Binnenland. Teiegrafische berichten. Buitenland. Gemengde berichten. vaard zouden kunnen worden, zei Meyerbach Tk kom met zeer duidelijke instruction van Steyu. "Wij zijn besloteu geen vrede aan te nemen, dan met onafhankelijkheid en autonomie van de twee republieken. Wij zullen eischen dat men zich niet tevreden stelle met het schrijven van voor- waarden in traktaten, die gemakkelijk konden ge- schonden worden. Wij willen onze organisatie en ons leger bebouden, die ons in staat stellen de inachtneming van de aangenomen voorwaarden af te dwingen. Indien men ons dat weigert, zullen wij doorvechten tot aan den dood. De heeren Meyerbach en baron Rayuach zijn naar Parijs vertrokken. Daar zullen ze instructies afwachten van Kruger om naar hem te komen. In de gisteren gehouden vergadering der Tweede Karner kwam 't eerst aan de orde de interpellate over de zaak van den consul Pott en de tengevolge daarvan met Portugal gerezen moeilijkheden. De heer Van Bylandt vroeg den Minister of hij eenige inlichtingen kon geven omtrent de in de laatste dagen veel besproken zaak Pott, altijd wanneer dit aan de onderhandelingen niet kan schaden. De Minister van Buitenlandsche Zaken ant woordde dat aan de zaak meer omvang is gegeven dan haar toekomt. Wat de zaak zelve betreft, na veroordeeling van den heer Pott wegens contra- bande, werd zijn exequatur als consul van Trans vaal te Lonremj-Marquez ingetrokken. De Portugeesche regeeriug wilde toen dat Nederland den heer Pott ook zou terugroepen. Wij wilden toen de zaak onderzoeken en gaven den heer Pott een verlof van 8 maanden, verzoekende aan Portugal de zaak zoo lang aan te houden. Hieraan werd niet voldaan en toch het exe quatur ingetrokken. Wij beschouwden dit als minder vriendschappelijk en hebben daarom onzen gezant Lissabon naar hier geroepen om inlichtingen te geven. Ook de heer Pott komt daarvoor hier. llet resultaat nu van dit alles is nog af te wachten. De heer Van Bylandt dankte voor de gegeven inlichtingen en hoopte dat de zaak op minnelijke wijze zal worden beeindigd. De interpellate werd hierop gesloten. Daarna werd voortgegaan met de behandeling der begrooting van Binnenlandsche Zaken. Door den heer Van Karnebeek werden eenige bezwaren gemaakt tegen de verhooging van den post voor de centrale commissie van statistiek, waarop de Minister van Binnenlandsche Zaken antwoordde dat bij justitie geen of bijna geen kosten voor die zaak meer zullen worden uitge- geven. Een zeer uitvoerig debat werd gevoerd over het artikel tot toekenning van een subsidie van f 3500 aan het bureau voor het geven van sociale adviezen. Het voorstel werd bestreden door de heeren Pijnappel, De Visser, Van Karnebeek en Kuijper en verdedigd door de heeren Drucker, Kerdijk en Heldt, waarna de Minister ter verdediging er van aanvoert, dat de adviezen zoo noodig ook gratis worden gegeven. Zeker er is groote financieele particuliere steun, maar deze is niet voldoende, en daarom is steun noodig. De heer De Savornin Lohman was in beginsel voor het subsidie, doch zag er geen bezwaar in als het in het belang der zaak noodig is thans het artikel van de begrooting af te nemen in afwachting of later subsidie noodig zal zijn. Na replieken van den heer Pijnappel en dupliek van den minister, werd het artikel aangenomen met 65 tegen 14 stemmen. Bij de afdeeling militie en schutterijen ver- dedigde de minister de wettigheid der circulaire van den minister van justitie, waarbij bepaald is dat processen-verbaal wegens delicten van niet- opgekomen miliciens gezonden moeten worden om de militie-commissarissen. Bij de afdeeling Medische politie wenschte de heer Van Asch van Wijk (Ede) op een verbeterde wijze van ontsmetting, terwijl de heer Van Kol wilde vervanging van het tegenwoordig krauk- zinnigensfr lsel door het gezinstelsel, het zooge- naamd patronat familial, als