A1 g e m e e Hieuws* en AdvertentieMad v o o r 2eeuwsch*Vlaanderen, No. 4004. Dinsdag 4 December 1900. 40e Jaargang. Yeeartsenijkundig Staatstoezicht. Engeland en de Z.-A. Republiek. President KRUGER. De vervulde Vloek. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. FEUILLETON TER NEUZEN, 3 December 1900. TER SEIIZEISCHE C0IIRA5T. ABONNEMENT Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Yan 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prij-< slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. ■lit ltlad v«r*chijnt Maamlag-, Woeu^l^- en VrjJ.lagavo^l, nitge»on<ler.l «»p Feestdagen, bij de Firn.a J. I'll P« IAMBB te Ter %en»en. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt aan belang- hebbenden bekend, dat de invoer van melkvee in Belgie \a.nga de tolkantoren Santvliel en De Clinge met ingang van heden wederom is toegestaan. Ter Neuzen, 1 December 1900. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. 't Was Vrijdag een dag van afscheid nemen voor den president, maar ook een van nog een laatste hulde. De syndicus van den Parijschen raad stelde aan Kruger een gouden medaille ter hand. Zij is 75 millimeters in doorsnede, en vertoont, in een lauwerkrans, de opdracht„De stad Parijs aan president Kruger; 27 No vember 1900". De afgevaardigde Girou heeft Kruger mede- gedeeld, dat de afdeeling voor het 14e Parijsche arrondissement van het „Comite voor de onaf- hankelijkheid der Boeren" de opbrengst van een inschrijving zal besteden aan een eereaabel, Kruger aan te bieden. De sabel, van platina, zal ean gevest van goud hebben, dat een maretak nabootst en dat door Jean Baffler gesmeed wordt. Zonderling, dat men aan de Transvaalsche helden altijd een sabel als eerewapen aanbiedt, terwijl zij toch voor de verdediging van hun land geheel op bun mausers vertrouwen. Er schijnt van een geweer niets eere-acbtigs te maken te zijn. 's Middags om 4 uur ging de president, ver- gezeld door Dr. Leyds, prof, van Hamel, Grobler en Bredell, afscheid nemen van Loubet. Bij zijn komst ten paleize werd hem militaire eer bewezen door den wachtpost. Het onderhoud duurde tien minuten. Loubet heeft onmiddellijk daarna Kruger's bezoek beantwoord in het Hotel Scribe". Het publiek was talrijker dan 's ochtends en juichte den president toe. Het heeft de aandacht getrokken dat Loubet, 's middags Kruger ontvangende, tegen het voorschrift van het Protocol in, hem tegemoet ging op de trap, en hem zelf naar de zaal der ambassadeurs bracht. Kruger haastte zich op het balkon te verschijnen, toen Loubet het //Hotel Scribe verliet. Er wordt verteld, dat Loubet bij de ontvangst van d'Estournelles, iudertijd gedelegeerde ter Haagsche Vredesconferentie, langdurig over de arbitrage-kwestie gesproken zou hebben. Yerder heeft Kruger bezoeken gebracht aan Deschanel, en aan den voorzitter van den Senaat, Naar het Duilsch. 26) Het bloed was Bertha geheel uit de wangen geweken. „Hij was wel een beetje langdradig vervolgde haar nicht. Had hij maar ronduit gevraagd, of ik hem nemen wou of niet, maar eerst sprak hij van de mogelijkheid, dat hij afgewezen koii worden, toen van een medeminnaar, toen zei hij, dat hij eerst nog met zijne tante moest spreken en wie weet, wat hij in zijn beschroomdheid nog meer bazelde. Nu, het kan bij de Engelschen zoo de manier zijn. Hij vroeg ook, of er nog teedere betrekkingen van vroeger bestonden en zoo al meer. Ik begrijp niet, waarom hij niet als een verstandig man rondborstig voor zijn ge- voelen uitkwam. Maar dat kan me niets schelen Ik ben gelukkig, overgelukkig Als ik een- maal gravin Norton ben, moet je bij me komen en als een geliefde zuster altijd bij me blijven, Bertha Dat wordt je eenmaal toch, als je met Charles trouwt En zij omhelsde haar nicht en kustte haar hartslochtelijk. Bijna ruw stiet Bertha