Geinengde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. rechtszaken" Arrondissements-rechtbank te Middelhurg. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 10 November 3.87 3.69 Zondag 11 4.22 4.45 Maandag 12 5.9 5.84 Dinsdag 13 6.1 6.29 Woensdag 14 a 7.3 7.38 Donderdag 1 5 8.14 8.53 Yrijdag 16 9.29 10.4 a ■tukg. Newport D# mannen die de Krokodilrivier waren overgetrokken, en daaronder bevonden zich de gebr. Van Wijck, waren evenwel niet tijdig van den stand der zaken ingelicht, waardoor het hen niet mogelijk was Komatiepoort v66r de aanwezigheid der Engelschen te bereiken om van- daar uit naar Lorengo Marquez te komeu. Om niet in hauden der Engelschen te fallen was nil goeden raad duur. Van genoemde 800 man is, naar de heer Van Wijck later hoorde, een groot deel naar't Westen gelrokken zij hadden de beste trekbeesten natuur- lijk uitgezocht, doch wat er Tan deze menschen terecht gekomen is, weet hij niet. De gebr. Van Wjjck met nog 3 kameraden (Afrikaners) trachtten ook een goed heenkomen te zoeken. Zij troffen een Katfer aan, die aannam hen voor een belooning opPortugeesch gebied te brengen. Zij moesten toen een weg van 5 uur gaans afleggen, waama zij in eene kafferkraal over- nachten terwijl zij daar verbleven kwamen er nog drie andere vluchtelingen, die door een kaffer- jongen waren geleid, zich bij hen voegen. De nacht was daar voor hen allesbehalve rustig. Aan de andere zijde der boschjes waar zij lagen, verzamelden zich meer en meer gewapende kaffers, bun aantal groeide wel aan tot een paar honderd, die zich zeer luidruchtig bezighielden. De Trans- valers waren met die naburen weinig ingenomen daar zjj niet wisten wat dat volkje in den zin had, temeer nog daar slechts hunner zijn geweer nog bij zich had met twee patronen. Dit geweer was alleen gehouden voor het geval men bij 't over8teken eener rivier met een kaaiman te doen moest krijgen, terwijl de andere geweren waren verstokeu, daar een aanhouding met het geweer bij zich hun positie slechts verergeren kon. Toen het 's morgens tijd was om verder te trekken waren de kaffers reeds weggetrokken naar men vernam hadden deze gehoord van de rijke voor- raden die de Boeren te Komatiepoort hadden achtergelaten en was hnn doel aldaar te gaan plunderen. Onder geleide van den kaffer trokken de vluch telingen verder en bereikten eindelijk na eene rivier, met de kleederen op 't hoofd gebonden, te zijn overgezwommen Inkomatie, het tweede station op 't Portugeesch gebied. Zij konden daar uog juist op den trein springen die de laatste Boeren uit Komatiepoort vervoerde. De heeren Van Wijck roemen de behandeling der uitgewekene strijders door de Portugeezen hoewel zij deze krijgers schijnbaar moesten ge- vangennemen, was hunne houding sympathiek. Wannear het moge zijn dat Engeland van de Portugeezen steun onderviudt, zoo is dit een gevolg van de financieele afhankelijkheid, de sympathie der Portugeezen is voor de Boeren. Naar wij ons herinneren is aangenomen dat Bullers yierde tocht over de Tugela, gevolgd door het ontzet van Ladysmitb, slechts gelukte door het terugtrekken der Boeren na de geTangenneming ran Cronjd. De heer H. van Wijck verzekerde echter dat de vierde tocht eene degelijk geslaagde is geweest. De Engelschen hadden toen stellingen ingenomen vanwaar zij alles platschoteu. Het bleek onmogelijk hen tegen te houden en op Majubadsg werd een gevecht verloren, tengevolge waarvan de Boeren vluchten moesten. Dit was oorzaak van het terugtrekken ran Ladysmith. De gevangenneming van Cronje werd zooveel mogelijk stil gehouden, om het volk niet te ont- moedigen daaromtrent verhaalde de jongste der broeders ook een en ander. Hoewel slechts enkele ■ijlen verwijderd van de plaats waar Cronjt; zich moest overgeven, wist men daar niets