opneming der krank- zinnigen in het gezin, natuurlijk onder behoorlijk toezicht. De minister zeide dat de verplegingstoestand reeds veel verbeterd is, vooral door het paviljoen- stelsel. Ook hij is voor het gezintsysteem en heeft daartoe reeds voorstellen gedaan, doch de geheele invoering zal nog jaren moeten duren. De nieuwe wijze van ontsmetting door formal dehyde is onderzocht, doch zonder gunstig gevolg. Na repliek van den heer Van Kol werden de beraadslagingen gesloten. TER NEUZEN, 12 December 1900. In de jl. Dinsdag gehouden raadsvergadering te Hulst, geschiedde mededeeli'ng vande gehouden verpachting van de gemeentelijke weegbrug, waar- voor is geboden 825 door Jan de Kort aldaar. De verpachting werd gegund. Vroeger was de opbrengst slechts f 180. Tot leden van het Burg. Armbestuur werdeu met algemeene stemmen herbenoemd de heeren B. de Deckere en C. J. Burm. Aan de verzoekers om bekeiing van den zoo- genaamden Zeedijk, het Lijkstraatje en een gedeelte van de Zandstraat zal worden medegedeeld, dat indien adressanten zich opnieuw met andere voor stellen, waarin aan de vroeger door den Raad ge- opperde bezwaren wordt te gemoet gekomen, tot het gemeentebestuur wenden, die voorstellen in gunstige overweging zullen worden gen omen. Een voorstel van den heer Adriaanse om den leeftijd waarop leerlingen tot de gemeenteschool kun nen worden toegelaten te bepalen van 5 jaar en 7 maanden op 5 jaar en 4 maanden vond geen ondersteuning. Zaamslag, 11 Dec. J.l. Maandag vormde zich alhier eene commissie voor het inzamelen van gelden voor de aanbieding van een Huldeblijk aan H. M. de Koningin, bij gelegenheid van H. D. huwelijk. De commissie bestaat uit de heeren K. de Kraker eere-voorzitter, Ds. J. Tholen voorzitter, D. de Rijke secretaris, Ds. W. A. Vrolijk penning- meester, en de heeren Jac'. Dieleman Pz., J. C. Eijke, A. Kok, C. Leunis, C. E. Michielsen, P. C. de Moor, Jan Riemens Jan v. Lz. en Joz. Zegers. IJzendijke, 12 Dec. Het schijnt dat de flesscheutrekkers zich naar het platteland hebben verplaatst, althans een navolging van wat op dat gebied in de groote steden gebeurt, is in de laatste dagen hier door een zekeren A. de P. in practijk gebracht. P. kocht op openbare verkoopingen voor meer of mindere waarde eenige goederen en zette die goederen direct aan verminderde prijzen van de hand, terwijl hij de gelden verteerde. In navolging der politie in de steden heeft zich in deze ook de marechausstse gemengd en tegen P. proces-verbaal opgemaakt. 's Gravenhage, 12 Dec. Tweede Kamer. Besloten is Vrijdag a. s., des namiddags half vier ure in de afdeelingen o.m. te onderzoeken het wetsontwerp houdende nadere bepalingen op den suikeraccijns. Bij de behandeling der begrooting voor Binnen landsche zaken werd goedgekeurd een post van 60,000 voor verhooging, naar het aantal dienst- jareu, der traktementen van de leeraren aan alle hoogere burgerscholen. Verder werd goedgekeurd de uitbreiding van de hoogere burgerschool te Bergen op Zoom tot eene met vijfjarigen cursus en de overname door het Rijk van gemeentelijke hoogere burgerschool te Goes. Naar aanleiding van een debat tusschen de heeren Ketelaar en Lohman beaamde de Minister met eerstgenoemde, dat het beter was leeraren die opleidingscursussen hidden, niet tot examinator te benoemen. Met ingang van 15 dezer zal de invoer van Nederlandsch melkvee Jangs Achel (station) en Maaseyck, tot nader order verboden zijn. RECHTSZAKEN. Het Openbaar Ministerie bij den HoogenRaad concludeerde gisteren tot verwerping van het cassatieberoep van Misseghers tegen het vonnis waarbij hij wegens moord tot 15 jaren gevange- nisstraf werd veroordeeld. van Duitschland in Zuid-Afrika uiteen. Daarom was het mogelijke gedaan, om den oorlog te voor- komen en was aan de beide republieken van den aanyang af geen twijfel gelaten over den toestand in