BIJVOEGSEL Ter Neuzensche Courant Engeland en de Z.-A. Republiek. Zaterdag 24 iToyember 1900. No. 4000. President KRUGER. Binnenland. Te Marseille heeft men Woensdag bij storm en regen, een heelen dag doorgebracht met wachten op de komst van de Gelderland. Daar waren bijeen dr. Leyds en dr. Mudler de heeren Fisscher en Wessels, Trotsenburg en Grobler, benevens vele andere Afrikaanders jour- nalisten van verschillende nationaliteitalle af- gevaardigden van het arrondisement der Bouches du Rhonede president van den Parijschen ge meenteraad, Grebauval, met zijn deputatie en voorts tal van comites uit verschillende plaatsen van Frankrijk en die alien wachtten op de komst van het Nederiaudsche oorlogsvaartuig, dat den ouden grijzen zwaarbeproefden President aan boord had. Het wachten was vergeefsch. De regen hield den geheelen dag aan de versieringen verregenden en de stemming verregende ook. En zooals het meer gaat, wanneer men wacht op menschen die niet komen, zonder dat men de reden van huu wegblijven kan vermoeden, begon men gissingen te maken. Waar zooveel menschen bijeen zijn, van zoo verschillende opvatting en denkwijze, doch alien teleurgesteld door het uitblijven van den eenige dien alien verwachten, is het niet te verwonderen dat die gissingen dwaas en uiteenloopend waren. Het bleven echter gissingen en Reuter's agent- schap, dat de moeite deed om al die praatjes, al die gissingen, al die verinoedens wereldkundig te maken, heeft daarmede niemand een dienst be- wezen. Dat rheel-goed ingelichte menschen," wisten mede te deelen, dat er diplomatieke nota's ge- wisseld waren tusschen Engeland en Nederland, die op het uitblijven van de Gelderland nog meer invloed haddeu dan de storm is al even dwaas als de mededeeling, dat president Kruger teleur gesteld is en door zijn aarzelingen den loop van het schip vertraagde, of dat de Fransche regeering den president der Z. A. R. had laten verzoeken bij nacht aan wai te gaan, en dan onmiddellijk door te stoomen naar Parijs. De politie had uitgebreide maatregelen genomen te Marseille, en was er zelfs een troepenafdeeling opgesteld in het paleis van justitie, daar men klaarblijkelijk vreesde voor onlusten in de nabij- heid van het Engelsche consulaat. De correspondent van het //Journal" had een interview met den Engelschen consul te Mar seille, den heer Gurney, en deze verklaarde vol- strekt niet te vreezen voor onlusten. In de gisteren gepubliceerde telegrammen wor- den nog steeds verschillende geruchten vermeld, over het lang uitblijven van de Gelderland en over oneenigheden tusschen de Boerengezanten en Dr. Leyds en Dr. Muller, vertegenwoordigers van den Oranje-Vrijstaat en den heer Elof, klein zoon van president Kruger. Die alle te vermel- den zou te veel ruimte vorderen en ook verliezen zij veel van hunne beteekenis, daar president Kruger te Marseille is gearriveerd. Wij laten hier volgen verschillende op die aankomst betrekking hebbende telegrammen. Marseille, 22 Nov. Het is hedenmorgen hel der, prachtig weer, hoewel het vinnig koud is Te half acht werd in de stad het gerucht ver spreid, dat de ^Gelderland" in zicht was. Reeds trekken groepjes met eenige haast naar de Quai de la Joliette. De genomen maatregelen zijn dezelfde als gisteren, maar de menigte is minder talrijk, wat het gevolg is van de onzekerheid omtrent het uur van aankomst van den kruiser. Te uur was de afgezette ruimte nog ledig Een havenbootje brengt het bericht, dat de /Gelderland" bij Frioul is, koers zettend naar Marseille. Dokter Catalan, directeur van den gezond heidsdienst, gaat aan boord de vrije invaart van de //Gelderland", zonder quarantaine-maatregelen, is toegestaan. De /Gelderland" is in de haven. President Kruger heeft aan boord van den kruiser de Transvaalsche hoofdambtenaren ontvangen, met wie hij in conference is. Eerst na afloop daar van zal hij aan wal gaan. Marseille, 22 November. 