A1 g e a o e Uieuws* en Advertentieblad voor 2oeuwscb*VUanderen, VACCINATIE. No. 3999. Donderdas: 22 November 1909. 40e Jaargang. Engeland en de Z.-A. Republiek. De vervulde Vloek. Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. In Durban schrijft men aan Kitchener bet voornemen toe om, zoodra hij het opperbevel in handen heeft, de steden van Transvaal te ont- volken. Het is namelijk gebleken te lastig te B zijn den vijand te bestrijden, en daarbij gehinderd willen die geweren weer afnemen, maar daartegen te worden door de bevolking. Nu, dat is ook verzetten de zwartjes zich. Het wordt bevestigd, altbans herhaald, dat consul Pott te Louren^-Marquez door Portugal gedwongen is, de vlaggen van de Z.-A. Republiek en van den Vrijstaat weg te nemen. Daaruit zouden we opmaken, dat het indertijd door ons aan het „Berl. Tagebl." ontleende bericht, als zou Engeland aan Portugal de annexatie der republiekeu hebben ineegedeeld, juist was, en dan heeft Portugal dien roof blijkbaar erkend. Vreemd, dat Engeland aan e^ne mogendheid zoo'n belaug- rijke kennisgeving richt en aan de andere machten dit nieuwtje nog onthoudt. Het gedwee Portugal heeft natuurlijk dadelijk gehoorzaamd. In Swazieland wordt het woeligveel Boeren, die verhongerden, hebben, althans volgens de Engelsche correspondenten, bij de Swazies hun geweren ingeruild tegen mielies. De Engelschen lastig, gelijk het in 't algemeen lastig is een volk, dat voor zijn onafhankelijkijeid wil vechten, te overwinnen. Kitchener zou met dezer, maatregel eenvoudig het stelsel van Roberts doorvoeren. Deze brandt het platteland af; weldra zijn de boerenhoeven te tellen in de groote Republiekdan komen de steden aan de orde. De inwoners worden opgepakt en verbannen; voor het plunderen en platbranden zorgen dan de Tommies en de kaffers wel. Met ijzeren hand doorgevoerd, rnoet zulk een stelsel wel leiden tot verovering van het land; 't is maar de vraag, of het door te voeren is Nieuws van het oorlogsterrein is er niet veel. Den 15 November hebben de Boeren Vaal- station, dicht bij Greylingstadt, aangevallen en vernielden zij de spoorlijn. De Engelschen had- den twee lichtgewonden. De boeren dwingen hun onderworpen landgenooten, zich bij hen aan te sluiten. Ook in het district Amersfoort, dicht bij Standerton, zwerven veel Boerenpatrouilles rond, evenals bij Lombaardsdrift, aan de Vaal. De Engelschen hebben 100 vrouwen en kinderen van Boeren uit Standerton naar Natal gezonden. De Daily Express" meldt, dat generaal Abel Erasmus met 3000 man aan de Olifantsrivier De groote overwinning op de Boeren, die we 1 staat. Hij heeft 12,000 stuks Vee en tal van al eenige dagen in 't vooruitzicht hadden, schijnt ossenwagens. In een gevecbt hebben de Engelschen nu bii Edenburg, ten zuiden van Bloemfontein, 400 stuks vee weggeuomen. halverwege Springfontein, geslagen te zijn. Erg Een andere correspondent van hetzelfde blad precies zijn de berichten niet en Roberts beeft meldt, dat generaal ^Brabant in ,de nog geen telegram er over gezonden. Alleen weten we, dat de treinen bij Edenburg zijn aan gevallen door de Boeren, zoo, dat de trein uit Kaapstad, die Woensdag had moeten aankomen te Bloemfontein, eerst Donderdag arriveerde. Er schijnt hevig gevochten te zijn en ook een gewa- Heidelberg, aan de Olifantsrivier is gekampeerd met 1000 man en 12,000 stuks vee. Er zal wel een onjuistheid in een van deze opgaven schuilen. Volgens Laffan's correspondent te Pretoria, heeft Botha een nieuwe Boeren-republiek gesticht te Roosenkal, ten westen van Lijdenburg. Niet pende S twam er V te^pas, om de lijn vrij zeer waarschijnlijk, daar dit een erkenning zou te maken. De Boeren werden ecbter ten slotte zijn van het met meer bestaan van Transvaal, teruggedreven, en, volgens een verhaal, zouden Botha beschikt, naar