Binuenland. Telegrafische berichten. Buitenland. (iemengde berichten. TER NEUZEN, 10 December 1900. Botha werkt met Viljoen samen om de Engel- schen in het noorden van Transvaal bezig te houden en hun te beletten, al hun macht tegen de Wet samen te trekken in het zuiden van den Vrijstaat. Het gewone verkeer van reizigers naar Kaapstad is weer gestaakt, behalve in gevallen dat de mili- taire gouverneur er vergnnning toe verleent. Kitchenerseint uit Bloemfontein dd. 8 December: Generaal Knox meldt uit Rouxville, dat, toen het aan de strijdmacht van De Wet mislukt was de Comassiebrug te forceeren, die hij (Knox) bezet hield, zij naar het Noord-Oosten is getrokken, met achterlating van 500 paarden, en verscheidene kaarten van de Kaapkolonie. De poging van De Wet om in de kolonie te vallen, is dus mislukt. Hij wordt van alle kanten in de benauwdheid gebracht. Durban, 9 Dec. De Boeren slaagden er in weg te trekken met 130 paarden, die op weg waren naar het front. Zij hielden den trein aan bij Vlaklaagte, aan gene zijde van Standerton. Een andere troep nam een groot aantal schapen mee van de hoeven van Boeren bij Vlaklaagte die zich hadden overgegeven. In de memorie van antwoord op het af- deelingsverslag der Tweede Kamer over de be- grooting van Binnenlandsche Zaken wordt het volgende gezegd aangaande den laudbouw. Wat de oprichtiug van een afzonderlijk ministerie van Landbouw betreft, verwijst de minister naar het- geen hij daarover bij de behandeling van overige begrootingen zeide. Ten sterkste spreekt hij tegen dat er tegenwoordig voor den landbouw te veel wordt gedaan. Noch lager landbouwonderwijs, noch ander landbouwonderwijs kan worden gemist, dit zei de minister in antwoord aan hen, die het eerstgenoemde wilden bevorderen ten koite van het laatstbedoelde. Over vermeerdering van het aantal wintercursussen en eventueel de oprichtiug eener zoodanige instelling in het oosten des lauds, wordt door den minister alsnog overleg gepleegd. In hoeverre een andere wijze van bewerking van het jaarlijksch landbouwverslag zal moeten en kunnen worden gevolgd, zal overwogen worden gelijktijdig met de inditning van een wetsvoorstel tot regeling eener wettelijke vertegenwoordiging van den landbouw. Wat betreft de aanstelling van een inspecteur van den landbouw, wijst de minister, die de bestrijding toeschrijft aan begripsverwarring, er met nadruk op, dat daarmede geen nieuw ele ment in den dienst zal worden iugevoerd en het ook niet in de bedoeling ligt, aan dezen ambtenaar de taak op te dragen, welke meer eigeuaardig aan een vertegenwoordiging van den landbouw toekomt. Het bestaande wordt eenvoudig voort- gezet. Voor vestiging te Leeuwarden van een Rijks- vakzuivelschool, wordt een wijziging der begrooting voorgesteld. De kosteu van het te Groningen op te richten gebouw voor het Rijkslandbouwproefstation aldaar, worden, buiten die voor inwendige inrichting, begroot op pi. m. f 50.000. De post van 4000 voor subsidien ten be- hoeve van pachtcommissien, wordt door den minister teruggenomen. Het is thans zijn voor- nemen, eventueel in den aanvang van het volgende jaar bij afzonderlijk ontwerp dit bedrag wederom aan te vragen. Uitvoerig weerspreekt de minister, dat aan het Rijkshengstveulendepot, wat de opvoeding van het jonge dier betreft, niet naar een vast beginsel zou worden gehandeld. In de Zaterdag 11. gehouden vergadering van de Commissie tot inzameling van bijdragen voor het aan H. M. de Komngin aan te bieden Nationaal Huwelijksgeschenk werd toteere-voorzitter benoemd de heer J. A. P. Geill. Voorts werden de heereu J. C. Harte, P. J. Scheele en H. Koelmans be noemd tot voorzitter, penningmeester en secretaris. De lijsten ter inteekening zullen worden aange- boden door de heeren E. J. L. Nolson en M. Eijke Nieuwstraat tot de Grenulaan, Roeiersgang D. van den Ouden en Jan de