haar terug, en terwijl haar lichaam trilde, zei ze tfLaat mij naar bed gaan." z/En zeg je verder niets, Bertha Neem je dan geen deel aan mijn vreugde Ikwenschjeveel geluk,' die hem bezoeken terugbrachten. De Senaat had een soortgelijke molie als de Kamer aangenomen. Op Krugers verzoek zou de aartsbisschop van Parijs Zaterdag op het tijdstip van het vertrek, de klok van het Sacrd Coeur laten luiden, en gebeden laten opzeggen in de kerken, voor de dooden en gewondeu in Transvaal. Onder voortdureude toejuichingen op den weg naar het station is Kruger Zaterdag uit Parijs vertrokken, zijn weg naar Duitschlaud door Belgie nemend, alwaar hij aan verschillende stations het voorwerp van groote huldebetoogingen was. In den omtrek van het station te Keulen werd veel gevlagd. Vrienden van de Boeren hadden advertenties en op aanplakbiljetten opgewekt tot een huldebetooging. Om half twaalf stoomde de trein met president Kruger het centraalstation binnen, waar een dicht opeengedrongen menschenmenigte zich bevond die in daverende toejuichingen losbarstte. Het gedrang levensgevaarlijk. Bij het uitstappen bood een dame president Kruger een ruiker aan. Toen de president om half een het station verliet, bracht de voor het station verzamelde menigte hem haar hulde. Voor het Domhotel ook een talrijk publiek dat den president liederen toezong. Er waren geen overheidsper- souen. De menigte betoonde den president die onafgebroken boog en wuifde haar warme sympathie. Keulen, 2 Dec. Nadat President Kruger hier heden uit Luxemburg was aangekomen, werd hem door den gezant van den Keizer, Tschirsky-Bogeu- dorff, medegedeeld, dat de Keizer, ten gevolge van reeds getroffen beschikkiugen, hem tot zijn leedwezen thans niet kan ontvangen. President Kruger besloot van zijn bezoek aan Berlijn af te zien, en zich van Keulen naar Holland te begeven. Uit de bijzonderheden omtrent de gevechten bij de Wetsdorp blijkt al voldoende, dat het ver- haal van die Portugeesche troepen, die de Wet bij Catembe zoudeu vangen, onjuist is. Den 23° nam de Wet met 2500 man het dorp dat zijn naam draagt, nadat de 400 man der be- zetting zich hadden overgegeven. De Engelsche hulp kwam te laat. De Boeren namen als buit 2 kanonnen, eenige wagens en vermoedelijk 400 gevangenen mee en trokken weer weg in zuidelijke en westelijke richting. Onderlusschen had generaal Knox zijn troepen vereenigd met de hulpkolone van kolonel Barker en samen trokken ze naar de Wetsdorp. Dit werd niet lieroverd of outzet de wrong het meisje met moeite uit haar keel. //Ach, was ik maar alleen," dacht ze. Het bij zij n van haar nicht werd haar met elke seconde ondragelijker. ,/Je bent niet heel vriendelijk," zeide deze en stond op. //Je schijnt werkelijk onwel te zijn, en dan is het beste dat je te bed gaat Nog een omhelzing en Bertha loosde een zucht van verlichting, toen de deur achter Beatrice dicht ging. Dus Beatrice had het toch gewonnen 1 Zij was en bleef Bertha Darrell, de arme bloedverwante, en Beatrice die vanaf haar geboorte nooit auders dan geluk had gekend, die werd gravin Norton Als een verterende koorts greep dit haar hersenen aan. Zij zakte ineen, als ware haar hart doodelijk getroffen 1 Nu had zij alles verloren, zij had liefde verloren en wat zij als haar geluk beschouwd had, was in rook vervlogen. Zij werd overmeesterd door wauhopige smart. En slechts eenige schreden van haar verwijderd was Beatrice, wier hart van vreugde jubelde. z/Nog eene nacht en dan zijn we er. Dan blijft u eenige weken bij mij op het kasteel Powsys uitrusten, niet waar, mevrouw vroeg lady Charley, toen ze in den trein zaten. In Dublin moesten ze nog op een stoomboot naar Engeland over te steken. Er was een om week verloopen sedert den tocht op het meer van Macroon en sedert had Bertha elke aanraking met den graaf