Engeland en de Z.-A. Republiek. Landbouwberichten. Binnenland. Telegrafische berichten. yerkreeg voor den aanleg en de exploitatie van haar spoorweg, als volgens de bepalingen der Nederlandsche spoorwegwetgeving, vermits die verhooging van vracht niet is goedgekeurd door den Nederlandschen Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid dat bovendien de Belgische staat niet bevoegd is door een zoogenaamde surtaxe den eischer te dwingen voor die verzending zijner goederen een anderen weg te kiezen dan den eischer de beste toeschijnt; Overwegende dat de oorspronkelijke gedaagde, optredende als eischeres in vrij waring, den Belgi- scheu staat In vrij waring heeft gedagvaard tegen dezelfde terechtzitting van den twaalfden September laatstleden, teneinde zooals ook ter terechtzitting is gecoucludeerd de Rechtbank bij vonnis uitvoer- baar behalve wat de proceskosten betreft, bij voor- raad, den gedaagde in vrij waring veroordeele om de eischeres te vrijwaren tegen de veroordeeling, die tegen haar op den eisch van den oorspronke- lijken eischer mocht worden uitgesproken en alzoo aan de eischeres in vrijwariug te betalen al dat- gene, waartoe deze bij )het op de vordering van den eischer te wijzen vonnis, mocht veroordeeld worden, met veroordeeling van den gedaagde in ▼rijwaring, in al de kosten, zoo in den oorspronke- lijken eisch als in die in vrijwaring gevallen of nog te vallen, daardoor bij de dagvaarding en de con- clusie van eisch aanvoerendedat zij is gedag vaard tot terugbetaliug van vier honderd dertig franken of salvo justo twee honderd zes gulden veertig cent, die de oorspronkelijke eischer onder protest in handen van de eischeres in vrijwaring had gestort, welke die eischeres van hem moest vorderen om te kunnen voldoen aan zijn eisch om de door hem ten vervoer en verdere verzending aangegeven goederen franco langs haar lijn aan het bestemde adres te kunnen doen toekomen, omdat de gedaagde in vrijwaring met een surtaxe van tien franken per duizend kilogram die goederen belast, dat zij er belang bij heeft en gerechtigd is den gedaagde in vrijwaring te roepen, omdat de gedaagde in het algemeen en in het bijzonder niet bevoegd is met een dergelijke surtaxe de bewuste goederen te belasten gelijk bij heeft ge- daan, en welk bedrag dier surtaxe door de eischeres in vrijwaring aan den gedaagde in vrij waring is voldaan dat de heffing eener dergelijke surtaxe is de heffing eener belasting op het ge- bruik maken door een Nederlandsch uitgezetene van de diensten van en op de wijze van verzen ding van goederen op een in Nederland geexploi- teerd wordende spoorweglijn, ook gedurende het vervoer op Nederlandsch territoirdat een vreemde staat niet bevoegd is een dergelijke belasting te heffen op het gebruik maken van een in Nederland geexploiteerd wordende spoorweglijn, noch op de wijze van verzendin op die lijn, tenzij een der gelijke heffing bij tr; taat ware bedongen en goed gekeurd door de bevoegde autoriteti in Nederland, wat niet het geval is dat de eischeres in vrijwaring, krachtens de concessie die zij van de Nederlandsche regeering verkreeg tot exploitatie harer lijn en volgens de Nederlandsche spoorwegwetgeving, niet bevoegd is, boven de door de Nederlandsche regeering goedgekeurde en openbaar gemaakte tarieven, extra heffingen te doen en zij dus ver- plicht is aan de vordering van den oorspronkeiijken eischer tot terugbetaliug van de door hem niet verschuldigde surtaxe te voldoen, dat de heffing dier surtaxe ook in strijd is met de Belgische wetgeving, speciaal met die op de spoorwegen, met de concessie door de eischeres in vrijwaring van het Belgische gouvernement verkregen en het daarbij behoorende cahier des charges et conditions betreffende den aanleg en exploitatie der geconce- deerde spoorwegen in Belgie, met de overige overeenkomsten tusschen de eischeres in vrijwaring en de administratis van de Belgische Staatsspoor- wegen aangegaan en eindelijk ook met de beginselen