BIJVOEGSEL Ts? Ksuzsnschs Courant Zaterdag 10 NoYember 1900. No. 3994. Engeland en de Z.-A. RepnbM. De vervulde Vloek. Binnenland. Uit het uitvoerige telegram van Roberts komen wij te weten, welke leugens president Stejn ge- bruikt om de ontmoedigde Boeren tot volhouden aan te sporen. Hij zou den 22* October een toespraak gehouden hebben tot de burgers van de la Rey, hoewel Stejn toen, volgens een Engelsch bericht, te Fouriesburg, de nieuwe hoofdslad van den Vrijstaat, was en de la Rey vermoedelijk in het Rustenburgsche. Maar hij zou dan gezegd hebben, dat de Wet de spoorbrug te Norvalspont had genomen, dat 5000 Hollanders waren opge- staan in de Kaapkolonie, dat Kruger naar Europa was gegaan om tusschenkomst te krijgen en dat, in geval dit mislukte, Transvaal aan den hoogst biedende verkocht zou worden (wat toch Engeland zou wezen). En die onnoozele Boeren, die juist van plan waren om hun wapenen aan Roberts uit te leveren en de kans te loopen van naar Ceylon te gaan, zij veranderden dadelijk van plan en besloten vol te houden. Hoe gemakkelijk worden die menschen toch op een dwaalspoor gebracht en dat terwijl Roberts hen zoo duidelijk voorlicht met proclamaties, brandende hoeven enz. De leugens van Steyn vinden blijkbaar ook in Natal, in de Engelsche kolonie, geloof. Yolgens den //Daily Mail" correspondent te Pietermaritz- burg is het tenminste hoogst onwaarschijnlijk, dat de uitgeweken Engelschen nog in dit jaar naar den Rand zullen terugkeeren. De Delagoabaailijn, noch de spoorweg van Natal naar Johannesburg zijn veilig, door de herhaalde aanvallen van de BoerenChristiaan Botha bedreigt met een kom- mando van 400 man Volksrust, de Engelschen in Natal zijn ongerust over de strooptochten van de Boeren, die meestal uitgaan van wraakzuchtige Natalsche oproerlingen. Het land ter weerszijden van den spoorweg uit Transvaal naar Natal wordt afgeloopen door troepen uitstekend bereden Boeren, die niet door transport- middelen belemmerd worden. De correspondent gelooft, dat er omstreeks 1500 burgers onder de wapens zijn van den spoorweg in de buurt van Heidelberg tot aan Greylingstad, Bethel, Ermeloo en Carolinina. Zelfs Natal is niet vrij van den vijandkleine troepen Boeren dalen van den Drakensberg af tot op enkele mijlen van Ladysmith, om proviand op te doen. Roberts zelf kan ook al niet veel gunstigs voor de Engelschen berichten. Overste White heeft een klein gevecht gehad met enkele Boeren bij Reddersburg op den 3". De Britsche verliezen waren een kapitein van de Iersche yeomanry en vier man licht gewond. Smith-Dorrien deelt mede, dat majoor Saunders en kapitein Chalmers, van de Canadeesche bereden infanterie, grooten moed hebben getoond in het achterhoedegevecht op 2 November. De eersie reed onder een zwaar vuur, dat van dichtbij kwam, naar een sergeant toe, die zijn paard had verloren. Terwijl de twee terugreden op Saunders' paard, werd dat neergeschoten, Saunders werd daarna gewond. Chalmers kwam hem te hulp. Saunders bezwoer hem heen te gaan. Dit wilde Chalmers echter niet doen, en de dappere kerel, FKXJILLETOJSJ Naar het Duitsch. 18) Plotseling bleef zij voor een plas water staan. Zij sloeg de oogen op en haar gelaat straalde van vreugde. Naar Europa, naar Engeland, Duitsch- land, Zwitserland, Italie en Frankrijk De landen, waarheen haar stoutste droomen haar gevoerd hadden En zij zou die betreden jrCharles Charles 1" riep zij buiten zich zelve. z/Ik wist tot nog toe niet, dat de brieven van mijne mama zoo'n aangename uitwerking kunnen hebben. Wat is een postbode toch te benijden z/Dus je zegt ,/ja," Bertha?" z/Alsof ik daar „neen" op kan zeggen. Hoe zal ik je danken, want jii bent ongetwijfeld op de gedachte gekomen z/Ben je zeker van de toestemming van je papa „Arme papaHij zal mij erg missen maar hij kan me moeilijk