f ?eep Loterij. beste KALVEREN. UITLOTING. GELDLEENING. Bekendmaking. Timmerlieden. [deNafuur-V/ollen 1 I Onderqoederen tien omsiagen 6en nummer. IIII Landbouwers PIAIfflO'S en OlilLS Bonkers^ Overjassen, Jongenspakjes en Kinderj assen, ia groote hum oatvaagea. Ter Neuzen. J. DE SMIDT-POTHOYEN. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Handelsberichten. Advertentien. 1TAAISTER. Van af heden ont- vangt men voor elke J.DE SMIDT-POTHOVEN, „In 'tbelang der Landbouwers" 225,500 K.G. Superphosphaat, 17,900 Thomasphosphaat, 10,900 Chilisalpeter. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 13 December 6.22 6.47 Vrijdag 14 ,f 7.15 7.46 Zaterdag 15 y 8.18 8.52 Zoudag 16 9.27 9.59 Maandag 17 y 10.30 11.— Dinsdag 18 11.28 11.52 Woensdag 19 H 11.52 a 1 m A. s. Zaterdag den 15 December zal ik uit de hand verkoopen Fabrieks- "1 cR/EZ£NVEEHa tek njEuasEN. VEREENIGING in eigeudom verkrijgbaar, door dezelve met de himr af te betalen. A. S. J. DEKKER, Goes. lengte er niet rechtop in kan staan. Tnsschen dak en wanden zijn openingen, die aan wind en regen vrij spel laten, en eveneens in de bedsteden, twee hokjes onder het dak. Man, vrouw en acht kinderen eten 's morgens en 's avonds aardappelen m«t olie, waarvoor zij een kan olie in de week gebruiken, en een snee roggebrood, zoo gesmeerd, dat zij een half pond kunstboter per week ver- bruiken. De kinderen toonen wat wel niemand rerwonderen zal - de duidelijkste sporen van gebrek- lijden. In een der hokjes slapen zes, in het andere vier personen, op stroo onder twee dunne dekentjes en de uitgetrokken kleeren. De kinderen zijn zoo uitgeput, dat zij niet kunnen werken, de vader lijdt aan een nierkwaal en moet in den turfhoop hlijven; hij heeft dringend behoefte aan versterkende middelen. En deze turfhoop wordt als woning aan dit gezinverhuurd Aan een particulieren brief, geschreven 25 Nor. door een vroegeren bewoner van Arnhew, die aan boord van de //Statendam" naar New York reisde met de Transvalers, is door de Arnh. Crt. het volgende ontleend ffMorgen, Maandagochtend, hopen wij te New- York aan te komen. Wij zijn een dag te laat, wat veroorzaakt is door het ruwe weder. Vandaag is het eigenlijk de eenige kalme dag, dien wij gehad hebben. Wij hadden een heel gezellig clubje heeren de dames waren bijna alien zeeziek. Vooral de Transvaalsche heeren, die gij ontmoet hebt te Rotterdam, waren zeer interessant. Zij hebben de reis aangenaam verkort door hun oorlogsverhalen. De oorlog hebben zij in per- soon medegemaakt. Twee der heeren waren kommandanten, nl. kommandanten Snijman en Hercules Viljoen. De beide andere heeren waren Liebenberg en Pierson en het jonge ventje, de 16jarige zoon van kommandant Snijman. Dit kereltje is gedurende 6 maanden adjudant van de Wet geweest. Kommandant Snijman is een man van 41 jarer., die zoo grijs als een duif is geworden in een nacht. Hij was gevangen genomen en zou den volgenden rnorgen gefusilleerd worden toen hij nog bij tijds door de Boeren bevrijd werd. Aan boord bevond zich een Amerikaansche dame, mevrouw Skene van New-York. Deze dame toonde zich bovenmate grootmoedig. Kom mandant Snijman vertelde mij, dat zij hem een plaats aaugeboden heeft ter waarde van 40.000 dollars en een groot huis erop zou laten bouwen. Alhoewel de heeren lste klasse reisdeu en er kranig netjes uitzagen, moeten zij zich verplicht zien alleen allemoodzakelijkste uitgaven te doen, omdat zij als het ware hals over kop de Trans vaal hadden verlaten en bijna niets mede hadden kunnen nemen. In negen maanden tijds hadden zij niets van hunne familie gehoord en wisten zij niet, waar hunne familieledeu