A1 g o m e e a Nieuws* ea Adverteatieblad voor Zeeuwscb-Vlaaaderaa, No. 4006. Zaterdag 8 December 1900. 40e Jaargang. PEESOHEELE BELASTIHS. Binnenland. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. TER NEUZEN, 7 December 1900. RECHTSZAKEN Arrondissements-rechtbank te Middelburg. SEIfZESSCHE COURAST. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82J. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. lilt blail verschijnt nlaandag-, Woenmlag. en Vrijdacavuml, uitaemnilerd up Veestdagen, bij de Firma P. Mm liH OB IIHIIB te Ter 1'euirn. De Burgemeester van TEK NEUZEN brengt bij deze ter tennis van de daarbij belanghebbenden, dat de door den Directeur der Directe Belastingen enx. te Middelburgden 6 December 1900 invorderbaar verklaarde kohieren Nos. 7 en 8 der Perioneele Belasting dezer gemeente, over het jaar 1900, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering, zijn ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Neuzen, den 7 December 1900. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Tn de gisteren gebouden zitting der Eerste Kamer werd de beraadslaging over de Ongevallen- wet voortgezet. Vooraf echter wees de president op de komst van Kruger. Hij geloofde dat de leden dezer Kamer hem gaarne een bewijs zullen willen geven van hunne sympathie door hem bij zijne komst te begroeten en stelde voor hem te machtigen daartoe over te gaan. (Teekenen van instemming). De machtiging werd verleend. De heer Van Lynden is voor het ontwerp- ongevallenwet, daar het aan alle arbeiders ten goede zal komen. Zijn bezwaar is echter de publiekrechtelijke regeling. De heer 's Jacob betoogt dat hoewel in vorm verschillende van 't vroegere, dit ontwerp feitelijk betzelfde is. Spreker zal tegen stem men om de eigenschappen, van de wet niet uit afkeuring van wat geschied is. De heer Vlielander Hein betoogt dat het staatssocialistisch karakter der ongevallenwet hem nog niet tegen deze zaak stemt. De heer Van Asch van Wijck vroeg der regee- ring of de werklieden wel in alle opzichten vol- doende gewaarborgd zijn, nu 't risico kan worden overgedragen. De heer Regout acht deze eersl een zware lastpost voor de industrie. Na krachtige verdediging door de Ministers van Justitie en van Waterstaat is de Ongevallenwet aangenomen met 35 tegen 8 stem men. Bij den aanvang van de gister gehouden zitting der Tweede Kamer sprak de Voorzitter het volgende Mijne Heeren De heer Staatspresident Kruger zal heden in de residentie aankomen. Ik vind daarin aanleiding de Kamer voor te stellen mij te machtigen uit haren naam den heer Staatspresident een oprecht welkom toe te roepen in het land en de betuigiug aan te bieden van hare hartelijke sympathie. (Algemeetie en langdurige loejuichingen.) Daarna werden voortgezet de algemeene beraad- slagingen. Staatsbegrooting voor 1901. De heer Kuyper, repliceerende handhaafde tegen- over den heer De Visser zijne uitdrukking: sociale evolutie en outkende dat hij op rooftocht uit zou zijn. Spreker blijft tegen grondwetsherziening om daardoor te komen tot algemeen kiesrecht en verdedigt hetgeen hij gezegd heeft omtrent de eventueele politiek. Verder meende hij dat de heeren Borgesius en Lely, als kauierleden wel eens kunnen zeggen hoe zij denken over grondwetsherziening in den zin van den heer Kerdijk. Spreker kwam verder op tegen de historische scliets door den heer Troelstra gegeven en die blijk gegeven heeft van onkunde op dit gebied, daarbij wijzende op de andere enge verhouding in de socialistische partij. Spreker bleef er bij dat de sociaal-democratie is vaderlandsloos en verwijt haar, dat zij alles doet om den band tusscben Oranje en volk