iets weigeren. Maar ik, wat ben ik gelukkig Uit dit stille naargeestig nest weg te trekken naar het droomenland, dat Europa heetO, wat een geluk I" en zij stak hem beide handen toe, die hij bewogen in de zijne drukte. ^Bertha," geloof je werkelijk aan een geluk, dat aan gindsche zijde van den Oceaan den men schen tegenlachtaan een paradijs vol rozen en zonneschijn P Het zij zoo, ik wil je illusien niet storen, maar verwijt mij niets, wanneer dat nieuwe leven anders blijkt te zijn dan je verwachtte. Wat er ook gebeuren moge, Bertha, doe mij geen het smart mij het te zeggen, seint Roberts, sneuvelde daarna. In het noodweer van den 2® zijn twee artille- risten en vier kaffers door den bliksem gedood. Onlangs vermeldden we, dat de Transvalers, die op Portugeesch gebied waren gevlucht, weer teruggingen naar de kommandos. lets ongeloof- lijks vertelt nu de x,Daily Mail" correspondent te Louremjo-Marquez. De Portugeezen zouden nl. een paar dagen geleden alle Boeren boven de 14 jaar, die daar een toevlucht hadden gezocht, van hun bed hebben gelicht en in de kazerne hebben opgesloten. Nieuws is er niet veel en kan ook niet ver- wacht worden de eerste dagen, daar, volgens een bericht uit Newcastle, de censor verboden beeft, om van Roberts' bewegingen melding te maken. Over den aanslag op den treiu bij Standerton wordt nog gemeld, dat de trein uit het spoor ge- loopen is, nadat de Boeren de rails losgeschroefd hadden. De machine en zes goederenwagens werden vernield. De Boeren, die in hinderlaag waren, schoten op den trein, zoodat de stoker gedood werdook schoten zij op een trein die tot ontzet kwam opdagen, maar die kon weg- stoomen zonder getroffen te zijn. Een militaire trekmachine, met voorraden ge- laden goederenwagens (trucks) trekkende en, onder geleide van tie.n man van het Kimberley-regement, gaande naar Boshof, is op 15 K. M. afstands van Kimberley door twintig Boeren aangevallen. Deze maakten zich van den trein meester zonder een schot te vuren en lieten de machine springen. De Londensche Morning Leader schrijft //Kitchener is dan uitgekozen voor het opper- bevelhebberschap in Zuid-Afrika, en Lord Salisbury heeft dus een maatregel doorgezet, die hoogst waarschijnlijk in zeker opzichl verschrikkelijke gevolgen zal hebben. Wij mogen uamelijk niet vergeten dat Kitchener onbuigzaam is en niets ontziet, en dat hij de openbare meening van Engeland niet kent of begrijpen wil. Het zal dus tusschen die openbare meening en hem, vroeg of laat, waarschijnlijk zelfs zeer spoedig, tot een breuk komen. Als het werkelijk het voornemen van onze regeering is, de beide republieken geheel en al ten gronde te richten, en dat dan //den vrede" te noemen, heeft zij den juisten man gekozen, om de beide nieuwe //kolonien" tot een hel op aarde te maken, want Kitchener is een man wiens gezicht zijn karakter weerspiegelt en dien de Boeren van nature wantrouwen. Aan den anderen kant is hij, zooals bekend is, de meest gehate man in het Engelsche leger, die zijn eigen troepen in een voortdurend vagevuur wil zetten en hen daardoor misschien tot vertwijfeling zal drijven". Pretoria, 5 November. Volgens een gerucht, zou de Wet een kwetsuur in zijn been hebben gekregen in het gevecht bij de Rensburgdrift. Met zekerheid kan het Vaderland thans mede- deelen, dat de huwelijksvoltrekking van H. M. de Koningin en Hertog Hendrik van Mecklenburg- Schwerin en de daarmede verbonden feesten, zullen plaats hebben in de week van Maandag 28 Januari4 Februari. Naar men verneemt, is Woensdag ten huize van mevrouw Pierson, echtgenoote van den minister van financien, hetbestuurgevormd van een Vrouwen- comite voor een huldeblijk aan H. M. de Koningin bij gelegenheid van Hr. Ms. aanstaand huwelijk. Daarin hebben o. a. zitting gekregen barones van Harinxma thoe Slooten, geb. Collot