J A1 g o m e e a Nieuws* en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, No. 4002. Donderdag 29 November 1900. 40e Jaargang. Engeland en de Z.-A. Republiek. President KRUGER. De vervulde Vloek. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. FKTJIl-LKTON TER NEUZEN, 28 November 1900. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Eranco per post Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. A D V EBTEKTlJKi Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regei meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. |H| b,B|1 verachljnt jnaandag-, Woensdag- en VriJdaitavBnd, nitgezonilerd wp Feestilagen, bij lie Firma P. J. All OK lAMItK te Tei Menaen Van den aanvaug af, is beweerd, dat Kruger gewichtige stukken bij zich had, die in Europa de oogen zouden openen en die allicht in Engelaud sommigen tot het juiste inzicht zouden brengen. De Parijsche bladen weten nu het een en ander van den inhoud dier stukken mede te deelen. Het zijn 1°. de stukken, die een bescbuldiging behelzen tegen den schoonzoon van koningin Victoria, den hertog van Eife, die voorzitter was van de Chartered Company ten tijde van Jameson's strooptocht; 2°. stukken, die bewijzen, dat de prins van Wales en verscheiden leden van zijn familie voor aanzienlijke sommen betrokken zijn bij de mijnontginning in Zuid-Afrika; 3°. een lijst van de politieke personen die betrokken zijn bij de diamantmijnen te Kimberley 4°. oorspron- kelijke depeches die sir Alfred Miluer, de hooge commissaris van de Kaapkolonie, vervalscht heeft 5°. het bewijs van de rechtstreeksche medeplich- tigheid van het ministerie van Kolonien, den hertog van Devonshire en lord Grey aan den tocht van Jameson 6°. de aanwijzing van de voordeelen, die Chamberlain en zijn familie uit I ransvaal hebben getrokken 7°. diplomatieke stukken ten bewijze dat de Zuid-Afnkaansche republieken al het mogelijke hebben gedaan om den oorlog te verhinderen. Een Engelsch democratisch blad voorspelt van een anderen kant belangrijke onthullingen. //Rey nolds Paper" zegt, dat er een geding op handen is tegen een voornaam ambtenaar van de gecharterde en er is reden om te hopen, dat de ware geschie- denis van den inval van Jameson ten slotte aan het licht zal komen. Hetzelfde blad schrijft,/De meer dan ko- ninklijke ontvangst, die aan president Kruger, het hoofd van de Zuid-Afrikaansche Republiek, is bereid, moest onze jingos tot deovertuiging brengen, dat de wereld niet met hen is. De heer Kruger komt niet in Europa als het vernederd hoofd van een overwonnen staat, maar als de onbedwongen vertegenwoordiger van de onafhankelijkheid van zijn land, nog altijd overtuigd van het goede recht van zijn zaak en van haar eindelijke zegepraal." Een schijn van succes begint al te dageu. De Fransche afgevaardigde Denis zal Delcasse interpelleeren en vragen, of de regeering, in verband met de gebeurtenissen in Transvaal, ge- bruik deukt te maken van het recht dat artikel 8 van de Haagsche conference haar verleend. Over het verblijf van Kruger te Parijs is overi- gens niet veel belangrijks meer te melden. Maandagmiddag is de president met 1 ischer naast zich, in een open victoria met twee paarden met rouwstrikjes aan het hoofdstel, uitgereden Naar het Duitsch. 