Jonge Korte en Lange Kerkstraat en Elleboog P. Geelhoedt en L. de Witte Dijkstraat, Korte Dijkstraat, 2 Korte straten en Van BovenstraatD. de Witte en H. Koelmans Grenulaan, Vlooswijkstraat, Josina- straat en VerlorenhoekA. C. N. Grenu en C. F. A. M. Koch Noordstraat en Tuinpad P. J. Scheele en J. A. de Jonge Heerengracht, Markt, Kandeel- straat, Kersstraat en SmidswalJ. C. Harte en H. J. Vooren Brouwerijstraat, Blokken, Zandplein en Zandstraat; W. Bedet en J. Willemse Tholens- straat en Donze-VisserstraatL. den Hoog'lander en G. van der Peijl Nieuwediepstraat en Schoolpad J. A. Balnikker en D. de Doelder Java, Rosegracht en SchuttershofL. Moes en C. Wolfert Nieuw Neuzenpolder en gedeelte Kanaaldijk. Voor de buitenwijken, Kerkhoflaan, De Feijter- straat, Baandijk, Koedijk, Oudeland, Driewegen, Sluiskil en omgeving zullen nog Commissien frorden uitgenoodigd. De zesde December, de feestdag van den H. Nicolaas, staat weer met gulden letters opge- teekend in de harten der kinderen, ook in de harten van de onderen, die met genoegen terug- denken aan hunne jeugd en er wat voor over hebben om de kinderoogjes te zien schitteren, een blijden lach te tooveren op het kindergelaat en het kinderhart te vervullen met dank voor den goeden Sint. In vele plaatsen werd dan ook door de ouderen daar hard voor gewerkt. Men behoeft slechts de couranten na te gaan. Leest men dan niet, dat in vele gemeenten de schoolkinderen, zoowel arme als gegoede, dien dag een feestje hadden, goed onthaald werden. Zoo ook in het naburige Hontenisse. Maar van het rijke Hulst, van het wel- varende Ter Neuzen, leest men niets. Of zijn er in beide plaatsen geen arme kinderen, die in den strengen winter o zoo graag eens een beetje war- mere kleeding hadden of wel een versnaperingetje en een stukje speelgoed Zoo'n school feestje, dat wel is waar wat moeite en geld kost, is voor die arme bloedjes een lichtstraal op hun donker levenspad. Moge 't voorbeeld door Hontenisse gegeven navolging vinden in 't vervolg. De marechaussees Van Dujn van hier en Van Nieuwenhuize van Breskens, hebben op heden van standplaats verwisseld. Door den brigadier-commandant der brigade marechaussee te Philippine, is bij den officier van justitie een klacht ingediend, naar aanleiding van het ingezonden stuk van het hoofd der school aldaar, voorkomende in ons nnmmer van 1 Dec. Zaterdag morgen ten 6 ure geraakte het ijzeren tjalkschip *Jantina" schipper W. Rus- scher van Rotterdam, geladen met steenkolen voor Breskens bij eb op de plaat voor Hoedekenskerke aan den grond. Het rijksvaartuig der visscherij- politie //Arend", schipper M. J. P. Mijnsbergen, was in de nabijheid. De opvarenden zagen het gevaar waarin genoemde tjalk zich bevond en brgaven zich daarop aan boord, waarna door de bemanning der beide vaartuigen pogingen werden aangewend om, door het aanbrengen van zand onder het gestrande schip te werpen, het voor breken te behoeden. Die pogingen werden met den besten uitslag bekroond, zoodat bij den vloed het schip vlot kwam en 's avonds behouden voor Ter Neuzen ten anker lag om later zijn reis te vervolgen. Naar we vernemen is niet alleen bij den arbeider M. H. in den Eendragtpolder, maar ook bij den in de buurt wonenden werkman J. v. d. V. eenige dagen geleden het kippenhok geplunderd. Uit het door de marechaussee alhier daarom- trent ingesteld onderzoek bleek, dat de waakhond van een landbouwer daar in de nabijheid, des nachts losgebroken, bij laatstgenoemden werkman een bezoek in het kippenhok heeft gebracht. Overblijfselen van kippen werden, gedeeltelijk onder den grond gekrabt, teruggevonden in de nabijheid van het hok. Naar aanleiding daarvan vermoedt men dat ook bij eerstgenoemde de kippen op dezelfde wijze zijn verdwenen. Sluiskil. Hedenmiddag had een tienjarig meisje het ongeluk onder het spelen alhier in het kanaal