Bij Lichteuburg, in het westen van Transvaal, zijn de Boeren zelfs heel ongelukkig geweest volgens het telegram van Kitchener zijn de Boeren- kommandant Lemmers en twee andere Boeren gedood. Maar de Engelschen hebben zich wel eens meer in de namen der gesneuvelde Boeren- generaals vergist. Bij Bethlehem en Vrede, in den Vrijstaat, zouden de Boeren 10 dooden en 14 gewonden hebben verloren. Bij Vrijheid dnurde de strijd nog voort bij het afzenden van het berichter waren echter reeds 2 Britsche officieren ernstig gewond. Een telegram uit Standerton van 13 dezer meldt, dat Louis Botha met 1500 Boeren en 1 kanou zich bevinden op 20 miilen van die plaats. „Ja, zij verdient een goed woord van je ofschoon wat kan een woord van dank op- wegen tegen een opgeofferd leven Je zult haar zien, deze maitelares voor de schuld van auderen," besloot zij en waggelde voor hem heen naar de deur, die zich aditer haar sloot. Hij was alleen. Was dit een droom of werkelijkheid Zijn papa nog in leven In verwarring liet hij zijn blikken doot het vertrek zwerven. Onbemerkt gir.e de deur open en Blanca Norton stond op eenige schreden afstands van hem. Heur haar was sueeuwwit, haar trekken bleek en ge- rimpeld, de oogen hadden die uitdrukking van afgematheid, die alleen een leven vol beproeving geven kan. Victorklonk het van haar lippen en bijua angstig strekte zij de hand naar hem uit. Sedert drie en twinlig jaar brandmerkten de menschen haar als misdadig. Hoe zou zij weten, of ook hij in de binnenkameren zijns harten haar niet veroordeelde Hunne blikken ontmoetten elkander en toen verdween haar vrees. t.Miss Norton! Blanca? Zooeven vernam ik, dat mijn papa nog leeft en dat u zooveel opoffe- rende grootmoedigheid heeft getoond Dat heeft liij niet aan u verdiend. Laat mij, zijn zoon, u daarvoor dank betuigen." //Stil," zeide zij goedig, ,/iioem mij Blanca of nicht, maar niet miss Norton. Hoe vreemd klinkt die naam in mijn ooren. Sedert drie en twintig jaren heb ik dien naam niet hooren uit- spreken." Graaf Victor voelde een rilling over zijuleaengaan. ffVoerde u een anderen naam Ach, hoe kon ik vergeten Het succes der Boeren in het Magaliesge bergte heeft de aandacht afgeleid van de Wet, die wel den val ontloopeu is, maar toch niet met rust wordt gelaten. Er is weer een gevecht tusschen hem en Knox, geholpen door de troepen uit Reddersburg, aan den gang. Dat er vele volgelingen van de Wet zijn gevangen genomen is aldus te verstaan, dat de Engelsche troepen bij de achtervolging van oom Chrisjan, alle Boeren van de hoeven, waar ze voorbijgiugen, hebben opgelicht. Kitchener seinde Zaterdag Knox heeft de Wet in noordelijke richting naar de linie tusschen Thaba'nchu en Ladybrand gedreven, die de Engelsche troepen bezet hielden. De Wet's strijdmacht is ongeveer 3000 man sterk. Hij heeft Vrijdag in den loop van den dag verschil lende pogingen gedaan om door te breken, daarbij gesteund door een van het noorden uit opereerende strijdmacht van de Boeren. Deze aanvallen zijn afgeslagen, ofschoon het eenige Boeren gelukt is van het zuiden uit door de linie heen te komen. Een later telegram van Kitchener meldt Bij het passeeren van de Engelsche linie in de nabij- heid van Thaba'nchu heeft de Wet aaumerkelijke verliezen geleden. De Engelschen vermeesterden een bij de Wetsdorp genomen vijftienponder, een pompom en verscheidene ammunitie-wagens en maakten 22 gevangenen. Een gedeelte van de vijandelijke macht is er nog niet in geslaagd naar het noorden door te breken. Reuter seint uit Mafeking dat verleden week Zaterdag afdeelingen van het lOe bataljon yeomanry en van het 5e fuseliers, onder kolouel Meyrick, in een