BIJVOEGSEL Tsr Ksuzenschs Courant Doaderdag 6 December 1900. No. 4005. President KRUGER. (iemengde berichlen. Handelsbericbten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. BURGERL1JKE STAND. De Duitsche keizer heeft aan alle opgewekte iUnsies een einde gemaakt door Kruger te laten weten, dat hij hera niet ontvangen zou en dat de president dus maar niet in Berlijn moest komen. Kruger had de reis van Parijs naar Keulen reeds gemaakt en daar hoorde de 75jarige, dat hij bezig wa» vergeefsche moeite te doen. Indien de keizer zijn plannen te Parijs had laten weten zou den ouden president de vermoeiende reis bespaard zijn. In den gewonen omgang zou men een handelwijze als die ran den Berlijnschen caesar in de hoogste mate onbeleefd noemenin diplomatieken stijl schijnt er nog meer mee bedoeld'tis of de Duitsche keizer door die gevoelige afwijzing aan Engeland den dienst wil doen een tegenwicht te geven aan de ontvangst in Frankrijk. De Duitsche pers toont maar weinig instemming met het besluit van den keizer om Kruger niet te ontvangen. Vooral de conservatieve organen, die de regeering toch niet behoeven te ontzien, en die in den rijkskanselier Von Biilow vooral den man van de gevreesde haudelstraktaten zien, geven heftig ontstemd hun ongenoegen te kennen. De bevolking vergoedt veel door een hartelijke ontvangst, die soms ecliter wat al te hartelijk is. Tot diep in den nacht staan groepen personen voor het Dom-hotel te schreeuwen, zoodat het den ouden president wel eeus moeilijk valt om in slaap te geraken. Door de Engelsche bladen wordt de keizer natuurlijk ten zeerste geprezen, doch hij wordt heftig aangevallen door de Eransche pers. Thans is vastgesteld dat Kruger morgen naar Nederland kornt. De Staatsspoor heeft op verzoek van't bestuur van den wJournalistenkring" besloten, voor de pers een wagon achter het rijtuig van den heer Kruger beschikbaar te stellen op de reis van den grens naar den Haag. President Kruger zal de reis doen over Arnhem, Utrecht en Gouda en te 's Hage, aan het Staaatsspoorstation aankomen om 3 u. 8 stadstijd. De heeren Wolmarans, de Bruyn en Grobler zijn gisteren naar Keulen vertrokken. Het koor, dat onder leiding van den heer A. Spoel in het Hotel des Indes" den president bij zijn aankomst met zang zal begroeten, zal ten gehoore brengen het lied /,Vereenigd Afrika' ge componeerd door den heer Spoel. Het bestuur van de afdeeling 's Gravenhage van de Nederlandsche Znid-Afrikaansche vereeni- ging heeft zich met de volgende woorden geriiht tot de ingezetenen aldaar Donderdag zal de president der Zuid-Afrikaan •che Republiek, de Hoogedele heer S. J. Paulus Krug er, in deze stad aankomen. Wij behoeven er niet aan te heriuneren, onder welke omstandigheden deze reis van den president plaats heeft, en daarom zal het ieder duidelijk zijn, dat er geen feestelijkheden aan de ontvangst vergezeld kunnen gaan. Hoe gaarne hadden wij het anders gewenscht Thans evenwel is het onze plicht, aan de ontvangst van den president alle waardigheid, ernst, en bovenal eerbiedige hartelijkheid te ver- binden, welke het lot van den grijzen held en ataatsman en van de Zuid-Afrikaansche natie ver- iient. Inuige deelneming en warme sympathie moeten de hoofdtoon zijn in al onze betoogingen op dit oogenblik, en wij moeten ons wachten voor wanklanken, die