BIJVOEGSEL Ter Heuzensche Courant Engeland en de Z.-A. Republiek. Zaterdag 8 December 1900. No. 4006. President KRUGER in Nederland. De vervulde Vloek. Gisteren deed Paul Kruger, de president van de Zuid-Afrikaansche Republiek zijn intocht in Nederland. Van Zevenaar tot Den Haag, 182 K.M. 8porens, heeft hij het laid van zijn voor- vaderen, het land waar zijn taal gesproken wordt doorreisd en daar is, ondanks den z66r korten tijd van voorbereiding hem een schitterende ontvangst bereid. De geestdrift voor het dapper Boerenvolk in Zuid-Afrika heeft als een schitter-brand door de heuvellanden van Gelderland en de lage velden van Utrecht en Holland gewoed. Het was of het volk van Nederland, zoo vaak als koudbloedig gedoodverfd, geestdrift gepand heeft bij het groote volk in het Zuiden, de Franschen. Doch neen, met het te veronderstellen doet men het onrecht. Deze geestdrift was in 't volk zelf gebleven. 's Volks meeleven met de wreede gebeurtenissen in het door Engeland in naam overrompelde rijk, zijn st&ag groeiende deelneming met het volk dat verdedigt wat zijn hoogst bezit is, heeft het uit- gejubbeld overal waar President Kruger zich vertoonde. Geen stationnetje, geen overweg of er stonden hoopen volks, jubbelend ter eere van den ouden President. Waar de trein langs een straatweg reed was het als een eerewacht, die zich daar voor Kruger had opgesteld mannen in werkpak, vrouwen zoo van het huis geloopen, kinderen uit de school losgelaten, getooid met Oranje en wuivend met vlaggetjes en al maar roepend Hoeraen Leve Krugeren vooral, Leve de Boeren Hier en daar het Transvaalsche volks- lied, waarvan flauw enkele klanken tot den voort- jagenden trein doordrongen. En overal waar gestopt werd, was 't een ware ovatie, een spontane ontroerende ovatie aan den grooten ouden man. Het eerste station op Nederlandsch grondgebied was Zevenaar. Overpropt vol was hier het smalle station. Een muziekkorps begroet den presidentstrein met het volkslied. Met moeite was het gejuich tot bedaren te brengen. Een geheele rij sprekers voarde achtereenvolgens het woord. Al maar werden bloemen aangegeven over de hoofden der menigte heen en gestapeld in het presidentieele rijtuig. Een telegram van H. M. de Koningin kwam hier president Kruger welkom heeten op Neder- landsche bodem. Eerst sprak namens den gemeenteraad van Zevenaar de burgemeester baron Voorst tot Voorst om, ook namens de ingezetenen, eerbiedige hulde den heer Kruger aan te bieden. „Welkom op Neder landsch grondgebied, welkom in het gastvrije Nederland", zeide hij. Wij hopen, dat het doel, hetwelk u naar Europa voert, onder Gods zegen met den besten uitslag mag bekroond worden, dat de strijd van uw dapper volk spoedig ten einde moge worden gebracht. Aanvaard de be- tuiging van onzen diepen eerbied, onze vurige sympathie voor u als heldhaftige vertegenwoordiger van het Boerenvolk dat ieders bewondering heeft afgedwongen". Na lang geroep om stilte, sprak president Kruger „Hartelijk dank voor uw welkom op Neder landsch grondgebied. Ik heb gehoord en in kranten FEjUILLETON Naar het Duitsch. 28) Zij stond op en wilde trachten in den slaap alles te vergeten, wat haar hoofd en hart beroerde. En zij sliep het was een diepe, droomlooze alaap. De zon stond reeds hoog aan den hemel, toen zjj eindelijk uit haar verdooving ontwaakte. Doch nauwelijks had zij de oogen geopend, of de werkelijkheid trad met overweldigende kracht voor haar. Zij wist, dat haar eerste schreden haar den graaf tegemoet voerden, en zij had zich niet vergist. Toen zij de boekenzaal voorbijging, trad hij plotseling voor haar, greep haar hand en trok haar esnigszins onstuimig naar binnen. j,Bertha, ik heb gewacht," zeide hij en zijn stem