der Bernschc conventie van 1800 zes en tachtig; dat de gedaagde in vrijwaring derhalve verplicht is de eischeres in vrijwaring te vrijwaren voor de gevolgen der veroordeeling in deze zaak door den eischer tegen haar bij deze Rechtbank aanhangig gemaakt. Overwegende dat de oorspronkelijke gedaagde bij clonclusie van antwoord ter terechtzitting heeft erkend de feiten, zooals die door den oorspronke iijken eischer zijn gesteld, heeft verklaard geen bezwaar te hebben dat zij worden veroordeeld om aan den eischer te betalen wat deze vordert, mits de gedaagde in vrijwaring, worde veroordeeld om haar te vrijwaren overeenkomstig de door haar genomen conclusie in vrijwaring, en heeft gecon- cludeerd dat de rechtbank de vordering van den oorspronkeiijken eischer zal toewijzen. Overwegende dat die vordering, als zijnde niet tegengesproken en op de wettelijke bepalingen ge- grond, moet worden toegewezen. Overwegende dat de gedaagde in vrijwaring, die niet in rechte is verschenen, het door de eischeres in vrijwaring gestelde, niet heeft tegen gesprokendat alle termijnen en formaliteiten zijn in acht genomen en dat derhalve de conclusion van de eischeres in vrijwaring behooren toegewezen te worden, vermits zij den rechter noch onrecht- matig noch ongegrond zijn voorgekomen. Gezien de artikelen drie en vijftig principio en zevende lid, vijf en vijftig, zes en vijftig, acht en zestig en volgende, zes en zeventig, honderd acht en dertig van het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering. Teroordeelt de oorspronkelijke gedaagde (de Naamlooze vennootschap spoorwegmaatschappij MechelenTer Neuzen) om aan den oorspronke iijken eischer, ter zake voormeld, terug te betalen een bedrag in Nederlandsch geld, als op den dag der betaling zal uitmaken de som van vier honderd dertig franc* met de rente a vijf procent 's jaars sedert den negentienden Juli laatstleden tot de geheele voldoening. Veroordeelt deze gedaagde in de kosten van het geding, waarvan het bedrag, aan de zijde van den oorspronkeiijken eischer tot aan deze uitspraak wordt bepaald op een honderd twee en twintig gulden negentig cent. Veroordeelt den gedaagde in vrijwaring (de Belgische staat) om de eischeres in vrijwaring te vrijwaren tegen de hiervoren tegen haar uitge sproken veroordeeling. Veroordeelt dien gedaagde in alle kosten van deze vordering tot vrijwaring, waarvan het bedrag tot aan deze uitspraak aan de zijde van de eischeres in vrijwaring gevallen, wordt bepaald op een honderd negen en tachtig gulden vijftien cent. Verklaart dit vonnis, behalve wat de proces kosten betreft, uitvoerbaar bij voorraad niettegen- staande verzet zonder borgtocht. Uit deze beslissing der rechtbank volgt dus, dat de heer Vandenpeereboom niet gerechtigd was tot het uitvaardigen van het reeds meermalen aangevallen besluit. Wat zal hij nu doen We verkeeren in afwachting. Hoe de strijd tusschen Knox en de Wet is afgeloopen, .weten we nog niet en 't is de vraag of we het zullen hooren. Uit Edenburg komt het bericht, dat de Boeren in de streek van Rouxville en Smitsfield zich bij de de Wet voegen, maar ze zouden gebrek aan wapen* en aan ammunitie hebben. 't Laatste is mogelijk, maar wapens zullen ze na de verovering van de Wetsdorp toch zeker wel hebben. Bovendien moet de Caledon-vallei nog al rijk voorzien zijn, zoodat de Boeren zich het noodige wel zullen kunnen aanschaffen. Het gevecht met Paget ten noordoosten van Bronkhortspruit op den 29", blijkt zeer ernstig geweest te zijn. Tegen den avond naderden de Eugelsche troepen de Boerenstellingen. De Boeren hadden versterking gekregen, brachten nog drie kanonnen in stelling en deden om half 7 een heftigen aanval op de Britsche positie, maar zij werden teruggedreven. De Boeren wachtten den voorgenomen aanval niet af, en trokken tegen den ochtend terug. In den loop van den nacht was het verlies aan Engelsche zijde geweest: luitenant-kolonel Lloyd gesneuveld, 10 officieren gewond, 13mangesneu- veld en 59 