anderen wel kunnen ver- bitteren, maar aan de uiting van belangstelling in het lot der Zuid-Afrikaansche vrijheidszaak geen hoogere wijding geven. Wij noodigen de ingezetenen dezer stad daarom alien uit, in dezeu met ons sainen te werken, om te toonen, dat de burgers van Nederland hun plicht kennen en den rechten toon weten aan te tlaan. Wij hopen, dat ieder door het uitsteken van vlaggen, Nederlandsche, Transvaalsche of Vrijitaatsche vlaggen, langs den weg, die bij den intocht gevolgd wordt, bewijzen geeft, dat de zaak van Zuid-Afrika ons diep ter harte gaatwij verzoeken, dat werkgevers aan hun ondergeschikten vrij geven, zoodat alien in staat gesteld worden, door aanwezigheid bij de komst van president Kruger te kunnen getuigen van de gevoelens, die hoog en laag, rijk en arm, oud en joug bezielen. Hierdoor kan de ontvangst van den president der Zuid-Afrikaansche Republiek in deze stad de hoogste beteekenis erlangen. Uit Haastrecht schrijft men Bij den landbouwer G. Streng in den polder Stein heeft een nachtbezoeker gebruik gemaakt van een ladder, dien men 's avonds bij den hooi- berg had laten staan. Met behulp van de ladder is h^ door een bovenraam van de woniug naar biunen geklommen en heeft daar al de kleederen vai den boer en zijne vrouw, van de knecht en nog iets van de meid meegenomen. In den broek van den knecht was nog een lot in de Oudewater- sche verloting en een portemonnaie met plm 30. Men is nog niemand op 't spoor. Maandagnacht ontmoette een van Geleen, alwaar hij dienst had gedaan, naar Sittard terug- keerende mareschaussee nabij het gehucht Ophoven eenige hevig twistende personen. Toen hij tusschen- beide wilde komen werd de marechaussee naar het schijnt, door de noodzakelijkheid gedwongen van zijn revolver gebruik te maken. Een der twistenden, zekere S. uit Leijenbroek, is daardoor zoodanig verwond dat zijn toestand hoogst bedenkelijk is. Toen de leerlingen van de hoogste klasse van de school in de Vijzelstraat te Scheveningen Maandagmiddag van de speelplaats in hun lokaal waren teruggekeerd, zijn zij plotseling alien opge- schrikt door een hevige ontploffing. Al spoedig was de oorzaak daarvan bekend. Een dertienjarige knaap had eenige dagen geleden van zijn neefje een busje gekregen, dat aan het strand gevonden was. Hij had dat busje nu willen openen en het daartoe aan den mond gebracht. Treurig waren de gevolgen. De rechterhand was op een vreeselijke wijze verminkt, de tanden waren hem uit den mond geslagen en het voorhoofd had een diepe wonde. De ont- stelteuis van onderwijzer en leerlingen was groot zooals zich laat denken. In allerijl werd om ge- neeskundige hulp gezouden en zeer spoedig was er een zuster van de ziekenverpleging met de noodige verbandmiddelen bij den armen jongen om aan hem de eerste zorgen te besteden. Op advies van den dokter is de knaap per brancard naar het ziekenhuis te's Gravenhage overgebracht. De politie heeft terstond een nader onderzoek ingesteld. Vermoedelijk is het busje een dyna- mietpatroon geweest. Uit Hengelo wordt van 27 Nov. aan de Zw. Ct. gemeld Heden vervoegde zich bij de wed. G. alhier een zekeren H. B., die onder allerlei mooie voorwendsels de weduwe trachtte over te halen met hem in het huwelijk te treden. Aanvankelijk had zij min of meer vertrouwen in den vreemdeling. Kort daarop