te vallen. Zekere G. S. van Sluiskil, die per rijwiel voorbij reed, sprong van zijn wiel en had het geluk het kind nog in tijds uit het water te halen en te redden. Met den schrik en een nat pak kwam de kleine meid er af. Overslag, 10 Dec. In de laatste dagen is de beterschap van den gewonden Fr. de Meij weer toegenomenzoodat hij reeds geheele uren het bed mag verlaten. Blijft het weder goed, dan wordt hij vandaag in een gesloten rijtuig naar zijne woning te Koewacht overgebracht. Het onderzoek wordt, zoowel van Belgische als van Nederlandsche zijde voortgezet. Deze week is er weer instructie te Gent. Koewacht. Zaterdag zaten aan de kerk alhier een paar ongelukkige menschen, die op jammeren- den toon om een aalmoes smeekten. De eene was blind, de andere kreupel en liet zijn met vele doeken omwondan been zien. Ieder had medelijden met die beklagenswaardige menschen en menige cent, ja kluit rolde in de pet, die voor hen stond. 's Middags trokken zij naar Stekene, waar zij zouden overnachten. Hier ontmoetten zij een lam me, die elders //gewerkt" had en ook een goede cent had ontvangen. Op zulk een ontmoeting kon een borrel staan, ja wel twee en nog meer. Weldra waren de drie vongelukkigen" vroolijk geworden. Men begon te redeneeren, te disputeeren en eindelijk te vechten. En o wonder boven alle wonderen, de kreupele sprong in het rond, de lamme verloor zijne krukken, de blinde had plotseling het gezicht weder gekregen. De politie had alle moeite hen tot bedaren te brengen en bracht ten slotte ons drietal naar de gevangenis, waar zij van hunne vermoeienissen konden uitrusten en bedenken, welk //gebrek" zij een volgenden keer zouden bezitten. 's Gravenhage, 10 Dec. Tweede Kamer. De Voorzitter deelde mede dat President Kruger, in antwoord op het schrijven dat hij spreker in opdraiht der Kamer tot hem gezonden had, zijn diepgevoelden dank heeft betuigd voor het welkom, hem door de Kamer toegezonden en verklaart hoogst gevoelig te zijn voor de uitge- sproken betuiging van hartelijke sympathie. De begrooting van justitie is aangenomen met 54 tegen 3 stemmen. Aangevangen is de behandeling der begrooting van Binnenlandsehe zaken, waarover geen algemeen debat wordt gevoerd. President Kruger ontving heden deputation van het Altdeutscher Verband en het hoofd-comite van het Nederlandsche Roode Kruis. Hij bracht hedenmiddag een bezoek aan den Minister De Beaufort, aan het departement van Buitenlandsche zaken. De Portugeesche gezant is heden naar Lissabon vertrokken. 's Gravenhage, 10 Dec. Met 15 dezer is de invoer van Nederlandsch melkvee langs Selzaete (station) weder geoorloofd. Over de ontvangst van Kruger hier te lande laat de Engelsche //Standard" zich als volgt uit ffHet is te betreuren, dat de hartelijke ontvangst van den heer Kruger in den Haag de weldadige uitwerking van Wilhelm's afwijzing gedeeltelijk neutraliseertmaar het was onvermijdelijk, dat de Nederlanders hun sympathie voor de Boeren zouden betuigen. Intusschen moeten de Boeren weten, dat Nederland niet bij machte is, de Boeren te helpen, zelfs al wilden de Nederlan ders dit. Vrijdag heeft de afgevaardigde Rosicke uit Kaiserslautern, behoorende tot den Bond van landeigenaars. in den Duitschen Rijksdag het niet-ontvangen van Kruger ter sprake gebracht. Hij zeide aan 't slot zijner rede: „Waarheen de afhankelijkheid van het buitenland ons voert, dat hebben de gebeurtenissen in den laatsten tijd ge- toond. Een diepe smart vervult het Duitsche volk, omdat het hoofd van een voor zijn onaf- hankelijkheid strijdend volk aan Duitschland's deur is afgewezen. Ik kan daarorn den rijks- kanselier het verwiit niet besparen, dat hij in deze zaak den keizer niet juist inlichtte over de gezindheid van het volk, anders zou een dergelijke achterafzetting niet mogelijk zijn geweest." (Eenige bijval rechts en bij de