10,30 u. v. m. Lang- zamerhand komen dezelfde personen als gisteren in de afgezette ruimte. De menigte neemt toe, maar is niet zoo talrijk als gisteren, om reden een deel der bevolking de begrafenis van den bisschop van Marseille bijwoont. Te 9 uur komen Thourel, de president van het comite voor de onafhankelijkheid der Boeren te Marseille, en senator Pauillac, de president van het Parijsche comity. De militaire vereeni- gingen, inderhaast gewaarschuwd, dat het schip is aangekomen, komen met de vaandels aan het hoofd aan en plaatsen zich tegenover de landings- schot gelost van het salvo van 21 kanonschoten, waarmede de haven door het schip begroet wordt, de batterijen van den vuurtoren beantwoorden schot voor schot de saluutschoten van den Neder- landschen kruiser. De leden van het comite scharen zich voor de trappen van de aanlegplaatsdaarachten plaatsten zich de afgevaardigden, de leden van den algemeenen raad en van den gemeenteraad, en de bijzondere genoodigden. Een aantal sloepen komen van alle zijden opzetten en varen in de haven, hunne veelkleurige vlaggen hijschend. De menigte roeptLeve Kruger, leve de Boeren Aan boord van de //Gelderland" wordeu toebe- reidselen gemaakt voor het aan wal gaan. De sloep van de //Gelderland" komt aan wal. Aan boord bevindt zich professor Van Hamel, de tolk van president Kruger. Als prof. Van Hamel ontscheept is, richt hij zich tot den heer Thourel, en zegt tot hem Ik kom namens dr. Leyds u mededeelen, dat de commandant van de //Gelderland", die onmiddellijk nadat hij den president ontscheept heeft weder zee moet kiezeu, de bedoeling heeft op plechtige wijze afscheid te nemen van den president der Zuid-Afrikaansche Republiek. Deze plechtigheid zal minstens twee uur vorderen. De ontscheping den president zal dus op zijn vroegst om Tusschen 9 en 10 uur komt de //Gelderland" d« wateren van de haven en wordt het eerste 12 uur kuunen plaats hebben. Nadat de heer Thourel met zijn collegas heeft gesproken verzoekt hij prof. Van Hamel er bij den president op aan te dringeu dat de ontscheping onmiddellijk plaats heeft. //Het gaat om hoogere belangen" zegt hij. z/De president zal wel de beleefdheden van de officieren en de equipage van de //Gelderland' willen opofferen voor die van de bevolking van Marseillena de teleurstelling die zij gisteren reeds heeft ondervonden, zal zij nooit kunnen aannemen, dat het motief voor de vertraging der ontscheping van den president, dien zij met ongeduld verwacht, ernstig gemeend is. Dr. Leyds, Fischer en Wessel (de heer Wol- marans han wegeus ongesteldheid in den Haag moeten blijven) gaan aan boord, en terwijl de kruiers aan de kade gemeerd wordt, lichten zij Kruger in omtrent de maatregelen, die voor de ontvangst zijn genomen. Vijf minuten voor elven gaat de kommandant van de //Gelderland" met Kruger in de sloep, die hem aan wal zal brengen. De Hollandsche matrozen in groot tenue roepen driemaal //hoera," een piket presenteert het geweer en om 11 uur stapt Kruger aan de douane-brug aan land. Hij wordt daar ontvangen door de //Comites voor de Onafhankelijkheid der Boeren" te Prrijs en te Marseille, door een aantal notabelen uit de stad en door afgevaardigden uit Oostenrijk en Italie. Zijn komst wordt begroet met geestdriftig gejuich van //Leve Kruger! Leve Holland Leve de Vrijheid enz. De heer Thourel, president van het Comite te Marseille, en Pauillac, van het Parijsche Comite, houden een korte toespraak. De heer Thourel surak ongeveer als volgt z/In naam der bevolking van de stad Marseille, waarvan ik zeker ben de tolk te wezen, heb ik de eer u hartelijk welkom te heeten. Wil op het oogenblik, dat ge den voet zet op den bodem van het edelmoedige en gastvrije Frankrijk den welkomstgroet aanvaarden, dien ik uit naam van mijn medeburgers tot u richtaanvaard onzen diepen eerbied, onze vurige sympathie, onze hooge bewonderiug voor