van zijne benarde positie af. Ook is men ran gevoelen dat Cronjd te veel op zijn goed gesternte heeft ver- trouwd en den juisten tjjd om af te trekken heeft laten voorbijgaan. De Engelsche soldaten klaagden veel over de behandeling; niettegenstaande strenge bewaking kwam veel desertie voor. Toen de krijgsgevangen Engelschen te Nooitge- dacht werden vrijgelaten waren er velen die smeekten om bij de Boeren te mogen blijveu, dit werd evenwel niet toegestaan, behoudens aan enkele deserteurs, die 't vooruitzicht hadden bij hun terugkeer naar de Engelschen doodgeschoten te worden. Volgens de heeren Van Wijck is de grootste sterkte der Republikeinsche legers gezamenlijk een 40,000 man geweest, terwijl daarentegen de Engelschen tusschen de 350,000 of 400,000 man hebben uitgezonden. Zij achten de toestand thans beter dan voor eenige maanden. De Boeren komen weer meer en meer tot de overtuiging dat in doorvechten hun eenige uitweg ligt. Hoemeer hoeven en dorpen door de troepen van Roberts worden ver- brand of verwoest, hoe sterker de commando's zullen worden van lieden, die met nog te meer verbittering zullen strijden, nu ze niets meer te ontzien hebben. En al moge het Engeland gelukken eenigen tijd ▼asten voet te houden in Transvaal, een enorm leger zal er noodig zijn om die plaats te behouden. Het gaat Engelands krachten te boven om zijn leger zoo uit te breiden dat het met goed gevolg tegen al die commando's Boeren kan optreden, die hier en daar speldenprikken weten toe te brengen. Zoolang Engeland zijne manschappen van levensvoorraad en ammunitie voorziet, bestaat er geen gevaar dat de Boeren daaraan gebrek zullen hebben, immers, de kleine bezettingen worden door hen overrompeld en daarvan nemen I ze de voorraden weg, waarna ze weer aftrekken als de Engelsche hulp komt opdagen zijn de Boeren reeds lang ergens anders. Overal een flinke bezetting achterlaten kan Engeland niet wegens de groote uitgestrektheid van het land. De meening dezer heeren ooggetuigen stelt dus len in 't gelijk, die de toestand van Transvaal nog niet zoo donker inzagen, en is er hun inziens nog geen reden tot wanhopen. Mocht het ergste gebeuren, en Transvaal uit de rij der volkeren verdwijnen, zoo zal, ver zekerde men ons deze streek de onrustigste der aarde worden. De Boeren toch zullen een nog dieperen haat in zich omdragen tegen de Engelschen dan thans, zij zullen geen gelegenheid laten voorbijgaan om al wat Engelsch is te be- nadeelen en de plaatselijke toestand is uitnemend geschikt om aan de dan te ontstane benden wan- hopigen en niets onlzienden ontoegankelijke en onvindbare schuilplaatsen te verzekeren. Te hopen is het dat 't zoover niet komen zal en de openbare meening ook in Engeland het fftot hiertoe en niet verder zal doen hooren. De rechtbank heeft in hare zitting van 9 Nov. de volgende vonnissen uitgesproken L. M. T., oud 24 j., huisvrouw van G. F. S., te Hulst, is wegens mishandeling vrijgesproken. O. A. A. W., oud 20 j., arbeider te Sas van Gent, is wegens als voren vrijgesproken. In de Nieuwe Rotterdamsche courant van Zondag 23 September jl. 2* blad A komt een bericht voor uit Zeeuwsch-Vlaanderen als zoude een veldwachter door Belgische stroopers in hun midden genomen zijn en gdwongen zijn hen in het opjagen van wild behulpzaam te zijn. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt heeft een ingesteld onderzoek aan het licht ge- bracht dat dit bericht geheel uit de lucht is gegrepen. Gisteren werd voor het gerechtshof te 'a Gravenhage behandeld het hooger beroep van L., landbouwersknecht te Zaamslag, door de Mid- delburgsche rechtbank wegens mishandeling ver- oordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Bekl. had tijdens de kermis in eene herberg ruzie ge- kregen, getrapt en geschopt, doch ontkende, dat hij iemand moedwillig in de hand zou hebben gesneden, gelijk hem werd ten laste gelegd. Wel had hij gezwaaid met een mes, om zijn aanvallers van zich te houden. Twee getuigen it ddcharge werden gehoord, waarvan ddn, de broeder van bekl., buiten eede gehoord, verklaarde, op de worsteling tusschen bekl. en een zijner aanranders te zijn toegeschoten en zelf hem den bedoelden vuistslag te hebben toegebracht, terwijl de tweede getuige gezien had dat bekl. was aangerand door anderen. De broe der van bekl. had den slag gegeven. De proc.-generaal achtte deze getuigenverkla- ringen niet in strijd met hetgeen in eersten aanleg omtrent de zaak was gebleken, daar deze getuigen het begin der mishandeling niet hadden bijge- woond. Mitsdien requireerde hij bevesting van het vonnis. De verdediger, de advocaat Mr. Rutgers van Rozenburg, vroeg vrijspraak van bekl. daar deze uit wettige zelfverdediging had gehandeld. Uitspraak 22 Nov. a. s. De zaak van A. C. Misseghers uit Koewacht zal, ingevolge de voorziening in cassatie tegen het arrest van het gerechtshof te 's Gravenhage, voor den Hoogen Raad der Nederlanden worden bepleit op Dinsdag 27 November a. s. Evenals voor de rechtbank en het gerechtshof zal ook nu weer in cassatie optreden Mr. J. J. Heijse, advocaat te Middelburg. Donderdagmiddag omstreeks drie uur is te Zevenaar een spoorwegwerker uit Utrecht, die te Zevenaar werkte, door een trein overreden. Hij was onmiddellijk dood. Te Amsterdam hebben twee echtelieden, waarvan de eeu 94 en de andere 91 jaar is, hun 70jarige bruiloft herdacht. Uit Egmond-aaD-Zee meldt men Woensdagmorgen was hier een Volendammer hotter in 'tgezicht. Door een rukwind brak de mast bij het dek af en sloeg met de zeilen over boord. De drie opvarenden verkeerden in een hachelijke positie. Van den vuurtoren ontdekte men het ongeval. Spoedig was de reddingboot bemand en in zee. Na veel moeite, daar de zee zeer hoi stond, gelukte het in de nabijheid van den hotter te komen. De bemanning wilde niet in de reddingboot overgaan, maar is opgenomen op een anderen hotter, die inmiddels genaderd was, en het ontredderde vaartuig op sleeptouw nam naar den Helder. Woensdagmiddag is in de roomsch-katho- lieke kerk aan het Bezuidenhout te 's Hage een jonge man van omstreeks 20 jaren op heeterdaad betrapt, toen hij bezig was geld uit de offerbus te ontvreemden. Hij werd aan de politie over- geleverd, die den dader geboeid naar het commis- sariaat orerbracht. De Noordbr. weet nog mede te deelen, dat de besteller J., die, in zake den moord te Tilburg, eerst pertinent verklaarde aan verschillende per- sonen, dat hij den morgeu van de misdaad in de kerk hoorde kermen en smeeken, en dat, terwijl hij daarna rondzag om te zien van waar dat geluid kwam, de koster I. in hevige gemoeds- beweging op hem afkwam, welke verklaring door hem aanvankelijk ook voor de justitie is afgelegd, nu beweert dat hij er niet zeker meer van is, of het de koster is geweest, die op hem afkwam. Een gemeenteraad in het donker. Gedurende de laatste zitting van den gemeenteraad van Hoorn had, naar De Tijd verhaalt, een vermakelijk voorval plaats. Het werd duister, en de raadsleden konden met het werk niet voortgaan, want ze konden hun stukken niet meer lezen. Waarom dan het licht niet ontstoken Antwoord Er zijn geen lampen in de raadzaal N. B. De gemeente heeft een eigen gasfabriek en sedert jaren is door de raadsleden aangedrongen op verlichting van de raadzaal, maar vergeefs. De kostbare oude lichtkrouen leenen zich niet tot gas- verlichting, en nu ja, de raadsleden moeten maar afmaken wat er te doen is en v66r donker vertrekken Goede raad was duurde vergadering uitstellen wilde men niet, ook niet in het donker zitten zoodat eindelijk de vroedschap met