echter was hij vertrokken en miste zij verschillende gouden voorwerpen. Het mocht den ijverigen wachtmeester der marechaussee ge- lukken den verdachte tusschen Hengelo en Oldeu- zaal aan te houden, terwijl hij nog in bezit der gouden sieraden was. Later is de verdachte naar Almelo overgebracht en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. De Daily Mail-correspondent te Pretoria, heeft een onderzoekingstocht in het district ge daan en sporen van steenkolen, koper, goud en diamant in den bodem gevunden. Op een plaats twaalf mijl van Pretoria, werden diamanten gevonden. Reeds jaren geleden koesterde men hooge ver wachtingen van al deze plaatsen, maar President Kruger, die een toevloed van uitlanders uit Pretoria vreesde, hield de exploitatie tegen, zegt men. Deze velden, die wat mineralen aangaat, den Rand moeten overtreffen, zullen nu ontgonnen worden. Door twaalf stoomschepen werden in de af- geloopen week nit Canadeesche en Amerikaansche havens te Liverpool aangevoerd niet niet minder dan 3922 stuks hoornvee2338 schapen, 20,089 quarters beef en een luchtdichte tank met versch vieesch. Ongelukken die in Amerika voorvallen, hebben, gelijk men weet, gemeenlijk iets bijzonders daargelaten dat ze nog al eeus niet waar of schromelijk overdreven blijken te zijn. Een ge- woon spoorwegongeluk of een orkaan of een mijngasontploffing loont ook de kosten van het overseinen nieter moet wat bij komen. Ilet nieuwste, uit San Erancisco geseint, is zoo grie zellig als men maar wenschen kan. Bij een voetbalwedstrijd die verledenweek te San Erancisco gehouden werd, waren verscheiden honderden toeschouwers op het dak van een glas- blazerij geklommen, om beter te kunnen zien. Plotseling zakte het dak, dat er niet op gebouwd was om zulk een gewicht te dragen, ineen, en een groot aantal menschen vielen naar beneden. Langs de ijzeren platen van het dak schoven ze met snelle vaart voort, sommigen werden tegen den grond te pletter geslagen, anderen werden in de vaten ee fornuizeu geslingerd, die daai stouden, en dadelijk gedood of vreeselijk gebrand. De meesten waren jongens. In 't geheel moeten er 13 doodeu en 82 ge kwetsten zijn. En om het fatale van 't geval te volmaken de ovens waren dien dag voor de eerste maal aangemaakt. TnCEEZON DEN STUKKE N. bordjes voor een ieder zichtbaar was, werd het natuurlijk de taak der politie te zorgen, dat aan dit verbod de hand gehouden werd. Neen, zegt de heer Meerman, de politie zag het onredelijke en ondoenlijke daarvan in en maakte geen proces- verbaal op. Dat is iets waarover niet de politie, maar de justitie te oordeelen heeft, mijnheer Meerman. En toen ik zijn beweren las, dat er wel minstens 200 processen-verbaal per week hadden kunnen opgemaakt worden, dacht ik en zeker nog meer lezers van uw blad die man is zijn carriere misgeloopen. Die had politieman moeten worden. Wat zou het er dan anders uitzien. Het eerste gevolg zou dan natuurlijk wel zijn, dat de regeering genoodzaakt zou worden alleen in het kleine Philippine een paar kantonrechters aan te stellen. De heer Meerman zou wel zorgen dat er werk aan den winkel was. De politie alhier heeft gedurende de weken dat de toegang tot dit dijkje verboden was, het niet verder dan tot drie bekeuringen kunnen brengen. Maar de heer Meerman die 200 personen wekelijks vandaan