door te snijden. Ten slotte blijft men vasthouden dat de gods- dienst de basis moet zijn van alle politiek. De heer Van der Zwaag verdedigde zijne stelling omtrent de afschaffiug van leger en vloot en ver dedigde nogmaals het buiten het gemeene recht stellen van den soldaat. Ten slotte zegt spreker dat hij thans niet over de Oranje-quaestie wilde spreken, maar wordt hij daartoe later geprikkeld, dan zal hij spreken en zich zelfs niet door den hamer des voorzitters daarin laten tegenhonden. De heer Mees kwam nogmaals op tegen de wenschelijkheid van grondwetsherziening om daar door te komen tot algemeen kiesrechtwel is hij voor groote uitbreiding van het recht, doch met inachtneming van hetgeen noodig is in het algemeen belang. In de avondzitting werd de algemeene beraad slaging ten einde gebracht. Goedgekeurd werd hoofdstuk I (Huis der Ko- ningin) en hoofdstuk II (hooge colleges van staat). Verder werd behandeld hoofdstuk III (Buiten- landsche zaken) dat met 60 tegen 4 stemmen (die der socialistische leden) is aangenomen. Daarna is aangevangen de behandeling van hoofdstuk V, (justitie). Gisteren is door het gemeentebestuur alhier het volgende telegram verzondeu President KRUGER, 's Gravenhage. Gemeenteraad van Ter Neuzen roept Uwe Excellence, ook namens ingezetenen, een hartelijk welkom toe in Nederland. Hij bewondert de kracht waarmede U werkzaam is, en hoopt dat uwe pogingen om den strijd, waarin de Zuid-Afrikaansche republieken gewik- keld zijn, te doen eindigen, spoedig zullen slagen. J. A. P. Geill, Voorzitter. J. Wiskerke, Secretaris. Heden avond werd het volgende antwoord ont- vangen Gemeenteraad TER NEUZEN. Hartelijk dank De Staatspresident Zuid-Afrikaansche Republiek, S. J. P. Kruger. In de memorie van antwoord op de water- staatsbegrooting deelt de Minister o. m. mede, dat alvorens pogingen aan te wendeu om de beschikking te verkrijgen over terreinen, die beuoodigd zouden zijn voor los- en laadplaatsen te Ter Neuzen, wordt ingewacht het verslag van eene commissie, die belast is met een onderzoek naar de exploi- tatie van de spoorwegeu naar Mechelen en naar Gent, naar de in die exploitatie noodige verande- ringen en naar de behoefte aan uitbreiding der haveuwerken. Deze commissie heeft onlangs hare werkzaamheden aangevangen. Op de goed bezochte Algemeene vergadering van 6 December jl. te Hulst gehouden, werd door aandeelhouders der Eerste Nederlandsche CoSperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent met bijna algemeene stemmen besloten de fabriek te vergrooten tot eene verwerking van 40 a 50 millioen K.G. en daartoe het aandeelen- kapitaal met 400 a 500 aandeelen te vergrooten. Hiervoor werd recht van preference toegekend aan de tegenwoordige aandeelhouders. Mochten deze te sameu niet alle nieuwe aandeelen nemen dan zullen de overblijvende aandeeleu later worden aangeboden aan nog niet toegetredenen. De Staatscourant no. 286 bevat de gewijzigde statuten der cooperatieve zuivelfabriek ,/Absdale" te St. Janateen. Terwijl de koetsier eenige ververschingen gebruikte, sloegen Maaudagavond onder Klooster- zande de paarden van de omnibus Hulst-Walsoorden op hoi. Met het voertuig achter zich renden de dieren maar steeds voort, beschadigden eenige telegraaf- palen en kwamen eerst te Kuitaart tot stilstand, doordat een der wielen, bij het rijden tegen den tolboom, geheel verbrijzeld werd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. (M. Ct. Sluiskil. De storm van Woensdagnacht heeft ook hier veel schade aaugerieht. Een nieuw ge- bouw van twee verdiepingeu staande aan't kanaal is geheel ingestoit. Gelukkig was 't nog niet be- woond. Evenzoo is een