gewond. Paget nam de vijandelijke stelling in bezit. Vrijdag vervolgden de bereden troepen de Boeren, die naar het noordoosten aftrokken. Kitchener onthoudt zich van berichten over de verliezen der Boeren. We zullen dus niet meer hooren, dat deze zwaar zijn of dat de Boeren geheel uiteengeslagen zijn enzde telegrammen zullen daardoor aan betrouwbaarheid winueu. In- tusschen moeten we ook weer niet te veel een nederlaag der Engelschen gaan zien in elk bericht, dat niet van Boeren verliezen spreekt. Dat bij dezen slag de Engelschen vaak in 't nauw zijn gebracht, blijkt o. a. hieruit, dat de Nieuw-Zee- landers 5 van hun 6 officieren verloren. 't Zal weer een aardig verliezenlijstje worden, vooral als we dat van de Wetsdorp er bij tellen 451 man gevangen, waaronder de majoor Turnell en Massy en 7 andere officieren en verder onder dejongste opgaaf: 1 gesneuveld, 1 zwaar gewond, 9 aan ziekte overleden manschappen en 57 gevaarlijk ziek. Waarlijk, men mag Roberts wel als de over- winnaar van Zuid-Afrika huldigen, waar hij zoo de toestand achterlaat. Kitchener zal er nu on- meedoogenloos een eind aan maken. Er wordt een nieuwe strijdmacht aangeworven, die als //Kit chener's Fighting Scouts" bekend zal staan. Binnen veertien dagen wil men vijfhonderd man beschikbaar hebben. Deze verkenners worden afgericht op de guerilla, hun uitrusting moet licht zijn, ieder man krijgt twee paarden mee en de eskadrous zullen onafhankelijk van elkaar optreden. Omtrent de bewegingen langs de Oosterspoor van Bruce Hamiltom wordt het volgende verteld van de gevechten bij Springs. Het tweede gevecht onderscheidde zich door groote behendigheid en dapperheid, zegt //Centraal News". De voorpost van den vijand werd door onze verkenners verrast en zonder dat alarm gegeven werd, gevangen ge vangen genomen. De kolone rukte toen op de hoofdmacht der Boeren aan, waarbij deze volkomen verrast werden. De Boeren vluchtten in ver- schrikkelijke verwarring en lieten hun kamp in den steek. Bij hun vlucht sprougen er telkens Engelsche bom men onder hen. Een deel zocht beschutting in een woonhuis op een ho$ve, van waar zij begonnen te vuren, maar onze manschappen vernielden het gebouw spoedig door bomvuur. Hun verliezen waren zwaar. De Boeren namen een zeer sterke stelling in op den verderen weg van generaal Hamilton en poogde hem den volgenden dag in een hinderlaag te lokken. Dit werd voor- komen door het uitmuntend werk der verkenners waarop onze kanoniers den vijand uiteen joegen. Ongeveer tachtig vrouwen, die de Boeren hie]pen langs dezen weg, werden van hun plaatsen ver- dreven en naar Heidelberg gezonden. Zij zullen naar Natal gaan. Voor de voorzetting der algemeene beraad- slagingen over de staatsbegrooting in de zitting der Tweede Kamer van gisteren deed de Minister van Buitenlandsche Zaken eene mededeeling omtrent de quaestie der gevangenneming van leden der Nederlandsche ambulance in den Transvaal. Met toestemming der Eugelsche regeering legt de minister nu over, naast het rapoort van Dr. Koster, de Engelsche stukken omtrent deze zaak, in ver- band waarmede hij, juist in het belang der zaak, zegt dat het nadeelig zou zijn thans in of buiten de Kamer over dit onderwerp in discussie te treden. De stukken worden, onder geheimhouding, ter griffie nedergelegd. Hierna worden de algemeene beraadslagingen voortgezet. De heer Troelstra zet zijn rede van Vrijdag voort en somi tal van grieven op tegen de regee ring, die hij beschuldigt van slapheid. Zij had tegenover de Eerste Kamer een krachtiger houding moeten aanuemen. Op sociaal gebied blijkt ook met wat de regeering eigenlijk wil. Verder criti- seert spreker al wat geschiedtop militair, rechterlijk, koloniaal gebied, daarbij sterk opkomende tegen hetgeen is ondernomen tegen de werkstakers, waaruit bleek dat in alles het kapitali»me op den voorgrond treedt. De heer Kuijper brengt hulde aan het kabinet voor zijne werkzaamheden en zijne hoffelijkheid tegenover de Kamer, doch meent