zou gehaald hebben, is mij een raadsel. In ge- wone omstandigheden, toen het dijkje nog niet afgesloten was, liepen er zeker geen 200 per week over. Wel weet ik dat enkele personen in plaats vsn over het dijkje, dat bezaaid was, onder en langs liepen door de spuikom. Maar dat was niet ver boden. Grappig is het beweren van den heer Meerman, dat de politie wachtte tot er iemand overging die praten kon en dat ZEd. dat was. De heer Meer man is opzettelijk over het dijkje geloopen met het doel om bekeurd te worden. Toen hij n.l. de overtreding pleegde, zag hij duidelijk, dat ik met nog een marechaussee op zoo wat 50 Meter van hem verwijderd was. Hij keek nog eens nauw lettend naar het bordje met het opschrift //\er boden toegang" en stapte toen in het voile bewustzijn zijner waardigheid door. Hij werd bekeurd, natuur lijk. Maar straffen, neen, dat zouden zij hem niet doen. Het Bestuur der Domeinen had geen recht dat voetpad te verbieden, volgens den heer Meer man. Nu, hij zou dat varkentje wel eens wasschen. Dit zaakje diende den 23 November j.l. voor het kantongerecht teTerNeuzen. De heer M. was na tuurlijk present. Hij praatte, praatte naar hartelust, tot hem het zwijgen werd opgelegd. Misschien is er onder de lezers van uw blad wel iemand, die dien dag ook aanwezig was en die u, Mijnheer de Redacteur, wel eens wil zeggen, welken indruk hij toen van het pratende hoofd der school van Philippine gekregen heeft. De heer Meerman is wel erg na'ief, dat hij deukt een rechter door wat praatjea om den tuin te leiden. En het gevolg van dit alles is geweest, M. d. R., dat de heer M. vrijgesproken werd en die twee audere ffeenvoudige menschen, die niet praten kunnen" gestraft werdenOch neen, alle drie kregen dezelfde boete. Het praten van den heer Meerman heeft dus die uitwerking niet gehad, die het anders heeft tegenover „eenvouilige men schen die niet praten kunnen", en nu is de heer Meerman boos, zoo boos zelfs, dat hij mij gaat beschuldigen van partijdigheid. De heer Meerman gaat zelfs zoover te beweren, dat mijn gewezen buurman zijn geheelen inboedel langs dit dijkje vervoerd heeft bij zijn verhuizen naar de directiekeet, en toen zelfs gebruik gemaakt heeft van kar en paard. De heer Meerman is bepaald een wondermensch. Niet alleen kan hij z/beter" praten, dan minstens 200 menschen per week, maar ook ziet hij alleen veel meer dan al de politiemannen van Philippine te samen. Als ik mij de moeite zou willen getroosten, die geschiedenis nader bij den heer Meerman te gaan onderzoeken, dan zou het weer gaan als voor een paar jaar, toen naar aanleiding van een ingezonden stuk ook in deze courant, door mij een onderzoek werd ingesteld naar de daders van het zoogenaamd ruiten inwerpen in de Ned. Herv. kerk. Ook toen praatte de heer Meerman veel, maar verder niemendal. Meer wil ik van deze zaak thans niet zeggen, want uit den geheelen toon van het stukje van den heer Meerman blijkt zonneklaar, dat hij boos is en met die geschiedenis nog eens op te rakelen, zou hij nog boozer kunnen worden en zooals u weet M. de R. is het moeilijk redeneeren met opgewondeu menschen, vooral als het menschen zijn, die zelfs in normale omstandigheden altijd het hoogste woord willen voeren. U, M. de R., mijn beleefden dank betuigend voor de plaatsiug van dit stuk verblijf ik Uw. dw. dr., P. van Ecr, Brigadier commandant der brigade Koninklijke marechaussee Hulst, 3 December. KOERS VAN Belgisch per 100 fr. Engelsch per HET GELD. 47,85 it 47,90 12,12,10 Voorm. DAGEN. 