Algemeen Hieuws* en Advertentieblad Z e e u w s c h o o r V U a n d e r e n, No. 3995. Dinsdag: 13 November 1909 Engeland en de Z.-A. Republiek. 40e Jaar^ang. abonnement De vervulde Vloek. Binnenland. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. - F H3 UILLETON Provincial Staten van Zeeland. TEH SEMESSCHE (THRIVT. Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Iranco per post: Nederlaud 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Hit bind verse liijm t!nmnln«-. WoensilttB- en VriJdn«jav«»nd, nityezonderd wp Keeiililagen, bij de Firnia 1*. J. VAi OK IA1BK te Tei .ieniru. Engeland moet voornemens zijn, orn de annexa- tie der Zuid-Afrikaansche Republiekeu aan de mogendheden bekend te maken op den dag, dat Kruger te Marseille aan wal stapt. In de ontvangst van den president behoeft dit nog geen verande- ring teweeg te brengen, want de mogendheden moeten die annexatie eerst nog erkennen, en wel- licht vinden zij in hetgeen in Zuid-Afrika voorvalt aanleiding, om daarmee nog een paar maanden te wachten. Toch zal de officieele kenuisgeving van de annexatie niet nalaten, eenigen iudruk te maken, vooral wanneer door nederlagen, als bij Bothaville, de zaak der Boeren weer in een hopeloos licht kornt. Die nederlaag valt helaas niet te loockenen. Kolonel Legallais verrastte de Boeren in den nacht van den 6" op 3 mijlen afstaud ten zuiden van Bothaville. Er had een hevig gevecht plaats dat 5 uren duurde. De Boeren waren een 1000 man ongeveer sterk, en Roberts seint, dat zij een volkomen nederlaag leden. De Engelschen narnen 2 kanonnen groot kaliber, 4 krupp-kanonnen, 1 maxim en een antomatisch stuk met al de dsarbij behooreude ammunitie. Bovendieu werden 100 Boeren gevangen genomen. Op het slagveld bleven 25 dooden en 30 ge- wonden van de Boeren achter. Steyn en de Wet die zich bij de Boerenmacht bevonden, vluchten in allerijl. De Boeren werden verscheidene mijlen in zuidelijke richting vervolgd, tot zij zich in kleiue detachemeuten verdeelden. Een 850 Boeren ■ontkwamen dug. De Engelschen verloren aan doodenkolonel Legallais, wat Roberts een zwaar verlies noemt, een kapitein, een luitenant en 8 man gewond werden 7 officieren en 28 man. Onder de gewouden en gevangen Boeren zou, volgens Roberts, ook de secretaris van Steyn behooren. Al zijn ook de Wet en Steyn en de meeste Boeren outkomen, de ernstige nederlaag bij Botha ville wordt niet goedgemaakt door kleine succesjes van de Boeren elders. Zoo wordt van den 7n gemeld, dat de Boeren Leeuwkop weer bezet hebben, d. i. waarschijnlijk niet ver ten zuiden van Bloemfontein, in de richting van Reddersburg. Reddersburg zelf zouden de Engelschen den 3* vergeefs getracht hebben, van Bloemfontein uit weder in te uemen. Ook heet het, dat de Boeren voorposten van de Engelschen, op een 10 KM. afstands van Bloemfontein, aangevallen hebben. Naar het Duitsch. Bertha gehoorzaamde als in een droom. Hare bleeke kleur en de grijze reiskleeding deden hare schoonbeid minder voordeelig uitkomen. Beatrice was wel ongerust geweest over die nicht uit Sandy- point die misschien hare mededingster kon worden maar Bertha's eenvoudige persoonlijkheid deed alle vrees verdwijuen. Nadat Bertha ontbeten had, liet Beatrice haar de verschillende ontvang zalen zienze waren alle in overvloedige weelde gestoffeerd, doch bij het zien van al dat fraais bleef Bertha stil en ernstig, zoodat Beatrice zich reeds afvroeg, of hare nicht wel een goed ontwikkeld verstand bezat. Eindelijk kwamen ze in het heilig- dom van Beatrice, waar Bertha "het nieuw balkleed van hare nicht moest bewonderen. Beatrice wist tot in kleinigheden al het fraais er van met zooveel vakkennis aan te toonen, dat de arme Bertha er bijna het hoofd bij verloor. ,/Kijk eens," riep Beatrice triomfeerend. ,/Zou ik daarmee geen graaf