anti-semieten). Staatssecretaris Posadowsky antwoordde #Ik betreur het, dat de heer Rosicke het voor- nemen om over deze aangelegenheid te spreken, niet ter kenuis van de regeering heeft gebracht, dan zou ik den rijkskanselier hebben verzocht hier te komen en in deze moeilijke kwestie zelf te antwoorden. Ik meen, dat het in alle parle- menten gewoonte is de gloeiend heete vragen van buitenlandsche politiek ook formeel een beetje anders te behandelen dan de kwesties van binnen landsche politiek. z/Voor een onverantwoordelijken afgevaardigde is het vrij gemakkelijk uiting te geven aan een zekere populaire strooming. Maar voor een man, die een zoo verantwoordelijke plaats bekleedt als de kanselier van het Duitsche rijk, die de verant- woordelijkheid draagt niet alleen voor den vrede van Duitschland, maar in sommige omstandigheden ook voor den wereldvrede, mogen populaire ge- voelstroomingen in geen geval den doorslag geven. Voor hem is er slechts een koers de rust, de welvaart, de veiligheid en het belang van het eigen vaderland." (Levendige toejuichingen). Vrijdag is te Middelburg gevangen genomen en naar het huis van bewaring overgebracht een 16jarig meisje uit Domburg, dat op St. Nicolaas- avond aldaar een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen heeft ontvreemd ten nadeele van zekeren M. P. en, na die voorwerpen in veiligheid te hebben gebracht, de woning van bedoelde P. in brand heeft gestoken, waardoor een kamer totaal is uitgebraud. Het meisje moet een volledige bekentenis hebben afgelegd. Te Lommel (N.-B.) is Vrijdagnacht een brutale diefstal gepleegd. Een alleenwonende weduwe, logementhoudster, had des avonds aan 2 persouen nachtlogies verschaft; des nachts kwamen deze haar kamer binnen, bonden haar de handen en voeten vast en dwongen haar daarna de plaats aan te wijzen, waar haar geld geborgen was. Nadat de vrouw daaraan had voldaan, werd alles wat van hun gading was door de dieven meegenomen. Het is nog niet gelukt de roovers op te sporen. Te Bergen-op-Zoom is een reiziger, die op de stoomstram wilde springen, terwijl deze in beweging was, daaronder geraakt. Beide beenen werden hem afgereden. Aan den milicien De Bruin, van het 3° reg. veld-artillerie te Breda, is Donderdag kwijtschel- ding verleend van al de hem opgelegde, nog niet ondergane straffen. Hij keerde denzelfden dag naar zijn korps terug. Vermoedelijk is De Bruin met dienstweigeren opgehouden, zegt de //Noordbr." Uit Delft meldt men aan de #N. R. Ct." Terwijl de wet van drie zoons uit een gezin twee vrijstelt van militairen dienst, doet zich hier het geval voor, dat uit een gezin van drie broeders. van wie reeds de'n soldaat is, ook de tweede, tegen zijn zin, in militairen dienst heeft moeten treden. Uit de door hem zelven gegeven schriftelijke uiteenzetting der feiten blijkt, dat Chr. van Rensen, toen hij zich verleden jaar voor de loting aangaf nog in het onzekere verkeerde of hij al dan niet een wettelijke reden tot vrijstelling van dienst zou kunnen opgeven, aangezien zijn oudste broer een twijfelnummer had getrokken, Op het stadhuis werd hem dan ook bij de aangifte aangeraden, daar nader den uitslag omtrent zijn broeder te komen zeggen. De broeder werd dienstplichtig en nu zegt v. R. onder eede te willen verklaren, dat hij daarna aan het stadhuis is geweest, hetwelk hij ook den minister van Oorlog heeft verklaard, terwijl ten stadhuize beweerd wordt, dat hij daar niet geweest is, zoodat dus geen opgaaf van vrij stelling is gedaan en v. R. dientengevolge door den militieraad dienstplichtig is verklaard. Deze is hierop zijn nood aan den burgemeester gaan klagen. Op diens verzoek maakte de gemeente- secretaris een rekest op aan de Koningin, dat v. R. onderteekende. De hier in gevraagde vrijstelling is evenwel niet verleend en nu is v. R. in dienst getreden. Voor de arrondissements-rechtbank