A1 g o m e e n Hieuws* en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaandere a, No. 4009. Zaterdag 15 December 1900. 40e Jaargang. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Voor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. de prjjs Bij deze courant behoort een bijvoegsel. TER NEUZEN, 14 December 1900. Sluiskil. De schooljeugd alhier beeft een zeer gevaarlijk vermaak uitgevonden. Wanneer's namid- dags de school uitgaat en de goederentrein ge- woonlijk de halt aldaar passeert, dan weten eenige knapen zeer behendig op den laatsten wagen te klauteren en rijden zoo een ininuut of tien ver mee. Dicht bij hun huis gekomen, laten de brntale bengels er zich dan afglijden. Dit duurt natuurlijk net zoo lang, tot er een van hen een ongeluk heeft en dan is het jammeren door de ouders. Ofschoon de ouders der jongens weten, wat hun veel belovende kinderen uitvoeren, in weerwil der bedreigingen van spoorwegbeambten, niettegen- staande de waarschuwing van den ouderwijzer op school, maken die straatjongens toch dat tochtje mee. Koewacht. Dezer dagen miste de huisvrouw van den herbergier A. de V. een beursje met geld. Daar L. V., een persoon die reeds een paar maal met de politie kennis gemaakt heeft, juist in hare woning geweesl was, verdacht zij deze van diefstal. Er werd aaugifte gedaan bij de politie en toen de marechauss^e van Axel den verdachte op het gemeentehuis ontbood om hem te onderhooren, koos deze het hazenpad en vluchtte naar Belgie. Middelburg, 14 Dec. Heden had alhier aan het gebouw van het provinciaal bestuur de aan- besteding plaats van het bouwen van een schut- sluis en andere kunstwerken bewesten Ter Neuzen met bijkomende werken (raming 2,025,000.) Hiervoor waren ingekomen 10 biljetten, n.l. van de heeren J. van Noordenne en L. Volker te Utrecht voor 2,220,000, C. van Boven te Diemen voor 2,129,000, A. van Straten te Bergam'oacht voor f 2,129,00, A. Nijt te Gent voor 2,125,000, G. A. van Hattum teSliedrecht voor f 2,082,000, H. Th. Wiegerink te Groenloo voor 2,074,971, EI. van Rijn te Naarden voor 1,997,000, C. Versteeg te Hardinsveld en C. de Groot en W. Blankervoort te Haarlem voor f 1,990,000, P. Vlasman te Utrecht, G. A. van Spanje.te Arnhem en F. Hilarus te Haarlem voor 1,946,000 en A. Medaets te Schaerbeke en H. de Clercq te Uccel voor f 1,936,000. Het biljet van de laagste inschrijvers voldoet niet geheel aan de voorwaarden der aanbesteding en is de beslissing daaromtrent aan den Minister overgelaten. 's Graveuliage, 14 Dec. H. M. de Koningin had heden ten paleize aan tafel genoodigd, president Kruger en Dr. Leyds. Tweede Kamer. De begrooting van Binnen- landsche zaken is goedgekeurd zonder hoofdelijke stemming, na goedkeuring van een post' voor de oprichting van een rijkszuivelstation te Leiden. Aangenomen is de begrooting der Nationale Schuld. Bij het aangevangen algemeen debat over de begrooting van Financien, verklaarde de Minister dat de herziening der wet op de successie in studie isden heer Van Limburg Stirum wees hij op de onbillijkheid om extra accijns te heffen op uit melasse geproduceerde alcohol. De heer Bastert heeft ingetrokken zijn amen- dement om niet te verhoogen de tractementen van de inspecteurs der belastingen. Volgens een telegram aan de Daily News is het kamp van generaal Clements te Barberton, door een groote Boerenmacht aangevallen. Bij gebrek aan voldoende ammunitie heeft het kamp zich overgegeven. Vele officieren en soldaten zijn gedood of gewond. Een groot aantal manschappen van het Northumberlandregiment is gevangen genomen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 14 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken J. K., oud 28 j., landbouwer te Axel, is wegens vernieling