d'Escury, echtgenoote van den burgemeester van den Haag, verwijten, omdat ik je buiten je gewone omgeving hebt gebracht." #Dat zal ik nooit doen," verzekerde zij. //Wan neer moet ik gereed zijn z/Hoe eerder, hoe beter I" Den avond vaa den volgenden dag was de waterspiegel glad en effen, zoodat de roode stralen der ondergaande zon daarop een prachtig licht- effect te weeg brachten. Hier en daar zag men in dien glans een zeil, eene visschersboot en het melancholische lied van een visschersknaap klonk over het water. z/Hoe levendig herinnert deze avond me aan het uur, dat wij twee jaar geleden samen door- leefden. Het was de laatste week van den schoonen tijd, dien wij na eene toevallige ontmoeting samen doorbrachten. Weet je nog, dat ik bij een dryf- jacht verwond werd en in de sneeuw gevaar liep te bevriezen En dat je mij vondt en trachtte mijn verstijfd bloed te verwarmen Eindelijk kwam er hulp opdagen. Je papa was ongerust geworden over je lang uitblijven. Hij vond ons en bracht me halfdood bij je in huis. Zoo leerden wij elkaar kennen en ontdekten wij, dat we nog bloedverwanten waren, waardoor wij spoedig ge- meenzamer werden. Door je opofferende verpleging kreeg ik weldra mijn krachten terug en toen sloeg het uur van scheiden. Evenals nu wandelden wij aan het strandik was treurig ik gevoelde, dat de scheiding mij zwaar viel en ik zag, dat je ook tranen in de oogen had. Dat is nu zeker wel anders geworden. Voor welken man ter wereld zou je nu nog tranen storten bij het afscheid //Om jou zeker niet," plaagde zij. ,/Zulke sen- timenteele tooneelen vallen niet in mijn smaak." als presidente mevr. PiersonWaller, als vice- presidente; mevr. GleichmanCort van der Linden, echtgenoote van den president der Tweede Kamer, als penningmeesteres, en jkv. Schorer, dochter van den vice-president van den Raad van State, als secretares. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland zijn tot de Evangeliebedieniug in de Ned. Herv, kerk toegelaten de heeren E. J. Fockens van Leiden, J. Rauws van 's Gravenhage, J. Jellema van Grauw (bij Sneek) en IJ. Stelma te Sneek. Het Vad. deelt mede, dat het wetsontwerp betreffende de droogmaking der Zuiderzee, dat bij den Raad van State is ingekomen, niet de vol- voering van het geheele bekende droogmakingsplan beoogt. Het omvat den aanleg van den afsluitdijk van Wieringen naar Piaam en de indijking ran twee gedeelten der Zuiderzee tusschen Wieringen en het vasteland en ten Zuiden van Hoorn, be- nevens de voorbereidende maatregelen, die voor elke voortzetting van het plan onvermijdelijk zijn. Men schrijft uit den Gelderschen Achterhoek aan de Arnh. Ct. De eerste Zondag in November, waarop de inkrimping van den postdienst begon, is achter den rug en men kan dus gevoegelijk over de werkkring daarvan oordeelen. In plaats van ver- licht is de postdienst der brievenboden verzwaard. Ze hebben nu eenmaal hun periodieken Zondags- rustdag, waarmee ze zich tevreden voelen tegenover zoovelen anderen, die dezen gestadig missen. Gaat de brievenbesteller op Zondag de buurtschap op, dan hindert het hem niet of hij een paar couranten meer of minder meeneemt. Hij heeft dan ook het vooruitzicht, dat hij den Maandag, wanneer er bijna niets te bezorgen valt, te zijner vrije beschikking heeft, die hij voor zijn landbouw best gebruiken kan. Bij de nieuwe postregeling moet hij op Zondag morgen eerst nauwkeurig sorteeren wat al of niet eens per week uitkomt. Zoo ontvingen we Zon- dagmorgen onze gewone dagbladen, doch eenige nieuwsbladen, die we juist op Zondag zoo gaarne lezen en waarvoor we dan den tijd hebben, werden ons Maandagmorgen bezorgd, op welk tijdstip ons de bode vroeger nimmer iets te bezorgen had. Geheel ontstemd over de beperking zijn de brievengaarders om wier vrijen Zondag heelemaal niet is gedacht