in aanbouw zijnde steenen schuur, de kap stond er reeds op, totaal er door vernield. Woensdag viel een stelling van boven der R. K. rk alhier naar benedeu. De stelling was daar opgericht om een groot ijzeren kruis op de kerk te plaatsen. Een der werklieden was op het dak en werd door het touw van de stelling omstrengeld. Gelukkig wist de man zich los te wringeu onder het vallen en zich ergens aan vast te klampen. Zoo- doende ontkwam hij aan een zeer groot ongeluk. Kloosterzande. Gaf de Oranje- Vereeniging alhier voor een 8-tal weken hare 2" uitvoering, Maandag j.l. hield zij hare 2* jaarlijksche uit- deeling aan armen en onvermogenden. Uit even zoovele huisgezinnen genoodigd, kwamen des nam. half 5 een 50-tal kiuderen, vergezeld door hunne moeders, in een der lokalen van de school in de Molenstraat bijeen en wat, zoo niet alien, toch zeker de meesten hunner nimmer aanschouwd hadden, stond daar voor hunne oogen opgesteld, n.l. een kerstboom, ver- sierd met tal van gekleurde brandende kaarsjes die in de tusschen takken hangende spiegel- en andere lichtballetjes honderdmaal weerkaatsten en aan het geheel een aardig effect gaven. Verder waren daaraan gehecht verschillende versnaperingen voor de kleinen en daaronder en omheen tal van pakjes, inhoudende wat aan ieder hunner was toegedacht. Nadat alien hadden plaats genomen, werd het alom bekende en toch steeds nieuwe „Stille Nacht, Heilige Nacht" gezongen en werd door het Bestuur medegedeeld, dat men aanvankelijk voornemens was geweest de bedeeling eerst omstreeks Kerstmis te houden van daar dat een Kerstboom was op gericht. De omstandigheid echter, dat dan de avonden zoo donker zijn en de kinderen meestal veraf wonen en ook om, met het oog op den winter, wat de vereeniging geven kon, hun zoo vroeg mogelijk ter hand te stellen, had hen doen be- sluiten, de bedeeling in het begin der maand te doen plaats hebben. Aan ieder der kinderen werd daarop een der pakjes, inhoudende onder- en bovenkleederen, ter hand gesteld, ontvingen alien een bon voor een paar klompen en werd aan ieder een stuk speel- goed uitgereikt. Door het lot werd aan drie hunner een deken toegewezen. Door den steun van eenige dames-leden der vereeniging werden de kinderen tevens onthaald op chocolade en krentenbroodjes. Dat de kleinen vrolijk en blij en de moeders hoogst tevreden en dankbaar waren, behoeft nauwelijks gezegd. De laatste zagen we met een dankend woord aan de gevers, sommigen met een traan in het oog, de pakjes van hunne lievelingen aannemeu. Ten slotte werd door het Bestuur medegedeeld, dat aan een 15-tal kinderen, die, door het voor- komeu van diphtheritis in hunne gezinnen in den loop der laatste weken, thans niet konden tegen- woordig zijn, eerlang aan hunne wonitig zal worden besteld, wat voor hen was bestemd. De uitdeeling werd door vele leden der Ver eeniging bijgewooud. 's Gravenhage, 7 Dec. Eerste Kamer. Het wetsontwerp tot wijziging van het kiesrecht is aangenomen met 82 tegen 4 stemmen. De Kamer is uiteengegaan tot 27 Dec. a. s. Tweede Kamer. Bij de behandeling der begrooting van Justitie autwoordde de Minister op uitgebrachte kritiek en een protest van den heer Troelstra, dat in de voorgenomen uitbreiding van het Wetboek van Strafrecht in zake majes- teitsschennis, opruiing en beleediging geen reactionnair streven schuilt, en dat, indien bij hem zedelijken twijfel bestond aan de schuld der Hogerhuizen, hij tegen ieder advies de Kroon zou adviseeren gratie toe te staan. De Minister verklaarde dat de algeheele her- ziening van het Wetboek van Strafvordering ge- reed ligt. Dat de rechterlijke macht zich niet stoort aan de publieke opinie, wat