zwaar gevecht met de Boeren werden ge wikkeld bij Wonderfontein. Deze plaats ligt op de grens van de districten Marico en Rustenburg, aan het groote pad, van Zeerust naar Pretoria. De Engelsche macht kreeg het zoo te kwaad, dat Methueu uit Kaiferkraal (in het z. w., aan den weg van Zeerust naar Krugersdorp) hulp moest zenden. De voorhoede werd op den liukervleugel door de Boeren aangevallen, doch wist deze af te slaan. Bij den terugtocht werden zij niettemin voortdurend beschoten. Londen, 16 Dec. Volgens een telegram van lord Kitchener hadden de Boeren den 10en bij Vrijheid honderd dooden en gewonden. De Engelschen hadden zes gesneuvelden en negentien ernstig verwonden. Dertig man, waaronder een officier, worden vermist. De Engelschen sloegen den 13en bij Scheepersuek 600 Boeren terug en namen een groote hoeveelheid wapenen. De Dat ik mij voor de wereld verborg, omdat ik vervolgd werd wegens moord," vulde zij aan. „Ja, toen ik uit de gevangenis ontvluchtte, nam ik den naam ,/miss Black" aan. Vier maanden bracht ik in een nederige betrekking door en leefde van den arbeid mijner handen. Die tijd in mijn leven was het zwaarst. Toen nam ik het besluit mijn leven te wijden aan de verpleging van je papa, wiens verstand na zijn ziekte ver- duisterd was en die door de geneesheeren onge- neeslijk was verklaard. Tante Elizabeth, die de gedachte niet kon verdragen, dat je papa in een gesticht zou verpleegd worden, versterkte mij in mijn voornemen. Zij koos een laudelijke woning en daar brachten wij je papa met twee trouwe bedienden, de oude Hooper en Martha. Door een hoogen muur aan alle zijden van de buiten- wereld afgesloten, leef ik daar stil en eenzaam met je papa. Niemand kent mij. Zeer zelden verlaat ik die plek gronds, waar ik mij geheel thuis gevoel." Zij haalde diep adem en liet haar biik over het grauwe landschap zwerven. Bewondering en medelijden vervulden het gemoed van den jonge man. Zij gevoelde zich geheel thuis aan de zij de van een waanzinnigen ouden man, terwijl haar de schuld van een zware misdaad werd toegedicht. Geen wonder dat zij op veertig jarigen leeftijd reeds grijs was. Zij scheen zijn gedachten te raden en een glimlach verhelderde haar gelaat. Victor, ik gevoel mij niet ongelukkig, geloof mij. Je papa was mij meer waard dan mijn leven en hij is dat nogOfschoon hij nu niets meer dan een schaduw van vroeger, zou ik toch nergens anders kunnen leven dan bij hem. Boeren leden gevoelige verliezen. In een bergpas in het Zaston-district, namen de Boeren oulangs 120 man der bereden troepen gevangen. 315 man der Northumberland-infanterie, waaronder 5 officieren, zijn door De la Rey in vrijheid gesteld en kwamen te Rustenburg aan. Londen, 16 Dec. Een telegram van Lord Methuen bevestigd den dood van generaal Lemraer. Lord Methuen voegt er aan toe, dat hij den 14en een stelling der Boeren aanviel en het Boeren- kamp met een groote hoeveelheid amunitie en vee nam. Een Eugelschman werd gewond, twee Boeren sneuvelden en vijf werden gewond. Dezer dagen verzonden ook Gedep. Staten van Zeeland een adres van sympathie aan President Kruger. Dit adres werd met eene hartelijke dank- betuiging beantwoord. In de zitting der Tweede Kamer van Zaterdag drong de heer Willinge aan op lotsverbetering der landmeters en van de beeedigde klerken der liypotheekkantoren in verband met hunne pensioe- nen. Verder wilde hij betere bezoldiging der klerken van den kadastralen dienst. De heer Van der Zwaag weusehte ook lots verbetering voor de Rijksklerken van het kadaster hij wilde f 7000 verhooging verdeelen onder hen, die het minste tractement hebben en verder periodieke tractementsverhooging