A1 g e m e e a Hieuws* en AdvertentiebUd voor 2eeuwsch*Vlaaaderen, No. 3997. Zaterdag 17 Noveniber 1900 40e Jaar^ang. Gemengde berichten. Binnenland. Telegrafische berichten. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze con rant behoort een bijvoegsel. In het voorl. verslag omtrent hoofdstuk Binn. Zaken der Staatsbegrooting wordt o. a. gezegd, dat de veelvuldige toepassing van het tweede lid vnn art. 61 der Gemeentewet door sommige leden werd afgekeurd. Van het voorschrift van het eerste lid van dat artikel omtrent het vereischte van ingezetenschap voor de benoembaarheid tot burgemeester behoort, hun inziens, slechts bij hooge uitzondering te worden afgeweken, Enkele leden, voorstanders van eene meer demo- cratische inrichting van ons staatsbestuur, wenschten den burgemeester te doen kiezen door de kiezers voor den gemeenteraad. Anderen verlangden dat aan de gemeente althans eenige invloed op de benoeming zou worden toe- gekend, bijv. door deze te doen plaats hebben uit een door den raad aan de regeering aan te bieden drietal. Van sommige zijden werd aangedrongen op wijziging van art. 149 der Gemeentewet in dien zin dat de gelegenheid worde geopend niet-raadsleden tot ambtenaren van den burgerlijken stand te be- noemen, met name ambtenaren ter secretarie. Betreurd werd in het algemeen door sommige leden de uitbreiding van het getal rijks hoogere burgerscholen en de aanzienlijke verhooging van het budget van onderwijs, die daarvan hetgevolg is. TER NEUZEN, 16 November 1900. Gisteravond gaf de muziekvereeniging ,/De Volharding" hare eerste soiree in dit seizoen, waarbij zij thans de welwillende medewerking ge- noot van de tooueelvereeniging „Vooruitgang is ons streven", die eerst den steun der //Volharding" genoten had. De leden en geintroduceerden waren in rnimen getale opgekomen naar de bovenzaal van het „h6tel des Pays-Ba»". Het deed ons geuoegen den gunstigen indruk die we de vorige week van de uitvoering ver- kregen, te zien bevestigen. De verschillende nummers van het orkest werden met luide bijvalsbetuigingen beloond. Maar ook de tooneellisten mochten zich ver- heugen in een dankbaar en voldaan publiek. De vaudeville //Fadette ef de kleine heks" en de operette ,/Oom Samuel" werden dan ook flink gespeeld, meermalen door daverend applaus onder- broken, en er bleek naar het ons toescheen, dat men nog een beter beentje wist voor te zetten dan een week te voren. En zoo was dan hiermede volbracht een werk, dat aan de beide vereenigingen lange uren van studie kostte, en groote inspauning vergde. Zij die in dezen het initiatief namen mogen met voldoening op hun werk terug zien, daar het resultaat was een schitterend succes. De uitvoering werd besloten met een bal, dat geanimeerd was en duurde tot in de kleine uurtjes. Gedurende de 1" helft der maand November zijn door het postkantoor alhier de volgende on- bestelbare brieven verzonden, aan de adressen van Hertzbergen, Eindhoven; Maria Teres, Belgie; Charles Hunt, London; P. Bidders, Wouw; T. Wittouck, Selzaete. Men meldt uit Sas van Gent aan de N. R. Ct. Naar men ons verzekert zal de arsenicum- en goudfabriek Hispano-Belge alhier voor goed ge- sloten worden. Men is reeds bezig de ovens te dooven. Deze fabriek stelde zich ten doel uit erst, afkomstig uit Spanje, arsenicum en goud te trekken. Het eerste slaagde volkomen, doch't laat- ste. mislukte, Wei kon menlangs scheikundigen weg aantonen, dat het erst goud bevatte, doch de wijze om dit goud te verkrijgen was veel te omslachtig en te kostbaar, zoodat de winst te gering was. De fabriek werkt nog geen jaar. De proef met de oesterteelt in de Wester- Scbelde heeft tot resnltaat dat de oesters goed gegroeid doch met vet zijn. Voortzetting van onderzoekingen in het volgende jaar zal beter in staat stellen om een oordeel te vellen over de geschiktheid van het water in verband met de weersgesteldheid van den zomer dan na een proefjaar mogelijk is. M. Ct. Woensdag had te Heinkenszand deinstallatie plaats van den nieuwen burgemeester, den heer J. Barendregt Az. Bijzondere festiviteiten waren hiervoor niet georganiseerd, wat ook meer naar het verlangen van den burgemeester was. Alleen als bewijs van belangstelling, wapperde de driekleur van deu toren van de R.