uw persoon en voor het dappere Boerenvolk, waarvan gij de heldhaftige vertegen- woordiger zijt. z/Ik breug een eeresaluut aan de helden van den grooten strijd voor de onafhankelijkheid en het welkom." Kruger antwoordde»Ik dank den president van het comite van Marseille en van het centrale comite voor hun welkomstgroet ik dank ook de bevolking die is samengestroomd om mij te be groeten. Want al draag ik rouw om de rampen van mijn land en al ben ik niet gekomen om feestelijkheden te zoeken, ik aanvaard van harte gaarne uw toejuigingen en uw sympathieke ge voelens voor de zaak, die is de zaak der vrijheid. z/Ik dank u en dank de Fransche regeering voor de bewijzen van belangstelling, die zij ons gegeven heeft. Ik geloof, indien Engeland goed op de hoogte was gebracht van den toestand, dat het den oorlog niet zou begonnen zijn. Sinds den inval van Jamesom heb ik altijd om arbitrage gevraagd, maar Engeland weigerde. z/De tegenwoordige oorlog is wreeder en woester dan dien wij dikwijls tegen de Afrikaanshe bar- barbaren hebben moeten voeren, maar wij hebben vertrouwen in den Almachtige, die ons niet ver- laten zal. En de Boeren zijn besloten liever ge heel ten onder te gaan met vrouwen en kinderen, dan slaveu te worden." President Kruger steeg daarna in een rijtuig met de heeren Pauillac en Thourel j in een tweede rijtuig volgen Dr. Leyds, Fischer en de Frauschen Venel en Rambaud, oud-minister. Kruger rijdt voorbij de vereenigingen en dele gaties, die zich opgesteld hebben en die hem levendig toejuichen en gaat naar het //Hotel de NoailJes." De woorden van den grijzen voorvechter werden met geestdrift toegejuicht en toen hij daarop den tocht naar zijn hotel aanving gaf het vertrek van den stoet het sein tot een huldebetooging, zooals er nog zelden een te zien is geweest. Langs den weg van de haven naar het hotel Noailles rezen de jubelkreten steeds machtiger, werd de geest drift van huis tot huis aangrijpender te aan- grijpender daar de waardigheid van de huldiging geen oogenblik door den minsten wanklank werd geschonden. Nergens inderdaad hoorde men een kreet die tegen Engeland of Engelands staatslieden was gerichtslechts den eenigen roep //Leve Kruger vervulde de lucht, daverde over de stad als een machtige uiting van den eenstemmigen Europeeschen volksgeest. Het was een treffende hulde die den president zichtbaar aangreep. Toen de heer Kruger het hotel reeds was biunengetreden hielden nog de juichkreten aan. Aan dezen machtigen aandrang vermocht de president geen weerstand te bieden. De balkondeuren op de eerste verdieping werden geopend en op bet balkon trad Kruger alleen, als het eenig svmbool van het dappere Boerenvolk, dat onder stijgende bewondering van Europa's volkeren verweg onder namelooze ellende, met onwankelbaren geestkracht strijdt den grooten heldenstrijd om zijn bestaan tegen een van Europa's machtigste naties. Een oogenblik zwegen de juichkreten, een diepe aandoening overmeesterde alles en toen barstte de jubelkreten opnieuw los, met overweldigende kracht, totdat de kelen waren schor geschreeuwd. Dr. Leyds heeft 's avonds aan het feestmaal, dat niet door Kruger bijgewoond werd, gezegd dat de President hem de opdracht gegeven had, het volgende te zeggen De President was moe, droeg rouw en nam niet aan feesten deel. Anders had hij gaarne eenige oogeublikken met de gasten doorgebracht. Hij zou nooit het hartelijke onthaal van de stad Marseille vergetendie ontvangst overtrof al wat de President had kunnen verwachten van de stad die aan Frankrijk zijn prachtig volkslied gegeven heeft, de Marseillaise, het lied van ieder volk dat men zijn onafhankelijkheid wil ontnemen. De President had gewild, dat het gejuich gehoord had kunnen worden door alle Boeren die in de bergen gekampeerd zijn zij zouden u van ganscher harte bedankennu dankte de President uit hun naam. Hij wenschte de stad Marseille alle