veroordeeld tot f 2,50 boete of 2 dagen hechtenis. A. C. A., oud 22 j., dienstknecht te Axel, is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen ge- vangenisstraf. L. V., oud 23 j., kuiper te Koewacht, is wegens als voren veroord. tot 14 dagen gevang. In zake F. R., oud 36 j., arbeider te Axel appellant van een vonnis van het kantongerecht te Ter Neuzen, waarbij hij ter zake van visscherij- overtreding is veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag hechtenis is het vonnis des eersten rechters ver- nietigd en de appellant vrijgesproken. Ter griffie van bovengenoemde rechtbank is op heden Vrijdag namens W. P. ge- failleerd oesterhandelaar te Goes, gedetineerd te Middelburg, hooger beroep aangeteekend tegen het door voornoemde rechtbank op den 7 dezer ten zijnen laste gewezen vonnis waarbij hij wegens verduistering werd veroordeeld tot £en jaar ge- vangenisstraf. De heer offieier van justitie, door wien twee jaren gevangenisstraf was gevorderd, teekende mede hooger beroep tegen voormeld vonnis aan. Het gerechtshof te's Gravenhage bevestigde gisteren het vonnis der arrondissements-rechtbank te Middelburg, waarbij G. J. K., bootwerker te Ter Neuzen, wegens wederspannigheid werd ver oordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. H. M. de Koningin heeft aan drie Finken- wiirder visschers, die indertijd in de nabijheid van Cuxhaven de opvarenden van het Nederlandsche tjalkschip de Vrouw Siebertje met gevaar voor eigen leven redden, eene gratificatie toegekend. Het consulaat-generaal der Nederlanden te Hamburg, dat voor die menschlievende visschers eene belooning aanvroeg, heeft van de Neder landsche regeering opdracht gekregen hun, met name Johann Reckmann, diens zoon Johannes Reckmann en Johann Momm respectievelijk 90, f 40 en 40 namens Hare Majesteit uit te keeren. Het Vrijdag ten huize van v. T. in de Riemstraat te Utrecht geboren kind zonder armen en beenen, dat eerst ter observatie naar het Stedelijk Ziekenhuis was overgebracht, is thans door den vader weer naar huis genomen, alwaar het thans wordt verpleegd. Het schijnt in levens- kracht toe te nemen. Een 22jarig jongeling is te Delfshaven, na een smartelijk lijden van enkele dagen, overleden, ten gevolge ran bloedvergiftiging, ontstaan door het openkrabben van een wondje in het gelaat. Ook een jubildvieriug. Dezer dagen was iemand 25 jaren verpleegde in het St. Jacobs- gasthuis te Schiedam. Men meende dezen dag niet stil voor hem te mogen laten passeeren, want bij monde van een der regenten werd hem als feestgave eene portemonnaie met geld aangebodeu. Eenige broodbakkers in de Friesche dorpen Hantum en Hantnmhuizen deelden aan hun klanten mede, dat zij voortaan zouden breken met de grijze gewoonte om aan iederen klant met Kersttijd een bolle ten geschenke te geven, bekend onder den naam van Kerstwigge. De gezamenlijke brood- verbruikers hebben nu bekend gemaakt, dat zij met 1 Januari a. s. van die bakkers geen brood zullen nemen. De streek van Canterbury is in rep en roer door de klopjacht die rechercheurs en politie op twee van Borstal ontsnapte galeiboeven King en Soar houden. De twee kerels zwerven reeds eenigen tijd over het land rond en zijn hun achter- volgers uit de handen weten te blijven. Bij het bosch van Blean hebben zij nu weer eenige leeg- staande huizen geplunderd. De bevolking hielp de twee vluchtelingen eerst met voedsel en onder- komen doch nu zij het zoo bont gaan maken, hebben zij op den steun niet meer te rekenen. Zee- en straatroovers treden in China met den dag brutaler op. Uit Kauton werd Maandag g'eseind, dat bij Sckeklbe'ng een schip door zee- roovers werd geenterd en deze 3000 dollars aan geld als buit meesleepten. Het reizen in Kwansi en kwantoeng is bepaald