Europaer was klare wijn geschonken. Hij las nu de uit het Oranjeboek bekende stukken voor, en lichtte deze toe, waarbij echter groot rumoer in de zaal ontstond. De correspondent van de „N R. Ct." meent, dat de uiteenzetting hierop neerkwam, dat destijds (Juni 1899) de vraag om bijlegging van het ge- schil langs vredelievenden weg niet geheel on- mogelijk scheen, daar zelfs de Engelsche pers zich voor een gedeelte niet afkeerig betoonde van een Amerikaansche arbitrage uitspraak. Aan pre sident Kruger is daarop onze bemiddeling aan- geboden. Den 2" Juli 1899 meldde de Duitsche zaakgelastigde te 's Gravenhagedr. Leyds heeft medegedeeld, dat president Kruger het oogenblik nog niet. geschikt acht, om een Amerikaansche mediatie in te roepen. Toen daarop na eenigen tijd Kruger er toe kwam, het verlangen te kennen te geven dat beide partijen over een arbitrale uitspraak zich zouden verstaan, was het reeds te laatde gemoederen waren reeds te zeer opgewonden. Nadat de oorlog was uitgebroken, konden wij, met het oog op den toestand en de Duitsche be- langen, geen andere houding aannemen, dan die van strikte neutraliteit. Daaraan konden ook de sympathieen niets veranderen, die wij hebben voor een volk, dat voor zijn idealen, voor vrijheid en bestaan zijn leven moedig waagt en met helden- moed strijdt. De politiek van een groot land mag niet door het gevoel worden geleid, maar alleen door rustige, nuchtere overweging van de belangen van het land zelf. Von Biilow zette nu uiteen, dat bemiddeling door Engeland beslist is afgewezen en een tusschen- beide komen dus niet meer zou zijn mediatie, maar interventie, 't geen of een diplomatieke neder- laag meebrengt, bf de inleiding is tot een gewapend conflict. Wanneer wij op zulke basis in zulk een conflict geraakt waren, dan had het ons wel kunnen gaan, als den door idealen voortgedreven jongeling van Schiller nieuwe werken aan Brugge-Zeehaven gevaren, terwijl de bemanning met de boot naar den kant voer. Naar uit Den Haag gemeld wordt, heeft de Nederlandsche gezant te Londen Zaterdag 1.1. aan het Foreign Office, in opdracht van den minister van buitenlandsche zaken, den heer De Beaufort, de verklaring afgelegd dat de Nederlandsche re- geering alle verantwoordelijkheid afwees omtrent den brief van den 6en dezer door den president van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, den heer Van Naamen van Eemnes, tot president Kruger gericht. De rijkskanselier Von Biilow heeft door zijn antwoord op een interpellate over het niet out- vangen van Kruger, den Duitschen Rijksdagzitting van Maandag tot een zeer belaugrijke vergadering gemaakt. De nationale-liberale dr. Sattler opende de bespreking, met te wijzen op de bijna algemeene sympathie voor de Boeren en voor Kruger, en met zijn afkeuring te kennen te geven over de manier, waarop b. v. te Keulen de uitingen daarvan door de politie waren tegengewerkt. De conservatieve woordvoerder, graaf van Limburg Styrum, voegde hieraan nog een woordje toe. Hij hoopte, dat de kanselier zich bewust was geweest, dat het Duitsche rijk sterk en machtig genoeg was, om niet met het oog op vreemde gevoeligheden af te wijken van hetgeen voor zijn gevoel goed is. Waren deze sprekers al telkens toegejuicht, Von Biilow verwierf ook herhaaldelijk den bijval van den Rijksdag. Vooral zijn uiteenzetting van de pogingen van Duitschland met Nederland om den oorlog te voorkomen, maakte veel indruk. De rijkskanselier noemde het optreden van de politie te Keulen ongelukkig, maar de hoofdzaak was Krugar's reis. Spreker wenschte de zaak iets dieper op te halen en zette de groote belangen In dien toestand hebben wij het Duitsche volk niet willen, niet mogen brengen Vervolgens betoogde de kanselier dat een ont- vangst van Kruger door den Keizer, hoegenaamd geen nut zou gehad hebben, noch voor den President, noch