en die nu meer dan vroeger het publiek op Zondag moeten bedienen, dat na in- trekking van de tweede postbestelling komt vragen of er ook wat voor hen is aangekomen. TER NEUZEN, 9 November 1900. Van twee medestrijders in den Zuid-Afrikaanschen oorlog. Zooals onze lezers zich vermoedelijk zullen herinneren hadden wij daartoe door de familie in de gelegenheid gesteld het voorrecht in het laatstverloopen jaar enkele brievenjvan voor- malige stadgenooten, thans in Transvaal verblij- vende, te kunnen publiceeren, o. a. ook van den heer S. van Wijck, hoofd eener school te Krugers- dorp en een zijner zoons, welke familie zich het vorig jaar in Transvaal gevestigd had, ongeveer een maand of zeven v66r het uitbreken van den oorlog. De beide zoons van den heer Van Wijck, de 19jarige Huibrecht was werkzaam als onderwijzer aan de Staatsschool te Johannesburg, terwijl de 17jarige David verbonden was aan het postkantoor te Krugersdorp. Niettegenstaande hun kort verblijf in het land, z/Het zou nu ook zeker niet meer in opkomen je vrijwillig bloot te stellen aan het gevaar van dood te te vriezen, alleen om een onbekende het leven te redden antwoorde Charles bitter. »Hoe dwaas Wanneer heb ik dat dan gedaan Neen, maar al heb ik een ongevoelig hart, ik zou ook nu geen stervende onverschillig aan den weg laten liggenik zou hetzelfde doen, wat ik toen deed, Charles." ffOf je me toen werkelijk een dienst bewezen hebt zei Charles peinzend. //Wie weet, of ik je daar ooit voor danken zal I Ik vrees, dat het uur zal komen, dat mijne liefde versmaad wordt, en mijn gevoel stap voor stap van innigste liefde tot den diepsten haat zal overgaaa. //Werkelijk" P vroeg zij spottend. //Nu, dan hoop ik dat je haat niet zoo spoedig tot een uitbarsting komt. Heb je nu genoeg van de wan- deling Ik begin lust te krijgen in een avond- boterham." Arm in arm beklommen zij den kleinen heuvel, waarop het huis van de familie Darrell stond. Voor de deur bleven zij nog eens staan. De eerste trein van Sandy point naar Boston voerde Bertha Darrell weg uit hare geboorteplaats. Den volgenden morgen kwam men ter bestemder plaatse aan, juist op Beatrice's verjaardag, die met de voorgenomen schitterende soiree zou ein- digen. Charles nam een rijtuig, hielp zijne nicht instappen en in vliegende vaart reden zij naar het paleis, dat de familie Stuart bewoonde. Toen het rijtuig stilhield, sprong Charles er uit en hielp haar uilstappen. Hij schelde aan en een kamer- meisje geleidde hen naar eene prachtige kamsr, waar drie personen zaten te ontbijten. meenden deze jongelieden niet werkeloos te moeten blijven, toen Transvaal de hulp noodig had van flinke, moedige personen, om de bedreigde onaf- hankelijkheid des lands te verdedigen. Zij trokken dus naar het front. De oudste maakte in het begin deel uit van de commando's in Natal, hij behoorde tot het Krugersdorpcommando en was o. a. tegenwoordig bij den strijd aan de Tugela, waar de Engelschen 10 kanonnen verloren, terwijl de jongste in den Oranje-Vrijstaat bij de commando's was; ook in de Kaapkolonie bij een commando van Johannesburg. Zij dienden onder verschillende generaals, tot zij eindelijk ran Komatiepoort uitweken naar het Portugeesch gebied, naar LorenQo-Marquez werden vervoerd en vandaar voor rekening der Trans vaalsche regeering op een Oostenrijksche stoomboot naar 1 riest werden overgebracht. Zij maakten vandaar de reis over laud en arriveerden Dinsdagvoor- middag bij hunue familie alhier. Wij hadden het genoegen met deze heeren, flinke Hollandsche jongens, kennis te maken, die ons bereidwillig een en ander omtrent hunne lotgevallen der laatste maanden en der gebeur- tenissen in Transvaal verhaalden. Den geheelen loop der gebeurtenissen meedeelen was natuurlijk niet doenlijk en is ook overbodig, door de berichten die in den loop