-K. en Geref. kerk, be- nevens van bijna alle woningen. De burgemeester, die aan het station te 's-Heer Arendskerke te circa 11 uren arriveerde, werd aldaar ontvangen, door den wethouder dhr. P. v. d. Dries, dhr. M. de Vos, lid van den raad, en den secretaris. Na den burgemeester gecompli- menteerd te hebben, nam deze met genoemde heeren plaats in een landauwer en arriveerde te ongeveer 11$ uren voor het gemeentehuis, opge- wacht door de waarn. burgemeester dhr. J. Braamse en door de leden van den raad. Dhr. J. Braamse wenschte den burgemeester in korte woorden geluk met zijne benoeming en thans met het aanvaarden zijner functie. Spreker uitte den wensch dat de wethouders, de leden van den raad en de secretaris in eene goede verstandhouding met den burgemeester zouden mogen en kunnen samenwerken tot bevor- dering van de belangen der gemeente. Daarna werd ZEdA, ook door de overige bestuursleden enz. gecomplimenteerd. Daarop nam de burgemeester het woord en be- dankte voor de hartelijke woorden hem toegesproken en ook hij drukte wederkeerig den wensch uit om zooveel mogelijk, in het belang van de gemeente, vriendschappelijk met de bestuursleden en den secretaris saam te mogen werken. Daarna werd door belangstellenden en ingezetenen gebruik gemaakt van de audientie, waarvoor ge legenheid werd gegeven tot 3 uren. Tusschen 3 en 5 uren had een diner plaats, den burgemeester door de wethouders, de leden van den raad en den secretaris aangeboden. Het plan bestond den heer Barendregt een serenade te brengen. G. Ct. Axel. Tot onderwijzer aan de bizondere school in de Molenstraat alhier, is met ingang van 1 Dec. e. k. benoemd de heer P. J. Vereouteren van Retranchement. 's Gravenhage, 18 November. De „Gelder- land" heeft orders rechtstreeks door de straten van Messina en Bonifacio naar Marseille te gaan en kan daar den 21,t,n dezer aankomen. Het schip zal daarna hare reis naar Indie hervatten. De heeren Wolmarans en Wessels gaan morgen- ochtend met den heer Fisher, die zich te Brussel bij hen zal voegen, naar Parijs om Zondagochtend naar Marseille te vertrekken. Dr. Leyds gaat uit Brussel afzonderlijk daarheen. 's Grarenhage, 16 Nov. Tweede Kamer. De behandeling der regeeringsreglementen van Suri- name en Curasao is afgeloopen. Besloten werd dat de concessie voor mijubouw- ondernemingen zal geregeld worden bij koloniale verordening. Woensdag a. s. eindstemming. Aangevangen is het wetsontwerp voor de rechter- lijke organisatie in Indie. Naast de Minister van kolonien zat de regeerings-commissaris, de heer Winckler, wiens optreden de heer Troelstra criti- seerde, omdat deze woidt gedoodverfd als aan- staande vice-president bij het hooggerechtshof en hij dus belang heeft bij de voorgestelde tractements- verhooging. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelhurg. De rechtbank heeft in hare zitting van 16 Nov. het volgende vonnis uitgesproken B. C. B., oud 19 j., klompeumaker te Clinge (Kapellebrug), is wegens mishandeling vrijgesprokeu. Het openbaar ministerie bij het gerechtshof te 's Gravenhage eischte gisteren drie maanden gevangenisstraf tegeu den redacteur van het socialis- tisch weekblad ,/De Toekomst" te Middelburg, door de arrondissements-rechtbank aldaar veroor- deeld tot eene maand gevangenisstraf wegens smaadschrift jcgens notaris Zijlstra te IJzendijke, van welk vonnis beklaagde in hooger beroep was gekomen. De verdediger, Mr. H. J. D. van Lier, vroeg vrijspraak. Uitspraak 29 November aanstaande. Het Dagblad van N.