voor Duitschland. Wat hebben aan den President de ovatie's te Parijs voor voordeel gebracht, zijn ontvangst op het Elysee Hij las de bekende telegrammen over het onder- houd met Delcasse voor en vroeg, of Kruger na dat onderhoud niet even wijs was als er voor. En toch zou hij, Von Biilow, te Berlijn niet beter hebben kunnen antwoorden een andere dan vriendelijke mediatie, in overeenstemming met den wil van Engeland, zou onmogelijk zijn. Ten slotte gaf spreker een verklaring van de verhouding tusschen Duitschland en Engeland, die ook herhaaldelijk werd toegejuicht. Wij staan, zeide hij, volkomen onafhankelijk tegenover Engeland. Wij zijn geen haarbreed meer op Engeland aangewezen, dan Engeland op ons. Maar wij zijn bereid, op de basis van weder- keerigheid, in vrede, vriendschap en eendracht te leven. Tegenover Engeland den don Quichotte te spelen, als er soms ergens Engelsche windmolens draaien, daartoe zijn wij niet geroepen. Ons belang is het, met hen op goeden voet te staan, die met ons in vrede willen leven. Ons voor niets een blijvende politieke vijandschap op den hals te haien zou een politieke fout zijn, een politieke domheid, waarvoor ik de verantwoording niet op mij neem. Wij zullen overal, dus ook in Zuid- Afrika, onze Duitsche belangen, politieke en eco- nomische, behartigen. Wij rekenen er vast op, dat door den oorlog- onze economische belangen daar niet duurzaam zullen geschaad zijn, en dat er geen schadelijke gevolgen uit zullen komen voor onze Afrikaansche waarden. Dat te eischen, is ons goed recht. En van ons goed recht staan wij geen titeltje, hoe klein ook, af. Maar voor anderen de kastanjes uit het vuur te halen en ons door anderen te laten voorop schuiven, dat lag niet op onzen weg, dat zou een fout geweest zijn. Ook ik ben zeer goed bekend met de gemoeds- aandoeningen van het Duitsche volk en ik weet die aandoeningen op prijs te stellen. Maar ik moet miju politieken blik daardoor niet laten benevelen. Zoo lang ik op deze plaats sta, mag ik mij niet door de gevoelens en de stemmingen van het Duitsche volk laten meeslepen, maar kan ik mij eenig en alleen laten leiden doordeduur- zame belangen van het volk en die belangen schreven ons de zelfstandige, rustige, onafhankelijke en nationale houding voor, die wij tegenover de Zuid- Afrikaansche oneenigheden hebben aangenomen. Daarmede eindigde Von Biilow en de verdere beraadslaging werd verdaagd. Het sloepje, dat zonder boot op het strand te Cadzand is aangespoeld, was van den eigenaar De Verre te Bouchaute. De sloep was op de j ..T ^n£>enoo^e gasten. Een bewoner van de Neude te Utrecht zou Vrijdagavond een souper geven. Hiertoe waren een twintigtal personen uitgenoodigd. De tijd brak aan, waarop de invites vooraf in hunnne societeit gezellig zouden te zamen komen, waarom de gastheer zich ook daarheen begaf. In dien tusschentijd zou het maal bereid worden. Eindelijk brak het oogenblik aan waarop de gastheer en zijn invites zich naar 't souper zouden begeven. Hoe groot was echter hun te- leurstelling, toen zij, thuisgekomen, van 't zoo vurig verlangde maal geen spoor meer konden ont- dekken. De flesschen met wijn geledigd en uit het raam gesmeten, het heerlijke eten naar d« maan en de schotels aan stukken en brokken op den grond en op de straat. Het bleek dat een aantal vrienden aan den gang waren geweest. Dezer dagen zijn vier nieuwe getuigen ge- hoord in de moordzaak van Tilburg. Twee hier- van waren meisjes, die op den dag dat de misdaad geschiedde, met een kruiwagen voor de kerk stonden en aldaar op het uur ongeveer, dat de moord gepleegd werd, den schilder voor het toren- deurtje van de kerk zagen. De schilder Mutsaers is door beide meisjes herkend als dezelfde persoon te zijn, dien zij gezien hebben. Deze verklaring komt niet overeen met hetgeen M. heeft mede gedeeld. Men schrijft uit Haarlem