van den oorlog zijn vermeld, het is alleen eigenaardig om zulke verhalen nogmaals te hooren uit den mond van ooggetuigen, van hen die aan een en ander een werk zaam aandeel hebben genomen, Na onder verschillende generaals te hebben ge- streden waren beide broeders te zamen in het Lijdenburgsche onder generaal Botha. Nadat het gevecht bij Machadodorp ougunstig was afgeloopen, (altijd in zdover onguustig, dat de Boeren't slag- veld niet konden behouden wegens des vijands overmacht, toen de Boeren echter vluchtten hadden er meer dan 2 Eng. regimenten in het zand ge- beten) trok generaal Botha met de onder hem staande circa 5000 mannen terug, maar werd dit leger, om de bewegingen te vergemakkelijken in afdeelingen geplitst. Een duizendtal, dat bij gebrek aan paarden de noodige snelle verplaatsing niet kon medemaken, en daaronder bevocdeu zich ook de heeren Van Wijck, trokken terug op Komatiepoort, dicht bij de Portugeesche grens. Deze stonden onder commando van generaal Koester. Men was reeds besloten daar positie in te nemen, toen er een bericht van President Kruger, die zich reeds te Lorengo-Marquez bevond, kwam, meldende, dat men de grens niet moest verdedigen, aangezien dit in strijd was met be- staande tractaten, dat binnen 3 mijlen van de grens van een ander rijk niet mag gestreden worden. Alsnu werd besloten uit te wjjken naar het Portugeesch gebied, wijl men het zekere vooruit zicht had in handen der Engelschen te vallen en dan als krijgsgevangene naar St. Helena of Ceylon te worden gezonden. Een SOOtal der voornoemde mannen was evenwel op ontvangen order de Krokodilrivierovergetrokken, die hen van Komatiepoort scheidde, om de wagens in veiligheid te brengen. Op 't onverwachts verschenen in Komatiepoort een 5tal Engelschen, met de witte vlag, die overgave van het dorp kwamen eischen. De generaal deelde hen mede, dat het dorp ontruimd zou worden en de Engelsche troepen er dus binnen konden komen. Den volgenden dag werd nu een aanvang ge- maakt met het transporteeren der manschappen naar Loren?o Marquez per spoor, daar van uit Komatiepoort de Portugeesche grens gemakkelijk te bereiken was en het spoor precies tot op de grens kwam om de vluchtelingen op te nemen. Een oogenblik stond zij bij haar binnentreden als verblind, misschien door het heldere zonnelicht, dat weerkaatst werd door zooveel zilveren en kris- tallen voorwerpen. Langzamerhand gewenden haar oogen zich aan het licht. De drie waren opge- staan een bejaard heer met een goed voorkomen, wiens hoofd reeds vrij kaal was, een zwak uitziende dame met een wit kante fichu en een slank meisje, met haar en oogen van de zelfde kleur als die van Charles. De kaalhoofdigde heer heette haar hartelijk welkom, de vrouw des huizes en de zeer modern gekleede jonge dame omhelsden haar en fluisterden haar een niet minder hartelijk wel kom toe. Bertha voelde zich daar in die prachtige om geving door een droom bevangen. Als in een droom werd zij door Beatrice naar hare kamer gebracht. //Ik wilde je zelf boven brengenhet is hier alles naar mijn smaak ingericht. O, beste vriendin," riep Beatrice uit en bleef een oogenblik in de gang staan om Bertha een kus op de wangen te drukken, ,/als je eens wist, hoe ik me vooruit al verheugd heb over je komst. En wat het mooist is, je komt juist nog op tijd om aan de soirde deel te nemen 1" Hier is je kamer 1 Ben ie te vreden Of zij tevreden was In Bertha's oog was die kamer aller prachtigst. Brusselsche tapijten, beval- lige gedamasseerde portieres, spiegels, verguld be- hangsel, het was rijk en fraai. z/Je bent tevreden, dat zie ik aan je gezicht, het doet mij veel genoegen. Hiernaast zijn mijn kamers. Stel nu gauw een beetjs orde op je goed en kom dan beneden (Wordt vervolgd). TAN DE VAN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 5