kunnen veroveren En dan die paarlen Prachtig, niet waar Het is waar, paarlen worden alleen bij huwelijksplech- tigheden gedragen, maar hoe kon mijn goede papa dat weten P Zijn ze niet mooi In een doosje, dat met blauw atlas gevoerd was, lagen drie snoereu volmaakt schoone paarlen verder oorbellen en armringen. z/Hoe mooi 1" herhaalde Bertha. #Werkelijk Minder gunstig is het bericht, dat de Boeren hun and niet bewerken, omdat zij rreezen toch met te kunnen oogsten. Een patrouille Canadeezen is, zoo werd Maandag uit Pretoria geseind, bij Belfast in den mist te dicht bij de Boeren gekomen, en 1 officier werd doodgeschoten. De Daily Mail" vermeldt het gerucht, dat Barberton door de Boeren bedreigd wordtzij zouden schansen in den omtrek opwerpen. Uit Johannesburg vernemen we nog eenige rijzonderkeden omtrent de overrompeling van de Sngelsche post in den nacht van 1 November. Zij bestond uit 6 man en een korporaal en stond bij Klipfontein, 15 mijlen van Johannesburg. Toen naderden 15 Boeren de boerderij, waar de menschen van de post bezig waren met het schrijven brieven. Zij schoten door de rarnen, doodden den korperaal en een soldaat en narnen de anderen mee naar Boskop, waar zij weer werden vrijgelaten. Baden-Powell moet nu het middel gevonden heb ben om den laatsten weerstand der Boeren te onderwerpen. Een paar sterke patrouilles zouden aaustonds een roerige streek binnentrekken, er gauw een bomvrij fortje bouwen met voor 3 maanden levensmiddelen. Dan zou een sterke troep, niet meer door bagage gehinderd, de heele streek doorkruisen en naar het fort terugkeeren, zoodra 't noodig werd. In de uitvoering zou dit middel hierop neer- romen, dat heel Zuid-Afrika met fortjes werd bedekt, want zoodra er een klaar was, zouden de Boeren natuurlijk naar een auder district trekken. 'tis dan ook zeer de vraag, of Baden-Powell zich de oplossing van de moeilijkheden zoo heeft voorgesteld. Lord Kitchener gaat eerstdaags een inspectie naar Natal doec. Louden, 10 Nov. Roberts seinde den 8" uit Johannesburg Smith-Dorrien meldt dat hij den 6en en 7" hevig gevochten heeft. 7/ijn strijdmacht, bestaande uit 250 ruiters met 6 stukken geschut, en 900 man voetvolk, ontmoette de Boeren kort nadat men uit Belfast vertrokken was. De Boeren bestookten de Britsche flanken totdat de Komatierivier bereikt werd, waar zij eeu sterke stelling innamenzij werden door eeu ver omtrekkende beweging daaruit verdreven. Den volgeuden dag deden de Boeren, die aanzienlijk versterkt waren, vergeefsche pogingen om de stelling waaruit zij verdreven waren, te heroveren. In den namiddag gebeurde iets wat, Roberts gelooft, in dezen oorlog nog nooit naar fraai Wat ben je toch gelukkig, Beatrice ,/Waarom? Om die paarlen? Wel, lieve Hemel, later heb je zelf ook de diamanten en sieraden in overvloed. Hoe ben je van avond ge- kleed Bertha moest ouwillekeurig lachen. ,/Ik heb bijna niets. Mijn voorraad bestaat uit eeue enkele eenvoudige japon van wit mouseline, en dat zal in die zee van licht, tusschen al die nieuwe baltoiletten, zeker heel nietig schijnen." ,/Gekheid Mousseline past juist voor jonge meisjes van achttien jaar. Ik droeg het ook den eersten avond, dat ik op een partij kwam. Van- avoud eindigt mijn eeu-en-twintigste jaaris het niet verschrikkelijk Ik moet zorgen, dat ik voor het eind van het jaar een passende partij gevonden heb. O ja, ik heb nog een toilet van granaat- kleurige zijde, het paste niet goed bij mijn teint, daarom heb ik het slechts eenmaal gedragen Dat zal je bepaald prachtig kleeden en de kamenier kan er wel aan veranderen, wat jeMaar Bertha, je bent toch niet boos vroeg zij, toen zij bemerkte hoe hare nicht kleurde. ,/Je vergist je in mij, Beatrice Ik geloof wel, dat je bedoeling goed is, maar als mijn mousselinen kleed mij past, dan