Zaterdagavond heeft de electrische tram een man overreden. Een van Zandvoort komende timmerman die aan den Koninginneweg de baan wilde over- steken, viel op den ceintuurbaan juist toen de tram er aankwam. Van stoppen kon geen sprake meer zijn, zoodat den ongelukkige beide beenen zijn verbrijzeld. De man is overleden. Te Oud-Appelscha gingen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag 4 personen uit om te stroopen met het geweer. Een hunner E. J. kon niet schieten, doch ging voor de aardigheid mee. Men deed niets op. Het geweer van E. J. is afgegaan en het schot trof zijn halfbroer A. de B. Zoo spoedig mogelijk is de geueesheer ingeroepen. t Mocht niet baten, A. de B. is Zaterdagavond overleden. Een smokkelaarsgeschiedenis. De com- miezen Hulst en Breedveld te Reusel (N.-Br.) bevonden zich, zoo meldt men, den zesden dezer op surveillance op de heide bij Hoogemierde nabij de grens, toen zij op eenigen afstand een paar mannen ontdekten, die iets droegen. Deze per sonen werden aangeroepen te blijven staan, op welk bevel zij echter het hazenpad kozen. Bij achtervolging viel een dezer personen in handen der commiezen het was een berucht Belgisch smokke- laar. Deze, een krachtig gebouwd man, weigerde zich aan visitatie te onderwerpen of mede te gaan. Een hevige worsteling volgde om het jachtgeweer van den aangehoudene, waarmede hij zich trachtte te verdedigen. Onder deze worsteling ging het geweer afde commies Hulst kreeg de voile lading in zijn dijbeen en viel machteloos neder. Breedveld zette alleen de worsteling voort. Op het geroep van zijn tegenstander „Frans, Frans kwam nu plotseling de andere persoon, die zich kennelijk in de onmiddellijke nabijheid had opge- houden, met opgeheven stok (een zoogenaamde //knots om hazen dood te slaan) aanzetten. Dit ziende, trachtte Breedveld zich van zijn tegenpartij los te rukken, ten einde zijn revolver, die gedu- rende de worsteling was gevallen en op eenigen afstand lag, op te rapen. De opgedaagde helper was hem echter voor. Breedveld ontving met de Knots een slag op het hoofd, die hem bezwijmd deed nedervallen. Later bijgekomen, is hij naar Hoogemierde gestrompeld, om hulp voor zijn kameraad te halen. De hoofdwond van den commies Breedveld zal naar gemeld wordt, binnen eenige dagen genezen zijn doch Hulst, die over een paar maanden in het huwelijk zou treden is overleden. Maandagnacht begaf zich een man met eene vrouw op hare kamer in de Karnemelksteeg, al- waar dadelijk eene poging werd gedaan om hem geld af te zetten.- Toen hij daaraan niet wilde voldoen, kwam er op eens uit eene kast in de kamer een man te voorschijn, met eene sabel ge- gewapend, die den bezoeker twee diepe verwon- dingen aan borst en linkerarm toebracht, waarbij een pees van dien arm werd doorgesneden. Het was den verwoude gelukt te ontsnappen, waarna hij, voor naar het gasthuis te gaan, de politie met de zaak in kennis stelde. Daarna is door een rechercheur fen een agent de in hetzelfde perceel woouachtige verdachte naar het bureau Oudebrug- steeg gebracht, alwaar hij door den verwonde werd herkend en erkende zich aan het feit te hebben schuldig gemaakt. De sabel met scheede, onder het hoofdkussen gevonden, is aan het bureau ge- deponeerd. In de deur van de kast, waaruit de kerel te voorschijn was gekomen, was een gaatje, waardoor de geheele kamer overzien kon worden, blijkbaar om argelooze bezoekers te bespieden en te berooven. De heer G. Boersma, predikant te Holland- scheveld, gem. Hoogeveen, geeft in de //Hoogv. Ct." een beschrijving van een woning van turf, waarvan het woonvertrek 4 el in het vierkant is en zoo laag, dat iemand van middelmatige •Doch ach, schon anf des Weges Mitte Verlieszen die Begleiter mich Sie wandten seitwarts ihre Schritte Und einer nach dem andern wich."

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2