voorspoed toe, en geluk aan liaar kinderen. Als ik had kunnen komen, had President gezegd, zou ik mijn dank over heel Frankrijk uitgestrekt hebben, en mijn glas hebben opgenomen ter eere van den waardigen president Loubet. In naam van President Kruger dronk dr. Leyds op den president der Fransche Republek. Guerin, voorzitter van de commissie uit den Parijschen gemeenteraad, dronk op de verbonden dappere volkeren van Transvaal en Oranje-Vrijstaat bracht hulde aan Botha en de Wet, die hij bij de Grieken der Thermopylen vergeleek. Kruger was de belichaaming van den tegenstand eener natie, en het levende symbool van een onafhan kelijken haard. Hij herinnerde aan Gambetta's woorden, dat er in de dingen hier beneden een verborgen rechtvaardigheid woont, en hoopte dat die rechtvaardigheid spoedig zou komen voor de Boeren. Het Journal des Debats maakt de volgende nota openbaar De regeering heeft zich naar wij gelooven, bezig gehouden met de wijze waarop president Kruger te Parijs ontvangen zou worden. Men verzekert dat de volgende besluiten genomen zijn. Daar de Engelsche regeering de annexatie Tan Transvaal door Roberts niet aan de mogendheden heeft meedegedeeld, zal president Kruger ont vangen worden als een buitenlandsch souverein die incognito reist. Loubet zal Kruger op het Elysee ontvangen indien deze den wensch te kennen geeft het hoofd van den staat te bezoeken, en de President der Republiek zal denzelfden dag zijn bezoek beantwoorden. Met buitengewone hardnekkigheid schijnen de Boeren in de laatste dagen weer te vechten. Uit de telegrammen kan men opmaken, dat de voor- deelen meestal aan hun kant zijn en de toestand in den Vrijstaat wordt dan ook van dien aard beschouwd, dat de Schotsche garde van Pretoria naar Bloemfontein is gezonden. En toch leggen er om die stad al een 10.000 Engelschen en zijn overal Engelsche legerafdeelingen in garnizoen. Bij Tabanchu, ten oosten van Bloemfontein, is luitenaut Paxton van het Bedfortregiment gesneuveld. Uit de officieele verliezenlijst der Engelschen blijkt nog dat deze den 16" eenige verliezen leden bij Rhenoster, terwijl de Manchesters 2 dooden kregen in een gevecht bij Vrede, waarvan de datum niet genoemd wordt. Van de overwinning der Engelschen hij Eden- burg blijkt niets waar te zijn, daar Roberts er dan natuurlijk wel iets van geseind zou hebben. Hij weet alleen, dat de spoor- en telegraaflijnen vernield zijn. Nog al vermakelijk is het bericht van de wel- geslaagde hinderlaag, die de Boeren bij Utrecht in Natal legden en de mislukte hinderlaag van de Engelschen bij Lindley, waarbij niet een der 180 Boerengevangen werd. Eindelijk wordt melding gemaakt van een treffen bij Strakona Hill, in het Lijdenburgsche, waar de Engelschen met kanonnen de Boeren verdreven, die den oogst wilden binnenhalen. Niet alleen het verzet der Boeren maakt den den toestand ongunstig voor de Engelschen. Uit hun verliezenlijst blijkt, dat de typhus en dysenterie weer meer slachtoffers gaan eischener zijn weer 20 man aan ziekte of wonden bezweken. Den 14n November zijn bij Muzarab twee man van de Coldstream Guards gesneuveld een officier en een i gekwetst. Bij den Kommandonek zijn den 10" een luitenant en vijf man door den bliksem gewond. En nu komt de //Evening Standard" met het booze gerucht, dat Roberts van zijn paard geworpen en ernstig gekwetst zou zijn. Mocht dit gerucht waarheid blijken en Roberts de leiding niet langer op zich kunnen nemen, dan komt Kitchener aan de beurt. Hij zal dan eens laten zien, wat eigenlijk //streng" oorlogvoeren is. Want het platbranden van hoeven, het rooven vee, het gevangennemen van Boeren, die op hun hoeven blijven en het aan hun lot overlaten van vrouwen en kinderen (zoo niet erger) dit alles is nog //zachtmoedigheid" van de Engelschen. Kitchener heeft Zaterdag te Harrismith met Rundle al een onderhoud gehad over een stren- gere wijze van