ab- en depen dence verhuisde naar een ander lokaal, dat wel kon worden verlicht en waar men, zeer gezellig aan &in tafel gezeten, de zaken ten einde bracht. Donderdagochteud is onder Deest op de sleepboot Nieuwe Zorg een stoompijp gesprongen. De stoker werd door den ontsnappenden stoom zoo zwaar gebrand, dat hij er het leven bij liet. Te Maastricht heeft Woensdagavond zekere J. W. W. zijn broeder een levensgevaarlijken messteek in den buik toegebracht. De dader is aangehouden en de verwonde naar het gesticht Calvarienberg overgebracht. Een gevolg van de nieuwe bepaling, dat des Zondags geen weekbladen meer besteld worden, is volgens de Residentiebode, dat sommige uit- gevers thans hun Zaterdags verschijnend blad uit- geven in twee zendingen, en wel een Zaterdags- en een Zondagsnummer, welke kort na elkander ter post bezorgd worden de postambtenaren en bestellers hebben nu dubbelen dienst Te Rolde (Dr.) hebben de schoolkinderen reeds twee dagen gedwongen vacantie gehad wegens gebrek aan brandstof. De milicien-korporaal P. J. G. E. Kessels, geboren te Tilburg, van de lichting 1893, en beboorende tot het 6" reg. inf., die indertijd naar Transvaal vertrok zonder als milicien de noodige formaliteiten in acht te nemen, is bij zijn terugkeer in het vaderland, als deserteur in voor- loopige hechtenis genomen en Dinsdag ter be- schikking van deu auditeur-militair bij den krijgs- raad te 's llertogenbosch gesteld. De heer Kessels was het laatst als stationschef te Komatiepoort werkzaam. Yoor koekliefhebbers om te watertanden, is zeker het volgende vermakelijke verhaaltje. Een zekere vrouw V. te Sleeuwijk nam dezer dagen, zooals ze dacht, een turf, om de kachel aan te maken. Hoe ook begoten met petroleum, de turf wilde niet branden, ook een tweede niet. Ten einde raad riep vrouw V. hare dochter er bij, die dadelijk zag, waar het aan haperde. Hare moeder had in plaats van turven twee in vorm en grootte overeenkomende peperkoekjes in de kachel gegooid. Ook schenen ze in hardheid met turven overeen te stemmen, want anders had vrouw Y. het ver- schil wel gevoeld. Te Praag heeft een vrouw met hulp van een vroegeren geliefde, haar man vermoord en diens lijk in het water geworpen. De Torige week wandelde de Koniugin van Portugal Maria Amelia langs het strand te Cas- caes, toen zij een visschersboot bemerkte, die niet ver van den oever verwijderd omsloeg, terwijl de visschers dreigden te verdrinken. De Kouingin, die uitstekend de zwemkunst verstaat, begaf zich aanstonds te water en redde beide drenkelingen van een wissen dood. Dinsdagnacht heeft een hevige brand in de modelkolonie voor werklieden te Spital Fields gewoed. Het vuur had spoedig een reusachtige uitbreiding gekregen, zoodat het reddingswerk groote moeilijkheden opleverde. Vijftien perso- nen konden met moeite gered worden, doch zeven kwamen in de vlammen om. Omtrent de geruchtmakende zaak te New- York, waar een millionair dood in zijn woning werd gevonden, bijna op hetzelfde oogenblik dat een advocaat cheques tot een aanzienlijk bedrag, en geteekend door dien millionair, aanbood, ver- neemt men verder de volgende bijzonderheden. De advocaat en zijn huisknecht zijn beiden gearresteerd, onder verdeuking den dood van den millionair veroorzaakt te hebbenbeiden ont- kenden eerst hardnekkig. De huisknecht heeft dezer dagen getracht zich van kant te maken, door met een scheermes zich den hals af te snijden. Hij bracht zich slechts onbeteekenende wonden toe. Toen hij daarna ondervraagd werd, verklaarde de man, dat hij uit berouw gehandeld had bij be- kende dat hij op aandringen van den advocaat, den millionair een drankje had gegeven, dat hem overigens onbekend was. Hierdoor was, verzekerde hij, de millionair gedood. Enkele dagen voor het overlijden had