te Maastricht stond verleden week terecht J. H. R., oud 61 jaren, nachtwaker, in dienst van de Staatsspoorwegmaatschappij te Meersen, beschul- digd van diefstal van5 appelen uit een wagen van die maatschappij. Beklaagde, die reeds een vierde eeuw trouw gediend heeft, beweert geen 5, maar 3 appelen te hebben weggenomen om den slaap uit de oogen te houden, terwijl de eigenaar der appelen ver- klaarde tegen dit wegnemen van eene waardevan 14 cent niets te hebben en beklaagde reeds meer- malen verlof van hem had bekomen om eenige appelen voor zich te nemen. Het O. M. hoewel erkennende dat de diefstal heel luttel was, meende toch een straf van 20 subs. 1 maand hechtenisstraf te moeten eischen, omdat beklaagde gesteld was om tegen diefstal te waken. De verdediger mr. Paulussen trachtte aan te toonen, dat van diefstal geen sprake was, daar de eigenaar er niets tegen had. Bovendien was beklaagde door zijn chef reeds te dier zake gestraft met eene boete van 3,50, zoodat pleiter met gerustheid de uitspraak der rechtbank tegemoet ziet. De Senne trad Zaterdagnacht met groote kracht buiten haar oevers ten Zuiden van Brussel.. Een gedeelte van de gemeente Forest is overstroomd. De paniek onder de inwoners is onbeschrijflijk. Zij kunnen hun huizen niet meer verlaten. Een groot aantal dieren is reeds verdronken. Een brief voor Miss Powch te Hungerford, in 1871 op de post gedaan is nu, 29 jaar later, eindelijk aan zijn adres bezorgd. De reden van deze vertraging was dat de brief achter het houtwerk van het Postkantoor te Swindon was geraakt en nu toevallig ontdekt werd, bij het verrichten van eenige reparaties. Sinds den tijd dat de brief op de post was gedaan, was de geadresseerde driemaal van naam veranderd maar een brievenbesteller daar ter stede wist haar tegenwoordig adres toch uit te visschen. Te Louviere is Vrijdagavond in een koffiehuis een poging tot moord gepleegd. Daar logeerden nl. een man en vrouw, tusschen wie een hevige twist uitbrak. Toen de koffiehuishouder tusschen- beide kwam, kreeg hij een kogel in den buik, daar de woedende echtgenoot op hem schoot. Toen de man zijn daad besefte, wilde hij zich zelven deoden, waartoe hij zich met den revolver voor 't voorhoofd schoot. De kogel schramde slechts het voorhoofd. De toestand van den kastelein echter is hopeloos. De Rijn en zijn zijrivieren zijn snel aan het wassen. De Moezel stond Vrijdag bij Trier op 3.47 M. en heeft een gedeelte van de Sankt- Barbara-wijk van die stad onder water gezet. Ook de Saar is voortdurend gestegen. De brug tusschen Eusdorf en Saarlouis is voor het verkeer gesloten. Engeland maakt zich een naam als laud, waar in korte upvolging tal van groote vergiftigingszaken zijn voorgekomen. Het is nu Bradfort, waar zich een arsenicum- vergiftigingsdrama heeft afgespeeld, waarbij zeven- tien personen zijn gestorven. Bij een apotheker kwam een koekebakkersjongen, die om een zekere hoeveelheid //daff" vroeg. Dit ,/dafl'" is een soort wit poeder, dat ook gebruikt wordt om suikergoed te vervalschen. De apo theker gaf hem in vergissing een dosis arsenicum mede. De gevolgen bleven niet uit. De koekebakker maakte zijn snoepgoed en bracht het aan den man juist terwijl het kermis was te Bradfort. Zeven- tien menschen werden ziek en stierven, en bij honderden werden evenzeer meer of minder ernstige vergiftiginsverschijnselen waargenomen. De apotheker werd vervolgd envrijge- sproken. De jury verdedigde de vrijspraak op de volgende gronden, dat de apotheker reeds voldoende gestraft was door het veroorzaakte schandaal en het ver- loopen van zijn klandizie, en dat de moreele schul- dige de koekebakker was, die zijn snoepgoed had vervalscht. En niet alleen wordt nu de koekebakker vervolgd, doch ook al degenen, die het vervalschte snoepgoed verkocht hebben.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2