draag ik het en zoo niet, dan blijf ik op mijne kamer maar nooit neem ik een aalmoes aan." ,/lIemelsche goedheid riep Beatrice uit, „eene aalmoes Ik denk er niet aau, ik bedoelde het werkelijk goed. Ach, als ik tegenover graaf Norton ook maar niet eene fout bega, die al mijne schoone droomen vernietigt." De dag verliep nog al vlug. Na eenige inkoopen in de stad te hebben gedaan, keerde men naar voorgekomen is tweehonderd bereden Boeren deden plotseling eeu aanval op de Britsche achterhoede op 70 el afstands werd de aanval gestuit door de Canadeesche dragonders. Het verlies van de Engelschen in die twee dagen was 8 dooden en 32 gewonden. Bloemfontein, 9 Nov. De Boeren houden Ficks- burg en het district van dieu naam nog bezet. De Boeren-commandant Gravett is den 26cn October te Roos-Senekal in Transvaal overleden aan de gevolgen van verwouding door het springen van een granaat. Hij was 42 jaar. Kaapstad, 11 Nov. In het jongste gevecht van generaal Smith Dorrien met de Boeren nabij Bel fast werden commandant Prinsloo en generaal Eourie gedood generaal Grobbelaar gewond. De sluiting der jacht op patrijzen in deze provincie is door Gedep. Staten bepaald op Vrijdag 30 November met zonsondergang en die op hazeu fazanten, korhoenders en kwartels op Maandag 31 December a. s. met zonsondergang, terwijl het tijdstip van de sluiting der jacht op houtsnippen en waterwild nader zal worden vastgesteld. Op het door het hoofdbestuur der schippers- vereeniging ,/Schuttevaer" gedaan verzoek tot het plaatsen van mistsigualen op de beide uiteinden van het Zuid-Bevelandsch kanaal, is afwijzend beschikt. Ten raadhuize te Rotterdam had Zaterdag de vergadering plaats der Prov. Commissie voor Zuid-Holland tot het aanbieden van een uationaal geschenk aan H. M. de Koningin bij Hds. huwelijk. De vergadering verkoos tot voorzitter den beer F. B. 's Jacob, burgemeester van Rotterdam, tot secretaris den heer Van Oordt en tot penning- meester den heer A. van Hoboken van Cortgene. In de Vrijdag voortgezette najaarsvergadering der Staten, welke door 39 leden werd bijgewoond (de heeren Van Dam, De Smidt en Van der Have waren afwezig) werd, nadat eene zitting met ge- sloten deuren was gehouden, in verband met de procedure over de aanvaring van een provinciale boot door een Belgische loodsschoener, het eerst in behandeling genomen het aangehouden voorstel vau Gedep. Staten tot het vaststellen van regelen voor het pensionneeren van en het verleenen van huis terug en ging Bertha met mevrouw Stuart en Beatrice aan tafel. Na afloop daarvan gingen zij naar hare kamers om zich te kleeden voor de soiree. „Verwacht mij niet bij de ontvangst uwer gasten," zeide Bertha. „lk zal onbemerkt binnensluipen, als alle zalen gevuld zijn." Zij wees alle aangeboden hulp af en kleedde zich geheel alleen. Hare mousselinen japon was uiterst eenvoudig, maar toch de gouden hals- ketting met kruis van hare mama, die oorbellen en armringen van echt koraal in goud gevat, en haar rijk, bijna zwart haar, dat in eene wrong aan het achterhoofd bevestigd was dit alles deed hare schoonheid op het voordeeligst uitkomen. Daar werd plotseling aan de deur geklopt en Theresia, de kamenier, kwam binnen met een fraaien ruiker van witte en roode rozen. „De vriendelijke complimenten van mijnheer Charles en hij wacht u beneden aan de trap bij de baizaal." Bertha kleurde. „Dank u, Theresia," zei ze, terwijl ze de bloemen aannam. „Zeg aan mijnheer Charles, dat ik dade- lijk kom." Zoodra de kamenier weg was, verborg Bertha haar gelaat in den heerlijk geurenden ruiker, waarvan elke bloem haar iets aangenaams toe- fluisterde. „Hoe oplettend," lispelde zij, en stak een paar donkerroode bloemen in haar kapsel, nam hand- schoenen en waaier en ging met luchtigen tred naar beneden waar Charles Stuart