oorlogvoeren tegen de Boeren- guerillabenden. De Engelsche werfofficieren ver- klaren, de volgende weken vinnige gevechten met de Boeren te verwachten. Dundee gelijkt weer op een groot kamp. De Engelschen verzamelen er alle beschikbare troepen. De Boeren schijnen zich hun kracht bewust te worden en het wordt niet meer aan een luim overgelaten of zij zullen vechten of niet. Zoo seint Reuter uit Lindley, dat vele burgers, die de wapenen hebben neergelegd, daar bescherming komen zoeken, tengevolge van een proclamatie van de Boeren, hun gelastende, den 15 in het lager te komen, in gebreke waarvan zij bij de eerste gelegenheid de beste zullen worden dood- geschoten. De Wet staat voortdurend in gemeen- 'schap met de kampen van de Boeren. Het kommando van Hazebroek moet met vier kanonnen op 16 KM. van Lindley staan, op den weg naar Senekal. Uit Maseroe wordt geseind, dat er ook een afdeeling Boeren dicht bij Leeuwrivier staat. Kolonel Morris, kommandant van de stad Durban, heeft bij het vertrek van den algemeenen inspec- teur van de remonte voor Engeland het geheim onthuld, waardoor de Boeren het zoo lang vol- hielden. Dat kwam niet doordat de Engelschen hen niet konden verslaan, maar omdat zij hen niet konden bereiken. In plaats van ossen moesten z. i. muildieren voor het transport worden gebruikt en de cavalerie moest niet zoo zwaar belast worden, en dan zouden de Boeren den strijd zoo lang niet vol kunnen houden. Er gaan eerstdaags 200 man van den genees- kundigen dienst uit Engeland naar Zuid-Afrika. Maandag zijn de Southampton 114 invalieden van de Kaap teruggekeerd. In Barkley-Oost zijn niet minder dan 75 pet. der kiezers aangeklaagd wegens rebellie. Als zij veroordeeld worden, verliezen ze voor eenige jaren het kiesrecht. Op zoo'n manier kan Sprigg lang op zijn meerderheid rekenen. Ten slotte nog een berichtje, dat den Engel schen plezier moet doen. Barton, die Klerksdorp heeft helpen bezetteu, bericht dat zijn troepen daar zeer hartelijk werden ontvangen en vol geest drift werden toegejuicht. De toelichting vermin- dert de waarde van het bericht een beetjede inwoners van Klerksdorp zijn hoofdzakelijk En gelschen de handel is er voornamelijk in Engelsche en Schotsche handen. De arrondissements-rechtbank te Middelburg heeft, ter vervulling eener vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alpha- betische lijst van aanbevelingjhr. Mr. W. H. Hoeufft, kantonrechter te den HelderMr. D. in Houweninge, substituut-griffier bij de arron dissements-rechtbank te RotterdamMr. E. L. Umbgrove, substituut-griffier bij de arrondissements- te Middelburg. Uit 't voorloopig verslag der Eerste Kamer over de Ongevallenwet blijkt, dat de meerderheid der leden in de afdeelingen er mede was ingeuomen, dat de regeering dit ontwerp gewijzigd opnieuw had ingediend en daardoor had getoond het alge- meen belang te plaatsen boven politieke over- wegingen. Velen verklaarden zich dan ook tevreden over het nieuwe ontwerp en voldaan over den loop, dien de zaak genomen had. In eene afdeeling keurden enkele leden de handelwijze der regeering af en meenden dat deze veeleer tot ontbinding der Eerste Kamer had moeten overgaan, met welk gevoelen de meeste leden der afd. zich niet vereenigden. Had de regeering anders gehandeld, aan volksmenners zou een welkome gelegenheid zijn gegeven om agitatie te verwekken. Zeer vele leden betoogden, dat't tegenwoordige ontwerp de voorkeur verdient boven het door de Eerste Kamer verworpen ontwerp. Er waren echter, die minder gunstig over't gewijzigd ontwerp oordeelden, zoodat enkelen hun stem vooralsnog wenschten te reserveeren. Ook meenden enkele anderen dat de aangebrachte wijzigingen niet zoo ingrijpend waren, dat daardoor hunne bedenkingen tegen 't vorige ontwerp waren opgeheven. O. a. bleef't bezwaar gelden van de overbrenging YAN DE VAN in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 5