-Br. meldt, dat een hoogleeraar van de Utrechtsche hoogeschool op het parket te Breda een chemisch en microscopisch onderzoek zal instellen naar de herkomst van een roode vlek, die op de mouw van den schilder Mutsaers is gevonden. Mem acht het mogelijk dat dit een bloedvlek is. Dr. A. Bijnen Jr. staat den professor bij in het onderzoek. Een onderwijzer aan de school te Kroon- polder (Gr.) is woonachtig te Beerta, op een afstand van vijf kwartier gaans. Deze afstand wordt per rijwiel afgelegd, doch als het tegen den wind gaat, wordt een zeer goed gedresseerde hond 't lijkt een bastaard van een buldog en een Duitsche dog voor het rijwiel gespannen, om te dienen als trekkracht. 't Is verbazingwekkend hoe goed en vlug het dier begrijpt, door de drukking van een paar touwtjes, waar het langs moet loopen, of het moet draaien en zoo ja, naar welke zijde, enz. De hond is sterk gebouwd en loopt zoo vlug voor de fiets dat geen enkele wielrijder tegen den wind kan bijblijven. De eer van den dressuur komt toe aan een commissionair te Finsterwold. Uit Amsterdam schrijft men aan de N. R. Ct. In het gebouw Velox achter het Rijks- museum is voor het eerst een serie maritieme tafereelen te zien gegeven. Deze vertooning be- hoorde onder den titel Combat Naval tot de aantrekkelijkheden der Parijsche tentoonstelling bij de Hamburgers is zij bekend als Marine- Schauspiel, en feitelijk is zij een moderne weder- gave, maar dan op zeer kleine schaal, der Romein- sche Naumachie uit den tijd der Keizers. In een bassin met een wateroppervlak van 900 vierk. M. manoeuvreert een eskader van zes of zeven miniatuuroorlogsbodems uit onzen tijd. De scheepskens hebben den omvang eener kleine sloep en worden met voortreffelijke juistheid be- stuurd. Op den achtergrond geeft eene decoratie de illusie van een zeehaven, met verdedigingswer- ken. Losbranden van geschut, het springen van onderzeesche mijnen, oorverdoovend geweld en veelkleurig lichteflect zijn de voornaamste factoren van dit herboreu vermaak. Men waardeert de getrouwe kopje van het hedendaagsch zeekasteel, de vernuftige vinding der in de enge ruimte verborgen beweegkracht, de snelle vaart, de onberispelijke manouvre. Het programma is intusschen wat mager, bevredigt de fantasie maar halfer is geen man aan dek, en na eenige minuten toekijken doet het gansche materiaal der voorstelling, hoe kostbaar en met hoeveel zorg be werkt ook, zich te duidelijk als speelgoed voor. Niettegenstaande dat, staat de vertooning in Velox volstrekt niet achter bij andere vermaken van deze soort uit onzen tijd. Men meldt aan de „Leeuw. Ct." het volgende Een paar weken geleden had een reiziger in manufacturen bij een paar dames te 's Gravenhage uitgepakt. Eenige koffers werden geopend en onderscheidene verdiepingen er uitgenomen, om, nadat de goederen waren bezichtigd, weder op haar plaats in de koffers te worden gezet, die daarop gesloten en naar Leeuwarden gezonden werden, waarheen de reiziger ruim een week later zich voor zijn zaken zou begeven. Hij kwam in een der hotels alhier aan, ontpakte zijn koffers voor den, doch hoe groot was zijn schrik, toen hij beneden in een der koffers eeu halfdoode poes vond liggen, die, ongezien, er te 's Hage in moet zijn gesprongen. Het dier werd er behoed- zaam uitgenomen en op den grond gezet. Na een onthouding gedurende een twaalftal dagen van alle spijs en drank was poes echter zoo slap geworden, dat ze niet meer op haar beenen kon staan. De hotelhouder liet melk brengen, waaraan