in plaats van om de tien jaren. De heer Schaper drong aan op lotsverbetering der Rijksklerken bij de ontvangers. De heer Tydemann drong bij vernieuwing aan op concentratie van al wat de domeinen betreft bij de afdeeling landbouw van binnenlandsche zaken. De heer Roessingh meende dat na de regeling van verleden jaar, nu niet te pas komt verhooging der bezoldiging van de inspecteurs der registratie. De heer Van Gijn sloot zich bij hetgeen de heer Tydeman heeft gezegd aan, zulks vooral met het oog op de visscherij-verpachtingen. De minister van financien meende dat geen terugwerkende kracht kail worden gegeveu aan de pensioenbepalingen ten aanzien van het in- koopen door de landmeters. De zaak van den inkoop van) vroegere diensten voor Rijksklerken wordt onderzocht en de minister zal trachten die in het voordeel dier ambtenaren op te lossen. De verhooging van f 7000 zal geheel komen Tante Elisabeth bezocht ons soms in onze een- zaamheid en als ze je dan meebracht en ik je op mijn arm mocht dragen dan begeerde ik geen beter lotEn nu hoor ik opeens van je plan om te trouwen." wDat is miju plan," antwoordde hij zwaarmoedig. ,/Maar zij weet nog niet, dat mijn papa nog leeft. Wie weet, of zij nog toestemt, als zij verneemt, dat rang en titel hem toekomen en mij niet." ,/Als een meisje oprecht bemint, vraagt ze daar weinig naar. Victor, ik hoop, dat zij je werkelijk lief heeft." //Zij zal mij liefhebben," antwoordde hij onge- duldig. ,/Ze heeft het me beloofd, en een meisje als Bertha liegt niet." Blanca keek hem twijfelend aan. ,/Bemint zij je niet zoo innig als jij haar vroeg zij met bevende stem. ,/Neen, niet zoo innig, dat heeft ze mij open- hartig gezegd maar een liefde zoo groot als de mijne, wekt wederliefde jrNiet altijd, Victor, o neenHoe gelukkig had ik dan moeten zijn! Maar je bemint haar en je zult noch haar, noch je erfgoed verliezen. Als je dat zelf niet wil, dan behoeft zij volstrekt niets van dit alles te weten." „Zou ik geheimen hebben voor Bertha Dat nooitZij moet het weten." „Zooals je wilt. Voor de wereld is en blijft je papa dood." „lk ga met u rnee naar Londen, naar miju papa riep de graaf plotseliug uit, uadat beideu een poos hadden gezwegen. //Dat is onmogelijk," antwoordde Blanca beslistr SEIIZESSCHE COERAJET. Dit blatl veriiehiJiK llitttnilaic, Woensdag. en t rijilaxavoad, iiiteeison-.Seril op Peestdagee, bij de Virina P. A. VAS I9K SAM UK te Te» Menzen. J 1 1 I mg3£2£S2S2£ 1 i 1m I II S I ill II III I I Hill 11 1MB De Burgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dal Openbare V e r g a d e r i n g van den Gemeenteraad is belegd tegen B»onder«laff den 20 December IflOO, des voormiddags ten 10 uren. Ter Neuzen, den 17 December 1900. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter algemeene kennis, dat thans aan het lokaal der gemeente- secretarie eene brievenbus is aangebracht waarin ten alien tijde brieven en andere stukken bestemd voor den Gemeenteraad, het College van Burgemeester en Wethouders en den Burge meester kunnen geworpen worden. Ter Neuzen, 17 December 1900. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat de Graanmarkt in stede van op Woensdag 2« December (2« Kerstdag) op Donderdag- 2J December KHKt zal gehouden worden. Ter Neuzen, 17 December 1900. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL. Bnrgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis, dat het suppeletoir kohier der belasting op de honden no. 2 in deze gemeente voor 1900, in afschrift, ge- durende vijf maanden, op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 17 Dec. 1900. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1