de heer Troelstra af- keurde, vindt de Minister juist een waarborg temeer voor goede rechtspraak. Het algemeen debat over hoofdstuk justitie is gesloten. President Kruger heeft heden audienCe bij H.M. de Kouiugin aangevraagd. De President verscheeu hedeu herhaaldelijk op het balkon van het Hotel des Indes," ter be- groeting van de juichende volksmenigte, die zich in den loop van den dag voor het hotel bewoog. De Huldebrief van den Voorzitter der Eerste Kamer veroordeelt scherp den onrechtvaardigen, barbaarschen oorlog, en bevat woorden vol be- wondering voor den heldenmoed der stamverwante broeders. De brief van de Pweede Kamer bevat eenige eenvoudige sympathieke betuigingen. Een gerucht omtrent de terugroeping der gezanten van en bij Portugal, wegens de moeilijk- heden met consul Pott, te LorenQo-Marquez, wordt tegengesproken. Middelburg, 7 Dec. Heden werd alhier aan het gebouw van het provinciaal bestuur aanbesteed het driejarig onderhoud van den rijksweg door het voormalig vierde district (raming 6800 per jaar). Laagste inschrijver hiervoor was de beer W Dekker te Veere voor 6935 per jaar. De rechtbank heeft in hare zitting van 7 Dec. de volgende vonnissen uitgesproken E. R., oud 23 j., huisvrouw van P. v. B. zonder beroep te Axel, is wegens twee feiten van diefst&l veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf. P., oud 43 j., vroeger oesterhandelaar en administrateur te Goes, gedetineerd te Middelburg, is wegens verduistering veroord. tot 1 jaar gevang. met in miuderingbrenging der doorgebracht# hechtenis. Ter openbare terechtzitting van bovenge- noemde rechtbank van Vrijdag 21 December 19 00 zal worden behandeld de zaak tegen A. G. de G., oud 22 j., geboren te Antwerpen, particulier rivierloods te Vlissingen, ter zake van het afzenden van valsche telegrammen (in ons nummer van 14 Juli jl. breedvoerig vermeld.) In deze zaak zijn van wege het O. M. 8 ge- tuigen gedagvaard. In den nacht van Woensdag op Donderdag is aan het strand te Cadzand aangespoeld de visch- sloep Bouchante 29, zonder bemauning en zonder boot. De sloep heeft veel gcleden. (M. Ct.) Als vervolg op het bericht omtrent de ontploffing van een projectiel, waardoor een school- knaap te 's Gravenhage door eigen schuld verwond werd, kan nog worden medegedeeld, dat het voorwerp bestond uit een zoogenaamd pijpje of busje, gevuld met wrijfsas (eene stof die bij de minste wrijving outploft) en dat bestemd was voor de ontlading van vuurmonden der artillerie. Het was vermoedelijk verloren of achtergelaten door de artillerie. De toestand van den knaap is in zooverre gunstig dat hij geen verdere nadeelige gevolgen heeft gehad. Het hoofd der school heeft nog eenige gevonden stukjes koper bij de politie gedeponeerd. Woensdagmorgen vroeg is de Pittsburg- Clevelandexpress op den Pennsylvania-spoorweg ontspoord en van de rails in de Ohiorivier gestort De trein kwam in 10 voet water terecht. Ee. der beambten werd gedood en vier werden zwaar gewond. Er waren tachtig passagiers, die alien gered werden. Punch bevat een plaat, waarop John Bull is afgebeeld terwijl hij een bezoek brengt aan den beeldhouwer Salysbury, die bezig is aan een beeld der Overwinning. „Ik vrees," voegt de artist den binnentredende toe, „meer Bull, dat ik je nog om wat voorschot zal moeten lastig vallen er is een hoop meer werk aan dan dat ik gedachl had.'' Dinsdag is te Londen een veiling gehouden van Chineesche en Boeren-oorlogscuriosa. De combinatie is even kiesch als origineel. Eerst kwamen natuurlijk de Chineesche rariteiten, af. komstig uit Peking. Als Boeren-merkwaardigheden

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1