25) Beatrice had moeite genoeg gehad om het gesprek levendig te houden met den graaf, wiens gedachten elders vertoefden maar zij wilde den graaf ver- overen en toonde zich zoo beminnelijk, als slechts mogelijk was. Eindelijk echter wist zij niets meer te zeggen om het gesprek aan den gang te houden. Er volgde een poos van stilte, die echter verbroken werd door den graaf. ,/Verschoon mij, miss Stuart," begon hij op tamelijk onvasten toon, //maar ik kau dit schooue avonduur niet voorbij laten gaan zonder met u te spreken over iets, dat mij zeer nauw aan het hart ligt." Als geelectriseerd richtte Beatrice zich op in haar voile lengteop eens bonsde haar hart. Ik was eigenlijk niet van plan te spreken, voordat wij in Engeland zouden zijn. Ik mag niet in overijling handelen Ik ben zoo bevreesd voor een afwijzend antwoord, dat ik het nauwelijks durf uitspreken Beatrice zat op heete kolen. ,/Eerst in de laatste dagen ben ik tot bewustzijn gekomen omtrent mijne gevoeleus Jaloerschheid heeft eigenlijk mijn oogen geopend naar de tentoonstelling. Een peleton gardes reed voor en achter en aan weerskanten van de twee rijtuigen (in het laatste zaten Heymans en Eloff). President Kruger droeg een pelsjas en had een bril op. Hij stapte moeilijk de trappen af en liet zich z.waar vallen op de kussens. Er waren veel menschen aan het hotel en luide waren de toejuichingen. Kruger bezocht den Eiffeltoren en het Irans- vaalsch paviljoen en reed door het Bois de Bou logne terug. Daarna 'werd in /Hotel Scribe" ontvangen de Nederlandsche zaakgelastigde jhr. van Swinderen, die namens onze Koningin ambtelijk mededeeling kwam doen van het telegram, dat Koningin Wilhelmina den president na zijn aankomst te Marseille gezonden heeft. Toen kwam de groep Monod, personen uit de politieke, wetenschappelijke en letterkundige wereld en ook Rochefort. Monod eindigde zijn rede- voering aldus //Wij begroeten in u en uw medeburgers de erfgenamen van een lange traditie van republikeinschen heldenmoed, van godsdienst en burgerzin, de verdedigers van een nieuw recht waarin eerbied voor de nationaliteiten de grond- slag zal worden van een unie in vrede van alle menschen." Er ligt in het hotel een boek, waarin bezoekers hun naam kunnen plaatsen. Tal van personen, ministers, kplonels, officieren en officieele menschen maken daarvan gebruik. Dinsdagmorgen om 9 uur bracht president Kruger een bezoek bij minister Waldeck-Rousseau. Kruger was vergezeld door de heeren Leyds, Fischer en Van Hamelzij werden ontvangen voor de salon van het ministerie door den heer Ulrich, directeur van het kabinet des ministers, en door dezen naar den heer Waldeck-Rousseau geleid. De ontmoeting had plaats in het werk- vertrek van den minister het onderhoud duurde 10 minuten. Om half tien beantwoordde de heer Waldeck-Rousseau, vergezeld van den heer Ulrich, het bezoek van president Kruger door een tegenbezoek aan het //Hotel Scribe Om half elf bracht het bureau van den Parijschen gemeenteraad een bezoek aan Kruger, die dadelijk daarna naar het stadhuis giug. De president werd daar ontvangen in de raadzaal, waar de heer Escudier, vice-voorzitter van den raad, en Cheriou, voorzitter van den algemeenen raad, hem toespraken. Kruger bedankte voor de ontvangst, zeggende dat de Boeren voor hun onafhankelijkheid zullen strijden tot den dood toe en wijzende op het barbaarsche optreden der Engelschen. Om half twaalf was de ontvangst afgeloopen. dacht ,/Hij doelt op kapitein Hammond, Beatrice. ,/Hij is jaloersch op hem KostelijkHoe heerlijk, dat wij dien vriend in Glengariff ontmoet hebben „Ik wanhoop echter nog niet geheel," vervolgde hij met een vertrouwelijk lachje. ,/Denkt u, miss Stuart, dat ik niet zal worden afgewezen, als ik mij tot uwe ouders wend, wat ik trouwens van plan ben /Afgewezen Wei, is hij wel bij zijn ver- stand dacht Beatrice, maar zij antwoordde ,/Dat denk ik niet, graaf Victor." vBeatrice, als ik u zoo noemen mag, is u over tuigd, dat ik aangenomen wordt ,/Hij is een dwaas, een onnoozele hals, dacht zij. Waarom komt hij niet rond en open met de zaak voor den dag „U zwijgt rroeg hij. ,/Kom ik reeds te laat, miss Stuart? Bestaat er misschien reeds een andere teedere betrekkiug Beatrice richtte het trotsche hoofd op en lachte allerbekoorlijkst, terwijl ze met trillende stem zeide „Noem mij gerust Beatrice, graaf Victor. Dat hoor ik het liefst van mijne vrienden en van u. Neen, er heeft vroeger nooit een teedere betrek kiug bestaan en ik ben overtuigd, dat graaf Norton geeu vrees behoeft te koesteren voor een afwijzend antwoord." ,0, dank, duizendmaal dank Roberts gaat goed vooruit van de gevolgen van zijn val, en zijn dochter herstelt meer en meer van de typhus. Zij zijn er dus beter aan toe dan de troepen, waarvan een groot deel vrijwilligers tevergeefsch verlangen ontslag te krijgen. Deze lijden erg van het gebrek aan water in deze heete dagen en zijn bovendien afgewerkt. Eenige dagen geleden moet Roberts voorgesteld hebben om 20.000 man uitgeputte troepen uit Zuid-Afrika weg te zenden en te vervangen door evenveel versche manschappen uit Engeland. Maar de kanselier der schatkist te Londen maakte tegen dat voorstel bezwaar om de groote kosten. De //Express" voegt er bij dat de zaken bij het Engelsche ministerie van Oorlog in uiterst verwarden toestand zijn; Brodrick's taak wordt nog verzwaard door Wolseley's besluit om zijn post te verlaten voordat Roberts terug is. Het verzoek van Roberts is te verklaren, want de Boeren laten de Engelschen geen rust en schijnen menige overwinning te behalen, waarvan we niets hooreu. Zoo meldt de correspondent van de //Daily Mail", dat volgens berichten uit Portugeesche bron, 1200 Boeren Vrijdag bij Lomahacbe een verpletterende nederlaag hebben toegebracht aan de Engelschen, die 100 dooden en 150 gewonden gehad zouden hebben, waarna de Boeren naar Swazie- laud terruggetrokken zijn. De Portugeezen hechten geloof aan dat bericht, omdat Portugeesche doktoren ijlings naar Lomahache vertrokken zijn. Intusschen is een Portugeesch blad te Lourengo-Marquez gewaarschuwd om er geen melding van te maken. Botha's Boeren staan op 80 K.M. ten oosten van Irene en te Johannesburg is kanongebulder gehoord. Te Pretoria worden gemiddeld iederen dag 30 Boeren gevankelijk binnengebracht. Zij worden eenvoudig van hun hoeven opgelicht. Het garnizoen van Rietfontein heeft echter 28 Boereuscherpschutters, die de Engelschen in Pretoria zeer verontrustten, in de Magaliesbergen gevangen genomen. De geruchten over een nieuwe samen- zwering tegen Roberts zijn onjuist; wel zijn te Johannesburg eenige. personen in hechtenis ge nomen, maar dat was om andere reden. De troepen van generaal Wynne zijn uit Vrede teruggekeerd naar Standerton, met 2000 stuks hoornvee, 600 paarden en een groote kudde schapenzij waren op weg naar Heidelberg. Den 23" 's ochtends kwam een afdeeling Boeren bij Holzkraal, op 8 KM. ten zuiden van Roux- ville, in den zuidoosthoek van den Vrijstaat. Het doel was blijkbaar om een Engelsch kon- vooi, met 20 gevangenen, dat op weg was naar Er volgde een langere stilte, Beatrice's hart jubelde van vreugd. Was zij maar weer aan land om aan papa en mama, aan Charles, aan Bertha, aan alien het wonderschoone nieuws te ver- tellen. De torenklok van Macroon sloeg tien uur, toen men aan land stapte. Graaf Norton hielp haar uit de boot en zwijgend richtten zij hunne schreden naar het Victoria-Hotel. Voor den ingang bleef hij staan en wierp een bitteren droppel in den kelk van haar geluk. ,/Nog een laatste verzoek Beatrice," zeide hij met een blik vol hartelijkheid. „Laten wij voor- loopig zwijgen over hetgeen wij zooeven besproken hebben. Ik had ook gaarne, dat uw ouders vooreerst daar niets van te weten kwamen. Mijne tante, die altijd als een moeder voor mij gezorgd heeft, weet nog niets van mijn plannen. Het is niet meer dan billijk, dat zij daarmee allereerst bekend wordt gemaakt door mij. Slechts weinige dageu dan mag ieder het weten." „Als u dat wenscht, zal ik er natuurlijk niet over spreken," antwoordde zij een weinig gedrukt. „Goeden nacht, heer graaf." Zij