gevaarlijk en de over- heid is schijnbaar niet in staat de veiligheid te handhaven. De spoorwegverbinding tnsschen Peking en Tientsin, de belangrijke factor voor het verkeer met de hoofdstad, is hersteld en een proefrit is zonder eenig ongeval naar wensch afgeloopen. Heden zou de lijn voor het algemeen verkeer open worden gesteld. In het hospitaal te Greenwich vermiste men enkele dagen geleden een hoed van admiraal Nelson, een van zijn horloges en vele andere herinneringen aan den beroemden admiraal, waaronder oude en kostbare medailles. Volgens sommige bladen hebben Franschen, die het hospitaal, waar de relieken steeds zijn ten toon gesteld, bezocht hadden, den diefstal ge- pleegd. Die Franschen zouden zelfs een briefje hebben achtergelaten, waarin ze verklaarden dat de nederlaag der Franschen bij Trafalgar nu gewroken is, en dat weldra Franschen het vaandel zouden koinen terughalen, dat aan Nopeleon ontrukt is en ook onder de relieken is geplaatst. Het vermoeden dat hier geen gewone dieven aan het werk waren wordt ook waarschijnlijk ge maakt door het feit, dat andere relieken zoo laaghartig beschadigd zijn, dat men eer aan bal- dadigheid dan wel aan eigenlijkeu diefstal moet denken. Een gouden gevest werd van een kost- baar zwaard afgebroken, goud en juweelen van de sabelscheede en weelderig-ingelegde kasten gerukt. De van edel metaal vervaardigde knoopen van de uniform, die Nelson droeg toen hij doodelijk verwond werd, zijn afgesneden en door de gangen gestrooid. Volgens Daily Chronicle is Nelson's uniform heelemaal gestolen. Een geweldige brand heeft deze week te Moscou de magazijnen van Mur en Merilize, die in uitgebreidheid en belangrijkheid kunnen wed- ijveren met de grootste Parijsche modemagazijnen, volkomen vernield. Het vuur, dat tegen 8 uur in den avond uit- brak, woedde den geheelen nacht met groote kracht, in weerwil van de bovenmenschelijke inspanuing der brandweer, tot het alle verdiepingen van het groote gebouw had verteerd, evenals den geheelen voorraad, die voor de aanstaande Kerst- en Nieuw- jaarsfeesten buitengewoon groot was. De schade is enorm. Men kent de oorzaken van de ramp nog niet doch men meent ze te mogen zoeken in een defect aan de leiding voor het electrisch licht. Ongeveer 1000 bedienden ziju nu zonder werk voor een korten tijd echter, want het heet dat de firma haar zaken zoo spoedig mogelijk in een ander gebouw zal voortzetten. Het gemak client. Hoewel niet zonder uitzondering op vindingen en nieuwheden van toepassing, kan toch tegen- woordig wel algemeen als vaststaand worden aan genomen, dat de aan het hoofd dezes gestelde overweging een der grondslagen heeft gevormd voor de meeste uitvindingen en nieuwe toepassingen waarmede op het gebied van handel en industrie onze Maatschappij gedurende de laatste 10 tallen jaren is verrijkt geworden. Kan zulks in het algemeen van zaken van grootere beteekenis getuigd worden, ook op kleinere punten zooals bijv. die van huishoudelijk belang heeft de vindingrijkheid van eukelen ons nieuwe middelen aan de hand gedaan, die meer en meer aanpassen bij de eischen vau den tegenwoordigen tijd waarin bijna zonder uitzondering wordt ver- langd, dat in het kortst mogelijke tijdsverloop het meeste verricht wordt en waarbij dan ook tevens de kosten een punt vormen, hetwelk niet licht wordt voorbijgezien. Wij betreden hier het gebied der zindehjke huisvrouw. Ook op dit punt is men niet achter- wege gebleven haar iets nieuws aan te bieden, dat de vroegere waschmiddelen thans reeds sterk aan het verdringen is en naar het ons wil toe- schijnen nog een groote toekomst voor zich heeft. "Wij bedoelen hier het artikel Zeeppoeder. Ver- melden we van de vele in den handel zijnde qualiteiten bijv. alleen de