beefde van aandoening. „\k heb gewacht al die lange uren sedert gisteren. Ik kau die onzekerheid niet langer verdragen. Oh, spreek om Gods wil, zeg geen neen I" Onwillekeurig glimlachte zij. Zij begreep zelf niet, hoe zij daar in dit ongeluksuur toe kwam. //Wat moet ik zeggen vroeg zij op onnatuur- ljjken toon. //Wat wil u, dat ik zal zeggen Hij drukte haar hand zoo vast in de zijne, dat zij er bijna pijn van had. ffZeg ja Bertha niets meer dan ja I" z/Niets meer dan ja," herhaalde zij op een wijze, die alleen een geheel verblind man verkeerd kon verstaan. #Graaf Victor, als ge dat wenscht, dan zij hetja 1" gelezen, dat dit volk altijd mijn zaak heeft voort- gestaan. Hartelijk dank". Achtereenvolgens traden nu naar voreneen afgevaardigde van het Transvaal-comitd te Zevenaar, die wees op de gelukkige berichten der laatste dagen, daarin ziende een //daghet in het oosten" en rijzen der zon over een onafhankelijk Zuid- Afrika een afgevaardigde uit de Zuid-Afrik. Vereeniging van Doetinchem, wier woordvoerder Ds. Knuttel, een gloedvolle rede van sympathie uitsprak de burgemeester van Didam het kerk- bestuur van Silvolde, dat een sympathie-adres overhandigde de burgemeesters van's Heerenberg, Angerloo, Weel en andere grensgemeenten. President Kruger, die een astrakan mutsje opgezet hield, bij wijlen de oogen even sluitend, hield als in gedachten, dezen speech z/Broeders en zusters, wat zal ik zeggen. Wij komen voor een rechtvaardige zaak en God staat aan de zijde der rechtvaardigen. Hij zegt dat wij door vasten en bidden gered worden. Helpt ons daarin. Het is een wonder, ja een mirakel, dat daar een klein kind door een grooten man staat vermoord te worden en er is geen hulp. Maar ons volk strijdt tot den dood toe en hoopt, dat gij uw gebeden mengen zult met de gebeden van de vrouwen en kinderen, die ginds op schan- delijke wijze vermoord worden. God zal eens zeggen//tot hiertoe en niet verder". Als de arbitrage komt, is ons volk gered. Daarop hopen wij". Daverend gejuich volgde opnieuw en een luid geroep van //leve Kruger I" Aan den president werd een kop bouillon aan- geboden. Da&rna vertrok de trein, luide toegejubeld. Voort ging het nu op de reis naar Den Haag. Aan verschillende stations had de President nog huldebetuigingen te ontvangen, waarvoor hij rnerk- baar aangedaan, zijn dank betuigde. De sombere lucht beloofde niet veel voor den intocht van president Kruger in den Haagmaar zij paste toch wel eenigszim bij de plechtige ont- vaugst, die de Haagsche autoriteiten en de Haagsche burgerij den president zou bereiden. Toen de extra-trein 8 u. 50 het Staatsspoor- station binnenatoomde, weerklonken geen schet- terende tonen van muziek, maar gewijde zang, ingezet door een koor van 600 zangers, een haag vormende van den uitersten rand van het plankier af, tot aan de deuren van het vorstelijke wachtsalon. Teneinde den president dien indruk te schenken, was afgesproken dat Richard Hoi, de leider van al die zangers, getooid met de kleuren der repu- blieken, en behoorende tot christelijke en andere vereenigingen, het »ein zou geven tot het aan- heffen van de tot drie uitgebreide verzen van Psalm 72, op het oogenblik dat de trein nog niet ten voile stilhield, opdat mogelijke juichkreten niet den voorrang zouden krijgen boven het gods- dienstige lied. Zoo gebeurde 't ook. Plechtig klonk de indrukwekkende koorzang: z/Ja, elk der vorsten zal zich buigen En vallen voor Hem neer." De president verliet dan waggon niet voordat het //Amen" het einde van den psalmzang, had verkondigd. Gedurende de geheele uitvoering stond hij blootshoofds en hij gaf voor het perron te betreden, een daukbaar knikje aan de dames en heeren, die zijn hart met het zingen dezer