scheidden, Beatrice door een zoeten droom hevangen. Slapen kon zij nog niet. Zij wilde Bertha opzoeken, die zeker met Charles ook reeds terug gekeerd zou zijn. Zij snelde daarom naar Bertha's kamer en trad binnen. Er brandde geen lamp, maar in de sche- Aliwal-Noord, te nemen. Maar de Engelschen kregen er de lucht van en het kouvooi keerde naar Rouxville terug. Volgens een bericht uit Maseroe, zijn ongeveer 50 Boerenvrouwen en kinderen uit Tabanchu naar Blocmfontein gezonden. De vrouwen hadden brood gebakken, om de Boeren, als zij kwamen, er op te onthalen. Zingende en welgemoed lieten zij zich wegvoeren. Een aantal naturellen uit Koeroeman in de Kaapkolonie zijn volgens een bericht uit Kimberley van 24 dezer terwijl zij een paar dagen geleden aan het ploegen waren, door Boeren aangevallen. Dezen maakten eenige ossen en een wagen vol graan buit. Vijf van de kaffers werden gekwetst. Het schijnt dus in Bechuanaland ook nog niet rustig te zijn. De ,/Standard" ontvangt uit Pretoria van Zondag het bericht dat de volgelingen van Botha en Viljoen toenemende werkzaamheid toonen in de districten Naar gemeld wordt, maakten zij een nieuw plan op, of liever, hernieuwden zij een oud planzij stellen zich voor, nog eens een slag te slaan aan de grenzen van de Kaapkolonie, waar naar zij meenen een groot aantal ontevreden Kaapsche kolonisten zijn met verborgen voorraden en wapens gereed om de vijandelijkheden krachtig te hernieuwen bij de geringste aanmoediging. De Boeren treden uiterst krachtig op in bijna elk deel van Transvaal en van de Oranje-Kolonie. Den 1 December a.s. zal onze stadgenoot, de heer Ch. F. Durt, den dag herdenken dat hij voor 30 jaar werd benoemd als chef van het Belgische Ioodswezen alhier. De Staatscourant bevat de statuten der ver- eeniging //Zondagschool-vereeniging" te Sluiskil, gemeente Ter Neuzen. In de memorie van antwoord op de vesting- begrooting voor 1901 verklaart de minister, in antwoord op door de Tweede Kamer gestelde vragen, dat de vestingwerken van Ter Neuzen en Ellewoutsdijk goede diensten kunnen bewijzen, ingeval eene gewapende handhaving van onze neutraliteit noodig mocht worden. Tot dit doel blijven die vestingwerken van be- teekenis, om met op de Wester-Schelde te statio- neeren vaartuigen van de voor de landsverdediging noodig geachte vloot samen te werken. Eene wijziging van de vestingwerken van Ter Neuzen is voor genoemd doel vooralsnog niet noodigde Minister is evenwel bereid daartoe ten behoeve van de betrokken gemeente zijne medewerking te verleenen. Omtrent de inkrimping van die vestingwerken tot een3 op zich zelf verdedigbare afzonderlijke kustbatterij werd een ontwerp opgemaakt en mering zag zij toch haar nicht zitten. Met een shawl om de schouders zat ze bij het venster en beschouwde den helderen sterrenhemel. //Nog in 't donker, Bertha Bezig met mane- schijn beschouwingen Het is werkelijk een schoone nacht, he Bertha bewoog zich niet terwijl ze sprak ,/Kom je alleen hier om me dat te zeggen z/Nu wees niet zoo onvriendelijk Ik wilde je zeggen, hoe gelukkig ik ben en hoe prettig wij ge- varen hebben. Oh, Bertha, het was al te schoon." z/Het was prachtig," bevestigde Bertha met onvaste stem. Beatrice kwam voor haar staan en keek haar eens goed in het gelaat. //Bertha, heb je geschreid jGeschreid lk schrei nooitIk ben ver- moeid, ik heb hoofdpijn, ik moet naar bed i/Wacht nog een oogenblikje maar. Ik kan het geheim niet bewaren. Ik zou sterven, als ik niemand had, aan wie ik het kan meedeelen. Bertha, ja, jij mag het weten, jij alleen. Graaf Norton heeft aanzoek om me gedaan." //Beatrice Meer kon ze niet uitbrengen. z/Ach ja, Bertha, het is geen droom, maar werke- lijkheid. Het geluk berooft mij bijna van mijn verstand. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1