poes zich dadelijk ging vergasten. Langzamerhand kwam zij bij, en, dank zij de /goede tafel", loopt zij thans door huis en hof, om weldra naar haar Haagsch domicilie gezonden en aan haar ontruste meesteressen terugegeven te worden. Te Pedreguer zijn onder een stierengevecht de tribunes ingestort. Er zijn 12 menschen ge- dood en 200 gewond. De Standaard schrijft Het economische gevaar is voor Zuid-Afrika stellig niet het geringste. Op tal van hoeven ligt plecht (hypotheek), en die plecht is, hoogst onvoorzichtig, niet zelden in Engelsche hauden, tegen een interest van 12 pCt. en meer, gegeven. Vanzelf kan op tal dier hoeven den eersten tijd van rentebetaling en aflossing geen sprake zijn, en van die verarming van het volk zal de Rhodes-kliek gebruik maken, om het land, waarop de plecht ligt, te eigenen. Dan staat wie terugkomt niet alleen van alles beroofd, maar ook zijn land is onder zijn voeten weggetrokken, en hij kan er niet meer bovenop komen. De taktiek der geldmannen is dan, dat de boer of landlooper of knecht bij den Eugelschen eigenaar zal worden en dat op die wijze, economisch, het Transvaalscbe volk zal worden vernietigd. Er wordt nu over heele streken niet gezaaid er zal over heele streken geen oogst zijn. Steeds klimmende verlegenheid, ook al komen de helden van St.-Helena en Ceylon terug. Een Odyssee, nog veel bitterder, dan de helden van Troje ooit gekend hebben. Een pas getrouwd jong kappersvrouwtje te Parijs, wier man maar 25 jaar oud is en terstond na het huwelijk typhus gekregen had en door haar werd opgepast, heeft hem des nachts, in plaats van het voor hem bestemde geneesmiddel, bij vergissing een verkeerd fleschje kiezende, een gifstof ingegeven, waaraan de ongelukkige onder de gruwelijkste pijnen stierf. Zij is zelve het treuriggeval bij de politi e gaan aangeven. Een bloedig gevecht heeft te Lennick Saint Quentin bij Brussel plaats gehad. Eenige politie- agenten hoorden het schieten van stroopers en gingen ze achterna, doch in plaats van de vlucht te neraen, stelden dezen zich duchtig te weer en vuurden op de agenten. Toen drie van de laatsten gewond waren, gaven zij de achtervolging op. De gendarmerie had echter de daders spoedig ge- voDden. Van de stroopers waren vier gewond, van wie twee doodelijk, doch geen hunner wilde een woord loslaten. Er zijn talrijke aanhoudingen in bet dorp gedaan. INGEZONDEN STUKKE Ter Neuzen, 15 November 1900. Waarde Redactie In onze laatste raadsvergadering is weer erg gekletst, vooral heeft ons nieuw raadslid, de heer De Jonge, zich erg afgesloofd voor het welzijn van zijne medeburgers en boeren en ik ben van meening dat wij hem dankbaar kunnen zijn voor wat hij heeft medegedeeldwij weten nu welke pit er in hem zit. Jammer dat er nog niet een paar van zijne partij zijn, die zoo kletsen durven, anders zou er heel wat nuttigs behandeld kunnen worden in de raadsvergaderingen. Awrfer'sdeuken- den mogen volgens zijne stelling geen tormenten worden aangedaan, maar mogen weer andersden- kenden daarom te kort worden gedaan in hunne rechten, mijnheer De Jonge? Wij krijgen geen hoogere burgerschool, wat zeg ik, uitgebreid lager onderwijs is niet noodig, de heer De Jonge zegt, dat gewoon lezen, schrijven en rekenen de eenige noodige kenuis is voor een gewoon burger. Dat weet Z.Ed., evenals de clown van onzen Raad, de heer Wieland, wel beter. Men moet om kruidenier of wijnhandelaar misschien ook om graanhandelaar te zijn, kennis hebben b.v. van handelsrekenen, hier met name de door wijlen Bartgens en Strabbe (2 reken TER SElIZEm'HE COIIRMT. Hit bla<t versehijnl Maandag-, Woemilag- en Vrljdaaavond, nitjjezonileril op Feeitdaaen, bij de Firma I". J. VIM DR lAM'IIR te Ter Keazen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1