gewijde regelen hadden verkwikt. Bij 't verlaten van 't rijtuig geleidde dr. Leyds hem naar de wachtsalon. Nauwelijks was de president zichtbaar, of een donderend hoera vervulde de geheele ruimte. In de salon waren o. a. mevrouw van Harinxma, Lady Carleyj had zich in haar particuliere vertrekken teruggetrokken. De morgenpost bracht haar verscheidende brieven. Een daarvan, die onderteekend was yBlanca", opende z(j met bij- zondere haast. Zij zat nog in diep gepeins ver- zonken toen zij opschrikte door kloppen op de deur. Haar neef trad binnen. Met bevende hand vouwde zij den brief dicht en verborg dien. Zij deed de zorgvolle trekken in haar gelaat verdwijnen en ging haar neef met een vriendelijken glimlach tegemoet. Hij was immers haar oogappel uKom nader, Victor," sprak zij vriendelijk. z/lk wilde juist de lijst van uitnoodigingen voor Donderdag eens met je doorzien. Je komt zeker spreken over het rijtoertje van hedenmiddag z/Neen tante 1 Ik heb gewichtiger zaken te bespreken." Zij keek hem onderzoekend aan. Zijn oogen schitterden meer dan gewoonlijk en zjjn gelaat stond ook levendiger. »Dat zijn zeker zaken van aangenamen aard, als je verheugd gelaat me niet bedriegt." z/Ja tante. Wensch mij geluk, ik ben de ge- lukkigste mensch op aarde //Victor 1" wRaadt u het niet P Kan u zelfs niet vermoeden, waarom ik hier gekomen ben P" Zij hield den adem in en verbleekte. //Zeg het mij I" bracht zij met inspanning uit. z/Nu dan, ik ga trouwen antwoorde hij. De oude dame stiet een kreet uit en sloeg de handen voor zich uit, als wilde zij een slag afweren. #Neen, neen, alles kan, Victor, maar dat niet I" //Tante 1" Zij hoorde dien uitroep niet meer. De krachten hadden haar begeven zij viel in onmacht. prof. Van Hamel, de kolonel plaats. commandant, de president van den Hoogen Raad, enz. De wachtzaal was niet versierd. Van het stationsgebouw was alleen voor deze gelegenheid de vierkleur van Transvaal geheschen naast de Nederlandsche driekleur. Nadat de president en alle hem vergezellende heeren zijn binnen getreden, richtte de burge meester, aan het hoofd staande van den Raad, zich tot Paul Kruger en hield een toespraak, waarin hij den president welkom heette in de residentie van Nederland, met hartelijke wenschen voor de zegepraal van zijn goede zaak, wijzende op den tijd, toen hier te lande prins Wilbm en zijne zonen mede streden voor een gelijke zaak, die ook vaak hopeloos scheen te staan. z/Moge zoo eindigde spr. die herinnering aan den grooten Zwijger en zijn groote zonen Maurits en Frederik Hendrik u bemoedigen en u nieuwe krachten schenken. En moge dezelfde Voorzienigheid, die hun strijd tot een zoo gelukkig einde heeft geleid, ook uw reis tot een gelukkige uitkomst wenden, uw volk ten zegen, de menschheid tot eer." Dr. Muller sprak vervolgens Kruger toe als vertegenwoordiger van den Oranje-Vrijstaat. Daarop verwelkomde dr. Blink den president in een uitvoerige rede. Deze toespraken werden door Oom Paul be- antwoord met een uitvoerige rede, waarin hij wel geleerd, maar niet geletterd, naar hij zeide eerst de onrechtvaardige aanleiding tot den oorlog uiteenzette, herinnerde aan de aanslag van Jameson en de houding der Republiek rechtvaardigde, ook ten aanzien van de oorlogsverklaring, waartoe Engeland dwong door de bsste stellingen te be- zetten en te trachten, den Vrijstaat van Transvaal af te houden. Na dit breedvoerig te hebben uiteengezet, sprak de president zijn dank uit voor de ontvangst in Holland, waar de Repbulieken hulp hopen te ontvangen, niet enkel in woorden, maar ook in daden, eindigende met de verklaring, dat hij rekent op de zegepraal van de rechtvaardige zaak daar God is met de rechtvaardigen. De president eindigde