Zeeppoeder met het Anker van de H.H. Gebr. Dobbelmau, zeepfabri- kanten te Nijmegen, wier toiletzeepen in het binnen- en buitenland eene bijkans ongeevenaard gunstige reputatie verkregen hebben, op grond waarvan men dus ook mag verwachten, dat de firma wat hare zeeppoeder aangaat zich niet minder moeite zal geven, om voor dit artikel een even grooten omzet te verkrijgen, als zij dien mischien al niet reeds verkregen heeft. De goede hoedanigheden van dit fabrikaat die de zoo zeer op zindelijkheid ge stelde Nederlandsche huisvrouw gaarne zal erken- nen, in aanmerking nemende, zullen de uitkomsten niet twijfelachtig zijn. Zooals men weet, wordt Zeeppoeder zoowel voor de wasch, als voor het boenen en schuren in den ruimsten zin gebezigd. INGEZONDEN STUKKEN. Gevaar van electrische geleidingen. Een //onderzoeker" is wel zoo vriendelijk zijns meening mede te deelen over bovenstaand onder- werp. Het ongeluk te Gildehaus is, volgens hem, te wijten aan een onhaudigheid van een monteur. Dat is eene verklaring, welke men aan het geval kan geven, eene verklaring, welke de electri sche centrale, meen ik, in haar belang moest geven. Maar toch wanneer een onhandigheid van een monteur reeds zulke vreeselijke gevolgen kan hebben Wie waarborgt dat onhandigheden of verzuimen ook niet op andere plaatsen kunnen voorkomen De /onderzoeker" zegt, dat de centrale hier alleen met lage spanning werkt. Ook voor beweegkracht, zoo noodig, voor ver- schillende doeleinden P Het is mogelijk dat deze centrale alles en nog wat verlicht en in beweging brengt met stroom van lage spanning. Te Gildehaus, toch ook maar een klein plaatsje, schijnt men dat niet te kunnen. Doch ik wil dit punt niet verder bespreken. Daar ik slechts een ,/opmerker" ben, zou ik allicht een flater kunnen gaan maken. Ik heb beweerd dat een net van metaaldraden een aantrekkingspunt is voor den bliksem.. Volgens een onderzoeker" evenwel hebben zelfs professoren niet kunnen uitmaken of de bliksem werkelijk door metalen voorwerpen wordt afgeleid. Dat is al bijzonder curieus We doen dan maar beter met niet af te wachteu tot de geleerde heeren het hebben uitgevochten, maar alvast ons voordeel te doen met wat wij zelf opmerken en zien. Aannemende dat de //onderzoeker" de waarheid mededeelt, dan blijkt daaruit duidelijk, dat zelfs zulke geleerde heeren van de eigenschappen van den bliksem nog niet heel veel weten. Precies wat ik bedoel. Maar het is al heel zonderling dat de //onder zoeker" even voor de mededeeling van dat curieuse zegthet is bewezen dat waar een kabelnet is gemaakt zich geen gevallen van inslaan van den bliksem meer hebben voorgedaan. Aangenomen, ofschoon men in electriciteitszaken niet al te spoedig van //bewezen" mag spreken. Wat bewijst dat dan P Toch zeker niets minder dan dat het net van metaaldraden invloed, grooten invloed uitoefent op den loop van den bliksem of ndg beterdat het net den bliksem aantrekt en opvangl. Precies wat ik bedoel. Om terug te komen op die Berlijnsche profes soren heeft de //onderzoeker" bedoeld te zeggen, dat die heeren het niet eens konden worden over afleiding van den bliksem door metalen voor werpen, indien hij eeumaal in het metaalnet was geslagen Maar dan zou daardoor toch ook al weer zijn aangetoond dat sommige dier geleerden wel degelijk de mogelijkheid van dergelijke afleiding aannemen, letgeen gezwegen van het belachelijke om bij den bliksem van //onmogelijk" te spreken het- geen, zeg ik, in overeenstemming met de feittn Ik schenk den heeren dan hunne theorie of theoretische beschouwingen. ■Sit blatl versehijnt Humid ««-, Woeotdai;- en Vrijilagarood, uitaeznnilerd op F'eestda^en, bij de Firma P. J. f'Al s»K SAMUK te Ter Mi

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1