6 December Douderdag Vrijdag Zaterdag Zoudag Maandag Diusdag Woensdag 12 ZEET1JD1NG EN. Van 8 tot en met 4 Dec. Philippine, den 3 December 1900. Mijnheer de Redacteur In uw blad van Zaterdag j.l. komt een inge zonden stuk voor van den heer Meerman, hoofd der school alhier, waarin genoemde heer mij van niets minder dan van partijdigheid beschuldigt bij het opmakeu van processeu-verbaal. Beleefd verzoek ik u mij eenige plaatsruimte als antwoord hierop in uw veel gelezen blad te willen verleenen. Zoodra door het Bestuur der Domeinen de toegang tot het bewuste dijkje verboden werd en dit door Van 3 tot eu met 4, Dec. werdeu laugs de Oostsluizen alhier 29 binnenvaartuigen op- eu 37 afgeschut; door de Wests!. 6 opgeschut. VAN DE VAN Ciraauw. Huwelijks-aangiften. 16 Nov. Josephus Ferdinandus de Winne. ond 49 j., weduwn. en Corneua Strijdonk, oud 44 j„ wed. 23 Nov. Bernardus Boerjan, oud 24 j., jm. en Christina van Vlierbergen, oud 38 j„ wed. Huwelijks-voltrekkingen. 14 Nov. Gijsbertus Johannes Kegolaer, oud 29 j., jm. en Louisa Virgeme Kindt, oud 38 j jd. 30 Nov. Josephus Ferdinandus de Winne, oua 49 j., weduwn. en Cornelia Strijdonk, oud 44 j., metj- Geboorten. 6 Nov. Anna Maria, d. van Augustus rhomaa Lievens en van Pheloraina Mangnus. 7 Nov. Celyne Florentine, d. van Alphonsius Verras en van Elodie Catharina van Belle. 23 Nov. Paulina, d. van Josephus Aleiander Kindt en van Seraphina Borm. 30 Nov. Jan Francies. z. van Petrus Aucustinus Buijs en van Maria Catharina de Rijcke Overlijden. 10 Nov. Een als levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslaeht van Eduardus Jacobus ran Leuven en van Wilhclmini Peijne. 13 Nov. Adonna Rosalia Elisa Maas, oud 5 m.. d. van Eduardus en van Rosalia Goossens. 21 Nov Maria d'Hondt, oud 9 m., d. van Alphonsius en van Paulina de Rooij. 23 Nov. Een a levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslaeht tan Josephns Alexander Kindt en van Seraphina Borm. 24 Nov. Paulina. Kindt, ond 1 d., d. van Josephus Alexander en van Seraphina Borm. Hoek. Hnwelijk'-aaiigiften. 1 Nov. Marinus Leendert Herrebout, oud 21 j., jm. en Cornelia Scheele, oud 21 j. J<1. 22 Nov. Egbert Johannes Bakker, oud 24 j., jm. en Sara Johanna Pladdet, oud 22 j., jd. Huweiijks-voltrokkingen. 15 Nov. Marinus Leendert llerre- bout, oud 21 j., jm. en Cornelia Schecle, oud 21 j., jd. Geboorten. Franfois Johannes, z vaa Cornells Sponselee en van Maria Anna Platteeuw. 12 Nov. Jan, z. van Karel Buijze en van Adriana de Koeijer. Levina, d. van Adriaan dc Koeijer en van Cornelia Pladdet. 20 Nov. Maria Anna, d. van Christiaan Bakker en van Janna Meertens. 25 Nov. Janneke Poulina Elizabeth, d. van Jozias de Putter en van Elizabeth de Somer. Overlijden. 12 Nov. Een als levenloos aangegeven kind van het vr. geslaeht, van Jacobus Pladd i en van Helena Vtnke. 29 Nov. Janneke Riemens, oud 69 j., eclitg. van Joris Haak. koewaclit. Geboorten. 18 Nov. Honor^ Marie, z. van Thoophilus Emensius Matthijs en van Marie Leoma van Damme. Mtoppelilijk. Huwelijks-voltrekkingen. 26 Nov. Petrus van Damme, uud S3 j., jm. en Johanna Maria Giele, oud 44 j., wed. 27 Nov. Petrus TTitterhoeve, oud 25 j., jm. en Apolonia van der Velpen, oud 29 j., jd. Geboorten. 