met de hoop uit te spreken, dat het Christelijke feest, dat //Vrede op aarde" verkondigd, ook den vrede brengen zou aan Zuid- Afrika. Na deze redevoering, die herhaaldelijk door gejuich van de aanwezigen in de salons werd onderbroken, ging de grijsasrd naar zijn rijtuig. Toen Kruger buiten kwam werd hij met een uiterst geestdriftigen welkomstkreet van een dichte menigte ontvangen. Twintig vereenigingen met banieren stonden buiten en haie opgesteld en wuifden met banieren. Eerewacht Haagsche jongelieden en Transvaalsche gouvernementsamb- tenaren, in boeren-commando-uniform, begeleidde Kruger op zijn weg naar het //Hotel des Indes", welke een ware zegetocht was. Woensdagavond vermelden de Londenscheavond- bladen, dat de Boerenkommandanten Erasmus en Viljoen bij Bronkhorstspruit omsingeld waren. Zooals men weet is Paget een 40 mijlen ten oosten van Pretoria, bij Rhenosterkop en Bronk horstspruit, slaags geraakt met een 2500 tal Boeren, die 5 kanonnen, 2 pompons en een maxim bij zich hadden. De telegrafische berichten wekten sterk het vermoeden op, dat de Engelschen een nederlaag hadden geleden en het bericht van de omsingeling lijkt ons daarom niet zeer geloof- waardig. Hevig ontsteld boog hij over haar, doch een oogenblik later kwam zjj waer bij. z/Het uur is gekomen," fluisterde zij. Er ging de graaf een rilling door de leden hij stond voor een raadsel. z/Tante," zeide hij, //ik begrijp niet, wat u met deze woorden bedoelt. U begreep toch wel, dat ik vroeger of later zou trouwen. «Maar niet zoo spoedig," antwoordde zij mat. #Drie en twintig jaar is toch niet te vroeg. En ik heb haar onuitsprekelijk lief zonder haar zou het leven mij een last zijn 1" z/En wie is het z/Beste tantehet is Bertha miss Bertha Darrell heeft mij haar jawoord gegeven 1" z/Miss Bertha Darrell Die Amerikaansche Oh, waarom moest je dat valsche schepsel ont- moeten 1" Hij schudde het hoofd, hij begreep haar niet. »Ik meende te bemerken, dat u haar wel mocht lijden. Waarom noemt u haar nu op eens valsch Zij bedekte haar gelaat met beide handen. Zoo had hij zijn tante nog nooit gezien. //Victor, het zou best voor je zijn, als je nooit trouwde en het geslacht der Nortons liet uitsterven sprak zij op doffen toon. z/Tante Dat woord klonk als een kreet. Treurig en erustig knikte zij. z/Ik weet zeer goed, wat ik zeg. Je zoudt misschien hetzelfde zeggen, als je alles wist Hij staarde haar verbluft aan. //Wat bedoelt u met dat alles vroeg hij. Welk duister raadsel schuilt daar achter uw woorden uWelk duister raadsel herhaalde zij. //Ja, dat is het, een duister onopgelost raadsel I" //Central News" vertelt het volgende van den vierdaagschen strijd. De Engelschen tastten den 29" de Boerenstellingen aan, en een vinnige strijd ontspon zich over een breedte van 7 mijlen. De Boeren deden een stouten aanval op de Engelsche linkerflank, maar werden door de Nieuw-Zeelanders tegengehoudendaarop deden de Engelschen een tegenaanval. De Munsters en West-Ridings rukten tweemalen op, maar moesten beide malen terug, zoo moordend was het vuur der Boerende Nieuw-Zeelanders slaagden er in, de vijandelijke stelling te vermeesteren, maar de duisternis be- lotte het vervolgen van de Boeren. Hun (d. i. van de Nieuw-Zeelanders) verlies bedroeg 80 dooden en meer gewonden werden gevonden bij deze verliezen zijn inbegrepen die, welke zij leden bij een aanval op den volgenden dag, dien Lyttelton gemakkelijk afsloeg. De Nieuw-Zeelanders zonden een ambulance uit om de gewonden op te rapen, maar de Boeren richtten er hun vuur op. Vooral die laatste toevoeging doet sterk aan een nederlaag der Engelschen denken. Wat Kitchener van plan is, beweert de //Daily Chron." precies te weten. In militaire