men zegt, over 150,000 ze daarbij 75 man aan dooden en gewonden ver- pond sterling, en betaa t daarmede zijn burgers loren hebben, kortom, totaal verslagen zijn. een daggeld van vijf shillings. De „Daiiv Mail" verneemt uit Kaapstad, dat De officieele verliezenlijst van den oorlog in de Boeren den spoorweg tusschen Bloemfontein Zuid-Afrika bewijst dat er den 16 bij lhabanchu en de Oranjerivier op twiutig punten hebben hevig is gevochten, waarbij van het Bedfort-regiment opgebroken ook hebben zij de lijn opgebroken tusschen Kimberley en Belmont. FbHJILLKTON Naar het DuiUch. luitenant Paxton en 3 man sneuvelden. Dien- zelfden dag kregen de Engelschen eenige verliezen Twee dagen later kreeg men 's morgens vroeg de Iersche kust in het gezicht en omstreeks den middag kon men te Queenstown het anker laten vallen. Beatrice's zware beproeving was ten einde zij kon zich weer aan de medepassagiers vertoonen. In een behoorlijk toilet kwam zij aan het diner en trippelde aan den arm van graaf Norton bij ik niet aan geld, maar aan bloed, adelhjk bloed, de raderkasten heen en weer als iemand, die zijn adellijk bloed Dat wil ik hebben de rijke Beatrice, en instinctmatig gevoelde zij, dat daarin geen gevaar schuilde. „Als het Bertha wasdacht ze, terwijl ze haar oogen op deze sloeg, //maar het li^t voor de band, hoe het tusschen die twee geschapen staat. Een mooi paar, die Bertha en haar neef. Paga Stuart dacht daar echter anders over. Hij had een scherp oog op zijn kinderen en steeds was zijn vurige wensch geweest beiden ge- trouwd te zien met personen van hoogen stand. De financier dacht »Rijkdom hebben ze niet noodig. Zij zijn elk een millioen dollars waard. Ze zijn afkomstig van Schotsch koninklijk bloed, en daarom hecht rechten herneemt, na ze tijdelijk door anderen te hebben laten waarnemen. Als zij bemerkte dat de graaf het gezelschap van Bertha wilde opzoeken, wist zij dat dadelijk met fijne bemerking te ver- hinderen. Met welgevallen dacht hij er aan, dat zijn dochter in dit opzicht het doel reeds naderde het gedrag van zijn zoon deed hem echter het voorhoofd fronsen. h Bezin, voor je begint," sprak hij op zekeren Zij werd daarin nog geholpen door papa Stuart, dag in het hotel te Cork tot zijn zoon, toen hij zoodat graaf Victor tot zijn eigen verbazing telkeus met hem alleen in de kamer meende te zijn. weder aan de zijde van Beatrice geraakte. Men stapte aan wal. Spoedig had men een uurtje in Queenstown doorgebrachttoen voerde de spoortrein hen naar Cork, waar zij twee da gen besteedden aan de bezichtiging van het merk- waardige in de stad en van het slot Barney en toen gingen ze naar Killarney. En nog altijd was graaf Norton verward in de netten van Beatrice, terwijl Bertha voortdurend Charles tot cavalier had, iets, waarom zij vol- strekt niet ontevreden was. Lady Carley sloeg haar neef nauwkeurig gade in zijn omgang met //Ik heb er niets tegen, dat je beleefd bent tegenover de dochter van Fred Darrell, maar daarmee houdt alles op. Geen dwaasheden Als je anders trouwt dan met mijn voile goedkeuriug, kriig je van je leven geen penning meer van me Charles keek zijn papa aan met een uitdruk- king op het gilaat, die deze zich niet kon ver- klaren. z/Wees gerust, papa. Ik zal niet trouwen met de dochter van Fred Darrell, als u dat bedoelc met //geen dwaasheden". Daarover ben ik met haar reeds lang lot overeenstemming gekomen bij Rhenoster, terwijl de Manchesters twee dooden heboeu gekregen in een gevecht bij Vrede, waarvan de dag niet genoemd wordt. Londen, 20 Nov. Een telegram van Roberts uit Johannesburg, dd. 18 dezer deelt mede Een kleine Boerenstrijdmacht daagde den 16 dezer op ten oosten van Thaba'nchu en viel eenige voorposten nabij deze plaats aan. Een officier en drie man sneuvelden, terwijl een gewond werd. Bovendien