17 Nov. Rosalia Catharina, d. van Petrus de Schepper en van Clementina Johanna de Witte. Overlijden. 20 Nov. Louisa Apolonia van Bastelaar, oud 9 j., d. van Petrus en van Philomena Coleta van Damme. 26 Nov. Emma Stekelinck, oud 2 m., d. van Ludovicus en van Victoria de Moor. St. Jansteen. Geboorten. 16 Nov Joannes, z. van Franciscus Martens en van Isabella Maria Vlierberghe. 21 Nov. Honor£, z. van Francies Roels en van Maria Lu- dovica van Daele. 23 Nov. Andreas Petrus, z. van I ieter Francies d'Hont (overleden) en van Paulina Rottier. 27 Nov, Josephus, z. van Victor Lievens en van Clementina Mari- m m. 30 Nov. Leonia Maria, d. van Pieter Joannes de Groene en van Ema Johanna Maria Bleijenberg. Augusta Franciesca Seraphina, d. van Petrus Valent en van Eugenia Maria de Paepe. Overlijden. 28 Nov. Emilianus Vanacker, oud 6 w., z. van Adolf en van Maria Mervis. tt t'slilorpl'. Geboorten. 20 Nov. Elidor Cijrille, z. van Jacobus Franciscus Vermeulen en van Leoutina Maria .an Loo. 27 Nov. Algere Cesar Maurice, z. ran Pieter Johannes van de Putte en van Maria Meijvaert. Overlijden. 17 Nov. Johannes Petrus Kieboom, oud 85 j., echtg. van Aletta Framboise Eekman. Midilenprijs per 100 kilo: Tarwe /8,50; Rogge /7 Wintergerst 8.— Zomergerst Haver 8, Erwten 10,50Paardenboonen f 8,25Duivenboonru f Witteboonen f 12,Bruineboonen 9,50; Boekweit Lijnza-d Aardappels 3,— j KoolzaaJ per zak van 106 liters Boter per klio J 0,90 - Eieren per 26 stuks f 1,50. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 25 stuks kooru- ve«, 39 varkens. 2 schapen. Verkocht13 stuks hoornvee, 29 varkens. M". Van es naar. Lading NAA&l. VLAG Axel. Huwelijks-voltrekkingen. 22 Nov. Pieter Koek_ koek, oud 25 j., jm. en Jacomina van Ilermon, oud 28 j., jd Geboorten. 16 Nov. Pieter Cornells, z. van Cornelis van Bendegein en van Maria Magdalena Kotvis. 15 Petrus Franciscus, z. van Albertus Beraardus Seghers en van Catharina de Brauwer. 18 Nov. Petrus, z. van Judocus van Assche (overleden) en van Elizabeth Feijen. Louis, z. van Jan de Fen ter en van Christiana Jacoba Jansen. 21 Nov. Richardus Aloysius z. van Alphonsius Josephus Lodewijkes van Wie- meersch en van Mathilda Verschuren. 28 Nov. Krin, z. van Adriaan de Koeijer en van Johanna Jacomina de Ivrakei. Overlijden. 17 Nov. Marinus Jan Witte, oud 3 m., z. van Cornelis Adriaan en van Jacomina Geertruida Scheele. 25 Nov. Petrus Franciscus Seghers, ond 9 d., z. van Albertus Beraardus en van Catharina da Brauwar. Duits. s.s. Noor. s.s Eng. s.s. Eng. s.s. Noor. s.s. Eng. s.s. Eng. sch. Noor. s.s. Eng. s.s. Russ. s.s. Rus. bark Eng. barge Eng s.s. Duit8.s.s. idem Eng. s. idem idem l uur Te« teuzenl Adolf I 2652 iGotenborg Nanna I 3186 IWanberg Tadorna 3780 |Liverpool Van Ter Sieuien Golfer I 1066 (Louden Voor Gent i Staut Guijers Susan Vittry Minerva Calder Marij Van Barden Sultan Sea Belle Electra Helios Ronan Lizzio Faraday 2576 1476 396 1507 1992 2714 (Jens 1507 204 2152 3571 1966 3390 1784 2525 Porsgrund Amble Fowey Cardiff Goole Riga I Marry ham Londen idem Blyth Antwerpen Leith Wisbach New-Castle bout idem stukg. macedaa hout koles pflpaarie kolen stukg. bout ballast phosph. stukg. ledig idem stukg macadam stukg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 5