aange- legenheden wordt hem volkomen de vrije hand gelaten. Transvaal en Oranje-Vrijstaat zullen verdeeld worden in militaire districten, onder bevel, elk van een generaal-majoor, die 5000 man onder zijn bevelen zal hebben, zoo mogelijk alien bereden. De infanterie zal in garnizoen liggen in de steden en, de grenzen van elk district bewaken, terwijl de cavalerie het land zal doorkruisen in zeer bewegelijke kolonnes. De bewoners die zich niet rustig houden, worden in kampen afgezonderd. Geen enkel korps zal buiten zijn district gaan zoo zullen de Boerenkommandos, van het eene district naar het andere verdreven, bij elks grens versche troepen tegenover zich vinden. Dat is zoo edn van die plannen, die in de praktijk natuurlijk niet opgaan. Er behoeven maar twee of drie Boerenkommandos in ddn district te komen en 't heele stelsel valt in duigeD. De Boeren moeten zeer gebeten zijn op Kit chener, omdat zij denken, dat hij kleine komman- dos, die hij gevangen neemt, eenvoudig zal laten fusilleeren. Lit de telegrammen blijkt, wat Kitchener voor- loopig weer te berichten heefttal van gevechten, waarvan de uitslag niet zeer beslist lijkt De overige berichten getuigen van een vechten der Boeren op bijna elk punt. Het Engelsche konvooi, dat Schweizer Reneke ontzet had, is op zijn terugtocht door de Boeren hevig aangevallen. Er werd den geheelen dag gevocbten, en de Boeren trokken pas terug toen de Engelschen uit Vrijburg versterking kregen. Het verlies van de Boeren is onbekend, dat van de Engelschen was twee dooden en ettelijke ge- kwetsten. Een patrouille onder luitenant Dobbie, die uit Ladybrand, in den Vrijstaat, in de richting van Oranje Springs marcheerde, is aangevallen door de Boeren. De luitenant werd doodelijk, en nog 3 man minder zwaar gewond. De schermutselingen ten westen van Pretoria duren voort. Omtrent Klerksdorp, het plaatsje, waarvan de verovering door de Engelschen Roberts zooveel genoegen deed, verneemt het bureau Laffan uit Johannesburg een zonderling bericht. De Boeren- bezetting zou namelijk aanzienlijk versterkt zijn 500 Boeren hadden zich verschanst in de kopjes ten noorden van die plaats. Wordt het dorp dus door de Boeren belegerd of is het misschien al heroverd Het telegram is ook in zoover niet duidelijk, dat het tegelijk gewag maakt van een beschieting van Klerksdorp door de Wet en Steyn, een maand geleden, waarbij Steyn dan zou hebben z/Staat het in verband met den dood van mijne arme mama?" vroeg hij in den grootsten angat. //Kent u misschien den moordenaar en hebt ge het geheim al die jaren bewaard Er volgde geen antwoord, zij hield haar gelaat met beide handen bedekt. Op dit ongelukkige oogenblik verbrak een geklop op de deur de vreeselijke stilte, die in de kamer heerschte. Werktuigelijk opende de graaf de deur. Een bediende reikte hem op een zilveren blad een brief over. z/Wat is er P" vroeg de graaf kortaf. z/Een dame wenscht mylady wegens een dringende aangelegenheid te spreken antwoordde de be diende. Lady Carley had haar gelaat afgewend. Zij hield zich vast aan haar stoel j alles aan haar lichaam beefde. z/Ik ben op het oogenblik voor niemand te spreken," bracht zij met moeite uit. Maar de bediende ging niet heen. /Pardon, mylady, het is die dame in den rouw zei hij. Onstuimig keerde de dame zich nu om, nam den brief, opende dien en zag de onderteekening ,B1." Met een wenk zond zij den bediende weg. Toen las zij den brief en richtte het oog op den graaf. //Victor," sprak zij, //de komst van deze dame is voor mij een vingerwijzing Gods. Ga nu heen Morgen zal je alles vernemen. Bijna zonder bewustzijn gehoorzaamde hij en ging heen. (Wordt vervolgd). VAN DE TAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 5