werd een mindere gevangen gemaakt, die echter daarna in vrijheid werd gesteld. Later op den dag werd Springbokspost aangevallen en het garnizoen gesommeerd zich over te geven. Je bevelvoerende officier weigerde, waarop de Boeren na eenig artillerie-vuur aftrokken. Aan onze zijde waren geen verliezen. De vijand is de laatste dagen zeer woelig ge weest in het zuidelijk deel van de Oranje-rivier- tolonie. Herhaaldelijk werden in de buurt van denburg de spoorweg- en telegraaflijnen vernield. In den nacht van 15 November werd een niet geslaagde poging gedaan om twee duikers te laten springen op de Kimberley-lijn in de buurt van Brussel. Een bericht uit Natal deelt mede dat de Boeren een wageu met dertien manschappen ten zuiden van Utrecht in een hinderlaag lokten. Zij maakten den wagen buit, doch lieten de soldaten vrij. Vier man waren licht gewond. Kroonstad, 18 Nov. Na op 16 K.M. van Lindley een Boerencommando ontdekt te hebben togen de Engelschen Woensdagavond ter vervolging uit. 180 Boeren wandelden bijna de hinderlaag binnen die voor hen gelegd was, maar ofschoou zij vervolgd werden slaagden alien er in te ont- komen. De Wet dreigt met den dood alle Boeren die zich niet bij de commando's aansluiten. Men schrijft aan de //N. R. Ct." Nu er stemmen opgaan aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van Haar huwelijk als nationaal geschenk het buitengoed Oranjewoud aan te bieden, is het vermeldensvaard hoe Oranjewoud is ontstaan. Oranjewoud is in de 17de eeuw gesticht door Albertina Agnes, dochter van Frederik Hendrik en Amalia van Solms. Albertina Agnes was de echtgenoote van Willem Frederik van Nassau Dietz, de kleiuzoon van den oudsten broeder van Prins Willem I, Johan van Nassau. Ook de bekende Prinsentuin te Leeuwarden is door dezen In Glengariff stapte het gezelschap in een omnibus, die in deze streek op bepaalde uren reed. Het rijtuig kon tien personen bevatten. Een alleenreizend toerist, een flink man met militaire houding was de eenige vreemde, die bij hen plaats nam. //Hammondriep de graaf, zoodra hij den man zag. //Wel, het doet me pleizier je te zien. Kapitein Hammond, mijn vriend de heer Stuart en familie uit New-York." Van weerszijden boog men en alien stapten in. z/Graaf Victor, wie is die vriend van u fluisterde Beatrice onder het rijden achter haar witte parasol. z/Hij is baron Augustus Hammond, tweede zoon van de* baron van Glang en kapitein bij de Schotsche garde." En met eerbied richtte Beatrice het oog naar de nieuwe ster, die aan haar levenshemel was opgegaan. Het was bijzonder fraai weder; het schoone landschap bood een rijke afwisseling van schilder- achtige gezichten, doch maakte niet den gewenschten indruk op den graaf, die weiuig spraakzaam bleef. Toen Beatrice ben hiermee plaagde, bekende graaf Victor, dat hij niet goed gestemd was, maar juist, toen hij dit bekend, klonk hem de zilverreine lach van Bertha in de ooren. vOnze vrienden tegenover ons schijnen integen- deel zeer goed gestemd te zijn," sprak tante Elisabeth, die gaarne deelnain aan de vroolijk- heid der jeugd. //Wat is die Bertha een be- koorlijk meisje." Beatrice keek steelsgewijze den graaf aan en zei z/Wij alien weten het reeds lang, dat Bertha en Charles het gelukkigst zijn wanneer zij bij elkaar alleen zijn. Ik betwijfel zelfs, of Charles prins Willem Frederik aangelegd. Later is Oranjewoud bewoond door Willem Carel Hendrik Friso, die na zijn huwelijk met een Engelsche prinses, het buitengoed uitbreidde en verfraaide. Ook stichtte deze afstammeling uit het Huis van Oranje een vorstelijk buitenverblijf voor zijne dochter Carolina in het na'oijgelegen dorpje Bron- gerga. In dien tijd stichtten ook de Friesche edelen van Haren en Tammiuga hunne land- huizen te Oranjewoud. In het jaar 1795 werd het Huis van Oranje van haar bezitting beroofd, Oranjewoud werd nationaal domein. In 1803 werden de gebouwen, in 1813 de grond publiek verkocht en gekocht door de familie van Scheltinga en Bieruma Oosting, wier afstam- melingen nog aldaar wonen. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren werd roortgezet de beraadslaging over de opheffing van het Hooggerechtshof voor Nederl. Indie (nieuwe rechterlijke organisatie). De heer Winckel (Regeeringscommissaris) ver- dedigde de gedane voorstellen vooral hiermede, dat het ongunstig advies van het Hooggerechtshof van 1894 meer is te beschouwen als een oratio pro domo, geheel in stiijd met vroegere adviezen van bet Hof, waarin juist werd aangetoond, dat overbrenging der reservezaken bij de Raden van justitie zeer wenschelijk is. De ontworpen orga nisatie is ook noodig om te verkrijgen eenheid van jurisprudence en deze is weer te verkrijgen door alle revisiezaken over te brengen bij de raden van justitie, in plaats van te hebben vier kamers van het Hof, waarvan de eene geheel anders kan oordeelen dan de andere. Overigens zal het toezicht aan het Hof zeker niet verminderen, terwijl de raden van justitie en de landraden het hun op te dragen werk wel zullen kunnen afdoen. Ten slotte ontkende spreker de juistheid van het grondwettelijk bezwaar en zeide hij, dat bij verwerping van dit ontwerp, men nog lang zal hebben te wachten op een verbetering der recht- spraak voor inlanders. De heeren Pijnacker Hordijk, Van Karnebeek en Troelstra, repliceerende, handhaafden hunne bezwaren. Laatstgenoemde, het niet voldoeude dertoelichting volhoudende, bleef de overbrenging van revisie aan jonge, minder ervaren, raden van justitie a'fkeuren, als nadeelig voor de eenheid in rechtspraak. Ook de heeren Van Styrum en Mackay bleven het voorstel bestrijden. De heer Troelstra werd in den loop zijner msBs^s m wel was meegegaan, als Bertha niet van de partij was geweest." z/Zeker wel een genegenheid, die reeds lang bestaat vroeg tante Elisabeth. z/Ja," antwoordde Beatrice vroolijk. Bertha zal wel de bekoorlijkste schoonzuster zijn, die ik mij wenschen kan. Gelooft u ook niet, graaf Victor Zij sloeg hem nauwlettend gade, terwijl ze hem zoo het mes op de keel zette. Hij trachtte eenig antwoord te stotteren, maar het ging niet. Somber zwijgend, zat hij te midden van het vroolijke gezelschap. Door die woorden van Beatrice was bij hem met geweldige kracht een hartstocht tot bewustbeid gekomen maar niet voor het meisje dat naast hem zat. Bij het vallen van den avond bereikte men Macroom waar men zou overnachten, Na afloop van het diner kwam bij de jongere leden van het gezelschap het verlangen op naar een tochtje op het meer, dat door de maan zoo helder verlicht werd. Graaf Norton en Bertha, Beatrice en Charles snelden naar de booten. Charles sprong in een daarvan, terwijl papa Stuart die drukte met het oog volgde. Graaf Norton bleef bij Bertha. //Zou ik reeds te laat komen vroeg hij zich zelve af. //Bemint zij haar neef Zou het waar zijn, wat zijn zuster te kennen gaf, of Jaloersch volgde hij al haar bewegingen, al haar blikken zij gevoelde het. Mocht zij al getwijfeld hebben aan zijn gevoelens, dit oogenblik bracbt al haar bedenkingen tot zwijgen. Zij lacbte even en geen blik op Charles verried hare ware gevoelens. f ,»*.wLu*Mvwmi*j xszwxzyikAwti'ZZ.: VEI/.E Hit ffoenmlMg- eo V,iJll»gavo^r«se»o°^rd «P Fee»td»Sen, bij de Firm, P. J. ■AMPBi «e Ter leazeo. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN rnaken bekend, dat te Sluiskil op Katerdaif -1 November a. s. in een der lokalen van de openbare school, s namid- dags ten 3 uur, gelegenheid zal bestaan tot gratis vaccmatie en revaccinatie door den gemeentegeneesheer D. BUYZE. Ter Neuzen, 20 Nov. 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1