vermeden. De overtocht van Dublin naar Liverpool duurde Boeren waren al lang weg en het dorp was c-utruimd, op 75 gewondeu en zieken na. Knox trok nu de Boeren na en zou hen bij Vaalbank verslagen hebben, hoewel Roberts later eenvoudig spreekt van een .kranige schermutse- ling". Dat de Boeren geheel verrast werden is ook erg onwaarschijnlijk daar zij begrijpen konden, dat de Engelschen hen, nadat ze de Wetsdorp hadden leeggeplunderd op de hielen zouden zitten. Ook heroverden de Engelschen hun kanonnen niet, maar slechts een paar proviandwagens, en 300 paarden vielen hun in handen. Van de400 man garnizoen uit de Wetsdorp hooren we ook niets en de Boeren die dan zoo verrast werden ontkwamen alien, op eenige gewonden na. De toestand is nu, d. w. z. den 27" November, z66. De Engelschen kampeeren 38 KM. ten noorden van Smitsfield, een plaats in den zuid- oosthoek van den Vrijstaathet garnizoen van Smitsfield heeft stelling genomen ten noorden van het dorp. De Wet en Steyn zijn gekampeerd tusschen de Engelschen en den spoorweg. De Engelschen zullen zeker hun best doen om de Wet nu te pakken, maar er is nog hoop, dat hij ook deze keer ontkomen zal. Kommandat Hasebroek zit ten noordoosten van Tabanchu. De Engelsche bladen hebben zich niet door Robert's telegram dat het voorgevallene minder ongunstig voor de Engelschen voorstelt laten beet- nemen en zien in, dat de verovering van de Welsdorp en het ontkomen van de Boeren vrij wel een ram-p voor de Britsche legermacht ge- noemd kan worden. De //Globe" vesligt er zelfs de aandacht op, dat geen enkele nederlaag tegen de Boeren ooit voor den krijgsraad gebracht is. Elke plichtverzaking bij de Engelsche marine wordt daarentegen terstond voor den krijgsraad gebracht. De verbittering onder de natie over deze tegenstelling bereikt gaandeweg een hoogte, waarvan de regeering geen denkbeeid heeft. En de //Daily Mail" gelooft ook volstrekt niet, dat generaal Knox de Wet zal kunneu beletten om naar Oranjevier voort te rukken. Dat er reeds Boeren aan die rivier staan blijkt uit een bericht uit Colesberg van den 28n. Een troep naderde den oever aan de overzijde van het Engelsche kamp te Zanddrift, bij Petrusville. Zij gaven het kainp de voile laag, en trokken daarna terug. Een Engelsch soldaat werd gedood en twee licht gewond. Roberts meldt nog het volgende, waarschijnlijk het laatste dat hij seinen zal, want Kitchener is hem opgevolgd. White, die hoorde dat de vijand zich bij Bult- slechts kort. Voor middernacht kwamen ze aan. De sneltrein voerde hen langs bosschen, akkers en weiden en eindelijk stapte men uit aan het station te Chester, waar twee groote landauers voor het gezelschap gereed stonden. De morgen brak reeds aan, toen men voor het portaal van het slot Powsys stilhield. Het gezelschap was verheugd, na zulk een vermoeiende reis te kunnen uitstappen. z/Welkom in mijn huissprak lady Carley tot haar Amerikaansche vrienden, toen deze met haar binnentraden. Ondanks het ongewone uur zat men nog vroo- lijk aan den maaltijd bij elkaar en het was reeds helder dag geworden, toen men ter ruste ging. Met pantoffels met hooge Fransche hakken aan de voeten, trippelde Beatrice, toen zij was opgestaan, over den gladden vloer van den gang, om uit haar kamer naar het salon te gaan, waar het overige gezelschap zich bevond. Plotseling strui- kelde zij en met een gil viel zij op haar knie. Allen kwamen dadelijk toeschieten. Graaf Victor was het eerst bij haar en zoo was hij het die haar ophielp en naar haar kamer droeg. Bertha legde koude omslagen om de gekwetste knie, richtte alles tot haar gemak in en bleef, tot zij in een sluimering was vervallen. Toen opende Bertha de kamerdeur en trad naar buiten. Nauwelijks had zij de deur zacht dicht- getrokken, of de graaf stond voor haar. z/Ik heb op u gewacht, miss