zich bevonden. Gisteren verzocht mevrouw Skene, mij te zien uit te vorschen of de heeren genoegzaam van garde- robe voorzien waren, en zeide zij te wenschen, zoolang de heeren te New-York vertoefden, de hotelrekeningen en verdere uitgaven geheel voor hare rekening te nemen. Dit is een staaltje van Amerikaansche geest- drift, die zich niet alleen uit in woorden, maar ook door daden. Alle Amerikanen aan boord dweepten met de Boerenzaak. Gij zult eens wat beleven als President Kruger in Amerika komt. Hij zou wellicht de volksgeestdrift niet torsen kunnen". Dure eeden Merkwaardig is de eed, welken de hooge regeeringsambtenaren aan het Siameesche hof moeten afleggen, wanneer zij trouw aan hun vorst en de regeering zweren. Zij zeggen dan het volgendeHet bloed zal uit iederen ader in mijn lichaam verdwijnen, de bliksem zal mij in twee stukken siaan, krokodilien zullen mij verslinden, ik zal gedoemd worden om water in bodemlooze manden door de vlammen der he] te dragen, na mijn dood zal ik terugkeeren in het lichaam van een slaaf, die de meest harde be- handeling te verduren heeft gedurende zoovele jaren als er zandkorrels in de woestijn en drop- pelen in de zee zijn, ik zal opnieuw worden her- boren in het lichaam van een blinden, stommen, dooven en met booze zweren bedekten bedelaar en terstond in de hel gestooten worden, wanneer ik mijn eed niet houd Dat kan zoo nogal schikken Even onaange- name gevolgen moet het voor een Chinees hebben, als hij zich aan meineed schuldig maakt. Het formulier luidt aldus Ik zal een gevoel hebben, alsof ik een stekelvarken had ingeslikt, wanneer ik mijn eed niet houdtMen stelle zich maar eens voor een stekelvarken ingeslikt te hebben Op enkele plaatsen in Belgie wordt ook St. Nicolaas gevierd, maar juist anders dan hier. Daar gaat de heillige man de huizen langs om geld te halen. In een dorpje waar twee jongens als St. Nicolaas rond gingen, schrikte iemand zoo van de verschijning, dat hij uit angst een geweer nam, en den verkleeden knapen een kogel in het onderlijf joeg. Hoogere zedelijkheid. Een bewoner van het Beiersche dorp Eggenfelden heeft van over- heidswege last gekregen, er zorg voor te dragen, dat aan hem behoorende jonge hondjes, die zich ophouden in een met hekwerk afgezetten tuin, niet meer bij hun moeder gaan zuigen, yomdat daardoor het zedelijksheidsgevoel gekwetst wordt ea kinderen er verdorven door worden." In een gewoonlijk doodstille straat van Parijs, de rue de la Glaciere, zagen de weinige voorbijgangers dezer dagen een hoogst ongewoon en vermakelijk schouwspel. In de verte kwam een paard aanloopen op het gewone sukkeldrafje van een huurknol, met niets anders achter zich daa het voorstel van een rijtuig, op twee wielen. En met een hoogst ernstig gezicht troonde op den bok van dit stelletje de koetsier, die zich volstrekt niet bewust scheen te zijn het potsierlijke van zijn positie daarboven op zijn halve rijtuig. Blijk- baar had de man onderweg het achterstel verloren en was hij niets kwaads vermoedende doorgereden. H6, koetsierriep een straatjongen, je verliest je rijtuigHou je mond, kwajongen bromde de koetsier terug, terwijl hij de zweep over zijn paard legde Hu, blesJe ver liest je rijtuig, he, koetsier schreeuwde de jongen nogmaals, zijn buik vasthoudende van 't lachen Het eenige antwoord van den koetsier bestond uit een Hu, bles, welken uitroep kracht werd bijgezet door een nieuwen zweepslag. Een eind verder maakten ernstiger voorbijgan gers hem evenwel op zijn halve koets opmerkzaam, en toen de koetsier zich nu omkeerde, kon hij zijn oogen nauwelijks gelooven. Sapperloot riep hij uit, waar is mijn vrachtje gebleven In het volgend oogenblik begreep hij echter, wat hem te doen stond. Hij maakte met zijn halve rijtuig rechtsomkeert en vond eenige hon- derden meters terug den bak van zijn rijtuig waarnaast twee dames en een heer, die er in gezeten hadden, in de modder lagen te spartelen. INGEZONDEN STUKKEN. Ter Nedzen, 12 Dec. 1900. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik UEd. onderstaande in uw geeerd blad op te nemen. Met verwondering las ik het ingezonden stuk (betreffende gevaar van electrische geleidingen) van 11. Maandag. Schrijver dezes was toevallig in de nabij'neid van Gildehaus (de electr. centrale ligt buiten de gemeente), toen het zonderlinge geval zich voordeed. Wat was n. 1. de oorzaak De monteur was in den loop van den dag bezig met eenige reparation te doen aan den transformator (een toestel voor het omzetten van hooge en lage spanning)bij ongeluk viel er een metalen voor- werp op de klemmen van de toestellen, waardoor de stroom, welke eenige duizenden volts bedraagt, niet eerst door de primaire en secundaire windingen ging, doch direct in 't kabelnet kwam, waarvan de stroom voor de huisinstallatien genomen wordt. Op 't zelfde tijdstip wilde men in een der huizen het licht ontsteken. In plaats van de lage spanning kreeg men dus hooge spanning, hetwelk het be- kende treurige gevolg had. In groote steden, alwaar men door groote af- standen genoodzaakt wordt hooge spanning te gebruiken en door groote pleinen en straten geen voldoende steunpunten voor de bovengrondsche geleidingen kan maken, behoort het niet tot de onmogelijkheden zoo zich daar zoo iets voordoet. Doch in onze gemeente, waar wij de electr. centrale in de kom van de gemeente hebben en dus lage spanning gebruiken en voldoende steun punten voor de bovengrondsche geleidingen hebben, is geen gevaar te duchteu, laat staan dat 't iemand zal schaden. Wat het gevaar voor bliksem betreft, het is bewezen dat in plaatsen waar een kabelnet gemaakt is voor de electr. centrale, zich geen gevallen van inslaau van den bliksem meer hebben voorgedaan. Over het al of niet afleiden van den bliksem door metalen voorwerpen in welken zin ook, acht de schrijver zich te veel leek om daarin te treden. Het congres, 11. gehouden te Berlijn van professoren op electro-technisch gebied, die dit in hoofdzaak tot onderwerp hadden, heeft tot geen resultaatgeleid. Een Onderzoeker. RECTIFICATIE. In het ingezonden stuk geteekend wUn Rustre" in ons no. van Vrijdag I.]., stond in de 5" regel van onder „menschwaardig," waarvoor gelezen moet worden ^menschonwaardig." Hnlst, 10 December. Middenprijs per 100 kilo: Tarwe f 8,25 Rogge f 6,75 Wintergerat 8,Zoraergerst fHaver f 6,25 Erwten f 10,50; Paardenboonen f 7,75; Duivenboonen Witteboonen f 12,Bruineboonen 9,50; Boekweit f Lijnzasd f Aardappels f 8, Koolzaad per zak van 106 liters Boter per klis 0,95 Eieren per 26 stuks /1,40. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 25 stuks hoorn- vee, 36 varkens, 2 paardea. Verkocht17 stuks hoornvee, 27 varkens. KOERS VAN Belgisch per 100 fr. Engelsch per HET GELD. 47,85 it 47,90 h 12,n u 12,10 ZEETIJDINGEN. Van 10 tot en met 11 Dec. g B VLAG. NAAM. Ma. Van en naar Lading. Voor Ter feuren 10 Eng. s.s. Ann Webster 3241 Londen stukg. Eng. barge Lncy Richmond 418 Vlissingen ledig 11 Zweed. s.s. Gefle 1299 Johannadal hout Eng. barge Harwich 280 Londen ijzer Van Ter Semem 10 Eng. s.s. Golfer 1066 Londen macadam 11 idem Ann Webster 2241 I idem stukg. Voor (ienl i 10 Eng. s.s. Faraday 2525 New-Castle kolen idem Vina 2890 Bona phosph. 