de advo caat, die de zaken van den millionair beheerde, van dien papieren ontvangen, die hem in een opgewonden toestand gebracht hadden. Toen de millionair dood was, maakte de advocaat zich van, aan het slachtoffer toebehoorende, papieren en twee cheque-boekjes meester. Onnoodig te zeggen, dat geheel New-York door deze misdaad in beroering is. Door de Londensche upperten moet heel wat afgebahbeld worden over een liefdesschan- daaltje, waarin twee hoog aristocratisehe familiea oetrokken zijn. Uit Kaapstad zou toch het be richt zijn gekomen, dat een jonge millioenhertog op den loop zou zijn gegaan met de echtgenoote van den kommandant van een in Afrika ver- toevend cavalerie-regiment. De gevluchte gelieven moeten zich aan boord van een naar Engeland terugkeerenden stoomer bevinden. De hertogelijke minnaar, dien men eigeulijk naar Zuid-Afrika had gezonden, om hem van het voornemen af te brengen, de dochter van een professional beauty te trouwen, was door zijn familie bestemd eeq vorstelijke verbintenis te sluiten. De uilverkorene van den 24jarigen hertog is een opvallende schoonheid van rijperen leeftijd. Zij volgde haar gemaal kort na het uitbreken van den oorlog naar Zuid-Afrika, maar leefde daar geheel voor haar genoegen en deed met hare vriendinnen door haar gedrag groote ver bittering ontstaan. De dames volgden de brigade van lord Methuen en organiseerden picknics, waarbij zij van een veilige plaats door verrekijkers het slagveld konden overzien. Zij brachten bezoeken aan de veldhospitalen, maar alleen om de gewonden te ondervragen. De familie van dezen ;/jongeu hertog" is met den prins van Wales in overleg getreden wat haar nu te doen staat. De ontvangst van het jonge paar zal wel niet feesteliji zijn. In het Zwitsersche dorp Siis zijn Zondag vijftien huizen en de katholieke kerk afgebrand. Men vermoedt brandstichting. Een vreeselijk ongeluk is dezer dagen ge- beurd in een fosfaatgroeve bij Gafsa in Tunis. Tengevolge van een grondverschuiving stortten de mijigangen over een groote uitgestrektheid in, terwijl een groot aantal arbeiders aan het werk was. Zoo spoedig mogelijk werd begonnen met het uitgraven van den ingestorten grond. Woensdag had men 1 doode en 34 gewonden gevonden, maar in de miju bevonden zich toen nog'^SJAra- bische en 8 Italiaansche arbeiders. Een Arabisehe mijnwerker, die men in een gang had hooren spreken, vond men later dood, terwijl hij een ander lijk met de armen omstrengeld hield. Beiden lagen onder groote steenblokken. Er worden dus nog 29 personen vermist. Men twijfelt er aan, oi men hen zal kunnen redden, want men meent, dat ze verpletterd zijn. De aardstor- tingen duren voort. ff H 0 V 0 ZEET1JDINGEN. Van 7 tot en met 8 Nov. s VLAG. NAAM. M". Van en naar. Lading. Voor Ter lemeo 1 8 Eng. i.i. idem Golfer 1066 Londen ledig Ann Webster 2241 idem Van Ter Weuiem 7 Eng. i.i. Hailing Voor 2199Londen Uent i itukg. 7 Eng. i.i. Ibis 3378 Manchester itukg. idem 8 idem Sea Gull 2762 Londen Deem, s.i Urania 3836 J acobstad bout Eng. i.i. Tyne 1830 Goole itukg. Duiti. i.i. Iria 3384 St.Peteriburg hout Eng. i.i. Baines Hawkeni 1990 Londen ledig idem Truro 3366 Hull stukg. idem Derwent 2349 Goole idem Van Silent l 7 Noor. s.i. Minerva 1507 aardapp. Eng. s.i. Sea Serpent 2553 Londen itukg. Deens. 8.8. Hamlet 3254 New-Caitl# ledig Eng. i.i. Ball us 2942 Londen suiker idem Abbotsford 2979 Leith itukg. idem idem Hero 2194 Hull 8 idem Loughbrow 1954 Goole idem idem Cragside 681 idem aardapp. idem Algoris 1060 Cardifl idem idem Ibia 3378 Antwerpen itukg. Noor. bark Haabet 1011 Drammen ballast Van 7 tot en met 8 Nov. werden langs de Oostsluizen alhier 50 binnenvaartuigen op- en 59 afgeschut; door de Wests!2 op- en 4 afgeschut.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 6