dat dit geen critiek behoeft uit te sluiten. Spreker noemt dan ook eenige punten op, waaromtrent hij de handelingen der regeering afkeurt Ook komt hij op tegen de wijze van samenstelling van het kabinet, waarna spreker de redenen ontvouwt, die pleiten tegen algemeen kiesrecht. Daarna critiseert spreker de houding der re geering in de Ohineesche aangelegenheden en wat den 1 ransvaal betreft, kan spreker niet goedkeuren den raad om maar toe te geven. Daarentegen brengt hij der Koningin lof voor het zenden van de //Gelderland" en vooral voor haar telegram aan president Kruger, waaruit spreekt het oud-Hollandsch hart. Voorts besprekende de opslokkingspolitiek der groote rijken wees hij op het verhoogd gevaar voor ons land wegens zijn Kolonien, bepleitte afdoende defensie en goede diplomatic maar bovenal opwekking van het Nationaal besef en gevoel van eenheid, te verkrijgen door weglating van den schoolstrijd en het bezweren en voorkomen van den klassenstrijd. Uitvoerig zet hij zijn standpunt uiteen om daartoe te geraken, betoogen- de dat voor de arbeiders de toestand ook beter is te maken door tariefsverhooging. Vierkant is bij tegen de sociaal-democratische partij, waarvan hij, lettende op de onvaderlandsche uiilatingen, gevaar ducht voor de toekomst nan het land. De heer Vermeulen wil de Transvaalsche quaestie beslissen door een internationaal scheidsgerecht op initiatief van Nederland. De heer Brummelkamp bestreed den heer Troelstra omtrent de wording der anti-revolutio naire partij. TER NEUZEN, 5 December 1900. Gisteravond vergaderden eenige heeren met den burgemeester in de raadzaal, met het doel eene plaatselijke commissie te vormen voor het inzamelen van gelden voor het aanbieden van een huldeblijk aan H. M. de Koningin bij H. D. huwelijk. De volgende heeren stelden zich voor het doel disponibelM. Eijke, J. A. P. Geill, A. C. N. Grenu, J. C. llarte, J. A. de Jouge, Jan de Jonge, C. F. A. M. Koch, H. Koelmans, J. Nelemans, E. J. L. Nolson, G. van der Peijl, P. J. Scheele, H. J. Vooren en D. de Witte. Het idee werd besproken om de ingezetenen eene lijst ter teekening aan te bieden, doch om de daaraan verbonden werkzaamheden te verlichten, zullen meerdere ingezetenen worden uitgenoodigd in de commissie zitting te nemen, en opnieuw te vergaderen a. s. Zaterdagnamiddag 2 uur. Door Burg, en Weth. dezer gemeente werd benoemd tot onderbrandmeester bij de gemeente- lijke brandweer de heer M. Verbrugge. Het aandeel door de gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen te dragen in de lichting der Nationale Militie voor 1901 is door Gedep. Staten vastge- steld als volgt Ter Neuzen 19, Aardenburg 5, Axel 12, Bier- vliet 6, Boschkapelle 3, Breskens 5, Cadzand 4, Clinge 6, Eede 2, Graauw 5, Groede 5, Hengstdijk I, Hoek 5, Hontenisse 5, Hoofdplaat 4, Hulst 5, IJzendijke 8, Koewacht 6, Oostburg 3, Ossenisse 2, Overslag 1, Philippine 2, Retranchement 2, Sas van Gent 3, Schoondijke 5, Sluis 5, Stoppeldijk 4, St. Jansteen 7, St. Kruis 1, Waterlandkerkje 2, Westdorpe 5, Zaamslag 9, Zuiddorpe 3 en Zuid- zande en Nieuwvliet 3. Zaamslag. Dezer dagen heeft men zich niet ontzien om bij den arbeider M. H. in den Een- dragtpolder het kippenhok leeg te halen. Hoewel diefstal nimmer geoorloofd is, valt het toch nog des te meer af te keuren, om hen, die weinig bezitten, alles te ontnemen. Zaamslag, 4 Dec. Heden werd alhier door den notaris De Ridder, te Ter Neuzen, in na te melden perceel alhier geveild a. de herberg ^De Witte Leeuw", met aan- horigheden te Zaamslag. Verkocht voor f 3570. b. een woonhuisje annex het vorige, aldaar. Verkocht voor 1040. Van beide perceelen werd kooper de heer D. Dekker Fz. Jr. te Zaamslag, Axel, 5 Dec. Maandag werd ten huize van den heer P. Koole alhier eene vergadering ge- houden van honoraire leden van het muziek- gezelschap //Concordia" waarin door den penning- meester rekening en verantwoording werd gedaan van zijn beheer over het afgeloopen vereenigingsjaar. De rekening bedroeg in ontvang 281,52 J en in uitgaaf 158,18. Zoodat de vereeniging dit jaar de beschikking heeft over een goed slot van 123,34^. 