haar wachtte en haar een compliment over haar kostuum maakte met de woorden wachtgeld aan ambtenaren en bedienden in dienst der provincie. Door den heer Van der Meer wordt een amen- dement voorgesteld, strekkende om in art. 2 der voorgestelde regeling de bepaling in te lasschen dat het machinepersoneel vau den Prov. Stoomboot- dienst 10 jaar vroeger recht op pensioen heeft dan de audere geemployeerden in dienst der provincie (voor wie het recht krijgen op pensioen op 65jarigen leeftijd is bepaald). In verband hiermede stelt de heer Van der Meer nog een tweede amendement voor, om n. 1. datzelfde personeel elke 3 jaar dienst als 4 jaar toe te rekenen. De voorsteller, zijne amendemeuten toelichtende, zegt steun te vinden in de rijkswetten. Daarin wordt rekening gehouden met dit speciale vak. En terecht. Machiuisten en stokers zijn spoediger oud en versleten dan andere categorieen van beambten. De heer De Veer ondersteunt ten zeerste de amendementen. Ook hij viudt dat voor het machinepersoneel een mildere bepaling voor pension- ueering past. Er wordt wel gezegd dat er dan nog zooveel andere provinciale beambten zijn die in de termen vallen. Weiuu zijn die er werkelijk, men noeme ze en make ook voor hen de bedoelde mildere bepaling. De heer Jhr. De Casembroot zegt, waarom Gedep. Staten den 65jarigen leeftijd als uniformen regel aannemen. De vorige spreker verwijst naar de rijkswetten, maar men vergete niet dat het machinepersoneel bij de marine dikwerf in de tropische gewesten vertoeven moet, wat hier vanzelf niet zoo is. Het amendementVan der Meer op art. 2 (voor het machinepersoneel reeds op 55jarigen leeftijd recht op pensioen) in stemming gebracht wordt aangenomen met 22 tegen 17 stemmen. Het tweede amendement van denzelfden voor steller (om het machinepersoneel elke 3 jaar dienst als 4 jaar toe te rekenen) wordt aangenomen met 25 tegen 14 stemmen. De heer De Veer stelt een amendement voor op art. 7, door aan 2 toe te voegen de woorden /,Het (pensioen) kan niet minder dan f 150 bedragen." De heer De Casembroot zegt dat Gedep. Staten geen minimum-som voor pensioen bepaald hebben omdat het wel zelden zal voorkomen, dat iemand gepensionneerd wordt op minder dan f 150. De heer De Veer meent dat zulks toch wel gebeuren kan en handhaaft zijn amendement, dat met 27 tegen 12 stemmen aangenomen wordt. Thans stelt de heer Fokker een amendement voor op art. 12 regelende het wachtgeld. Daarin mist hij een bepaalden termijn, gedurende welken iemand wachtgeld behoudt. Hij betoogt de wen- schelijkheid van dergelijke bepaling. Waarom een andere vorm in dit opzicht dan in de rijks wetten is aangenomen. Hij stelt daarom als amendement voor om aan art. 12 5 toe te voegen „alle wachtgeld houdt na verloop vau 4 jaar op." „Wel, Bertha, ik moet eerlijk bekennen, dat ik van mijn leven wel leelijker dames gezien heb Op zijn arm leunende, bevond Bertha zich het volgende oogenblik te midden van een schilte- renden drorn menschen in het gedruisch der bal- muziek. Beiden dansten goed. Toen volgden de dansen met de heeren, aan welke zij werd voorgesteld, zoodat Charles haar aan anderen moest over- laten. Het was weldra drukkend warm. Bertha trok zich met haar danser terug in een der minder bezochte zijvertrekken, waar Beatrice voor een uitgezochten kring van muzikaal ontwikkelden de „Meinacht" van Brahms ten gehoore bracht. Bertha zocht een bescheiden hoekje, terwijl haar danser eenige verversching ging halen. Op dat zelfde oogenblik kwam Charles bij haar met een blonden jonkman van iets grooter lengte, wieus voorkomen den vreemdeling verried. Instinct- matig ried zij, wie dat was. „Ah, ben je daar, Berthasprak Charles. ,,Ik stel je voor graaf Victor Norton Mijna nicht Bertha Darrell (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1