Darrell, om te zorgen dat ook u geen ongeluk overkomt," zeide hij. //Ik zal hier dadelijk een looper laten leggen. Is u niet wel U ziet zoo bleek." fontein bevond, vertrok den 28n uit Quaggas- laagte, en kwam met hem in gevecht tegen 5 uur 's avondshij dreef de Boeren de rivier over, en staakte de vervolging pas bij het invallen van de duisternis. De sterkte van den vijand, die onder bevel stond van Hazebroek en Nel, wordt op 300 of 400 man geschat; hij had geen geschut. De Boeren hadden verscheiden dooden en ge wonden, een der dooden had zijn zakken vol patronen met weeke spits, en verscheiden waren in khaki. Bruce Hamilton seinde den 27", uit een plaats op 12 KM. van Wolvehoek, waar hij morgen zal aankomen. dat zijn tocht goeden uitslag gehad heeft. Hij heeft het land tusschen de Wilge- rivier en de Vaal schoongeveegd, waarbij hij omstreeks 300 Boeren ontmoette, die vee hoedden en naar het westen terugtrokken. Hij had een groote kudde schapen en vee buitgemaakt en elf Boeren gevangen genomen. Laffans agentschap seint uit Johannesburg, dat verleden Vrijdag een gevecht van eenige uren plaats greep tusschen een kommando onder generaal de la Rey en generaal Clements, ten noordwesten van Krugersdorp. Generaal de la Rey geraakte in een moeielijke positie en vroeg om een wapenstilstand van 24 uren. Dit werd toegestaan, maar om 3 uur Zondagmiddag werd het vuur heropend. Men zeide, dat generaal de la Rey omsingeld is en zijn ontsnapping onmogelijk geacht wordt. Intusschen heeft Roberts dezer dagen geseind, dat Clements te Krugersdorp is aangekomen, blijkbaar zonder den gevangen de la Rey. De Hoofd-Commissie tot het aanbieden van een Nationaal geschenk aan Hare Majesteit de Koningin, ter gelegenheid van Hoogst Derzelver huwelijk, doet met de volgende circulaire een beroep op het Nederlandsche volk, om steun voor haar doel. De proclamatie, waarin Hare Majesteit de Koningin Hoogstderzelver verloving met Zijne Hoogheid den Hertog van Mecklenburg-Schwerin, aan het Nederlandsche Volk bekend maakte, werd alom in den lande met groote vreugde begroet. Weldra werd uit alle deelen des Rijks de wensch gehoord, dat de natie in de gelegenheid mocht worden gesteld, aan Hare Majesteit bij het aan- staande huwelijk te doen blijken hoezeer deze heugelijke gebeurtenis haar met blijdschap ver- vult, hoe hoog wordt gewaardeerd de ernst en de groote toewijding, waarmede de Koningin, ge- ,/Wilt u een weinig met mij wandelen vroeg bij smeekend. //Het park is der moeite wel waard om het eens te gaan zien. Als de toestand van miss Stuart het toelaat, zullen wij het slot North- minster gaan bezichtigen. Kom, miss Darrel, het zal u goed doen, zoo'n wandeling." Een ongenblik stond zij in twijfel, wat zij doen zou. Zij was hier gast. Had zij het recht om onvriendelijk te zijn NeenDaarom gaf zij toe. Het was een mooie lentedagbosch en veld stonden in voile pracht. Ook Bertha kwam onder den invloed van al bet schoone, dat zij zag. ,/Wanneer men dat heuveltje ginder beklimt, kan men een gedeelte van het slot Northminster zien. Mag ik u daarheen geleiden vroeg graaf Victor. Het was Bertha volkomen onverschillig waar hij haar heenbracht. Zij nam den aangeboden arm en schreed naast hem voort. z/Een schoone streek hierzeide zij. //Ik geloof, dat, wie eenmaal hier geleefd heeft moeilijk van deze plek kan scheiden Als ik geen Ameri kaansche was, zou ik een Engelsche willen zijn." Zij lachte helder op; haar natuurlijke vroolijk- heid keerde langzamerhand terug. ,/Inderdaad vroeg hij. //Miss Darrel, wilt u daarmee zeggen, dat ge uw geheele leven in Engeland zoudt kunnen blijven en Amerika met alles wat u daaraan bindt zoudt kunnen vergeten Zij haalde de schouders op bijna met ver- achting. (Wordt vervolgd),

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1