's Gravenliage, 5 Dec. Tweede Kamer. Bij de voortgezette algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting verklaarde de Minister van Finan- cien in zijn antwoord aan verschillende sprekers, de buitenlandsche politiek der Regeering verdedi- gende, op dit oogenblik nog niet te kunnen aan- schouwen het psychologisch moment waarop Nederland ten opzichte der Transvaalsche kwestie het initiatief tot arbitrage kan nemen. Wat de kwestie van grondwetsherziening aan- gaat, moeten de kiezers eerst uit*praak doen, alvorens de raadslieden der Kroon hebben te over- wegen welk en raad zij aan het Hoofd van den Staat hebben te geven. De heer De Visser bestreed het socialisme, terwijl de heeren Fokker en Van Gijn aandrongen op verbetering van den Dordtschen waterweg. Eerste Kamer. In behandeling kwam de ongevallenwet. Vele sprekers verklaarden thans,. ondanks de bezwaren die zij nog tegen de wet hebben, voor te zullen stemmen. De heer Fransen van de Putte verdedigde de Eerste Kamer, tegen de aanvallen tot haar gericht,. naar aanleiding van de verwerping der eerst iu- gediende ongevallenwet, en achtte het bestaan der Eerste Kamer gewenscht, als bo]werk tegen uit- spattingen op het gebied van sociale wetgeving. Morgen voortzetting. TJit een Almanak. Dezer dagen kwam ons een allerliefst boekje in handen. Reeds het uitwendige maakte op ons een zeer prettigen indruk. Handig was het for- maat en stevig den netten omslag. Met vergulden letters stond daarop de titel. Hij is: //Belgische Laudbouwalmanak voor het jaar 1900." Lang bleven we evenwel niet op dien titel staren. Het elastiekje, hetwelk het boekje sloot was spoedig verwijderd en we bladerden het door. Of neen, doorbladeren was het niet, wat we deden, want 't eerste opstelletje, dat we vonden, werd door ons van begin tot einde gelezen en eerst daarna gingen we aan 't bladeren. Maar ook daarbij bleef het niet, want toen we later weer eenige oogenblikken over hadden, gingen we alweer aan het lezen. Zoo bevielen ze ons, de verschillende korte en zaakrijke artikeltjes. z/De Belgen hebben er toch den slag van, om op populaire wijze te schrijven, dachten we en onmiddellijk namen we ons voor, een en ander uit den bewusten Almanak aan te halen. We willen aanvangen met een stukje van den heer H. Schreiber. Er staat boven //De Boom- gaard." Dat we besloten, juist daarmede te be- ginnen, vindt zijn oorzaak in de twee volgende feiten. In de eerste plaats dachten we er aan, hoe men in den laatsten tijd meer en meer de aandacht begint te schenken aan de b lomgaarden en in de tweede plaats beviel ons dit stukje zoo bijzonder om den vorm. Kort en krachtig zegt ons de heer Schreiber, wat we in het belang van den boomgaard behooren te doen. Men zal kloeke roor het klimaat geschikte en vruchtbare boomen planten, wier vruchten goed aan de takken houdeu, vastheid genoeg bezitten om het vervoer te kunnen uitstaan en van goede hoedanigheid zijn. Men moet van de oude soorten afzien en kiezen tusschen de appelenBellefleur de Brabant. Bellefleur de FranceRambour rouge d'automne, Rambour PapeleuReinette Descardre. Reine des reinettes Gros courtpenduen tusschen de peren Double Philippe, Beurre d'Amanlis, Durondean Marie-LouiseCalebasse RouxCalebasse a la ReineCalebasse de TirlemontL4gipont. z/De planting zal einde OctoberNovember ge- beuren. In de diepe gronden, met leemachtigen, doordringbaren ondergrond zal men kuilen maken van 60 cM. diepte, op 2 M. zijde." En zoo gaat het maar al door. Telkens even krachtig en beslist. De kuil moet gevuld worden met een mengsel van goed losgemaakte uitgegraven aarde, compostmest en 2 U KG. Thomasslakken- meel, terwijl er voor gezorgd moet zijn, dat de wortels in aanraking komen met de fijnste en beste aarde. Men neme den afstand tusschen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2