11 idem Avocet 3984 Liverpool stukg. Eng. barge Lord Shaftesbury 241 Middlesbro landb.ioit Eng. sch. John Bull 323 Swansea idem Eng. barge. Yuhlan 222 Greath Yarmouth baring Van (sent t 10 Eng. s.s. Sea Belle 2152 Londen stukg. 11 Russ. s.s. Marie 2714 Blyth ledig Duits. s.s. Emma 1862 Boston idem Noor. s.s Trudvang 2944 New-Castle idem Voor SSelzaete i 11 Eng. s.s. j Commercial 1 321 Caen creosoot Heden overleed na een lang en smar- telijk doch geduldig lijden, onze geliefde dochter en zuster ELIZABET H, in den nog hoopvollen leeftijd van pas 19 jaren. Allen die haar van nabij gekend hebben, zullen beseffen, hoe smartelijk ons deze slag valt. Verder brengen wij onzen innigeu (lank aan alien, die ons tijdens hare ziekte hebben bijgestaan, inzonderheid aan den Weledelen heer Buyze, arts alhier, die gedurende hare langdurige ziekte niets onbeproefd heeft gelaten om haar voor ons te behouden. H. ABRAHAMSE, Echtgeuoote en Kinderen. Ter Neuzen, 11 December 1900. Voor de vele blijken van deelneming is betoond bij het overlijden van onze geliefde zoon en broeder, betuigen onderge- teekenden hunnen innigen (lank. Wed. J. DE VOS-Koole. Zaamslag. C. W. DE VOS. J. M. DE VOS. Houders van cognossementen over eene lading hout per Duitsch stoom- schip Gefle van Framnes (Ornskioldsvik district) en van Johannedal (Sundsvall district) morgen alhier verwacht, worden verzocht zich aan te melden bij de cargadoors VAN IJSSELSTEIJN ZOON. Ter Neuzen, 10 December 1900. vjSgHouders van cognossementen over eene lading hout alhier verwacht wor- dende van Windau per Zweedsch stoomschip Thomas Allen, worden verzocht zich aan te melden bij de cargadoors VAN IJSSELSTEIJN ZOON. Ter Neuzen, 10 December 1900. De Commissie van den STEENWEG VAN WESTDORPE maakt aan de aandeelhouders be- kend, dat van de geldleening op dien weg zijn uitgeloot de nummers 295, 368 en 416, en die uitgelote aandeelen met de verschenen intrest- coupons betaalbaar zijn van af 2 Januari 1901, ten kantore van den Secretaris-Ontvanger te West- dorpe, wijk A n°. 45. Namens de Commissie voornoemd, C. VAN WAES, Voorzitter. H. KERCKHAERT, Secretaris-Ontvanger. Het Bestuur van den CANISVLIETPOLDER jrengt ter kennis van aandeelhouders in de geld- eening van 12000, aangegaan ten jare 1899, dat is uitgeloot het nummer EV dier aandeelen en dat het bedrag van dit aandeel en de verschenen intrestcoupons van af 2 Januari 1901 kan worden ontvangen ten kantore van den Ontvanger-Griffier des polders te Westdorpe, Wijk A n°. 45. Westdorpe, 10 December 1900. C. VAN WAES, Dijkgraaf. H. KERCKHAERT, Ontvanger-Griffier. Ondergeteekende beveelt zich beleefd D. P. VAN DER BENT. Marktplein. De Dijkgraaf van den polder NIEUIV WESTENRIJK maakt bekend, dat eene vergadering van eigenaren in dien polder zal worden gehouden op Donderdag 20 December 1900, des namiddags twee ure, bij J. Drabbe te Hoek. Hoek, 11 December 1900. De Dijkgraaf voornoemd, V. CORTVRIENDT. Van 10 tot en met 11 Dec. werden langs de Oostsluizen alhier 28 binnenvaartuigen op- en 33 afgeschutj door de Westsl. 8 op- en 5 afgeschut. Op a. s. Zaterdag den 15 December, des avonds te ure, zal de heer C. NIEUWSTAD van Rotterdam, een rede houden over de belangen van den timmerman, in de Z&al van het ver- eenigingsgebouw, Donze-Visserstraat. TOEGANG VRIJ. EENE PARTIJ A. SCHELLEMAN-BOEL, Kaaiwal, Axel. tiiWlUto iyn verkrygbaar by te ZAAMSLAG. Vrijdag 28 December 1900, des namiddags ten 3 ure, zal ten huize van G. de Visser te Zaamslag, worden aanbesteed, de levering van Voorwaarden van aanbesteding en modellen van inschrijving zijn te verkrijgen bij den secretari* der vereeniging E. J. DE KLERK.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 3